Naleśniki Ze Szpinakiem – Przepis
Naleśniki zarówno na słodko, jak i wytrawnie są świetną propozycją na obiad. Ich dużą zaletą jest to, że można je podawać na ciepło i na zimno. Dobrze doprawione naleśniki ze szpinakiem i fetą są ciekawe w smaku. Ponadto, jeśli dopiero zaczynamy przekonywać się do warzywa, jakim jest szpinak, to warto zaznaczyć, że właśnie w połączeniu z naleśnikami większości z nas przypadnie do gustu. Połączenie słonego sera fety bardzo dobrze komponuje się z jego smakiem.
Przygotowanie potrawy, jaką są naleśniki ze szpinakiem i serem, nie jest ani pracochłonne, ani też specjalnie trudne. Z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem większość z nas. Poniżej przedstawiamy przepis wraz z opisem przygotowania, a także kilka cennych wskazówek.
Należy zacząć od przygotowania ciasta na naleśniki. Jajka wbijamy do przygotowanej wcześniej miski, dodajemy sól i całość roztrzepujemy. Kolejno dodajemy mąkę i wlewamy mleko (na przemian, aż wszystko wsypiemy), a potem miksujemy do
uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie powstałe ciasto rozcieńczamy wodą, aby przypominało ono gęstością sok malinowy. Do gotowego ciasta można dodać nieco szpinaku, wówczas będziemy mieć zielone naleśniki ze szpinakiem. Przygotowaną masę na naleśniki odstawiamy na około 20 – 30 minut, tak aby odpoczęła. Będzie potem bardziej plastyczna, a usmażone naleśniki nie będą się rwać.
Farsz przygotujemy równie szybko. Masło klarowane roztapiamy na patelni, a następnie wrzucamy posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy trochę się podsmaży, dodajemy rozmrożony szpinak i dusimy, co jakiś czas mieszając, aż do momentu odparowania wody. Po tym czasie dorzucamy rozkruszony ser feta i doprawiamy całość pieprzem oraz solą. Tak przygotujemy naleśniki ze szpinakiem i fetą. Oczywiście z tą drugą przyprawą trzeba uważać, gdy ser sam w sobie jest słony. Ponadto jeśli nie przepadamy za fetą, to można użyć innego rodzaju i na przykład przyrządzić naleśniki ze szpinakiem i serem pleśniowym.
W następnym kroku naleśniki smarujemy na środku powstałym farszem, boki zawijamy do środka, a potem zwijamy rulony lub robimy koperty. Po zwinięciu każdego całość układamy w żaroodpornej i wysmarowanej masłem formie.
Ta wersja to naleśniki ze szpinakiem zapiekane w piekarniku. Jednak tak naprawdę naleśnik jest gotowy do spożycia po nadzianiu farszem i zwinięciu. Do zapiekania naleśników potrzebny jest sos, dlatego zgodnie z tym przepisem trzeba przygotować beszamel. W małym garnku roztapiamy masło i przygotowujemy jasną zasmażkę z dodatkiem mąki. Potem dolewamy mleko i gotujemy. Na koniec sos doprawiamy gałką muszkatołową, solą oraz pieprzem i dodajemy wcześniej starty ser i wszystko dokładnie mieszamy.
Naleśniki zalewamy powstałym beszamelem, w międzyczasie włączamy piekarnik gazowy lub elektryczny i ustawiamy temperaturę 180 stopni Celsjusza, a następnie wkładamy do niego zalane sosem naleśniki z farszem i zapiekamy przez około 20 – 30 minut. Po tym czasie naleśniki ze szpinakiem mrożonym lub świeżym są gotowe do spożycia.
Inne wersje naleśników ze szpinakiem
Szpinak to nie jedyne nadzienie pasujące do wytrawnych naleśników, poniżej przedstawiamy kilka innych dodatków, które bardzo dobrze łączą się z lubianymi przez wszystkich placuszkami:
• dla lubiących mięso – można przygotować naleśniki z mięsem mielonym. Można je przygotować w sposób klasyczny albo na przykład w oryginalnym stylu, jak na przykład naleśniki meksykańskie. Bardzo dobrym pomysłem są również naleśniki z parówką. Są one tanie i proste w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo sycące. Równie dobre są też naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem. Dodatek drobiu sprawia, że danie będzie pasować zarówno na obiad, jak i na kolację. Dla fanów ryb poleca się przygotowanie na przykład naleśników z łososiem. Jeśli chcemy, aby nasza potrawa była bogatsza w witaminy, to zróbmy nieco urozmaicony naleśnik ze szpinakiem i łososiem.
• naleśniki wegetariańskie – to pomysł nie tylko na piątkowy bezmięsny obiad, gdyż ostatnio dużą popularnością cieszą się właśnie potrawy bezmięsne, a kiedyś nazywane jarskimi. Ponadto naleśniki na przykład z warzywami to sposób na dostarczenie sobie odrobiny witamin. Dobrym przykładem są naleśniki ze szpinakiem i serem białym. Większość osób bardzo lubi te placuszki, zatem i w tym połączeniu na pewno będą smakować. Oczywiście możemy użyć też na przykład żółtego sera, który po zapieczeniu apetycznie się roztopi. Naleśniki ze szpinakiem i twarogiem to bardzo dobra propozycja podania. Jest jeszcze wiele innych rodzajów sera, więc z nadzieniem do naleśników możemy poeksperymentować, co pomoże nam wybrać najsmaczniejszą dla nas wersję. Warto dodać, że bardzo dobrze smakują też naleśniki ze szpinakiem i pieczarkami. Jednak jest to propozycja dla starszych, gdyż małe dzieci nie powinny spożywać grzybów.
• fit naleśniki ze szpinakiem – to po prostu placuszki, do których wykonania zamiast mąki pszennej, wykorzystuje się inne odmiany, takie jak mąka: Ryżowa, gryczana, żytnia czy orkiszowa. Ponadto należy zaznaczyć, że równie dobrze mączną bazę można zamienić na coś innego. Jest to jak najbardziej możliwe. Można zrobić naleśniki z kaszy manny – różnią się one od tradycyjnych konsystencją. Inną opcją jest mąka z ciecierzycy, zmielonego siemienia lnianego albo migdałów. Są to oryginalne propozycje, ale według wielu rodziców i ich dzieci bardzo smaczne. Ponadto na przykład ryżowa mąka w połączeniu ze zdrowym nadzieniem daje pyszny przepis na naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem i sosem czosnkowym (który oczywiście samodzielnie przygotujemy).
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ