Ranking 6 najlepszych kaw rozpuszczalnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Kawa rozpuszczalna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na co dzień pijesz kawę rozpuszczalną, ale znudził Ci się smak dotychczas kupowanego produktu? W takim razie zajrzyj do umieszczonego na tej stronie rankingu. Znalazły się w nim opisy polecanych przez konsumentów kaw, które bez wątpienia zachwycą Cię niepowtarzalnym aromatem. Na pierwszym miejscu jest Jacobs Cronat Gold – produkt zamknięty w elegancko wyglądającym słoiku. Znajdujące się wewnątrz ziarenka są naturalnym źródłem antyoksydantów, które pozwalają na długo zachować młody i atrakcyjny wygląd. Kawa szybko rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie stracisz zbyt dużo czasu na jej przygotowanie. Choć produkt ma wiele zalet, nie przypadł Ci do gustu? Nie martw się, wśród pozostałych propozycji umieszczonych w zestawieniu znajdziesz idealną dla siebie kawę. Na drugim miejscu plasuje się produkt Gevalia Instant, który jest dostępny w 200 g opakowaniu. Ponieważ ziarenka zostały poddane liofilizacji, przygotowany z nich napój wspaniale pachnie, a do tego świetnie smakuje. Kawa szybko pobudza, dlatego możesz ją wypić przed wyjściem do pracy.

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Do wyboru mamy słoiki o różnej wielkości, od 75 g do 500 g. Kawa szybko rozpuszcza się w wodzie, a ponadto ma łagodny smak. Dodatkowym atutem produktu jest delikatny zapach. Napój stanowi źródło przeciwutleniaczy.

Wady

Według niektórych konsumentów kawa ma lekko kwaskowaty posmak. Przeszkadza to w szczególności osobom, które do napoju nie dodają cukru ani mleka. Niemniej jednak smak kawy mimo to jest uznawany za bardzo dobry.

Podsumowanie

Produkt jest wydajny i nawet niewielkie opakowanie wystarcza na przygotowanie kilkudziesięciu filiżanek napoju. Kawa szybko pobudza, można pić ją rano lub po południu, aby także po pracy mieć siły do działania. Ziarenka łatwo rozpuszczają się w gorącej, jak i zimnej wodzie.

Drugi wybór

Zalety

Kawa jest dostępna w 200 g opakowaniu. Z uwagi na szczelne zamknięcie, nie ma ryzyka, że ziarenka zawilgotnieją. Napój jest intensywny i dostarcza energii, poza tym wspaniale pachnie, a aromat szybko wypełnia całe pomieszczenie.

Wady

Produkt szybko rozpuszcza się w gorącej wodzie. Jednak osoby lubiące mrożoną kawę twierdzą, że przygotowanie napoju z zimną wodą lub mlekiem zajmuje więcej czasu, ponieważ ziarenka rozpuszczają się znacznie wolniej.

Podsumowanie

Napój z pewnością przypadnie do gustu konsumentom lubiącym kawę o intensywnym smaku i zapachu. Produkt jest wydajny. Ziarenka zostały poddane procesowi liofilizacji (pozbawiono ich wody poprzez zamrożenie i wysuszenie), dlatego przygotowany z nich napój ma unikatowy, głęboki smak.

Rozważ też

Zalety

200 g słoik wystarcza średnio na przygotowanie ok. 100 filiżanek kawy. Produkt ma intensywny smak, a ponieważ jest lekko kwaskowaty, na pewno spodoba się miłośnikom mocnego, niesłodzonego napoju.

Wady

Część konsumentów uważa, że kawa jest zbyt gorzka, nawet jeśli zostanie przygotowana tylko z jednej łyżeczki ziarenek. Również po posłodzeniu napój ma bardzo wyrazisty smak, na co narzekają głównie osoby pijące na co dzień łagodną kawę.

Podsumowanie

Produkt powstaje na bazie ziaren Arabica, dlatego ma unikatowy smak i aromat. W składzie nie znajdziemy szkodliwych substancji chemicznych. Kawa może stać się niezbędnym dodatkiem do śniadania, ponieważ pozwala szybko się obudzić i odnaleźć w sobie energię.

 

6 najlepszych kaw rozpuszczalnych. Opinie w 2024 roku

 

Poza poradnikiem przygotowaliśmy też ranking kaw rozpuszczalnych. Znajdziesz w nim różnorodne produkty, które na pewno zachwycą Cię smakiem i aromatem. Koniecznie sprawdź poniższe propozycje.

 

1. Kawa rozpuszczalna Jacobs Cronat Gold

 

Kawa Jacobs Cronat Gold jest dostępna w opakowaniu 75 g, 100 g, 200 g oraz 500 g. W szklanym słoiku o nietypowym kształcie znajdują się drobne ziarenka, które bardzo szybko rozpuszczają się w wodzie. Napój ma delikatny smak i zapach.

Produkt stanowi kompozycję dobrej jakości ziaren kawy Jacobs. Przygotowany z nich napój jest naturalnym źródłem przeciwutleniaczy, których zadaniem jest m.in. spowalnianie procesów starzenia się organizmu. Warto więc każdy dzień zacząć od kubka opisywanej kawy.

Jak twierdzą konsumenci, napój Jacobs Cronat Gold nie jest zbyt mocny, ale jednocześnie pobudza i dodaje energii na cały dzień. Produkt jest wydajny, a słoik ciekawie prezentuje się na półce.

Jacobs Cronat Gold to kawa rozpuszczalna sprzedawana w 200 g opakowaniu. Produkt zawiera starannie wyselekcjonowane składniki.

 

Zalety

Przyjemny zapach: Wiele osób wskazuje, że kawa ma bardzo przyjemny zapach, który roznosi się po całym mieszkaniu.

Łatwe przygotowanie: Z uwagi na to, że ziarenka szybko się rozpuszczają, przygotowanie ulubionego napoju jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu.

Opakowania o różnej wielkości: Konsument może zakupić nie tylko 200 g, a też mniejsze – 75 g lub 100 g opakowanie. W sklepie dostępne są także 500 g słoiczki.

Szczelne zamknięcie: Produkt jest szczelnie zamknięty, więc nie traci swoich właściwości.

Szklane opakowanie: Dla osób dbających o środowisko duże znaczenie ma to, że produkt jest zamknięty w szklanym, a nie plastikowym opakowaniu.

 

Wady

Posmak: Mała grupa osób twierdzi, że Jacobs Cronat Gold ma nieprzyjemny posmak, co jest odczuwalne, kiedy pijemy napój bez żadnych dodatków.

 

 

 

 

2. Kawa rozpuszczalna Gevalia Instant

 

Gevalia Instant to kawa dostępna w 200 g opakowaniu ze szczelnym zamknięciem. Nie ma więc ryzyka, że znajdujące się w środku ziarenka zawilgotnieją i przygotowany z nich napój nie będzie dobrze smakować. Produkt wyróżnia się wyjątkowo intensywnym aromatem.

Ziarna kawy zostały poddane liofilizacji, czyli suszeniu po zamrożeniu z wykorzystaniem obniżonego ciśnienia. Napój dobrze smakuje, a do tego pozwala zyskać więcej energii i motywacji do pracy.

Z opinii konsumentów wynika, że przedstawiony produkt jest łatwy w przygotowaniu. Wystarczy zalać łyżeczkę ziarenek gorącą wodą i wymieszać, aby móc napić się pysznego napoju. To dobry wybór dla osób, które każdy dzień muszą zacząć od kubka gorącej kawy.

Kawa rozpuszczalna Gevalia Instant jest sprzedawana w 200 g opakowaniu. Produkt ma szczelne zamknięcie.

 

Zalety

Dobry smak: Wiele osób lubi kawę Gevalia Instant. Zdaniem większości konsumentów kawa ma smaczny, łagodny smak.

Szczelne opakowanie: Produkt jest sprzedawany w szczelny opakowaniu, co daje pewność, że znajdujące się w środku ziarenka nie zawilgotnieją.

Dodaje energii: Wystarczy przeprowadzić jeden test kaw rozpuszczalnych Gevalia Instant, aby zyskać pewność, że napój dodaje energii.

Dobry pomysł na prezent: Ze względu na to, że kawa smakuje większości osobom, stanowi dobry pomysł na drobny upominek.

 

Wady

Przygotowanie mrożonej kawy: Warto wiedzieć, że przygotowanie mrożonej kawy zajmie nam dłużej. Wszystko dlatego, że w zimnym mleku ziarenka rozpuszczają się znacznie wolniej.

 

 

 

 

3. Kawa rozpuszczalna Dallmayr Gold

 

Dallmayr Gold to produkt w 200 g opakowaniu. Jeden słoik wystarcza na przygotowanie ok. 100 filiżanek napoju. Kawę parzy się łatwo i szybko, dlatego jest to świetny wybór m.in. dla konsumentów, którzy przed wyjściem do pracy nie mają zbyt dużo czasu na zjedzenie śniadania.

Produkt ma lekko kwaskowaty, intensywny smak, dlatego szybko pobudza. Po wypiciu napoju niemal od razu poczujemy przypływ sił i chęci do działania. Kawa nie ma zbędnych substancji chemicznych, produkuje się ją z palonych ziaren z dodatkiem wody (tak, aby powstał suszony ekstrakt).

Według konsumentów napój bardzo dobrze smakuje. Wpływa na to wykorzystanie ziaren kawy Arabica pochodzącej z Etiopii. Produkt wystarcza na długo, nawet jeśli będziemy po niego sięgać codziennie.

Kawa rozpuszczalna Dallmayr Gold ma ładny aromat. Produkt jest sprzedawany w 200 g słoiczku.

 

Zalety

Krótki czas przygotowania: Docenić należy krótki czas przygotowania kawy. To istotne szczególnie wtedy, kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii.

Wysoka jakość: Producent zapewnia, że produkt powstał z dobrej jakości składników.

Skutecznie pobudza: Osoby, które zdecydowały się kupić prezentowaną kawę, zapewniają, że szybko i skutecznie pobudza ona organizm do działania.

Ładny aromat: Przygotowując napój, z kubka unosi się przyjemny aromat. Kojarzy się on wielu osobom z chwilą przyjemności i nowym dniem.

 

Wady

Intensywny smak: Dallmayr Gold ma intensywny smak, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu.

 

 

 

 

4. Kawa rozpuszczalna Nescafe Classic

 

Osoby szukające kawy bezkofeinowej powinny zwrócić uwagę na produkt Nescafe Classic. Napój można pić o dowolnej porze, także późnym popołudniem. Ponieważ ziarenka są prawie całkowicie pozbawione kofeiny, można je wykorzystać do przygotowania deseru dla całej rodziny.

Kawę zamknięto w 100 g słoiku. Produkt powstał z palonych ziaren dwóch odmian – są to Arabica i Robusta. To dobra propozycja dla kobiet w ciąży, które nie potrafią zrezygnować z picia swojego ulubionego napoju.

Konsumenci publikujący opinie o kawach rozpuszczalnych Nescafe twierdzą, że są to napoje łatwe w przygotowaniu, a do tego wyjątkowo pyszne. Również o opisanym wyżej produkcie można znaleźć wiele pochlebnych komentarzy. Został on doceniony za oryginalny smak.

Nescafe Classic to dobra kawa rozpuszczalna do 20 zł. W słoiczku znajdziemy 100 g produktu.

 

Zalety

Łagodny dla żołądka: Nescafe Classic to napój bezkofeinowy. Nie musimy się obawiać, że po wypiciu kawy zacznie nas boleć brzuch.

Łatwe przygotowanie: Wystarczy wsypać do kubka odmierzoną porcję produktu, a następnie wlać do niego gorącej wody. Ziarenka bardzo szybko się rozpuszczają.

Dobrze smakuje: Kawa dobrze smakuje niezależnie od tego, czy dodamy do niej cukru i mleka, czy nie. Dlatego też jest chętnie wybierana przez konsumentów.

 

Wady

Nie dodaje energii: Kawa bezkofeinowa Nescafe Classic nie będzie odpowiednia dla osób, które potrzebują zastrzyku energii.

 

 

 

 

5. Kawa rozpuszczalna Jacobs Douwe Egberts

 

Miłośnikom cappuccino polecamy Jacobs Douwe Egberts. To kawa o orzechowym smaku dostępna w 500 g opakowaniu wystarczającym na zaparzenie 40 filiżanek napoju. Produkt wzbogacono o dodatek czekolady Milka, dlatego bardzo dobrze smakuje.

Niepowtarzalny smak to nie jedyny atut kawy. Ziarenka szybko się rozpuszczają, także w zimnej wodzie czy mleku. Możemy więc bez problemu przygotować smakowitą kawę mrożoną.

Konsumenci chwalą produkt przede wszystkim za orzechowy aromat. Cappuccino smakuje tak dobrze, że z pewnością poprawi samopoczucie w pochmurny dzień. Co ciekawe, ta dobra i tania kawa rozpuszczalna nie wymaga dodawania cukru, ponieważ jest wystarczająco słodka.

Kawa rozpuszczalna Jacobs Douwe Egberts ma orzechowy smak. Pojemność opakowania jest równa 500 g.

 

Zalety

Kremowy napój: W trakcie przygotowanie kawy u góry kubka tworzy się kremowa i pyszna pianka.

Opakowanie: Produkt jest sprzedawany w szczelnym opakowaniu zabezpieczającym zawartość przed wilgocią.

Smak: Kupujący doceniają to, że kawa ma orzechowo-czekoladowy smak.

 

Wady

Nie dla osób trzymających dietę: Z uwagi na słodkie dodatki w składzie, produkt może okazać się nieodpowiedni dla osób, które się odchudzają.

Wydajność: Jedno opakowanie starcza tylko na przygotowanie ok. 25 kubków napoju. Nie jest to dużo.

 

 

 

 

6. Kawa rozpuszczalna Rioba Instanta Arabica

 

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć kawy Rioba Instanta Arabica, która powstała z liofilizowanych ziarenek. 500 g opakowanie jest wyjątkowo wydajne i wystarcza nawet na kilka miesięcy. Przygotowany napój ma lekko czekoladowy smak.

Kawa została wyprodukowana z najwyższej jakości ziaren Arabica, dlatego tak dobrze smakuje i świetnie pachnie. Napój jest stosunkowo mocny, jednak na pewno polubią go także osoby pijące łagodne napary z kawy.

Produkt marki Rioba został zamknięty w poręcznym słoiku z praktycznym otwarciem. Do wyboru mamy też mniejsze opakowania, 100 g i 200 g. Z opinii konsumentów można wywnioskować, że kawa może umilić przerwę w pracy lub wolne popołudnie spędzane z bliskimi.

Rioba Arabica to kawa rozpuszczalna sprzedawana w 500 g opakowaniu. Produkt jest sprzedawany w szczelnym opakowaniu z nakrętką.

 

Zalety

Aromat: Podczas przygotowywania kawy po mieszkaniu unosi się przyjemny aromat.

Ziarna Arabica: Do produkcji kawy wykorzystano dobrej jakości ziarna Arabica.

 

Wady

Słabo rozpuszcza się w chłodnej wodzie: Pojedyncze osoby twierdzą, że kawa słabo rozpuszcza się w chłodnej wodzie, więc przygotowanie mrożonej kawy może nam zająć trochę czasu.

Zbyt intensywny smak: Rioba Arabica ma intensywny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kawę rozpuszczalną kupić?

 

Kawa rozpuszczalna jest łatwa w przygotowaniu, dlatego chętnie sięga po nią coraz więcej konsumentów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty tak samo dobrze smakują, na co wpływa głównie jakość wykorzystywanych ziaren. Umieszczony poniżej poradnik zakupowy to podpowiedź, jaką kawę rozpuszczalną wybrać i czym należy się kierować robiąc zakupy.

Skład

Zapewne każdy z nas chce wypić rano pyszny, ale również zdrowy napój. Aby było to możliwe, musimy dokładnie czytać i analizować składy dostępnych na rynku produktów. Najlepsza kawa rozpuszczalna nie powinna mieć cukru, utwardzonych olejów roślinnych, sztucznych barwników ani emulgatorów. Codzienne picie napoju pełnego wymienionych substancji może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdzajmy też, ile procent całości składu stanowi kawa. Czasem jest to jedynie 10%, ale w produktach renomowanych marek może być to nawet ponad 70%, dlatego napój smakuje tak dobrze, jakby był przygotowany w kawiarni.

Aby poprawić smak kawy, niektórzy producenci dodają do niej aromaty (np. orzechowy lub waniliowy) lub niewielką ilość czekolady. Tego typu produkty będą smakować głównie tym konsumentom, którzy nie lubią charakterystycznego smaku kawy i przez to nie piją jej zbyt często.

 

Ziarenka

Uważa się, że wśród kaw rozpuszczalnych najlepsze są te, które powstają z ziarenek liofilizowanych przypominających wyglądem niewielkie kryształki. Według specjalistów przygotowany z nich napój jest bardziej aromatyczny, ma też bogatszy smak. Proces liofilizacji polega na wysuszeniu ziarenek przez zamrażanie, w efekcie czego tracą niemal całą wodę. Taka kawa ma mniej kofeiny, ale obniża ryzyko rozwoju cukrzycy, a ponadto nie ma negatywnego wpływu na układ krążenia.

 

Gatunek kawy

Według większości osób najlepszym gatunkiem kawy jest Arabica, która ma delikatny, lekko kwaskowaty posmak. Jej ziarna są długie i płaskie. Ta odmiana uprawiana jest przede wszystkim w Brazylii, niektórych częściach Afryki, na wyspie Jawa oraz w Kolumbii. Produkty rozpuszczalne czasami są wzbogacone o dodatek ziarenek innego gatunku kawy – Robusty, która może być uprawiania na nisko położonych plantacjach (Arabica powinna rosnąć na terenie położonym stosunkowo wysoko, minimum to 160 m n.p.m.). Ziarna Robusty mają więcej kofeiny, dlatego przygotowany z nich napój szybciej pobudza.

 

Opakowanie

Planując zakup kawy, zastanówmy się jak często będziemy ją pić. Od tego w dużej mierze zależy wielkość opakowania. Jeśli napój przygotowujemy rzadko, wystarczy nam 100 g słoik. Ten większy, ponad 200 g, jest natomiast odpowiednim wyborem dla osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez kubka gorącej kawy. Warto pamiętać, że nawet stosunkowo niewielkie opakowanie może okazać się wydajne, ponieważ napój powstaje zwykle z jednej, maksymalnie dwóch łyżeczek ziarenek.

 

Szybkość rozpuszczania

Wybierając kawę rozpuszczalną chcemy zaoszczędzić czas, którego przed wyjściem do pracy nie mamy zbyt dużo. Poza smakiem i aromatem istotną rolę odgrywa także szybkość rozpuszczania się ziarenek w wodzie. Przeważnie wystarczy kilka razy zamieszać napój, aby był gotowy do wypicia. Problem możemy napotkać jednak podczas przygotowywania kawy mrożonej. Czasami ziarenka nie rozpuszczają się zbyt dobrze w zimnym mleku lub wodzie, więc w mieszanie musimy włożyć dużo energii.

Intensywność – jaka kawa rozpuszczalna jest najlepsza?

Rozpuszczalne kawy mają różną intensywność. Niektóre produkty smakują podobnie, jak napój z ekspresu przygotowywany ze świeżo zmielonych ziaren, podczas gdy inne są wyjątkowo delikatne. Wybór zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy, że niekiedy zbyt intensywnego smaku nie da się złagodzić przy pomocy cukru i mleka.

 

Kawa bezkofeinowa

Produkty bezkofeinowe, co prawda nie pobudzają i nie zmniejszają uczucia zmęczenia, ale są znacznie bezpieczniejsze, m.in. dla kobiet w ciąży. Niemal całkowity brak kofeiny w składzie sprawia, że kawa nie pobudza tak intensywnie do pracy układu moczowego (co zwiększałoby utratę wody przez organizm) i nie przyczynia się do wypłukiwania dużych ilości magnezu, żelaza czy wapnia. Kawa bezkofeinowa jest dobra również dla Pań karmiących piersią oraz osób, które po wypiciu zbyt mocnego napoju cierpią z powodu zgagi lub innych problemów układu pokarmowego. Powinniśmy jej jednak unikać, jeśli mamy problemy z cholesterolem, prawidłowym metabolizmem lub gdy chorujemy na serce. Bezkofeinowy napój wypijany w bardzo dużych ilościach może być niebezpieczny dla osób z nietolerancją kofeiny.

 

Kawy rozpuszczalne w dobrych cenach

Za 200 g słoik kawy rozpuszczalnej zapłacimy ok. 30 zł. Im większe jest opakowanie, tym więcej kosztuje. Cena za 500 g produkt może przekraczać 50 zł. Jednak to, ile wydamy na zakupy zależy także w dużej mierze od składu, a zwłaszcza odmiany kawy. Jeśli do produkcji wykorzystano 100% ziaren Arabica, produkt może okazać się znacznie droższy niż ten z dodatkiem Robusty.

 

 

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

 

Osoby uwielbiające pić kawę dzielą się na tych, którzy preferują ziarnistą i tych, którzy zdecydowanie wolą rozpuszczalną. Wokół tego napoju wciąż jest mnóstwo kontrowersji dotyczących nie tylko sposobu jego parzenia i podawania, ale także składu, który podobno jest zupełnie różny, co ma związek ze sposobem powstawania kawy rozpuszczalnej. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jaka kawa rozpuszczalna jest polecana. W tej części postaramy się przybliżyć cały proces powstawania kawy rozpuszczalnej.

Historia kawy rozpuszczalnej

Napój, który obecnie chętnie spożywamy ma stosunkowo krótką historię. Sięga ona XIX wieku. Jeśli chodzi o jej wynalazców, źródła nie podają jednego nazwiska. Zwykle mówi się w tym przypadku o Sartori Kato, o Georgu Washingtonie i Davidzie Strangu. Kawa instant została wynaleziona z myślą o żołnierzach, walczących podczas II Wojny Światowej.

Rok 1963 przyniósł pierwszą reklamę kawy. Maxwell House zaczął propagować picie napoju instant, który miał być „dobry do ostatniej kropli”. Reklamowany produkt był otrzymywany metodą liofilizacji, wokół której z czasem narosło mnóstwo mitów.

 

Metoda liofilizacji

Kawa liofilizowana powstaje z wcześniej przygotowanego naparu, który przygotowywany jest w wielkich, przemysłowych kadziach. Sam napar powstaje za sprawą przepuszczania przez kadź z ziarnami kawy gorącej wody. Przy kolejnych etapach produkcji, jest ona oczyszczana i zagęszczana. Otrzymana w ten sposób mieszanka jest odparowywana. Suszenie odbywa się przez wymrażanie.

Napar jest chłodzony do -40 st. C, a cząstki wody przy tej temperaturze przechodzą w postać lodu. W tej formie są one z łatwością usuwane w komorze, poddane w tym czasie procesowi sublimacji. Powstały w ten sposób produkt zawiera około 3%-5% wody.

Kawa liofilizowana jest gotowa, gdy zalejemy ją gorącą wodą. Według sporej grupy kupujących walory smakowe napoju są porównywalne z tradycyjną kawą ziarnistą.

Sposoby uzyskiwania kawy rozpuszczalnej

Niezależnie od wybranej metody ziarna kawy najpierw muszą zostać upalone, potem drobno zmielone i zaparzone. Proces ekstrakcji nie ma jednak wiele wspólnego z tym, co robimy z naszym napojem instant w domu.

Ekstraktory w fabrykach są wielopoziomowe. Mogą mieć wysokość nawet trzech pięter. Dzięki ich konstrukcji kawa jest parzona wieloetapowo, w temperaturze od 60 st. C do 180 st. C, pod zwiększonym ciśnieniem, aby pomimo wysokich temperatur nie dochodziło do wrzenia. W maszynach stosunek wody do kawy może wynosić 2:1. Końcowy produkt ma więc duże jej stężenie, bo około 28% – 32%.

Zwolennicy kawy rozpuszczalnej podkreślają jej walory smakowe i łatwość zaparzania, natomiast przeciwnicy jako główny zarzut przeciwko napojowi instant podają proces jego obróbki. Być może jest on dość złożony, jednak wiemy, że kawa rozpuszczalna pita w umiarkowanych ilościach, szkodzi naszemu zdrowiu w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe używki.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna z mlekiem?

Dla osób ceniących łagodny i delikatny smak bardzo dobrą alternatywą dla mocnej kawy z ekspresu jest kawa rozpuszczalna. Filiżanka aromatycznego napoju o poranku brzmi bardzo apetycznie, ale czy choć raz zastanawiałeś się nad tym, ile kalorii ma kawa rozpuszczalna wypita z mlekiem? Okazuje się, iż jedna filiżanka kawy z mlekiem to jedynie niecałe 30 kalorii. Sięgając po kolejną porcję, nie musimy więc obawiać się o wygląd naszej sylwetki. Oczywiście jeśli wybierzemy napój bez dodatku cukru. Co innego jest w przypadku słodkiej kawy z odrobiną mleka. Wartość kalorii wzrasta wtedy niemalże dwukrotnie, dlatego czasami warto wypić małą czarną bez cukru z kostką gorzkiej czekolady.

 

P2: Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?

Któż z nas nie lubi o poranku zapachu świeżo zaparzonej i aromatycznej kawy? Pewnie niejednokrotnie postawiła nas na nogi w przypadku bólu głowy lub senności. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, ile w składzie ma kofeiny? Warto wspomnieć, że kofeina jest naturalnym stymulatorem, wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy. Jej ilość w kawie rozpuszczalnej jest znacznie mniejsza w odróżnieniu od kawy po turecku czy też mocnego espresso. Ilość kofeiny zależy przede wszystkim od gatunku kawy, stopnia palenia, pochodzenia oraz rodzaju wypijanej kawy. W 2 gramach (tj. dwie łyżeczki) kawy rozpuszczalnej znajduje się 63 mg kofeiny. Zaleca się, aby w ciągu dnia osoba dorosła nie przekraczała zalecanej dawki, wynoszącej 400 mg.

P3: Jaka kawa rozpuszczalna jest najzdrowsza?

Nie wszyscy z nas lubią delektować się mocną, aromatyczną kawą po turecku lub filiżanką espresso. Niektórzy chętnie wybierają kawy rozpuszczalne. Obecnie do wyboru mamy kilka jej rodzajów. Wyróżniamy kawę 3w1, która tak naprawdę jest napojem kawowym z dodatkiem cukru i mleka w proszku. Popularna jest również kawa rozpuszczalna w granulkach, mająca postać niewielkich kryształków. Konsumenci bardzo często wybierają tzw. cremę. Jednak, która z nich jest najlepsza, a przede wszystkim najzdrowsza? Eksperci doradzają, aby w sklepach zawsze wybierać kawę w granulkach. Spośród kaw rozpuszczalnych to ona jest najzdrowsza, ponieważ powstaje z suszenia ziaren w wyniku wymrażania.

 

P4: Jak zrobić kawę rozpuszczalną?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy, bo przecież nic tak nie pobudza, jak kubek aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy. Sposobów jej przygotowania jest bardzo wiele. Jedni wolą delikatne cappuccino, inni mocne espresso, a jeszcze inni zachwycają się kubkiem kawy rozpuszczalnej. Do jej przygotowania nie potrzebujemy dużo czasu. Wystarczy, że do kubka lub filiżanki wsypiemy wybraną przez nas ilość kawy i zalejemy gorącą wodą. Zazwyczaj wsypujemy dwie łyżeczki, jednak ich ilość powinna zależeć, od tego, jak mocny chcemy mieć napój. Dla urozmaicenia możemy dodać mleko oraz cukier. W gorące dni bardzo dobrze sprawdzi się kawa mrożona. Do jej przygotowania zamiast gorącej wody, użyjemy zimnego mleka.

 

P5: Co zawiera kawa rozpuszczalna?

Według przeprowadzonych badań kawa rozpuszczalna ma mniej cholesterolu niż tradycyjna kawa parzona. Dobrej jakości kawa rozpuszczalna zawiera sporą ilość składników mineralnych, takich jak magnez, cynk oraz wapń. Zawiera także mniej kofeiny niż kawa z ekspresu i ma łagodniejszy oraz delikatniejszy smak. Nie wywołuje w nas silnego pobudzenia i możemy jej wypić trochę więcej w ciągu dnia. Nie zaleca się jednak przekraczania zalecanej przez ekspertów dziennej dawki. Według badań z 2012 roku zamieszczonych w „Food Chemistry” wynika, że kawa rozpuszczalna ma więcej antyoksydantów niż jej naturalny odpowiednik. Niestety, ale produkt w swoim składzie zawiera również nikiel. Na szczęście jest to niewielka ilość i medycy nie widzą przeciwwskazań do picia kawy rozpuszczalnej.

 

P6: Jaka kawa lepsza – rozpuszczalna czy sypana?

Kawa w dużym stopniu umila nam każdy dzień. Bez znaczenia, jaki wybierzemy rodzaj, pozwala nam na chwilę relaksu, a niekiedy również pobudza do działania. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj jest lepszy – kawa rozpuszczalna czy mielona? Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Parzona w tradycyjny sposób zawiera prażone ziarna kawowca, jest więc w dużym stopniu naturalna, ale za to w składzie ma większą ilość kofeiny niż kawa rozpuszczalna. W kawie po turecku występują również ilości niezdrowych substancji, które w znacznie większych ilościach mogą być szkodliwe. Kawa rozpuszczalna produkowana jest z gorszej jakości nasion, w jej składzie producenci bardzo często używają polepszaczy smaku. Wybór rodzaju kawy zależy przede wszystkim od tego, czy lubimy mocniejszy smak, czy jednak bardziej delikatny.

P7: Kawa rozpuszczalna – ile łyżeczek?

Ilość wsypywanych do kubka lub filiżanki łyżeczek kawy rozpuszczalnej zależy przede wszystkim od tego, jak mocny chcemy uzyskać napój. Przy doborze odpowiedniej ilości ziarenek, ważne są również składniki dodatkowe, takie jak cukier lub mleko. Bardzo często decydujemy się na oba dodatki. Zazwyczaj do niewielkiego kubka lub standardowej filiżanki zaleca się wsypywanie dwóch łyżeczek kawy rozpuszczalnej, Jest to optymalna ilość, do której możemy dolać mleko lub wsypać odrobinę cukru. Najważniejsze, aby w ciągu dnia nie przekraczać zaleconej przez medyków i ekspertów dawki kofeiny. Dla osoby dorosłej określona, dzienna norma wynosi 400 mg, czyli niecałe 13 łyżeczek kawy.

 

P8: Co to jest kawa rozpuszczalna?

Powszechnie wiadomo, że dzień bez filiżanki aromatycznej, gorącej kawy to dzień stracony. Bardzo często decydujemy się na kawę rozpuszczalną, ponieważ jest szybka i prosta w przygotowaniu. Do produkcji kawy rozpuszczalnej używa się naturalnych ziaren, które w trakcie procesu są rozkruszane i płukane gorącą wodą pod wpływem wysokiego ciśnienia. Otrzymany płyn w późniejszym etapie ulega oczyszczaniu i filtracji. Na końcu następuje odparowanie wody, po czym otrzymujemy suchy ekstrakt z naparu kawy. W ten sposób powstaje kawa rozpuszczalna, która krótko mówiąc, jest wyciągiem z kawy mielonej. Możemy przygotować ją na kilka sposobów, np. jako tradycyjną kawę z dodatkiem odrobiny mleka i cukru lub orzeźwiającą kawę mrożoną, która bardzo dobrze sprawdzi się podczas wakacyjnych upałów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ