Ranking 12 najlepszych parowarów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Parowary – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz dobrego sprzętu, który pomógłby Ci w przygotowaniu smacznych oraz zdrowych dań na parze, możesz wypróbować Tefal VS 4003. To urządzenie, które jest wyposażone w 3 tacki. Możesz więc jednocześnie przygotowywać 3 różne dania. Jest to głównie możliwe dlatego, że każda tacka jest szczelnie oddzielona od drugiej, więc nie trzeba się martwić o przesiąknięcie zapachów. Obsługa parowaru nie jest skomplikowana, a pomaga w tym wyraźny wyświetlacz, z którego można wyczytać wszystkie ustawienia. Możesz również spróbować skorzystać z innego, docenionego produktu, a jest nim Zelmer 37Z010. Sprzęt ma bardzo ciekawą funkcję, czyli możliwość umieszczenia w nim ziół, które urozmaicą smak przyrządzanych potraw.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Łatwa obsługa sprawia, że można szybko ustawić timer oraz zobaczyć pozostały czas gotowania. Dodatkowo wyraźny wyświetlacz pokazuje dokładnie wszystkie liczby, więc można je łatwo odczytać. Dzięki sprzętowi można zaoszczędzić czas, ponieważ pozwala on na przygotowanie aż 3 dań równocześnie bez przenikania się zapachów.

Wady

Do zestawu producent dołączył instrukcję obsługi oraz przepisy. O ile instrukcja obsługi została przetłumaczona na język polski, to przepisy już nie, więc jeśli nie znasz języka angielskiego, to skorzystanie z nich może sprawić trudność.

Podsumowanie

W zestawie znajdują się 3 podstawowe tacki, a także 4 kubeczki, które można wykorzystać do przygotowania musu lub deseru. Każda tacka ma dobrze wyprofilowany uchwyt. Moc sprzętu to 1800 W. Pojemność produktu to około 10 l.

Drugi wybór

Zalety

Parowar jest solidnie wykonany. Jego system jest przygotowany w taki sposób, aby sygnalizować, co się dzieje z urządzeniem użytkownikowi. Sprzęt szybko przekazuje informacje, więc będziesz wiedział, co robić. Jego obsługa jest łatwa, a dobrze wyjaśnia ją szczegółowa instrukcja.

Wady

Podczas gotowania lepiej jest nie sugerować się czasem parowania proponowanym przez producenta, który można znaleźć w instrukcji. Po tak krótkim czasie warzywa są bardzo często niedogotowane.

Podsumowanie

Ze sprzętu korzysta się umieszczając warzywa lub mięso na wybranych przez siebie tackach i nalewając wody do specjalnego pojemnika oraz wybierając odpowiedni tryb pracy. Model jest w większości wykonany ze sprawdzonego tworzywa sztucznego.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w kilka sygnalizatorów, dzięki którym wiesz, kiedy uzupełnić brakującą wodę, odkamienić sprzęt oraz jaki tryb gotowania użyć. Parowar zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi. Elektroniczny wyświetlacz jest bardzo wyraźny. Model jest solidnie wykonany.

Wady

Użytkownicy zauważyli, że kabel urządzenia jest dość krótki, ma on jedynie 1 m długości. Przewód może uniemożliwić swobodne podłączenie do prądu parowaru w każdym miejscu.

Podsumowanie

Parowar ma kilka pojemników, dzięki którym gotowanie nie jest bardzo skomplikowane. W zestawie znajdziesz pojemnik na jajka, na ryż, gulasz oraz inne składniki. Model ma pojemność około 8 l. Ma on skrytkę na kabel oraz antypoślizgowe nóżki.

 

 

12 najlepszych parowarów. Opinie w 2024 roku

 

W poszukiwaniach idealnego produktu może pomóc Ci ranking parowarów. Umieszczone przez nas opisy zawierają detale na temat modeli, które zostały docenione przez wielu konsumentów.

 

Parowar Tefal 

 

1. Parowar Tefal Vitacuisine VS4003 Kubki

 

Tefal VS 4003 to profesjonalny sprzęt do gotowania na parze, dzięki któremu możesz liczyć na przygotowanie bardzo smacznych dań. Model ma 3 pojemniki, a jego całkowita pojemność to około 10 l. Moc sprzętu wynosi 1800 W, a dzięki niej można ugotować składniki bardzo szybko oraz zdrowo. 

Ten parowar Tefal jest bardzo szczelny, a to sprawia, że możesz w nim gotować jednocześnie 3 różne posiłki. Zapachy nie przenikają się ze sobą, więc każde danie będzie smaczne, a Ty możesz zaoszczędzić czas. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. W jego dolnej części znajduje się tylko kilka przycisków, które są bardzo dobrze opisane, więc nie trzeba się zastanawiać, do czego służą. 

W zestawie znajduje się kilka elementów, które mogą pomóc w przyrządzaniu potraw. Wśród nich są kubeczki, z pomocą których można przygotować desery na parze. Użytkownicy oceniają parowar Tefal bardzo pozytywnie, szczególnie podoba im się wyświetlacz, na którym wyraźnie widać czas gotowania i inne parametry. 

 

 

 

 

Parowar Zelmer

 

2. Parowar Zelmer ZSC1100V 900W

 

Polecamy jeden z najczęściej wybieranych parowarów na rynku, a jest nim Zelmer 37Z010. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana, ogranicza się do kilku czynności, które można zapamiętać już po pierwszym skorzystaniu z modelu. Ten parowar Zelmer z pewnością pozwoli Ci przygotować smaczne dania na parze. 

Sprzęt z pewnością zadowoli osoby, które lubią mocny smak przypraw. Ma on aromatyzer na zioła, który został nazwany Aroma Center. Test parowarów wykazuje, że dania przygotowane w tym modelu są dogotowane i zawsze smaczne. Model ma 3 tacki, więc z jego pomocą można przygotować składniki na pełne danie główne. Moc sprzętu to 900 W. 

Użytkownikom podoba się to, że model ma kilka trybów działania. Można więc wybrać program do mięsa, marchewki, brokuła i innych warzyw, które są pokazane na danym przycisku. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, jakie dokładnie parametry wybrać. Jest to bezpieczne urządzenie, które sygnalizuje każdą czynność konsumentowi. Parowar poinformuje Cię, jeśli w środku nie ma wystarczająco dużo wody lub kiedy jest gotowy do działania. 

 

 

 

 

Parowar Philips

 

3. Parowar PHILIPS Pure Essentials Collection HD9140/91

 

Jeśli szukasz dobrze wyposażonego parowaru, to koniecznie wybierz Philips HD9140/91. W zestawie wraz ze sprzętem otrzymasz również pojemnik do gotowania ryżu, do gotowania jajek, pojemnik na przyprawy, a także pojemnik o pojemności 2,5 l, 2,6 l oraz 3,5 l. Możesz więc gotować dokładnie tak, jak sobie to zaplanowałeś. 

Ten parowar Philips został doceniony głównie za to, że można go z łatwością czyścić w zmywarce. Wystarczy zdemontować wszystkie jego części. Model zapewnia bezpieczeństwo użytkowania: ma antypoślizgowe nóżki, a także sygnalizuje to, że jest gotowy do pracy. Warto też dodać, że ma on nienagrzewające się uchwyty, co znacznie ułatwia użytkowanie. 

Sprzęt ma wskaźnik wody, więc zawsze możesz sprawdzić, czy musisz jeszcze trochę dolać jej do środka. Kolejna kontrolka przypomni Ci o tym, że co pewien czas musisz odkamienić parowar. Obsługa modelu nie jest skomplikowana, można łatwo przyzwyczaić się do dobrze opisanych przycisków i szybko wybrać odpowiedni tryb gotowania. Kupującym podoba się solidne wykonanie produktu. 

 

 

 

 

Parowar Amica

 

4. Amica Parowar PT3012 Lunaris

 

Szukasz inteligentnego urządzenia? W takim razie powinieneś zainwestować w Amica PT 3012 Lunaris. Jest to parowar wzbogacony w najnowsze technologie, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo łatwe. Model ma 3 pojemniki, więc możesz jednocześnie przygotowywać 3 różne potrawy. Na samym dole znajduje się pojemnik na wodę o pojemności 1 l. Uzupełniony do końca rozprowadza wodę tak, że nie musisz jej dodawać podczas gotowania. 

Wytypowany parowar Amica ma gumowe nóżki, które zabezpieczają go przed przesuwaniem się po blacie. Twój posiłek jest więc bezpieczny. Na uwagę zasługuje wyświetlacz, który w prosty sposób przedstawia wszystkie parametry pracy. Z kolei panel ustawień jest wyposażony w kilka przycisków, których przeznaczenie można łatwo zapamiętać. 

Sprzęt pozwala na wybranie trybu pracy i ustalenie czasu gotowania. Można również wybrać opcję wygodnego timera. Z kolei automatyczne podtrzymanie temperatury sprawia, że posiłek będzie ciepły tak długo, jak zechcesz. Użytkownicy szczególnie cenią mały pojemnik nazywany aromatyzerem, w który można włożyć zioła oraz przyprawy nadające smak daniom. 

 

 

 

 

Parowar Hoffen

 

5. Parowar Hoffen FS230-12M00

 

Osobom szukającym bardzo prostego urządzenia, które nie ma skomplikowanych funkcji polecamy Hoffen FS230-12M00. Opinie o parowarach tej marki są zazwyczaj pochlebne, a to z tego względu, że są one solidnie wykonane i bardzo rzadko ulegają awarii. Dokładnie tak, jak opisywany model. To lekkie urządzenie, które pozwoli przygotować smaczne jedzenie.

Z pomocą modelu można przygotować warzywa, mięso, ryby, ryż i jajka. Parowar Hoffen jest wyposażony w 3 pojemniki, więc każdy użytkownik ma miejsce, aby przygotować posiłek składający się z kilku składników. Obsługa sprzętu jest prosta. Jest on jedynie wyposażony we włącznik, który jest jednocześnie wyłącznikiem oraz pokrętło określające stopień parowania. 

Maksymalna moc urządzenia wynosi 650 W. Jest wystarczająca, aby w dość szybki sposób przyrządzić posiłek. Użytkownicy uważają, że pielęgnacja parowaru jest łatwa, ponieważ każdą jego część można szybko zdemontować i łatwo się dostać do każdego zakamarka. Warto dodać, że model jest solidnie wykonany, co potwierdzają konsumenci. 

 

 

 

 

Parowar na gaz

 

6. Sokownik garnek parowar Florina 5 l indukcja gaz

 

Florina 5 L to dobry parowar, który zyskał już uznanie wielu konsumentów. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które jednocześnie pozwoli Ci przygotować sok oraz zdrowe danie na parze. Ten parowar na gaz może być umieszczony na każdej kuchence, w tym elektrycznej i indukcyjnej. Ma on grube ścianki, które utrzymują w środku ciepło oraz sprawiają, że jest on odporny na uszkodzenia. 

Jest to prosty garnek, którego używanie niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkownika. W zestawie znajduje się sokownik, czyli garnek na samym spodzie, garnek środkowy, w którym można przyrządzić tradycyjne potrawy, a na samej górze znajduje się naczynie z dziurkami, które jest parowarem. 

Wszystkie elementy są wykonane ze stali nierdzewnej, w rezultacie sprzęt nie ulega zniszczeniu, a także nie wydziela do jedzenia groźnych dla zdrowia składników. W zestawie znajduje się też przezroczysta pokrywka, która pozwala obserwować to, co dzieje się w garnku. Użytkownikom najbardziej podobają się duże, poręczne uchwyty. 

 

 

 

 

Parowar Morphy Richards

 

7. Parowar Intellisteam 48780 Morphy Richards

 

Wielbicielom niecodziennych urządzeń z pewnością spodoba się Morphy Richards IntelliSteam 48780. To model, który łączy w sobie nowoczesność i ciekawe rozwiązania. Sprzęt nie przypomina typowego parowaru, jego pojemniki nie są ułożone jeden na drugim, ale każdy obok siebie. Pojemność modelu wynosi około 8 l, można w nim zmieścić wiele składników. 

Ten parowar Morphy Richards to 1600 W sprzęt. Za sprawą tak dużej mocy składniki zostaną przygotowane bardzo szybko i zdrowo. Na każdym pojemniku znajduje się dobrze wyprofilowany uchwyt, który został umiejscowiony w środku, nie przeszkadza więc podczas przechowywania. W zestawie są osobne pojemniki na ryż, ryby i sos. 

Osoby korzystające z parowaru uważają, że łatwo się go czyści, ponieważ poszczególne elementy można myć w zmywarce. Jest on wyposażony w otwór na wodę, więc zawsze można ją uzupełnić. Sprzęt ma duży wyświetlacz, na którym widać czas gotowania, można go samemu ustawić. Zaletą urządzenia jest to, że utrzymuje ono ciepło znajdującej się w środku potrawy. 

 

 

 

 

Parowar bambusowy

 

8. Parowar bambusowy Okrągły 25cm

 

Model okrągły 25cm to dobry i tani parowar, z którego warto skorzystać. To właśnie z jego pomocą będziesz mógł przygotować pyszne i zdrowe jedzenie. W zestawie znajdują się dwa sitka oraz jedna przykrywka. Sitka można położyć na każdym garnku, wystarczy, że pasują do niego rozmiarem. 

Jest to parowar bambusowy, który został bardzo dobrze wykonany. Użytkownikom podoba się to, że podczas gotowania warzywa oraz mięso nie robią się wilgotne. Jest to możliwe dzięki temu, że bambus wciąga całą wilgoć pozostawiając gotujące się składniki suche, lecz dogotowane. Nie musisz się jednak obawiać, że w ten sposób parowar będzie cały mokry, bardzo szybko schnie, więc nie sprawi problemu podczas przechowywania.

Średnica naczynia wynosi 25 cm, parowar pomieści więc całkiem dużo składników. Pokrywka dołączona do zestawu idealnie pasuje do obu sit. Sprzęt można łatwo utrzymać w czystości, po każdym użyciu wystarczy go przepłukać wodą. Nie zabiera on zbyt dużo wolnej przestrzeni, można go przechowywać w dowolnym miejscu.  

 

 

 

9. Zelmer 37Z011

 

1.Zelmer 37Z011Marka Zelmer jest postrzegana w segmencie małego AGD, jako producent o długiej tradycji i cieszący się zaufaniem klientów. Urządzenie Zelmer 37Z011, to parowar o mocy 900 W. W trzech oddzielnych, przeźroczystych pojemnikach możemy przygotować różne potrawy w tym samym czasie. Dodatkowo w swoim wyposażeniu parowar posiada zintegrowaną podstawkę na jajka oraz miskę na potrawy sypkie jak kasza czy ryż, albo płynne – np. zupa.

Korpus tego modelu zbudowany ze stali szlachetnej zapewnia nowoczesny wygląd i trwałość użytkowania. Z przodu urządzenia znajduje się panel sterowania wraz z wyświetlaczem LCD. Mamy tu możliwość wyboru jedenego z dziewięciu programów gotowania.

Zabezpieczenie przed włączeniem, bez wody w dolnym pojemniku, zapobiegnie uszkodzeniu urządzenia, a wskaźnik poziomu wody w porę pokaże nam o potrzebie jej uzupełnienia w trakcie gotowania. Producent do dyspozycji oddaje nam urządzenie, w którym można zaprogramować czas włączenia i wyłączenia. Dzięki tym funkcjom po powrocie z pracy, może czekać na Ciebie gorący, właśnie przygotowany obiad.

Dla użytkowników to właśnie okazało się ważne, że nie trzeba stać nad garnkami, jedynie zapełnić parowar, włączyć, a reszta robi się sama. Ten model zyskał również uznanie, ponieważ podane przez producenta czasy gotowania, są rzeczywiste i dania wychodzą idealne.

Za najlepszy parowar w 2024 roku uznano model urządzenie Zelmer 37Z011 o mocy 900 W. Produkt ten zyskał szerokie uznanie konsumentów. Jest to sprzęt, który umożliwi nam przygotowanie wielu pysznych i zdrowych potraw. To nowoczesne urządzenie sprosta potrzebom wielu osób.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Parowar składa się z trzech oddzielnych, przezroczystych pojemników, w których możemy jednocześnie przygotowywać te same potrawy. Poza tym, model ten jest wyposażony w podstawkę na jajka, a także miskę do gotowania kaszy, ryżu, a nawet zup i sosów.

Wiele programów: Urządzenie ma wbudowany komputer z 10 programami do gotowania różnych potraw.

Korpus: Model ten ma korpus wykonany ze stali szlachetnej, dzięki czemu jest wysoce odporny na uszkodzenia i zarysowania. Ponadto pięknie się prezentuje.

Zabezpieczenia: Producent zastosował w tym modelu szereg zabezpieczeń. Po pierwsze, jest to system uniemożliwiający włączenie, gdy w dolnym pojemniku nie ma wody. Urządzenie posiada też system zabezpieczeń przed przegrzaniem. Dodatkowo, informuje nas o tym, kiedy należy uzupełnić naczynie na wodę.

Programowanie: Aby ułatwić nam przygotowanie potraw, producent zainstalował system programowania czasu włączenia i wyłączenia. W efekcie, zaraz po powrocie z pracy możemy cieszyć się pysznym daniem.

 

 

 

 

 

10. Tefal VC1401

 

2.Tefal VC1401Najtańszy model, jaki nasz ranking parowarów zawiera to Tefal VC1. Można go już nabyć za kwotę niewiele większą niż 100 zł. Jest to urządzenie o mocy 900 W i pojemności 6 litrów. Panel sterowania znajduje się z przodu urządzenia i składa się na niego pokrętło z minutnikiem, który możemy nastawić maksymalnie na 60 minut.

Obok pokrętła znajduje się przeźroczysty pasek pokazujący aktualny poziom wody w urządzeniu. W tym modelu mamy do wykorzystania 2 poziomy parowania, a dodatkowo dołączone pojemnik na ryż, czy sos, który pozwoli na ugotowanie produktów sypkich czy płynnych.

Urządzenie podczas pracy ma włączoną lampkę kontrolną, gdy ustawiony czas pracy zakończy się, lampka zgaśnie a końcowy sygnał dźwiękowy zawiadomi nas o zakończeniu procesu gotowania. Mając zaledwie 1,9 kg wagi, model ten jest niewielki i poręczny.

Nawet w niewielkiej kuchni znajdzie się miejsce do jego przechowywania po użyciu. Konsumentom podoba się, że została tu zastosowana grzałka w formie kopułki, dzięki temu tworzący się kamień samoczynnie odpada. Jako zaletę klienci również wymieniają możliwość mycia elementów parowaru w zmywarce.

Kolejna propozycja to Tefal VC1 model o mocy 900 W. Jest to dobry parowar do 150 zł. Jest to bardzo praktyczny model, znanej w Europie marki Tefal, która oferuje swoim klientom świetne rozwiązania z nieprzywierającą powłoką, łatwą w pielęgnacji.

 

Zalety

Panel sterowania: Urządzenie jest wyposażone w praktyczny panel sterowania, znajdujący się z przodu obudowy. Składa się on z pokrętła wraz z minutnikiem ( parowar można ustawić na maksymalnie 60 min). Dodatkowo, obok pokrętła znajdziemy wskaźnik wody pokazujący ilość płynu znajdującego się w zbiorniku. Dzięki temu, mamy stały wgląd w pracę urządzenia.

Wielofunkcyjność: Parowar ma dwa poziomy, więc jednocześnie możemy przygotować dwie różne potrawy. Ponadto w zestawie znajduje się pojemnik na ryż, kasze czy do gotowania płynnych potraw, jak zupy i sosy.

Lampka kontrolna: Sprzęt ma lampkę kontrolną, która jest włączona podczas jego pracy. Gaśnie, gdy parowar zakończy swoje działanie. W tym samym momencie włącza się sygnał dźwiękowy.

Poręczność: Prezentowany model waży niespełna 2 kg, co ułatwia jego przenoszenie. Poza tym, jest niewielki dzięki czemu, nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Mycie w zmywarce: Dużym atutem tego parowaru jest to, że jego części można myć w zmywarce. Zatem, po przygotowaniu obiadu nie musimy spędzać długich godzin na czyszczeniu parowaru.

 

 

 

 

11. Philips HD9170/91

 

3.Philips HD9170-91Philips HD9170/91, gdzie pojemniki są wykonane z plastiku, a podstawa z metalu szlachetnego, to kolejny parowar w naszym rankingu. Jest to nieco droższe urządzenie od poprzednio opisywanych, ale też ma więcej funkcji. Znajdziemy tu 3 przeźroczyste naczynia na przygotowywane jedzenie o pojemności 2,6; 2,8 i 3,2 l, miskę wielkości 1,1 litra na ryż, czy zupę, oraz ruszt do jajek.

Wyjmowane dna pojemników pozwalają je połączyć w jeden duży pojemnik, aby np. zmieścić wewnątrz kurczaka. Podstawa została zaopatrzona w antypoślizgowe nóżki, a boczne uchwyty są tak skonstruowane, ze podczas obróbki cieplnej nie nagrzewają się. Moc tego modelu to aż 2000 W. Przedni panel sterowania umożliwia wybór programu. Na przykład można wybrać program, który ustawi odpowiedni czas gotowania dla każdego kosza oddzielnie, dzięki temu unikniemy rozgotowywania się jednych potraw i niedogotowania drugich.

Funkcja trzymania ciepła spowoduje, że potrawy będą cały czas gotowe do spożycia nawet, gdy domownicy będą przychodzić do domu w różnym czasie. W tym modelu mamy również miejsce na umieszczenie przypraw, których aromat zostanie rozprowadzony podczas gotowania po całym urządzeniu i wniknie w przygotowywane jedzenie.

Kolejną zaletą jest możliwość mycia pojemników w zmywarce. A użytkownicy zauważyli jeszcze inną funkcję, ułatwiającą użytkowanie. Gdy zabraknie wody w dolnym pojemniku, można ją uzupełnić przez specjalny wlew z boku, bez potrzeby rozmontowywania wszystkich pojemników.

Następny produkt, który chcemy zaprezentować to Philips HD9170/91 o mocy 2000 W. Urządzenie składa się z trzech naczyń, co umożliwia nam przygotowanie kilku potraw w tym samym czasie. Poza tym posiada wiele ciekawych funkcji, dzięki którym gotowanie stanie się przyjemniejsze.

 

Zalety

Naczynia: W zestawie znajdują się 3 przezroczyste naczynia o pojemności 2,6, 2,8 i 3,2 l, a także 1,1 litrowa miska na gotowanie ryżu i zupy. Dna naczyń są wyjmowane, a więc możemy włożyć jeden w drugi, zaoszczędzając tym samym miejsce w kuchni.

Funkcja trzymania ciepła: Dzięki niej, potrawy będą gotowe do spożycia przez długi czas. Jest to doskonałe rozwiązanie w domach, w których każdy wraca o innej porze. Nie będzie potrzeby odgrzewania obiadu, gdyż wszystko będzie ciepłe i gotowe do jedzenia.

Miejsce na przyprawy: Specjalne miejsce na umieszczenie przypraw to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie bardziej intensywne smaki potraw.

Zabezpieczenia: Podstawa parowaru ma antypoślizgowe nóżki, natomiast boczne uchwyty nie nagrzewają się. Dodatkowo, urządzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz sygnalizację, która wskazuje brak wody w zbiorniku.

 

Wady

Cena: Jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu. Koszt zakupu tego modelu to ok. 400 zł.

 

 

 

 

12. Russell Hobbs 19270-56

 

4.Russell Hobbs 19270-56Kolejny model, Russell Hobbs 19270-56, należy do tańszej grupy tych urządzeń, ale również znakomicie spełnia swą podstawową funkcję gotowania na parze. Ten produkt zawiera 3 przeźroczyste, plastikowe pojemniki, o łącznej pojemności 9 litrów, oraz jeden litrowy pojemnik na kaszę lub ryż. Dolna część urządzenia została wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej.

W tej części znajduje się panel sterowania, na który składa się mechaniczny minutnik ustawiany na maksymalny czas 60 min z wyłącznikiem i sygnałem końca pracy, oraz lampka kontrolna. Moc tego parowaru jest najmniejsza z opisywanych w rankingu i wynosi 800 W, jest to jednak moc wystarczająca na przygotowanie posiłków.

Ciekawe w tym modelu jest to, że pojemniki dają się składać jeden w drugi. Dzięki temu zajmują znacznie mniej miejsca, niż w stanie przygotowanym do użycia, co ułatwia przechowywanie. Przydatne też jest to, że model ten posiada boczne wloty do uzupełniania wody w trakcie procesu przygotowawczego, bez potrzeby rozmontowywania całej konstrukcji. Sprawdźmy też, jakie opinie o tych parowarach przekazali ich użytkownicy.

Klienci uważają, że produkt znakomicie spełnia swoje zadanie, a jego jakość koresponduje z ceną. Wielu klientów szukających taniego parowaru jest zadowolonych z pojemności urządzenia i jakości jego wykonania.

Jako kolejny prezentujemy parowar Russell Hobbs 19270-56 o mocy 800 W. Urządzenie jest wysoce bezawaryjne i bardzo łatwe w obsłudze.

 

Zalety

Pojemniki: Parowar to korpus i 3 plastikowe pojemniki, których łączna pojemność wynosi 9 litrów. W zestawie znajduje się 1l pojemnik na sypkie produkty, takie jak kasza i ryż.

Zajmuje mało miejsca: W kuchni często brakuje nam miejsca, dlatego naczynia tego modelu możemy wkładać jeden do drugiego, zaoszczędzając tym samym powierzchnię na przechowywanie.

Wloty boczne: Jest to praktyczne rozwiązanie, umożliwiające nam dolanie wody w czasie gotowania, bez konieczności rozkładania parowaru.

 

Wady

Brak dodatkowych funkcji: Urządzenie nie posiada timera, ani funkcji podtrzymywania ciepła. Nie posiada również specjalnych programów gotowania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki parowar kupić?

 

Jaki jest najlepszy parowar? Czym sugerować się przy wyborze naczynia do przygotowania potraw? Aby podjąć dobrą decyzję oraz być zadowolonym z zakupu podczas poszukiwań odpowiedniego modelu powinniśmy swoją uwagę zwrócić na: materiał wykonania, wielkość produktu, wyposażenie oraz czas przygotowania potraw. Co jest najbardziej istotne podczas wyboru parowaru dowiesz się z zamieszczonego poniżej poradnika. Gwarantujemy, że zamieszczone w nim informacje są bardzo przydatne. 

Parowar – co to jest i komu się przyda?

Parowar to rodzaj naczynia kuchennego służącego do przyrządzania potraw. Metodą obróbki żywności jest zastosowanie pary wodnej powstałej w dolnym naczyniu dzięki gotującej się w nim wodzie. Sprzęt ten jest zbudowany z kilku nałożonych na siebie naczyń. Umożliwia przygotowanie w jednym czasie kilku dań. W urządzeniu można przyrządzić mięso, ryby, owoce morza oraz warzywa. Sprzęt jest ciekawą propozycją dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na gotowanie, ale chcą przyrządzać dla swoich bliskich smaczne posiłki. Parowary są w pełni bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ zazwyczaj są wyposażone w nienagrzewające się uchwyty. Część modeli ma także antypoślizgowe nóżki oraz różnego rodzaju zabezpieczenia.

 

Rodzaje parowarów

Zastanawiasz się, jaki parowar wybrać? Dostępne są różne tego typu produkty. Wybór odpowiedniego zależy od naszych własnych potrzeb i tego, jakie dania mają być w nim przyrządzane. Do najbardziej popularnych modeli można zaliczyć:

* parowar elektryczny – nie wymaga użycia na kuchence. Aby sprzęt działał potrzebny jest tylko stały dopływ prądu elektrycznego. Model elektryczny wyposażony jest zwykle w czasomierz, który odlicza czas przygotowania potraw;

* parowar bambusowy – to naczynie wykonane z naturalnego bambusu. Jest ono przystosowane do gotowania dań  kuchni azjatyckiej. Aby mogło ono prawidłowo działać powinniśmy umieścić je na woku lub garnku z wodą. Model ten jest także przystosowany do podgrzewania w mikrofalówce.

 

Pojemność urządzenia oraz ilość pojemników

W przypadku większości modeli do zestawu dołączone są pojemniki. Najlepszy parowar powinien ich mieć 2 lub 3. Ich ilość ma wpływ głównie na to, ile miejsca na blacie zajmuje urządzenie. W sytuacji, gdy na sprzęt mamy zagospodarowaną niewielką przestrzeń powinniśmy się zdecydować na model z mniejszą ilością pojemników.

Biorąc pod uwagę pojemność najczęściej spotykane modele liczą od 5 l do 10 l. Powinniśmy dostosować wielkość parowaru do ilości osób, dla których ma być przyrządzony posiłek. 

 

Moc 

Ważnym parametrem przy wyborze odpowiedniego parowaru jest moc, która wpływa bezpośrednio na szybkość nagrzewania się wody. Więc im moc jest wyższa, tym czas przygotowania naczynia do gotowania jest krótszy. Najczęściej są spotykane modele o mocy od 250 W do nawet 2000 W. Im większe i bardziej pojemne jest urządzenie, tym wymaga ono większej mocy, aby poradzić sobie z wytworzeniem wystarczającej ilości pary wodnej w krótkim czasie.

 

Materiał wykonania podstawy

Podstawa parowaru zazwyczaj wykonana jest z plastiku lub metalu. Tworzywo sztuczne, mimo że jest mniej wytrzymałym materiałem, w przypadku tego typu urządzenia sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ nie jest narażone na zbyt duże obciążenia czy uszkodzenia. Podstawa wykonana z metalu prezentuje się bardziej elegancko oraz solidnie. W wyborze tego elementu głównym czynnikiem często nie jest wytrzymałość, lecz wygląd materiału.

 

Czyszczenie

Urządzenie, takie jak parowar nie jest trudne w utrzymaniu w czystości. Zalecanym sposobem jest mycie pojemników z osobna każdorazowo po użyciu. Należy je czyścić w ciepłej wodzie z użyciem detergentów przeznaczonych do naczyń. Większość modeli można także myć w zmywarce. Wskazane jest nastawienie programu z krótkim cyklem zmywania oraz stosunkowo niską temperaturą. W taki sposób zabronione jest jedynie mycie podstawy zasilającej. 

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje nie są wymagane do efektywnej pracy parowaru. Są one jednak pomocne i ułatwiają korzystanie z niego. Warte wyróżnienia oraz najbardziej przydatne są:

* wskaźnik poziomu wody – informuje użytkownika, czy w naczyniu znajduje się odpowiednia ilość wody. Informacja ta wyświetlana jest na cyfrowym wyświetlaczu, sygnalizowana poprzez zapalenie się lampki lub za pomocą sygnału dźwiękowego;

* timer – zegar, który pozwala na możliwość ustawienia czasu przygotowania dania. Dzięki temu nie trzeba doglądać parowaru podczas gotowania;

* funkcja podtrzymania temperatury – pozwala na długotrwałe utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury przez naczynie;

* wyświetlacz LCD – element, na którym wyświetlane są informacje dotyczące wybranego programu oraz innych ustawień urządzenia.

Niektóre modele w swoim wyposażeniu mają również dodatkowe akcesoria. Dostępne są np. specjalnie wyprofilowane pojemniki oraz podstawki służące do gotowania jajek czy też ryżu. Wiele osób twierdzi, że potrawy gotowane na parze nie mają smaku. W takim przypadku pomocny będzie pojemnik na przyprawy. Para przechodząc przez niego wzbogaca potrawę aromatem znajdujących się w nim ziół.

 

Parowary w dobrych cenach

Podczas wyboru odpowiedniego parowaru konsumenci swoją uwagę zwracają także na ceny. Są one bardzo zróżnicowane. Wpływ na to ma funkcjonalność oraz parametry urządzenia. Najtańsze modele można zakupić za kwotę 50 zł. Są to naczynia odpowiednie na przykład dla studentów, którzy nie mają zbyt wiele czasu na przygotowanie sobie posiłku. Nie jest to zbyt duży wydatek, dlatego wiele osób może sobie pozwolić na zakup takiego produktu. Dla dużej rodziny polecane są bardziej pojemne modele wyróżniające się większą ilością dostępnych funkcji. Decydując się na taki parowar musimy przygotować się na wydanie od 200 zł do 400 zł.

 

 

FAQ

 

 P1: Co to jest parowar?

Parowar to naczynie, które pozwala ugotować jedzenie na parze. Zazwyczaj składa się ono z kilku półek, na których można ułożyć składniki spożywcze. Klasyczne modele tego typu mają kształt sita i są one zazwyczaj umieszczane na garnku z gotującą się wodą. Jedzenie w sicie zaczyna się gotować dzięki unoszącej się do góry parze. Nowoczesne urządzenia mają w środku pojemnik z wodą, który trzeba napełnić. Woda zaczyna wrzeć, a jedzenie umieszczone na półkach powoli się gotuje. Parowar pozwala na przygotowanie dań bez użycia oleju ani innych dodatków. Są one bardzo zdrowe, a na dodatek mało kaloryczne. W parowarze można gotować większość warzyw, owoce morza, mięso i ryby.

P2: Jak działa parowar?

Parowar to sprzęt o prostym działaniu. Wiele z takich urządzeń ma kształt sita, które jest umieszczane na garnku. Wlana do niego woda zaczyna wrzeć, a następnie parować. Para działa na warzywa, mięso lub jajka i powoli sprawia, że zaczynają się gotować. Niektóre parowary mają ciekawe funkcje, które pozwalają na różne ustawienia, na przykład można ustawić czas lub tryb pracy. Gotowanie zazwyczaj nie trwa bardzo długo, często jest to mniej niż godzina. Po zakończonym gotowaniu można otworzyć pudełka i wyjąć z nich ostrożnie ugotowane jedzenie.

 

P3: Jak gotować w parowarze?

Gotowanie w parowarze, szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze tego typu urządzenie, może na początku być trochę skomplikowane. Jednak już po pierwszym użyciu można zauważyć, że nie jest to wcale takie trudne. Jeśli jest to urządzenie elektryczne, na początku należy napełnić je wodą. Jeżeli jest to parowar w postaci sita, napełnij garnek, zagotuj wodę i połóż go na naczyniu. Następnie na półkach ułóż warzywa, mięso lub jajka. Przeważnie możesz też dodać przyprawy. Po wszystkim szczelnie zamknij wszystkie pudełka, a potem ustal czas gotowania oraz włącz inne funkcje, jeżeli urządzenie je ma. Pamiętaj, aby sprawdzać poziom wody podczas gotowania, nie może jej zabraknąć.

 

P4: Jak układać produkty w parowarze?

Warto jest zapoznać się z zasadami układania produktów w parowarze. Jeśli jest to urządzenie piętrowe, to na najniższych piętrach najlepiej jest ułożyć składniki, które zazwyczaj gotują się najdłużej, czyli mięso. Jeśli nie gotujesz mięsnego dania, umieść tam marchewkę albo ryż. Na wyższych piętrach możesz ułożyć inne warzywa oraz owoce morza. Pod żadnym pozorem nie ustawiaj na jednym piętrze produktów, których zapachy mogą się ze sobą mieszać. Czasem ułożenie ich na osobnych piętrach może być niewystarczające, w tym wypadku produkty o mocnym zapachu (np. ryby) umieść w woreczku foliowym.

P5: Co jest lepsze, parowar czy szybkowar?

Parowar oraz szybkowar to dwa kompletnie różne naczynia, które mają inne przeznaczenie, lecz jeden cel: zdrowo ugotować potrawę. Wybór jednego z nich sprawi, że gotowanie może okazać się o wiele prostsze niż zazwyczaj. Szybkowar z pewnością nadaje się dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na gotowanie. Dzięki niemu można szybko przygotować smaczne dania. Z kolei parowar jest odpowiedni dla osób, którym nie przeszkadza trochę dłużej poczekać na danie. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które urządzenie jest lepsze, zależy to od tego, czego oczekujesz od urządzenia i jak ma wyglądać Twoje gotowanie.  

 

 

 

6 porad, jak dbać o parowar

 

Czyszczenie

Należy pamiętać o czyszczeniu parowaru po każdym przygotowanym posiłku. Pozwoli to na pozbycie się resztek produktów spożywczych, a także usunięcie pary i zacieków, które powstały podczas gotowania. Przed przystąpieniem do mycia należy rozmontować cały parowar na mniejsze części. Każdą z nich trzeba myć ręcznie, najlepiej bez stosowania środków chemicznych. Jeżeli ich użycie jest konieczne, staraj się wybierać te, które są delikatne w swoim działaniu i nie uszkodzą urządzenia. Tacki i koszyki warto doczyścić szczotką z twardym włosiem, która umożliwi usunięcie ewentualnych resztek jedzenia. W przypadku grzałki należy postępować bardzo ostrożnie. Z czasem może osadzać się na niej kamień. Do jego usunięcia powinieneś zastosować roztwór wody i octu. To jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań dla Twojego urządzenia. Należy także pamiętać, że przed przystąpieniem do czyszczenia konieczne jest odłączenie sprzętu od prądu i odczekanie, aż ostygnie. W przeciwnym razie możesz nieumyślnie uszkodzić parowar lub co gorsza zrobić sobie krzywdę.

Odpowiednie przechowywanie

Nawet jeśli Twój parowar ma wielopiętrową budowę, nie musi zajmować dużo miejsca. Większość modeli umożliwia włożenie elementów jedno w drugie. To sprytne rozwiązanie pozwoli Ci na zaoszczędzenie miejsca przeznaczonego na przechowywanie. Przy pierwszym otwieraniu i montowaniu komponentów warto dokładnie się im przyjrzeć, żebyś wiedział, jak później je schować. Jeżeli Twój parowar będzie w kartonie, należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie kłaść na nim niczego ciężkiego. Przygniatanie sprzętu innymi rzeczami może go uszkodzić.

 

Użytkowanie

Odpowiednie korzystanie z parowaru pozwala cieszyć się jego pracą przez długie lata. Należy pamiętać o podstawowych zasadach gotowania oraz o tym, na którym poziomie umieszczać poszczególne produkty spożywcze. Oprócz tego warto zatroszczyć się o to, aby gotowane składniki były takich samych lub podobnych rozmiarów. Jeżeli tak nie będzie, to uniemożliwiony zostanie swobodny przepływ pary, w efekcie czego niektóre produkty mogą nie zostać ugotowane, a skroplona woda będzie zatrzymywać się tylko na jednym z kilku poziomów.

 

Jak odkamienić parowar?

Z czasem na grzałce parowaru może pojawić się kamień. Grzałka jest najważniejszą częścią sprzętu, więc ważne jest, aby prawidłowo działała. Do odkamienienia urządzenia początkowo możesz użyć octu. Należy wlać go do zbiorniczka na wodę do maksymalnej pojemności i uruchomić sprzęt. To ważne, aby nie odchodzić od niego, ponieważ musisz kontrolować jego stan. Po odkamienianiu koniecznie musisz opłukać parowar wodą, aby pozbyć się resztek kamienia. Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów odkamieniania, możesz zdecydować się na zakup specjalnego detergentu. Używając go nie trzeba się martwić, że przypadkowo doprowadzisz do awarii sprzętu.

Urządzenie należy odkamieniać po około 7, a maksymalnie po 9 użyciach. Zagwarantuje Ci to, że sprzęt będzie działał poprawnie i posłuży przez długi czas. Regularna konserwacja zabezpiecza parowar przez usterkami związanymi z uszkodzeniem grzałki (jej wymiana może być kosztowna lub niemożliwa).

Jak przygotować urządzenie przed pierwszym użyciem?

Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać przed pierwszym użyciem parowaru jest dokładnie wyczyszczenie wszystkich części gorącą wodą i przetarcie wnętrza zbiornika wilgotną szmatką. Pozwoli to na oczyszczenie i przygotowanie sprzętu do dalszej pracy. To bardzo ważne, ponieważ urządzenie na początku może charakterystycznie pachnieć plastikiem lub innym tworzywem. Dlatego warto dokładnie przygotować parowar przed pierwszym użyciem.

 

Bezpieczne usuwanie usterek

Parowar bardzo rzadko ulega uszkodzeniu, jednak jeżeli już przytrafi Ci się usterka, należy niezwłocznie ją usunąć. Jeżeli urządzenie jest na gwarancji, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie go do określonego warsztatu naprawczego. Gdy sprzęt nie podlega już gwarancji producenta, warto udać się z nim do specjalisty, który zna specyfikę urządzenia i w bardzo szybki sposób może je naprawić. Nie warto samemu usuwać poważnych usterek, jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, ponieważ możesz przy tym uszkodzić także inne komponenty. 

Najczęstsze sygnały świadczące o tym, że parowar nie działa w prawidłowy sposób, to:

* wydobywanie się pary wodnej z miejsc, z których nie powinna się ulatniać – najczęściej oznacza to, że koszyki na żywność zostały nieprawidłowo umieszczone;

* nie wykrywanie przez sprzęt wody – oznacza to, że grzałka jest bardzo zabrudzona. Może to być spowodowane nagromadzonym na niej kamieniem. W takim przypadku należy niezwłocznie wyczyścić grzałkę;

* wyciekanie wody z podstawy – powodem tego może być przekroczony maksymalny poziom wody w zbiorniku;

* wydostawanie się piany ze zbiornika wody – najczęściej jest oznaką tego, że do zbiornika dostało się coś, co nie powinno (na przykład płyn do naczyń).

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ