Ranking 10 najlepszych gofrownic w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Gofrownica – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Dezal 301.5 to dobry wybór, jeśli chcesz cieszyć się pysznymi goframi, gdy tylko będziesz mieć na to ochotę. Duża moc, wynosząca 1300 W, sprawia, że urządzenie jest gotowe do pracy w kilka chwil po podłączeniu, a więc gofry są upieczone szybko, są dobrze zarumienione, a ciasto wyrasta równomiernie. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wysoką wytrzymałość i ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości. Kolejną propozycją jest gofrownica MPM MGO-13 z możliwością regulacji temperatury oraz powłoką zapobiegającą przywieraniu. Nowoczesny wygląd sprawia, że dobrze prezentuje się na blacie kuchennym i pasuje do pozostałych urządzeń.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gofrownica dzięki dużej mocy (1300 W) nagrzewa się w krótkim czasie, maksymalnie do 5 minut. Czas pieczenia to około 3 - 4 minuty, zależnie od przygotowanego ciasta. Temperatura pieczenia sięga 195 st. C, gofry pieką się równomiernie oraz są chrupiące.

Wady

Urządzenie jest ciężkie, waga bez opakowania to 3 kg. Rączki gofrownicy są delikatne i należy uważać, aby podczas gwałtownego otwierania nie pękły.

Podsumowanie

Płytki pozwalają na jednoczesne pieczenie dwóch placków o wymiarach 9,5 x 15 cm i grubości 1,5 x 2 cm. Pokrywa gofrownicy otwiera się do 180 st. Produkt jest dostępny w białym kolorze.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt pozwala na jednoczesne pieczenie dwóch gofrów, a teflonowa powłoka na płytach zapobiega przypalaniu i przywieraniu ciasta. Regulacja temperatury pozwala dobrać odpowiednią do przygotowanego ciasta, a lampka wskazuje, gdy placki są już gotowe.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na długi czas pieczenia gofrów, nawet do 8 minut. Pokrętło do regulacji temperatury nie informuje o jej wartościach, na podziałce mamy tylko informację: niska, średnia lub wysoka temperatura.

Podsumowanie

Obudowa gofrownicy jest wykonana ze stali oraz tworzyw sztucznych, czarno - stalowa kolorystyka urządzenia dobrze pasuje się do różnych wnętrz. Podstawa urządzenia została wykonana z materiału antypoślizgowego.

Rozważ też

Zalety

To urządzenie wielofunkcyjne oprócz możliwości robienia gofrów ma wymienne płytki do grillowania i opiekania kanapek. Rączka jest izolowana, co chroni przed poparzeniem. Płyty można myć w zmywarce, co sprawia, że utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu.

Wady

Urządzenie ma niską moc wynoszącą zaledwie 700 W, dlatego czas nagrzewania i pieczenia może być nieco wydłużony. W gofrownicy nie ma możliwości kontrolowania temperatury.

Podsumowanie

Produkt został wykonany z tworzywa sztucznego i metalu, a płytki są pokryte nieprzywierającą powłoką. Urządzenie jest wyposażone w dwie diody, które informują o podłączeniu do zasilania oraz o gotowości do pracy (nagrzaniu).

 

 

10 najlepszych gofrownic. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking gofrownic, zawierający chętnie wybierane przez konsumentów modele. Urządzenia te wyróżnia dobra jakość oraz szybkość pieczenia i nagrzewania oraz atrakcyjny wygląd. Zaprezentowane produkty sprawdziły się już w wielu mieszkaniach, zachęcamy więc do zapoznania się z nimi i przetestowania ich samodzielnie. 

 

 Gofrownica Dezal

 

1. Gofrownica Dezal 301.5

 

Gofrownica Dezal 301.5 pozwala na zrobienie dwóch prostokątnych gofrów jednocześnie, jest wyposażone w grzałkę o mocy 1300 W. Czas nagrzewania wynosi do 5 minut, podobnie pieczenia (od 3 do 5 minut). Gotowe gofry mają wymiary 9,5 x 15 cm i grubość do 2 cm. Płytki są pokryte nieprzywierającą, teflonową powłoką, gwarantującą, że przygotowane potrawy nie będą przywierać. Temperatura pracy urządzenia wynosi 195 stopni C. Gofrownica Dezal jest dość ciężka, waży 3 kg, jednak rekompensuje to wysoka jakość materiałów i dokładność wykonania.

Konsumenci doceniają szybkie nagrzewanie płytek, w efekcie czego czas oczekiwania na gofry jest krótki, są one chrupiące i mają ładny, złocisty kolor. Dodatkowo możliwość otworzenia gofrownicy całkowicie (do 180 stopni) ułatwia jej czyszczenie i natłuszczenie płytek. 

Gofrownica Dezal dobrze sprawdzi w domu u osób, które gofry robią regularnie. Urządzenie bardzo dobrze radzi sobie nawet podczas ciągłej pracy przez długi czas. Płytki nagrzewają się równomiernie z obu stron, ciasto wyrasta i piecze się szybko i równomiernie z obu stron, więc nie ma konieczności obracania placków podczas pieczenia.  

 

 

 

 

Gofrownica MPM

 

2. Mocna Gofrownica Mpm MGO-13 1400W

 

Gofrownica MPM MGO-13 pozwala przygotować jednocześnie dwa gofry. Płytki są pokryte powłoką, która zapobiega przywieraniu ciasta, a jednocześnie jest prosta w czyszczeniu. Temperatura jest regulowana przez termostat, sprzęt ma pokrętło, które pozwala ustawić temperaturę zgodnie z oczekiwaniami. Nagrzanie płytek jest szybkie. Urządzenie może pracować z maksymalną mocą 1400 W. Dużym ułatwieniem są lampki kontrolne, jedna z nich wskazuje podłączenie do zasilania, a druga informuje o nagrzaniu płytek. 

Opinie o gofrownicach wskazują, że jedną z największych zalet jest duża moc urządzenia, pozwalająca szybko i łatwo przygotować pyszne, chrupiące gofry. Dodatkowo nowoczesny wygląd sprawiają, że opisywany model dobrze wygląda w kuchni oraz zajmuje mało miejsca (dzięki specjalnemu miejscu przeznaczonym na przewód sieciowy).

Rączka gofrownicy jest wygodna, nie nagrzewa się. Sprzęt ma nóżki, dzięki którym stoi stabilnie na blacie, nie kołysze się i nie przesuwa po śliskiej powierzchni. 

 

 

 

 

Gofrownica Tefal

 

3. Tefal Opiekacz wielofunkcyjny Snack Time 3w1 SW342D38

 

Urządzenie wielofunkcyjne oprócz robienia gofrów daje konsumentom możliwość grillowania i opiekania kanapek, dzięki wymiennym płytom. Wyjmowane płyty zapewniają łatwość w utrzymaniu w czystości sprzętu, a same elementy są przystosowane do mycia w zmywarce. W efekcie sprzątanie nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga wysiłku, a cały proces przygotowania przekąsek jest przyjemniejszy. Dodatkowo płyty są pokryte nieprzywierającą powłoką. 

Gofrownica Tefal Snack Time 3w1 SW342D38 jest wyposażona w przycisk umożliwiający wyłączenie urządzenia bez konieczności odłączania kabla zasilającego. Na obudowie umieszczone 2 lampki kontrolne wskazujące podłączenie do zasilania i gotowość do pracy. Izolowany uchwyt z blokadą zapadkową zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas przygotowywania słonych, jak i słodkich przekąsek. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego oraz stali, co zapewnia elegancki wygląd. 

Konsumenci zapewniają, że jest to dobra gofrownica, która sprawdzi się w każdej kuchni, ponieważ wymiana płytek i obsługa i nie sprawiają problemów nawet młodszym użytkownikom. 

 

 

 

 

Gofrownica bąbelkowa

 

4. Gofrownica Bąbelkowa Dezal BĄBLE MINI 1300W

 

Gofrownica bąbelkowa Dezal BĄBLE MINI pozwala na upieczenie gofrów o nietypowym, sześciennym kształcie, o strukturze bąbelkowej. Grzałka o mocy 1600 W pozwala na szybkie nagrzewanie i pieczenie się przekąsek. Przy zamkniętych płytach temperatura pracy urządzenia sięga 205 st. C. Grubość gofra to 1,5 do 2 cm, pojedynczy placek ma 30 bąbelków. Urządzenie jednorazowo piecze jednego gofra.

Nagrzewanie trwa od 8 do 10 minut, czas pieczenia jest krótki, tylko 3 minuty wystarczą na przygotowanie placka. Obudowa jest metalowa, ma kolor biały, z czarną rączką. Izolacja termiczna uchwytu chroni go przed nadmiernym nagrzewaniem się. Urządzenie ma dwie lampki kontrolne oraz przycisk do włączenia i wyłączenia. Płyty są wykonane z aluminium i pokryte powłoką chroniącą przed przywieraniem ciasta.  

Konsumenci doceniają ciekawy kształt przekąski, który nie tylko wygląda interesująco, ale pozwala w przypadku miękkiego ciasta zwinąć je w kształt zbliżony do rożka i wypełnić dodatkami. Pokrywa gofrownicy otwiera się do 180st, co ułatwia jej natłuszczanie i czyszczenie. 

 

 

 

 

Gofrownica 1400 W

 

5. Domo gofrownica obrotowa z wbudowanym zegarem DO9043W

 

Gofrownica 1400 W DOMO DO9043W przyciąga uwagę przede wszystkim grzałką o dużej mocy i nietypowym wyglądem – część urządzenia przeznaczona do wypieków obraca się, aby gofry były równo wypieczone. Urządzenie wyróżnia się następującymi parametrami – moc maksymalna to 1 400 W, waga wynosi 3,8 kg, a wielkość gofrów to 8,5 x 14,5 cm. Czas pieczenia jest regulowany i wynosi od 1:30 do 4:00 minut, wynik ten powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. 

Płyty są pokryte powłoką nieprzywierającą, a całe urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Urządzenie jest wyposażone w panel sterowniczy, na którym znajdują się przyciski pozwalające ustawić czas pieczenia, przycisk uruchamiający funkcję pieczenia bardziej chrupkich gofrów oraz przycisk wcześniejszego zakończenia pracy. Wszystkie wprowadzane parametry można kontrolować na wyświetlaczu. O zakończeniu pieczenia informuje sygnał dźwiękowy. 

Test gofrownic pokazał, że ten sprzęt wyróżnia się przede wszystkim szybkim pieczeniem, jest to urządzenie profesjonalne i praktyczne. 

 

 

 

 

Gofrownica profesjonalna

 

6. Royal Catering Gofrownica Rcwm-2000-E

 

Gofrownica profesjonalna Royal Catering RCWM-2000-E  ma grzałkę o mocy 2000 W, co pozwala na osiągnięcie temperatury pieczenia nawet do 300 stopni C. Na pokrętle można ustawić oczekiwaną wartość, a wbudowany termostat skutecznie ją utrzymuje. Pieczone gofry mają grubość około 2,5 cm i wymiary 10 x 17 cm. Sprzęt ma również czasomierz, który ma zakres od 0 do 15 minut. 

O skończonej pracy gofrownica informuje sygnałem dźwiękowym. Diody wskazują, czy urządzenie jest włączenie do zasilania oraz czy trwa proces nagrzewania. Model jest wyposażony w izolowany termicznie uchwyt, co zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo. Gofrownica może być wykorzystywana do ciągłej pracy nawet przez kilka godzin. Obudowa jest wykonana ze stali, a płyty grzewcze z żeliwa. 

Sprzęt jest bezpieczny, łatwy w utrzymaniu w czystości, a wokół formy na gofry znajduje się rowek, zbierający nadmiar ciasta. Konsumenci szczególnie doceniają nóżki pokryte gumą, dzięki nim sprzęt nie ślizga się po blacie oraz go nie rysuje. 

 

 

 

 

Gofrownica 3w1

 

7. DomoClip 3 in 1 Sandwich Press grill waffle DOP133

 

Gofrownica 3w1 DOMOCLIP 3W1 (DOP133) pozwala nie tylko na przygotowywanie słodkich deserów takich jak gofry, ale również innych przekąsek dzięki wymiennym płytom do grilla oraz do tostów. Urządzenie jest wyposażone w grzałkę o mocy 700 W, a obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego. Urządzenie ma uchwyt zamykany na zatrzask.

Lampki kontrolne wskazują, czy gofrownica jest podłączone do zasilania i czy w danym momencie jest gotowe do pracy. Jednocześnie można piec 2 gofry. Dzięki wyjmowanym płytom sprzęt nie sprawia problemów z utrzymaniem czystości. Gofrownica jest wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem. 

Konsumentom przede wszystkim zależy na praktyczności i jakości zakupionego sprzętu, opisywany model jest dobrym wyborem, ponieważ można w nim przygotowywać aż 3 rodzaje posiłków. Dodatkową zaletą urządzenia jest wysoka jakość wykonania, co daje gwarancję długiej, bezawaryjnej pracy. 

 

 

 

 

Gofrownica 1500w

 

8. Gofrownica 4 chrupiące gofry duża moc 1500w Adler 3036

 

Gofrownica 1500 W Adler AD3036 pozwala jednocześnie piec aż 4 gofry, dzięki zastosowaniu grzałki o dużej mocy.  Urządzenie jest niewielkie, jego wymiary wynoszą 29,5 x 26,5 x 13 cm i zostało wykonane w całości z tworzywa sztucznego, dzięki czemu waży zaledwie 3 kg. Pokrywa zamyka się na zatrzask, co gwarantuje zatrzymanie ciepła wewnątrz i równomierne dociśnięcie ciasta, a więc również dokładne wypiekanie.

Uchwyt został wykonany z tworzywa sztucznego i zabezpieczony przed przegrzaniem. Urządzenie ma przycisk włączający oraz diodę informującą o podłączeniu do źródła zasilania. Gofrownica została wyposażona w niewymagający regulacji automatyczny dobór mocy, z kolei lampka termostatu wskazuje, kiedy można nalewać ciasto, a następnie informuje, gdy gofry są gotowe do spożycia.  

Antypoślizgowe stopki zwiększają bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia, a elegancki wygląd pasuje do każdej kuchni. Konsumenci zauważają, że to dobra i tania gofrownica, z pomocą której szybko i bez problemu przygotujesz swój ulubiony posiłek. 

 

 

 

 

9. Gofrownica Titanium Raspberry 750W

 

W naszym zestawieniu nie bez powodu znalazła się gofrownica Titanium Raspberry. Urządzenie to jest polecane przez sporą grupę konsumentów, co świadczy o tym, że dobrze spełnia ono swoje zadanie. Model ma Certyfikat CE i ROHs, więc możemy mieć pewność, że podczas jego produkcji przestrzegano określonych prawem norm.

Wymiary całej gofrownicy to: 21 cm x 22 cm x 8,5 cm, a płyt grzewczych: 2 cm x 12 cm x 10 cm. Długość kabla zasilającego wynosi 70 cm. Moc urządzenia jest równa 750 W. Model ma termoizolacyjny uchwyt, dlatego korzystanie z gofrownicy nie wiąże się ze sporym ryzykiem poparzenia dłoni. Obudowa nie nagrzewa się zbyt szybko.

Popularność prezentowanego sprzętu wynika z tego, że jest on stosunkowo tani. Konsumenci doceniają fakt, że gofrownica ma liczne zabezpieczenia. Antypoślizgowe nóżki skutecznie zapobiegają ześlizgnięciu się produktu z kuchennego blatu, a bezpiecznik chroni przed przegrzaniem urządzenia.

Gofrownica Titanium Raspberry ma moc równą 750 W. Wymiary opiekacza to: 21 cm x 22 cm x 8,5 cm. W urządzeniu za jednym razem można przygotować 2 gofry.

 

Zalety

Obudowa: Należy podkreślić, że obudowa została zrobiona z materiałów wykazujących sporą odporność na działanie wysokiej temperatury. W związku z tym element ten nie nagrzewa się zbyt szybko. Zmniejsza to ryzyko poparzenia dłoni w trakcie wyciągania gotowych gofrów.

Antypoślizgowe nóżki: Opiekacz jest wsparty na dobrze wyprofilowanych, antypoślizgowych nóżkach. W efekcie model nie chwieje się na boki i nie ślizga po powierzchni blatu.

Łatwe przygotowanie śniadania: Z racji tego, że sprzęt szybko się nagrzewa czas przygotowania śniadania czy deseru nie jest zbyt długi. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby swobodnie korzystać z prezentowanej gofrownicy.

 

Wady

Słaba odporność na zarysowania: Podczas czyszczenia sprzętu trzeba pamiętać o tym, że płyty grzejne są podatne na zarysowania, więc łatwo je uszkodzić.

 

 

 

 

10. Eldom Gofrownica 700W  ST10W

 

4.Eldon ST10WKolejny produkt to również niedroga i całkiem dobra gofrownica wyprodukowana przez polską firmę. Posiada trochę mniejszą moc od wyżej wymienionych sprzętów, ale jest ona wystarczająca by wypiec dwa chrupiące gofry. Płyty grzewcze zostały pokryte specjalną płytą adhezyjną, która podowuje, że ciasto nie przylega do powierzchni gofrowincy.

Dużym plusem są nienagrzewające się uchwyty – gwarantują bezpieczeństwo pracy oraz spowodują, że unikniemy bolesnych poparzeń. Gofrownica została wyposażona w termostat, który utrzymuje tempreraturę na stałym poziomie. Dzięki temu gofry będą we wszystkich miejscach dokładnie wypieczone i unikniemy poparzeń.

Urządzenie zostało także wyposażone w antypoślizgowe stopki, które powodują, że gofrownica nie będzie się ruszać na blacie. Posiada także dwie lampki kontrolne – jedną czerwoną, drugą zieloną. Płyta grzewcza została podzielona na dwa prostokąty – otrzymamy zatem gofry o klasycznym kształcie.

Opinie o tym urządzeniu są pozytywne. Podkreśla się, że dobrze wypieka ono gofry. Za duży atut uważa się także łatwość czyszczenia.

Eldom ST10W to urządzenie o mocy 700 W. Produkt ma białą obudowę i lampki kontrolne. Użytkownik ma możliwość przygotowania 2 gofrów jednocześnie. Sprzęt waży ok. 1,4 kg.

 

Zalety

Lampki kontrolne: Obsługę modelu znacznie ułatwiają znajdujące się na obudowie lampki kontrolne, które informują, kiedy urządzenie jest gotowe do pracy.

Zabezpieczenia: Produkt ma antypoślizgowe nakładki, więc nie musimy się martwić o to, że urządzenie ześlizgnie się z blatu.

Prosty design: Biała obudowa dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. Bez względu na to, w jakim stylu urządzisz kuchnię, model Eldom ST10W będzie atrakcyjnie w niej wyglądał.

 

Wady

Uchwyt: Pewna grupa konsumentów zauważyła, że mimo zapewnień producenta rączka nagrzewa się w trakcie pracy. Trzeba uważać, aby się nie oparzyć podczas wyjmowania gofrów.

Wykonanie: Obudowa tego urządzenia została zrobiona z tworzyw sztucznych – niektórzy użytkownicy są zdania, że materiały użyte do produkcji nie są najlepszej jakości.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gofrownicę kupić?

 

Ty i Twoi bliscy lubicie gofry i chcecie je przyrządzać w domu? W takim razie koniecznie zastanów się nad zakupem gofrownicy. Z pomocą tego niewielkiego urządzenia przyrządzisz smaczny deser dla domowników. Na co należy zwrócić uwagę, robiąc zakupy? Niezbędne wskazówki znajdziesz w poradniku.

Moc – jaka jest najlepsza gofrownica?

Uważa się, że najważniejszym parametrem w przypadku gofrownicy jest moc, ponieważ decyduje o szybkości nagrzewania płytek oraz wypiekania gofrów. Jeżeli wybierzemy za słaby sprzęt, prawdopodobnie nie uda nam się przygotować chrupiących i aromatycznych gofrów lub będzie to zajmować bardzo dużo czasu. Standardowo moc urządzeń przystosowanych do użytku domowego mieści się w zakresie od 500 W do 2000 W. Modele profesjonalne, wykorzystywane w branży gastronomicznej, zwykle są trochę mocniejsze. Najważniejsze jest to, żeby gofrownica stosunkowo szybko się nagrzewała i równomiernie wypiekała ciasto.

 

Materiał wykonania płytek

Płytki, czyli część budowy gofrownicy, na którą wylewamy ciasto, zwykle są żeliwne, teflonowe lub ceramiczne. Od ich materiału wykonania i powłoki zależy wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Wiele osób przekonuje, że bardzo dobrym wyborem są urządzenia z płytkami teflonowymi, gdyż ciasto do nich nie przywiera, bardzo dobrze się wypieka, a dodatkowo nie ma potrzeby używania tłuszczu. Z tego względu możliwe jest przyrządzenie mniej kalorycznego deseru. Jednak podczas wyjmowania gofrów i mycia gofrownicy należy zachować ostrożność, aby przypadkowo nie zarysować płytek. Zaleca się używanie drewnianych i silikonowych akcesoriów kuchennych, a do czyszczenia najlepiej wykorzystywać miękką ściereczkę.

Żeliwo to bardzo trwały materiał i wykonane z niego płytki na pewno okażą się solidne. Jednak może do nich przywierać ciasto, dlatego używanie oleju do wypiekania gofrów prawdopodobnie będzie nieuniknione. Poza tym żeliwo wymaga regularnego natłuszczania, co może stać się uciążliwe. Z kolei sprzęt z ceramicznymi płytkami stosunkowo szybko się nagrzewa, ale mycie go nie jest łatwe. 

 

Kształt i wymiary płytek

Gofrownice różnią się nie tylko pod względem mocy, ale i kształtu płytek. Część sprzętów pozwala na przygotowanie zwykłych, prostokątnych gofrów, a pozostałe na nieco bardziej fantazyjnie wyglądający deser. Do wyboru mamy urządzenia z płytkami w kształcie serduszek, kwiatków, a nawet znanych bohaterów z bajek, takich jak Myszka Miki. Obecnie na popularności wciąż zyskują sprzęty bąbelkowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wypiekania gofrów przypominających bąbelki, z chrupiącym wierzchem i miękkim środkiem (to tzw. bubble waffle). Tak naprawdę to głównie od naszych preferencji zależy, który sprzęt kupimy. Podejmując decyzję, jaką gofrownicę wybrać, warto sprawdzić też wymiary płytek. W ten sposób przekonamy się, jak duże i grube będą gotowe gofry.

 

Obudowa

Obudowa urządzenia powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej jest ona wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Plastikowe gofrownice są lżejsze, ale mogą się odbarwiać, poza tym część modeli nie jest wystarczająco dobrze zabezpieczona przed działaniem wysokich temperatur. To może doprowadzić do nadtopienia się niektórych elementów. Sprzęty z metalową obudową ważą więcej, ale jednocześnie są solidniejsze. Warto pamiętać, że najlepsza gofrownica gwarantuje bezpieczeństwo podczas przyrządzania gofrów i jest wyposażona w uchwyt wykonany z nienagrzewającego się materiału. Pozwala to na uniknięcie poparzenia dłoni.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne gofrownice, głównie te oferowane przez popularnych producentów, dają możliwość regulacji temperatury. Dzięki temu możemy sami zdecydować, jak mocno nagrzeje się urządzenie i jak bardzo zarumienione będą gofry. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w timer ułatwiający kontrolowanie czasu wypiekania ciasta. Na obudowie powinny znaleźć się diody, które będą nas informować o podłączeniu sprzętu do prądu oraz osiągnięciu odpowiedniej temperatury. 

Na rynku dostępne są gofrownice, które mogą dodatkowo pełnić funkcję opiekacza, a nawet elektrycznego grilla. Tego typu urządzenia mają wymienne płytki, w efekcie czego nadają się do przyrządzania m.in. panini, grillowanych warzyw, mięsa, a nawet ryb. Kosztują one więcej niż zwykłe gofrownice, ale mogą zastąpić kilka różnych sprzętów.

 

Wygodne przechowywanie

Na wygodę przechowywania sprzętu wpływają nie tylko jego wymiary, ale i praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość zwinięcia przewodu w podstawie, co pozwala go zabezpieczyć przed zniszczeniem. Niektóre gofrownice są przystosowane do przechowywania w pionie, a to na pewno docenią osoby mające niewielką kuchnię.

 

Gofrownice w dobrych cenach

Zakup gofrownicy nie zawsze musi się wiązać z dużym wydatkiem. Jest wiele modeli kosztujących 300 zł lub znacznie mniej, choć nie wszystkie mają dostatecznie dużą moc. Jeśli marzy nam się profesjonalne urządzenie, musimy być gotowi na wydatek rzędu 600 zł. Nie jest to niska kwota, ale prawdopodobnie nie będziemy żałować zakupu. Droższe gofrownice mają większą moc, są solidniejsze i pozwalają na przygotowanie gofrów w krótkim czasie.

 

 

 FAQ

 

P1: Jak umyć gofrownicę?

Przed wyczyszczeniem gofrownicy sprawdźmy, czy na pewno jest odłączona od prądu i zdążyła ostygnąć. To pozwoli uniknąć porażenia prądem czy poparzenia dłoni. Tego typu urządzeń nie wolno zanurzać w wodzie, do mycia potrzebujemy miękkiej i wilgotnej ściereczki. Musimy nią starannie przetrzeć płyty sprzętu. Jeśli znajdują się na nich resztki przypalonego ciasta, możemy polać je odrobiną oleju i chwilę odczekać. W ten sposób zmiękczymy zanieczyszczenia i łatwiej nam je będzie usunąć. Do mycia obudowy także najlepiej sprawdza się ściereczka lub gąbeczka, może być namoczona w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Nie zapomnijmy też o tym, aby wytrzeć gofrownicę do sucha.

P2: Dlaczego gofrownica nie dopieka?

Jeżeli gofrownica nie dopieka ciasta i gofry wychodzą zbyt miękkie, prawdopodobnie jej moc jest za niska. Może być tak, że urządzenie nie może nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury, w efekcie czego ciasto w niektórych miejscach zostaje jasne, a tym samym mało wypieczone. Jeśli mamy sprzęt dający możliwość regulacji stopnia rozgrzania, sprawdźmy, czy przypadkowo nie ustawiliśmy za niskiej temperatury. To także może być przyczyną otrzymania niezbyt dobrych gofrów. Co ciekawe, czasami problemem jest nie sama gofrownica, tylko konsystencja ciasta. Może być ono za rzadkie lub zbyt gęste, a wtedy nie dopiecze się, nawet jeśli urządzenie ma bardzo dużą moc.

 

P3: Gofrownica – ile Wat?

Moc gofrownic jest bardzo zróżnicowana. Na rynku dostępne są stosunkowo słabe modele, ok. 500 W, a także znacznie mocniejsze, ponad 2000 W. Pamiętajmy, że od tego parametru uzależniony jest czas nagrzewania urządzenia i szybkość wypiekania ciasta do uzyskania smacznych oraz chrupiących gofrów. Jeżeli wybierzemy zbyt słaby sprzęt, prawdopodobnie nie uda nam się odpowiednio wypiec ciasta i zaczniemy żałować zakupu. Osoby pracujące w branży gastronomicznej radzą, aby kupować gofrownice o mocy minimum 700 W. Uważa się, że najbardziej efektywnie pracują modele ponad 1000 W. Za mocne urządzenie trzeba zapłacić nieco więcej, jednak daje ono możliwość przyrządzenia pysznego deseru dla całej rodziny.

 

P4: Kto wynalazł gofrownicę?

Gofry jedzono już w czasach średniowiecznych, ale wtedy miały postać gładkich placków wypiekanych między dwiema żeliwnymi płytami. Patent na pierwszą gofrownicę otrzymał w 1869 roku Cornelius Swarthout. To amerykański wynalazca, który skonstruował metalowe, dwupłatowe urządzenie. Rozgrzewano je na kuchence węglowej, a następnie wlewano ciasto i po kilku minutach przewracano na drugą stronę, aby gofry były równomiernie wypieczone. W Stanach Zjednoczonych rocznicę przyznania patentu obchodzi się do dzisiaj, 24 sierpnia to dla Amerykanów święto gofra. Co ciekawe, w 1911 roku na rynek wprowadzono pierwszą gofrownicę z wbudowanym termostatem, zaprojektował ją Tomasz J. Stackbeck. Nowoczesne urządzenia, które są dostępne dziś, wykorzystują podobne mechanizmy.

P5: Gofrownica – jak używać?

Gofrownica to urządzenie przeznaczone do wypiekania gofrów z ciasta wytrawnego, biszkoptowego, bezglutenowego itp. Urządzenie należy ustawić na blacie kuchennym lub innej płaskiej powierzchni, włączyć i poczekać, aż się rozgrzeje. Kiedy dioda na obudowie poinformuje o osiągnięciu właściwej temperatury, na gorące płyty należy wylać niewielką ilość ciasta. Aby zapobiec jego przywieraniu, przed podłączeniem gofrownicy do prądu możemy posmarować jej wnętrze odrobiną oleju. Po upływie kilku minut gofry powinny być już wypieczone, wtedy trzeba je ostrożnie wyjąć i wlać kolejną porcję ciasta. Aby utrzymać sprzęt w czystości, najlepiej czyścić go po każdym użyciu. Musi być on odłączony od prądu i chłodny.

 

 

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Anna

March 17, 2020 at 10:11 am

ja bardzo sobie chwalę gofrownicę z breville – dobra moc i dobra powłoka, więc gofrownica na lata 🙂

Répondre
Pinezka

April 18, 2020 at 8:00 am

jaki model jak można spytać? oglądałam z tej firmy taką gofrownicę co można wyjąć i umyć te wkładki, i zastanawiam się nad zakupem.

Répondre
Ameli

May 6, 2020 at 8:39 am

ja mam taką, breville vst072x 🙂 jest świetna moim zdaniem i warto ją kupić.

Répondre
Viola

August 17, 2020 at 9:00 am

planuję kupić gofrownicę, chce cos porządnego ale żeby gofry szybko się robiły. długo ona wypieka?

Répondre
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

March 22, 2020 at 3:42 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

Répondre