Co jest dobre na kaca?

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

Kac – coś czego nikt nie chce doświadczyć, a jednak doświadcza wielu. Jak sprawić więc, aby po udanej zabawie nie był tak dokuczliwy, że będziemy żałować wczorajszych decyzji? Można usłyszeć opinię, że najlepszym sposobem na zapobieganie wyłysieniu, jest staranne dobieranie przodków, czyżby też jedynym sposobem na niedoświadczanie kaca po hucznej popijawie jest zaniechanie jej? Dla wszystkich tych, którzy nie chcą się z tym zgodzić mamy parę rad jak nie dać się pokonać kacowi. 

Bądź odpowiedzialny

Nie ma chyba osoby na świecie, która nie miałaby kaca choćby raz w życiu. Każdy wie, że stan jest mało przyjemny jednak, gdy nie stanowi zagrożenia życia, choć nieprzyjemny, przeminie i w końcu poczujemy się lepiej. Ważnym jest jednak, aby wraz ze spożywaniem alkoholu mieć świadomość o ograniczonej w tym czasie zdolności psychomotorycznych i nie prowadzić pojazdów w stanie upojenia alkoholowego. Dlatego gdy nie jesteś pewien, czy pozbyłeś się już z organizmu alkoholu, dobrze jest mieć alkomat, który nam wskaże jego poziom. Dzięki naszemu rankingowi alkomatów, będziesz w stanie kupić niezawodny i dokładny alkomat.  

Dlaczego mamy kaca?

Najkrócej, kac to po prostu zatrucie alkoholowe. Powstaje ono wtedy, gdy spożywany przez nas alkohol zostaje przetworzony w naszym organizmie na aldehyd octowy. To on właśnie jest odpowiedzialny za nasze samopoczucie, ponieważ jest to związek bardziej toksyczny od samego alkoholu. Wątroba starając się chronić organizm przed trucizną przetwarza go na kwas octowy w konsekwencji czego wytwarza się dwutlenek węgla i woda. Jednak proces wchłaniania alkoholu przebiega znacznie szybciej niż jego metabolizm. Na rozłożenie alkoholu w ilości 20 ml organizm potrzebuje w przybliżeniu jednej godziny. Zatem na „pół litra” organizm będzie potrzebował doby na przetworzenie metaboliczne. Zatem, gdy nadmiar alkoholu nie może zostać przetworzony, gromadzi się we krwi co objawia się popularnym upojeniem alkoholowym. Przy czym do pojawienia się zatrucia alkoholowego niekoniecznie musimy się upić, często wystarczy sączenie przez cały wieczór mocnych drinków, które zaledwie wpływają na nasz lepszy humor. Objawem kaca może być jedynie suchość w ustach dnia następnego i wystarczy zastosować domowe sposoby na kaca, aby dolegliwości szybko ustąpiły. Jednak równie dobrze objawami kaca mogą być obok dużego pragnienia i zmęczenia, także nadwrażliwość na światło i hałas, ból głowy, nudności i wymioty, podwyższony puls i ciśnienie, a także brak apetytu, a nawet wstręt do jedzenia, drgawki i biegunki. Zatem tylko sprawdzone sposoby na kaca mogą skutecznie zaradzić problemowi. W tym przypadku również zastosowanie ma powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc skupmy się najpierw na tym jak nie mieć kaca mimo spożywania znacznej ilości alkoholu podczas spotkania towarzyskiego.  

Od czego zacząć?

Jeśli mamy skłonności do chorowania po wypiciu alkoholu, warto o dobre samopoczucie zadbać jeszcze zanim pójdziemy na planowaną imprezę. A więc co zrobić, żeby nie mieć kaca? Zacznijmy od porządnego wypoczynku. Lepiej zareagujesz na sporą dawkę alkoholu, jak Twój organizm będzie wypoczęty, a Ty będziesz wyspany. Najedz się – jest udowodnione, że posiłek ochroni żołądek i spowolni wchłanianie się alkoholu. Dobrze jest posilić się zupą zawierającą naturalne kwasy, taką jak kapuśniak, żurek, ogórkowa czy barszcz. Dodatkowo stosowanie witaminy C na kaca to znany sposób na wspomaganie organizmu w takiej sytuacji, więc można ją przed imprezą spożyć. Jeśli jesteś palaczem, postaraj się ograniczyć ilość spalanych papierosów, bo nikotyna intensyfikuje działanie alkoholu.

W trakcie imprezy

Miej świadomość, że to co się zdarzy podczas imprezy ma fundamentalny wpływ na to, co będzie się działo z Twoim organizmem następnego ranka.  Nie znaczy to absolutnie, że nie masz się bawić tak jak lubisz, jedynie zastosuj parę dobrych rad, aby nie zastanawiać się następnego ranka jak leczyć kaca. Zatem przede wszystkim nie mieszaj alkoholi, zdecyduj się na jeden rodzaj trunku. Nawet początkujący imprezowicz wie, że mieszanie piwa z wódką i winem nie kończy się dobrze. Również alkohole ciemne zawierają więcej kongenerów (ubocznych produktów procesu fermentacji) niż jasne i wpływają na nasilone objawy kaca. Dobrze jest też pić świadomie – rób przerwy pomiędzy poszczególnymi drinkami i nie mieszaj alkoholu z napojami gazowanymi. Dwutlenek węgla z nich sprawi, że alkohol szybciej będzie wchłaniany przez organizm. Gdy już wrócisz do domu po imprezie, zanim położysz się spać wypij pól litra wody. Aspiryna na kaca też jest dobrym pomysłem, tak samo jak powtórna dawka witaminy C. Zatem przed snem przyjmij oba medykamenty.  

Pobudka i co dalej

Budzisz się rano i czujesz, że coś z Twoim organizmem jest nie tak. Jakie będą skuteczne sposoby na kaca pozwalające szybko pozbyć się złego samopoczucie? Wielu odpowie: „klin na kaca”. Nie jest to rozsądne rozwiązanie, co prawda na chwilę poprawi się nasze samopoczucie, jednak metoda ta prowadzi do uzależnienia nie rozwiązując problemu. Zatem co pić na kaca? Specjaliści zalecają pic po prostu wodę i to w dużych ilościach, trzeba nawadniać organizm, wypłukać toksyny. Dobrym lekarstwem jest także kąpiel, najlepiej prysznic, który odświeży i może wpłynąć na złagodzenie bólu głowy. Również spacer jest dobrym pomysłem, dotleniony organizm będzie lepiej sobie radził z toksynami, spacer również może pomóc przy dolegliwościach bólu głowy. Spróbuj również coś zjeść, gdy żołądek podejmie pracę będzie to dobry początek prowadzący do osiągnięcia sukcesu.  

Specyfiki z apteki. 

Gdy zawiodą domowe sposoby na kaca i ból głowy nadal dokucza można sięgnąć po specyfiki apteczne specjalnie w tym celu produkowane. Składniki takich lekarstw wpływają na przyspieszenie metabolizmu, aby jak najszybciej wydalić z organizmu toksyny. Za najbardziej skuteczne składniki takich preparatów uznaje się wspomnianą już witaminę C, której zasób w organizmie osoby spożywającej alkohol szybko maleje, glukozę, która ma za zadanie dostarczyć „paliwa” organizmowi, aby miał siłę na przywrócenie równowagi, kwas fumarowy o właściwościach przeciwutleniających pozwalający na wytwarzanie energii wspomagającej funkcjonowanie organizmu. Kwas bursztynowy w zawartości lekarstwa reguluje stan fizjologiczny, pobudza układ nerwowy i reguluje pracę nerek i jelit, glutaminian monosodowy wspomaga syntezę struktur białkowych, a wyciąg z opuncji hamuje wchłanianie alkoholu i ogranicza negatywne działanie wolnych rodników. Najbardziej powszechne są lekarstwa przyjmowane w dniu następnym po wieczorze obficie zakrapianym alkoholem. Obok specyfików aptecznych tym co pomaga na kaca są również napoje izotoniczne zawierające potrzebne elektrolity. Najlepsze w tym wypadku będą produkty przeznaczone dla sportowców, uzupełniające mikroelementy. Kolejnym środkiem stosowanym przez skacowanych imprezowiczów są różnego rodzaju środki przeciwbólowe, choć mogą one zmniejszyć ból głowy, to jednak należy je stosować ostrożnie, bo mogą źle wpłynąć na już podrażnioną przez alkohol śluzówkę żołądka.

Naturalne sposoby na kaca

Jest wielu zwolenników radzenia sobie z kacem w sposób naturalny. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić i takie propozycje. Bogatym w magnez i potas jest sok pomidorowy, a przy tym jego łagodne działanie na żołądek i właściwości wspomagające szybsze spalenie alkoholu i oczyszczenie z toksyn organizmu, czyni go dobrym produktem do leczenia kaca. Dodatkowo sok dostarcza mikro- i makroelementy, których w takiej sytuacji na ogół brakuje. Gdy się zastanawiasz co zjeść na kaca, aby szybko usunąć dolegliwości, można również spróbować ziemniaków, bananów czy zielonych warzyw. One również są źródłem dużej ilości potasu. Wielu zainteresowanych uważa, że najlepsze sposoby na kaca, to do dostarczanie organizmowi witaminy C, a więc polecają terapeutyczne spożywanie owoców cytrusowych, jagód, papryki czy natki pietruszki. Można na przykład sporządzić napój składający się z 2 – 3 cytryn albo popijać herbatę z cytryną. Cytryna zneutralizuje wodne rodniki. Podobnie działa kwas buraczany i wszelkie inne kiszonki. Uzupełniają one braki witamin i minerałów. Warto wypić pół szklanki soku z kiszonych buraków, a jeśli jest za ostry połączyć go z sokiem z jabłek. Wspomoże to proces detoksykacji. Miód to także lek na kaca. Domowe sposoby jego stosowania podają, że zawarta w nim fruktoza pomaga w rozkładzie aldehydu, przyczyny złego samopoczucia, a także wspomaga metabolizm i dzięki temu szybciej pozbędziemy się z organizmu toksyn. Niejedna osoba borykająca się z problemem po imprezie wskazuje kefir jako lek na kaca. Domowe sposoby zwykle wskazują produkty dostępne niemal w każdym domu, takim produktem jest też kefir, który nie tylko gasi pragnienie, ale też łagodzi sensacje żołądkowe i pomaga przy wchłanianiu cukrów, które są niezbędne do podjęcia walki organizmu z zalegającymi w nim toksynami. Ponoć przedmiotem badań naukowców w Korei Południowej były szparagi i ich wpływ na złagodzenie objawów kaca. Wykazali oni, że minerały i aminokwasy występujące w młodych liściach i pędach szparagów łagodzą objawy kaca. Udowodniono, że zjedzone bezpośrednio przed imprezą chronią komórki wątroby. Natomiast naukowcy z Kalifornii wykazali, że dihydromyricetyna, jeden ze składników rośliny o nazwie howenia słodka zapobiega kacowi. Co więcej składnik ten osłabia działanie alkoholu, a nawet wpływa na mniejszy na niego apetyt. Może więc to być dobry specyfik dla osób posiadających do niego słabość i trudność w ograniczeniu stosowania. Amatorom ziołowych herbatek jako szybki sposób na kaca możemy polecić miętę albo rumianek. Obie herbatki pozwolą na uporanie się z mdłościami i uczuciem ociężałej głowy, a napar z piołunu może też pomóc na zatrucie alkoholowe.

Rady czytelników

Przyglądnęliśmy się też radom naszych czytelników, z których każdy podaje własne sposoby na kaca, wymiotowanie i inne dolegliwości związane z kacem. Jako jeden z ciekawszych sposobów to działanie jakie daje shake bananowy. Według czytelników, gdy żołądek nie przyjmuje żadnego pokarmu, jest to jedyny produkt, który uspokoi żołądek. Należy zmiksować jeden lub 2 banany z lodami i mlekiem i wypić świeżo po przygotowaniu. Banany przywrócą energię, a mleko złagodzi bunt żołądka. Sposoby na kaca po piwie od naszych czytelników zawierają informację o zbawiennym wpływie czekolady na żołądek. Najlepiej przygotować mleko czekoladowe. O mleku już zostało powiedziane, że łagodzi podrażnienia żołądka, czekolada natomiast pozwoli na uzyskanie energii do dalszej walki z usunięciem toksyn. Napój można dowolnie – przygotować zimny bądź ciepły – według własnych preferencji. Wcześniej już wspominaliśmy o zbawiennym działaniu witamin, również czytelnicy poszukujący coś na kaca opisują spożywanie soków owocowych jako dobre lekarstwo na przedawkowanie alkoholu. Dostarczą one nie tylko potrzebnej ilości płynów, ale także cukru i witamin potrzebnych do walki z kacem. Dodatkowo sok naturalny pozwoli na usunięcie przykrego zapachu alkoholu z ust biesiadnika. Gdy meczy Cię kac i suchość w ustach, dobrym sposobem na szybkie nawodnienie organizmu, a równocześnie zdrowym sposobem będzie zaspokojenie pragnienia wodą kokosową. Jest udowodnione to, że to jeden z najlepszych płynów, gdy trzeba nawodnić organizm, a dodatkowo świetnie smakuje, ma piękny, egzotyczny zapach i nie wymaga ostrożności w stosowaniu. Nasi czytelnicy rozważając co zastosować na kaca biorąc pod uwagę domowe sposoby, zalecają również zastosowanie klina w postaci tequili. Jednak przed zastosowaniem się do tej rady zastanów się czy przypadkiem nie będzie to tylko odroczenie wyroku. Sprawa jest dyskusyjna. Są osoby, które uważają zastosowanie się do tej porady jako najlepszy sposób. Inni wprost przeciwnie, jeśli nie wskazują jednoznacznie, że jest to sposób na pozbycie się kaca tylko chwilowo, to maja wątpliwości czy metoda ta nie wpłynie na uzależnienie się od alkoholu. Bądź zatem ostrożny z użyciem tequili. Porządny posiłek to kolejna rada naszych czytelników, którzy radzą, aby coś zjeść zanim pójdziesz na imprezę, aby nie pić na pusty żołądek, a także zanim się położysz do lóżka po powrocie z imprezy. Porządnie też najedz się rano, po wstaniu z łózka. Wielu z imprezowiczów poleca kanapkę z tuńczykiem jako pożywne śniadanie ratujące żołądek i dostarczające energii. Jako wyjście awaryjne imprezowicze podają zastosowanie 2 aspiryn popitych pól litrem wody po powrocie z imprezy, przed pójściem spać i powtórzenie tego zabiegu po przebudzeniu. Według wielu, to zabieg pozwalający na poczucie się jak nowonarodzony po przebudzeniu, bez jakichkolwiek przykrych zdrowotnych niespodzianek. Naturalnie, jak podano – to wyjście awaryjne – a w dodatku nie dla każdego będzie skutecznym sposobem. Ostatnią radą naszych czytelników jest uprawianie seksu. Seks to sposób na rozwiązanie wielu problemów również, jak się okazuje, jest pomocny w leczeniu kaca. Może to fakt, że seks sprawia nam radość, a może to, że podczas seksu przyspiesza oddech, puls, krew inaczej płynie w naczyniach krwionośnych, pH płynów fizjologicznych zmienia odczyn, a także inna jest aktywność fal mózgowych i napięcie mięśniowe. A może wpływ na wyleczenie kaca ma sfera psychiczna i silne emocje z nią związane? Nie zostało to naukowo zbadane. Faktem jest, że niektórych seks leczy od kaca.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ