Jak wyczyścić piekarnik?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Czyszczenie piekarnika z pewnością nie należy do łatwych do wykonania czynności, tym bardziej, jeśli sprzęt jest mocno zabrudzony. Niemniej jednak dbałość o jego czystość jest bardzo ważna, ponieważ to w nim przygotowujemy jedzenie, które później spożywamy wspólnie z bliskimi. Pocieszające jest to, że istnieje wiele skutecznych, w tym domowych, sposobów na mycie piekarnika. Dowiesz się o nich, czytając ten artykuł. 

 

Jak wyczyścić piekarnik? Kilka przydatnych wskazówek

Zanim przejdziemy do konkretów, skupmy się na ogólnych wskazówkach, które warto mieć na uwadze, przystępując do pracy. Zawsze przed wybraniem sposobu czyszczenia dobrze jest zastanowić się, z jakim rodzajem zabrudzeń masz do czynienia, aby dobrać do nich najlepszą metodę czyszczenia. Warto też na początku szukać łatwych, domowych sposobów, które nie tylko są bardziej przyjazne zdrowiu niż mocne środki chemiczne, ale też mniej obciążające dla domowego budżetu. Podczas czyszczenia należy też zachować wszelkie środki ostrożności. Do mycia piekarnika trzeba przystępować wtedy, kiedy jest on zimny. Cenną wskazówką jest również to, aby zabezpieczyć podłogę nad piekarnikiem. Podczas otwierania i szorowania drzwiczek na podłogę może kapać brudna woda. 

 

Czyszczenie piekarnika sodą

Na pytanie, jak umyć piekarnik, wiele osób odpowiada, aby wykorzystać do tego sodę. Niemal każdy ma ją w swojej kuchni, a nawet jeśli nie, jest ona do kupienia wszędzie, a jedno opakowanie kosztuje tylko kilka złotych. Do czyszczenia piekarnika musisz przygotować mieszankę 1 łyżki sody i tyle samo wody i octu. Później wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie te składniki, a powstały preparat nanieść na powierzchnię piekarnika przy użyciu gąbki. Najlepiej pozostawić środek na kilka godzin, a dopiero później przejść do kolejnego etapu, czyli jego usuwania przy pomocy zwilżonej szmatki. Jeśli piekarnik jest mocno zabrudzony, do czyszczenia możesz użyć szmatki lekko nasączonej w płynie do mycia naczyń.

 

Domowy sposób na czyszczenie piekarnika, czyli woda z octem

Zastanawiasz się, czym czyścić piekarnik, aby uzyskać oczekiwane efekty i nie wydać dużo pieniędzy? Możesz zdecydować się na użycie wody z octem. Roztwór należy przygotować w proporcjach 1:1, a następnie użyć go do przecierania wnętrza piekarnika. Wiemy, że dla części osób zapach octu jest mało przyjemny i drażniący. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, nadal możesz korzystać z tego sposobu. Do wspomnianej mieszanki dodaj np. kilka kropel ulubionego olejku aromatycznego, a zapach mikstury stanie się zdecydowanie lepszy.

Czyszczenie piekarnika parą

Piekarnik gazowy czy elektryczny można też wyczyścić przy użyciu pary. Są na to dwa sposoby, a wiele zależy od tego, jakie funkcje ma Twój sprzęt. Część piekarników ma opcję czyszczenia parą wodną, którą właściwie wystarczy aktywować, aby pozbyć się zabrudzeń. Urządzenie tego typu powinno mieć zbiornik, do którego wlewa się wodę. Po tym pozostaje tylko uruchomienie odpowiedniego programu. Jeśli jednak interesuje Cię czyszczenie piekarnika elektrycznego bez tej funkcji, również masz możliwość wykorzystania pary wodnej. W takim wypadku musisz mieć pod ręką naczynie żaroodporne, w którym będzie gorąca woda. Naczynie trzeba włożyć do nagrzanego piekarnika (ok. 150 st. C) i pozostawić na kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Unosząca się w środku para będzie działać na zabrudzenia, a ich późniejsze usunięcie przy użyciu szmatki czy gąbki nie będzie wymagało mocnego szorowania.

Skutecznym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest też użycie profesjonalnej myjki parowej. Tego typu sprzęty są coraz częściej kupowane przez konsumentów i wykorzystywane właśnie w domu. Mycie piekarnika myjką parową przynosi bardzo dobre efekty, nawet w przypadku mocno zabrudzonego sprzętu kuchennego. Generowana przez urządzenie para jest w stanie rozpuścić nawet zaschnięty brud. Nie trzeba przy tym mocno pocierać powierzchni piekarnika, co mogłoby doprowadzić do jej zarysowania. Co więcej, myjkę parową można też wykorzystać do czyszczenia innych miejsc w kuchni, a także w łazience.

 

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jako środek do czyszczenia piekarnika może posłużyć także tabletka do zmywarki. Wystarczy umieścić ją w blaszce, zalać wrzącą wodą, a następnie włożyć do piekarnika ustawionego na ok. 120 st. C. Tabletka po chwili zacznie się rozpuszczać i osiadać na ściankach we wnętrzu sprzętu. Zawarte w niej składniki zaczną od razu działać, zmiękczając nawet trudne do usunięcia zabrudzenia. Tabletkę należy pozostawić w piekarniku na co najmniej godzinę, najlepiej dwie. Po upływie tego czasu wystarczy wyjąć blaszkę, a kiedy piekarnik nie będzie już tak bardzo gorący, przetrzeć go wilgotną szmatką, a na sam koniec wytrzeć ręcznikiem papierowym. 

 

Katalityczne czyszczenie piekarnika 

Wpisując w wyszukiwarkę zapytanie ‘jak czyścić piekarnik’, prawdopodobnie natkniesz się na niejeden artykuł, w którym będzie wzmianka na temat czyszczenia katalitycznego. Wielu osobom nic nie mówi ta nazwa, warto więc wyjaśnić, na czym polega ta metoda. Czyszczenie katalityczne jest możliwe wtedy, kiedy piekarnik wyposażony jest w specjalne panele. Wspomniane wkłady znajdują się zwykle na bocznych ściankach i są one w stanie wyłapać tłuszcz i zabrudzenia powstające w trakcie pieczenia. Czyszczenie katalityczne odbywa się w czasie regularnego użytkowania urządzenia.

Po zakończeniu pieczenia sprzęt nagrzewa się do ok. 300 st. C. i dzięki temu możliwe jest usunięcie zabrudzeń. Proces ten nazywany jest dopalaniem katalitycznym. Mając piekarnik z taką funkcją, od czasu do czasu trzeba aktywować czyszczenie katalityczne, a po jego zakończeniu usunąć z wnętrza piekarnika powstały popiół. Piekarniki z wkładami katalitycznymi są stosunkowo drogie, więc nie każdy decyduje się w nie zainwestować. Na pewno takie sprzęty są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Piekarnik mający taką funkcję bez wątpienia zadowoli osoby, które często korzystają z tego sprzętu kuchennego i nie chcą tracić dużo czasu na jego pielęgnację.

 

Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Chyba każdemu choć raz w życiu zdarzyło się, że podczas pieczenia zapomniał o wyjęciu przygotowywanej potrawy. Co robić w takiej sytuacji – czym wyczyścić przypalony piekarnik? Jak skutecznie pozbyć się zabrudzeń ze sprzętu, który od dłuższego czasu nie był czyszczony? Sposobów na pozbycie się uporczywych zabrudzeń jest kilka, część z nich przedstawiliśmy wyżej. Jeśli jednak domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można zdecydować się na zakup gotowych środków. Czym umyć piekarnik? Na rynku dostępne są preparaty w formie sprayów, płynów i żeli. Są one przeznaczone specjalnie do czyszczenia piekarników. Stosowanie tego typu środków jest z reguły bezpiecznie, nie ma ryzyka, że podczas czyszczenia zarysujesz powierzchnię. Oczywiście kluczowe jest stosowanie się do wskazówek producenta danego środka. Do mycia piekarnika możesz użyć też płynu do mycia naczyń czy mleczka do czyszczenia kuchni.

 

Czyszczenie szyby i rusztu piekarnika

Mocno zabrudzony ruszt potrafi przysporzyć problemów. Z uwagi na budowę tego elementu jego czyszczenie nie jest łatwe. Co dobrze sprawdza się do tego? Sporo osób poleca użycie pianki do czyszczenia grilla, którą można kupić już za kilkanaście złotych. Istnieją też domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń. Skuteczna w walce z zaschniętymi resztkami jedzenia i śladami tłuszczu okazuje się mieszanka sody, octu i wody, którą rozprowadza się po ruszcie szorstką stroną gąbki.

Jak z kolei wyczyścić szybę piekarnika? Do jej czyszczenia również można użyć domowej mikstury na bazie octu, sody i wody. Niektórzy polecają też mycie drzwiczek przy użyciu pasty do zębów. Od czasu do czasu trzeba też wyczyścić szybę od środka, bo również tam gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia. Taka dokładna pielęgnacja zajmuje więcej czasu. Trzeba odblokować zawiasy, zdjąć osłonę, wyciągnąć szybę, wyczyścić ją, a później znowu zamontować. 

Jak często czyścić piekarnik?

Wiesz już, czym wyczyścić piekarnik, ale pewnie zastanawiasz się, jak często to robić. Idealne byłoby przecieranie wnętrza sprzętu za każdym razem po jego użyciu, ale niewiele osób to robi. Na pewno jeśli podczas pieczenia z foremki coś się wylało albo na ruszt spadł ser, należy od razu pozbyć się resztek jedzenia. Jeśli tego nie zrobisz, będą się one przypalały przy następnym użyciu piekarnika. Takie zabrudzenia stają się później trudne do usunięcia, a co istotne, roztaczają też nieprzyjemny zapach po kuchni i całym domu. 

Jeśli nie masz czasu ani ochoty czyścić piekarnika po każdym użyciu, zaplanuj to podczas cotygodniowego sprzątania lub rób to co najmniej raz na dwa tygodnie (w zależności od tego, jak często korzystasz z urządzenia). Pamiętaj, aby do pielęgnacji sprzętu używać nie tylko skutecznych, ale też delikatnych środków, tak aby nie zarysować jego wnętrza.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ