Ranking 8 najlepszych kuchenek gazowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Kuchenka gazowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

W każdej kuchni niezbędna jest dobra kuchenka, która umożliwi przyrządzenie pysznych potraw dla całej rodziny. Ciekawym, polecanym przez użytkowników produktem jest model Amica 57GGS1.23OFP(W). Jest to kuchenka gazowa z piekarnikiem o pojemności wynoszącej prawie 60 l. Sprzęt można łatwo wyczyścić, dzięki zastosowanej na jego powierzchni emalii łatwoczyszczącej EasyClean. Kuchenka jest bezpieczna, ponieważ ma zabezpieczenie przeciw wypływaniu gazu. Produkt jest elegancki i estetycznie wykonany, pasuje do kuchni w każdym stylu. Jeśli potrzebujesz wielofunkcyjnego piekarnika, dobrze sprawdzi się kuchenka gazowa Electrolux EKK54552OX. Sprzęt ma funkcję grilla oraz termoobieg. Dzięki temu przyrządzisz wszystkie swoje ulubione potrawy łatwo i szybko. Elektroniczny wyświetlacz pomaga kontrolować czas pieczenia.

8 najlepszych kuchenek gazowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli szukasz dobrej kuchenki gazowej do swojego domu, warto przed zakupem porównać kilka modeli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt sprawdzi się w Twojej kuchni. Aby pomóc Ci w wyborze, przygotowaliśmy ranking kuchenek gazowych. Znajdziesz w nim polecane przez innych użytkowników modele, wśród których z pewnością zainteresuje Cię przynajmniej jeden produkt.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kuchenka gazowa Amica ma klasę energetyczną A. Emalia EasyClean ułatwia czyszczenie. Specjalne zabezpieczenie chroni przed wyciekiem gazu. Wewnątrz piekarnika, na drzwiczkach znajdują się wskazówki ułatwiające pieczenie. Duża pojemność, wynosząca prawie 60 l, umożliwia przygotowywanie potraw dla całej rodziny.

Wady

Na pokrętle do ustawiania temperatury piekarnika nie ma oznaczeń stopni, a jedynie symbole. W efekcie trudno uzyskać prawidłową temperaturę, potrzebną do pieczenia ciast i potraw.

Podsumowanie

Biała obudowa kuchenki gazowej Amica wpasuje się do każdej kuchni, również urządzonej w nowoczesnym stylu. Sprzęt zawsze wygląda ładnie, ponieważ czyszczenie go jest bardzo proste. Kuchenka umożliwia przygotowanie potraw dla całej rodziny szybko i łatwo. Urządzenie jest bezpieczne dla domowników, ponieważ posiada zabezpieczenie przed wyciekiem gazu.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą kuchenki gazowej jest elektryczny piekarnik o pojemności 54 l, który umożliwia szybkie przygotowanie potraw. Sprzęt ma wyświetlacz, dzięki któremu można kontrolować czas pieczenia. Kuchenka ma zapalarkę gazu w pokrętle, więc urządzenie jest bezpieczne, nie grozi poparzeniem. Emalia, którą pokryto powierzchnię sprzętu, jest łatwa do utrzymania w czystości.

Wady

Ruszt często nie opieka potraw równomiernie, z jednej strony są bardziej przypieczone, niż z drugiej. Ponadto prowadnice w piekarniku nie ułatwiają szybkiego wsunięcia blachy, co sprawia kłopot, gdy jest ona rozgrzana.

Podsumowanie

Kuchenka gazowa Electrolux sprawdzi się w każdej kuchni, zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w domku letniskowym. Sprzęt jest bezpieczny i łatwy w obsłudze. Elektroniczny wyświetlacz ułatwia pieczenie. Piekarnik Electrolux ma także funkcję grilla oraz termoobiegu, dzięki czemu przygotowywanie potraw jest bardzo łatwe. Po skończonym gotowaniu kuchenkę można łatwo wyczyścić.

Rozważ też

Zalety

Piekarnik Amica nagrzewa się szybko (do 150 stopni Celsjusza w 4 minuty), proces gotowania przebiega więc łatwo i sprawnie. Front kuchenki pozostaje chłodny podczas pieczenia, jest więc bezpieczny dla dzieci. Piekarnik wyposażono w stabilne i wytrzymałe ruszty, na których można gotować potrawy dla całej rodziny. Zapalacz gazu znajduje się w pokrętle. Wyświetlacz LED pozwala kontrolować czas pieczenia.

Wady

Szyba kuchenki Amica jest trudna do utrzymania w czystości, przez co zbiera się na niej tłuszcz i osad. Ponadto po dłuższym czasie użytkowania często delikatnie pęka. Wpływa to negatywnie na wygląd sprzętu.

Podsumowanie

Elegancka kuchenka Amica spodoba się każdemu. Sprzęt jest bezpieczny, nie tylko chroni przed wyciekiem gazu, ale także przed poparzeniem. Dzięki temu w przygotowywaniu posiłków mogą pomagać nawet małe dzieci. Zapalarka w pokrętle zwiększa komfort użytkowania kuchenki. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, a piekarnik szybko się nagrzewa. Gotowanie z modelem Amica jest proste i przyjemne.

 

Kuchenka gazowa Amica

 

1. Kuchenka Gazowa Amica 57GGS1.23OFP(W)

 

Niezależnie w jakim stylu urządzasz kuchnię, z pewnością będzie do niej pasować kuchenka gazowa Amica 57GGS1.23OFP(W). Wymiary sprzętu to: 50 cm szerokości, 85 cm wysokości i 60 cm głębokości. Obudowa kuchenki jest biała, ale specjalna powłoka EasyClean ułatwia utrzymanie produktu w czystości. Również piekarnik pokryto emalią, która usprawnia czyszczenie. Kuchenka gazowa Amica ma klasę energetyczną A, dlatego jest ekonomiczna w eksploatacji.

Kuchenka ma zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, jest więc bezpieczna. Kiedy palnik przypadkowo zgaśnie, dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty. Sprzęt ma pojemny piekarnik, który równomiernie opieka potrawy. Kuchenka gazowa Amica usprawnia proces pieczenia, dzięki wskazówkom umieszczonym na wewnętrznej stronie drzwiczek. Wysuwana szuflada na dole urządzenia zapewnia miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych. Ruszt na kuchence jest wytrzymały i pokryty emalią, która zapobiega przywieraniu tłuszczu i resztek jedzenia.

Użytkownicy, którzy wyrazili swoje opinie o kuchenkach gazowych Amica są zadowoleni. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, a emaliowana powłoka pozwala łatwo i szybko wyczyścić piekarnik i ruszt. Kuchenka jest estetycznie wykonana i pasuje do każdej kuchni.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym

 

2. Kuchenka Gazowa Electrolux EKK54552OX

 

Każdą potrawę przygotujesz szybko i łatwo na kuchence gazowej Electrolux EKK54552OX. Sprzęt wyposażono w elektryczny piekarnik z termoobiegiem i funkcją grilla. Wymiary urządzenia to: 60 cm głębokości, 50 cm szerokości, 85,5 cm wysokości. Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym to przydatne urządzenie w każdej kuchni. Sprzęt ma elektroniczny wyświetlacz, który umożliwia ustawienie konkretnej godziny pieczenia. Gdy danie będzie gotowe, kuchenka uruchomi alarm.

Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym jest łatwa w czyszczeniu. Drzwiczki są gładkie, dzięki czemu można przetrzeć je ściereczką i zebrać wszystkie zanieczyszczenia. Ponadto szybę można zdjąć i umyć w zlewie. Pod piekarnikiem znajduje się szuflada, w której można przechowywać blachy, patelnie i akcesoria do gotowania. Kuchenkę Electrolux wyposażono w zapalarkę gazu zintegrowaną z pokrętłem. Dzięki temu podczas uruchamiania sprzętu unikniesz przypadkowego oparzenia.

Przeglądając opinie o produkcie Electrolux, można zauważyć, że konsumenci są zadowoleni z zakupu. Kuchenka gazowa z piekarnikiem jest łatwa w obsłudze i umożliwia szybkie przygotowanie nawet bardzo skomplikowanych dań dla całej rodziny. Sprzęt czyści się łatwo, zawsze więc wygląda ładnie i estetycznie.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa do zabudowy

 

3. Kuchnia do Zabudowy Amica GHGF 75212 AA

 

Jeśli masz mało miejsca w kuchni, proponujemy kuchenkę do zabudowy Amica GHGF 75212 AA. Produkt składa się z elektrycznego piekarnika i gazowej płyty grzewczej. Sprzęt usprawnia przygotowywanie posiłków, ponieważ szybko się nagrzewa. Piekarnik może osiągnąć temperaturę 150 stopni Celsjusza w zaledwie 4 minuty. Kuchenka gazowa do zabudowy jest łatwa w obsłudze, dzięki dużemu wyświetlaczowi LED.

Płyta grzewcza ma zapalacz zintegrowany z pokrętłem. Sprzęt jest w pełni bezpieczny, ponieważ ma system chroniący przed wyciekiem gazu oraz potrójną szybę na drzwiczkach piekarnika. W efekcie drzwi pozostają chłodne, a przypadkowe dotknięcie ich nie grozi poparzeniem. Kuchenka gazowa do zabudowy ma klasę energetyczną A, jest więc ekonomiczna w eksploatacji. Potrawy pieką się równomiernie, dzięki odpowiedniej dystrybucji ciepła. Piekarnik ma 10 różnych funkcji, które umożliwiają między innymi rozmrażanie i grillowanie.

Według opinii konsumentów, model Amica to dobra kuchenka gazowa, która sprawdzi się nawet w małych kuchniach. Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Piekarnik umożliwia szybkie przygotowanie każdej potrawy. Całe urządzenie pobiera niedużo energii.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa turystyczna

 

4. Kuchenka Gazowa Turystyczna Polowa + Grill + 4xGaz

 

Na dłuższe wyjazdy warto zabrać ze sobą turystyczną kuchenkę gazową, polową + grill. Umożliwi przygotowanie posiłków w każdym miejscu, również na parkingu, czy kempingu. Wymiary kuchenki to 34,5 cm x 28 cm x 11 cm. Sprzęt zasilany jest butlami lub nabojami z gazem. Producent do zestawu dołącza cztery kartusze wypełnione paliwem. Turystyczna kuchenka gazowa jest łatwa w obsłudze, zapalnik piezoelektryczny umożliwia łatwe uruchomienie palnika. Specjalne wypustki zapewniają równomierne nagrzewanie się potrawy.

Kuchenka w zestawie ma także nakładkę służącą do grillowania. Moc grzewcza sprzętu wynosi 2,5 kW, dlatego umożliwia podgrzewanie i przyrządzenia różnego rodzaju potraw. Średnica naczynia, jakie można ustawić na palniku wynosi 26 cm. Cała kuchenka waży 1,5 kg, jest więc wygodna w przenoszeniu i transporcie. Dołączona walizka ułatwia przechowywanie. Sprzęt jest także ekonomiczny, zużycie gazu wynosi 195 g/h.

Model turystyczny to dobra i tania kuchenka gazowa, która sprawdzi się w każdych warunkach. Konsumenci doceniają nieduże wymiary urządzenia oraz łatwość przenoszenia. Sprzęt zapewni ciepły posiłek podczas wyjazdów.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym

 

5. Kuchenka gazowa Beko FSG52020FX 

 

Zachęcamy do rozważenia zakupu kuchenki gazowej Beko FSG52020FX. Palniki zaprojektowano w taki sposób, aby usprawnić proces przygotowywania posiłków. Potrawy gotują się szybciej, przy mniejszym zużyciu gazu. Kuchenka gazowa z płytą i rusztami ma zintegrowaną zapalarkę. Płomień pojawia się po przekręceniu pokrętła. Sprzęt jest bezpieczny, ponieważ wyposażono go w system przeciwwypływowy gazu. Kiedy zalejemy palnik, kuchenka odcina dopływ gazu.

Model Beko składa się z płyty oraz piekarnika gazowego. Wymiary produktu to: 50 cm szerokości, 85 cm wysokości i 60 cm głębokości. Pojemność piekarnika wynosi 60 l, sprzęt szybko się nagrzewa, co usprawnia proces gotowania. Szklane drzwiczki ułatwiają kontrolę podczas pieczenia ciast i przygotowywania potraw. Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym jest łatwa w czyszczeniu. Drzwiczki nie mają załamań ani śrub, dzięki temu można wytrzeć tłuszcz z każdego miejsca.

Model Beko pozytywnie zakończył test kuchenek gazowych przeprowadzony przez użytkowników i profesjonalnych kucharzy. Produkt jest łatwy w obsłudze, a specjalnie zaprojektowane palniki pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze podczas gotowania.

 

 

 

 

Kuchenka gazowa dwupalnikowa

 

6. Campingaz Base Camp WL Kuchenka Turystyczna Dwupalnikowa 

 

Wybierając się na kemping, dłuższy wyjazd za miasto, czy nawet na ryby powinno się zabrać ze sobą turystyczną kuchenkę dwupalnikową Campingaz Base Camp WL. Umożliwi ona przygotowanie i podgrzanie posiłków, czy zagotowanie wody na herbatę. Wymiary kuchenki to 43 cm x 24 cm x 7,5 cm. Można więc schować ją do bagażnika w samochodzie i zabierać ze sobą na każdą wycieczkę. Dwa palniki umożliwiają jednoczesne przygotowanie dwóch potraw. Moc grzewcza sprzętu wynosi 1,6 kW.

Ta dwupalnikowa kuchenka gazowa zasilana jest butlą z propanem lub butanem, o wadze od 5 kg do 11 kg. Sprzęt jest łatwy w czyszczeniu, wystarczy przetrzeć konstrukcję mokrą ściereczką. Ruszt kuchenki jest stabilny i wytrzymały. Płomień można dowolnie regulować za pomocą pokręteł, dzięki czemu możliwe jest zagotowanie 1 l wody już w kilka minut.

Podróżnicy, którzy zdecydowali się na zakup kuchenki turystycznej Campingaz są zadowoleni z wyboru. Polecają sprzęt ze względu na łatwość obsługi, kompaktowe wymiary i wydajność pracy. Kuchenka umożliwia szybkie przygotowanie ulubionej potrawy w każdym miejscu.

 

 

 

7. Kuchenka Gazowa Gorenje G5112 SJ

 

Sprzęt Gorenje G5112 SJ jest wyposażony w 4 palniki, a także gazowy piekarnik o pojemności 70 l. Ma on wbudowaną zapalarkę i zabezpieczenie przeciwwypływowe. To wolnostojąca kuchenka o wymiarach: Wysokość – 85 cm, szerokość – 50 cm oraz głębokość – 59,4 cm. Moc grzewcza palników to kolejno: 1000 W, 2 x 1900 W oraz 3000 W.

Urządzenie jest zaliczane do klasy energetycznej A. Utrzymanie go w czystości nie jest kłopotliwe, dotyczy to również piekarnika. Komorę pokryto specjalną, gładką powłoką, odporną na działanie bardzo wysokiej temperatury. Kuchenka ma srebrno-czarny kolor i wygląda elegancko.

Czym wyróżnia się przedstawiony sprzęt? Zdaniem kupujących jest on bezpieczny w użytkowaniu, łatwy w obsłudze oraz bardzo solidny. Wielu osobom spodobał się piekarnik, gdyż jest on dostatecznie duży i dobrze utrzymuje stałą temperaturę, co jest ważne podczas pieczenia ciast czy chleba.

Gorenje G5112 SJ to kuchenka z 4 palnikami i 70 l piekarnikiem. Urządzenie jest dostępne w kolorze inox.

 

Zalety

Zapalarka gazu: Sprzęt ma wbudowaną zapalarkę gazu. To oznacza, że nie musimy sięgać po zapałki, aby odpalić wybrany palnik. Tym samym używanie kuchenki jest bardziej komfortowe.

Żeliwny ruszt: Ruszt, na którym stawiamy naczynia do gotowania, został wykonany z żeliwa. Jest on bardzo wytrzymały i odporny na działanie wysokiej temperatury.

Pojemny piekarnik: Kuchenka ma pojemny piekarnik, w którym można swobodnie przyrządzać obiady dla całej rodziny, a także piec ciasta i pieczywo. Maksymalna temperatura, do jakiej się nagrzewa, to 300 st. C.

 

Wady

Brak wyświetlacza: Konsumentom przeszkadza brak wyświetlacza, gdyż przez to nie mogą szybko sprawdzić aktualnej godziny.

Wytłaczane prowadnice: Prowadnice w piekarniku są wytłaczane, a nie teleskopowe, co utrudnia wyjmowanie blachy. Trzeba uważać, aby się przy tym nie poparzyć.

 

 

 

 

8. Kuchenka Turystyczna Gazowa Campingaz Base Camp 2000009597

 

5.Campingaz Base Camp 2000009597Nasz ranking kuchni gazowych zamyka praktyczny model Campingaz Base Camp 2000009597. Jest to świetna, turystyczna kuchenka gazowa z dwoma palnikami bez piekarnika . Prosta i solidna konstrukcja, która wyróżnia się wyjątkową stabilnością i wydajnością została doceniona przez wielu konsumentów. Zauważają oni również, że produkt ten jest łatwy w obsłudze i utrzymaniu czystości.

Nie jest to rozwiązanie dla dużej rodziny, ale świetna propozycja dla osób ceniących sobie prostotę i szukających urządzeń zajmujących niewielką ilość miejsca. To również ciekawe dopełnienie kuchenki elektrycznej, na której nie przygotujemy potraw w woku.

Urządzenie ma dwa niezależne palniki z regulacją. Wymiary kuchenki to 43 x 24 x 7,5 cm, a jej waga wynosi zaledwie 1,4 kg. Dzięki czemu jest to również świetna propozycja na kemping, wyjazd pod namiot, czy też do niewielkiej kuchni w domku letniskowym, tym bardziej, że jest to kuchenka gazowa na butlę.

Kuchenka gazowa 2 palnikowa zużywa 232 g gazu na godzinę, a więc jest stosunkowa tani w utrzymaniu. Opinie o kuchenkach gazowych tej firmy są bardzo pochlebne, użytkownicy cenią je za trwałość, jakość wykonania oraz prostą obsługę.

Campingaz Base Camp 2000009597 to turystyczna kuchenka gazowa z dwoma palnikami bez piekarnika. Produkt ma wymiary 43 cm x 24 cm x 7,5 cm i waży zaledwie 1,4 kg, więc jest mobilny.

 

Zalety

Mobilność: Jest to bardzo mobilny sprzęt, idealny dla osób, które często wyjeżdżają na campingi. Urządzenie ma niewielkie wymiary i jest lekkie, co ułatwia jego przenoszenie.

Regulowane palniki: Dwa, niezależne i co istotne, regulowane palniki ułatwią Ci dostosowanie pracy kuchenki do własnych potrzeb.

Cena: Wiele osób wybrało ten model ze względu na jego niską cenę. Jest to bardzo dobra kuchenka gazowa do 800 zł.

 

Wady

Brak piekarnika: Model ten nie posiada piekarnika, jest więc mało funkcjonalny, jeśli chodzi o użycie w domu.

Tylko do okazyjnego użycia: Nie jest to kuchenka, która stanowi odpowiednie rozwiązania do gotowania na co dzień.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kuchenkę gazową kupić?

 

Urządzając kuchnię trzeba pamiętać o wielu sprzętach. Jednym z nich jest kuchenka, która pozwoli przygotować posiłek dla wszystkich domowników. Najpopularniejsze modele to produkty gazowe, często wyposażone również w piekarnik. Szukając odpowiedniego sprzętu do swojego domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. W naszym przewodniku przeczytasz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybrać dobrą kuchenkę gazową.

Rodzaj kuchenki gazowej

Zanim zdecydujesz, jaka jest najlepsza kuchenka gazowa, warto zastanowić się, gdzie ją umieścimy i jak często będzie wykorzystywana. Do gotowania dla całej rodziny przyda się większy model, a na wyjazdy warto zabrać poręczny sprzęt. Najczęściej spotykane rodzaje kuchenek gazowych to:

♦ Wolnostojące – najczęściej połączone z piekarnikiem. Kuchenki wolnostojące można ustawić w dowolnym miejscu w kuchni, pomiędzy meblami lub osobno.

♦ Płyty gazowe – kuchenki, które składają się wyłącznie z palników i rusztu. Umieszcza się je na blacie kuchennym, a piekarnik trzeba dokupić osobno.

♦ Turystyczne – małe modele, które można łatwo przenosić. Mają zazwyczaj jeden lub dwa palniki. Zasilane są gazem z butli. Sprawdzają się na wyjazdach i kempingach.

 

Rodzaj piekarnika

Decydując się na kuchenkę gazową z wbudowanym piekarnikiem, trzeba dobrze dopasować jego rodzaj. Wyróżnia się dwa typy piekarników: Gazowy i elektryczny. Drugi rodzaj ma zwykle więcej funkcji niż pierwszy. Piekarniki elektryczne wyposaża się w termoobieg, który równomiernie rozprowadza temperaturę, nierzadko także w grilla i tryb rozmrażania. Modele gazowe są jednak tańsze w eksploatacji. Zastanawiając się, jaką kuchenkę gazową wybrać, trzeba przede wszystkim zdecydować, jak często będzie używana i czy niezbędne są w niej dodatkowe funkcje.

 

Płyta gazowa

Najczęściej kuchenki gazowe mają palnik i ruszt, na którym stawia się garnki. Coraz częściej można jednak spotkać modele o innej konstrukcji. Popularna jest kuchenka gazowa z płytą ceramiczną, która, choć zasilana gazem, nie wytwarza płomienia. Wybór odpowiedniego modelu to wyłącznie kwestia indywidualna, oparta na względach estetycznych i finansowych.

 

Wielkość kuchenki gazowej

Rozmiar kuchenki ma znaczenie nie tylko podczas dopasowywania jej do zabudowy kuchennej, ale wpływa także na komfort użytkowania. Podczas gotowania dla całej rodziny potrzeba dużo miejsca na garnki i akcesoria. Najlepsza kuchenka gazowa to taka, która umożliwia szybkie przyrządzanie potraw. Dla licznej rodziny dobrze sprawdzi się model z wieloma palnikami o różnych rozmiarach. Jeśli gotujesz sporadycznie lub tylko dla siebie, wymiary kuchenki nie mają aż tak dużego znaczenia.

 

Zabezpieczenia

Wybierając kuchenkę gazową, warto zwrócić uwagę, czy ma ona odpowiednie zabezpieczenia. Największym zagrożeniem w urządzeniu jest wyciek gazu. Nierzadko, gdy płomień zostanie zalany przez gotujący się płyn, ogień gaśnie, ale gaz wydziela się dalej. Dlatego warto upewnić się, czy wybrany przez Ciebie model kuchenki ma system zapobiegający wyciekom. Odcina on dopływ gazu w sytuacji, gdy płomień zgaśnie. Decydując się na produkt z piekarnikiem, trzeba upewnić się, czy drzwiczki są odpowiednio zabezpieczone. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szyby, która się nie nagrzewa. Dzięki temu dotknięcie piekarnika nie grozi poparzeniem, co jest szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci. Warto także sprawdzić, czy kuchenka gazowa ma zapalnik zintegrowany z pokrętłem. W efekcie na palniku powstanie płomień, bez potrzeby rozpalania zapałki lub zapalniczki. Zmniejsza to ryzyko poparzenia podczas uruchamiania kuchenki.  

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje w kuchence gazowej mogą usprawnić przygotowywanie posiłków i zwiększyć komfort użytkowania sprzętu. Jednym z niezbędnych udogodnień jest elektroniczny wyświetlacz. Umożliwia on kontrolowanie czasu pieczenia, a nierzadko sam wyłącza lub uruchamia piekarnik o określonej godzinie. Często stosowany jest także minutnik, który nie kończy pracy kuchenki, ale alarmem informuje o gotowej potrawie. Jeśli lubisz przygotowywać w piekarniku różnego rodzaju mięsa, dobrze sprawdzi się rożen. Niektóre modele kuchenek mają specjalny pręt, na który nabija się kawałek mięsa. Przydatna jest także funkcja grill, która równomiernie przypieka znajdujące się wewnątrz potrawy. Dla wielbicieli pizzy dobrym rozwiązaniem będzie tryb tworzący warunki, jak w kamiennym piecu. Dzięki temu ciasto będzie chrupiące.

 

Ceny kuchenek gazowych

Cena kuchenki gazowej zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim typ palników, rodzaj piekarnika oraz zastosowane funkcje. Kuchenki gazowe w dobrych cenach można jednak znaleźć w wielu sklepach z urządzeniami do gospodarstw domowych. Najtańsze są modele przeznaczone na wyjazdy. Kuchenki turystyczne, składające się z jednego lub dwóch palników i zasilane butlą z gazem, można znaleźć w przedziale od 100 zł do ok. 150 zł. Standardowe produkty do kuchni, wyposażone w płytę i piekarnik, kosztują więcej. Ich cena może wynosić od ok. 600 zł do ok. 1000 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za kuchenki przeznaczone do zabudowy. W zestawie znajduje się płyta z palnikami i piekarnik, który można zamontować osobno. Koszt zakupu takiego sprzętu wynosi ok. 1800 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Przed podłączeniem kuchenki gazowej trzeba upewnić się, czy instalacja jest szczelna oraz, czy może być połączona z wybranym modelem sprzętu. Urządzenie podłącza się za pomocą specjalnej rurki. Dzięki temu kuchenkę można nieznacznie przesuwać, bez potrzeby odłączania jej od instalacji. Przy urządzeniu powinien znaleźć się także zawór odcinający. Trzeba jednak pamiętać, że podłączenia kuchenki gazowej do instalacji nie można wykonać samodzielnie. Jest to praca, którą wykonują wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego po zakupie kuchenki gazowej, poproś o jej zainstalowanie specjalistę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko wykonano prawidłowo i można bezpiecznie korzystać z urządzenia. 

 

P2: Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Kuchenka gazowa może być pokryta specjalną emaliowaną powłoką, której zadaniem jest zniwelowanie przywierania brudu i tłuszczu. Sprzęt należy przetrzeć ściereczką z delikatnym środkiem myjącym, najlepiej specjalnym mleczkiem. Nie powinno się czyścić emalii ostrą szczoteczką, ponieważ mogłoby to uszkodzić powierzchnię kuchenki. Zaschnięte, uporczywe plamy można zasypać solą lub sodą i pozostawić na noc. Niektóre kuchenki mają płyty wykonane ze stali szlachetnej. Je również należy czyścić delikatnie, aby nie zarysować powierzchni. Warto wykorzystać płyn do mycia naczyń, aby pozbyć się tłustych zacieków. Ruszt i palniki można zdjąć i delikatnie wyczyścić zwilżoną szmatką. Dzięki temu usuniesz przypalone resztki jedzenia.  

P3: Jak odpalić kuchenkę gazową?

Najnowsze kuchenki gazową mają łatwy system zapalania. Wystarczy jedynie przekręcić pokrętło, aby pojawił się płomień. Zintegrowany zapalnik uruchamia kuchenkę, która jest gotowa do pracy. Podobny system działa w piekarnikach. Większość kuchenek ma zabezpieczenie przed przypadkowym zapaleniem palnika. Oznacza to, że w celu uruchomienia sprzętu pokrętło należy wcisnąć, a dopiero potem przekręcić. W starszych modelach kuchenek lub gdy zapalnik się zepsuje, trzeba ręcznie zapalić palnik. Należy wtedy odkręcić kurek z gazem i przyłożyć zapaloną zapałkę lub zapalniczkę. Trzeba być jednak ostrożnym i tylko nieznacznie przekręcić pokrętło. Dzięki temu z palnika będzie wydobywać się niewielka ilość gazu, co pozwoli Ci uniknąć oparzenia.

 

P4: Co zrobić ze starą kuchenką gazową?

Zużyty sprzęt AGD nie może być wyrzucony, jak inne, mniejsze śmieci. Starą kuchenkę gazową trzeba odpowiednio zutylizować lub zniszczyć. Zajmują się tym specjalne firmy. Jeżeli w domu zepsuje się sprzęt lub wymieniasz go na nowy, należy powiadomić o tym odpowiednie przedsiębiorstwo. Firma zajmie się wywozem kuchenki. Wiele sklepów umożliwia także oddanie zużytego sprzętu bezpośrednio w markecie. Warto poszukać także punktów serwisowych lub miejsc zbierania elektroodpadów. Wiele gmin organizuje również regularny odbiór zepsutych urządzeń. Warto dowiedzieć się, czy jest możliwość skorzystania z takiej pomocy w Twoim miejscu zamieszkania. Sprzętu nie można wyrzucać na zwykłe wysypiska śmieci, a oddanie kuchenki w odpowiednie miejsce jest bardzo łatwe. Któryś z podanych punktów odbioru na pewno funkcjonuje w Twojej okolicy. 

 

P5: Ile gazu zużywa kuchenka gazowa?

Na to, ile gazu zużywa kuchenka gazowa, wpływa wiele czynników, przede wszystkim rodzaj grupy taryfowej. W Polsce wyróżnia się trzy: Grupę W, grupę S i grupę Z. Gaz z grupy W ma najwyższą wartość opałową. Oznacza to, że w grupie taryfowej W zużywa się go mniej niż w pozostałych, osiągając taką samą wielkość płomienia. W efekcie, jeśli Twój dom znajduje się w strefie o niskiej jakości gazu, Twoja kuchenka zużyje go więcej. Przeciętny sprzęt ma moc ok. 9 kW. Taka kuchenka w strefie grupy W zużyje 1 m3/h gazu, a w strefie Z już 1,45 m3/h. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ