Ranking 6 najlepszych jogurtownic w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Jogurtownica – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat zdrowego odżywiania, coraz więcej osób decyduje się na zakup jogurtownicy. Urządzenie nie jest bardzo popularne, dlatego, aby pomóc przy wyborze, stworzyliśmy ranking polecanych produktów. Chętnie wybierana jest jogurtownica Ariete Yogurella 621. Urządzenie jest łatwe w obsłudze oraz można je bez problemu wyczyścić. Za pomocą niewielkich wymiarów zmieści się w każdej kuchni. Polecanym modelem jest również jogurtownica Adler AD4476. Urządzenie pozwala na przygotowanie 1,5 litra jogurtu, który jest od razu porcjowany w szklanych słoiczkach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie wyróżnia się cichym trybem pracy, co docenią osoby mające dosyć brzęczących kuchennych sprzętów. Plusem jest także łatwość obsługi oraz utrzymania urządzenia w czystości. Sprzęt jest także wykonany z solidnych materiałów.

Wady

Urządzenie ma relatywnie niewielką moc, przez co pojemność jogurtownicy wynosi tylko litr, a czas przygotowania jogurtu to 12 godzin. Plastikowe elementy obudowy niekiedy ulegają zniszczeniu.

Podsumowanie

Jeśli szukamy małej i cichej jogurtownicy za niewielkie pieniądze, ten model powinien w zupełności odpowiadać naszym potrzebom. Spodoba nam się także dlatego, że nie zajmie dużo miejsca na blacie ani nie zużywa wiele energii elektrycznej.

Drugi wybór

Zalety

Dużą zaletą tego modelu jest przygotowywanie jogurtu bezpośrednio w słoiczkach odpowiadających jednej porcji. Słoiczki wykonane są ze szkła, co jest rozwiązaniem wielorazowym i przyjaznym środowisku. Nie należy także zapominać o broszurze z przepisami oraz możliwości przygotowywania wegańskich jogurtów.

Wady

Urządzenie pracuje głośno, co nie odpowiada wszystkim konsumentom. Plastikowa obudowa (w tym także przejrzysta pokrywka) jest wrażliwa na uszkodzenia i zarysowania.

Podsumowanie

Wszyscy poszukujący niewielkiej, ale estetycznej i pomocnej jogurtownicy powinni zwrócić uwagę na ten model. Przygotowywanie jogurtu bezpośrednio w słoiczku oszczędzi nam pracy z porcjowaniem i ułatwi przechowywanie, a temperatura przygotowywania nieprzekraczająca 42 stopni Celsjusza zapewnia bogactwo kultur bakterii w gotowym jogurcie.

Rozważ też

Zalety

Jogurtownica ma dużą pojemność, wynoszącą aż 1,5 litra oraz pozwala na przygotowanie nie tylko jogurtów, ale także serków, kefirów oraz ich wegańskich odpowiedników. Termostat ułatwia kontrolowanie produkcji jogurtu.

Wady

Plastikowe elementy obudowy łatwo uszkodzić. Konieczność samodzielnego ustawiania czasu oraz temperatury wymaga od użytkownika pewnej wiedzy na temat powstawania jogurtu i procesu samodzielnej produkcji.

Podsumowanie

Jeśli w produkcji jogurtów czujemy się pewnie i nie przeraża nas konieczność samodzielnego programowania temperatury i czasu, nie powinniśmy przejść obojętnie obok tego modelu. Pozwoli on na przygotowanie wielu nabiałowych przetworów.

 

 

6 najlepszych jogurtownic. Opinie w 2024 roku

 

W związku z ciągle rosnącą świadomością na temat tego, co spożywamy, coraz chętniej decydujemy się na samodzielne przygotowywanie produktów spożywczych. O ile samodzielny wypiek chleba czy robienie przetworów nie dziwi już nikogo, o tyle samodzielne przygotowywanie jogurtów wydaje się nieco bardziej skomplikowane, a przez to mniej popularne. Tymczasem z dobrą jogurtownicą jest to dziecinne proste, dlatego wszyscy przymierzający się do samodzielnego robienia jogurtów powinni sprawdzić poniższy ranking jogurtownic.

 

1. Jogurtownica Ariete Yogurella 621

 

Jeśli interesuje nas dobra i tania jogurtownica, która nie zajmuje dużo miejsca i łatwo umyć ją w zmywarce, powinniśmy poświęcić chwilę na zapoznanie się modelem Ariete. Urządzenie ma niewielkie wymiary, wynoszące zaledwie 168 mm x 168 mm x 190 mm i pojemność jednego litra, co spokojnie wystarczy na przygotowanie jogurtów na najbliższy dzień lub dwa.

Urządzenie ma moc 20 W, a czas przygotowywania jednej porcji jogurtu to 12 godzin. Oprócz niewielkich rozmiarów jogurtownica wyróżnia się też ciekawym wzornictwem i niebanalnym połączeniem kolorystycznym białego z pomarańczowym. Urządzenie ma masę 1,9 kilograma.

Użytkownicy chwalą ten model za bezawaryjność i łatwość obsługi. Oprócz tego doceniana jest także za łatwość utrzymania urządzenia w czystości i możliwość mycia brudzących się elementów w zmywarce. Na plus oceniana jest także – przez użytkowników mających wcześniej do czynienia z innymi jogurtownicami – cichość jej pracy.

 

 

 

 

2. Jogurtownica Adler AD4476 

 

Adler to znany producent małego AGD, nie dziwi więc, że w jego ofercie znajdziemy także jogurtownice. Prezentowany model pomimo niepozornego wyglądu pozwala na przygotowanie prawie 1,5 litra jogurtu za jednym razem. Przez to, że jogurt przygotowywany jest od razu w słoiczkach o pojemności 200 mililitrów, nie musimy zaprzątać sobie głowy porcjowaniem. 

Należy także wspomnieć, że przygotowanie jogurtu odbywa się w temperaturze 42 stopni Celsjusza, więc możemy cieszyć się wartościowym jogurtem bogatym w kultury bakterii. Urządzenie ma wymiary 28 cm x 14 cm x 28 cm i masę 1 kilograma. W zestawie znajdziemy także instrukcję obsługi oraz przepisy na podstawowe jogurty, w tym także w opcji wegańskiej.

Według użytkowników to dobra jogurtownica, za którą nie musimy płacić fortuny. Ceniona jest za łatwość obsługi i utrzymanie w czystości oraz przygotowywanie jogurtu od razu w specjalnych, szklanych słoiczkach, co rozwiązuje problem porcjowania i przechowywania. Dobrze oceniana jest także za zamieszczoną w zestawie broszurę z przepisami, która ułatwia stawianie pierwszych kroków w samodzielnym przygotowywaniu jogurtów.

 

 

 

 

3. Biowin 801013 Jogurtownica Domowy, Jogurt, Serek, Kefir 1,5L

 

Przy pomocy urządzenia będziemy mogli przygotować nie tylko nabiałowe czy wegańskie jogurty, ale także kefiry i serki. Jogurtownicę wyposażono w timer pozwalający na ustawienie zarówno czasu pracy urządzenia (z przedziału od jednej godziny do aż 48 godzin), jak i temperatury, w jakiej przygotowywany będzie jogurt (z przedziału od 20 do 55 stopni Celsjusza).

Urządzenie ma moc 20 W i pojemność aż 1,5 litra. W zestawie znajdziemy urządzenie grzewcze, w którym przygotowuje się jogurt, dwa pojemniki, sitko oraz potrzebne pokrywki. Jogurtownica ma średnicę 17,3 cm i wysokość 22 cm. Funkcja termostatu sprawia, że temperatura podczas produkcji jogurtu jest dokładnie kontrolowana i nie musimy się obawiać, że nie wyjdzie z powodu na przykład przegrzania bakterii.

Biowin to znany w świecie serowarów i osób mających do czynienia z nabiałem producent, a zatem dobre opinie o jogurtownicach nie są zaskoczeniem. Użytkownicy chwalą je za trwałość i wydajność oraz łatwość utrzymania w czystości, a także za dużą możliwość regulowania parametrów wytwarzania jogurtu, takich jak temperatura czy czas przygotowywania.

 

 

 

 

4. Jogurtownica Orion 1,2L

 

Jogurtownica Orion to prawdziwa gratka dla osób, które nie mają za dużo miejsca w kuchni, ponieważ ma średnicę zaledwie 12 cm i wysokość 18 cm, a waży tylko 425 gramów. Pomimo niepozornych rozmiarów pozwala na przygotowanie aż 1,2 l jogurtu, który można przygotowywać bezpośrednio w jogurtownicy lub w pojemnikach.

W zestawie znajdziemy jogurtownicę wykonaną z tworzywa sztucznego w kolorystyce bieli i różu, 3 pojemniki (dwa o pojemności 300 mililitrów i jeden o pojemności 250 mililitrów) oraz książkę z przepisami. W jogurtownicy możemy także z powodzeniem przygotowywać inne mleczne produkty, takie jak np. kefir, a pojemniki mogą być używane także do przechowywania żywności.

Urządzenie chwalone jest przede wszystkim za trwałość, prostotę obsługi oraz łatwość utrzymania w czystości, a także za bardzo niską cenę, która nie wyklucza wcale wysokiej jakości produktu. Użytkownicy dobrze oceniają także wielofunkcyjność pojemników oraz możliwość wykorzystania jogurtownicy jako termosu, chwalą także jej cichy tryb pracy. 

 

 

 

 

5. Jogurtownica Clatronic JM 3344 

 

Test jogurtownic potwierdził, że wartym uwagi produktem jest Ciatronic JM 3344.  Model pozwala na przygotowanie aż 1,1 litra jogurtu w siedmiu porcjach po 160 mililitrów i to przy mocy zaledwie 14 W.

W zestawie znajdziemy jogurtownicę z wyłącznikiem i przejrzystą pokrywką o wymiarach około 24,5 cm x 26,5 cm x 15 cm i siedem szklanych słoiczków z zakrętkami. Czas dojrzewania jogurtu w tym modelu wynosi około ośmiu godzin, przy czym może być przez nas indywidualnie wydłużany celem uzyskania intensywniejszego smaku jogurtu.

Ten model przez użytkowników ceniony jest najbardziej za trwałość i niezawodność. Jest odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu. Szklane słoiczki są wielokrotnego użytku, co odpowiada także osobom troszczącym się o naturalne środowisko. Ten model chwalony jest przez użytkowników także za szybkość przygotowywania jogurtu oraz jego walory smakowe.

 

 

 

 

6. Jogurtownica Severin JG3525

 

Wszyscy zainteresowani jogurtownicą o niewielkiej mocy oraz o uniwersalnym, klasycznym wzornictwie utrzymanym w kolorze bieli i srebra powinni zwrócić uwagę także na model Servin. Pomimo poboru mocy zaledwie 13 W, urządzenie radzi sobie z przygotowaniem aż 1 litra jogurtu w siedmiu porcjach (szklanych słoiczkach) po 150 mililitrów.

Jogurtownica ma wymiary 24,5 cm x 27,5 cm x 12,5 cm, a w zestawie z nią znajdziemy (oprócz słoiczków) także instrukcję obsługi z podstawowymi przepisami na jogurty, które dostępne są także pod kodem QR umieszczonym na urządzeniu. Jogurtownicę wyposażono także w timer pozwalający regulować czas przygotowywania jogurtu aż do piętnastu godzin oraz funkcję automatycznego wyłączania po upływie wybranego czasu przygotowania.

Ten model chwalony jest przez użytkowników za niezawodność i trwałość, a także za łatwość utrzymania w czystości, w tym mycia pojemników w zmywarce. Plusuje też cichą pracą oraz optymalną pojemnością słoiczka na jogurt (odpowiadającą przeciętnej pojemności małego kubka jogurtu ze sklepu).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką jogurtownicę kupić?

 

Wybór artykułów gospodarstwa domowego prawie nigdy nie jest prosty. Na rynku znajdziemy bardzo dużo modeli, różniących się między innymi parametrami i ceną, a ze względu na ograniczone metraże mieszkań i kuchni jesteśmy zmuszeni zdecydować się na tylko jeden model. Tak samo jest z zyskującymi na popularności jogurtownicami. Różnią się one między sobą, chociażby mocą, pojemnością i wyglądem zewnętrznym i nie zawsze wiemy, jaką jogurtownicę wybrać. Dlatego liczymy, że z poniższym poradnikiem decyzja będzie prostsza.

Moc urządzenia

W przypadku jogurtownicy moc to chyba najbardziej zwodniczy parametr urządzenia. Warto już na samym początku – zanim ulegniemy złudnemu przekonaniu, że im więcej W na tabliczce znamionowej, tym lepiej – wyjaśnić sobie, że dla urządzeń o zbliżonej pojemności i podgrzewającej wolno nabiał do zadanej, niskiej (nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza) temperatury moc nie ma większego znaczenia. Jest to praktycznie obojętne zarówno ze względu na wydajność lub funkcjonalność urządzenia, jak i na udział jogurtownicy w rachunku za prąd. Producenci nierzadko wykorzystują tę niewiedzę i windują ceny urządzeń o wyższych mocach, dlatego należy wiedzieć, że decydując się na jogurtownice w dobrych cenach podyktowanych  niższą mocą urządzeń nie tracimy praktycznie nic, żeby nie powiedzieć, że zyskujemy.

 

Pojemność i rozkład pojemników

Pojemności standardowych jogurtownic do domowego użytku wahają się od około 0,75 aż do 1,5 litra. Wiedząc, że mały kubeczek jogurtu ma około 150 g a duży około 400 g, łatwo oszacować zapotrzebowanie na jogurt i dobrać urządzenie o pojemności odpowiedniej dla siebie. Decyzja powinna zależeć od tego, jak często jogurt gości w naszej diecie i od możliwości przechowywania go. Przyjmuje się, że domowy jogurt można przechowywać w lodówce aż do tygodnia, jednak powszechnie wiadomo, że świeże rzeczy smakują najlepiej, dlatego odpowiedź na pytanie, jaka jogurtownica jest najlepsza dla nas ze względu na pojemność urządzenia, jest bardzo indywidualną kwestią. Przy okazji pojemności warto poruszyć kwestię pojemnika, w jakim przygotowywany jest jogurt. Wyróżnia się dwa typy urządzeń. Pierwsza grupa to jogurtownice z jednym, dużym pojemnikiem. Przygotowywany w niej jogurt ma takie same właściwości i walory smakowe w całej serii, jednak po przygotowaniu wymaga przełożenia do odpowiednich naczyń i przygotowania do przechowania. Drugi typ to jogurtownice z zestawem kilku (od pięciu do dwunastu) zakręcanych słoiczków o pojemności mniej więcej małego kubka jogurtu. Jogurt przygotowywany jest bezpośrednio w nich, przez co nie trzeba go porcjować po zrobieniu i łatwo go przechowywać. Może jednak się okazać, że w zależności od dokładności rozmieszania wsadu czy rozkładu temperatury wewnątrz, słoiczki będą różniły się nieznacznie jakością (najczęściej gęstością bądź intensywnością smaku) między sobą w ramach tej samej partii. 

Temperatura pracy i termostat

Jogurtownice różnią się między sobą także swoim oprzyrządowaniem i obok takich z przyciskiem włącz/wyłącz, znajdziemy takie, w których możemy regulować temperaturę czy czas przygotowywania jogurtu. W zależności od naszych oczekiwań skład, szczepy bakterii czy konsystencję można dowolnie modyfikować, jednak bardzo często wpływ ma na to samo urządzenie. Przykładowo, im dłużej jogurt dojrzewa, tym intensywniejszy ma smak i jeśli oczekujemy bogatego smaku naszego jogurtu, wybór urządzenia bez możliwości modyfikowania czasu dojrzewania i zaprogramowanego na zaledwie kilkugodzinny tryb przygotowywania to nie dobry krok. Kolejną kwestią jest temperatura, ponieważ większość bakterii nie przeżywa kontaktu z wysokimi temperaturami. Dlatego chcąc mieć przyjazny jelitom jogurt lepiej zdecydować się na przygotowywanie go w temperaturze poniżej około 42 stopni Celsjusza (chociaż wartość ta różni się między szczepami i są także takie, które są w stanie przeżyć w wyższych temperaturach) i dlatego ważną kwestią jest, aby nasze urządzenie dawało nam taką możliwość. Oczywiście, jeśli czujemy się amatorami w kwestii przygotowywania jogurtów, nie ma nic złego w korzystaniu z gotowych programów, jednak potem okaże się, że jest to dziecinnie proste i kiedy będziemy chcieli modyfikować sposób przygotowania, ważne jest, aby nasze urządzenie dawało nam taką możliwość. Dlatego najlepsza jogurtownica to taka, która pozwoli nam zmieniać sposób przygotowywania jogurtu w zależności od naszych preferencji, potrzeb i umiejętności.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa jogurtownica?

Najprostsze jogurtownice składają się z dwóch pojemników. Do jednego z nich, większego, należy wlać wrzątek, a do mniejszego – mleko. Całość należy zamknąć szczelną pokrywką i pozwolić, aby urządzenie utrzymało odpowiednią temperaturę mleka. W bardziej zaawansowanych modelach znajdziemy także czujniki, termometr czy podgrzewacz. W takich sprzętach mleko podgrzewa się do określonej temperatury, która jest utrzymywana aż do chwili ukwaszenia się jogurtu. W niektórych modelach znaleźć można timer, który wyłącza jogurtownicę po danym czasie. W najprostszych modelach musimy zrobić to ręcznie. 

P2: Jakie są zalety domowych jogurtów?

Samodzielnie przygotowane jogurty mają wiele zalet. Przede wszystkim mamy kontrolę nad tym, jakie składniki zostaną użyte w naszej przekąsce. Jogurty zakupione w sklepie mogą zawierać sztuczne barwniki i konserwanty, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Kolejną zaletą jest możliwość przygotowania takiej ilości jogurtu, jaką potrzebujemy. Z jogurtownicą możemy mieć pewność, że żadnemu domownikowi nie zabraknie ulubionego przysmaku. Przygotowane w domu jogurty są także świeże i na pewno nie zaszkodzą nawet najmłodszym członkom rodziny. 

 

P3: Jak przygotować jogurt w jogurtownicy?

Własnoręczne przygotowanie domowego jogurtu jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać litr mleka z opakowaniem biojogurtu lub z wyhodowanymi kulturami bakterii. Należy jednak pamiętać, żeby mleko nie było UHT. Następnie mieszankę umieszczamy w pojemniku urządzenia i je włączamy. Jogurt powstaje przez kilka godzin, dlatego warto rozpocząć proces wieczorem, aby rano cieszyć się ulubioną przekąską. Aby urozmaicić smak jogurtu, możemy dodać do niego ulubione owoce lub przyprawy. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ