Kostkarki do lodu ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Dla osób planujących zakup kostkarki do lodu przygotowaliśmy ranking, za sprawą którego wybór odpowiedniego sprzętu będzie znacznie łatwiejszy. Po tym, jak przeanalizowaliśmy trendy zakupowe i opinie konsumentów, okazało się, że za najlepszy model w 2024 roku uznawany jest Clatronic EWB 3526. Urządzenie może przygotować do 15 kg kostek lodu na dobę. To komfortowa w użytkowaniu kostkarka, którą wyposażono w wyjmowany pojemnik oraz specjalną łopatkę służącą do lodu. Produkt ma kompaktowe wymiary i nie zajmuje dużo miejsca na blacie, idealnie nadaje się do użytku w domu, jak i biurze. To model ze wskaźnikami LED podpowiadającymi, kiedy należy uzupełnić zbiornik na wodę lub opróżnić pojemnik na kostki lodu. Urządzenie ma wiele zalet. Jeśli jednak nie spodobało Ci się, q zestawieniu są też inne kostkarki, jak np. Profi Cook EWB 1007. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, ponieważ uruchamia się go przy pomocy jednego przycisku. Obudowa ze stali szlachetnej dodaje produktowi elegancji i jest odporna na zarysowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie wyposażone jest we wskaźnik LED, który informuje o tym, że w sprzęcie nie ma wody, albo jest jej zbyt dużo. To znacznie ułatwia pracę. Prezentowany model jest niezwykle wydajny. W ciągu 24 godzin potrafi przygotować nawet do 15 kg lodu.

Wady

W opiniach konsumentów pojawia się informacja o tym, że kostkarka generuje duży hałas w trakcie pracy. Po pewnym czasie staje się uciążliwa. Domownicy nie mogą wykonywać swoich czynności, ponieważ wydobywający się dźwięk rozprasza.

Podsumowanie

Mimo tego, że sprzęt jest dość głośny, sporo konsumentów decyduje się na jego zakup. Produkt został wykonany z odpornych na uszkodzenia tworzyw. Nie ulega awariom, a jego obsługa nie powinna nikomu sprawiać problemu.

Drugi wybór

Zalety

Kostkarka ma funkcję ECO Save, która pozwala zaoszczędzić energię. Dzięki temu urządzenie jest przyjazne środowisku. Obsługa modelu jest prosta. Dużym ułatwieniem jest znajdujący się na obudowie, czytelny wyświetlacz LED. Sprzęt jest wydajny. Przygotowuje do 15 kg lodu w ciągu 24 godzin.

Wady

Pewna grupa użytkowników zauważyła, że obudowa modelu nie jest zbyt solidna. Na jej powierzchni dość szybko pojawiają się zarysowania. Część osób twierdzi, że kostkarka czasami zacina się w trakcie pracy.

Podsumowanie

Większość pojawiających się w Internecie opinii na temat tego modelu jest pochlebna. Sprzęt uważany jest za łatwy w obsłudze i wydajny. W zestawie znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria (np. łopatka do lodu).

Rozważ też

Zalety

Prezentowany sprzęt ma kompaktowe wymiary, dlatego zmieści się nawet w małej kuchni. Kostkarka w ciągu 24 godzin potrafi przygotować do 15 kg lodu. Użytkownik ma możliwość regulacji wielkości kostek, co pozwala dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb.

Wady

Niewątpliwą wadą kostkarki jest jej wysoka cena. Koszt zakupu to ponad 1000 zł. Dla wielu osób jest to zbyt wygórowana cena. Niektórzy zauważają, że po pewnym czasie, urządzenie dość często się zacina.

Podsumowanie

Choć produkt ma wysoką cenę, cieszy się on popularnością wśród konsumentów. Urządzenie ma prosty, a przy tym atrakcyjny wygląd, dlatego dobrze się prezentuje. Model ten jest łatwy w obsłudze i cechuje go cicha praca.

 

 

Najlepsze kostkarki do lodu w 2024 ranking

 

Czy to na upalne, letnie dni, czy na imprezowe wieczory. Dobra i tania kostkarka do lodu zawsze się przyda. Minęły czasy, gdy przygotowywanie lodu było nieprzyjemnym obowiązkiem. Dzisiaj, z odpowiednim sprzętem, może być nawet świetną zabawą. Także przeczytaj nasz ranking, by dowiedzieć się jaką kostkarkę można zakupić.

 

Nasze zalecenia

 

Caltronic EWB 3526

 

Caltronic EWB 3526Caltronic EWB 3526 to pierwszy produkt, który zaprezentujemy. Ta kompaktowa kostkarka, o mocy 150 W, ma pojemność 2,2 L i ma wysokość 39 cm, szerokość 37 cm oraz 29 cm głębokości.

Zaś waga urządzenia wynosi 10,8 kg. W wyposażeniu otrzymamy zbiornik do lodu i łopatkę. Wydajność sprzętu wynosi 10 – 15 kg w 24 godziny, przekłada się to na 90 g, czyli około 9 kostek w 10 minut. A emisja hałasu podczas pracy wynosi około 70 dBA. Jest to sprzęt, który możemy użytkować w biurze, domu czy małych punktach gastronomicznych. Model ten został wyposażony we wskaźnik LED, który informuje o potrzebie dolania wody czy zapełnieniu się pojemnika lodem. Panel używany jest również do włączenia, bądź wyłączenia kostkarki. Dodatkowo posiada ona funkcję automatycznego wyłączenia po zakończeniu pracy, która obniża zużycie prądu maszyny.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą jednego przycisku. Osoby użytkujące kostkarkę są zadowolone z szybkości produkcji lodu. Konsumenci wskazują również w swoich opiniach, że model ten ma duży zasobnik wody, oraz ładny wygląd.

Clatronic EWB 3526 to kompaktowa kostkarka o mocy 150 W. Sprzęt ten ma pojemność 2,2 l. Jego wymiary to: wysokość – 39 cm, szerokość – 37 cm oraz głębokość – 29 cm. Natomiast waga modelu to 10 kg. Według wielu osób jest to bezawaryjny, wydajny sprzęt, a tym samym idealny do użytku w domu.

 

Zalety

Wydajność sprzętu: Urządzenie przygotowuje od 10 kg do 15 kg lodu w 24 godziny, a więc jest w stanie wyprodukować około 9 kostek w 10 minut. Jeśli szukasz czegoś do domu, jest to idealna propozycja, która sprosta potrzebom większości osób.

Wskaźnik LED: Sprzęt ten ma wskaźnik LED, który informuje nas o tym, że w zbiorniku nie ma wody lub znajduje się w nim za dużo wody.

Automatyczne wyłączenie: Urządzenie posiada system automatycznego wyłączania, który jest nie tylko praktyczny, ale też przyjazny dla naszego portfela. Gdy nie używamy maszyny, ta się wyłącza i nie pobiera prądu, a my nie musimy pamiętać o jej wyłączaniu.

Prosta obsługa: Nie lubisz skomplikowanych maszyn, które uruchamia się przez kilka minut? Jeśli tak, model ten to propozycja dla Ciebie. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i gotowe.

Wygląd: Wielu użytkowników tego sprzętu wśród jego zalet wymienia wygląd. Każdemu zależy na tym, aby urządzenia, jakich używamy w domu, były nie tylko praktyczne, ale też dobrze się prezentowały. Dlatego producent zadbał o atrakcyjny design produktu.

 

 

 

 

Profi Cook EWB 1007

 

2.Profi Cook EWB 1007Kolejna propozycja, Profi Cook EWB 1007, pochodzi od niemieckiej firmy Profi Cook. To urządzenie ma pojemność 1,8 litra. Wymiary tego modelu wynoszą 30 x 30 x 36 cm, a waga 10,85 kg.

Całość w kolorze stalowym. Producent wyposażył kostkarkę w wysokiej jakości dotykowy wyświetlacz LCD z zegarem, który jest wykorzystywany do sterowania urządzeniem. Możemy tutaj włączyć i wyłączyć maszynę, oraz zaprogramować jej pracę. Dodatkowo sprzęt posiada funkcję oszczędzania energii „ECO Save”, która powoduje, że kostkarka wyłącza się automatycznie po skończonej pracy. A o skończonej pracy zostaniemy poinformowani sygnałem dźwiękowym. W zestawie, wraz z urządzeniem, otrzymamy szufladę do wyjmowania kostek lodu, którą możemy wykorzystać do transportu lodu.

Producent dołącza również zbiornik na wodę oraz łopatkę do lodu. Wydajność urządzenia to 10 – 15 kg lodu w ciągu 24 godzin, lub 85 – 125 g, odpowiednik około 12 kostek, w 12 minut. Opinie pozostawione przez użytkowników mówią, że urządzenie jest sprawne i bardzo przydatne w okresie letnim.

Profi Cook EWB 1007 to model o pojemność 1,8 litra. Urządzenie ma następujące wymiary: 30 cm x 30 cm x 36 cm, a jego waga to 10,85 kg. Urządzenie nie tylko jest solidne, ale też atrakcyjne, co potwierdzają pozytywne oceny konsumentów.

 

Zalety

Wyświetlacz LCD: Mamy tutaj praktyczny wyświetlacz z zegarem, który ułatwia nam obsługę sprzętu. Przy użyciu wyświetlacza LCD włączamy i wyłączamy kostkarkę, a także programujemy pracę urządzenia.

Funkcja „ECO Save”: Lubisz sprzęty przyjazne środowisku, ale też takie, które pozwolą Ci oszczędzić pieniądze? Jeśli tak, zainteresuje Cię funkcja, która gwarantuje nam oszczędzanie energii.

Zawartość zestawu: Sprzęt sprzedawany jest w komplecie z szufladą do wyjmowania kostek lodu, a także zbiornikiem na wodę oraz łopatką do lodu.

Wydajność urządzenia: Sprzęt ten produkuje od 10 kg do 15 kg lodu w ciągu 24 godzin, czyli około 10 kostek w 10 minut.

Wysoka bezawaryjność: Konsumenci potwierdzają, że prezentowana kostkarka jest niezawodna i rzadko ulega awariom, dlatego też ceniona jest za wysoką bezawaryjność.

 

 

 

 

Bartscher Compact Ice

 

Ciekawą propozycją jest model Compact Ice, przeznaczony do małych lokali gastronomicznych. Posiada on obudowę wykonaną z wytrzymałego tworzywa ABS w kolorze stalowoszarym. Niewielkie wymiary sprzętu (36 cm x 44 cm x 45,4 cm), sprawiają, że bez problemu znajdziemy na niego miejsce w naszej kuchni lub lokalu gastronomicznym.

Wydajność prezentowanej kostkarki jest bardzo wysoka. Urządzenie jest w stanie wytworzyć do 15 kg lodu na dobę, co sprosta potrzebom również lokali gastronomicznych. Co istotne, model ten ma przełącznik wyboru wielkości kostek lodu. Możesz więc wyprodukować kostki małe, średnie lub duże. Pojemność zbiornika na wodę to 4,5 litra, z czego jesteśmy w stanie pozyskać do 150 kostek lodu.

Prezentowany sprzęt zyskał szerokie uznanie konsumentów. Wysoce oceniono jego solidne wykonanie i wysoką bezawaryjność. Dużym uznaniem cieszy się też design produktu, a także jego wydajność.

Bez wątpienia Bartscher Compact Ice to produkt atrakcyjny, który sprawdzi się w każdej kuchni. Ze względu na wykończenie pięknie się prezentuje, co doceniło wielu konsumentów.

 

Zalety

Wielkość: Urządzenie jest kompaktowe. Jego wymiary to 36 cm x 44 cm x 45,4 cm. W efekcie sprzęt ten nie zajmuje wiele miejsca. Jednocześnie takie niewielkie gabaryty nie wpływają na jego wydajność.

Wydajność: Urządzenie ma 4,5 l zbiornik na wodę i jest w stanie wyprodukować z tego do 150 kostek lodu. Wydajność prezentowanego modelu to do 15 kg lodu na dobę, czyli ok 12 kostek w 10 minut.

Wielkość kostek: Ogromną zaletą urządzenia jest to, że ma regulację wielkości kostek. Jeśli masz potrzebę możesz otrzymać małe, średnie, bądź duże bryłki. W ten sposób zyskując idealny lód do swoich koktajli.

Wygląd: Konsumenci bardzo pozytywnie oceniają nowoczesny design produktu.

 

Wady

Cena: Niewątpliwą wadą prezentowanego sprzętu jest jego cena. Model ten kosztuje ponad 1000 zł, co czyni go jedną z droższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

Profi Cook PC-EWB 1079

 

Profi Cook PC-EWB 1079Profi Cook PC-EWB 1079 jest to mały brat prezentowanego wcześniej Profi Cook EWB 1007. Opisywany model Profi Cook PC-EWB 1079 ma pojemność 1,7 litra a jego wymiary wynoszą 24,5 x 34 x 35 cm.

Urządzenie to waży tylko 9,6 kg, więc łatwo możemy zabrać je ze sobą np. na wakacje. Będzie więc to najlepsza kostkarka do lodu dla osób, które szukają urządzenia przenośnego. Model ten wytwarza 10 -15 kg lodu w ciągu 24 godzin. Przekłada się to na około 9 kostek w ciągu 10 minut. Dodatkowo producent wyposażył kostkarkę w wyświetlacz LED. Na wyświetlaczu, dzięki wbudowanym diodom, znajdziemy takie informacje, jak zbiornik na lód pełen, czy pusty zbiornik na wodę. Urządzenie także powiadomi nas dźwiękowo o przygotowanym lodzie.

A tryb energooszczędny automatycznie wyłączy kostkarkę po zakończeniu pracy. Obsługa tego modelu jest bardzo prosta. Włączanie i wyłączanie urządzenia następuje po naciśnięciu jednego przycisku. Użytkownicy są zadowoleni z małych rozmiarów kostkarki. Także sygnał dźwiękowy po zakończonej pracy, oraz tryb energooszczędny są wymieniane jako zalety tego produktu.

Profi Cook PC-EWB 1079 to sprzęt o pojemności 1,7 litra. Wymiary tego modelu to: 24,5 x 34 x 35 cm. Urządzenie waży zaledwie 9,6 kg. Dzięki temu, że jest dość małe, nie zajmuje dużo miejsca w Twojej kuchni. Konsumenci zauważają też, że jest to bardzo dobra kostkarka do lodu do 600 zł.

 

Zalety

Wydajności: Mimo małych gabarytów sprzęt ten nie jest dużo gorszy od swoich większych konkurentów. Urządzenie wytwarza około 9 kostek w 10 minut, co jest naprawdę dobrym wynikiem.

Proste użycie: Urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Za sprawą wygodnego wyświetlacza LED i dzięki praktycznym diodom, bez problemu włączymy sprzęt i będziemy kontrolować jego pracę. Poinformuje nas on o tym, że brakuje wody, a zbiornik na lód jest pełen. Nie można też zapomnieć, że kostkarkę uruchamia się przy użyciu zaledwie jednego przycisku.

Sygnał dźwiękowy: Po zakończonej pracy urządzenie włącza sygnał dźwiękowy i od razu uruchamia tryb energooszczędny, aby maksymalnie zminimalizować zużycie prądu.

 

Wady

Głośność pracy: Niektórzy konsumenci zauważają, że sprzęt trochę hałasuje. Niestety wpływa to na nasz komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się pracująca kostkarka.

 

 

 

 

Caso 03301

 

Kompaktowa kostkarka do lodu Caso 03301 to produkt idealny do biura, małych lokali gastronomicznych lub też do domu. Urządzenie umożliwi Ci szybkie przygotowanie kostek lodu. Wydajność prezentowanego modelu to około 9 kostek lodu w 10 minut, czyli w godzinę możesz przygotować aż 500 g kostek.

Model ten posiada regulację wielkości bryłek lodu. Możesz przygotować kostki małe, bądź duże. Ważne jest to, że produkt jest niezwykle łatwy w obsłudze. Wlewamy do zbiornika wodę, włączamy przycisk i pozostaje nam tylko poczekać, aż lód będzie gotowy.

Produkt cechuje bardzo dobra izolacja i niezwykle wydajny kompresor. Co istotne, po zakończeniu pracy następuje automatyczne zatrzymanie sprzętu. Konsumenci docenili fakt, że model ten jest bardzo solidny i co istotne przy tym atrakcyjny. Warto dodać, że górna pokrywa tego produktu jest przezroczysta.

Kostkarka Caso 03301 to solidnie wykonany sprzęt o dużej wydajności pracy.

 

Zalety

Regulacja wielkości kostek lodu: Urządzenie ma regulowaną wielkość kostek. Pomoże uzyskać mały lub duży lód. W ten sposób zyskujesz kostki idealne do Twoich drinków lub innych deserów.

Izolacja: Solidne wykonanie i użycie wysokiej jakości produktów zapewnia świetną izolację sprzętu. Dotykając jego obudowy nie odczujemy zimna.

 

Wady

Wielkość zbiornika na wodę: Urządzenie ma 3,1 l zbiornik. Dlatego należy go regularnie uzupełniać, zwłaszcza, gdy organizujemy przyjęcie.

 

 

 

 

Jaką kostkarkę do lodu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Słońce grzeje i marzy Ci się zimna lemoniada, a może zwykła woda z cytryną i kostkami lodu? Masz ochotę na zimną kawę z dodatkami? Organizujesz imprezę i planujesz podawać swoim gościom drinki? Może masz ochotę na szklaneczkę whisky? We wszystkich tych przypadkach potrzebujesz lodu! Możesz zakupić specjalne woreczki do przygotowywania kostek lub silikonowe pojemniki. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowych kostek lodu w worku. Jeśli jednak stawiasz na funkcjonalność i praktyczne rozwiązania, warto zainwestować w kostkarkę do lodu.

 

 

Dlaczego warto kupić taki sprzęt?

Kostkarki do lodu to w wielu krajach tak samo istotne urządzenie, jak robot kuchenny czy maszynka do mięsa. Wiele osób nie wyobraża sobie kawy, soku czy herbaty na ciepło – piją je wyłącznie w wersji schłodzonej, a w wielu miejscach na świecie wręcz lodowatej. Z jednej strony jest to kwestia klimatu, z drugiej pewnych przyzwyczajeń. W takich krajach jak Tajlandia, Wietnam, Kolumbia czy Brazylia każdy ma w domu solidna kostkarkę i kruszarkę do lodu.

Jeśli jesteś zwolennikiem zimnych napojów, zwłaszcza latem, lubisz przygotowywać drinki, czy też napić się whisky – lód będzie Ci niezbędny. Dzięki kostkarce przygotowanie zimnych napojów stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Twoja zamrażarka nie będzie pokryta lodem, który powstał wyniku wycieku wody z woreczka i zapomnisz też o walce z plastikowym pojemnikiem, aby przygotowany lód wypadł na zewnątrz. Poza tym nie będziesz zastanawiać się nad tym, jak znaleźć miejsce na jeszcze jeden woreczek, a w czasie imprezy nigdy nie zabraknie Ci kostek.

 

Kostkarka w lodówce – praktyczne rozwiązanie

Coraz więcej lodówek jest wyposażonych w kostkarkę do lodu i nie da się ukryć, że to bardzo funkcjonalny sprzęt. Zamiast kupować nową lodówkę lepiej kupić kostkarkę, która zajmuje mniej miejsca i będzie mniej kosztownym wydatkiem. W tym poradniku powiemy Ci, jaką kostkarkę do lodu wybrać.

Chcemy też podkreślić, że kostkarki w lodówkach są mniej wydajne niż urządzenia przeznaczone wyłącznie do produkcji i kruszenia lodu. Jeśli więc szukasz czegoś do restauracji lub masz duże zapotrzebowanie w domu, zdecyduj się na automatyczny model wolnostojący lub do zabudowy.

 

Automatyczna kostkarka do lodu ułatwia życie

Wszelkie automatyczne sprzęty to najbardziej funkcjonalne rozwiązania, na jakie możemy się zdecydować. Kostkarka jest podłączana do sieci wodociągowej lub ma zbiornik na wodę, skąd pobiera odpowiednią jej ilości do przygotowania lodu. Wewnątrz maszyny woda się schładza, a potem jest formowana w kostki. Najnowsze rozwiązania technologiczne dają nam możliwość wyboru kształtu kostek, zupełnie, jak w przypadku silikonowych pojemników. Inny kształt możesz wybrać do napojów dla najmłodszych, a inny, gdy przygotowujesz drinki dla dorosłych.

 

Opcja kruszenia lodu

Dobrze, aby kostkarka miała funkcję kruszenia lodu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymenty w kuchni i przygotowywanie różnych, ciekawych deserów, gdzie pokruszony lód jest niezbędnym dodatkiem. Nie będziesz musiał stać z młotkiem, aby pokruszyć kostki. Przy wyborze kostkarki kieruj się komfortem pracy. Najtańsze modele są hałaśliwe i trudne w czyszczeniu, dlatego warto zainwestować trochę więcej, aby zapewnić sobie komfort użytkowania, a także łatwiejszą pielęgnację.

 

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Kostkarka do zabudowy to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Trzeba jednak przemyśleć ten zakup pod kątem gabarytów i posiadanej powierzchni. Jeśli masz dużą kuchnię, na pewno znajdziesz miejsce na taki sprzęt, jeśli nie, lepiej rozważyć zakup urządzenia wolnostojącego o mniejszych wymiarach.

 

Wydajność jest ważna

W przypadku każdego urządzenia bardzo ważnym aspektem jest wydajność. Pojawia się więc pytanie, jaka kostkarka do lodu jest najlepsza pod względem tej właśnie kwestii? Przede wszystkim taka, która mrozi wodę w niespełna kilka godzin. Jeśli proces ten wymaga wielogodzinnego oczekiwania, a Ty organizujesz sporą imprezę, może okazać się, że dany sprzęt jest mało wydajny. Najlepiej, żeby urządzenie wytwarzało kilka kilogramów kostek na dobę. Jeśli decydujesz się na model ze zbiornikiem na wodę, sprawdź jego pojemność. W przypadku kostkarek podłączanych do wodociągu, ważny jest przepływ wody.

Moc urządzenia

Im wyższa jest moc, tym większa jest wydajność sprzętu. Dlatego warto zweryfikować, czy dany model spełnia nasze oczekiwania i produkuje interesującą nas ilość lodu. W domu nie potrzebujesz wielkiej kostkarki, wystarczy Ci taka o mocy ok. 150 W.

 

Zabezpieczenia i dodatkowe funkcje

Jak przy każdym urządzeniu ważne są zabezpieczenia. Zwłaszcza, jeśli kostkarka jest jednocześnie podłączona do wody i prądu. Zabezpieczenie przed zalaniem to podstawa. Automatyczna kostkarka bez podłączenia do wodociągu, musi mieć alarm informujący o konieczności dolania wody i o przepełnionym pojemniku na kostki.

 

Filtr antywapienny

Nie ważne, czy decydujesz się na sprzęt podłączany do systemu wodociągowego czy taki ze zbiornikiem – ważne jest, aby miał on filtr antywapienny. Oczywiście nie zwalnia Cię to z obowiązku czyszczenia maszyny, ale z całą pewnością wydłuży żywotność kostkarki.

 

Cena

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na modele znanych, cenionych firm, które cieszą się wieloma pozytywnymi ocenami. Dobry sprzęt tego typu typu kosztuje około 400 zł. Im większa będzie kostkarka i bardziej zaawansowana, tym więcej za nią zapłacisz.

 

Jak działa automatyczna kostkarka do lodu?

 

Dzięki lekturze naszego poradnika wiesz już, jaka automatyczna kostkarka jest polecana do domu. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, jak działa takie urządzenie, dlatego w tej części artykułu wyjaśnimy to zagadnienie.

Ile kostek można wytworzyć w minutę?

Większość sprzętów tworzy kostki przez cały czas, aż zbiornik nie zostanie zapełniony. Oznacza to, że w czasie pracy urządzenia, możemy wyciągać lód i dodawać go do naszych napojów. Warto się zastanowić, jakie tempo pracy kostkarki nas interesuje. Niektóre modele wytwarzają kilka kostek (od 4 do 6) w 10 minut. Są to najbardziej nowoczesne maszyny, które często instalowane są w lokalach gastronomicznych. Mniej wydajne sprzęty potrzebują nawet 2-3 h, by stworzyć taką samą ilość.

 

Kształt kostek

Myśląc o kostkach lodu, niemal każdy z nas myśli o niewielkim sześcianie. Wiele kostkarek ma jednak opcję tworzenia innych kształtów. Niektóre kostkarki tworzą lód okrągły, prostokątny lub przypominający niewielki trójkąt. Jeśli chcesz stworzyć kostki o bardzo finezyjnych kształtach, jak piłka nożna, krople łez, bałwany, stopy czy uśmiechnięte twarze, zainwestuj w sprzęt z wymiennymi foremkami.

 

Jak tworzy się lód?

Zmiana skupienia wody z cieczy w stałą bryłę jest możliwa w temperaturze poniżej 0 st. C. Warunkiem jest jednak to, by substancja była chemicznie czysta. To znaczy, że dodawanie innych roztworów do kostkarki wydłuży proces tworzenia kostek lodu. Ujemna temperatura sprawia, że cząsteczki wodoru łączą się ze sobą, co tworzy wiązania wodorowe. Ważne jest to, że lód ma dużo większą objętość niż ciecz, małe bryły zabiorą więcej miejsca niż woda.

Budowa automatycznej kostkarki

W tej części chcielibyśmy opisać, jak zbudowana jest kostkarka do lodu, gdyż pomoże Ci to zrozumieć proces jej działania. Najważniejszym elementem jest misa wewnętrzna, do której nalewamy wody. Po umieszczeniu cieczy, do środka wkładamy mały koszyk, czyli foremkę do tworzenia bryłek. To właśnie tam tworzy się lód. Jest on następnie przesuwany przy pomocy specjalnej łopatki, która jest napędzana niewielkim silnikiem. Urządzenie ma wbudowany termostat, który utrzymuje odpowiednio niską temperaturę we wnętrzu kostkarki. Dzięki temu woda szybko się mrozi.

Wiele sprzętów wyposażonych jest w przezroczyste okienko. Pozwala ono śledzić, ile kostek lodu zostało stworzonych. W górnej części obudowy znajduje się wieczko z osłoną i panelem sterowania. To na nim możesz ustawić dokładną temperaturę pracy, a na wyświetlaczu pojawi się informacja o czasie pracy kostkarki. Z boku sprzętu zlokalizowany jest wylot powietrza, który pozwala pozbyć się nagromadzonego ciepła. Z tyłu modelu poza podłączeniem do prądu znajduje się też ujęcie wody. To dzięki niemu nadmiar cieczy zostaje usunięty.

 

Jak dokładnie działa kostkarka?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu kostek lodu jest wlanie wody do foremki. W zależności od własnych preferencji może być to ciecz prosto z kranu, przegotowana lub przefiltrowana. Istnieje jednak ryzyko, że znajdujący się w wodzie osad zacznie się zbierać w zbiorniku kostkarki, co może wywołać awarię. Po zamknięciu sprzętu następuje proces chłodzenia i zamrażania. W zależności od ustawionej temperatury proces ten może trwać od 10 min do nawet 6 godzin. Gdy we wnętrzu kostkarki powstanie lód, wbudowany we wnętrzu termostat uruchamia proces podgrzania foremki. Dzięki temu bryła zostaje oddzielona od pojemnika. W kolejnym kroku specjalna łopatka napędzana silniczkiem przesuwa lód w kierunku klapki zamykającej. Ostatnim etapem jest umieszczenie kostek w głównym pojemniku. Opisana czynność powtarzamy, dopóki cały zbiornik nie będzie wypełniony małymi bryłami.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ