Jak zrobić kotlety z kalafiora?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Wegańskie kotlety z kalafiora

Czas przygotowania20 minutes
Czas gotowania8 minutes
 
Składniki:
  • 1 większy kalafior
  • 1 cebula (może być dymka)
  • 2 jajka
  • 2 łyżki mąki (rodzaj dowolny)
  • 2 ząbki czosnku
  • Olej lub inny tłuszcz do smażenia
  • Bułka tarta do panierki (możemy użyć bezglutenowej lub mąki)
  • Sól, pieprz, mała garść pokrojonej natki pietruszki lub koperku
 
Liczba porcji: 22
 
Ilość kalorii: 1 kotlet ma 36 kalorii

 

Tradycyjne kotlety to te, których głównym składnikiem jest mięso. Najczęściej podawane z ziemniakami i surówką stanowią popularny obiad w wielu domach. Okazuje się, że standardową wersję możemy zamienić na nieco bardziej oryginalną. Pochłonięci codziennymi obowiązkami niekiedy szukamy pomysłów na szybki i jednocześnie smaczny posiłek. Dodatkowo trend na kuchnię wegetariańską, która coraz częściej zyskuje duże grono zwolenników, pozwala nam na różne modyfikacje smakowe. Być może i z tego względu powstał przepis na kotlety z kalafiora. Jadłonomia jako jeden z licznych blogów kulinarnych bazujących na składnikach roślinnych słynie właśnie z nich.

Tradycyjna wersja znana jest ze smażenia na głębokim tłuszczu, ale przede wszystkim z głównego składnika pochodzenia zwierzęcego. Dla zwolenników kuchni wegetariańskiej nie brzmi to najlepiej, dlatego też powstał przepis na fit kotlety z kalafiora. Sposób przygotowania nieco różni się od tego, który wszyscy doskonale znamy. Wynika to przede wszystkim z odmiennych składników, jednakże cały proces nie stanowi trudności podczas korzystania z nowoczesnego przepisu. Co ciekawe można przygotować kotlety z kalafiora na 3 sposoby, np. z dodatkiem kaszy ryżu lub nawet ziemniaków.

Kotlety z kalafiora i jajek — przygotowanie

Kalafior dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i zdejmujemy z niego zielone liście, po czym odcinamy wszystkie różyczki. Następnie wkładamy je do średniej wielkości garnka, zalewamy zimną wodą, dodajemy łyżkę stołową soli i umieszczamy na ogniu. Garnek zakrywamy pokrywką i całość doprowadzamy do wrzenia, po czym moc palnika zmniejszamy na minimalną. Aby kotlety z gotowanego kalafiora były idealne, różyczki nie mogą się rozgotować, dlatego co jakiś czas powinniśmy sprawdzać ich miękkość za pomocą widelca. Kalafior wyjmujemy na sitko, a następnie odstawiamy do lekkiego wystudzenia. 

W kolejnym etapie różyczki należy drobno posiekać nożem i wysuszyć je na suchej patelni. Ważne, aby warzywo nie zaczęło się smażyć ani rumienić, a jedynie znajdująca się w nim woda lekko odparowała. Aby kotleciki kalafiorowe miały odpowiednią strukturę, różyczki należy jeszcze raz posiekać nożem. Następnie przekładamy je do większej miski, dodajemy jajka, mąkę, drobno pokrojoną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz przyprawy i zieleninę. Jeśli chcemy dodatkowo urozmaicić kotleciki z kalafiora, do masy możemy dodać świeżą kolendrę. Całość dokładnie wyrabiamy i formujemy podobnie jak tradycyjne mielone, po czym obtaczamy w bułce lub mące i umieszczamy na rozgrzanej patelni z olejem. Wegańskie kotlety z kalafiora smażymy do całkowitego zrumienienia. Najczęściej jest to ok. 4 minut na każdą ze stron. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami smażenia nawet na minimalnym tłuszczu i chcemy zrobić wersję całkowicie fit, możemy zdecydować się również na pieczone kotlety z kalafiora, które podane z zieloną sałatą i ulubionymi warzywami oraz delikatnym sosem świetnie sprawdzą się jako pomysł na drugie danie lub kolację. Kotlety z kalafiora z piekarnika polecane są również jako przekąska w ciągu dnia dla dzieci.

Podczas eksperymentowania w kuchni z pewnością przyda się nam taki sprzęt, jak krajalnica do warzyw, która znacznie skróci nam czas przygotowania potrawy i pozwoli na szybsze skonsumowanie. Kolejnym pomysłem na nowoczesny, ale przede wszystkim zdrowy przepis są warzywne kotlety z dodatkiem kaszy jaglanej. 

 

Kotlety z kalafiora i kaszy jaglanej

Czas przygotowania45 minutes
 
Czas gotowania: Długość gotowania kaszy zależy od instrukcji podanej na opakowaniu
 
Składniki:
  • Pół startego surowego kalafiora
  • 1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
  • 1 główka cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • ¼ szklanki skrobi ziemniaczanej
  • 2 łyżki stołowe sosu sojowego
  • Sól, pieprz ziołowy
  • 1/4 szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
 
Liczba porcji: Ok. 10 kotletów

Podane składniki przekładamy do głębokiego naczynia i dokładnie wyrabiamy. Z masy formujemy kotlety, możemy wzorować się tradycyjną formą mielonych lub nieco ją zmodyfikować i stworzyć kształt podobny do burgerów. Gotowe kotlety przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika na ok. 25 minut. Możemy je zjadać bezpośrednio po wyjęciu z pieca jako dodatek do ziemniaków i surówki lub całkowicie zimne w formie przekąski.

Znajdujące się w przepisie składniki możemy nieco zmodyfikować, a użycie dodatkowych warzyw sprawi, że potrawa nie tylko będzie inaczej smakowała, ale również zmieni się jej konsystencja. Kotlety z kalafiora i ziemniaków, zamiast lekkiej przekąski w ciągu dnia, mogą okazać się bardziej treściwe, a podane z porcją ulubionej surówki nie będą wymagały większej ilości dodatków. Dobrym pomysłem będzie również połączenie dwóch odmian różyczek warzywnych. W ten sposób kotlety z kalafiora i brokuła zyskają nie tylko nowy smak, ale również ciekawy kolor.

 

Kotlety z kalafiora i ryżu

Czas przygotowania30 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki: 
  • 1 kalafior
  • 1,5 szklanki ugotowanego ryżu
  • 3 łyżki bułki tartej plus dodatkowa porcja do panierki
  • 2 jajka
  • Olej do smażenia
  • Sól, pieprz, opcjonalnie natka pietruszki lub koperek
  • 2 ząbki czosnku
 
Czas gotowania: Czas gotowania ryżu oraz kalafiora

Kalafior dokładnie myjemy oraz oddzielamy od niego różyczki, które następnie gotujemy w osolonej wodzie. Po tym czasie warzywo przekładamy do większej miski i rozgniatamy widelcem. Dokładamy do niego ugotowany ryż oraz pozostałe składniki (oprócz oleju), w tym przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość dokładnie ze sobą łączymy i formujemy niewielkie kotleciki, które obtaczamy w bułce tartej i umieszczamy na rozgrzanej patelni. Smażymy je z każdej strony do zrumienienia, po czym całość wyjmujemy na ręcznik papierowy i pozbywamy się nadmiaru tłuszczu. Dzięki użytemu w przepisie ryżowi kotlety nie wymagają podania z ziemniakami, a jedynie lekką sałatą skropioną delikatnym sosem. Danie bardzo dobrze sprawdzi się również na zimno jako forma przekąski z ulubionym sosem. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ