Jak zrobić bigos?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Bigos przepis

Czas przygotowania1 hour 50 minutes
Czas gotowania1 hour 30 minutes
Liczba porcji: 8
 
Składniki: 
kapusta kiszona ok. 0,6 kg
kapusta biała ok. 0,6 kg
wędzony boczek 40 dag
kiełbasa zwyczajna 30 dag
karkówka 40 dag
dobrej jakości koncentrat pomidorowy (2 mniejsze łyżki)
2 cebule
7 grzybów suszonych
łyżka smalcu
3 ząbki czosnku
łyżka mąki
przyprawy: Liść laurowy 2x, majeranek, ziele angielskie x2
bulion na wędzonym boczku

Oto łatwy przepis na pyszny, uwielbiany przez wiele osób bigos z kiszonej kapusty. Jego przygotowanie nie jest trudne, więc z tym zadaniem powinna sobie poradzić nawet osoba niemająca dużego doświadczenia w kuchni. Nasz bigos z kapusty kiszonej zaczynamy od ugotowania boczku w wodzie wraz z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. Później kroimy go w kostkę, a do wywaru dołączamy dwie odmiany kapusty i kostki bulionowe. Całość gotujemy przez ok. 30 minut.

 

Często pojawia się pytanie o to, jakie mięso do bigosu wybrać. Poza boczkiem dobrze jest dodać karkówkę. Trzeba pokroić ją w kostkę i razem z cebulą podsmażyć na patelni, a później dodać do całości. Do garnka, w którym przygotowujemy bigos domowy musimy wrzucić też namoczone wcześniej i pokrojone grzyby, a także przecier pomidorowy. Później wystarczy chwilę dusić wszystko pod przykryciem i dodać pokrojoną na małe kawałki kiełbasę. Do garnka należy też dodać majeranek i czosnek i pozostawić na kuchence na ok. 30 minut. Ostatnim krokiem jest zrobienie zasmażki z mąki i smalcu i gotowanie całości do osiągnięcia miękkości przez wszystkie składniki. Ten przepis może być dobrą propozycją na bigos wigilijny, ale też wiele innych okazji.

Zaletą tej potrawy jest to, że aby ją zrobić, nie trzeba korzystać z żadnych trudno dostępnych składników, nie są potrzebne też specjalne akcesoria. Wystarczy kuchenka elektryczna lub każda inna, większy garnek, patelnia, drewniana łyżka do mieszania składników, nóż i deska do krojenia.

 

Inne przepisy

Zaproponowany przez nas przepis pozwala przygotować bigos staropolski, czyli taki, w którym jest dużo kiełbasy, wędzonego boczku i karkówki. Sekret jego smaku tkwi nie tylko w wybranym mięsie, ale też w zastosowanych przyprawach i dobrze dobranej kapuście. Bigos tradycyjny ma też suszone grzyby, które również występują w naszym przepisie. Można dodać do niego także wędzone śliwki, o ile je lubimy, i czerwone wino. 

Jeśli jadamy dziczyznę, możemy zdecydować się na bigos myśliwski. Jest on robiony z kapusty kiszonej, a do niej dodawana jest zwykle kiełbasa myśliwska, wędzony boczek, łopatka wieprzowa i łopatka z dzika. Ważnym składnikiem tej potrawy są również: Suszone śliwki, wino, smalec i cebula. W potrawie tej nie może zabraknąć także standardowych przypraw jak pieprz (mielony i w ziarnach), ziele angielskie i liście laurowe. Ciekawym dodatkiem są ziarna jałowca. W Internecie można też znaleźć różne przepisy na bigos ze słodkiej kapusty czy bigos z młodej kapusty. Ten drugi jest robiony głównie w sezonie letnim i ma lżejszą postać. Do bigosu z młodej kapusty dodaje się koperek, marchewkę, cebulę i różne przyprawy, w tym cukier. Ciekawym pomysłem na smakowite, a przy tym nieco mniej znane danie może być bigos z cukinii. W tej wersji nie używa się kapusty. Bazą jest właśnie cukinia, a także pomidory (świeże lub z puszki). To danie można przygotować w wersji bez mięsa (bigos wegetariański) lub dodać do niego ulubiony rodzaj kiełbasy. Na blogach kulinarnych nie brakuje też przepisów na bigos z szybkowaru i w wielu innych wersjach. Możliwości przygotowania tego dania jest naprawdę wiele. Mimo że bigos kojarzy się większości osobom z dużą ilością mięsa, można go przygotować także bez niego i uzyskać równie dobry smak. Bigos t

o danie, które nadaje się na różne okazje. Szczególnie chętnie jest on przygotowywany jesienią i zimą.

 

Cenne wskazówki

Aby przygotować dobry bigos, trzeba mieć trochę doświadczenia. W kuchni czasami zdarzają się wpadki i osoba, która dopiero zaczyna gotować, nie zawsze wie, jak wybrnąć z problemów. Jak uratować przesolony bigos? Do garnka z kapustą można dodać dwa lub trzy surowe ziemniaki i dolać trochę wody. Podczas gotowania warzywa te wyciągają nadmiar soli. Aby jedzenie nie straciło pierwotnego smaku, warto dołożyć do niego wędzone śliwki lub pomidory koktajlowe (najlepiej bez skórki). Sposób na to, jak odkwasić bigos nie jest trudny, a co najważniejsze, przynosi efekty. Oczywiście jeśli soli będzie zdecydowanie za dużo, dodanie ziemniaków może nie przynieść aż tak dobrego efektu, na jakim nam zależy. Często pojawiają się też pytania o to, jak zawekować bigos. Jeśli mamy zamiar przechowywać słoiki w lodówce, wystarczy, że po ich uzupełnieniu wstawimy je do piekarnika (100 st. C.) i pozostawimy tam na pół godziny. Po ostygnięciu możemy schować je do lodówki. Do wekowania można też wykorzystać duży garnek z dnem wyłożonym ściereczką. Do środka należy nalać wodę, przykryć garnek pokrywką i gotować słoiki przez około godzinę. Dobrze zawekowany i odpowiednio przechowywany bigos jest w stanie wytrzymać nawet do kilku miesięcy. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ