Ranking 11 najlepszych garnków do gotowania na parze w 2024

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

Garnek do gotowania na parze – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przyglądając się garnkom do gotowania na parze, postanowiliśmy wyłonić ten najbardziej ceniony przez klientów. Przeprowadziliśmy badania satysfakcji, a także sprawdziliśmy, który z modeli jest najczęściej wybierany przez klientów i dlaczego. Po przeprowadzonej analizie okazało się, że najlepszym garnkiem do gotowania na parze w 2024 roku jest model Kinghoff KH-3320. Jest to komplet naczyń wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Naczynie jest odpowiednie do każdego rodzaju kuchenek, łącznie z indukcyjnymi i można je myć w zmywarkach. Zestaw składa się z garnka zasadniczego o pojemności 5 l, 3 wkładów parowych, oraz szklanej pokrywy. Wszystkie elementy mają średnicę 24 cm. Grubość ścianek garnka wynosi 1 mm, natomiast akutermiczne dno ma specjalną płytę aluminiową, która równomiernie rozprowadza ciepło, a także je akumuluje. Dzięki takim rozwiązaniom przygotowywane jedzenie zachowuje wartości odżywcze, a ponadto długi czas utrzymuje temperaturę do spożycia. Kolejny w rankingu, Pyrex Garnek do Gotowania na Parze Pyroflam 2L 40437, oceniony również wysoko przez osoby, które na co dzień używają ten model ze względu na wykonanie go z ceramiki i szkła żaroodpornego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Garnek sprawdzi się zarówno na kuchence gazowej i elektrycznej, jak również na płycie indukcyjnej czy ceramicznej. Jest on bardzo szczelny i nawet po zakończeniu gotowania naczynie jest w stanie utrzymać optymalną temperaturę przygotowanego dania.

Wady

Dno garnka nie zostało odpowiednio zabezpieczone przed odkształcaniem się, co jest widoczne tuż po gotowaniu. To sprawia, iż częste stosowanie produktu i narażanie go na oddziaływanie wysokich temperatur może przyczynić się do jego zniszczenia.

Podsumowanie

Garnek łatwo się myje, także w zmywarce. Jest on na tyle pojemny, że pozwala przyrządzić posiłek dla 3 lub 4 osób. Dzięki niemu dania są mniej kaloryczne, a jednocześnie bardziej pożywne i pełne witamin.

Drugi wybór

Zalety

Garnek o wysokiej estetyce. Podstawa wykonana z białej ceramiki, 2 naczynia do gotowania na parze ze szkła żaroodpornego. Pojemność pojedynczego naczynia wynosi 2 litry.

Wady

Garnek nie nadaje się na kuchenkę indukcyjną, bo nie ma dna ferromagnetycznego. Również podczas pracy naczynia bardzo nagrzewają się, więc przy uzupełnianiu wody w podstawie trzeba być ostrożnym i chronić ręce przed poparzeniem.

Podsumowanie

Naczynie jest wykonane przez firmę z tradycjami, kładącej nacisk na estetykę i prozdrowotne elementy. Garnek można używać na kuchence gazowej i elektrycznej, a także w mikrofalówce.

Rozważ też

Zalety

Model wykonany ze stali nierdzewnej i składa z naczynia podstawowego, trzech nakładek do gotowania na parze i przykrywki. Garnek można używać na wszystkich typach kuchenek, również na indukcji.

Wady

Część użytkowników zauważyła, że garnek jest nieszczelny i pary docierającej do górnego pojemnika jest mniej i ma ona niższą temperaturę. W związku z tym gotowanie w górnym garnku odbywa się wolniej niż w dolnym.

Podsumowanie

Garnki wyposażone są w uchwyty, które się nie nagrzewają. Właściwą cyrkulację powietrza zapewnia to, że dno nagrzewa się szybciej od ścianek. To stwarza potrawom warunki termiczne pozwalające na zachowanie składników odżywczych.

 

 

11 najlepszych garnków do gotowania na parze. Opinie w 2024 roku

 

Zdrowa żywność to nie tylko wiedza o tym gdzie i jak została wyprodukowana, to także metoda obróbki cieplnej, dobry garnek do gotowania na parze, dzięki któremu produkty zachowają wszystkie wartości odżywcze. Gotowanie na parze pozwala zachować wszystkie wartości, a jednocześnie nie wymaga używania tłuszczu do przygotowania dania. Tym razem, więc przedstawiamy ranking garnków do gotowania na parze.

 

1. Kinghoff garnek na parę parowar 5l 24 cm KH-3320

 

1.Kinghoff KH-3320Kinghoff KH-3320 to garnek do gotowania na parze na gaz wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej z trzywarstwowym termicznym dnem, które długo zachowuje ciepło. Dno garnka, podczas podgrzewania, natychmiast pobiera energię i dzięki potrójnej akutermicznej kompozycji aluminium i wysokogatunkowej stali szlachetnej, równomiernie rozprowadza ciepło na całą powierzchnię i akumuluje je.

W skład wchodzi garnek podstawowy o pojemności 5 litrów, 3 wkłady parowe każdy z nich o pojemności 3,5 litra, oraz pokrywa szklana. Średnica garnka wynosi 24 cm. Producent podaje, że ten model pasuje do kuchenek wszelkiego typu, w tym ceramicznych i indukcyjnych, a także zapewnia, że mycie w zmywarce nie zmienia właściwości garnka.

Użytkownicy tego modelu opisują go, jako dobry ze względu na szczelność i łatwość czyszczenia. Panie domu przekazują, że pojemność garnka do gotowania na parze jest odpowiednia do przygotowania obiadu dla trzyosobowej rodziny. Dodatkowo przygotowanie to znacznie się skróciło w stosunku do tradycyjnych metod.

Dla przykładu kurczak podzielony na porcje, jest gotowy już po 20 min, krewetkom wystarczy 2-5 min, a rybę przygotowuje się w 10-15 min.

Jak powszechnie wiadomo, gotowanie na parze to jedna z najzdrowszych form przygotowywania posiłków. Możemy równocześnie cieszyć się pełnowartościowym daniem oraz zadbać o naszą sylwetkę. Aby jednak poprawnie przygotować nasz obiad, musimy najpierw wyposażyć się w odpowiednie do gotowania naczynie. Jako pierwszy prezentujemy produkt marki Kinghoff – model KH-3320. Jest to najlepszy garnek do gotowania na parze w 2024 roku.

 

Zalety

Odpowiedni do wszystkich rodzajów kuchenek: Prezentowany model naczynia do gotowania na parze pasuje do kuchenek wszelkiego typu, w tym ceramicznych i indukcyjnych.

Wytrzymałość: Garnek powstał z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dlatego cechuje się dużą wytrzymałością. Nie musisz zatem obawiać się, że ulegnie on zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur.

Szczelność: Jedną z podstawowych zalet modelu jest jego szczelność. Dzięki niej, nawet jakiś czas po ugotowaniu, temperatura wewnątrz naczynia zostaje utrzymana. Sprawia to, że bez problemu możesz długo cieszyć się ciepłym obiadem.

Łatwość czyszczenia: Prezentowane naczynie jest niezwykle proste w utrzymaniu. Ze względu na wykonanie, z materiału wysokiej jakości, do którego nie przywiera jedzenie, garnek bez problemu można wyczyścić. Ponadto, produkt nadaje się do mycia w zmywarce.

Cena: Nie jest to najtańszy model w naszym zestawieniu, jednak jego niezaprzeczalnym atutem jest niska cena.

 

Wady

Odkształcanie się: Niestety czasem pod wpływem wysokiej temperatury dno garnka odkształca się. Następnie zaraz po ostygnięciu, wraca do pierwotnego stanu.

 

 

 

 

2. Pyrex Garnek do Gotowania na Parze Pyroflam 2L 40437

 

Jednym z bardziej poszukiwanych garnków do gotowania na parze jest Pyrex Garnek do Gotowania na Parze Pyroflam 2L 40437. Garnek do gotowania na parze szklany składa się z podstawy i dwóch naczyń do gotowania na parze oraz przykrywki do nich. Białe naczynie ceramiczne o średnicy u podstawy 17,5 cm (w górnej części 21 cm) ma wysokość 8,5 cm i pojemność 2 litrów. Jest ono przystosowane do użytkowania w temperaturze od – 40 do +800 stopni Celsjusza. Wkłady do gotowania na parze są wykonane ze szkła żaroodpornego i mają wymiary: Średnica u podstawy 18,5 cm (u góry 23 cm), wysokość 7,6 cm i pojemność 2 litry. Pokrywka również została wykonana ze szkła żaroodpornego. Wkłady i pokrywka mogą być używane w temperaturach od -40 stopni do + 300 stopni Celsjusza.

Naczynie pozwala na przygotowanie posiłku bez użycia tłuszczu, a wyposażenie garnka w dwa wkłady znacząco powiększa powierzchnię, w której można przygotować potrawy. Cechy produktu pozwalają na wykorzystanie garnka na kuchence gazowej, elektrycznej lub halogenowej. Nie ma też przeciwskazań użycia jej w mikrofalówce, a także przechowywania przyrządzonych potraw wraz z naczyniami w lodówce czy nawet zamrażarce. Zapewne wielu przyszłych użytkowników ucieszy fakt, że każde z elementów naczynia można umyć w zmywarce.

Marka Pyrex produkuje naczynia ze szkła hartowanego od ponad 90 lat i jej produkty charakteryzuje interesujące wzornictwo, estetyka, trwałość, a także odporność termiczna. Potwierdzają te cechy zadowoleni klienci, którzy doceniają estetykę naczyń, a także ich cechy prozdrowotne. Użytkownicy podkreślają fakt, że naczynia zrobione ze szkła są znacznie bardziej eleganckie niż ich odpowiedniki plastikowe, które są powszechnie stosowanymi naczyniami do gotowania na parze. Pyrex Garnek do Gotowania na Parze Pyroflam 2L 40437 ze względu na atrakcyjny wygląd, a także ładne opakowanie, chętnie jest kupowany z przeznaczeniem na prezent.

 

 

 

 

3. Klausberg Garnki Do Gotowania Na Parze 24Cm 5el kb7146

 

Jeżeli potrzebujesz dobrego garnka, w którym można przygotować posiłek dla całej rodziny, to przyda Ci się komplet Klausberg KB7146. W zestawie znajduje się 5 elementów: Garnek, pokrywka oraz wkłady do gotowania na parze.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu tego urządzenia, ponieważ akcesoria są wykonane ze stali nierdzewnej, więc są wytrzymałe i odporne na odgięcia. Uchwyty są nitowane, dlatego nie nagrzewają się podczas gotowania i można je łatwo zdjąć z kuchenki. Pojemność garnka wynosi 5 l, a woda w nim nie ochładza się zbyt szybko. 3 wkłady na mięso czy warzywa nakłada się na siebie, dlatego potrawy powstają jednocześnie na różnych piętrach.

Waga kompletu wynosi 3 kg. Elementy można myć w zmywarce, co jest bardzo wygodne. Garnek można używać na kuchence indukcyjnej bez obawy o jego zniszczenie. Do zestawu dołączono pokrywkę, która idealnie pasuje do garnka, więc nie trzeba żadnej dokupywać osobno.

Klausberg KB7146 to zestaw składający się z garnka, wkładek z uchwytami i otworami oraz przykrywki. Elementy kompletu są wykonane ze stali nierdzewnej. Garnek ma pojemność 5 l, a jego wymiary to 24 cm x 11,5 cm.

 

Zalety

Nitowane uchwyty: Produkt ma nitowane uchwyty, które się nagrzewają i dzięki nim garnek można łatwo przenosić bez obawy o oparzenie.

Wkłady: W zestawie znajdują się 3 wkłady parowe, których można używać jednocześnie, co pozwala na gotowanie różnych potraw w tym samym czasie.

Łatwość mycia: Wszystkie elementy zestawu można myć w zmywarce, co daje dużą oszczędność czasu podczas sprzątania.

 

Wady

Kolor metalu: Po zbyt długim gotowaniu wody metal, z którego zrobiony jest garnek, zmienia kolor na żółty i niebieski, co nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale niezbyt atrakcyjnie się prezentuje.

Szczelność: Niektórzy twierdzą, że poszczególne wkłady nie są zbyt szczelne, dlatego podczas gotowania do wyższych wkładów parowych nie dociera zbyt duża ilość pary.

 

 

 

 

4. Pyroflam Garnek do gotowania na parze Wy Soki 40522

 

2.Pyroflam 40522Pyroflam 40522 jest naczyniem z przeźroczystymi parownikami. Znajdziemy tu pojemnik żaroodporny na wodę o pojemności 2 litrów, oraz dwa wkłady szklane do gotowania na parze, również o pojemności 2 litrów każde, a także szklaną pokrywkę.

Ten model możemy używać na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych, w piekarniku, oraz w kuchence mikrofalowej. Materiały, z których wykonany jest garnek do gotowania na parze są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, oraz na wszelkiego rodzaju uderzenia i zarysowania.

Garnek jest również łatwy w utrzymaniu czystości, bo można go myć w zmywarce. Wysokość całkowita tego modelu wynosi 25 cm, zewnętrzna, średnica górna to 22,5 cm, a przekrój podstawy 17 cm.

Po zdjęciu naczyń do parowania, podstawę garnka wraz z przykrywką można używać jak każdy inny garnek do tradycyjnego gotowania. Opinie o tych garnkach do gotowania na parze najczęściej wymieniane to estetyczne wykonanie, stanowiące ozdobę kuchni, przeźroczyste parowniki pozwalające na podgląd przygotowywanych dań, a także przystępna cena.

Drugim produktem, który chcemy przedstawić w naszym zestawieniu jest urządzenie marki Pyroflam – model 40522. Jest to wyjątkowo estetyczne naczynie z przeźroczystymi parownikami. W zestawie znajduje się pojemnik żaroodporny na wodę o pojemności 2 litrów oraz dwa szklane wkłady do gotowania na parze, również o pojemności 2 litrów każde. Zestaw posiada też szklana pokrywę.

 

Zalety

Wytrzymałość: Materiały, z których wykonany został prezentowany garnek do gotowania na parze są wyjątkowo odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Co więcej, nie jest to model podatny na wszelkie uszkodzenia i zarysowania.

Łatwe czyszczenie: Garnek jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu czystości, gdyż można go myć w zmywarce. Co więcej do ścianek naczynia nie

Wygląd: Dużą zaletą są przezroczyste parowniki, w których umieszczamy nasze składniki. Dzięki temu możemy nadzorować, jak przebiega proces gotowania.

Cena: Choć nie jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu, to należy podkreślić, że stosunek ceny do jakości tego modelu jest niezwykle atrakcyjny.

 

Wady

Szklane sitka: Dołączone do zestawu sita wykonane są ze szkła, dlatego przy ich użyciu trzeba uważać, gdyż łatwo je zbić.

 

 

 

 

5. Ambition Garnek Do Gotowania Na Parze Loremis 2 Wkłady 20Cm 60782

 

Dobrym produktem jest Ambition Loremis 2, który ułatwia przygotowanie zdrowego posiłku. Zestaw zawiera 2 wkłady, na których można kłaść warzywa i mięsa, aby je ugotować na parze, oraz płaską pokrywkę. Te elementy są zrobione z żaroodpornego, hartowanego szkła o grubości 4 mm. Uchwyty naczynia są bardzo wygodne.

Pojemność naczynia jest równa 3,6 l, jego średnica to 20 cm, a wysokość 28,5 cm. Ścianki mają grubość 0,5 mm. Garnek ma dno indukcyjne, dlatego szybko się nagrzewa. Dodatkowo jest wykonany ze stali nierdzewnej 18/0, która może być używana przez alergików, ponieważ nie uczula. We wnętrzu naczynia jest miarka, dlatego łatwo wlać odpowiednią ilość wody.

Garnek można używać na dowolnej płycie: indukcyjnej, elektrycznej, ceramicznej czy gazowej. Cały zestaw można myć w zmywarce. Konsumenci twierdzą, że model jest bardzo wytrzymały i atrakcyjnie prezentuje się na kuchni.
Komplet Ambition Loremis 2 składa się z garnka, 2 wkładów na warzywa oraz pokrywki. Naczynie ma pojemność 3,6 l i miarkę na ściance, a jego średnica to 20 cm przy wysokości 28,5 cm.

 

Zalety

Szklane wkłady: Zastosowanie szklanego wkładu sprawia, że można w każdej chwili sprawdzić, czy potrawy są gotowe bez konieczności podnoszenia pokrywki, co mogłoby ochładzać posiłek i zabrudzić kuchenkę.

Dno indukcyjne: 3-warstwowe dno indukcyjne bardzo szybko się nagrzewa na dowolnej płycie, dlatego woda szybko się gotuje i paruje, co umożliwia przygotowanie posiłku.

 

Wady

Niepasująca pokrywka: Dołączona do zestawu pokrywka nie pasuje kształtem do żaroodpornych wkładów, ponieważ ma nieco inne wymiary, dlatego przesuwa się podczas gotowania.

Nagrzewanie wkładów: Wkłady są wykonane z żaroodpornego, hartowanego szkła, które dość mocno się nagrzewa podczas gotowania, więc trzeba użyć rękawicy kuchennej, aby bezpiecznie ściągnąć je z garnka i się nie poparzyć.

 

 

 

 

6. Tefal Clipso Perfect P Koszyk do gotowania na parze 46248/69

 

Wybrany do naszego zestawienia garnek do gotowania na parze Tefal jest dostosowany do używania na każdego rodzaju kuchenkach, także indukcyjnych. Jest to szybkowar o objętości równej 7,5 l, który pozwoli nam nie tylko na przygotowanie zdrowych potraw na parze, ale też innych dań. Z jego użyciem możliwe jest gotowanie pod niskim i wysokim ciśnieniem. 

Naczynie ma 5-elementowy system zabezpieczeń składający się z zaworu bezpieczeństwa, wskaźnika obecności ciśnienia, zaworu bezpieczeństwa, systemu automatycznego blokowania pokrywy i solidnie zrobionej uszczelki. Do wykonania garnka wykorzystano stal nierdzewną 18/10 objętą 10-letnią gwarancją producenta. Trójwarstwowe dno jest odporne na zniekształcenia, a do tego szybko i równomiernie się nagrzewa. 

Konsumenci zgodnie twierdzą, że gotowanie w tym naczyniu jest przyjemne i szybkie. Czas przygotowania jedzenia w szybkowarze jest krótszy niż zazwyczaj. Dodatkowo wewnątrz garnka znajduje się praktyczna miarka ułatwiająca odmierzanie płynów.

 

 

 

7. Sokownik ze stali nierdzewnej Konighoffer 8 TD-58481

 

KonigHOFFER to dobrej jakości garnek do gotowania na parze. Indukcja, kuchenka elektryczna, gazowa i ceramiczna to sprzęty, na których można z niego korzystać. Stanowi to potwierdzenie jego uniwersalności. W naczyniu przygotowujemy pyszne domowe soki owocowe i warzywne. W zestawie otrzymujemy: żaroodporną pokrywkę, garnek na owoce, wodę i do zbierania soku, a także wężyk z zaciskiem.

Ten dobry i tani garnek do gotowania na parze ma pojemność równą 8 l, więc można w nim zrobić dużo soku. Jego wysokość całkowita wynosi ok. 42 cm, a średnica jest równa 28 cm. Do produkcji sokownika wykorzystano dobrą gatunkowo stal nierdzewną, która jest łatwa w pielęgnacji i odporna na zarysowania i korozję. 

Opinie na temat KonigHOFFER są pochlebne, co pozwala sądzić, że jakość wykonania naczynia jest zadowalająca. W sokowniku możemy przygotować zdrowy napój z ulubionych warzyw i owoców. W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne do tego elementy.

 

 

 

8. Parowar Zelmer ZSC1100V Perłowo-fioletowy 37Z010

 

Polecamy Twojej uwadze elektryczny garnek do gotowania na parze Zelmer ZSC1100V. Jest to parowar o mocy równej 900 W i pojemności 9 l. Można w nim przygotować obiad dla całej swojej rodziny. Produkt waży 2,8 kg. Sprzęt wyposażono w 3 przezroczyste pojemniki do gotowania, a także podstawkę na jajka. 

Użytkownik ma możliwość skorzystania z jednego z pięciu automatycznych programów gotowania, więc nie musi tracić czasu na wybieranie ustawień. Można w łatwy sposób ustawić czas pracy, aby uniknąć rozgotowania mięsa czy warzyw. Przydatnym dodatkiem jest wskaźnik poziomu wody informujący o konieczności uzupełnienia płynu, co jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.

Zelmer ZSC1100V to garnek do gotowania na parze elektryczny o kompaktowych wymiarach, którego można z powodzeniem używać nawet w małej kuchni. Akcesoria i pojemniki na żywność można myć w zmywarce. Użytkownicy potwierdzają, że utrzymanie sprzętu w czystości nie wymaga zbyt dużo pracy.

 

 

 

9. IKEA Stabil Wkład do gotowania na parze 

 

Znajdujące się w ofercie sklepu IKEA akcesoria kuchenne cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Wynika to przede wszystkim z przystępnych cen, jak również dużego wyboru produktów. Jeśli szukasz solidnie wykonanego garnka do gotowania na parze, polecamy Ci model STABIL.

Jest to dokładnie wkład do gotowania na parze umożliwiający przygotowanie smacznych potraw pełnych wartości odżywczych bez dodatku tłuszczu. Akcesorium jest dostosowane do większości naczyń o pojemności od 4 l do 5 l. Korzystając z wkładu, możemy jednocześnie przyrządzać warzywa do obiadu i gotować zdrową zupę. Garnek do gotowania na parze dostępny w IKEA jest zrobiony ze stali nierdzewnej, więc wykazuje sporą odporność na korozję i działanie wysokiej temperatury.

Konsumentom podoba się to, że można włożyć nawet 3 wkładki jednocześnie, jedna w drugą, co pozwala na przygotowanie większej ilości jedzenia za jednym razem. Do zakupu akcesorium zachęca też jego łatwa pielęgnacja, wytrzymałość i estetyczny wygląd.

 

 

 

10. Berghoff cosmo na parę 20cm 2,7l 1102214

 

Garnek do gotowania na parze Berghoff Cosmo to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Jego średnica jest równa 20 cm, a pojemność to 2,7 l. Naczynie zostało zrobione ze stali nierdzewnej 18/10, która jest gładka, a w związku z tym usuwanie z niej zabrudzeń okazuje się proste. Ten dobry garnek do gotowania na parze jest przystosowany do używania na każdego rodzaju kuchenkach.

Naczynie ma 6-warstwowe dno, które szybko się nagrzewa, gwarantując energooszczędność. Element ten jest odporny na zniekształcenia. Garnek był polerowany od wewnątrz i z zewnątrz, a dzięki temu ładnie się prezentuje. Duże uchwyty sprawiają, że jego przenoszenie jest łatwiejsze. 

Naczynie ma specjalnie wyprofilowane brzegi, aby wylewanie wody było łatwiejsze. Garnek zrobiono z najwyższą starannością, dlatego też wygląda estetycznie i zachowuje elegancki design nawet po wielu miesiącach użytkowania. Produkt jest stosunkowo lekki.

 

 

 

 

11. Klausberg Garnki Do Gotowania Na Parze kb7142

 

Garnek do gotowania na parze na gaz Klausberg KB-7142 jest sprzedawany w zestawie z 3 wkładami parowymi. Naczynie ma pojemność równą 4,5 l, a jego średnica wynosi 22 cm. W komplecie otrzymujemy także szklaną pokrywę z uchwytem. Produkt można myć w zmywarce, bez obaw o to, że na jego powierzchni pojawią się przebarwienia lub inne uszkodzenia.

Z garnka można korzystać na kuchenkach gazowych, indukcyjnych, elektrycznych, halogenowych i płytach ceramicznych. Naczynie ma trójwarstwowe dno akutermiczne, które szybko się nagrzewa i dobrze oddaje ciepło. Klausberg KB-7142 wyposażono w solidnie zrobione i dobrze wyprofilowane uchwyty.

Przeprowadzony przez konsumentów test garnków do gotowania na parze wykazał, że z naczynia Klausberg KB-7142 wygodnie się korzysta. Ma to związek z tym, że szybko się ono nagrzewa, a dodatkowo jest łatwe w pielęgnacji. Użytkownicy zwracają także uwagę na estetykę wykonania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki garnek do gotowania na parze kupić?

 

Gotowanie na parze jest coraz bardziej popularne. Taki sposób przygotowania potraw jest nie tylko dietetyczne i lekkostrawne. Warzywa gotowane w ten sposób zachowują więcej składników odżywczych, niż te gotowane w wodzie czy smażone. Dlatego też posiłki przyrządzane w ten sposób są bardziej wartościowe. Dodatkowo warzywa zachowują piękne kolory oraz smak.

 

 

Zalety gotowania na parze

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego ile cennych witamin i składników mineralnych tracą warzywa gotowane tradycyjnie, czyli w wodzie. Udowodniono, że podczas obróbki produktów w wodzie tracą one aż do 70% witaminy C (np. szpinak). Dzieje się tak ze względu na niższą temperaturę obróbki. Podczas gotowania na parze temperatura wynosi około 100° C, natomiast podczas smażenia temperatura przekracza 200° C.

Posiłki przygotowywane na parze też nigdy nie przypalimy. Jest to doskonała wiadomość, dla tych, którzy nie umieją gotować. Dodatkowo gotowanie tradycyjnie potraw trwa dłużej niż ich przygotowywane na parze, np. ryba przygotowywana w ten sposób będzie gotowa po około 8 minutach a drób po upłynięciu mniej więcej 40 minut. Natomiast przygotowanie kaszy czy ryżu zabierze nam w przybliżeniu pół godziny. Dlatego dobry i tani garnek do gotowania na parze przyda sie w każdej kuchni.

 

Dla kogo gotowanie na parze?

Produkty przygotowane na parze są szczególnie polecane dla osób, które się odchudzają, ponieważ przy ich gotowaniu nie używa się tłuszczu. W związku z tym, że nie jest wymagany olej czy oliwa przy gotowaniu na parze, ten sposób przygotowywania posiłków będzie idealny dla osób mających wysoki cholesterol. Gotując tą metodą możemy również w łatwy sposób ograniczyć spożycie soli.

Produkty przygotowywane na parze z reguły solimy dopiero pod koniec ich obróbki. Jednak znawcy tej sztuki gotowania twierdzą, że niektórych produktów w ogóle nie musimy solić. A to dlatego, że podczas ich przygotowywania para sama wydobywa sód z potraw. Możemy jednak do smaku dodać różnego rodzaju zioła. Oczywiście nasze kubki smakowe poczują różnicę i będziemy musieli przyzwyczaić się do inaczej doprawianych potraw.

 

W czym gotować na parze?

Do wyboru mamy kilka opcji. Jedną z nich jest parowar – elektryczne urządzenie do gotowania na parze. Zaletą tego urządzenia jest to, że do gotowania wystarczy nam tylko gniazdko z prądem. Natomiast wadą jest to, że parowar ma ograniczoną pojemność, której w żaden sposób nie możemy zmienić. Tak więc kupując urządzenie musimy dokładnie określić ilość jedzenia, jaką planujemy w nim przyrządzać. Dodatkowo niektórzy podają, że parowary mogą być drogie w eksploatacji.

Druga opcja to garnek do gotowania na parze. Oczywiście będziemy musieli dobrać odpowiednie naczynie do kuchenki w naszym domu. Jednak takie rozwiązanie umożliwi nam dokupienie dodatkowych sit, jeśli będziemy chcieli rozbudować nasze urządzenie.

Jeśli nosiłaś się z zakupem tego naczynia, lecz zastanawiasz się, jaki garnek do gotowania na parze wybrać poniżej opisujemy kilka aspektów tych produktów, które powinnaś wziąć pod uwagę przed zakupem. Garnki do gotowania na parze nie są skomplikowanymi urządzeniami, jeśli jednak chcesz być zadowolona ze swojego wyboru to warto przejrzeć opcje dostępne na rynku. Warto też na początku poszukiwań określić jaki garnek do gotowania na parze jest dla nas najlepszy. Trzeba wiedzieć, że indukcja wymaga często specjalnego dna, nieco inne właściwości garnka są potrzebne do kuchenki elektrycznej, ceramicznej czy gazowej.

 

Elementy garnka do gotowania na parze

Garnki do gotowania na parze w dobrych cenach składają się zazwyczaj z trzech części. Pierwszy z nich to garnek, do którego wlewamy wodę, kolejny to sito, na które wkładamy gotowane potrawy. Ostatni z elementów to przykrywka. Możemy jednak znaleźć na rynku modele, gdzie producent dołączył więcej niż jedno sitko. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy porozkładać wszystkie elementy naszego dania i przygotować je na jednym palniku. Nie tylko ograniczymy ilość brudnych naczyń. Będziemy również mieli cały obiad gotowy w jednym czasie. Nie będziemy więc stresować się podczas gotowania, że mięso nam wystygnie zanim ziemniaki się ugotują, czy brakuje nam palników by przygotować cały posiłek.

 

 

Materiał, z którego garnek do gotowania na parze jest wykonany

Tak jak każde naczynie wykorzystywane w kuchni i garnek do gotowania na parze może być wykonany z różnych materiałów. To, jaki my wybierzemy zależy od naszych preferencji oraz sprzętu AGD w naszej kuchni. Pamiętajmy, że jeśli mamy w domu kuchenkę indukcyjną to musimy sprawdzić, czy wybrany model będzie na niej działać.

Chyba najbardziej popularne są garnki do gotowania na parze wykonane ze stali nierdzewnej. Ten materiał jest trwały, dodatkowo utrzymuje długo wysoką temperaturę. Najlepsze garnki do gotowania na parze zrobione ze stali nierdzewnej nie rysują się i nie odpryskują, więc długo będą wyglądały jak nowe. Poza tym są w miarę lekkie, nie chłoną zapachów oraz nie przypalają się.

Garnki do gotowania na parze ceramiczne polecane są głównie właścicielom kuchenek indukcyjnych. Są one dosyć ciężkie, ale dzięki temu dłużej utrzymują wysoką temperaturę. Taka konstrukcja powoduje również, że ciepło rozprowadza się równomiernie. Jak pokazuje test garnków do gotowania na parze ceramiczne modele polecane są także do zapiekania.

Emalia to kolejny materiał, z którego wykonuje się naczynie do gotowania na parze. Są one dostępne cenowo. Kupując ten rodzaj naczynia będziemy mieli też największy wybór wzorów i kolorów. Niestety garnki emaliowane szybko ulegają zniszczeniu, ładne wzory pod wypływem temperatury odpadają i się zarysowują. Dużo osób korzystających z tych naczyń przekazuje również, że uchwyty garnków nagrzewają się, gdyż są wykonane z tego samego materiału. Dodatkowo podczas gotowania musimy być bardzo uważni, gdyż jedzenie często się przypala w garnkach emaliowanych.

Szklane garnki do gotowania na parze to nowoczesny wynalazek. Naczynia szklane są dosyć ciężkie oraz delikatne. Przy przenoszeniu i ustawianiu części garnka musimy być ostrożni, by nie upuścić żadnego elementu, gdyż może on się stłuc. Na pewno monitowanie gotowania będzie o wiele łatwiejsze w szklanych naczyniach niż innych garnkach. Bez podnoszenia pokrywki czy sitka widzimy, na jakim etapie gotowania jest nasza potrawa. Dla niewprawionych kucharzy może być to idealne rozwiązanie, które zapobiegnie rozgotowywaniu przez nich obiadu. Kolejną zaletą szklanych garnków do gotowania na parze jest to, że nie wchodzą one w reakcje chemiczne z przetwarzaną żywnością. Pamiętajmy jednak: szklane naczynia nie są odpowiednie do gotowania na każdym rodzaju kuchenki. Sprawdźmy więc przed zakupem, czy wybrany zestaw jest odpowiedni do naszej kuchni.

 

Jaki jest najlepszy garnek do gotowania na parze?

Po przeczytaniu naszego krótkiego poradnika powinnaś wiedzieć, jak dobre gotowanie na parze jest dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojej rodziny. Mamy nadzieje, że udało nam się Ciebie przekonać, że jest łatwy sposób, by zadbać o dietę swoją i swoich najbliższych.

Po lekturze naszego przewodnika powinnaś też wiedzieć, co jest dostępne na rynku. Jakie naczynie do gotowania na parze jest warte Twojej uwagi, a jakie powinnaś omijać szerokim łukiem. Jeśli masz liczną rodzinę szukaj modelu z więcej niż jednym sitem. Ewentualnie sprawdź, czy producent garnka, który wybrałaś oferuje możliwość dokupienia elementów naczynia.

 

Parowar czy garnek do gotowania na parze?

 

We wcześniejszej części artykułu opisaliśmy modele cieszące się największą popularnością oraz pokazaliśmy, jaki garnek do gotowania na parze jest polecany przez specjalistów. Teraz chcemy skupić się na porównaniu tych naczyń z parowarami, które zyskują coraz większą popularnością. Pokażemy wady i zalety obu sprzętów, co pomoże Ci znaleźć najlepsze naczynie dla siebie.

 

 

Dlaczego warto gotować na parze?

Zarówno opisywane wyżej garnki, jak i parowar wykorzystują technikę gotowania na parze, która jest coraz popularniejsza. Dlaczego? Posiłki gotowane w ten sposób mają zdecydowanie więcej wartości odżywczych, jak witaminy i minerały. Poza tym przygotowywane warzywa zachowują swój naturalny kolor i zapach. Właściciele parowarów i garnków do gotowania na parze na pewno zauważyli, że ryzyko przypalenia dania jest znacznie mniejsze.

 

Zalety i wady garnków do gotowania na parze

Garnki do gotowania na parze nie wymagają podłączenia do prądu – możesz ustawić garnek na kuchence gazowej, a jeśli jest żeliwny nawet na ognisku. Wielu producentów zapewnia, że gotowanie z użyciem pary wodnej przebiega bardzo szybko. Dzięki temu Twoje danie będzie gotowe w kilka minut. Obsługa takich naczyń jest bardzo prosta, dlatego użytkownicy niezależnie od wieku poradzą sobie z gotowaniem w takim garnku.

Główną wadą garnków do gotowania na parze jest to, że zestaw zajmuje sporo miejsca w kuchni, aczkolwiek wiele zależy od tego, jaki produkt wybierzesz, akurat w tej kwestii masz duży wybór. Poza tym takie produkty nie mają dodatkowych funkcji, jak parowary. Nie można w nich też jednocześnie gotować np. ryby, kurczaka czy warzyw, bo zapachy się mieszają. Musimy też ciągle kontrolować posiłek, aby go nie rozgotować.

 

 

Zalety i wady elektrycznych parowarów

Coraz więcej osób inwestuje w parowary – głównie ze względu na wiele dodatkowych funkcji. W zależności od typu urządzenia może mieć ono specjalne programy dopasowane do konkretnych typów dań. Sporo sprzętów ma też czasomierz, czyli programowanie gotowania na konkretną godzinę. Dzięki temu po powrocie do domu będzie na Ciebie czekał ciepły obiad. Wiele parowarów ma też małe pojemniki przeznaczone do gotowania sypkich produktów, jak ryż czy kasza. Dlatego możesz w tym samym czasie przygotować cały obiad. Urządzenia elektryczne nie zajmują też za dużo miejsca w kuchni.

Choć elektryczne parowary są bardzo przydatne w kuchni, to jeśli jesteś właścicielem sprzętu z niewielkim przewodem, jego ustawienie w kuchni będzie dość trudne. Niektóre modele są też bardzo energochłonne.

Niektórzy konsumenci mają problem z czyszczeniem swoich parowarów. Szczególnie trudne jest usunięcie zabrudzeń z wnętrza naczynia. Sporą wadą części urządzeń jest to, że pojemnik wykonany jest z tworzywa sztucznego. Taki materiał może reagować z żywnością i zmieniać jej smak.

 

Parowar elektryczny czy garnek do gotowania na parze

Każdy z produktów ma wady i zalety. Urządzenia elektryczne mają na pewno sporo dodatkowych funkcji, które ułatwiają gotowanie. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie osoby będą w stanie korzystać z tego typu sprzętów. Niestety, nie zawsze obsługa parowaru jest intuicyjna. Garnki do gotowania na parze są mniej skomplikowane, mają mniej funkcji, ale łatwiej się je czyści.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić garnek do gotowania na parze?

Garnek do gotowania na parze to coraz bardziej popularne naczynie, zwłaszcza w kręgach osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Ceny tego typu naczyń wahają się od około kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tak duża rozbieżność jest spowodowana różnicami w materiale wykonania, kraju produkcji, wielkości oraz wieloma innymi czynnikami. Garnek do gotowania na parze można zakupić w wielu supermarketach, mniejszych sklepach z AGD, a także sklepach internetowych. 

 

 

P2: Jak używać silikonowego garnka do gotowania na parze?

Silikonowy garnek do gotowania na parze ma formę elastycznego sitka z pokrywką. Na rynku dostępne są modele różnej wielkości, które można dopasować do garnków niemal każdej wielkości. Użytkowanie garnka silikonowego jest bardzo łatwe, wystarczy nałożyć na garnek z wodą sitko i ułożyć w nim wybrane produkty. Następnie nakładamy na wierzch pokrywkę i czekamy, aż dana potrawa będzie gotowa. Zaletą silikonowej nakładki do gotowania na parze jest niewątpliwie jej cena. To dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z gotowaniem na parze i nie są pewne, czy będą chciały przygotowywać potrawy w ten sposób. Nakładka na garnek do gotowania na parze jest bez wątpienia najprostszą i najłatwiejszą formą sprawdzenia czy taka metoda przyrządzania posiłków nam odpowiada.

 

P3: Ile kosztuje garnek do gotowania na parze?

Garnki do gotowania na parze są dostępne w wielu miejscach i ich ceny są bardzo zróżnicowane. Na przykład decydując się na zakup garnka do gotowania na parze w sklepie internetowym, musisz doliczyć do niego koszt wysyłki. W tym przypadku być może zapłacisz cenę  nieco wyższą niż za ten sam model dostępny w sklepie stacjonarnym, jednak naczynie zostanie dostarczone do Twojego domu. Ceny garnków do gotowania na parze sięgają często kilkuset złotych za wyroby marek premium, które są wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Jeśli zależy Ci na trwałym sprzęcie, który dodatkowo będzie łatwy w utrzymaniu w czystości, zdecyduj się na taki zakup. Niektóre sklepy mają swoją własną ofertę i możemy znaleźć garnek do gotowania na parze Ikea czy Lidl. Inne, w sekcji “garnek do gotowania na parze” mają oferty wielu producentów. Tak będzie w sklepach Media Expert, Media Markt, Auchan czy w serwisie Allegro.

 

P4: Ile wody wlewać do garnka do gotowania na parze?

Nie zależnie od wielkości garnka, wlej tyle wody, aby zakryć jego dno, a woda znajdowała się na wysokości ok. 3-4 cm. Jeśli masz specjalne urządzenie do gotowania na parze, wlej do niego dokładnie tyle wody, ile zaleca producent. Jeśli do gotowania używasz silikonowych nakładek, sitek lub zwykłego durszlaka pamiętaj, by woda nie wlewała się do gotowanych warzyw i by dno wybranego akcesorium znajdowało się w całości pod wodą.

 

 

P5: Jak działa garnek do gotowania na parze?

Każde z naczyń do gotowania na parze wykorzystuje temperaturę wrzenia wody do gotowania mięsa lub warzyw. W zależności od poziomu twardości danej potrawy, może ona być gotowa nawet w kilkanaście minut, bez ryzyka utraty zbyt wielu substancji odżywczych. To bardzo istotne, ponieważ gotowanie na parze jest zalecane osobom, które powinny jeść lekkostrawne pokarmy, bogate w mikroelementy i witaminy. W trakcie takiej obróbki cieplnej, warzywa, owoce i mięso tracą niewiele ze swoich wartości odżywczych.

W zależności od potrzeb możesz nabyć wysoki garnek do gotowania na parze, który na kilku poziomach może pomieścić nawet całe danie obiadowe dla kilku osób. W ten sposób na jednym palniku możesz przygotować smaczny, zdrowy posiłek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ