Jak ugotować zupę z soczewicy?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Zupa Z Soczewicy Przepis

Czas przygotowania20 minutes
Czas gotowania15 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki:
200 g czerwonej soczewicy
cebula
2 ząbki czosnku
marchewka
2 – 3 pomidory
1 l warzywnego bulionu
po 1 łyżeczce kolendry i kuminu
1/2 łyżeczki kurkumy
chili do smaku

Zupa z czerwonej soczewicy jest łatwa w przygotowaniu, a dodatkowo smaczna i pożywna. Warto podawać ją w okresie jesienno-zimowym, ponieważ przyjemnie rozgrzewa. Pierwsza czynność, jaką musimy wykonać, to posiekanie cebuli i czosnku oraz wsypanie ich do garnka. Dodajemy łyżkę oliwy i smażymy całość na niewielkim ogniu do zeszklenia składników. Wrzucamy przyprawy, mieszamy i ponownie smażmy 1 – 2 minuty, a jeśli potrawa zacznie przywierać do dna, należy wlać niewielką ilość wody. Następnie dodajemy pomidory, soczewicę i startą na tarce marchewkę, mieszamy i wlewamy warzywny bulion. Gotujemy zupę ok. 15 minut na małym ogniu. Aby zupa z soczewicy z pomidorami i marchewką ładniej się prezentowała, warto przed podaniem posypać ją listkami mięty lub kolendry.

 

Potrawy, których jednym z podstawowych składników jest soczewica, powinniśmy jeść jak najczęściej. Ta roślina strączkowa jest źródłem dobrze przyswajalnego przez organizm białka, kwasu foliowego, potasu, a także taniny (związku, który chroni przed rozwojem chorób nowotworowych). Co ważne, zupa z soczewicy ma mało kcal, dlatego jest dobrą propozycją dla osób dbających o sylwetkę. Ponadto jest to ciekawa alternatywa dla potraw z mięsa, bo również na długo zaspokaja głód, zwłaszcza jeśli zadbamy o dodatki. Jako pożywne danie obiadowe sprawdzi się np. zupa z soczewicy z ziemniakami, która powinna smakować wszystkim domownikom, nawet dzieciom.

 

Zupa krem z soczewicy – sprawdzony przepis

Jak zaskoczyć swoich bliskich? Warto ugotować im coś smacznego, sycącego i nawiązującego do kuchni orientalnej. Nasza propozycja to kremowa zupa z soczewicy z mlekiem kokosowym, która dodatkowo zapewni przyjemne uczucie ciepła w chłodne dni. Potrzebne składniki to: 1/2 szklanki soczewicy czerwonej, 0,5 l warzywnego bulionu, 400 g ziemniaków, cebula, 2 ząbki czosnku, marchewka, 1/2 pora, 2 łyżki oliwy, natka pietruszki lub listki kolendry, 1/2 szklanki mleka kokosowego. Do tego musimy naszykować również kilka przypraw: po 1/2 łyżeczki nasion kolendry, kminku i słodkiej papryki w proszku, listek laurowy i kilka kulek ziela angielskiego, łyżeczka mielonej kurkumy.

Do garnka wlewamy oliwę, dodajemy cebulę, czosnek i pora, podsmażamy. Po kilku minutach wrzucamy kminek i nasiona kolendry, smażymy ok. 2 minuty, wsypujemy suchą soczewicę, startą na tarce marchewkę oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Doprawiamy całość przyprawami, zalewamy gorącym bulionem i gotujemy 15 – 20 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie. Na koniec wlewamy mleko kokosowe, podgrzewamy i zdejmujemy z ognia. Ostatnim krokiem jest zblendowanie zupy na gładką konsystencję. Gotową potrawę podajemy z natką pietruszki lub świeżą kolendrą. Możemy też sięgnąć np. po kiełki. Co ważne, dobór przypraw to indywidualna kwestia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować ze smakiem (np. dodając wędzoną paprykę w proszku). Kremowa zupa z soczewicy to danie wege, dlatego można bez obaw podać ją osobom unikającym mięsa.

Zupa z soczewicy na różne sposoby

Tak naprawdę jest wiele różnych przepisów na przygotowanie zupy z soczewicy. Ciekawe jest to, że większość tego typu potraw jest bardzo pożywna i można zrezygnować z podawania drugiego dania, a mimo to nie będziemy odczuwać głodu przez dłuższy czas. Przykładem jest turecka zupa z soczewicy czerwonej (ok. 250 g), do której potrzebujemy też kilku innych składników. Są to: 1 l bulionu, cebula, marchewka, łyżka masła, pasta paprykowa, sól oraz suszona mięta. Najpierw podsmażamy na maśle posiekaną cebulę, dodajemy przepłukaną soczewicę i marchewkę, wlewamy zimny bulion i gotujemy całość ok. 40 minut, dodając w międzyczasie łyżkę pasty paprykowej. Następnie blendujemy potrawę i doprawiamy solą oraz miętą.

Wegetarianom powinna smakować też zupa z ciecierzycy i soczewicy z dodatkiem ziemniaków. Ma ona ładny kolor i aromat, a jedna porcja to niecałe 300 kalorii. Składniki, których potrzebujemy to: Szklanka ciecierzycy, 1/2 szklanki soczewicy, 4 ziemniaki, 1,5 warzywnego bulionu, cebula, ząbek czosnku, 0,25 l passaty pomidorowej, po 1/2 łyżeczki kolendry, kminku i kurkumy, 1 łyżeczka majeranku. Niezbędne do tej potrawy są także posiekane, świeże zioła: Oregano, kolendra i natka pietruszki (możemy wykorzystać wszystkie lub jedno ulubione). Dzień przed gotowaniem zupy należy zalać ciecierzycę 3 szklankami wody, zostawić na noc, a potem gotować ok. 2 godziny (w tej samej wodzie, z niewielką ilością soli). Następnie w drugim garnku podsmażamy na oliwie cebulę i czosnek, wrzucamy przyprawy i wlewamy gorący bulion. Dodajemy ciecierzycę, pokrojone drobno ziemniaki i soczewicę, gotujemy całość 15 minut, mieszamy z passatą pomidorową i jeszcze gotujemy ok. 30 minut. Na koniec posypujemy danie posiekanymi ziołami.

Bardzo smaczna jest też np. zupa z dyni i soczewicy, do której dodaje się mleko kokosowe i wiele przypraw, m.in. cynamon, kurkumę, imbir oraz pieprz cayenne. Tego typu potrawa zwykle podawana jest z chrupiącymi grzankami, niewielką ilością oleju z dyni lub pestkami. Osoby, dla których podstawą diety są dania mięsne, powinna zainteresować zupa z soczewicy z kurczakiem, a dokładniej pokrojonym w drobną kostkę filetem. Można podawać ją z posiekanym szczypiorkiem, koperkiem, natką pietruszki, a nawet rzeżuchą, jako dodatek dobrze sprawdzi się też kromka chleba. Z kolei bardzo dobrym wyborem dla miłośników kuchni meksykańskiej jest zupa z batatów i soczewicy, nierzadko doprawiana sokiem z limonki, papryczką chili i posypywana listkami kolendry lub natką pietruszki.

W podanych przepisach podstawowym składnikiem jest soczewica czerwona, która ze względu na brak łupki jest dobrze przyswajalna przez organizm. Nie wymaga ona wcześniejszego namaczania i szybko staje się miękka, dlatego można rozdrobnić ją nawet za pomocą takiego sprzętu jak mikser ręczny. Jeśli chcemy przygotować bardziej pikantne danie, unikając przy tym dodawania dużej ilości przypraw, możemy wykorzystać zieloną soczewicę zamiast czerwonej. Wymaga ona wcześniejszego namoczenia w wodzie, ale zachowuje sypkość nawet po kilkudziesięciu minutach gotowania. Zupa z soczewicy zielonej nie jest jedynym pomysłem na wykorzystanie tego składnika. Sprawdza się on także jako dodatek do past, farszy i kremów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ