Ranking 5 najlepszych dzbanków filtrujących wodę w 2025

Ostatnio aktualizowane: 16.03.25

 

Dzbanek filtrujący wodę – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Sprawdziliśmy bardzo wiele produktów i uznaliśmy, że najlepszym dzbankiem filtrującym wodę jest Brita Elemaris XL Mxplus. Prezentowany model jest poręczny i wygląda bardzo elegancko. Na początku należy zwrócić uwagę na dobrze wyprofilowany uchwyt, który dodatkowo jest pokryty miękkim materiałem. Dzbanek jest wykonany z trwałych materiałów i jest dodatkowo zabezpieczony antypoślizgową podkładką. Model ma wyświetlacz, na którym pokazuje się informacja, czy filtr jest jeszcze zdatny do użytku, czy już warto go wymienić. Filtr jest dobrze wykonany i chroni nas przed kamieniem, metalami ciężkimi, piaskiem itp. Dzbanek łatwo myje się ręcznie i zajmuje to mniej niż minutę. Innym godnym polecenia modelem jest dzbanek filtrujący Dafi Crystal 2.0 LED. Pojemność pojemnika na wodę wynosi 1 l, a wkład z filtrem wystarcza na oczyszczenie ok. 150 – 200 l płynu. Dzbanek ma nietypowy, elegancki design, co sprawia, że podoba się każdemu. Dostępny jest w kilku kolorach, więc każdy znajdzie wariant dla siebie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Pojemność wynosząca 3,5 l jest odpowiednia dla sporej rodziny. Dzbanek działa wydajnie i pozwala uzyskać wodę o przyjemnym smaku. Dzięki antypoślizgowej podstawie oraz za sprawą uchwytu z miękką nakładką korzystanie z dzbanka jest ułatwione.

Wady

Wskaźnik zużycia nie jest najlepiej wykonany. Często pokazuje błędny wynik, czasem sam z siebie się resetuje, co jest dość kłopotliwe, jeżeli danemu użytkownikowi zależy na wyświetlaczu i to nim się kieruje podczas wymiany filtra.

Podsumowanie

Jest to dzbanek, który pozbywa się z wody metali ciężkich, pestycydów i chloru. Dzięki filtrowi twardość wody jest ona smaczniejsza. Dzbanek jest wyposażony we wskaźnik zużycia wody. Ilość jednorazowo przefiltrowanej wody to około 2,2 l.

Drugi wybór

Zalety

Dzbanek filtrujący ma pojemność 1 l, dlatego wystarcza na jednorazowe przygotowanie ok. 4 napojów. Specjalny wskaźnik zużycia wkładu informuje, kiedy trzeba wymienić filtr. Wygodna rączka pozwala na stabilny uchwyt dłoni podczas nalewania. Wydajność jednego wkładu to nawet 200 l, wystarcza więc na długo.

Wady

Szkło przy uchwycie jest bardzo delikatne, często pęka, dlatego trzeba uważać podczas użytkowania, a szczególnie w czasie mycia. Ponadto dzbanek jest niestabilny, można go łatwo przewrócić.

Podsumowanie

Elegancki i stylowy dzbanek filtrujący Dafi stanie się ozdobą Twojej kuchni. Wydajny wkład wystarcza na przefiltrowanie do 200 l wody. Duża pojemność dzbanka sprawia, że wystarcza dla całej rodziny do przygotowywania napojów. Wskaźnik informuje, kiedy należy wymienić wkład, co poprawia komfort użytkowania.

Rozważ też

Zalety

Z uwagi na kompaktowe wymiary produktu, można go przechowywać w lodówce. Na obudowie znajduje się uchylna klapa ułatwiająca nalewanie wody do dzbanka. Model ten jest łatwy w czyszczeniu, a na jego powierzchni nie pojawiają się zacieki.

Wady

Część konsumentów twierdzi, że proces filtracji wody przebiega dość wolno, co dla wielu osób może okazać się zbyt uciążliwe. Użytkownicy zwracają uwagę także na to, że dzbanek mogłby być lepiej wykonany.

Podsumowanie

Pojemność zbiornika na przefiltrowaną wodę wynosi 1,4 l. Elektroniczny wskaźnik zużycia filtra informuje o konieczności zmiany wkładu na nowy. Do kompletu producent dołącza 3 filtry, dzięki czemu przez kilka miesięcy nie musimy kupować nowych wkładów.

 

 

5 najlepszych dzbanków filtrujących wodę. Opinie w 2025 roku

 

Doskonałą alternatywą dla wody butelkowanej są dzbanki filtrujące. Jednak duża liczba modeli na rynku powoduje, że trudno jest dobrać najlepszy dzbanek filtrujący do naszych potrzeb. Przeczytaj nasz ranking, spróbujemy Ci pomóc w dokonaniu decyzji.

 

1. Dzbanek filtrujący Brita Elemaris Meter XL MX Plus

 

Brita Elemaris XL Mxplus to 3,5 l dzbanek filtrujący wodę o objętości 3,5 litra (pojemność zbiornika na przefiltrowaną wodę to 2,2 l). Jest to sprzęt, który usuwa z wody pestycydy, metale ciężkie, chlor oraz toksyny. Po przefiltrowaniu woda jest smaczna oraz zdatna do picia nawet bez przegotowania. Model jest dobrze wykonany. Materiałem wykonania jest grube szkło, które nie ulega zniszczeniu.

Dzbanek nie jest ciężki, a na dodatek ma dobrze wyprofilowany uchwyt. Za jego sprawą wygodnie nalewa się wodę do szklanek. Oprócz tego naczynie ma gumową podstawę zabezpieczającą przed zarysowaniem blatów.

Użytkownikom podoba się dobrej jakości filtr, który zatrzymuje wszelkie toksyny. Ciekawym dodatkiem jest wyświetlacz, który wskazuje, kiedy należy wymienić filtr. Warto dodać, że model jest dostępny w dwóch kolorach i prezentuje się elegancko w każdej kuchni.

Brita Elemaris XL Mxplus to dzbanek do filtrowania z wyświetlaczem. Maksymalna pojemność dzbanka wynosi 3,5 l. Model jest wykonany ze szkła oraz z tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Wygoda: Uchwyt jest wykonany z miękkiego materiału, który jest bardzo dobrze wyprofilowany. Dlatego przenoszenie nawet pełnego dzbanka nie jest żadnym problemem.

Filtrowanie: Dobrej jakości filtr umieszczony w dzbanku skutecznie usuwa toksyczne związki, chlor, pestycydy, metale ciężkie oraz inne związki, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Co więcej, po przefiltrowaniu woda jest smaczniejsza.

Wykonanie: Dzbanek jest bardzo dobrze wykonany. Pod wpływem zużycia i z upływem czasu nie ulega zniszczeniu i przez bardzo długi czas wygląda estetycznie.

Pojemność: Za jednym razem dzbanek jest w stanie przefiltrować około 2,2 l wody.

Zabezpieczenia: Dzięki dobrze zaprojektowanej, gumowej podstawie dzbanek jest chroniony przed poślizgiem, a jednocześnie nasze blaty nie rysują się.

 

Wady

Wyświetlacz: Wyświetlacz dzbanka jest awaryjny. Zdarza się, że się resetuje lub co gorzej, zupełnie przestaje działać.

 

 

 

 

2. Dzbanek Filtrujący Dafi Crystal 2.0 LED + 3 Wkłady

 

Dzbanek filtrujący Dafi Crystal 2.0 LED + 3 wkłady jest elegancki i ma nowoczesny design. Jest więc nie tylko funkcjonalny, ale również ozdobny. Całkowita pojemność dzbanka wynosi 2 l, a pojemność filtrowanej wody to 1 l. Wykonano go ze szkła, które nadaje się do mycia w zmywarce. Utrzymanie dzbanka w czystości jest bardzo łatwe. W środku znajduje się wkład z filtrem, którego wydajność wynosi nawet 200 l (w zależności od stanu wody), co sprawia, że wystarcza on na długi czas.

Specjalny wskaźnik LED pokazuje stan wkładu i informuje, kiedy trzeba wymienić go na nowy. Ma on kształt kropli i przyjmuje jeden z trzech kolorów — niebieski wskazuje na filtr w dobrym stanie, żółty to potrzeba wymiany, a czerwony informuje, że filtr nie powinien być dłużej używany. Dzbanek filtrujący ma na pokrywce uchylaną klapkę, która służy do napełniania pojemnika wodą. Wygodny dzióbek ułatwia nalewanie płynu bez rozlewania.

Użytkownicy są zadowoleni z dzbanka filtrującego Dafi Crystal, ponieważ jest estetyczny i wydajny. Sprawdza się dla całej rodziny, a wygody wskaźnik poprawia komfort użytkowania — o potrzebie wymiany filtra informują odpowiednie kolory.

Dzbanek filtrujący Dafi Crystal 2.0 LED + 3 wkłady ma wymiary: 22,7 cm długości, 15,1 cm szerokości oraz 24,9 cm wysokości. Dostępny jest w jednym z trzech kolorów — szarym, czarnym oraz białym.

 

 

 

 

 

3. Dzbanek filtr Brita Marella Grafit 3 wkłady maxtra

 

3.Brita Marella Cool GrafitPonieważ Brita jest firmą wiodącą wśród producentów dzbanków do filtrowania wody, zdecydowaliśmy się przedstawić kolejny model tego producenta: Brita Marella Cool Grafit. Ten dzbanek w kolorze grafitowo – przeźroczystym o pojemności całkowitej 2,4 litra, w której woda filtrowana zajmuje pojemność 1,4 litra.

Przeźroczysty plastik pozwoli na monitorowanie postępu filtracji, oraz sprawdzeniu stanu wody przefiltrowanej. A rozmiary naczynia pozwolą komfortowo przechowywać je w drzwiczkach lodówki. Zawsze będziemy więc mieli dostęp do zimnej i czystej wody. Decydując się na zakup tego modelu wraz z dzbankiem otrzymamy 3 wkłady filtrowe Brita Maxtra.

Producent wyposażył również samo urządzenie w elektroniczny wskaźnik wymiany wkładu, który co 4 tygodnie będzie nam przypominał o zmianie filtra. Ten model także posiada przykrywkę z uchylną klapą, która ułatwia napełnianie pojemnika, oraz zapobiega przedostawaniu się do niego brudu.

Konsumenci w swoich opiniach potwierdzają, że dzbanek jest małych rozmiarów i z łatwością mieści się w drzwiach lodówki. Dodatkowo przekazują, że wymiana filtra jest bardzo prosta.

Brita Marella Cool Grafit to piękny dzbanek w kolorze grafitowo – przezroczystym o pojemności całkowitej 2,4 litra. Produkt jest atrakcyjny i niezwykle łatwy w obsłudze. Nie zajmuje dużo miejsca.

 

Zalety

Wymiary: Wiele osób doceniło to, że produkt ten ma małe wymiary, a więc bez problemu zmieścimy go w lodówce. Dzięki temu zawsze będziemy mieć dostęp do lekko schłodzonej wody.

Wkłady filtrujące: W zestawie z dzbankiem zajdziemy 3 wkłady filtrów Brita Maxtra. Od razu mamy zapas na około 3 miesiące.

Wskaźnik wymiany wkładu: Ciekawym udogodnieniem zastosowanym w tym produkcie jest elektroniczny wskaźnik wymiany wkładu, który co 4 tygodnie przypomina nam o konieczności zmiany filtra.

Łatwe napełnianie: Konsumenci zauważają, że dzięki przykrywce z uchylną klapą, napełnianie pojemnika jest proste. Jednocześnie pokrywa zapobiega dostaniu się do wnętrza kurzu czy innych zanieczyszczeń.

 

Wady

Wolna filtracja: Niektórzy konsumenci zauważają, że proces filtrowania wody w tym dzbanku przebiega dość wolno.

 

 

 

 

4. Dzbanek filtrujący Aquaphor Onyx+3 wkłady B100-25 Maxfor Biały

 

Aquaphor Onyx to dzbanek o pojemności 4,2 l (zbiornik na przefiltrowaną wodę mieści 2 l płynów). Model ma uchylną klapkę, dzięki której nalewanie wody do innego naczynia jest łatwe. Sprzęt jest wykonany ze szkła oraz z tworzywa sztucznego.

Wkład skutecznie usuwa kamień, który osadza się na podzespołach AGD zwiększając ich awaryjność. W zestawie znajdują się 3 wkłady, więc możesz wymienić pojedynczy model, kiedy się zużyje. Filtr usuwa też żółty osad, rdzę, piasek, chlor.

Użytkownikom najbardziej podoba się to, że dzbanek bardzo łatwo się myje. Wystarczy włożyć go do zmywarki i ustawić mycie.

Aquaphor Onyx to dzbanek o maksymalnej pojemności 4,2 l. W zestawie znajdują się 3 wkłady magnezowe, które zapobiegają osadzaniu się kamienia na ściankach. Dzbanek jest wykonany ze szkła i tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Skuteczność: Po przefiltrowaniu woda jest zdecydowanie smaczniejsza. Badania potwierdziły, że w składzie nie ma niebezpiecznych dla człowieka substancji i jest pozbawiona kamienia.

Wykonanie: Dzbanek jest wykonany bardzo solidnie. Możesz być pewien, że posłuży Ci przez długi czas.

Wygoda: Model ma uchylną klapkę, a nalewanie wody z jej pomocą jest łatwe. Dodatkowo dzbanek jest poręczny.

 

Wady

Szybkość filtrowania: Szybkość filtrowania wody w dzbanku wynosi około 10 minut. Dla niektórych osób ten czas jest zbyt długi.

Wkłady: Dołączone wkłady dość szybko się zużywają, więc polecamy od razu dokupić ich więcej.

 

 

 

 

5. Dzbanek filtrujący Dafi Start

 

4.Dafi StartDafi Start to dobry i tani dzbanek filtrujący dla osób, które rzadziej gotują i sporadycznie korzystają z wody filtrowanej. Możliwość zakupu tego naczynia już za 15 zł czyni ten dzbanek atrakcyjnym, nawet dla tych, którzy rzadko piją wodę. Model ten dostępny jest w kilku kolorach. Jego pojemność całkowita wynosi 2,4 litra, z tego woda filtrowana zajmuje 1,2 litra.

Ten model również został dostosowany do przechowywania w drzwiach lodówki. Do dzbanka pasują wkłady Dafi Classic, które musimy zakupić osobno. To, kiedy należy wymienić wkład możemy sami monitorować, dzięki mechanicznemu wskaźnikowi zużycia wkładu znajdującego się pokrywie.

Podczas wkładania nowego filtra powinniśmy ustawić aktualną datę. Po upłynięciu 30 dni od tego dnia, należy filtr wymienić na świeży. Dodatkowo dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania producent umieścił w pokrywie dzbanka wlew z kratką, która ułatwia napełnianie pojemnika, a jednocześnie chroni przed zanieczyszczeniem.

Ci, którzy zakupili ten produkt są zadowoleni z jakości filtrowanej wody, której efekty widać m.in. w redukcji osadu kamienia. Dla niektórych jednak model okazuje się być za mały.

Dafi Start to dobry dzbanek filtrujący wodę do 50 zł. Produkt jest również łatwy w obsłudze i dobrze się prezentuje.

 

Zalety

Cena: Jest to tani dzbanek, idealny dla osób, które szukają czegoś niedrogiego. Koszt zakupu tego modelu to 15 zł.

Wymiary: Produkt ten ma bardzo małe wymiary i jest tym samym dostosowany do przechowywania w drzwiach lodówki. Oczywiście wpływa to na pojemność dzbanka, ale jeśli nie masz dużych potrzeb, a lubisz mieć schłodzoną wodę, to idealne rozwiązanie.

Łatwe napełnianie: W pokrywie dzbanka znajduje się wygodny wlew z kratką, która ułatwia napełnianie zbiornika. Jednocześnie całość jest osłonięta i kurz oraz zabrudzenia nie wpadają do środka.

 

Wady

Mała pojemność: Niektóre osoby narzekają na zbyt małą pojemność prezentowanego modelu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki dzbanek filtrujący wodę kupić?

 

Regularne picie wody jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Większości mieszkańców polskich miast bez obaw może sięgać po wodę z kranu. Jest ona czysta i odpowiednia do bezpośredniego spożycia (bez gotowania). Poza tym jest zdecydowanie tańsza od wody butelkowanej. Jedyną jej wadą jest to, że zwykle ma dużo kamienia, a jeśli mieszkamy w starym budownictwie może być zanieczyszczona przez stare rury. Nie oznacza to jednak, że takiej wody nie można pić. Wręcz przeciwnie, często ma więcej minerałów niż wody dostępne w sklepach. Warto jednak wcześniej ją przefiltrować przy wykorzystaniu specjalnego dzbanka filtrującego. On pozwoli nam pozbyć się drobnych zanieczyszczeń oraz kamienia. Aby ułatwić Ci zakup odpowiedniego produktu przygotowaliśmy ten poradnik, w którym podpowiemy Ci, jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać, aby cieszyć się zdrową, pyszną wodą.

Dzbanek filtrujący wodę – jak to działa?

Urządzenie tego typu ma prostą budowę – składa się dzbanka z wymiennym filtrem, zwykle węglowym. Taki filtr zatrzymuje związki organiczne, chlor, rdzę czy metale ciężkie. Jednocześnie nie zmienia smaku wody. Poza tym zmiękcza ją usuwając sole wapnia i magnezu, dzięki czemu zapomnisz o kamieniu. Zarówno tym osiadającym na dnie dzbanka, do którego przelewasz zagotowaną wodę, jak i o tym, który osiada w urządzeniach. Zamiast droższej, destylowanej wody, możesz użyć takiej filtrowanej, dzięki czemu Twoje urządzenie będzie mniej awaryjne.

Poza tym testy dowodzą, że stosowanie wody filtrowanej do gotowania w czajniku, czy chociażby w ekspresie do kawy, też wpływa na mniejszą awaryjność AGD. Warto jednak zauważyć, że dla lepszej wydajności filtr należy regularnie wymieniać.

 

Filtr – typy

Najczęściej można spotkać wkłady do filtrów ze złożem z węgla aktywnego, który często wzbogacony jest w inny rodzaj złoża, na przykład żywicę jonowymienną, która wpływa na twardość. Jeśli więc woda w Twojej miejscowości jest bardzo twarda, warto sięgnąć właśnie po taki rodzaj filtra. Poza tym dostępne są też filtry poprawiające pH wody. Wtedy złoże składa się z węgla aktywnego i złoża alkalicznego. To drugie wzbogaca ciecz w jony sodu, a także wapnia czy potasu i jednocześnie podwyższa pH. Poza tym coraz popularniejszym rozwiązaniem są wkłady, które wzbogacają wodę w magnez. Warto wybierać modele sprawdzonych marek, które posiadają wszystkie niezbędne atesty.

 

Pojemność dzbanka i jego budowa

Takie produkty wykonane są z plastiku lub szkła, a więc z łatwością możesz trafić na model, który przy niewielkim uderzeniu pęknie. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji postaw na produkt wykonany z solidnych tworzyw sztucznych lub szkła hartowanego. Jeśli masz dzieci, wybierz raczej model plastikowy. Pojemność dzbanka może wynosić od 0,5 l do nawet 3 l.

Najpopularniejsza są jednak naczynia 1,5- 2 l. Pamiętaj, że pojemność ma wpływ na wydajność. Jeśli masz dużą rodzinę, potrzebujesz większego produktu. Warto też zwrócić uwagę na to, jak wygląda rączka, zwłaszcza w pojemnym dzbanku. Podnoszenie kilku litrów wody nie będzie najłatwiejsze, a więc ma to duże znacznie. Kolejna kwestia to profil dziubka. Zwykle z dzbanka nalewamy wodę bezpośrednio do kubka, a więc zakończenie musi być tak wykonane, aby nalewanie było proste. Zwróć też uwagę na pokrywę i system uzupełniania dzbanka. Postaw na prostą obsługę i dużą szczelność, aby woda, którą pijesz w istocie była czysta.

 

Wskaźnik zużycia filtra

Większość dzbanków posiada specjalny wskaźnik zużycia filtra, a więc łatwo sprawdzisz, kiedy należy wymienić filtr na nowy. Warto jednak zauważyć, że nie bada on realnego zużycia filtra, a jedynie czas do wymiany. Przeciętny filtr wystarcza na 2-4 tygodnie, aczkolwiek wiele zależy od tego, jak dużo pijesz i jaki jest faktyczny stan wody.

 

 

Koszty eksploatacji – jaki dzbanek filtrujący jest najlepszy?

To chyba jedna z ważniejszych kwestii, którą większość osób pomija przy zakupie wielu produktów. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku wszystkich sprzętów z wymiennymi elementami to jedna z najistotniejszych kwestii. W przypadku dzbanków filtrujących chodzi głównie o filtry. Każda marka produkująca dzbanki tego typu ma w swojej ofercie również filtry. Często taki dzbanek kupimy w zestawie z filtrami, ale są to maksymalnie 2 sztuki, które wystarczą na maksimum 2 miesiące. To oznacza, że szybko zajdzie potrzeba zakupu nowych filtrów.

Czasami dostępne są zamienniki innych marek, ale nie wszystkie są równie wydajne (czasem wystarczają tylko na 1 tydzień). Musisz więc zweryfikować, ile kosztują filtry wymienne do dzbanka, który Cię interesuje. Warto też sprawdzić, jak szybko dany filtr jest w stanie przefiltrować litr wody.

 

Dzbanki filtrujące na wodę w dobrych cenach

Zakup takiego produktu nie jest zbyt kosztowny. Zwykle znane marki oferują dzbanki już za ok 40 zł. Warto jednak sprawdzić ilość filtrów znajdujących się w zestawie. Czasem bardziej opłaca się zakupić droższy produkt z większym wyposażeniem. Cena zależy od marki, rodzaju dołączonych filtrów, a także wielkości. Najtańsze są najpopularniejsze modele czyli takie o pojemności 1,5 l – 2 l . Mniejsze i większe zwykle są droższe, co wynika też z ich mniejszej popularności i dostępności.

 

 

Jak założyć filtr do dzbanka?

 

Po zapoznaniu się z poradnikiem i rankingiem z pewnością wiesz doskonale, jaki dzbanek filtrujący wodę jest polecany przez konsumentów dbających o swoje zdrowie. Jeżeli masz wątpliwości, jak prawidłowo założyć filtr, nie musisz się martwić. Poniżej znajdziesz opis tej czynności krok po kroku.

Zakładanie filtra

Przed założeniem filtra musimy zdjąć pokrywę dzbanka. Wtedy zobaczymy wgłębienie w zbiorniku na wodę – może być okrągłe lub podłużne, w zależności od budowy produktu. Do otworu powinniśmy włożyć filtr tak, aby jego dolna część mogła być przez cały czas zanurzona w przefiltrowanej wodzie. Niektórzy producenci zalecają, aby włożonym wkładem filtrującym przekręcić kilka razy w prawo i w lewo, aby wyszło z niego powietrze. Potem wystarczy mocniej docisnąć filtr.

Nowy wkład filtrujący wymaga odpowiedniego przygotowania do użytku, co nie jest trudne. Należy napełnić dzbanek wodą, poczekać, aż zostanie przefiltrowana, wylać ją i jeszcze raz powtórzyć te czynności. To pozwala nam pozbyć się nadmiaru drobinek aktywnego węgla, które wydostały się ze środka wkładu. Wody wykorzystanej do przygotowania filtra nie powinniśmy pić, jednak możemy wykorzystać ją w inny sposób, np. do podlania kwiatków.

 

Jak często trzeba wymieniać filtr?

Przeciętnie czas skuteczności działania filtra w dzbanku wynosi ok. 30 dni, choć sporo w tej kwestii zależy od stopnia twardości wody. Niemniej jednak comiesięczna wymiana wkładu jest wystarczająca, by móc wykorzystywać przefiltrowaną wodę do przygotowywania posiłków i gorących napoi.

Na szczęście nie musimy zapamiętywać, w jakim dniu założyliśmy filtr, ani zaznaczać daty w kalendarzu. Na pokrywie dzbanka znajdziemy manualny wskaźnik z dwoma suwakami, które należy przesunąć do konkretnego miesiąca i dnia, w którym trzeba założyć nowy filtr. Bardziej nowoczesne dzbanki wyposażone są z kolei w LED sensor, który po upływie miesiąca zaczyna świecić się na czerwono informując tym samym o konieczności wymiany wkładu filtrującego.

Po otworzeniu opakowania, w którym znajduje się filtr z pewnością zauważymy w środku kropelki wody. Nie jest to jednak nic niepokojącego, ponieważ to tylko skroplona para wodna, która powstała po sterylizacji wkładu.

Kiedy zapomnimy o wymianie filtra

Tylko regularna wymiana wkładu zapewnia skuteczne oczyszczanie wody z zanieczyszczeń. Jeżeli założymy nowy filtr z kilkudniowym opóźnieniem, nie należy obawiać się o to, że woda w dzbanku nie została dokładnie oczyszczona i mogła nam zaszkodzić. Nie możemy jednak opóźniać wymiany o kilka tygodni, nawet jeśli rzadko używamy dzbanka. Wszystko przez to, że wewnątrz wkładu znajduje się węgiel impregnowany srebrem gwarantującym sterylność do ok. 30 dni. Po upływie miesiąca zmniejsza się też efektywność działania żywicy odpowiedzialnej za zmiękczanie wody, co powoduje, że filtr zaczyna tracić swoje właściwości.

 

Jak dbać o dzbanek filtrujący?

Kiedy wykorzystamy przefiltrowaną wodę, najlepiej od razu napełnić dzbanek do pełna. Po kilku dniach stanie się to naszym nawykiem, który pomoże prawidłowo zadbać o produkt. Wkład filtrujący powinien przez cały czas być zanurzony w wodzie, aby nie pogorszyły się jego właściwości oczyszczające. Jeśli jednak zapomnimy o ponownym napełnieniu dzbanka, nie powinniśmy mieć powodów do obaw (pod warunkiem, że zdarzyło się to tylko raz, a nie codziennie).

Przed każdą wymianą wkładu należy dokładnie umyć dzbanek ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, przykładowo płynu do mycia naczyń. Co ważne, wszystkie elementy produktu, poza pokrywą wskaźnika LED, możemy bez przeszkód myć w zmywarce.

 

 

FAQ

 

P1: Dzbanek filtrujący – co to jest?

Dzbanek filtrujący to nic innego, jak naczynie przeznaczone do filtracji wody z kranu. Używa się go w celu pozbycia się potencjalnie szkodliwych dla zdrowia składników, a także zanieczyszczeń. Dzięki niemu woda nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, który mógłby skutecznie zniechęcać do jej picia. Zakup dzbanka filtrującego to ekologiczne rozwiązanie, bo dzięki niemu nie musimy już kupować zgrzewek z wodą zamkniętą w plastikowych butelkach. W ten sposób ograniczamy produkcję śmieci i możemy też sporo zaoszczędzić. Oczywiście nie zawsze istnieje konieczność używania filtra, niektóre miasta zapewniają, że woda z kranu jest zdatna do picia. Dla pewności jednak sporo osób woli ją przefiltrować przed wypiciem, aby mieć 100% pewność co do jej jakości.

P2: Dzbanek filtrujący Dafi – jak używać?

Korzystanie z dzbanka filtrującego jest bardzo proste. Jedynym zadaniem, jakie stoi przed osobą, która go używa jest nalanie wody do zbiornika i odczekanie, aby przepłynie ona przez filtr i będzie nadawała się do picia. Zaleca się, aby przed nalaniem świeżej wody pozbyć się ze zbiornika tego, co zostało z poprzedniego dnia. Nie jest też wskazane picie wody, która znajdowała się w nim dłużej niż 12 h. Aby mieć lepszy dostęp do zbiornika można całkowicie zdjąć pokrywę, jednak nie jest to konieczne. Zwykle dzbanki mają pokrywę albo specjalny, odpowiednio duży otwór. Trzeba też zwracać uwagę na działania podejmowane przy zmianie filtra. Należy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na jego opakowaniu. Zazwyczaj konieczne jest wcześniejsze namoczenie filtra, a później 3-krotne przefiltrowanie wody.

 

P3: Jak czyścić dzbanek filtrujący?

Sporo osób zastanawia się nad tym, jak myć dzbanek filtrujący. Nie jest to trudne zadanie m.in. z tego względu, że ma on gładką powierzchnię i jedyne, co się w nim znajduje to woda. Problemem mogą się okazać tylko zacieki. Sporo dzbanków do filtracji można myć w zmywarce, co jest dużym ułatwieniem. Jeśli mamy model ze wskaźnikiem elektronicznym albo diodą, pokrywa nie nadaje się do takiej pielęgnacji. O czystość dzbanka można też łatwo zadbać przy użyciu zwykłej gąbki i płynu do mycia naczyń. Warto przechowywać produkt w miejscu, które nie jest narażone na działanie słońca. W innym wypadku w środku dzbanka może pojawić się zielony nalot.

 

P4: Jaki dzbanek filtrujący: Dafi czy Brita?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak dzbanek filtrujący jest lepszy: Dafi czy Birta? Obie firmy przykładają dużą wagę do tego, aby dostarczać na rynek dobrej jakości produkty, więc zakup któregokolwiek z nich powinien okazać się zadowalający. Wskazówką, z której można skorzystać jest porównanie cen filtrów odpowiednich do konkretnych modeli. Możemy wybrać taki dzbanek, który będzie nie tylko wysokiej jakości, ale jednocześnie tani w eksploatacji.

P5: Gdzie kupić dzbanek filtrujący?

Dzbanki filtrujące są obecnie tak popularne, że nie ma żadnego problemu z ich dostępnością. Taki produkt można bez trudu nabyć nawet w supermarkecie, choć tam wybór może być nieco ograniczony. Akcesoria tego typu są też dostępne w sklepach z AGD. Dobrym miejscem, w którym można znaleźć dzbanki filtrujące różnych producentów jest Internet. Zakupy online mają tę przewagę, że można dokonywać ich niezależnie od godziny i miejsca, w jakim się znajdujemy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ