Jak gotować szparagi?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Gdy zaczyna się krótki, bo trwający tylko kilka tygodni sezon na szparagi, pojawiają się one niemal na każdym stole. Są smaczne, pożywne i przede wszystkim zdrowe. Właściwe przygotowanie szparagów stanowi jednak wyzwanie dla wielu osób, szczególnie gdy przyrządzane są one po raz pierwszy. Jak więc ugotować te sezonowe warzywa, aby były miękkie i smaczne?

 

Dlaczego warto jeść szparagi?

Szparagi to pędy wieloletniej rośliny, które w sezonie zbierane są nawet codziennie. Pojawiają się one na przełomie wiosny i lata. Szparagi są chętnie wykorzystywane w wielu daniach, gotowane, smażone i pieczone, a nawet zjadane na surowo. Występują one w kilku odmianach, białej, zielonej i fioletowej, ale wszystkie należą do tego samego gatunku. Na grubość i wielkość szparagów ma wpływ wiek rośliny. Zaczyna ona wypuszczać jadalne pędy dopiero po ok. 3 latach. Wcześniej są one cienkie i małe. Roślina, która rozrastała się już przez wiele sezonów, zaczyna wypuszczać grube i nieprzyjemne w smaku pędy.

Szparagi są nie tylko smaczne, ale także chrupiące i lekko słodkie. Przede wszystkim jednak są zdrowe, o czym świadczą zawarte w nich witaminy. Szparagi mają w sobie witaminę C, E i K, są także bogate w błonnik, kwas foliowy, potas oraz magnez. Jeśli chodzi o kalorie, szparagi mają ich niewiele. W 100 g warzyw jest tylko 20 kcal. Można więc jeść je bezkarnie przez cały krótki sezon.

 

Co przygotować ze szparagami?

Gotowanie szparagów wymaga wprawy i znajomości kilku zasad. Jeśli jednak uda się je poprawnie przygotować, dobrze sprawdzają się jako dodatek do obiadu lub przystawka. Szparagi można wykorzystać do kremowych zup, do omletów lub zapiekanek. Często wykorzystywane są w warzywnych tartach, czy jako składnik sałatek. Smaczny przepis na szparagi to także proste i szybkie przygotowanie ich z odpowiednim sosem. Najlepiej sprawdza się dodatek, który będzie kontrastował z ich delikatnym, lekko słodkim smakiem. Szparagi podaje się z sosem beszamelowym, musztardowym, czy winegret. Można je także obtoczyć w ziołach i zapiec lub podać z bułką tartą przyrumienioną na maśle. Odpowiedzi na pytanie, jak jeść szparagi, jest wiele. Można je przyrządzać na różne sposoby, a nawet jeść na surowo, zaraz po zbiorze. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na przygotowanie szparagów z wykorzystaniem obróbki cieplnej.

Jak przygotować szparagi?

Na przygotowanie szparagów nie trzeba poświęcać wiele czasu. Wystarczy dobre naczynie, na przykład garnek Gerlach, odrobina wody i pyszne danie gotowe. Szparagi można przyrządzić także w piekarniku, na patelni, czy na grillu. Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, jak odpowiednio wybrać warzywa. Zakup złych, nieświeżych pędów to podstawowy błąd, który popełnia wiele osób. W efekcie nie smakują one dobrze, są twarde, gorzkie i włókniste. Dlatego przygotowanie szparagów zaczyna się tak naprawdę już podczas wybierania ich w sklepie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, aby były świeże. Zielone szparagi powinny mieć żywą barwę, a biała odmiana musi mieć jasny kolor. Warzywa nie mogą mieć przebarwień ani suchych części. Wybieraj tylko te szparagi, których główki są zamknięte. Końcówki powinny być wilgotne, warto sprawdzić, czy po lekkim naciśnięciu wypływa z nich sok. Cały pęd musi być lśniący i sprężysty. Wybierając białe szparagi, unikaj cienkich pędów. Trzeba będzie bowiem obrać je jeszcze ze skórki, dlatego dla większego komfortu lepiej wybrać grubsze warzywa. Zielone szparagi mogą być dowolnej grubości.

Nie wystarczy jedynie dobrze wybrać szparagi w sklepie, trzeba je także właściwie przechowywać. Wiele osób popełnia błąd, chowając je do lodówki, tak samo, jak inne warzywa. Szparagi trzeba przechowywać jak kwiaty. Ustawić je w pozycji stojącej, zanurzone w wodzie. Można je także owinąć wilgotną ściereczką. Szparagów nie powinno przechowywać się dłużej niż trzy dni. Tak naprawdę zaleca się spożycie ich w ciągu 24 godzin, ponieważ wtedy tracą najmniej smaku. Szparagi po zerwaniu wciąż zużywają zmagazynowaną w sobie energię, przede wszystkim cukier. Dlatego im dłużej są przechowywane, tym stają się mniej słodkie. Po pewnym czasie szparagi robią się także zdrewniałe, ponieważ zaczynają wytwarzać ligninę, czyli substancję występującą w drewnie i odpowiadającą za jego łykowatość. Pędy tracą również wodę i jędrność, robią się pomarszczone. Dlatego warto szparagi zjadać jak najszybciej.

 

Jak obrać szparagi?

Przed przystąpieniem do gotowania szparagów, trzeba je przygotować. Białe pędy należy obrać z twardej skórki. Dobrze sprawdzi się do tego obieraczka do warzyw lub mały nożyk. Włókna obieraj, kierując się od główki w dół. Następnie odetnij zdrewniałe końcówki. W przypadku zielonych szparagów nie trzeba obierać ich ze skórki. Wystarczy jedynie pozbyć się zdrewniałej końcówki. Często polecanym sposobem jest wygięcie łodygi, aż do jej przełamania. Szparag złamie się w miejscu, w którym zdrewniałe włókna przechodzą w świeży miąższ. Taka metoda nie zawsze jest jednak skuteczna. Dlatego można to zrobić także nożem. Ostrzem łatwo da się wyczuć miejsce, w którym kończy się zdrewniała część. Jeśli nóż napotkał nawet niewielki stwardnienie, wystarczy przesunąć go kilka milimetrów wyżej w stronę główki warzywa.

Jak gotować zielone szparagi?

Zielone szparagi są łatwiejsze do przygotowania niż biała odmiana, przede wszystkim są bardziej przewidywalne. Większość z nich ma delikatny słodki smak i nawet po przypaleniu lub rozgotowaniu pozostają smaczne. Dlatego zielone szparagi cieszą się największą popularnością. Można przygotować je na wiele sposób, a żaden z nich nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. 

 

Gotowanie szparagów

Gotowanie w wodzie to najłatwiejszy sposób przygotowania zielonych szparagów. Potrzebny będzie wysokie garnek, ponieważ łodygi muszą stać pionowo. Szparagi należy ułożyć w naczyniu i zalać wodą tak, aby główki wystawały nad jej powierzchnią. Do garnka można dodać odrobinę cukru, sól i trochę masła. Ile czasu gotować szparagi? Zalecany czas dla zielonej odmiany to ok. 3-4 minuty. Nie powinno się przekraczać 5 minut, ponieważ łodygi stracą wtedy swój słodki smak. Dobrze ugotowane szparagi powinny być chrupkie i mieć wyrazisty, żywy kolor. Łodygi podczas gotowania można związać nitką, aby nie przewracały się i pozostały w pozycji stojącej. Po przygotowaniu szparagów można wykorzystać wywar do przyrządzenia sosu. Warto wtedy nie solić wody, aby mieć pewność, że powstały sos nie będzie przesolony.  

 

Szparagi na parze

Szparagi można przygotować także na parze. Nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu, wystarczy garnek, durszlak oraz pokrywka. Jak smakują szparagi przygotowane na parze? Wiele osób twierdzi, że lepiej niż ugotowane tradycyjnie. Para wodna sprawia, że łodygi zachowują swój naturalny smak i aromat, którego nie wypłukuje z nich woda. Szparagi należy ułożyć w naczyniu lub durszlaku, przykryć pokrywką i gotować przez ok. 2 – 4 minuty.

Pieczenie szparagów

Szparagi można przygotować także w piekarniku. Metoda ta sprawdza się, szczególnie gdy chce się przyrządzić większą ilość porcji. Piekarnik warto wcześniej mocno nagrzać. Szparagi należy układać na blasze, która została wcześniej podgrzana i obficie skropiona olejem lub oliwą z oliwek. Łodygi powinny delikatnie syczeć po zetknięciu z rozgrzaną powierzchnią. Piekarnik powinien mieć funkcję termoobiegu, warto wykorzystać także (jeśli jest taka możliwość) ustawienia przeznaczone do opiekania warzyw. Szparagi należy piec nie dłużej niż 10 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.

 

Smażone szparagi

Jak przyrządzić szparagi na patelni? Jest to szybsze i prostsze niż pieczenie, a efekt jest zaskakujący. Przypieczone szparagi mają ciekawy smak, dodatkowo podkreślony przez karmelizowany zawarty w nich cukier. Na mocno rozgrzany olej lub oliwę należy dodać łodygi, tak aby ich powierzchnia szybko się zarumieniła, a środek pozostał miękki i nierozgotowany. Proces smażenia powinien trwać krótko, ok. 3-4 minut.

 

Szparagi na grillu

Zielone szparagi można przyrządzić także na grillu. Sezon na te warzywa przypada akurat w okresie wiosenno-letnim, gdy odbywają się pierwsze przyjęcia w ogrodzie. Aby łodygi nie wpadały do paleniska, można ułożyć je w poprzek kraty grillowej lub kilka szparagów nabić na patyczki do szaszłyków, przebijając je przez łodyżki i końcówki. Warzywa warto ułożyć na grillu, dopiero gdy będzie on mocno rozgrzany. Powinno się piec je nie dłużej niż przez 5 minut.

 

Szybkie szparagi w mikrofalówce

Jeśli zastanawiasz się, jak przyrządzić zielone szparagi na szybko, ciekawym rozwiązaniem jest podgrzanie ich w kuchence mikrofalowej. Takie przygotowanie warzyw sprawdza się, gdy chcesz w krótkim czasie podać przystawkę lub danie główne. Szparagi należy owinąć folią i umieścić na talerzyku. Mikrofalówkę trzeba ustawić na najwyższą moc. Ile gotować szparagi w kuchence mikrofalowej? To zależy od jej mocy, ale nie dłużej niż 30 sekund. Nie jest to jednak najlepszy sposób na przygotowanie warzyw. Skórka szparagów często wciąż pozostaje twarda, a miąższ rozgotowany. Jeśli więc chcesz przygotować w taki sposób łodygi, lepiej wcześniej obrać je ze skórki.

 

Jak ugotować białe szparagi?

Białe szparagi są trudniejsze w przygotowaniu. Przede wszystkim nie zawsze można wybrać odpowiednie łodygi. Może zdarzyć się, że w jednym pęczku są zarówno smaczne szparagi, jak i pędy o gorzkim smaku. Białe szparagi można jednak przygotowywać tak samo, jak zielone. Trzeba pamiętać, żeby łodygi wcześniej dokładnie i głęboko obrać. Można je gotować, smażyć lub piec, zwykle jednak trwa to dłużej niż w przypadku zielonej odmiany. Jak długo gotować szparagi? Białą odmianę należy poddać obróbce cieplnej przez ok. 7 minut.

 

Mrożenie szparagów

Szparagi można mrozić, aby móc wykorzystać je później, gdy skończy się sezon na świeże warzywa. Jest to możliwe, gdy wcześniej odpowiednio się je przygotuje. Łodygi należy obrać i zamrozić podzielone na mniejsze partie. Jak ugotować szparagi, które zostały zamrożone? Wystarczy wrzucić je do wrzątku. Nie trzeba wcześniej rozmrażać szparagów, aby nie straciły jędrności. Ile gotuje się szparagi po zamrożeniu? Mniej więcej tyle samo czasu co świeże łodygi. Warto jednak pamiętać, że mrożone szparagi nie będą tak samo smaczne i jędrne, jak te ugotowane zaraz po zebraniu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ