Ranking 10 najlepszych garnków żeliwnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Garnek żeliwny – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Garnki są niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. Osoby początkujące oraz wybitni kucharze, mają bardzo trudny wybór, dotyczący zakupu naczyń, które najlepiej sprawdzą się w ich kuchni.  Emaliowany garnek żeliwny Berlinger Haus to model o średnicy 24 cm i wysokości 11 cm. Jego pojemność wynosi 4,35 l. W sprzedaży dostępny jest w kolorze zielonym. Naczynie dobrze sprawdzi się do przyrządzania zup, risotto, gulaszu oraz innych dań jednogarnkowych. Podobne zastosowanie ma kociołek myśliwski Royal Catering MP10011256. To bardzo pojemny garnek, który może pomieścić 10,75 l potraw. Dobrze sprawdzi się w plenerze, na kempingu, czy też pod namiotem.


Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Garnek bardzo dobrze magazynuje ciepło, dzięki czemu przygotowywane przez nas potrawy gotują się stopniowo oraz równomiernie. Żeliwo, czyli materiał, z którego wykonano naczynie, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Ogranicza ilość wnikania szkodliwych substancji do jedzenia w trakcie gotowania. Powierzchnię garnka oksydowano, co zmniejsza podatność na pojawianie się rdzy.

Wady

Model ten jest ciężki. W trakcie sporządzania potraw, jego waga znacznie wzrasta, z tego względu część użytkowników, a w szczególności kobiety mają problem z przenoszeniem garnka w różne miejsca.

Podsumowanie

Średnica naczynia wynosi 24 cm, a wysokość 11 cm. Oprócz garnka do zestawu dołączona jest także pokrywka. Produkt w sprzedaży dostępny jest w kolorze zielonym.

Drugi wybór

Zalety

Produkt jest bardzo dobrą propozycją do przygotowywania takich dań, jak: Zupy, risotto, gulasz, oraz innych potraw, które wymagają stosowania jednego garnka. Często wykorzystywany jest do wypieku chleba oraz zapiekanek. Duża pojemność sprawia, że możemy przyrządzić potrawy dla dużej ilości osób. Model dobrze sprawdza się na kempingach, w plenerze oraz pod namiotem.

Wady

Garnek wyposażono w metalowy uchwyt. W momencie podnoszenia napełnionego naczynia jest on niewygodny i utrudnia przenoszenie z miejsca na miejsce.

Podsumowanie

Wymiary garnka wynoszą: 37 cm x 17.5 cm, a waga 13 kg. Produkt dostępny jest w kolorze czarnym. Wyposażono go w podnośnik do pokrywy, pokrywkę z uchwytem oraz dwa uchwyty boczne i jeden górny.

Rozważ też

Zalety

Naczynie bardzo dobrze sprawdza się do gotowania, duszenia, pieczenia, smażenia, zapiekania oraz podgrzewania różnego rodzaju potraw. Żeliwo, czyli materiał, z którego wykonano garnek, bardzo szybko się nagrzewa, co sprawia, że dobrze rozprowadza ciepło i może utrzymać odpowiednią temperaturę. Odpowiednia cyrkulacja płynów zapewnia soczystość przygotowanych przez nas potraw.

Wady

Według części użytkowników czyszczenie oraz dbanie o naczynie jest trudne, oraz skomplikowane. Nie sprzyja temu wysoka waga garnka.

Podsumowanie

Naczynie wykonano z żeliwa emaliowanego. Sprzedawane jest w kolorze czarnym. Pojemność modelu wynosi 2.5 l, średnica 20,5 cm (średnica pola grzewczego - 16 cm), a wysokość całkowita (wraz z pokrywką) - 15 cm.

 

 

10 najlepszych garnków żeliwnych. Opinie w 2024 roku 

 

Produktem, który powinien znaleźć w każdej kuchni jest garnek. Jego rodzaj oraz wielkość powinniśmy dostosować do tego, jakie potrawy chcemy w nim przygotowywać. W znajdującym się poniżej artykule zamieściliśmy ranking garnków żeliwnych. Znajduje się w nim zestawienie najchętniej wybieranych oraz ocenianych modeli wykonanych z żeliwa.

 

Garnek żeliwny emaliowany

 

1. Berlinger Haus Emaliowany Garnek Żeliwny 24Cm

 

Emaliowany garnek żeliwny Berlinger Haus ma wymiary: Średnica – 24 cm, wysokość – 11 cm.  W sprzedaży dostępny jest w kolorze zielonym. Wnętrze jest w czarnym kolorze. Uzyskano go w wyniku procesu wypalania żeliwa w oleju roślinnym w bardzo wysokiej temperaturze. Dodatkowo powierzchnię oksydowano. Takie działanie zmniejsza podatność na rdzewienie.

Żeliwo jest materiałem, które bardzo dobrze magazynuje ciepło. Naczynia wykonywane z niego mogą stopniowo oraz równomiernie nagrzewać przygotowywane potrawy. Ponadto wyroby żeliwne wyróżniają się bardzo pozytywnymi działaniami prozdrowotnymi. Gotując potrawy w garnkach, ograniczamy ilość wnikających do jedzenia szkodliwych substancji.

Wiele osób, decydując się na zakup odpowiedniego garnka, zwraca uwagę na to, do jakiego typu kuchenki jest on dostosowany. Najlepszą opcją jest wybór modelu uniwersalnego. Test garnków żeliwnych wykazał, że prezentowany model dobrze sprawdzi się w przypadku kuchenek tradycyjnych (gazowe), jak i tych nieco bardziej nowoczesnych (indukcyjne). 

 

 

 

 

Garnek żeliwny na ognisko

 

2. Kociołek myśliwski 10,75 litra, Royal Catering MP10011256

 

Wybierasz się pod namiot lub na kemping? W takie miejsce warto zabrać garnek żeliwny na ognisko. Naczynie to umożliwi Ci sporządzanie potraw pod gołym niebem, nawet w najbardziej opustoszałych miejscach podczas wakacyjnych wędrówek.

Garnki żeliwne w sprzedaży dostępne są w kolorze czarnym. Zestaw składa się z: Kociołka, pokrywki z uchwytem, podnośnika do pokrywy oraz instrukcji obsługi. Naczynie jest sporych rozmiarów (średnica 27 cm, wysokość 17,5 cm), dzięki czemu będziemy mogli przygotować obiad dla większej ilości osób, a nawet małych grup harcerskich oraz wycieczkowych.

Konsumenci chętnie wybierają ten produkt twierdząc, że to dobry garnek żeliwny. Taką opinię możemy zawdzięczać nie tylko dużym możliwościom zastosowań, ale także jakości wykonania. Materiał jest odporny na powstawanie wszelkiego rodzaju urazów mechanicznych, a podczas prawidłowej pielęgnacji możemy być pewni, że na powierzchni nie będzie pojawiała się rdza.

 

 

 

 

Garnek żeliwny do pieczenia chleba

 

3. Chasseur Garnek, Brytfanna żeliwna Okrągła Płytka 72301

 

Jeżeli garnek żeliwny do pieczenia chleba to produkt, którego brakuje w Twojej kuchni, powinieneś zaopatrzyć się w model Chasseur 72301. Dostępny jest on w kolorze czarnym. Producent wyposażył go w pokrywkę z okrągłym uchwytem oraz dwa boczne uchwyty ułatwiające przenoszenie naczynia z miejsca na miejsce.

Powierzchnię naczynia pokryto emalią. Jest ona w pełni bezpieczna dla małych dzieci oraz osób, które cierpią na alergie. Dodatkowo bardzo istotne jest to, że materiał nie wchodzi w reakcje z przygotowywanymi przez nas potrawami, co mogłoby mieć miejsce podczas gotowania. Gładka powierzchnia garnka sprawia, że nie musimy się obawiać o to, że potrawy będą przywierać do jego powierzchni. 

Bardzo duża część kupujących decyduje się na zakup garnków wykonywanych z żeliwa. Jest to bardzo trwały materiał, dzięki czemu możemy mieć pewność, że zakupiony przez nas model nie jest inwestycją na jeden rok. Powierzchnię naczynia pokryto emalią, co zwiększa jego odporność oraz zapobiega procesowi korozji.

 

 

 

 

Garnek żeliwny IKEA

 

4. IKEA VARDAGEN Garnek z pokrywką żeliwo 5 l

 

Garnek żeliwny IKEA to model o wymiarach: Długość – 36 cm, szerokość – 24 cm, wysokość – 12 cm. Jego pojemność wynosi 5 l. Materiał (żeliwo), z którego wykonano garnek, jest ekologiczny. Z tego względu produkt nadaje się do recyklingu, a kupując go dbasz o otaczające Cię środowisko przyrodnicze.

Żeliwna powierzchnia naczynia w sposób bardzo równomierny rozprowadza ciepło po powierzchni garnka, a także utrzymuje wysoką temperaturę w jego wnętrzu. Z tego względu garnek bardzo dobrze sprawdza się do takich dań, jak pieczeń oraz zapiekanki. Dla wielu kupujących istotne jest także to, do jakiego typu kuchenek można stosować wybrane przez nich naczynie. Prezentowany produkt jest uniwersalny, dlatego sprawdzi się do wszystkich rodzajów kuchenek.

Wiele osób decyduje się na zakup jak najbardziej uniwersalnych produktów, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Oprócz tego, że model VARDAGEN nadaje się do każdego typu kuchenek, to ponadto możemy w nim przyrządzać potrawy wymagające zapiekania w piekarniku. Dobry i tani garnek żeliwny wyposażono w pokrywkę, dzięki której możemy znacznie skrócić czas przygotowania dań.

 

 

 

 

Garnki żeliwne polskie

 

5. Florina Garnek Żeliwny z Pokrywką Hierro 3,5 L

 

Decydując się na zakup naczyń do kuchni, wiele osób zastanawia się, czy polskie garnki żeliwne są równie dobre, jak ich zagraniczne odpowiedniki. Odpowiedź brzmi tak. Model Florina Hierro jest tego bardzo dobrym przykładem. Jest on nie tylko wielofunkcyjnym naczyniem, ale również bardzo wytrzymałym. Żeliwo sprawia, że garnek jest trwały, ale także może bardzo długo utrzymać wysoką temperaturę.

Model dobrze sprawdzi się do pieczenia, smażenia, duszenia oraz przyrządzania dań z mięsa, oraz warzyw. Garnek wyposażono w dobrze wyprofilowaną oraz dopasowaną do naczynia pokrywkę, która może utrzymać wysoką temperaturę w jego wnętrzu, a tym samym znacznie skrócić czas duszenia, czy też gotowania. Bardzo istotne jest to, że zapobiega ona także wysychaniu przygotowanych przez nas potraw, dzięki czemu są one bardzo soczyste.

Konsumenci z chęcią decydują się na zakup prezentowanego modelu do własnego domu. Twierdzą, że polskie emaliowane garnki żeliwne to bardzo dobre produkty. Solidność wykonania oraz wielofunkcyjność przekłada się na bardzo pozytywne opinie internautów, które zamieszczane są na stronach aukcyjnych tego modelu.

 

 

 

 

Garnki żeliwne Le Creuset

 

6. Le Creuset Garnek Żeliwny 26 Cm 5,3 L LC21001260602461

 

Garnki żeliwne Le Creuset są o wymiarach: średnica – 26 cm, wysokość z pokrywką – 16,5 cm, bez pokrywki 11,5 cm. Garnek wykonano z żeliwa emaliowanego w kolorze czerwonym. Jest to nie tylko naczynie, które cieszy się dużą funkcjonalnością, ale także ma bardzo solidne oraz stylowe wykonanie. Bardzo ładnie prezentuje się w kuchni, nadając jej klimatycznego wyglądu.

Garnek przystosowany jest do każdego rodzaju dostępnych kuchenek. Możemy go ponadto wykorzystywać do pieczenia potraw w piekarniku. Żeliwo jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Materiał ten cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród kupujących, którzy twierdzą, że jest on odpowiedni do gotowania.

Opinie o garnkach żeliwnych Le Creuset LC21001260602461 są bardzo pozytywne. Konsumenci wybierają je ze względu na dużą pojemność, która sprzyja przyrządzaniu potraw dla większej ilości osób. Ponadto wszechstronna i praktyczna budowa brytfanny sprawia, że użytkownicy mają możliwość serwowania potraw bezpośrednio na stół. 

 

 

 

7. Lamart Garnek 33X25Cm Z Pokrywką LT 1062 471826

 

W kuchni oprócz tradycyjnych naczyń i sprzętów do gotowania przyda się także żeliwny garnek z pokrywką Lamart 1062 471826. Jego pojemność wynosi 6 l, można więc przygotować w nim posiłek dla całej rodziny. Emaliowana powłoka zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ułatwia utrzymanie garnka w czystości. Zapobiega również przywieraniu resztek jedzenia. Powłoka jest odporna na zarysowania, otarcia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Garnek żeliwny Lamart może wytrzymać temperaturę do 280 stopni Celsjusza. Nadaje się zarówno do gotowania, jak i pieczenia. Emaliowana powłoka nie wymaga użycia dużej ilości tłuszczu. W efekcie przyrządzane potrawy są zdrowe i smaczne. Dwa duże uchwyty ułatwiają przenoszenie garnka. Pokrywka dobrze przylega do krawędzi, a przymocowany do niej uchwyt się nie nagrzewa. Garnek szybko uzyskuje wysoką temperaturę, co przyspiesza proces przygotowywania dań.

Osoby, które zdecydowały się na zakup żeliwnego garnka z pokrywką Lamart, są zadowolone z wyboru. Jego pojemność umożliwia gotowanie dla dużej ilości osób. Emaliowana powłoka zapobiega przywieraniu jedzenia, nawet gdy piecze się bez dużej ilości tłuszczu.

Garnek z pokrywką Lamart LT 1062 471826 ma wymiary 33 cm x 25 cm. Ma jasny, beżowy kolor, a jego minimalistyczny design spodoba się każdemu, ponieważ pasuje do wielu kuchni w różnych stylach.

 

Zalety

Odporna powłoka: Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna powłoka garnka są odporne na uszkodzenia i zarysowania.

Nieprzywierająca powierzchnia: Emaliowana powierzchnia wewnątrz garnka umożliwia gotowanie na małej ilości tłuszczu bez obaw o przypalenie jedzenia.

Duża wytrzymałość: Garnek wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, nawet do 280 stopni Celsjusza.

Pojemność: Duża pojemność umożliwia przyrządzanie potraw dla całej rodziny lub grupy przyjaciół.

Estetyczny design: Garnek jest jasny i wykonano go w minimalistycznym stylu, dlatego spodoba się każdemu.

 

Wady

Duży ciężar: Garnek jest bardzo ciężki, więc osobom o drobnej budowie ciała lub słabszym fizycznie trudno jest przenosić garnek, szczególnie wypełniony jedzeniem.

 

 

 

 

8. Staub Garnek Żeliwny Cocotte 10 cm 40500-101-0

 

Stylowy garnek żeliwny Staub Cocotte 40500-101-0 sprawdzi się do pieczenia i gotowania. Można używać go na każdym typie kuchenki, również indukcyjnej. Garnek wytrzymuje wysokie temperatury do 260 stopni Celsjusza, więc nadaje się także do zapiekania w piekarniku. Wielowarstwowa, emaliowana powłoka jest bardzo wytrzymała, odporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzna warstwa jest błyszcząca, a wewnętrzna matowa. Obie powłoki są łatwe w czyszczeniu. Matowa powłoka zapobiega przywieraniu składników oraz poprawia jakość gotowania i pieczenia.

Garnek ma specjalnie wyprofilowaną pokrywkę, która zwiększa cyrkulację pary wodnej podczas gotowania. W efekcie w środku pozostaje więcej wilgoci, która zmiękcza potrawy, a dodatkowo nadaje im aromatu. Garnek swoim designem nawiązuje do dawnych epok, a uchwyt pokrywki w kolorze złota nadaje mu eleganckiego charakteru.

Opinie użytkowników na temat żeliwnego garnka Staub Cocotte są w przeważającej części pozytywne. Dobrze sprawdza się on do gotowania, pieczenia, smażenia i karmelizowania. Można używać go na każdej kuchence oraz w piekarniku. Jest estetycznie wykonany i wytrzymały.

Garnek żeliwny Staub Cocotte 40500-101-0 ma owalny kształt. Jego średnica wynosi 10 cm, a pojemność to 0,25 l, co pozwala na przygotowanie posiłku dla ok. 2 osób.

 

Zalety

Estetyczny design: Elegancki wygląd garnka nawiązujący do dawnych lat z pewnością spodoba się każdemu.

Wyprofilowana pokrywka: Specjalnie zaprojektowana pokrywka umożliwia przygotowanie miękkich potraw i zapobiega ich wysuszaniu.

Wielowarstwowa emalia: Kilka warstw emalii i żeliwo zapewniają trwałość garnka i odporność na zarysowania i otarcia.

Nieprzywierająca powłoka: Wewnętrzna, matowa powłoka garnka zapobiega przywieraniu jedzenia podczas gotowania i pieczenia, co również ułatwia czyszczenie.

 

Wady

Za mały dla całej rodziny: Pojemność garnka wynosząca 0,25 l nie wystarcza na przyrządzenie posiłku dla kilkuosobowej rodziny.

 

 

 

 

9. Skeppshult Garnek Żeliwny do Pieczonek 710

 

3-skeppshult-garnek-zeliwnySkeppshult 710 to duży kociołek, który może być używany na otwartym ogniu. Został wykonany z wysokiej jakości żeliwa. Szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło, a potem długo je utrzymuje. Został wyprodukowany w 100% z naturalnych surowców które nie wpływają na przygotowywane w nim potrawy. Naczynie jest dostosowane do każdego rodzaju kuchni w tym indukcyjnej, może być też używane w piekarniku.

Produkt ten jest najdroższą propozycją w naszym zestawieniu, ale należy podkreślić, że został wykonany ręcznie i posiada aż 25 letnią gwarancję producenta. Jest to gwarancją niezawodności naczynia i świetnego wykonania. Możesz mieć pewność, że będzie to dobra, warta swojej ceny inwestycja. Model ten wyróżnia piękny i ponadczasowy wygląd, a sam materiał, z którego wykonano garnek jest odporny na zarysowania i łatwy w czyszczeniu.

Osoby, które wybrały ten produkt wysoko oceniły przede wszystkim jego wykonanie – jest mocny. Poza tym kociołek ma dużą pojemność – aż 5 l. Dzięki czemu przygotujesz w nim sporą ilość jedzenia dla całej rodziny.

Dla amatorów stylu retro świetnym wyborem powinien okazać się zakup modelu Skeppshult 710. Duży kociołek o pojemności 5 l możemy włożyć bezpośrednio do ognia, dzięki czemu potrawy nabiorą bardzo intensywnego smaku i zapachu.

 

Zalety

Szybkie nagrzewanie: Bardzo grube ścianki garnka dość mocno wpływają na obróbkę termiczną dań. Równomierna cyrkulacja i długotrwałe utrzymywanie temperatury powodują, że nawet trudne w przygotowaniu, chude mięso kruszeje i staje się bardzo delikatne.

Naturalne surowce: Naczynie zostało wykonane w 100% z naturalnych surowców. Taka zaleta wpływa nie tylko na wyśmienity smak naszych potraw, ale również na ich jakość.

Gwarancja: Producent zapewnia, że produkt zachowa wszystkie właściwości aż przez 25 lat.

Wygląd: Garnek Skeppshult 710 charakteryzuje się bardzo prostym, lecz jednocześnie oryginalnym wyglądem. Z pewnością dobrze sprawdzi się w kuchniach zaprojektowanych w etnicznym stylu. Metalowa rączka pozwoli Ci wykorzystać produkt nie tylko do gotowania, ale również do dekoracji.

 

Wady

Cena: Jedną z największych wad produktu jest jego cena. Za naczynie będziesz musiał zapłacić ponad 600 zł.

 

 

 

 

10. Staub Garnek Żeliwny Cocotte 28cm 40510-285-0

 

4-staub-garnek-zeliwnyNasza czwarta propozycja to emaliowany garnek żeliwny firmy Staub, która oferuje swoim klientom solidne, świetnie wykonane naczynia. Opinie o garnkach żeliwnych tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci wysoko oceniają ich solidne wykonanie i piękne wykończenie.

Model, który prezentujemy został pokryty kilkoma warstwami emalii, dzięki czemu jego powierzchnia jest bardzo gładka i jednocześnie wysoce odporna na zarysowania, zmianę koloru, czy odpryskiwanie. Emalia zewnętrzna jest błyszcząca, natomiast wewnętrzna ciemna i matowa. Specjalnie wyprofilowana pokrywka zapewnia lepszy proces kondensacji, a więc przygotowane potrawy są smaczniejsze, a samo gotowanie przebiega zdecydowanie szybciej.

Model ten pasuje do wszystkich rodzajów kuchenek, w tym indukcyjnych. Naczynie ma stalowy, niklowany uchwyt, a więc garnek może być bez problemu używany w piekarniku do 260 stopni bez obawy o stopienie. Średnica garnka to 28 cm, a jego pojemność wynosi aż 5,85 l. Dlatego będzie idealny do przygotowania dużej ilości różnego rodzaju potraw, zarówno tych gotowanych, jak i pieczonych.

Garnek żeliwny firmy Staub, model 40510-285-0 to produkt cieszący się wieloma pochlebnymi ocenami konsumentów. Głównie ze względu na solidne wykonanie i atrakcyjny wygląd.

 

Zalety

Powierzchnia wewnętrzna i zewnętrzna: Do produkcji garnka wykorzystano bardzo zaawansowaną technologię, która przewiduje pokrywanie naczyń kilkoma warstwami emalii. Takie rozwiązanie sprawia, że zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna powierzchnia charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania, zmianę koloru lub odpryskiwanie.

Pokrywka: Dość masywna pokrywka, wykonana z wysokiej jakości materiału bardzo dobrze uszczelnia garnek. Dzięki temu, wszystkie składniki poddane są działaniu wysokiej temperatury, co w dużym stopniu wpływa na czas przygotowywania potraw.

Odpowiedni do każdej kuchenki i piekarnika: Jak już wspomniano, garnek wykonany został z wysokiej jakości materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne. Wszystkie elementy mogą być poddawane działaniu wysokiej temperatury, co sprawia, że produkt wykorzystamy zarówno do gotowania na kuchence, jak i do pieczenia w piekarniku.

 

Wady

Cena: Oryginalny design i wysoka jakość naczynia bardzo mocno wpływają na jego cenę. Koszt zakupu garnka Staub 40510-285-0 przewyższa kwotę 1000 zł.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki garnek żeliwny kupić?

 

Dobre wyposażenie kuchni jest podstawą w procesie przygotowywania rozmaitych potraw. Garnki są elementami, bez których większość z nas nie wyobraża sobie  gotowania. Naczynia te są bardzo często przez nas wykorzystywane, z tego względu powinny być solidnie wykonane, aby mogły nam służyć przez wiele lat. Wiele osób, decydujących się na zakup nowych naczyń do kuchni zastanawia się, jaki garnek żeliwny kupić? Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu może być dla części z nas nie lada wyzwaniem. Z tego względu stworzyliśmy artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Rodzaje garnków

Wiele osób przyrządzając potrawy, nie zwraca uwagi na to, jaki garnek powinien być użyty, aby przygotowanie posiłku było jak najbardziej odpowiednie. Pomimo tego, że dla większości z nas rodzaj naczynia nie ma wielkiego znaczenia, warto poznać kilka wskazówek, które pomogą nam w jak najbardziej profesjonalny sposób przygotować potrawy. Obecnie na rynku mamy dostęp do kilku rodzajów garnków:

♦ Tradycyjne – są najczęstszym wyborem. Większość osób, na początku swojej przygody z gotowaniem decyduje się właśnie na ich zakup. Dobrze sprawdzają się podczas gotowania zup, duszenia mięsa oraz warzyw. Są dobrym wyborem w przypadku przyrządzania dań jednogarnkowych. Garnki tradycyjne wyposażone są zwykle w dwie rączki oraz pokrywkę. Sprzedawane są o pojemności od 1 l, ale możemy spotkać również kilkunastolitrowe modele.

♦ Rondle – od klasycznych modeli odróżnia je wielkość. Wyposażone są zwykle w jedną rączkę. Stosowane są do podgrzewania płynów oraz przygotowywania sosów, zasmażek, czy rozpuszczenia tłuszczu. Rondle wyposażone są zazwyczaj w pokrywkę.

♦ Do gotowania na parze – służą do przyrządzania potraw na parze. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na model w wyciąganym sitkiem lub bezpośrednimi wkładami. Każdy z elementów tworzy dodatkowe piętro, które sprawia, że możemy jednocześnie gotować kilka różnych części przyrządzonego dania. 

♦ Szybkowary – naczynia te służą do szybkiego przyrządzania potraw. W ich przypadku proces gotowania może być nawet dziesięciokrotnie krótszy, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych modeli. Jest to możliwe dzięki szczelnemu zamknięciu. Dzięki czemu temperatura panująca wewnątrz naczynia często sięga nawet 130 st. C.  Garnki sprawdzają się głównie do gotowania zup, duszenia mięsa oraz ryb. 

 

Materiał

Wiele osób nie wie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru garnków. Jedną z podstawowych kwestii jest materiał wykonania. Z tego względu możemy wyróżnić naczynia:

♦ Ze stali nierdzewnej – są najpopularniejszymi modelami. Wyróżniają się całkowitą odpornością na korozje. Dzięki wymieszaniu stali z chromem produkty tego typu dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami. W garnkach nie tworzą się osady, dzięki czemu zostaje znacznie zredukowana ilość bakterii.  

♦ Z aluminium – produkty są dobrymi przewodnikami ciepła. Modele nie są w całości wykonywane z tego materiału. Ich środek pokryty jest zwykle ceramiką, teflonem, tytanem lub kamieniem. Naczynia aluminiowe nie powinny być wykorzystywane do przyrządzania kwaśnych potraw, ponieważ uwalniane w procesie gotowania związki mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.  

♦ Z żeliwa – wyróżniają się dużą wagą. Garnki żeliwne są bardzo wytrzymałe, rzadko ulegają zniszczeniu. Są zazwyczaj stosowane do smażenia, duszenia oraz pieczenia mięsa i potraw wykonywanych z warzyw. Czas rozgrzewania się naczynia jest długi, jednak modele żeliwne mogą długo akumulować wysoką temperaturę. 

♦ Ze szkła – są to najrzadziej spotykane garnki. Wyposażone są w emaliową powłokę. Modele są odporne na wysoką temperaturę. Są w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. Naczynia mają właściwości antybakteryjne. Nie pochłaniają aromatu gotowanej potrawy. Można je stosować w piekarniku, mikrofalówce, kuchence elektrycznej oraz gazowej. Ich największą wadą jest to, że łatwo je rozbić. 

♦ Z miedzi – są to najdroższe modele. Dobrze przewodzą ciepło. Ich wewnętrzna powłoka wykonywana jest najczęściej z cyryny lub stali nierdzewnej. Ciepło w garnku rozprowadzane jest od dołu oraz ze ścianek bocznych. Dobrze sprawdzają się do przygotowywania deserów, risotto oraz kremów.

♦ Ceramiczne – wykonywane są w całości z ceramiki. Nie są wyposażone w żadne dodatkowe powłoki. Ich właściwości są podobne do tych, które oferują nam modele wykonywane z żeliwa. Garnki ceramiczne w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Podczas przyrządzania potraw możemy mieć pewność, że nie wydzielą żadnych szkodliwych substancji. Produkty ceramiczne nie ulegają procesowi rdzewienia. Są także odporne na powstawanie zarysowań. Dobrze utrzymują oraz rozprowadzają ciepło po wnętrzu naczynia, jednocześnie nie powodując przywierania oraz ewentualnego przypalania dań. Ich największą wadą jest to, że są delikatne. Podczas upadku mogą się całkowicie zniszczyć. 

♦ Gliniane – wykonywane są z naturalnych surowców. Są chętnie wybierane, ponieważ gwarantują zachowanie naturalnego smaku oraz aromatu przygotowywanych dań. Za ich pomocą możemy gotować potrawy nie wymagające stosowania tłuszczu. Naczynia są przystosowane do używania w piekarnikach elektrycznych oraz gazowych. Są to produkty żaroodporne. Można je stosować do pieczenia mięs, ryb i warzyw. Wymagają jednak znacznie większej pielęgnacji niż modele wykonywane z innych materiałów.

♦ Emaliowane – garnki wyrabiane są z blachy stalowej, natomiast emalia to technika zdobienia wyrobów wytwarzanych z metalu. Modele emaliowane stanowią dobry element wystroju kuchni. Nikt z nas nie powinien mieć problemu z doborem produktu dopasowanego do wnętrza kuchni, ponieważ obecnie na rynku producenci oferują bardzo dużą gamę kolorów oraz wzorów. Garnki emaliowane są bezpieczne dla naszego zdrowia (nie uczulają) oraz otaczającego nas środowiska. Są zwykle bardzo tanie, jednak z tego względu także mniej wytrzymałe. 

 

Powłoka

Podczas wyboru garnków bardzo ważne jest także, aby dobrze dobrać ich powłokę wewnętrzną. Odpowiedni wybór zmniejszy prawdopodobieństwo przywierania potraw oraz ich przypalenia. Możemy zakupić model z powłoką:

♦ Ceramiczną – większość osób uważa ją za wysoko jakościową. Z tego względu możemy spotkać ją w wielu modelach garnków. Przygotowywane przez nas potrawy nie przywierają do powłoki. Ceramika nie ulega korozji. Trudno ją zarysować. 

♦ Emaliowaną – taki rodzaj wykorzystywany jest głównie w garnkach stalowych oraz szklanych. Powłoka jest antybakteryjna. Cechuje się wysoką odpornością na działanie kwaśnych potraw. Wadą powłoki emaliowanej jest to, że często odpryskuje, co skutkuje wyrzuceniem garnka.

♦ Teflonową – to fluoro-polimerowa powłoka, która umożliwia smażenie bez dodatku tłuszczu. Powierzchnia ta może szybko ulec zarysowaniu, z tego względu zalecane jest wykorzystywanie sztućców z drewna lub tworzywa sztucznego.

♦ Tytanową – jest to niezwykle wytrzymałe tworzywo. Jest odporne na działanie substancji kwasowych oraz zasadowych. Powłoka tytanowa nie ulega zarysowaniom, nie wymaga stosowania dodatkowych tłuszczów podczas przyrządzanie potraw.

♦ Kamienną – jest wykonywana z minerałów, marmurów oraz granitu. Potrawy przyrządzane w garnkach z powłoką kamienną, nie przywierają oraz nie przypalają się. Dodatkowo jest ona odporna na urazy mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. Jest bezproblemowa do utrzymania w czystości.

 

Dno garnka

Od lat przyjęło się stwierdzenie, że im cięższy garnek, tym lepszy. Jednak na tej regule nie zawsze warto się wzorować. Warto zwracać swoją uwagę na grubość podstawy danego garnka. W wielu przypadkach stosowane są podwójne, a nawet potrójne dna. Obecnie mamy dostęp także do wersji kapsułowych z wbudowanym dyskiem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup garnka z grubym dnem, przyczynimy się do zwiększenia jakości przygotowywanych potraw. 

 

Pokrywka

Jednym z najbardziej istotnych elementów wyposażenia garnka żeliwnego jest pokrywka. Dzięki niej możemy gotować oraz dusić przygotowywane przez nas potrawy. Pokrywka przyspiesza proces gotowania, ale także chroni naszą kuchenkę przed zabrudzeniem, a dłonie przed poparzeniem. Najlepszy garnek żeliwny wyposażony jest w wypukłą pokrywkę. Dzięki czemu w jego wnętrzu dochodzi do prawidłowej cyrkulacji powietrza. Istotne są także otwory na parę oraz przesuwniki, ułatwiające nam lekkie uchylenie przykrycia. 

Uchwyt

Zastanawiając się, jaki garnek żeliwny wybrać, warto zwrócić uwagę także na uchwyty, w które jest on wyposażony. O elemencie tym wielu z nas zapomina, a jest równie ważny. Uchwyty są zwykle przedłużeniem naczynia. Sprawia to, że są one bardzo podatne na ciepło. Z tego względu, warto zakupić model, który jest zabezpieczony przed przegrzewaniem. W ten sposób zmniejszymy ryzyko poparzenia dłoni. Materiałami, które zabezpieczą nas przed poparzeniem, są: Bakelit, silikon, aluminium oraz stal. Uchwyty powinny być wykonane w ergonomiczny sposób, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością je chwycić, chcąc podnieść garnek.

 

Wielkość i kształt

Obecnie mamy dostęp do garnków w rozmaitych rozmiarach. Z łatwością znajdziemy większe modele dla dużych rodzin, ale również mniejsze naczynia dostosowane dla singli, czy też par. W sklepach spotkamy wersje o pojemności 0,5 l, ale również te nieco większe do przeszło 15 l. Przy wyborze ważny jest także kształt. Ten przypominający beczkę przyspiesza gotowanie naszej potrawy. Najbardziej popularne są garnki owalne. Bardziej specjalistyczne modele mogą mieć inny kształt.

 

Czyszczenie

Z powodu coraz szybszego trybu życia większej części społeczeństwa wiele osób odchodzi od ręcznego mycia z powodu braku czasu. Jednak w przypadku garnków żeliwnych nie mamy do dyspozycji innej opcji czyszczenia naczynia. Możliwe jest wyłączne mycie ręczne. Naczynia powinniśmy konserwować przed pierwszym użyciem oraz co pewien czas w trakcie użytkowania. Proces ten polega na dokładnym umyciu modelu, a później natarciu go olejem jadalnym.

 

Garnki żeliwne w dobrych cenach

Zakup garnka żeliwnego jest dużą inwestycją, dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu. Jego cena zależy głównie od prestiżu producenta oraz wykonania naczynia. Najtańsze modele możemy kupić za ok. 250 zł. Cena droższych modeli to koszt od 400 zł do nawet 1000 zł. Modele te wyróżnia zwykle większa grubość dna, przez co są nieco cięższe. Droższe garnki są także bardziej odporne na niszczenie.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wyczyścić przypalony garnek żeliwny?

Chyba każdemu z nas przydarzyło się chociaż raz w życiu przypalić garnek. W takiej sytuacji zastanawiamy się, czy naczynie nadaje się tylko do wyrzucenia, a może da się jeszcze go uratować. Nie musimy się martwić, że garnek z kolekcji mamy nada się tylko na śmietnik, ponieważ spaleniznę możemy dokładnie wyczyścić. Proces ten dla jednych będzie nie lada wyzwaniem. Jednym ze sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka jest użycie Coca-Coli lub Pepsi. Wybór jednego spośród wymienionych napoi nie ma większego znaczenia. Popularny napój pomoże nam doczyścić nawet najbardziej przypalone naczynia. Wystarczy, że wlejemy go do naczynia na ok. 2 cm i będziemy gotować przez kilka minut. Później wystarczy, że delikatnie zetrzemy spaleniznę przy pomocy drewnianej łyżki i gotowe. 

 

P2: Gdzie kupić garnek żeliwny?

Przeprowadzasz się do nowego mieszkania i potrzebujesz nowych garnków? Z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz je kupić? Tego typu produkty możemy z łatwością nabyć w większości dużych supermarketów, a także w sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu kuchennego. Warto sprawdzić także asortyment znajdujący się w sklepach internetowych. Jest on zwykle bardziej obszerny. Stacjonarnie mamy dostęp zwykle do kilku sztuk wybranych modeli. Wybierając zakupy przez Internet, możemy skorzystać z opinii oraz porad użytkowników. Warto zaglądać także do internetowych poradników, czy nawet rankingów, które przedstawiają zestawienie najbardziej popularnych modeli. 

P3: Jak konserwować garnek żeliwny?

Decydując się na zakup garnka żeliwnego, każdy z nas powinien posiąść odpowiednią wiedzę dotyczącą pielęgnacji tego typu naczyń. Jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób będziemy mogli cieszyć się z funkcjonalności modelu przez wiele lat. Przed pierwszym użyciem naczynia żeliwne należy dokładnie umyć przy pomocy gąbki oraz gorącej wody. Nie powinniśmy używać żadnego detergentu. Myć powinniśmy ręcznie, ponieważ ten typ garnków nie nadaje się do mycia w zmywarce. Po umyciu naczynie dokładnie wycieramy i odstawiamy do wysuszenia. Po osuszeniu cały garnek nacieramy tłuszczem jadalnym. Po wykonaniu wymienionych czynności możemy zacząć korzystać z nowo zakupionego produktu.

 

P4: Jak wyczyścić garnek żeliwny z rdzy?

Nieodpowiednia pielęgnacja naczyń żeliwnych może doprowadzić, że poddają się one procesowi rdzewienia. Wpływ na to może mieć także długie namaczanie, przechowywanie niedosuszonych naczyń oraz przechowywanie w nich kwaśnych potraw. W takiej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jest możliwość usunięcia rdzy z wnętrza naszego garnka? Ślady rdzy najlepiej usunąć drucianą szczotką do naczyń lub sodą oczyszczoną. Po wyszorowaniu naczynie dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą, dokładnie osuszamy, a następnie wlewamy olej i rozgrzewamy go na palniku lub w piekarniku w temp od 170 do 200 stopni Celsjusza do momentu, aż część tłuszczu się wchłonie. Po ostudzeniu garnek wycieramy z nadmiaru tłuszczu przy pomocy ręcznika papierowego. 

 

P5: Jak wypalić garnek żeliwny?

Po zakupie kociołka, przed przystąpieniem do sporządzania potraw, powinieneś wykonać kilka czynności. Garnek myjemy wodą, a następnie osuszamy. Całą jego powierzchnię (wewnętrzna oraz zewnętrzna strona) smarujemy cienką warstwą oleju jadalnego. Do przygotowanego kociołka wlewamy wodę, a następnie umieszczamy go nad rozpalonym ogniskiem. W tym momencie przystępujemy do procesu wypalania. Trwa on ok. 30 minut. Po upływie tego czasu czekamy, aż ognisko zgaśnie, a nasze naczynie się ostudzi. Wylewamy wodę. Dokładnie osuszamy kociołek przy pomocy ręcznika papierowego. Wypalanie jest procesem, który zabezpieczy nasze naczynie przed procesem korozji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ