Płyta indukcyjna – przewodnik zakupowy, ranking i test
Która z dostępnych na rynku płyt indukcyjnych jest uznawana za najlepszą? Postanowiliśmy to sprawdzić i w tym celu przeanalizowaliśmy szczegółowo opinie wydawane przez konsumentów, a także aktualne trendy zakupowe. Jak się okazało, bardzo wiele pochlebnych recenzji zebrał 4-palnikowy sprzęt Bosch PIE631FB1E z dekoracyjnym szlifem z przodu. Ma on 17-stopniową regulację mocy palników i sam rozpoznaje, w którym miejscu ustawiliśmy garnek. Kupujący polecają także model Samsung NZ64H37070K bez ramki. Ma on blokadę rodzicielską, co daje pewność, że dzieci nie włączą pól grzejnych samodzielnie. Za jedną z najbardziej istotnych zalet płyty uważa się funkcję sprawdzającą, czy średnica garnka pasuje do danej strefy gotowania.
Tabela porównawcza
13 najlepszych płyt indukcyjnych. Opinie w 2024 roku
Dla osób remontujących, a także tych urządzających kuchnię w nowym domu przygotowaliśmy ranking płyt indukcyjnych. Znalazły się w nim energooszczędne, łatwe w obsłudze i elegancko wyglądające sprzęty, za sprawą których przyrządzanie posiłków stanie się przyjemniejsze. To urządzenia, które zebrały wiele pozytywnych recenzji kupujących.
Płyta indukcyjna Bosch
1. Płyta Indukcyjna Bosch PIE631FB1E
Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E prezentuje się bardzo stylowo, ma ozdobny szlif z przodu. Wyposażono ją w cztery pola grzejne, ich moc to kolejno: 2 x 1800 W, 2200 W oraz 1400 W. Urządzenie wykorzystuje nowoczesną technologię Direct Select, dlatego możemy swobodnie wybierać strefę gotowania oraz precyzyjnie ustawiać poziom mocy (ma ono 17-stopniową regulację).
Wymiary płyty są równe: 60 cm x 52,2 cm x 5,1 cm. Ma ona praktyczną funkcję QuickStart, za sprawą której nie musimy za każdym razem aktywować pola grzejnego, na którym ustawiliśmy garnek. Po włączeniu urządzenie samo rozpozna, gdzie znajduje się naczynie i automatycznie aktywuje pole. Sprzęt ma też funkcję PowerBoost pozwalającą na skrócenie czasu gotowania.
Konsumentom bardzo spodobała się płyta indukcyjna Bosch. Wpływa na to m.in. czasowy wyłącznik bezpieczeństwa, wskaźnik zużycia energii, jak również wskaźnik zalegania ciepła. Posiadacze urządzenia uważają, że jego obsługa jest intuicyjna, a utrzymanie go w czystości nie stanowi problemu.
Płyta indukcyjna Samsung
2. Płyta Indukcyjna Samsung NZ64H37070K
Samsung NZ64H37070K to sprzęt z 4 polami grzejnymi. Dwa mają moc 1250 W, a dwa 2350 W, ich średnica obejmuje zakres 14 – 22 cm. Urządzenie jest wykonane z ceramicznego szkła w czarnym kolorze, a ponieważ nie ma ramki, tworzy z blatem jednolitą powierzchnię. Prezentowana płyta indukcyjna Samsung ma funkcję Auto Pan Detector, która sprawdza, czy średnica garnka jest odpowiednia dla danej strefy gotowania.
Urządzeniem steruje się dotykowo za pomocą slidera. Gdy chcemy zapobiec wykipieniu potrawy z garnka, możemy skorzystać z opcji Quick Stop. Co istotne, sprzęt wyposażono też w blokadę przed dziećmi, dlatego przebywające w kuchni maluchy nie włączą go samodzielnie. Wymiary płyty to: 59 cm x 52 cm x 5,7 cm.
Z recenzji kupujących wynika, że sprzęt ładnie się prezentuje, a jego obsługa nie jest kłopotliwa dla domowników. Każdy palnik ma 9-stopniową regulację mocy, a jeśli pozostaną włączone przez dłuższy czas, wyłączą się automatycznie. Płyta indukcyjna Samsung ma też inną zaletę, bardzo łatwo się ją czyści.
Płyta indukcyjna Amica
3. Płyta Indukcyjna Amica PI6540PT
Model Amica PI6540PT z 4 polami grzejnymi został zaprojektowany w taki sposób, aby można było osadzić go w blacie bez zostawiania szczelin (mogłyby gromadzić się w nich zanieczyszczenia). Jego wymiary to: 57,6 cm x 51,8 cm x 5,5 cm. Urządzenie wyposażono w sterowanie sensorowe, ponadto samo dopasowuje powierzchnię grzania do wielkości garnka.
Płyta indukcyjna Amica umożliwia precyzyjną kontrolę czasu gotowania potraw, a wszystko za sprawą wbudowanego timera. Dzięki funkcji PowerBooster możemy zwiększyć moc pola grzejnego do maksimum, aby np. szybko zagotować wodę. Sprzęt wyposażono też w inne przydatne opcje, w tym podtrzymywanie ciepła i kontrolę ciepła resztkowego.
Urządzenie przypadło do gustu w szczególności rodzicom opiekującym się małymi dziećmi, ponieważ ma blokadę uniemożliwiającą włączenie pól przez maluchy. Wytypowana do zestawienia płyta indukcyjna Amica jest doceniana również za dużą moc i efektywne działanie (moc dwóch mniejszych pól to 1400 W, a większych 2800 W).
Płyta indukcyjna dwupalnikowa
4. Płyta Indukcyjna Dwupolowa Beko HDMI 32400 DTX
Osoby, którym potrzebna jest dwupalnikowa płyta indukcyjna polecamy sprzęt Beko HDMI 32400 DTX. Ma on niewielkie wymiary (51 cm x 28,8 cm x 7,5 cm) i pasuje do kuchni, gdzie cenny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni. Moc mniejszego pola wynosi 1400 W, a większego 3000 W, ich średnica to odpowiednio 16 cm oraz 20 cm.
Płytę obsługuje się dotykowo, co nie jest trudne. To model z ramką w srebrnym kolorze, jej materiałem wykonania jest aluminium. Został on wyposażony w timer, zabezpieczenie przed dziećmi, a także funkcję szybkiego zwiększenia mocy pola.
Jak przyznają kupujący, ta 2-palnikowa płyta indukcyjna nie zajmuje dużo miejsca na blacie, a jej czyszczenie zajmuje tylko kilka minut. Ponadto jest ona bezpieczna w użytkowaniu. Gdy temperatura elektronicznych obwodów przekroczy określoną granicę, zadziała zabezpieczenie termiczne, co zapobiegnie awarii sprzętu.
Płyta indukcyjna Electrolux
5. Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK
Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK jest wyposażona w 4 pola grzejne, w tym 2 z funkcją Booster. Ich moc wynosi kolejno: 2 x 1200 W, 1800 W i 2300 W, a średnica mieści się w zakresie od 14,5 cm do 21 cm. Urządzenie jest bezramkowe i ma zaokrąglone rogi. Jego wymiary to: 56 cm x 49 cm x 6 cm.
Jednym z najważniejszych atutów sprzętu jest bezpieczeństwo użytkowania. Ma ono blokadę przed przypadkowym włączeniem i przed zmianą ustawień, a do tego wskaźnik ciepła resztkowego. Płyta automatycznie rozpoznaje, na którym polu ustawiliśmy naczynie, a kiedy je zdejmiemy, szybko się wyłącza.
Analiza opinii konsumentów pokazała, że to dobra i tania płyta indukcyjna. Jeśli pojawią się na niej zabrudzenia, możemy łatwo usunąć je za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki. Sterowanie urządzeniem nie jest kłopotliwe, także dla osób, które do tej pory gotowały na tradycyjnej kuchence gazowej.
Płyta gazowo indukcyjna
6. Płyta Indukcyjno-Gazowa Teka WISH IG 620 2G AI AL
Chcielibyśmy zaprezentować urządzenie Teka WISH IG 620 2G AI AL. To płyta gazowo-indukcyjna, która jest wyposażona w dwa pola grzejne ze sterowaniem sensorowym oraz dwa palniki z zapalaczami. Sprzęt jest połączeniem nowoczesnego i tradycyjnego sposobu gotowania potraw, na pewno spodoba się osobom mającym wątpliwości, na jaką kuchenkę się zdecydować.
Płyta nie ma ramki i ładnie komponuje się z blatem kuchennym. Ma ona timer z sygnałem akustycznym informującym o zakończeniu odliczania. Jeśli chcemy skrócić czas gotowania potrawy, wystarczy włączyć funkcję Power. Wówczas wybrane pole grzejne będzie przez ok. 10 minut pracować z mocą zwiększoną o 35%.
Według konsumentów jest to bardzo ciekawe i praktyczne urządzenie, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. To dobra płyta indukcyjna także z uwagi na to, że ma blokadę rodzicielską, zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu oraz wskaźnik zalegania ciepła.
Płyta indukcyjna biała
7. Płyta Indukcyjna Bosch PIF672FB1E
Osoby, którym marzy się oryginalnie wyglądająca, biała płyta indukcyjna, na pewno zwrócą uwagę na model Bosch PIF672FB1E. Ma on 4 strefy grzejne o mocy od 2100 W do 3700 W, których średnica mieści się w zakresie 14,5 – 21 cm. Sprzęt umożliwia gotowanie nie tylko w tradycyjnych garnkach, ale i brytfankach, co wynika z zastosowania opcji Strefa Kombi.
Płyta ma wymiary: 56 cm x 50 cm x 5,1 cm, z przodu i z tyłu znajduje się ozdobny szlif. Wyposażono ją w sterowanie sensorowe Direct Select, co oznacza, że jednym dotknięciem można aktywować dane pole grzejne i ustawić jego moc (każde ma 17-stopniową regulację).
Urządzenie jest doceniane za wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Ma ono zabezpieczenie przed dziećmi, wskaźnik ciepła resztkowego oraz czasowy wyłącznik. Kupującym bardzo spodobała się funkcja Re-Start, która zachowuje ostatnie ustawienia w sytuacji, gdy płyta automatycznie się wyłączy po zalaniu strefy sterowania.
Płyta indukcyjna Whirlpool
8. Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 816 BA
Whirlpool ACM 816 BA to sprzęt z 4 polami grzejnymi, każde z nich ma funkcję Booster. Ich moc obejmuje zakres od 2200 W do 3200 W, a średnica od 14,5 cm do 23 cm. Płyta jest wykończona szlifem ze wszystkich stron i wygląda bardzo elegancko.
Urządzenie ma zabezpieczenie przed dziećmi, jak również wbudowany timer, dlatego nie musimy sami kontrolować czasu przyrządzania posiłku. Ta płyta indukcyjna Whirlpool ma wymiary: 58 cm x 51 cm x 5,6 cm.
Zdaniem kupujących jednym z największych atutów sprzętu jest możliwość gotowania nawet w bardzo dużych garnkach i brytfankach. Pozwala na to funkcja FlexiCook, dzięki której dwa pola grzejne można połączyć i stworzyć jedno większe. Sterowanie urządzeniem nie sprawia problemu, robi się to za pomocą dotykowego slidera.
Płyta indukcyjna Beko
9. Płyta Indukcyjna Beko HII 64201FHT
Konsumenci publikują niemal same pozytywne opinie o płytach indukcyjnych Beko, dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu oferowanego przez wspomnianą markę. Szczególnie dużą popularnością cieszy się model HII 64201FHT o wymiarach: 58 cm x 51 cm x 4,8 cm, który wyposażono w cztery pola grzejne z 9-stopniową regulacją mocy.
Sprzęt wykorzystuje innowacyjną technologię IndyFlex, która pozwala na poszerzenie strefy gotowania, gdy chcemy przygotować potrawę w naczyniu w niestandardowym rozmiarze. Test płyt indukcyjnych pokazał, że prezentowany model elegancko wygląda w kuchni. Wynika to głównie z tego, że jest bezramkowy i można zamontować go na równi z blatem. Urządzenie ma funkcję szybkiego nagrzewania Booster, więc możemy ugotować obiad nieco szybciej. Jego witroceramiczna powierzchnia jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości.
Jakie zalety skrywa płyta indukcyjna Beko? Bardzo łatwo się ją obsługuje, wybór odpowiedniej mocy pola czy poszerzanie strefy gotowania nie są kłopotliwymi czynnościami. W dodatku sprzęt wyposażono w timer oraz automatyczne wyłączanie.
10. Solgaz SI-4T
Ciekawostką płyty Solgaz SI-4T jest to, że samodzielnie lokalizuje dowolnie umieszczone na niej garnki. Płyta jest podzielona na 2 pola po prawej i lewej stronie.
Każde z pól ma dziewięciostopniową regulację. Funkcja Stop’n’Go pozwala na zatrzymanie pracy płyty by za jakiś czas uruchomić ja z takimi samymi parametrami. A funkcja Free pozwala na używanie dużych, czy też podłużnych garnków uruchamiając pole grzewcze pod cała powierzchnia garnka. Dodatkowo pole grzewcze samo rozpozna, że garnek został zdjęty z płyty i samodzielnie wyłączy się. Kuchenka ta posiada również funkcję stałej temperatury. Gdy wiesz, że Twoja potrawa wymaga podczas procesu gotowania cały czas tę samą ciepłotę, możesz ustawić płytę na jedną z trzech temperatur: 42°C, 74°C lub 94°C i nie zostanie ona zmieniona do końca gotowania.
Płyta również posiada funkcję Booster, zwiększającą miejscowo moc, dzięki czemu proces gotowania przebiega szybciej. Kuchenka posiada dwie możliwości podłączenia do zasilania – jednofazowe i dwufazowe. Konsumenci używający tę płytę indukcyjną bardzo sobie chwalą to, że płyta rozpoznaje gdzie został umieszczony garnek, oraz to, że w prosty sposób można wybrać ostatnie ustawienia gotowania.
Solgaz SI-4T to kolejny produkt warty uwagi. Płyta ta ma następujące wymiary: wysokość – 6 cm, szerokość – 59 cm i głębokość – 52 cm. Wyróżnia ją bardzo atrakcyjny design.
Zalety
Lokalizacja garnków: Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest to, że urządzenie samo lokalizuje garnki. Chociaż płyta jest podzielona na dwa pola, sama rozpoznaje garnek, a gdy go zdejmiemy, automatycznie się wyłącza.
Regulacja: Pola mają dziewięciostopniową regulację, a więc bez problemu dostosujesz stopień grzania do swoich potrzeb. Możesz gotować na dużym ogniu, ale też wolno podgrzewać sos.
Funkcja Stop’n’Go: Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zatrzymanie pracy płyty, aby po określonym czasie ponownie ją uruchomić, z takimi samymi ustawieniami.
Funkcja stałej temperatury: Kuchenka utrzymuje stałą temperaturę grzania przez cały proces gotowania. Samodzielnie wybieramy jedną z trzech temperatur: 42 st. C, 74 st. C lub 94 st. C , która nie zostanie zmieniona do zakończenia gotowania.
Funkcja Booster: Za sprawą tego rozwiązania możesz przyspieszyć pracę urządzenia i maksymalnie zwiększyć grzanie, aby szybciej doprowadzić wodę do wrzenia.
11. Bartscher IK 30S-EB
Dwupłytowa kuchenka indukcyjna Bartscher IK 30S-EB, również do zabudowy, jest nieco tańszym rozwiązaniem od poprzednio opisywanych. Jest tez mniejsza, bowiem jej wymiary to 29 x 51 cm i posiada 2 niezależne punkty grzewcze o mocy całkowitej 3000 W. Waga kuchenki to tylko 4,5 kg.
Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, a płyta grzewcza ze szkła Schott Ceran. Model ten został wyposażony w cyfrowy zegar sterujący oddzielnie każdą płytą, panel dotykowy z wyświetlaczem, oraz w przycisk blokady stosowany do ochrony przed użyciem płyty przez dzieci. Kuchenka posiada 8 progów mocy, oraz elektroniczną ochronę przed przegrzaniem. Urządzenie też rozpoznaje, że na płycie grzewczej znalazł się garnek nieprzystosowany do użytkowania na kuchenkach indukcyjnych. W takim wypadku płyta wyłączy się po 30 sekundach.
Głównymi użytkownikami tej płyty są osoby, które nie gotują zbyt wiele, albo posiadają bardzo małe kuchnie. Dla obu rodzajów użytkowników jest to najlepsza płyta indukcyjna ze względu na jej małe rozmiary i przystępna cenę.
Nasza kolejna propozycja to dwupłytowa kuchenka indukcyjna Bartscher IK 30S-EB. Wymiary produktu to 29 cm x 51 cm. Posiada on 2 niezależne punkty grzewcze, których moc całkowita wynosi 3000 W.
Zalety
System rozpoznawania garnków: Przyrząd ma system rozpoznawania, czy na płycie grzewczej znajduje się garnek odpowiedni do kuchni indukcyjnych. Jeśli ustawimy na płycie nieodpowiednie naczynie, urządzenie wyłączy się samodzielnie po 30 sekundach.
Cena: Jest to niedrogi sprzęt, idealny dla osób, które nie są pewne, czy kuchnia indukcyjna sprosta ich oczekiwaniom.
Design: Nowoczesna stylistyka sprawia, że urządzenie doskonale prezentuje się w każdej kuchni. Nie szpeci blatów, a dodatkowo je ozdabia.
Zegar sterujący: Model ten posiada cyfrowy zegar sterujący, oddzielny dla każdej płyty. Możesz więc ustawić czas gotowania każdego garnka ustawionego na płycie. Urządzenie ma też wbudowany system wyboru mocy grzania.
Wady
Dwa palniki: Jest to przyrząd dwupalnikowy. Jeśli zatem często i dużo gotujesz i zdarza Ci się przygotowywać obiad w kilku garnkach jednocześnie, taka kuchenka nie będzie najlepszą propozycją.
12. Profi Cook PC-EKI 1062
Płyta indukcyjna Profi Cook PC-EKI 1062 to urządzenie dla osób posiadających już inne rozwiązania w kuchni, a tę płytę potrzebują, jako dodatek do istniejącego sprzętu.
Jest to, bowiem płyta indukcyjna z jednym polem grzewczym o wymiarach roboczych 28,5 x 37 cm. Czujniki płyty rozpoznają wielkość garnka i dostosowują do niego powierzchnię grzania. Płyta pracuje w zakresie temperatur od 60 do 240 stopni C. i ma 10 poziomów mocy. Kuchenka jest wyposażona w timer z automatycznym wyłącznikiem i sygnałem końcowym. Odliczanie timera, który działa w zakresie od 5 do 180 min., widoczne jest na panelu dotykowym zawierającym wyświetlacz LED. W przypadku pozostawienia urządzenia włączonego, samoczynnie się ono wyłączy po 120 min bezczynności. Również, gdy zdejmiemy garnek z płyty grzewczej zostanie to rozpoznane przez urządzenie, które się samoczynnie wyłączy.
Płyta ta także została wyposażona w blokadę rodzicielską. Całkowita moc urządzenia to 2000 W, które podłączamy za pomocą przewodu do zwykłego gniazdka. Użytkownikami tej płyty są osoby, które nie chcą, lub nie mogą zrezygnować z tradycyjnej kuchenki, jednak chcą też spróbować nowych technologii. Przekazują oni, że jako dodatkowe urządzenie przygotowywania posiłków jest to idealne rozwiązanie. Jednym słowem jest to dobra i tania płyta indukcyjna.
Płyta indukcyjna Profi Cook PC-EKI 1062 to urządzenie przenośne. Sprawdzi się idealnie dla osób, które mają kuchnię gazową i chcą mieć dodatkowy palnik elektryczny lub szukają kuchenki do domku letniskowego. Ma on moc 2000 W, a jego wymiary to 28,5 cm x 37 cm.
Zalety
Blokada: Urządzenie posiada blokadę rodzicielską. Jeśli więc masz dzieci, to nie musisz dłużej obawiać się, że samodzielnie dojdzie do jego uruchomienia.
Czujniki: Płyta ma czujniki, które bezbłędnie rozpoznają wielkość garnka i dostosowują powierzchnię do danego naczynia.
Regulacja pracy: Przyrząd można dopasować do swoich potrzeb. Samodzielnie możemy ustawić temperaturę z zakresu od 60 st. C do 240 st. C, aż na 10 różnych poziomach. Poza tym, model ten ma Timer, który można wyregulować w zakresie od 5 min do 180 min.
Wady
Jeden palnik: Jest to sprzęt jednopalnikowy, nieprzeznaczony do zabudowy. Będzie zatem odpowiedni tylko jako dodatek do zwykłej kuchenki.
Zajmuje miejsce: Sprzęty dwupalnikowe możemy zabudować, jednak ten model nie nadaje się do tego, a więc zajmuje sporo miejsca.
13. Bosch PIB 672F17E
Ostatni opisywany produkt – płyta indukcyjna Bosch PIB 672F17E – to najdroższa kuchenka z opisywanych. Jako jedyna też jest w kolorze białym, co wyjątkowo uatrakcyjnia jej wygląd, jako że już zdążyliśmy się przyzwyczaić, że płyta indukcyjna zawsze jest w kolorze czarnym.
Model ten posiada ozdobny szlif z przodu i z tyłu, a także stalowe listwy po bokach. Znajdziemy tu 4 strefy indukcyjne w tym jedną kombi, umożliwiającą umieszczenie na niej większego garnka. Każda ze stref wyposażona jest w PowerBoost przyspieszające gotowanie. Płyta posiada także w sterowanie sensorowe DirectSelect z 17 stopniową mocą urządzenia. Dodatkowo Timer zawiadomi Cię o zakończonym procesie gotowania, oraz wyłączy płytę grzejną.
Centrum operacyjne znajduje się na wyświetlaczu zarządzanym dotykowo i umieszczonym z przodu urządzenia. Z ciekawych funkcji można jeszcze wymienić funkcję ReStart – umożliwiającą wykorzystanie poprzednich ustawień, czy funkcję ceramika HighSpeed – przyspieszającą gotowanie do 20%. Dodatkowo płyta została wyposażona w dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła, ostrzegający o nagrzaniu punktu grewczego, oraz w zabezpieczenie przed uruchomianiem przez dziecko, a także w wyłącznik bezpieczeństwa.
Zdecydowanie, jest to płyta z największym wyposażeniem w naszym rankingu. Co też zostało zauważone przez klientów, którzy doceniają działanie płyty indukcyjnej i jej bogate funkcje. Klienci również uważają za atuty łatwość obsługi tej kuchenki, łatwość czyszczenia, a także wyjątkowy efekt wizualny.
Płyta indukcyjna Bosch PIB 672F17E to wyjątkowy przyrząd w białym kolorze. Urządzenie ma 4 pola grzewcze, w tym jeden kombi, umożliwiający połączenie dwóch stref w jedną.
Zalety
Power Boost: Funkcja ta umożliwia przyspieszenie gotowania. Dzięki niej znacznie przyspieszysz gotowanie np. wody na ryż, czy makaron.
System obsługi: Urządzenie ma sterowanie sensorowe DirectSelect. Posiada również 17 – stopniową regulację mocy. Ma też wbudowany timer oraz opcję typu ReStart, czyli powrót do poprzednich ustawień.
Wady
Kolor: Chociaż kuchenka pięknie się prezentuje, trudno ją zaliczyć do funkcjonalnych, czy praktycznych rozwiązań. Na białej płycie szybciej widać wszelkie zabrudzenia i trzeba ją bardzo często czyścić.
Cena: Płyta kosztuje prawie 3000 zł. Jest to więc droga propozycja.
Przewodnik zakupowy – jaką płytę indukcyjną kupić?
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaka jest najlepsza płyta indukcyjna, koniecznie zapoznaj się z kolejną częścią artykułu. To poradnik, w którym opisaliśmy najważniejsze kwestie, o jakich trzeba pamiętać kupując tego typu sprzęt. Jeśli je uwzględnisz, z pewnością wybierzesz odpowiednie urządzenie.
Z ramką czy bez?
Płyty indukcyjne dzielimy na modele z ramką i bez. Co prawda oba rodzaje sprzętów prezentują się równie dobrze i są popularne, ale obecnie wiele osób decyduje się na urządzenie bezramkowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że tworzy jednolitą powierzchnię z blatem, więc nie powstają trudne do wyczyszczenia zakamarki. Niemniej jednak posiadacze mebli wykonanych z drewna muszą uważać, aby podczas gotowania potraw nie doszło do ich wykipienia. Brak ramki sprawia, że zawartość garnka wycieka bezpośrednio na blat, który może zniszczyć się w wyniku kontaktu z wilgocią. W przypadku urządzenia z ramką jego rogi są lepiej chronione, dlatego nie trzeba być tak ostrożnym podczas czyszczenia. Jeśli nie możemy się zdecydować, jaką płytę indukcyjną wybrać, poszukajmy modelu z ozdobnym szlifem na przodzie i tyle (lub tylko na przodzie), którego boki nie są zabezpieczone ramką.
Wymiary i kształt
Standardowo płyty indukcyjne mają kwadratowy kształt, choć te z mniejszą ilością pól grzejnych mogą być prostokątne. Co więcej, nie wszystkie sprzęty mają ostro zakończone rogi, czasami są one ładnie zaokrąglone. Najważniejsze jest to, aby urządzenie pasowało do blatu kuchennego i nie ograniczało znacząco wolnej przestrzeni, bo wtedy przygotowywanie potraw może być nieco mniej komfortowe. Wymiary dostępnych na rynku płyt indukcyjnych są tak naprawdę podobne, szerokość większości z nich wynosi od 50 cm do 60 cm.
Pola grzejne
Płyty indukcyjne, podobnie jak te ceramiczne czy zwykłe kuchenki gazowe, mogą mieć różną ilość pól grzejnych. Pod tym względem wyróżniamy modele 1-, 2-, 3-, a nawet 4-palnikowe. Musimy znaleźć taki sprzęt, który będzie według nas komfortowy w użytkowaniu i pozwoli na szybkie przyrządzenie posiłku. Osoby mieszkające samotnie czy pary przeważnie wybierają płytę z dwoma palnikami, a większe rodziny z czterema. Jednak trzeba pamiętać, aby sprawdzić średnicę każdego z nich, żeby później nie okazało się, że mamy nieodpowiedni garnki. Jeżeli często zdarza nam się przygotowywać posiłki w naczyniach w niestandardowym rozmiarze, dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z możliwością poszerzenia strefy gotowania. Wówczas możliwe jest gotowanie nawet w bardzo dużej brytfance. Ciekawe są również sprzęty, które mają nie tylko indukcyjne pola grzejne, ale również zwykłe, gazowe palniki. Wybierają je m.in. osoby, które nie mają pewności, czy nowoczesne urządzenie do gotowania z indukcją na pewno spełni ich oczekiwania.
Każde z pól grzejnych ma inną moc, zwykle mieszczącą się w zakresie od 1000 W do 3500 W. Co więcej, nie musimy zawsze gotować z ustawioną maksymalną wartością, możemy swobodnie regulować moc pól, a ilość stopni zależy od wybranego modelu. Niektóre urządzenia mają kilkustopniową regulację, a inne nawet kilkunastostopniową i pod tym względem uznawane są za równie precyzyjne co kuchenki gazowe.
Sterowanie
Płyty indukcyjne obsługuje się dotykowo. W ich dolnej części znajdują się przypisane do poszczególnych opcji przyciski, a do regulowania mocy pól grzejnych często służy slider, czyli specjalny pasek. Najlepsza płyta indukcyjna jest łatwa w obsłudze dla wszystkich domowników. Żaden z nich nie może mieć problemu z włączeniem urządzenia czy ustawieniem odpowiedniej mocy gotowania.
Bezpieczeństwo
Jeżeli chcemy mieć pewność, że zakupiony sprzęt zagwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania, sprawdźmy, w jakie rozwiązania go wyposażono. Dla rodziców najistotniejsza jest blokada uniemożliwiająca dzieciom samodzielne włączenie płyty. Równie ważną rolę odgrywa automatyczne wyłączanie po dłuższym czasie bezczynności (taka funkcja z pewnością spodoba się osobom zapominalskim) i wskaźnik ciepła resztkowego. Informuje on o stopniu rozgrzania pola grzejnego.
Dostępne funkcje
Płyty z indukcją to urządzenia, które są wyposażone w wiele ciekawych i praktycznych funkcji. Te najbardziej popularne to:
♦ timer – ułatwia kontrolowanie czasu przygotowywania potrawy;
♦ Booster – inaczej PowerBooster lub PowerBoost, to zwiększenie mocy pola grzejnego na pewien czas, aby przyspieszyć gotowanie posiłku;
♦ rozpoznawanie wielkości garnka – po ustawieniu garnka na płycie sama rozpoznaje jego wielkość i na tej podstawie dopasowuje powierzchnię grzania;
♦ pauza – pozwala na chwilowe zatrzymanie gotowania, więc mamy pewność, że danie się nie przypali;
♦ podtrzymywanie ciepła – przydaje się, gdy nie wszyscy domownicy mogą zjeść posiłek w tym samym czasie. Dzięki tej funkcji potrawa dłużej zachowa optymalną temperaturę;
♦ Re-Start – gdy urządzenie nagle się wyłączy (np. po zalaniu panelu sterującego), po jego ponownym uruchomieniu zostaną przywrócone ostatnie ustawienia.
Płyty indukcyjne w dobrych cenach
Płyty indukcyjne są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiaru czy liczby pól grzejnych, ale i ceny. W sklepach można znaleźć sprzęty kosztujące mniej niż 1000 zł, ale często są to modele z mniejszą strefą gotowania i ograniczoną ilością funkcji. Za nowoczesną płytę indukcyjną zapłacimy przeciętnie 1000 – 5000 zł.
FAQ
P1: Jak działa płyta indukcyjna?
Jak sama nazwa wskazuje, płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji. Pod jej ceramiczną powierzchnią umieszczone są miedziane zwoje, przez które przepływa zmienny prąd elektryczny. W ten sposób wytwarza się pole magnetyczne. Prąd jest zamieniany ciepło w momencie, gdy ceramiczna powierzchnia zetknie się z dnem garnka. Do gotowania na płycie indukcyjnej potrzebne są odpowiednie naczynia, które indukują prądy wirowe. Co ważne, tego typu urządzenia nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, jednak w ich pobliżu nie powinny znajdować się osoby z rozrusznikiem serca lub aparatem słuchowym. Ich praca mogłaby zostać zakłócona przez elektromagnetyczne fale.
P2: Płyta indukcyjna czy gazowa?
Która płyta jest lepsza: indukcyjna czy gazowa? To zależy m.in. od naszych preferencji. Jeśli remontujemy kuchnię i wymieniamy meble oraz sprzęty, prawdopodobnie mniejszym wydatkiem okaże się model gazowy. Zwykle jest on nieco tańszy, ponadto nie wymaga wymiany garnków na takie z ferromagnetycznym dnem. Jednak płyta indukcyjna także ma kilka istotnych zalet. Jest ona bezpieczna w użytkowaniu i nie nagrzewa się, co pozwala uniknąć poparzenia dłoni (jest to ważne m.in. dla rodziców opiekujących się małymi dziećmi). Ponadto utrzymanie jej w czystości nie stanowi żadnego problemu. Jeśli urządzamy nową kuchnię, warto wybrać płytę indukcyjną, gdyż gotowanie na niej jest energooszczędne.
P3: Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączeniem płyty indukcyjnej do 1-fazowej lub 3-fazowej sieci powinien zająć się wykwalifikowany specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Zaleca się, aby tego typu sprzęt był zainstalowany na samodzielnym obwodzie elektrycznym z właściwym zabezpieczeniem. Tylko w ten sposób można uniknąć obciążenia domowej instalacji elektrycznej. Podczas podłączania płyty indukcyjnej trzeba zwrócić uwagę m.in. na stosowane przewody. W przypadku sieci 1-fazowej ich przekrój powinien wynosić minimum: 3 x 4 mm2, a w przypadku sieci 3-fazowej: 5 x 2,5 mm2. Nieodpowiednie podłączenie indukcyjnej kuchenki może doprowadzić do jej awarii, a nawet zwarcia instalacji elektrycznej.
P4: Jak wyczyścić płytę indukcyjną?
Jedną z najbardziej istotnych zalet płyty indukcyjnej jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Ma ona gładką powierzchnię, dlatego usuwanie z niej zanieczyszczeń nie jest kłopotliwe. Jednak trzeba zachować ostrożność, aby przez nieuwagę nie zarysować powierzchni. Do czyszczenia płyty indukcyjnej należy używać tylko miękkich gąbek i ściereczek wykonanych z mikrofibry. Do usuwania zaschniętych plam z jedzenia przyda się skrobak. To mały, metalowy przyrząd dający możliwość bezpiecznego usuwania zanieczyszczeń z gładkiej powierzchni płyty. W sklepach dostępne są też specjalne preparaty do mycia tego typu urządzeń, ale równie dobrze sprawdza się w tym celu płyn do naczyń.
P5: Jak zresetować płytę indukcyjną?
W sytuacji, gdy płyta indukcyjna nie działa, a pola grzejne nie chcą się włączyć po ustawieniu na nich naczyń, powinniśmy ją zresetować. Nie jest to trudne, zwłaszcza gdy urządzenie zostało podłączone do 1-fazowej sieci elektrycznej. Wówczas wystarczy na kilka minut odłączyć płytę od prądu, dzięki temu kondensatory się wyładują. Jeżeli nasz sprzęt jest zasilany z 3-fazowej sieci, powinniśmy wyłączyć przypisany do niej bezpiecznik i odczekać kilka minut. Możemy tak zrobić także wtedy, gdy nie mamy dostępu do gniazdka. Zresetowanie płyty indukcyjnej pozwala na rozwiązanie problemu zakłóceń w sieci zasilającej.
Dodaj komentarz
1 KOMENTARZ
March 13, 2021 at 7:13 pm
My mamy teraz electroluxa z automatyczną regulacją temperatury i przypadki przypaleń czy konieczność stania nad garnkiem odeszły praktycznie w niebyt. Można, gotując, ogarniać równolegle inne rzeczy.
Répondre