Pudding z nasion chia cieszy się dużą popularnością wśród osób na diecie. Jest nie tylko mało kaloryczny i bardzo smaczny, ale także niezwykle łatwo i szybko się go przygotowuje. Jest idealny dla wegetarian, a nawet wegan, jeśli użyjemy mleka roślinnego. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych przepisów na ten niezwykły deser.
Kilka słów o nasionach chia
Nasiona chia, znane również jako szałwia hiszpańska, zawierają wiele witamin i składników odżywczych, dlatego stanowią doskonały element zrównoważonej diety. Do Europy przybyły z Gwatemali i Meksyku, a obecnie największe plantacje znajdziemy w Australii, Paragwaju, Ekwadorze, Argentynie i Boliwii. Nazwa „chia” pochodzi od słowa „chian”, które w języku nahuatl oznacza „tłusty, oleisty”. Odnosi się to do faktu, że chia zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych.
Nasiona mają około 30% nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Substancje są niezbędne w organizmie człowieka, ponieważ wpływają na prawidłową pracę układu krwionośnego i nerwowego, regulują poziom cholesterolu i korzystnie działają na wzrok. Chia to także źródło minerałów i witamin, w tym między innymi witaminy A, mającej wpływ na dobre widzenie, witaminy C, wspomagającej odporność, a także witamin z grupy B i E. Szałwia hiszpańska dostarczy nam także żelaza, wapnia, fosforu, potasu i magnezu, dlatego jeśli cierpimy na niedobór tych składników, deser z chia pozwoli nam je uzupełnić.
Nasiona są źródłem przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Sprawiają, że jest lepiej nawilżona i szybciej się regeneruje, a także spowalniają procesy starzenia. Mikroelementy zawarte w nasionach chia mają również dobry wpływ na włosy i paznokcie, poprawiają ich ogólny stan i wzmacniają je. Szałwia hiszpańska zawiera także bardzo dużo błonnika, dlatego zaleca się jej spożywanie na diecie. Błonnik przyspiesza przemianę materii, potęguje uczucie sytości i hamuje skoki poziomu glukozy we krwi.
Jak jeść nasiona szałwii hiszpańskiej? Możemy dodawać je do jogurtu, płatków czy koktajli. Ciekawym rozwiązaniem jest pudding chia przygotowywany z mleka i dodatków. Należy jednak pamiętać, że ze względu na dużą zawartość błonnika, 2 łyżeczki nasion dziennie w zupełności wystarczą. Nadmiar może powodować problemy z układem pokarmowym.
Przepisy
Pudding chia z mlekiem kokosowym
- 1 szklanka mleka kokosowego,
- 200 g malin,
- 6 łyżek nasion chia,
- 3 łyżki syropu z agawy.
Podana ilość składników wystarczy na 4 porcje deseru. Pudding z chia długo pęcznieje, dlatego najlepiej przygotować wieczorem, aby następnego dnia cieszyć się gotowym deserem. Na początku przeciskamy maliny przez drobne sitko, aby pozbyć się pestek. Powstały mus przelewamy do szklanki i zalewamy wodą tak, aby napełnić całe naczynie. Dodajemy 3 łyżki nasion chia i odstawiamy na około 20 minut.
Przygotowujemy szklankę mleka kokosowego i wsypujemy do niej pozostałe 3 łyżki nasion, mieszamy i odstawiamy na 20 minut. Po upływie tego czasu ponownie mieszamy mieszankę z malinami oraz mieszankę z mlekiem, dosładzamy syropem z agawy (można go zastąpić cukrem lub miodem). Obie szklanki przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 6 godzin, w tym czasie nasiona napęcznieją.
Po 6 godzinach rozkładamy gotowy pudding chia z malinami do pucharków – na dno wersja z mlekiem kokosowym, a na wierzch porcja z owocami. Deser możemy udekorować świeżymi listkami mięty.
Pudding chia z mango
- 1 szklanka mleka,
- 4 łyżki nasion chia,
- 150 g serka mascarpone,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- 1 mango.
Do przygotowania deseru potrzebny nam będzie blender kielichowy, za pomocą którego przygotujemy mus z mango. Z podanych składników dostaniemy 4 małe lub 2 duże porcje. Do deseru wystarczy nam 1 bardzo duże mango lub 2 mniejsze.
Przygotowania rozpoczynamy od podgrzania mleka. Lekko ciepły płyn sprawi, że nasiona chia szybciej napęcznieją. Możemy użyć mleka krowiego lub roślinnego – kokosowego, migdałowego czy innego ulubionego. Do mleka wsypujemy 4 łyżki nasion i mieszamy. Odstawiamy do lodówki na 6 godzin. Ten etap przygotowania deseru możemy rozpocząć wieczorem, a dokończyć go rano następnego dnia.
Do miseczki przekładamy serek mascarpone i dodajemy do niego 2 łyżeczki cukru waniliowego. Całość dokładnie mieszamy (możemy użyć blendera, aby cukier szybciej się rozpuścił). Słodki serek przekładamy do napęczniałych nasion chia i mieszamy łyżką – nie używajmy miksera, aby nie rozdrobnić nasion.
W kolejnym etapie myjemy mango i obieramy ze skórki. Kroimy w średnią kostkę. Połowę owocu blendujemy na gładki mus. Na dno pucharków deserowych przekładamy pudding chia z mlekiem i serkiem mascarpone. Następnie ostrożnie pokrywamy go musem z mango. Na wierzchu układamy kawałki owoców.
Pudding chia z bananem
- 300 g jogurtu naturalnego,
- 4 łyżki nasion chia,
- 4 łyżeczki miodu,
- 2 banany,
- 3 łyżeczki kakao,
- orzechy lub granola do dekoracji.
Pudding chia z jogurtem naturalnym, bananem i czekoladą to pyszny, sycący deser, który zachwyci każdego. Połączenie jasnej warstwy jogurtowej i ciemnej czekoladowej prezentuje się fantastycznie, dlatego deser doskonale sprawdzi się na przyjęciach czy rodzinnych uroczystościach. Przekąska ma także wiele wartości odżywczych, a gdy miód zastąpimy syropem z agawy, nada się również dla wegan.
Jednego banana blendujemy na gładką masę, a drugiego kroimy w plasterki. Jogurt rozdzielamy na dwie miseczki. Do jednej z nich dodajemy 2 łyżki nasion chia oraz 2 łyżeczki miodu, mieszamy i odstawiamy do lodówki. Do drugiej miseczki z jogurtem wsypujemy pozostałe nasiona, miód, kakao i zblendowanego banana. Mieszamy i również odstawiamy do napęcznienia na 6 godzin.
Gdy pudding napęcznieje, przekładamy go do pucharków. Na dno naczynia wykładamy masę czekoladową, a na nią – jogurtową. Na jasnej masie układamy plasterki banana i przykrywamy je pozostałą warstwą kakaową. Desery dekorujemy plastrami banana i orzechami lub ulubioną granolą.
Jagodowy pudding chia
- 200 ml mleka,
- 4 łyżki nasion chia,
- 50 g jagód,
- 50 g malin,
- 50 g borówek.
Do miseczki wlewamy ciepłe mleko, dodajemy do niego nasiona chia i jagody i mieszamy. Aby kolor puddingu był bardziej intensywny, możemy dodać również kilka kropel fioletowego barwnika do żywności. Jeśli lubisz słodkie desery, dosyp łyżeczkę cukru. Mieszankę przekładamy do 4 małych pucharków i odstawiamy do lodówki na 6 godzin. Gotowy deser dekorujemy świeżymi owocami – malinami i borówkami. Na wierzchu można położyć też listek mięty.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ