Książki kucharskie ranking

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

W sklepach znajdziemy wiele książek kucharskich. Niektóre z nich zawierają przepisy na potrawy z mięsem, z kolei inne dedykowane są przede wszystkim wegetarianom i weganom. Jak znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w umieszczonym na tej stronie artykule. Dla ułatwienia podzieliliśmy go na dwie części. Pierwsza z nich to przewodnik zakupowy, a drugą stanowi ranking prezentujący najlepsze książki kucharskie wśród wszystkich dostępnych na rynku. Zastanawiasz się, jak udało nam się je znaleźć? Pomogła nam w tym analiza opublikowanych w Internecie opinii. Na podstawie zgromadzonych informacji wywnioskowaliśmy, że pierwsze miejsce należy do tytułu „Smakoterapia”, którego autorką jest Iwona Zasuwa. Książka zawiera wiele ciekawych przepisów na śniadania, obiady, a także kolacje. Są one oparte na zdrowych i naturalnych składnikach. Mowa tu głównie o: kaszach, owocach oraz warzywach. Na drugim miejscu plasuje się „Jadłonomia” Marty Dymek, w której umieszczono 100 propozycji na zdrowe i pożywne posiłki idealne dla wegan.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W książce znajduje się wiele przepisów na obiady, jak również śniadania i kolacje. Podane przez autorkę propozycje oparte są na wykorzystaniu zdrowych i pełnych witamin oraz minerałów składników, takich jak kasze i ziarna.

Wady

Powyższy tytuł jest dedykowany głównie osobom z alergiami pokarmowymi. Z tego względu przepisy wymagają wykorzystania odpowiednich składników. Według niektórych konsumentów koszt przygotowanych potraw jest stosunkowo wysoki.

Podsumowanie

„Smakoterapia” to dowód na to, że smaczny posiłek nie musi zawierać mięsa. Autorka pokazuje, jak można dobrze wykorzystać sezonowe warzywa i owoce. To powoduje, że mimo nielicznych wad, jest to obowiązkowa pozycja na półce zdrowo odżywiających się osób.

Drugi wybór

Zalety

„Jadłonomia” to zbiór 100 propozycji na zdrowe dania. Ponieważ wszystkie przepisy podane przez autorkę są bezmięsne książka na pewno przyda się weganom oraz wegetarianom. Ze względu na twardą oprawę produkt jest odporny na rozdarcie.

Wady

Niektórzy czytelnicy za wadę książki uznają to, że w żadnym z podanych przez autorkę przepisów nie wykorzystuje się mięsa. Wiele osób nie wyobraża sobie posiłku bez tego składnika, co powoduje, że książka może nie przypaść im do gustu.

Podsumowanie

Produkt na pewno przyda się osobom, które zastanawiają się nad zmianą dotychczasowego sposobu odżywiania. W książce umieszczono ciekawe propozycje na wykorzystanie roślinnych korzeni, bulw oraz liści. Wbrew pozorom, takie dania są smaczne i pełnowartościowe.

Rozważ też

Zalety

Produkt został podzielony na dwie części. W pierwszej znajdziemy najważniejsze informacje na temat diety paleo, a w drugiej przepisy na smaczne posiłki. To idealna propozycja dla czytelników chcących lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Wady

Według konsumentów w książce znajduje się bardzo dużo przepisów bazujących na różnego rodzaju mięsach. Przez to wegetarianie i weganie mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie przepisu. Niemniej jednak produkt ułatwia przejście na dietę paleo.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że zarówno przepisy, jak i umieszczone na początku kompendium wiedzy na temat paleo zostały napisane przystępnym językiem. Dzięki temu z pewnością nie będziemy mieć problemu ze zrozumieniem idei wspomnianego stylu odżywiania.

 

 

Najlepsze książki kucharskie w 2024 roku

 

Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego tytułu dla siebie lub bliskiej osoby, sprawdź również ranking książek kucharskich, który jest uzupełnieniem informacji zawartych w poradniku. Proponowane przez nas pozycje zawierają wiele ciekawych przepisów i mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz właściwy produkt.

 

Nasze zalecenia

 

„Smakoterapia” Iwona Zasuwa

 

„Smakoterapia” to książka napisana przez Iwonę Zasuwę, nazywaną często Królową Kaszy Jaglanej. Autorka proponuje zdrowe i dietetyczne przepisy na potrawy, które są odpowiednie również dla osób z alergiami pokarmowymi. Na 352 stronach znajdziemy ciekawe pomysły na śniadania, obiady, kolacje, jak również na przekąski pomiędzy głównymi posiłkami.

Ta dobra i tania książka kucharska pozwala odkryć przepisy na potrawy powstające na bazie produktów o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Są to przede wszystkim: sezonowe warzywa, oleje, ziarna, kasze oraz owoce. To pozycja dedykowana nie tylko wegetarianom czy weganom, ale i osobom jedzącym mięso, które szukają sposobów na urozmaicenie swoich posiłków. Dzięki niej możemy się przekonać, że to, co jemy ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

„Smakoterapia” udowadnia, że żadne ograniczenia dietetyczne nie powinny uniemożliwiać nam spożywania pysznych potraw. Umieszczone w książce przepisy na dania bez glutenu, nabiału i cukru są łatwe do wykonania. Z tego względu nawet początkujący kucharze nie będą mieli problemu z ich przyrządzeniem.

 

 

 

 

„Jadłonomia” Marta Dymek

 

„Jadłonomia” autorstwa Marty Dymek to zbiór przepisów dedykowanych przede wszystkim weganom. Znajdziemy tu 100 propozycji na bezmięsne potrawy składające się głównie z liści, bulw oraz korzeni roślin. Wbrew pozorom, proponowane przez autorkę dania z pewnością będą smakować także osobom, które nie są na diecie wegańskiej.

Książka ma 288 stron i jest dostępna w twardej oprawie. To powoduje, że nie zniszczy się ona zbyt szybko, nawet jeśli będziemy z niej codziennie korzystać. „Jadłonomia” to dobry pomysł na prezent dla osoby, która chciałaby zmienić swoją dotychczasową dietę, ale nie wie, gdzie szukać inspiracji.

Za sprawą książki można dowiedzieć się, jak szybko przyrządzić zdrowe ciasto (np. z buraka) czy pożywny obiad z samych roślin. Choć dieta wegańska wymaga rezygnacji z wielu podstawowych produktów spożywczych może być niezwykle zróżnicowana i smaczna. Konsumenci chwalą powyższy tytuł nie tylko za ciekawe przepisy, ale również kolorowe zdjęcia.

 

 

 

 

„Polski przewodnik PALEO. Teoria praktyka i przepisy”

 

Przedstawiamy „Polski przewodnik PALEO. Teoria, praktyka i przepisy”. To książka, w której znajdują się nie tylko ciekawe przepisy, ale również wiele informacji na temat paleo, czyli tzw. diety człowieka pierwotnego. Z tego powodu produkt idealnie nadaje się dla osób, które planują zmienić sposób odżywiania i jednocześnie chcą uzupełnić swoją wiedzę.

W książce umieszczono propozycje na śniadania, obiady, kolacje, a także na różnego rodzaju ciasta oraz desery. Autorki przygotowały również gotowe listy zakupów, za których sprawą z pewnością nie zapomnimy o żadnym potrzebnym składniku. Odżywianie według zasad paleo nie jest łatwe, ale z pomocą opisywanej pozycji z pewnością uda nam się wytrwać w postanowieniach i wyeliminować z diety niezdrowe przekąski.

Jak przekonują konsumenci prezentowana książka jest napisana przystępnym językiem, dlatego nawet bardzo skomplikowane kwestie są zrozumiałe. Umieszczona na początku teoria pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości na temat paleo i tym samym przekonać się, że jest to ciekawa, a jednocześnie dobrze zbilansowana dieta.

 

 

 

 

„15 minut w kuchni” Jamie Oliver

 

„15 minut w kuchni” to pozycja autorstwa Jamiego Oliviera, czyli znanego kucharza wywodzącego się z Wielkiej Brytanii. Znajdziemy tu przepisy na dania inspirowane kuchnią: włoską, meksykańską, azjatycką, a nawet marokańską. Co ważne, przygotowanie dań nie zajmie nam więcej niż 15 minut.

Książka jest dowodem na to, że przyrządzanie pysznych potraw nie musi zajmować bardzo dużo czasu. Poza łatwymi do wykonania przepisami, na 288 stronach znajdziemy także wyjątkowe zdjęcia wykonane przez przyjaciela autora, Davida Loftusa.

Opinie o książkach kucharskich napisanych przez Jamiego Oliviera dowodzą, że są to pozycje idealne zarówno dla bardziej doświadczonych, jak i początkujących kucharzy. „15 minut w kuchni” to produkt, który można podarować w prezencie osobie zapracowanej. Z pomocą umieszczonych przez autora przepisów możemy zmienić swój styl odżywiania się i każdego dnia dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin oraz minerałów.

 

 

 

 

„Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci”

 

„Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci” może zainspirować maluchy do gotowania. Umieszczono w niej 100 krótkich opowieści o głównej bohaterce i jej przyjaciołach, a także ok. 130 przepisów na smaczne dania. Ponieważ propozycje na potrawy zostały opisane bajkowym stylem, pociechy na pewno chętnie je wypróbują.

Książka zawiera 500 stron i jest dostępna w twardej oprawie. Takie rozwiązanie sprawia, że jest ona odporna na drobne uszkodzenia mogące powstać podczas czytania. Co więcej, tak obszerna lektura zapewnia maluchom rozrywkę na długi czas. W środku znajdziemy nie tylko opisane prostym językiem przepisy, ale również kolorowe ilustracje.

Z opublikowanych w Internecie opinii wynika, że jest to doskonała książka kucharska dla najmłodszych. Dzieci chętnie ją czytają, głównie ze względu na kolorową oprawę i ciekawe historie opowiadane przez główną bohaterkę. Proponowane przepisy nie wymagają dużych umiejętności kucharskich, więc pociechy mogą przyrządzać posiłki samodzielnie.

 

 

 

 

Jaką książkę kucharską kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Mimo że obecnie szybko możemy znaleźć przepisy na potrawy w Internecie wiele osób wciąż sięga po książki kucharskie. Do wyboru mamy różne tytuły, które nawiązują nie tylko do kuchni polskiej, ale również: włoskiej, meksykańskiej, azjatyckiej i innych. To powoduje, że czasem trudno jest znaleźć właściwą pozycję. Postanowiliśmy ułatwić Ci to zadanie i przygotowaliśmy artykuł, którego pierwszą część stanowi poradnik zakupowy. Znajdziesz w nim kilka podpowiedzi o tym, jaką książkę kucharską wybrać.

 

 

Przepisy na dania z mięsem

Większość dostępnych na rynku książek kucharskich opiera się na przepisach na dania z mięsem (zwłaszcza tych, które dotyczą kuchni polskiej). Znajdują się w nich propozycje na różnego rodzaju kotlety i pulpety, a także mięsne zapiekanki i pieczeń. Są to idealne tytuły dla osób chcących poznać przepisy na tradycyjne dania gotowane przez nasze babcie i prababcie. Można w nich znaleźć wiele cennych informacji na temat przygotowania idealnie upieczonej kaczki czy gęsi.

 

Przepisy na dania bez mięsa

Wbrew pozorom weganie i wegetarianie również mogą z łatwością znaleźć dla siebie idealną książkę kucharską. Na popularności wciąż zyskują tytuły zawierające przepisy na dania bez mięsa, w których najważniejsze są warzywa i owoce (w szczególności sezonowe). Za sprawą takich pozycji możemy się przekonać, że pożywny posiłek jest nie tylko lekkostrawny, ale i zdrowy. Tego typu książki kucharskie motywują wiele osób do zmiany dotychczasowego stylu odżywiania się na taki, który pozwoli dostarczyć organizmowi więcej witamin i minerałów. Musimy pamiętać, że są one niezbędne do tego, abyśmy mogli cieszyć się świetną kondycją zdrowotną i dobrym samopoczuciem.

 

Przepisy na dania dietetyczne

Osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów często narzekają, że dietetyczne potrawy są pozbawione smaku. Żeby zbyt szybko nie zniechęcić się do walki o szczupłą sylwetkę możemy sięgnąć po tytuły nawiązujące do zdrowej i małokalorycznej kuchni. Zwykle zaliczane do tej grupy książki kucharskie zawierają nie tylko ciekawe przepisy, ale również zbiór podstawowych informacji na temat danej diety. W sklepach dostępne są pozycje opisujące dokładnie, jak nauczyć się gotować bez cukru, glutenu czy zbyt dużej ilości tłuszczów.

Książki z przepisami dietetycznymi są dedykowane nie tylko osobom odchudzającym się, ale także tym, które muszą zmienić sposób odżywiania się z powodu choroby (przykładowo celiakii czy nadczynności tarczycy). Duża liczba propozycji na ciekawe śniadania, obiady i kolacje znacząco ułatwia zmianę diety oraz motywuje do spróbowania nowych produktów spożywczych, których do tej pory unikaliśmy. Niekiedy autorzy tego typu książek dla dodatkowego ułatwienia umieszczają przy przepisach listy zakupów. Nie musimy więc samodzielnie ich przygotowywać, aby nie zapomnieć o składnikach niezbędnych do przygotowania danej potrawy.

 

Przepisy na dania szybkie

Panuje przekonanie, że najlepsza książka kucharska to pozycja, w której znajdziemy przepisy na łatwe i szybkie do wykonania dania. Nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, aby spędzić w kuchni kilka godzin. Z tego względu w naszej biblioteczce powinny znaleźć się tytuły z propozycjami na potrawy, których przygotowanie zajmie nam nie więcej niż 15 minut, maksymalnie 30 minut. Przydadzą się one w sytuacji, gdy chcemy zjeść coś pożywnego, ale bardzo nam się spieszy. Zwykle do realizacji przepisów na szybkie dania potrzebne są podstawowe składniki, które większość z nas ma zawsze w domu. Mowa tu m.in. o: jajkach, mące, serze, ziemniakach i pomidorach.

 

Książka kucharska dla dzieci

Wydawać by się mogło, że książki kucharskie dedykowane są przede wszystkim dorosłym. Niemniej jednak coraz częściej autorzy decydują się na stworzenie tytułów wyłącznie dla dzieci. Dla ułatwienia czytania maluchom często takie pozycje przypominają zwykłe bajki. Główni bohaterowie opowiadają różne historie, a w nich przeplatają się przepisy na pyszne desery czy aromatyczne śniadania i podwieczorki. Poza przepisami w książkach kucharskich dla dzieci umieszcza się także ilustracje pokazujące krok po kroku, jak powinno się przygotować posiłek. To doskonały pomysł na prezent dla malucha, który lubi spędzać czas w kuchni i z ciekawością przygląda się gotującym rodzicom.

 

 

Oprawa – jaka książka kucharska jest najlepsza?

Książki, nie tylko kucharskie, dostępne są w oprawie miękkiej lub twardej. W tej kwestii wybór będzie zależeć głównie od własnych preferencji. Choć pozycje w twardej okładce są często droższe to może się okazać, że są one bardziej wytrzymałe na rozdarcie i poplamienie. Niektórzy czytelnicy przekonują, że od wyboru oprawy zależy też komfort czytania. Książki w miękkiej okładce czasami same się zamykają, w efekcie czego musimy położyć na nich ciężki przedmiot, aby zapobiec przewróceniu stron. Problem ten zwykle nie pojawia się w przypadku pozycji z twardą oprawą, a to może ułatwiać nam gotowanie (dużo zależy jednak od kilku innych czynników, m.in. liczby stron).

 

Książki kucharskie w dobrych cenach

Ile wydamy na zakup książki kucharskiej? Cena zależy m.in. od wydawnictwa, autora, oprawy i kilku innych kwestii. Za pozycję z wieloma różnymi przepisami średnio zapłacimy od 20 zł do 100 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ