Ranking 11 najlepszych kawiarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Kawiarka – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Kawa parzona w kawiarce jest dobrą propozycją dla osób, które lubią pić ten napój, jednak nie mają w domu ekspresu. Poniżej przedstawiamy ranking kilku modeli, które cieszą się dużą popularnością. Jednym z nich jest Elektryczna Kawiarka G.A.T Vintage EEVI4. Dzięki temu sprzętowi ekspresowo przygotujemy ulubioną kawę oczyszczoną z fusów. Produkt cechuje się solidną konstrukcją i precyzyjnym wykonaniem. Jeżeli jednak urządzenie nie przypadło Ci do gustu, warto zapoznać się z produktem, którym jest Kawiarka BialettiVenus 6. Zaparzacz wykonano ze stali nierdzewnej, co sprawia, że nie pojawi się na nim rdza, więc na długo zachowa swój elegancki wygląd. Produkt łatwo utrzymamy w czystości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kawiarkę wyposażono w funkcję programowania, która umożliwia jej łatwiejsze użytkowanie. Produkt wykonano z wysokiej jakości tworzywa oraz aluminium. Dodatkowo urządzenie cechuje się solidną konstrukcją i dobrym wykończeniem, z dbałością o detale.

Wady

Użytkownikom nie odpowiada przede wszystkim to, że modelu nie przystosowano do mycia w zmywarkach. Trzeba go czyścić ręcznie, co jest uciążliwe dla osób często pijących kawę.

Podsumowanie

Elektryczna kawiarka umożliwia w ekspresowym czasie przygotowanie bardzo dobrej kawy. Pojemność urządzenia wynosi 160 ml, co równa się 4 filiżankom espresso. Producent wyposażył produkt w dwuletnią gwarancję. Ponadto jest to elegancki model, który może pełnić funkcję dekoracyjną.

Drugi wybór

Zalety

W związku z tym, że urządzenie wykonano ze stali, nie ma obaw o pojawienie się na nim rdzy. Dzięki temu modelowi możemy jednorazowo przygotować 6 filiżanek kawy. Atutem sprzętu jest możliwość używania go na wszystkich rodzajach kuchenek, w tym indukcyjnej.

Wady

Trzeba uważać przy nalewaniu kawy, gdyż kawiarka, a w tym również rączka, może się niebezpiecznie nagrzać. Dlatego musimy zachować ostrożność, gdyż przez nieuwagę bardzo szybko możemy się poparzyć.

Podsumowanie

Istotne jest to, że model możemy bez problemu myć w zmywarce. Kawiarka złożona jest z 3 elementów: Dolnego zbiornika z zaworem bezpieczeństwa, zbiornika górnego, gdzie gromadzi się przygotowany napar oraz sitka z filtrem. Pojemność urządzenia wynosi 200 ml.

Rozważ też

Zalety

Z uwagi na gładką powierzchnię, czyszczenie urządzenia jest stosunkowo proste. Górną część wykonano z mocnego aluminium. Jest to materiał, który nie wchodzi w reakcję z naparem kawy. Dolną część zrobiono ze stali, która jest odporna na korozję.

Wady

Wzór charakterystyczny dla marki, który umieszczono na froncie produktu, z czasem zaczyna się ścierać. Trzeba używać do mycia miękkiej gąbki, by logo długo pozostało bez widocznych zmian.

Podsumowanie

Pojemność kawiarki wynosi 150 ml. Jest to urządzenie przystosowane do stosowania na kuchenkach elektrycznych, gazowych czy też indukcyjnych. Model jest praktyczny, a zarazem solidny i bardzo dobrze prezentuje się na blacie kuchennym.

 

 

11 najlepszych kawiarek. Opinie w 2024 roku

 

Dla wszystkich osób, zarówno tych, które są smakoszami kawy, jak również dla tych, które czarny napój piją okazjonalnie, przygotowaliśmy ranking kawiarek. Zamieściliśmy w nim kilka najbardziej popularnych produktów.

 

Kawiarka elektryczna

 

1. Elektryczna Kawiarka G.A.T Vintage EEVI4 

 

Elektryczna Kawiarka G.A.T Vintage EEVI4 wyróżnia się ciekawym i oryginalnym designem. Poza tym model charakteryzuje się solidną konstrukcją, a także precyzyjnym wykonaniem i doskonałym wykończeniem z dbałością o detale.

Urządzenie wykonano z trwałego tworzywa w kolorze musztardowym i aluminium. Rączka, którą zrobiono z plastiku, sprawia, że nie poparzymy się podczas nalewania gorącej kawy. Sprzęt wyposażono w funkcję programowania, więc można dowolnie przygotować swoją ulubioną kawę. Kawiarka elektryczna składa się z trzech części: pojemnika na kawę, pojemnika na wodę oraz sitka z lejkiem. Jej pojemność wynosi 160 ml, więc jednorazowo możemy zaparzyć 4 filiżanki kawy.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup produktu, chwalą jego bezawaryjność i łatwość użycia. Jest to najlepsza kawiarka dla miłośników dobrego czarnego naparu. Niestandardowy wygląd bardzo dobrze sprawdzi się w nowocześnie urządzonej kuchni.

 

 

 

 

Kawiarka Bialetti

 

2. Kawiarka Bialetti Venus 6 

 

Godną polecenia jest Kawiarka Bialetti Venus 6. Produkt, który wykonano ze stali nierdzewnej, jest solidny i bardzo dobrze się prezentuje. Sprzęt składa się z 3 elementów: Zbiornika górnego, w którym gromadzi się gotowy napój, sitka z filtrem oraz zbiornika dolnego wyposażonego w zawór bezpieczeństwa.

Wymiary urządzenia to: Wysokość – 16,5 cm i średnica – 9,5 cm.  Kawiarka Bialetti jest przeznaczona do stosowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych, a także indukcyjnych. Przy parzeniu napoju należy jedynie pamiętać, aby rączka, którą wykonano z tworzywa sztucznego, była poza zasięgiem źródła ciepła. Parzenie kawy odbywa się poprzez ogrzanie wypełnionego wodą, dolnego pojemnika. Powstała para wodna pod wpływem ciśnienia przedostaje się poprzez zmielone ziarna, które umieszczono na filtrze.

Klienci publikujący opinie o kawiarkach ocenili, że jest to produkt estetycznie wykonany, a dodatkowo bardzo łatwy i wygodny w użyciu. Warto zaznaczyć, że czyszczenie sprzętu również nie jest kłopotliwe.

 

 

 

 

Kawiarka na indukcję

 

3. Kawiarka Bialetti Moka Induction 3 

 

Osoby, którym marzy się dobra i tania kawiarka z pewnością zainteresuje model Kawiarka Bialetti Moka Induction 3. Jest to produkt, którego pojemność wynosi 150 ml. Oznacza to, że jednocześnie można w nim przygotować do 3 filiżanek espresso. Jak większość modeli składa z 3 części: Dolny pojemnik, filtr oraz górny zbiornik wraz z uszczelką.

Urządzenie jest uniwersalne, gdyż można je używać na każdym rodzaju kuchenki. Kawiarka na indukcję jest trwała i wytrzymała, ponieważ do jej wykonania użyto stali i aluminium. Poza tym rączkę wyprodukowano z tworzywa sztucznego, co ułatwia nalewanie gorącego naparu, nie ma ryzyka, że poparzymy dłoń.

Konsumenci chwalą solidne wykonanie produktu. Dodatkowo uważa się, że przygotowanie kawy w urządzeniu zajmuje mało czasu, czynność nie należy do skomplikowanych. Należy dodać, że model jest łatwy w czyszczeniu.

 

 

 

 

Kawiarka stalowa

 

4. Kawiarka Ambition Allessia 32710

 

Kafetiera Ambition Allessia to urządzenie o pojemności 0,3 l. Oznacza to, że jednocześnie możemy przygotować 6 filiżanek kawy. Wymiary modelu to: Szerokość – 13,5 cm, wysokość – 19,5 cm, oraz średnica – 11 cm. Sprzęt wykonany w eleganckim stylu będzie bardzo dobrze pasował do każdej nowoczesnej kuchni. 

Ta stalowa kawiarka jest odporna na korozję, a także inne uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie można używać na każdym rodzaju kuchenek, czyli gazowej, elektrycznej i indukcyjnej. Model składa się z dwóch skręcanych ze sobą części. Dolna to pojemnik na wodę, natomiast górna to dzbanek na zaparzoną kawę. Pomiędzy nimi wkładane jest sitko z tuleją, do którego należy wsypać zmieloną kawę, oraz gumowa uszczelka. W dolnym pojemniku pod wpływem ciśnienia, jakie wytwarza się podczas gotowania, kawa gromadzi się w górnej części kawiarki.

Test kawiarek potwierdza, że sprzęt jest efektywny w działaniu oraz prosty w obsłudze. Kupując kawiarkę, mamy pewność, że inwestujemy w dobrej jakości urządzenie.

 

 

 

 

Kawiarka ceramiczna

 

5. Kawiarka Tescoma Paloma Tricolore 64703100

 

Klasyczna kawiarka Tescoma Paloma Tricolore pozwala na przygotowanie jednej filiżanki naszej ulubionej kawy. Wymiary produktu to: Wysokość – 13 cm, średnica – 6,5 cm, a pojemność urządzenia wynosi 0,08 l. 

Sprzęt wykonano z nieszkodliwego dla zdrowia aluminium, które nie wpływa na jakość parzonej kawy. Uchwyt urządzenia jest żaroodporny, a to pozwala nam na swobodne przenoszenie go bez obawy o poparzenie. W modelu zamontowano również silikonową uszczelkę, która zapobiega wyciekaniu naparu. Sprzętu możemy używać na kuchenkach gazowych, elektrycznych i szklano-ceramicznych. Kawiarka ceramiczna składa się z dolnej części przeznaczonej na wodę oraz górnej, w której gromadzi się zaparzona kawa.

Jeśli szukasz dobrej kawiarki, warto zainwestować w model Paloma Tricolore, który gwarantuje wysoką jakość i długie użytkowanie. Konsumenci w swoich opiniach zwracają uwagę na prosty design, który przypadnie każdemu do gustu.

 

 

 

 

Kawiarka IKEA

 

6. IKEA METALLISK Kawiarka 

 

Jeśli chcesz kupić model o nowoczesnym designie, warto zapoznać się z opisem Ikea Metallisk. Ta dobra kawiarka o wysokości 22 cm, średnicy 12 cm i pojemności 0,4 l będzie się świetnie prezentować w każdej kuchni. 

Rozmiar kawiarki pozwala na przygotowanie kilku filiżanek kawy, dlatego jest przydatna również podczas wakacyjnych wyjazdów. Możemy ją używać na wszystkich rodzajach płyt kuchennych, takich jak gazowa, elektryczna czy indukcyjna. Urządzenie wraz z uchwytem wykonano z solidnej stali nierdzewnej, odpornej na korozję. Model jest łatwy do utrzymania w czystości, jednak należy pamiętać, aby myć go tylko ręcznie. Ma on wbudowany zawór ciśnieniowy, który zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania. 

Internauci w opiniach zwracają uwagę przede wszystkim na dużą pojemność kawiarki IKEA, która pozwala w szybkim czasie przygotować ulubione espresso dla kilku osób. Solidne wykonanie sprawia, że możemy cieszyć się kawiarką bardzo długi czas, nie mając problemu z żadnymi usterkami mechanicznymi.

 

 

 

7. Bialetti Mukka Express Łaciata 1908

 

7.Bialetti Mukka Express Łaciata 1908Kawiarka Bialetti Mukka Express Łaciata 1908 jest wyjątkowa pod względem wyglądu. Posiada miękkie, zaokrąglone kształty, wykonana jest z lakierowanego aluminium w kolorach biało-czarnym. A rączka jest czarna i wykonana z tworzywa sztucznego. Wykończenie kolorystyczne przypomina krowie łaty.

Objętość przygotowywanego napoju wynosi 320 ml. Za pomocą tego urządzenia przygotujemy w 4 minuty kawę late lub cappuccino z dużą ilością pianki. Urządzenie składa się z trzech części: zbiornika dolnego, do którego wlewamy wodę, sitka na kawę, oraz zbiornika górnego, do którego nalewamy mleko, i w którym gromadzi się ekstrakt kawy.

Obsługa jest intuicyjna, a na urządzeniu znajdują się symbole graficzne ułatwiające prawidłową obsługę. Dodatkowo przy zakupie jest dołączana instrukcja obsługi w języku polskim.

Użytkownicy zawracają uwagę, że aby otrzymać naprawdę aromatyczny napój o niepowtarzalnych walorach smakowych, trzeba pamiętać o grubym zmieleniu kawy, o użyciu mleka tłustego, oraz poświęceniu paru minut na rytuał parzenia kawy. Wówczas kawa uzyskana przy pomocy tej kawiarki dorównuje kawom z najlepszych kawiarni.

Kawiarka Bialetti Mukka Express Łaciata 1908 to produkt przy użyciu którego przygotujesz pyszną i aromatyczną kawę. Jednorazowo możesz uzyskać do 320 ml pięknie pachnącego naparu. Produkt ten cieszy się uznaniem konsumentów. Jest nie tylko prosty w użyciu, ale też efektowny.

 

Zalety

Design: Jest to wyjątkowa kawiarka o zaokrąglonych kształtach, która została wykonana z lakierowanego aluminium. Utrzymana jest w biało-czarnej kolorystyce, a wykończenie produktu przypomina krowie łaty. W efekcie urządzenie przykuwa uwagę konsumentów.

Pojemność: Jest to duża kawiarka, która jednorazowo umożliwia przygotowanie 320 ml aromatycznej kawy. Jest to wystarczająca ilość do podania 4 espresso lub kaw typu latte i cappuccino.

Szybka praca: Co istotne, przygotowanie napoju zajmuje zaledwie 4 minuty. Już po kilku chwilach od wsypania kawy do pojemnika, możemy cieszyć się jej wyjątkowym smakiem.

Prosta konstrukcja: Urządzenie ma prostą konstrukcję, która jest łatwa do złożenia. Model ten składa się z trzech elementów: zbiornika dolnego, sitka na kawę oraz zbiornika górnego.

Łatwa obsługa: Obsługa tego produktu jest intuicyjna. Na urządzeniu znajdują się symbole graficzne, które znacznie ułatwią nam użytkowanie. Poza tym do produktu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.

 

 

 

 

8. Włoska Kawiarka 450ml

 

Osoby chcące znaleźć solidny zaparzacz powinny zwrócić uwagę na model Włoska Kawiarka 450ml. Został on wykonany ze stali nierdzewnej, dlatego wykazuje odporność na korozję, jak i na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pojemność kawiarki wynosi 450 ml, co oznacza, że z jej pomocą przygotujemy jednocześnie nawet 9 filiżanek espresso.

Zaparzacz ma wbudowany zawór ciśnieniowy, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. To model odpowiedni do użytku na kuchence gazowej, elektrycznej oraz płycie indukcyjnej. Kawiarka ma wymiary: wysokość – 21 cm, średnica podstawy – 11 cm i średnica na górze – 8,5 cm. Jest ona łatwa do utrzymania w czystości.

Mając prezentowaną kawiarkę w domu możemy przygotować pyszną, pełną aromatu kawę dla siebie lub zaproszonych gości. Zaparzacz efektownie się prezentuje. Uchwyt wykonano z tworzywa sztucznego, który nie nagrzewa się nadmiernie w wyniku wysokiej temperatury. Możemy więc wygodnie przenosić kawiarkę i przelać gotowy napój do filiżanek.

Zaparzacz Włoska Kawiarka 450ml jest wykonany ze stali nierdzewnej. Jego wysokość wynosi 21 cm, a średnica podstawy – 11 cm. Kawiarka ma pojemność 450 ml.

 

Zalety

Solidność: Model nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne ani na korozję. Możemy używać go przez długi czas bez obaw o pojawienie się nieestetycznych zarysowań i przetarć na obudowie.

Duża pojemność: Z pomocą kawiarki można przygotować naraz do 9 filiżanek espresso. Z tego powodu zaparzenie i podanie kawy zaproszonym gościom czy domownikom nie zajmie dużo czasu.

Łatwe mycie: Umycie zaparzacza nie jest kłopotliwe. Pojemniki na kawę i wodę są na tyle szerokie, że do środka z łatwością włożymy gąbkę.

Elegancki design: Kawiarka bardzo ładnie się błyszczy. Srebrna stal świetnie kontrastuje z czarnym uchwytem z tworzywa sztucznego. To elegancko wyglądający model.

 

Wady

Lekko wypukłe dno: Dno zaparzacza nie jest idealnie płaskie, dlatego może się zdarzyć, że kawiarka nie zostanie wykryta przez płytę indukcyjną.

 

 

 

 

9. Ariette Mokina 1358

 

2.Ariette Mokina 1358Model Ariette Mokina 1358, to urządzenie ciśnieniowe z własnym źródłem ciepła. Jest to model składający się z obrotowej – 360 stopni płyty grzejnej o mocy 400 W, dzbanka typu termos, zbiorniczka na wodę, oraz lejka z sitkiem, do którego wsypuje się kawę. Wymiary zewnętrzne kawiarki to 220 x 160 x 120 mm, a waga to 0,76 kg.

Dzięki takim rozmiarom, przygotujemy w tym modelu do 100 ml naparu. Kawiarka mając małe gabaryty chętnie jest zabierana przez smakoszy tego trunku do biura, bowiem używanie jej jest niekłopotliwe. Dodatkowo też znajdziemy tu takie funkcje jak podtrzymywanie temperatury napoju przez 30 min, oraz automatyczny wyłącznik.

Pamiętajmy jednak, że aby powstał prawdziwy, dobry napar kawa powinna być zmielona grubo. Wśród opinii klientów spotykaliśmy opinie, że jest to dobra i tania kawiarka elektryczna dla 1 – 2 osób.

Gdy chcemy zaparzyć kolejną porcję napoju, należy poczekać aż urządzenie ostygnie. Klienci również chwalą stylowy wygląd tego modelu, łatwość użycia i czyszczenia, oraz szybkość parzenia.

Model Ariete Mokina 1358 to urządzenie ciśnieniowe, która ma moc 400 W. Produkt ten ma wymiary 22 cm x 16 cm x 12 cm. Jego pojemność wynosi 100 l.

 

Zalety

Przenośna kawiarka: Jeśli szukasz produktu mobilnego, który będziesz mógł używać w dowolnym miejscu, to propozycja dla Ciebie. Jest to bowiem kawiarka z własnym źródłem ciepła. Model ten posiada obrotową płytę grzejną o mocy 400 W. Możesz go zatem używać wszędzie tam, gdzie masz dostęp do prądu.

Małe wymiary: Kawiarka jest niewielka, a więc bez problemu zabierzesz ją ze sobą w podróż. Może też stanowić ciekawą propozycję do biura, gdzie nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na ekspres.

Prosta obsługa: Wiele osób podkreśla, że model ten jest bardzo łatwy w obsłudze. Jego złożenie, wsypanie kawy i wlanie wody zajmuje kilka minut.

Łatwe czyszczenia: Produkt jest łatwy w demontażu oraz pielęgnacji, co dodatkowo zachęca nas do jego regularnego używania.

 

Wady

Pojemność: Ze względu na pojemność, która wynosi 100 ml, nie jest to najwydajniejsza propozycja. Przy użyciu kawiarki przygotujesz zaledwie 2 filiżanki espresso.

 

 

 

 

10. Domotti Vella 32703

 

3.Domotti Vella 32703Najtańsza kawiarka, jaką nasz ranking kawiarek prezentuje, to Domotti Vella 32703. Jest to model, który możemy już nabyć za 30 zł, i w którym wykorzystujemy kuchenkę do zaparzania kawy. Jest on przystosowany do wszelkiego typu kuchenek, również indukcyjnych. Urządzenie składa się z 2 elementów.

Pierwszy – górny, to dzbanek, w którym mieści się zaparzona kawa, dolna część jest pojemnikiem na wodę. Pomiędzy oboma pojemnikami umieszczamy sitko z tuleją i wsypujemy żądaną ilość kawy. Szczelność połączenia zapewnia gumowa uszczelka, bowiem pod wpływem podgrzewania urządzenia wytwarza się w nim ciśnienie.

Dzięki niemu zaparzona kawa gromadzi się w górnej części kawiarki. Ilość kawy, jaką jednorazowo możemy zrobić to ok. 300 ml. Konsumenci, którzy nabyli ten model uważają, że jest on łatwy w obsłudze, wytrzymały i o ładnym wyglądzie.

Zwracają jednak uwagę, że na palniku gazowym trzeba pilnować na to, aby rączka dzbanka znajdowała się poza zasięgiem ognia, bo w przeciwnym razie zbyt mocno się nagrzewa. Jednak stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry.

Dobra kawiarka do 100 zł to z całą pewnością Domotti Vella 32703. Model ten ma pojemność aż 300 ml. Jak zauważają konsumenci jest bardzo łatwy w obsłudze.

 

Zalety

Prosta budowa: Urządzenie składa się z zaledwie 3 elementów – dzbanka, pojemnika na wodę i sitka z tuleją na kawę. Dzięki temu użytkowanie sprzętu nie sprawi nam większego problemu.

Szczelność: Szczelność tego produktu jest oceniana bardzo pozytywnie. Jest to zasługa gumowej uszczelki.

Pojemność: Jednorazowo przy użyciu tej kawiarki możemy przygotować 300 ml kawy. Jest to dość duża pojemność, wystarczająca do podania kilku kaw, zarówno espresso, jak i cappuccino czy też latte.

Cena: Ogromną zaletą prezentowanego modelu jest jego cena. Wiele osób zdecydowało się na zakup kawiarki Domotti właśnie ze względu na ten aspekt.

 

Wady

Rączka: Jak zauważają konsumenci, problemem w tym modelu jest nagrzewająca się rączka. Trzeba być szczególnie ostrożnym, gdy kawiarki używa się na kuchence gazowej. W tym wypadku bowiem rączka nagrzewa się najszybciej.

 

 

 

 

11. Florina KPS-6

 

6.Florina KPS-6Kawiarka Florina KPS-6 jest już dostępna do zakupu za ok. 40 zł. Firma Florina Design postawiła sobie za zadanie wytworzenia urządzenia o wysokiej jakości przy jak najniższej cenie. Florina KPS-6 więc należy do tańszych modeli wśród kawiarek. Jest to zaparzacz ciśnieniowy, a jego pojemność określa się na 0,25 l., co przy mocnym, tradycyjnym, włoskim espresso wystarcza na 6 filiżanek napoju.

Czas przygotowania trunku to ok. 5 – 7 minut. Kawiarka wymaga zewnętrznego źródła ciepła i została przystosowana do użycia na płytach gazowych i elektrycznych. Całość wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium w kolorze czarnym. Producent nie zaleca mycia kawiarki w zmywarce.

Do zestawu dołączona jest instrukcja w języku polskim i karta gwarancyjna na 24 miesiące. Urządzenie jest pakowane w ozdobne opakowanie, zatem może się okazać ciekawym prezentem.

Dla klientów atrakcyjna cena stanowi bodziec do zakupu, a jednocześnie użytkownicy twierdzą, że model ten jest solidnie wykonany, ładnie wygląda i sprawuje się bez zarzutu.

Kawiarka Florina KPS-6 to zaparzacz ciśnieniowy o pojemność 0,25 l, co pozwoli Ci przygotować 6 filiżanek włoskiego espresso. Urządzenie parzy kawę w ok. 7 min.

 

Zalety

Pojemność: Nie jest to duży produkt, niemniej jednak umożliwia przygotowanie aż 6 filiżanek aromatycznego espresso.

Prosta konstrukcja: Kawiarka została wykonana z lekkiego i wytrzymałego aluminium w kolorze czarnym. Produkt jest łatwy w użytkowaniu, nie ma skomplikowanych elementów, a więc złożenie i korzystanie z niego jest niezwykle proste.

 

Wady

Design: Konsumenci nie najlepiej oceniają design kawiarki. Uważają, że jest kanciasta. Jeśli więc szukasz czegoś, co będzie nie tylko funkcjonalne, ale też ładne, ten model, raczej nie przypadnie Ci do gustu.

Jakość wykonania: Produkt nie jest najbardziej solidną konstrukcją, jaką znajdziemy na rynku.

 

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jaką kawiarkę kupić?

 

Kawiarka jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych sposobów na zaparzenie kawy. Za zakupem produktu przemawia również prosta obsługa, jak również niska cena. Jednak, na który model się zdecydować? Jaka jest najlepsza kawiarka? W poniższym poradniku omówimy kilka istotnych faktów na jej temat. Trzeba bowiem pamiętać, że dobre urządzenie gwarantuje odpowiednio zaparzoną i pyszną kawę.

Czym różnią się kawiarki?

Główne różnice między modelami odnoszą się do tworzywa, z którego wykonano urządzenia. Innymi czynnikami odróżniającymi produkty od siebie są: Ogólny wygląd, kształt, kolor, jakość wykonania, pojemność oraz marka. Zatem jaką kawiarkę wybrać? W zależności od naszych preferencji i zasobności portfela zdecydujmy się na produkt, który będzie spełniał nasze potrzeby.

 

Model tradycyjny czy elektryczny?

Możemy wyróżnić dwa typy kawiarek, mianowicie: Tradycyjną i elektryczną. Modele tradycyjne stawia się na kuchenkach. Trzeba zaznaczyć, że jeśli jesteś posiadaczem kuchni indukcyjnej, należy upewnić się, że dane urządzenie jest do niej dostosowane. Ponadto model tradycyjny cieszy się największą popularnością wśród konsumentów. Jest to spowodowane tym, że zapewnia pełnię smaku parzonego naparu. Jednak to sprzęt elektryczny jest bardziej mobilny, gdyż do przygotowania napoju potrzebujemy jedynie gniazda z prądem. Dlatego takie urządzenie możemy zabierać ze sobą na wakacje. Ponadto wbudowana wewnątrz grzałka w krótszym czasie podgrzewa wodę.

 

Materiał wykonania

Materiał wykonania to istotne kryterium mające wpływ na to, jaka jest najlepsza kawiarka. Najbardziej popularne tworzywo, z którego kawiarki są produkowane to aluminium. Jest to z pewnością uwarunkowane jego lekkością i trwałością. Urządzenia aluminiowe wyróżniają się klasycznym kształtem oraz srebrnym kolorem. Jednak zdarza się, że pokryte są matową powłoką w innym odcieniu. Należy pamiętać, aby do mycia tego rodzaju produktów nie używać silnych detergentów. Trochę droższe są modele wykonane ze stali nierdzewnej, a także ceramiczne, które wyróżniają się ciekawym i oryginalnym designem. 

Zaparzona kawa z kawiarki aluminiowej, stalowej czy ceramicznej może smakować nieco inaczej. Wynika to z różnych materiałów wykonania oraz kształtów.

 

Pojemność urządzenia 

Zazwyczaj producenci pojemność kawiarki podają w liczbie filiżanek espresso, które można przygotować w czasie jednego parzenia. Filiżanka ma około 50 ml. Dostępne są urządzenia o różnej pojemności, od 1 do nawet 18 filiżanek, zatem rozbieżność jest bardzo duża. Jednak w przypadku kawiarki nie sprawdza się powiedzenie, że im produkt ma większą pojemność, tym jest lepszy. Kupując urządzenie, trzeba je dopasować do własnych preferencji. Dlatego jeśli lubimy pić kawę w dużym kubku, warto zdecydować się na model o pojemność 3 bądź 4 espresso. Gdy napar przygotowywany jest codziennie rano dla kilku domowników, wybierzmy sprzęt o większej pojemności.

Dlaczego aspekt pojemności jest tak ważny? Od niego zależy prawidłowe działanie kawiarki, gdyż powinniśmy wsypać dokładnie tyle ziaren, ile podaje producent. Jeśli będziemy od tego odbiegać, cały proces parzenia będzie przebiegał nieprawidłowo, a smak kawy będzie odległy od naszych oczekiwań.

 

Ważne detale

Oprócz pojemności czy materiału wykonania powinniśmy również zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Drobnym, ale jednocześnie bardzo ważnym detalem jest wentyl bezpieczeństwa, który znajduje się w zbiorniku na wodę. Element odpowiada za wypuszczanie pary wodnej gromadzącej się w pojemniku wtedy, gdy wrzątek nie może przedostać się przez sitko z kawą. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy urządzenie się zapcha albo gdy ziarno będzie niedokładnie zmielone. 

Ważna jest też jakość zastosowanej uszczelki. Solidne sprzęty bez żadnej awarii mogą działać przez wiele lat intensywnego użytkowania. Jednakże uszczelka jest elementem, który należałoby co jakiś czas wymienić. Dla popularnych modeli nie będzie problemu ze znalezieniem części zamiennej. Z kolei wymiana uszczelki w kawiarce nieznanej marki może być kłopotliwa. Co ważne, trzeba zaznaczyć, że części wykonane z gorszej jakości materiału zużywają się stosunkowo szybko.

Zalety kawiarek

Największą zaletą kawiarek jest prostota obsługi. Wszystkie elementy urządzenia złożymy szybko i intuicyjnie. Sam proces parzenia kawy trwa zaledwie kilka minut. Sprzęt zajmuje mało miejsca w kuchni, więc nie ma problemu z jego przechowywaniem. Znakiem rozpoznawczym kawiarki jest niska cena. Nie ma konieczności kupowania drogiego ekspresu, aby przygotować aromatyczny napar.

 

Kawiarki w dobrych cenach

Dostępnych jest wiele modeli kawiarek. Zatem cena produktów również jest zróżnicowana. Za te najtańsze, wykonane ze stopu aluminium zapłacimy około 50 zł. Jeśli chcemy, aby produkt, w który inwestujemy, posłużył nam przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad zakupem lepszej jakości urządzenia. Do bardziej kosztownych produktów należą te wykonane ze stali nierdzewnej.  Za dobrej jakości kawiarkę stalową trzeba zapłacić nawet około 300 zł. Warto wspomnieć, że jest ona bardziej odporna na eksploatację i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kawiarka?

Kawiarka to urządzenie będące alternatywą dla ekspresu do kawy. Jednak jest od niego mniejsza, dlatego bez problemu można ją ze sobą zabrać wszędzie. Typowy model składa się z naczynia dolnego przeznaczonego na wodę, które ma zawór bezpieczeństwa oraz dzbanka z pokrywką i pionową rurką. Sprzęt jest też tańszy od ekspresu, ponieważ dobrej jakości produkt kupimy już za około 100 zł. Jest on łatwy w konserwacji i czyszczeniu – po zaparzeniu kawy wystarczy go przemyć ciepłą wodą z odrobiną detergentu do naczyń. Kawa przygotowana w kawiarce smakuje równie dobrze, jak ta zaparzona przez baristę.

 

P2: Jak działa kawiarka?

Działanie kawiarki polega na wytwarzaniu ciśnienia w jej dolnej części obudowy. W wyniku podgrzania woda, która znajduje się w zbiorniku, zaczyna wrzeć. Następnie wzrastające ciśnienie wypycha ją do góry poprzez warstwę ziaren kawy oraz sitko, które jest odpowiedzialne za filtrowanie fusów. Napełniając urządzenie świeżo zmielonymi ziarnami kawy, trzeba pamiętać, aby ich za mocno nie ubijać. W przeciwnym razie woda filtrująca nie będzie mogła swobodnie przepływać, co może spowodować zapchanie sitka. Parzenie kawy przy pomocy kawiarki trwa mniej więcej od 4 do 7 minut. Gotowy czarny i gorący napój rozpoznamy po górnym przezroczystym okienku, przez które możemy sprawdzić, co jest w środku.

P3: Jak wyczyścić kawiarkę?

Jeśli chcemy, aby sprzęt, w który zainwestowaliśmy posłużył przez dłuższy czas, należy przestrzegać kilku zasad odnośnie czyszczenia i konserwacji. Przede wszystkim pamiętajmy, aby kawiarki nie myć w zmywarce. Nie ma znaczenia czy model jest stalowy, czy aluminiowy. Nie powinniśmy w ten sposób czyścić produktu, gdyż stal nierdzewna utraci warstwę ochronną, a aluminium wejdzie w reakcję z detergentami. Kawiarki czyścimy przy użyciu samej wody lub z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. Najlepiej, gdy sprzęt wyczyścimy zaraz po zaparzeniu kawy i wystygnięciu. Wystarczy urządzenie rozłożyć na części, wyrzucić kawę i wylać resztki wody, a następnie wszystko umyć i potem odłożyć do wyschnięcia.

 

P4: Jak odkamienić kawiarkę?

Kiedy zdecydujemy się na zakup kawiarki, ważne jest jej odkamienianie. Dla sprawnego działania urządzenia trzeba pamiętać, aby czynność wykonywać regularnie. Czyszczenie z kamienia jest szczególnie ważne, gdy używamy wody niefiltrowanej. Wówczas z czasem użytkowania na dnie zbiornika zacznie pojawiać się osad, który będzie zatykał zawór bezpieczeństwa. Niedrożny zawór grozi gromadzeniem się pary wodnej oraz wzrostem ciśnienia, co ostatecznie może spowodować rozsadzenie kawiarki. Sprzęty do parzenia kawy najlepiej odkamieniać przy pomocy przeznaczonych do tego środków w postaci proszków lub płynów, takich, które nie uszkodzą zastosowanych materiałów. Dokładna instrukcja odnośnie czyszczenia dostępna jest u producentów sprzętu.

 

P5: Jak parzyć kawę w kawiarce?

Aby przygotować czarny pobudzający napar, trzeba wsypać świeżo zmieloną kawę do sitka, napełniając go do pełna, a następnie lekko ubić. Jeżeli ziarno jest mocno zmielone, wówczas można pominąć czynność ubijania. W sytuacji, gdy zależy nam na szybkim zrobieniu naparu, warto do dolnego naczynia wlać wodę wstępnie podgrzaną w czajniku, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ziarno będzie miało kontakt z wysoką temperaturą, zanim się będzie zaparzać, doprowadzając do większej goryczy napoju. Natomiast gdy nam się nie spieszy, możemy użyć zimnej. Ponadto ilość wlanej wody powinna być wyważona, czyli nie należy przekraczać linii bezpieczeństwa, tak aby gotowy płyn zmieścił się w górnej części kawiarki.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

PaulaD

July 15, 2022 at 4:53 pm

Jak kawiarkę to tylko Ariete! Świetna jakość wykonania i przepyszna kawusia 🙂 Zaczynam od niej każdy dzień:)

Répondre
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

July 21, 2022 at 12:58 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

Répondre