Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Przegląd modeli najpopularniejszych marek

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Piekarnik do zabudowy to urządzenie do zadań specjalnych. Obecnie dostępne modele mają na tyle dobre parametry, że za ich pomocą można przygotowywać dania i ciasta nieróżniące się od tych z dobrej restauracji. Jaki model wybrać, aby pieczenie stało się przyjemnością, a przygotowanie potraw nie zajmowało zbyt wiele czasu? Poniżej znajduje się przegląd popularnych piekarników do zabudowy, dzięki któremu podjęcie właściwej decyzji okaże się łatwiejsze.

Rodzaje piekarników do zabudowy

Piekarniki do zabudowy można podzielić ze względu na rodzaj zasilania – na gazowe oraz elektryczne. Te pierwsze wymagają przyłącza gazowego; trzeba więc sprawdzić, czy w kuchni się ono znajduje. Piekarniki elektryczne można z kolei zainstalować w każdym w domu, co jest ich ogromną zaletą. Co więcej, modele elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, mają więcej programów i pozwalają lepiej kontrolować proces pieczenia. 

Piekarniki elektryczne można podzielić ze względu na ich funkcje. Dostępne są m.in.:

• piekarniki parowe, które oprócz standardowych programów pieczenia mają funkcję gotowania na parze;

• piekarniki z funkcją dual cook, w których komora jest podzielona na dwie niezależne strefy, dzięki czemu potrawy można przygotować szybciej i oszczędniej;

• piekarniki z funkcją mikrofali, w których można zarówno piec, jak i szybko odgrzewać jedzenie;

• piekarniki z funkcją samoczyszczenia, w których pozostałości potraw są spalane na popiół.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Dobry piekarnik do zabudowy to inwestycja na lata. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z parametrami techniczno-użytkowymi poszczególnych modeli i wybrać ten najlepszy.

Które funkcje oraz cechy zasługują na szczególną uwagę? Oto najważniejsze kwestie techniczne, z którymi należy się zapoznać:

• rodzaj zasilania – piekarniki gazowe są bardziej ekonomiczne, ale mają mniej funkcji. Poza tym nie w każdym domu jest przyłącze gazowe. Dlatego większość piekarników to urządzenia elektryczne. Są łatwe w obsłudze, stabilne termicznie i mają znacznie więcej programów;

• wymiary urządzenia – standardowy piekarnik do zabudowy ma 60 cm szerokości i 60 cm wysokości. Są też modele kompaktowe – tak samo szerokie, ale o 15 cm niższe. Piekarniki o niestandardowej szerokości są rzadkością;

• pojemność użytkowa – czyli wielkość komory grzewczej. W standardowych modelach ma ona od 40 do 70 l pojemności. Im większe wymiary komory, tym więcej jedzenia można w niej jednorazowo przygotować. Wszystko zależy więc od liczby domowników oraz ich potrzeb;

• moc energetyczna – inaczej mówiąc: maksymalna moc przyłączeniowa, jaką urządzenie pobiera po aktywowaniu wszystkich funkcji. Ten parametr wskazuje, czy trzeba będzie wykorzystać więcej niż jedną fazę;

• klasa energetyczna – na jej podstawie można ocenić, ile prądu zużywa piekarnik. Klasy energetyczne są oznaczane literami od A do G. Klasę A przyznaje się urządzeniom zużywającym najmniej prądu, klasę G – najmniej energooszczędnym. 

Po przeanalizowaniu specyfikacji technicznej warto zwrócić uwagę na funkcje urządzenia. Termoobieg stanowi już właściwie standard w nowoczesnych piekarnikach. Do innych, przydatnych rozwiązań, można zaliczyć: 

• funkcję grilla – umożliwia przyrządzenie potraw bez dodatku tłuszczu;

• rożen – pozwala przygotować rumiane dania z mięsa, ryb i warzyw;

• dual cook – tak opisany piekarnik ma dwie komory, w których można jednocześnie piec dwie różne potrawy, bez obaw o mieszanie się zapachów.

Jak podłączyć piekarnik do zabudowy?

Montaż piekarnika do zabudowy jest stosunkowo prosty. Wystarczy umieścić go w szafce i podłączyć do gniazdka. 

Urządzenie nie powinno ściśle przylegać do obudowy mebla, aby zachodziła cyrkulacja powietrza. Konkretne wytyczne odnośnie montażu można znaleźć w instrukcji dołączonej do urządzenia. 

 

Przegląd modeli najpopularniejszych marek

Jaki powinien być piekarnik do zabudowy? Niezawodny, nowoczesny, funkcjonalny i energooszczędny. Poniżej przykłady modeli, które warto kupić. 

Piekarnik elektryczny EB7541D Fine Amica: Produkty Amica są dostępne w przystępnej cenie, a oferują właściwie wszystko, czego można wymagać od domowego piekarnika. Komora jest pojemna – ma aż 65 l – i szybko się rozgrzewa. Piekarnik ma funkcję termoobiegu, grillowania i 10 trybów pieczenia. 

Piekarnik do zabudowy BBIR17300BCS Beko: Nowość od jednego z czołowych producentów. Ten model jest nieco droższy od Amiki, ale także bardziej zaawansowany techniczne. Ma funkcję pieczenia 3D, dzięki której ciepło jest równomiernie rozprowadzane w komorze. Tylna ściana urządzenia jest katalityczna – nie przywiera do niej tłuszcz, w efekcie piekarnik można łatwo utrzymać w czystości. 

Piekarnik BBIS17300BPSE Beko: Kolejny model marki Beko. Kosztuje więcej niż opisany wyżej, ale ma funkcję gotowania na parze. Pozwala też lepiej kontrolować temperaturę pieczenia. Rodzice małych dzieci na pewno docenią fakt, że drzwi tego piekarnika pozostają zawsze chłodne. 

Piekarnik do zabudowy HBG6750S1 Bosch: Produkty tej marki charakteryzują się najwyższą jakością. Piekarnik ma klasę energetyczną B – zużywa więc niewiele prądu, a piecze doskonale. Użytkownik ma do dyspozycji aż 13 różnych programów, wśród nich m.in. AutoPilota. Ten model wyposażono także w funkcję samoczyszczenia (opartą na zjawisku pyrolizy).

Wszystkie opisane piekarniki cechują się wysoką jakością i są bardzo funkcjonalne, jednak wybór konkretnego modelu zależy od potrzeb użytkownika. Przed zakupem warto przeanalizować parametry techniczne, by znaleźć najlepsze urządzenie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ