Lodówko-zamrażarki ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

Zastanawiasz się, która lodówko-zamrażarka spełni Twoje oczekiwania i będzie komfortowa w użytkowaniu? W takim razie zachęcamy Cię do lektury przygotowanego przez nas rankingu prezentującego najbardziej popularne sprzęty w 2024 roku. Na pierwszym miejscu w zestawieniu plasuje się model Samsung RB29FWRNDSA, który jest energooszczędny i bardzo cicho pracuje. Nie musisz się obawiać, że urządzenie będzie zakłócać spokój domowników. Lodówko-zamrażarka została wyposażona w kilka innowacyjnych technologii. Jedną z nich jest system True No Frost, za sprawą którego nie trzeba pamiętać o ręcznym rozmrażaniu sprzętu. Na drzwiach modelu znajduje się dystrybutor pozwalający na napicie się chłodnej wody o dowolnej porze, bez konieczności przygotowywania kostek lodu. Drugie miejsce zajmuje sprzęt Bosch KGV36KL32. To urządzenie w klasie energetycznej A++, dlatego nie pobiera zbyt dużo prądu. Lodówko-zamrażarka jest przeznaczona do zabudowy, możesz samodzielnie zdecydować o kierunku otwierania drzwi. Model ma kilka półek w chłodziarce (także na drzwiach) oraz 3 pojemne szuflady w zamrażarce, co pozwala na odpowiednie ułożenie żywności.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest energooszczędny i cichy. Wysuwana półka wewnątrz lodówki pozwala bez trudu sprawdzić, co znajduje się w jej tylnej części. Głęboka półka umieszczona na drzwiach pozwala na przechowywanie napojów w butelkach o dość dużych średnicach. Na tylnej ścianie lodówki nie osadza się szron - zasługa technologii True No Frost.

Wady

Półki nie mają metalowego wykończenia. Czasem lodówka pracuje dość głośno.

Podsumowanie

Cały model ma pojemność około 288 l, z czego 98 l to pojemność zamrażalnika. Wysokość lodówki to 1,78 m. Głębokość całości wynosi 58 cm. Lodówka ma wygodny w obsłudze dozownik wody, który nie ma wystających elementów.

Drugi wybór

Zalety

Funkcja regulacji temperatury pozwala nam na ustawienie takiej, która efektywnie schłodzi produkty wewnątrz. Półki wykonane z bezpiecznego szkła są łatwe w utrzymaniu czystości. W zależności od ustawienia pozostałych mebli kuchennych oraz całości aranżacji możemy zamontować zawiasy zarówno z prawej, jak i lewej strony.

Wady

Produkt nie ma wbudowanego filtra węglowego, który efektywnie zapobiegałby rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnej woni wewnątrz urządzenia.

Podsumowanie

Lodówka nie ma zbyt wielu funkcji, jednak dobrze spełnia swoje zadanie. Jest pojemna – w chłodziarce pomieścimy 214 l, natomiast w zamrażalniku 94 l. Klasa energetyczna A++ pozwala na oszczędność energii. W wyposażeniu znajdziemy m.in. wygodny stelaż na butelki.

Rozważ też

Zalety

Szuflady zamrażarki mają przejrzyste fronty, co umożliwia sprawdzenie ich zawartości bez wysuwania. Minimalistyczny styl wykonania sprawia, że model pasuje do każdego typu wnętrz. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i montażu. Lodówkę łatwo wyczyścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprzęt pracuje bardzo cicho.

Wady

Niektórzy nabywcy narzekają, że lodówka ma zbyt mało funkcji dodatkowych oraz nie ma wyświetlaczy LED i innych, elektronicznych dodatków.

Podsumowanie

Sprzęt sprawdzi się zarówno jako model wolnostojący, jak i lodówka pod zabudowę. Model ma klasę energetyczną A+. Całkowita pojemność sprzętu wynosi 277 l. Wymiary urządzenia to 17,8 cm x 54 cm x 54,9 cm.

 

 

Najlepsze lodówko-zamrażarki w 2024 roku

 

Lodówko-zamrażarka to niezawodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, gdyż zamiast dwóch osobnych urządzeń – mamy jedno, bardziej funkcjonalne i pojemne. Dobry sprzęty tego typu powinien mieć solidną konstrukcję, dużą moc i kilka funkcjonalnych rozwiązań. Nasz ranking lodówko-zamrażarek zawiera najlepsze urządzenia tego typu, jakie można znaleźć na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Samsung RB29FWRNDSA

 

1-samsung-rb29fwrndsaNajlepsza lodówko-zamrażarka to Samsung 3050. Zamrażarka znajdująca się w dolnej części zapewnia wydajne użycie przestrzeni. Wysuwane półki, szuflady i koszyk Grab ‘n Go, umożliwią nam łatwe wkładanie i wyjmowanie produktów oraz ich porządkowanie.

Specjalnie zaprojektowana strefa CoolSelect w lodówce zapewnia optymalne warunki do przechowywania produktów. Model ten ma kompresor Digital Inverter, który jest bardzo wytrzymały i posiada 10-letnią gwarancję. Poza tym ma on 5 cykli pracy, dostosowujących wilgotność i sposób użytkowania lodówki do aktualnych potrzeb.

Niezwykle wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w tym sprzęcie są półki przymocowane na zawiasach z rolkami, dzięki którym zawsze mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów, nawet tych znajdujących się przy tylnej ścianie naszej lodówki.

Nie zabrakło też wysokiej jakości oświetlenia LED, zapewniającego nam idealne doświetlenie wnętrza i łatwość jego przeszukiwania w źle oświetlonym pomieszczeniu. Pojemność chłodziarki to 190 l, a zamrażalnika 98 l. Produkt został doceniony za pojemność i funkcjonalność.

Lodówko-zamrażarka Samsung RB29FWRNDSA to model wolnostojący. Wymiary urządzenia to: 59,5 cm x 178 cm x 66,8 cm. Chłodziarka produktu ma pojemność 190 l, natomiast zamrażarka – 98 l.

 

Zalety

Cicha praca: Sprzęt pracuje wyjątkowo cicho, więc nie będzie zakłócać naszego spokoju. Wszystko za sprawą innowacyjnego kompresora Samsung Digital Inverter Compressor.

Łatwy dostęp do żywności: Do przechowywanej w zamrażarce i chłodziarce żywności mamy bardzo łatwy dostęp. Zapewniają to wysuwane szuflady i półki.

Energooszczędne oświetlenie: Wewnątrz urządzenia zamontowano oświetlenie LED, które zapewnia bardzo dobrą widoczność, a w dodatku nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej.

Automatyczne rozmrażanie: Nie trzeba rozmrażać modelu ręcznie, ponieważ wyposażono go w technologię True No Frost. Równomierne rozprowadzanie powietrza powoduje, że na ściankach sprzętu nie osadza się lód.

Dystrybutor wody: Na drzwiach urządzenia jest specjalny dystrybutor, umożliwiający napicie się chłodnej wody w dowolnym momencie.

 

Wady

Brak trybu wakacyjnego: Osoby często podróżujące narzekają, że lodówko-zamrażarka nie ma trybu wakacyjnego, który pozwala na zmniejszenie zużycia energii na czas nieobecności w domu.

 

 

 

 

Bosch KGV36KL32

 

2-bosch-kgv36kl32Nasza druga propozycja to Bosch KGV36KL32 – bardzo dobry sprzęt w klasie efektywności energetycznej A++, pozwalający zaoszczędzić energię. Ma specjalny pojemnik – CrisperBox – utrzymujący owoce i warzywa dłużej świeże. W końcu zapomnisz o zwiędłej sałacie, marchewkach, ogórkach, czy pomidorach.

Lodówka nareszcie stanie się odpowiednim miejscem do ich przechowywania. Urządzenie ma automatyczne odszraniane, co zmniejszy ilość pracy, jaką musimy wykonać przy odmrażaniu. W zamrażarce znajduje się szuflada o zwiększonej pojemności, dzięki której możemy w niej przechowywać większe produkty.

Sprzęt ten ma elektroniczną regulację temperatury, a więc zawsze możemy zmienić temperaturę zapewniając optymalne warunki do przechowywania żywności. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających konsumentach. Bez problemu zmienimy osadzenie drzwi, dopasowując model do własnych wymagań.

Wewnątrz lodówki znajdziemy wygodny stelaż na butelki. Pojemność zamrażarki to 94 l, a pojemność chłodziarki wynosi 213 l. Nie dziwi więc fakt, że zyskała uznanie wielu użytkowników. Ceniona jest za dużą pojemność i za zastosowane technologie.

Sprzęt Bosch KGV36KL32 to dobra lodówko-zamrażarka do 1500 zł o wymiarach: 65 cm x 186 cm x 60 cm. To urządzenie z 213 l chłodziarką i 94 l zamrażarką.

 

Zalety

Mały pobór energii: To model w klasie energetycznej A++, który nie zwiększa znacząco rachunków za zużycie prądu. Sprzęt pozwala na samodzielną regulację temperatury, co także może wpłynąć na mniejszy pobór energii elektrycznej.

Praktyczność: W chłodziarce znajdziemy 4 półki (z czego dwie mają opcję regulacji wysokości), stelaż na butelki, szufladę na owoce i warzywa oraz kilka półeczek na drzwiach. W zamrażarce są 3 szuflady, więc możemy odpowiednio ułożyć żywność.

Możliwość przełożenia drzwi: Model daje nam możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, w efekcie czego zwiększa się komfort użytkowania.

Łatwe odszranianie: W chłodziarce nadmiar wilgoci jest odprowadzany automatycznie na zewnątrz, dlatego nie musimy sami rozmrażać urządzenia co pewien czas.

 

Wady

Brak kostkarki: Za wadę modelu konsumenci uznają brak kostkarki. Konieczne jest więc mrożenie wody w woreczkach lub specjalnych foremkach.

 

 

 

 

Electrolux ENN12800AW

 

Electrolux ENN12800AW to lodówko-zamrażarka do zabudowy, której całkowita pojemność wynosi 286 l. Model ten został wyposażony w półki wykonane z dobrego gatunkowo szkła, które są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zarysowanie. Produkt ma wymiary: wysokość – 177,2 cm, szerokość – 54 cm i głębokość – 54,7 cm. To sprzęt w klasie energetycznej A+, którego poziom hałasu wynosi ok. 36 dB.

Urządzenie ma żarówki LED, dlatego wszystkie przechowywane w chłodziarce artykuły spożywcze są dobrze widoczne i szybko znajdziemy to, czego potrzebujemy. Tego typu rozwiązanie sprawia też, że sprzęt nie pobiera dużo prądu. Lodówko-zamrażarka umożliwia szybką zmianę temperatury i innych ustawień pracy przy pomocy pokrętła.

Konsumenci chwalą sprzęt za bardzo cichą pracę. Produkt generuje hałas na poziomie do 36 dB. Poza tym urządzenie można bardzo łatwo dopasować do swojej kuchni. Wiele osób zauważyło również, że lodówko-zamrażarka marki Electrolux jest komfortowa w użytkowaniu, gdyż nie wymaga ręcznego rozmrażania. Możemy więc zaoszczędzić sporo czasu na samodzielnym odszranianiu produktu.

Produkt Electrolux ENN12800AW ma wymiary: 54 cm x 177,2 cm x 54,7 cm. To lodówko-zamrażarka do zabudowy. Pojemność chłodziarki wynosi 202 l, a zamrażarki – 75 l.

 

Zalety

Przejrzyste fronty: Nie musimy się obawiać, że znalezienie produktów spożywczych przechowywanych w urządzeniu zajmie nam dużo czasu. Przezroczyste fronty szuflad sprawiają, że żywność jest doskonale widoczna po otworzeniu drzwi.

Pojemniki na warzywa: W dolnej części chłodziarki znajdują się dwa pojemniki na warzywa i owoce, co pozwala utrzymać porządek.

Obustronny montaż drzwi: Możemy samodzielnie zdecydować o kierunku otwierania drzwi. Z tego względu na pewno dopasujemy sprzęt do naszej kuchni. To pozwala uniknąć przemeblowania pomieszczenia po to, aby mieć łatwy dostęp do lodówko-zamrażarki.

 

Wady

Zbyt mała pojemność: Użytkownicy uważają, że nie jest to idealny sprzęt dla dużych rodzin. W domach zamieszkiwanych przez więcej niż 3 osoby urządzenie może okazać się za mało pojemne.

 

 

 

 

Whirlpool ART9811A++SF

 

4-whirlpool-art9811asfWhirlpool ART 9811 to nasza czwarta propozycja. Urządzenie zachowuje optymalną temperaturę oraz wilgotność w chłodziarce. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 70-85%, ograniczając problem psucia się produktów spożywczych. Jednocześnie nie musisz przykrywać żywności w obawie o jej przesuszenie.

Urządzenie wykrywa też najmniejsze zmiany temperatury i przywraca jej optymalny poziom. Zastosowano tutaj technologię Stop Frost, dzięki której zmniejszymy częstotliwość cykli rozmrażania zamrażarki. Klasa efektywności A++ pozwoli zmniejszyć użycie energii.

Pojemność użytkowa chłodziarki to 228 l, a pojemność użytkowa zamrażarki 80 l. Lodówka ma 4 regulowane półki, specjalną szufladę na warzywa i owoce. Oświetlenie LED wnętrza chłodziarki zapewni nam swobodny dostęp do wnętrza nawet w nocy. Opinie o lodówko-zamrażarkach tego producenta są bardzo pozytywne.

Doceniono nie tylko zastosowane w nich najnowocześniejsze technologie, ale również atrakcyjny design i sporą pojemność, idealną dla dużej rodziny.

Model Whirlpool ART9811A++SF jest przeznaczony do zabudowy. Całkowita pojemność chłodziarki wynosi 228 l, a zamrażarki – 80 l. Wymiary produktu to: 80 cm x 193,5 cm x 54,5 cm.

 

Zalety

Technologia Fresh Control: Przechowywane w chłodziarce produkty spożywcze z pewnością na długo pozostaną świeże. Jest to możliwe za sprawą technologii Fresh Control, która pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury i poziomu wilgotności.

Filtr antybakteryjny: Wewnątrz urządzenia umieszczono filtr ze środkami bakteriobójczymi, który eliminuje bakterie, pleśń i inne zanieczyszczenia mogące wpływać na powstawanie nieprzyjemnego zapachu i psucia się żywności w chłodziarce.

Elektroniczne sterowanie: Z uwagi na elektroniczne sterowanie, nie powinniśmy mieć dużego problemu z doborem odpowiedniej temperatury chłodzenia i mrożenia artykułów spożywczych.

 

Wady

Zbyt mała zamrażarka: Z opinii konsumentów wynika, że zamrażarka nie jest zbyt pojemna, co uniemożliwia przechowywanie dużej ilości zamrożonej żywności.

Brak czujnika niezamkniętych drzwi: Urządzenie nie ma alarmu, który uaktywniałby się w przypadku niedomknięcia drzwi. Musimy więc upewniać się, że zamknęliśmy chłodziarkę po wyjęciu artykułów spożywczych.

 

 

 

 

Samsung RS51K57H02C

 

Model Samsung RB29FWRNDSA to urządzenie Side by Side w klasie energetycznej A+. Całkowita pojemność sprzętu to 560 l (chłodziarka – 342 l i zamrażarka – 218 l). Produkt jest wyposażony w profesjonalny system chłodzenia Twin Cooling. Niezależny dopływ powietrza do obu komór urządzenia zapewnia odpowiedni poziom wilgotności, a to zapobiega szybkiemu zepsuciu się żywności.

Lodówko-zamrażarka marki Samsung nie wymaga ręcznego rozmrażania, ponieważ ma system No Frost. Wymuszony nieustanny obieg zimnego powietrza pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci, więc na ściankach nie osadza się lód. W chłodziarce zamontowano energooszczędne żarówki LED dające jasne światło. Wymiary urządzenia to: 178,9 cm x 91,2 cm x 70 cm.

Z opinii konsumentów wynika, że opisany wyżej model jest funkcjonalny i nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej. Zarówno chłodziarka, jak i zamrażarka są bardzo pojemne, dlatego z pewnością zmieścimy na półkach i szufladach wszystkie artykuły spożywcze. Sprzęt ma praktyczny dystrybutor wody i kostek lodu, dlatego możemy o każdej porze napić się chłodnego napoju lub przygotować orzeźwiające drinki.

Urządzenie Samsung RB29FWRNDSA ma wymiary: 91,2 cm x 178,9 cm x 70 cm. Pojemność zamrażarki to 218 l, a chłodziarki – 342 l. To sprzęt Side by Side w klasie energetycznej A+.

 

Zalety

System No Frost: Nie musimy ręcznie rozmrażać lodówko-zamrażarki, ponieważ jest wyposażona w system No Frost. Wilgoć jest odprowadzana z wnętrza urządzenia automatycznie.

Multi Flow: Model ma Multi Flow, czyli system wielu otworów umieszczonych na poziomie każdej półki, przez które wdmuchiwane jest powietrze. To sprawia, że w chłodziarce utrzymuje się optymalna temperatura, a przechowywana żywność na dłużej pozostaje świeża.

 

Wady

Duże wymiary: Osoby mające małą kuchnię twierdzą, że sprzęt ogranicza wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Dla osób mieszkających samotnie lub par lodówko-zamrażarka może okazać się zbyt duża.

Brak pochłaniacza zapachów: W chłodziarce nie ma pochłaniacza, który neutralizowałby nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu musimy pamiętać o regularnym myciu urządzenia.

 

 

 

 

Jaką lodówko-zamrażarkę wybrać?

 

Przewodnik zakupowy

Lodówka to podstawowe wyposażenie każdego domu, które przedłuża świeżość Twojego jedzenia. Dlatego ważne jest, aby sprzęt ten cechowała najwyższa jakość wykonania. Dobrze wykonane urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat. W sklepach AGD dostępnych jest wiele modeli, począwszy od tych wolnostojących z jedną parą drzwi, po dwudrzwiowe do zabudowy. W tym poradniku skupimy się na modelach z zamrażarką, które cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów. Takie urządzenia łączą w sobie dwie funkcję – chłodziarki i zamrażarki. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaką lodówko-zamrażarkę wybrać.

Rodzaje lodówko-zamrażarek

Lodówki dzielą się ze względu na rozmiar, określany liczbą drzwi. Wśród nich wyróżniamy:

Lodówki dwudrzwiowe – ten sprzęt posiada osobny zamrażalnik oraz chłodziarkę, która jest zamontowana na górze lub dole urządzenia, dzięki czemu zmieścimy w niej dużo jedzenia. Jest to propozycja dla rodzin wieloosobowych.

Lodówki jednodrzwiowe – to bardzo powszechne lodówki dostępne na rynku. W takim sprzęcie zamrażalnik zainstalowany jest w środku chłodziarki, w postaci osobnej półki z drzwiczkami.

Lodówki side-by-side – to modele dwudrzwiowe, które kształtem przypominają szafę. Drzwi występują obok siebie. Jest to dobra propozycja dla dużych rodzin.

 

Lodówki wolnostojące czy modele do zabudowy

Podstawowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem lodówko-zamrażarki jest to, czy sprzęt powinien być wolnostojący czy lepiej poddać go zabudowie. Wybór zależy wyłącznie od nas, dlatego powinniśmy kierować się względem własnych preferencji oraz możliwości kuchni. Mimo, że taki sprzęt do zabudowy pięknie komponuje się z meblami kuchennymi, jest to dodatkowy wydatek, który należy uwzględnić w trakcie zakupu takiej lodówki.

Ponadto, zabudowane drzwi muszą być precyzyjnie zmierzone. Niektórzy uważają też, że urządzenia w zabudowie szybciej się psują, bo nie mają zapewnionej odpowiedniej wentylacji.

 

Klasa energetyczna

Tego rodzaju AGD ma klasę energetyczną, która jest niczym innym jak informacją o średnim zużyciu prądu w normalnych warunkach.

Wśród podstawowej skali klas energetycznych wyróżniamy: A, B, F i G – najmniejsze zużycie ma klasa A – 55%, a największe G zużycie energii ponad 150% Każdy “+” przy klasie A oznacza zużycie energii zmniejszone o kolejne 10%.

Oznacza to, że lodówka w klasie energetycznej A++ zużywa średnio ok. 200 kWh na rok, natomiast model w klasie G pochłania aż 500 kWh rocznie. Chociaż modele w najwyższej klasie są najdroższe, taki zakup jest bardzo opłacalny i szybko się zwraca w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Kupując taki sprzęt należy również pamiętać, że im większa lodówka (np. dwudrzwiowa), tym większe jest zużycie prądu.

 

Zamrażalnik

Zamrażalnik w takim sprzęcie instalowany może być w różnych miejscach. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy:

Lodówki z dolnym zamrażalnikiem – w tego typu urządzeniach otrzymujemy łatwy i swobodny dostęp do lodówki oraz zamrażalnika, który pojemnościowo jest mniejszy od chłodziarki. To rozwiązanie sprawdzi się jednak w większości domów.

Lodówki z górnym zamrażalnikiem – w tego typu sprzęcie, większy nacisk kładzie się na zamrażalnik, gdyż jest w nim więcej miejsca na trzymanie produktów.

Zamrażalniki w lodówkach side-by-side – w tych dwudrzwiowych lodówkach, zamrażalnik zainstalowany jest równolegle do chłodziarki.

Zamrażalniki mają oznaczenia w postaci gwiazdek. Im więcej gwiazdek ma dany model tym lepiej zamraża i można w nim przetrzymywać zamrożoną żywność przez dłuższy czas.

 

Drzwi lodówki

Przed dokonaniem zakupu lodówko-chłodziarki, należy sprawdzić sposób otwierania się drzwi. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio dobrany sprzęt może skutkować tym, że drzwi nie będą otwierały się swobodnie. Większość modeli posiada kierunek otwierania w prawą stronę. Warto też podkreślić, że niektórzy producenci umożliwiają zmianę kierunku otwierania drzwi.

 

Rozmiar

Przed zakupem lodówki należy odpowiednio wymierzyć kuchnię, uwzględniając głębokość takiego sprzętu. Najczęściej wynosi ona ok. 80 cm. Jeśli posiadasz dużo wolnej powierzchni, możesz pozwolić sobie na zakup większej lodówki, nawet do 1 metra szerokości. Jednak najważniejsza jest pojemność. Pozornie wielkie urządzenie może być wewnątrz bardzo małe. Warto więc upewnić się, ile litrów zmieści chłodziarka i zamrażarka.

 

Dodatkowe funkcje

Poza podstawowym zastosowaniem urządzenia chłodzącego, lodówki posiadają często dodatkowe funkcje, ułatwiające codzienne użytkowanie. Wśród nich wyróżniamy:

Alarm dźwiękowy –informuje nas, że urządzenie ma otwarte drzwi lub temperatura w nim panująca jest w nim zbyt wysoka.

Dozownik na kostki lodu lub zimną wodę –specjalny zbiornik na wodę wewnątrz oraz miejsce do postawienia szklanki na drzwiach urządzenia. W ten sposób schłodzimy nasz napój zimną wodą lub kostkami lodu.

Ekran LCD – pozwala w wygodny sposób na zmianę ustawień lodówki, jak np. temperatury, ponadto często ma dodatkowe opcje, takie jak kalendarz, przepiśnik, notatnik, itd.

 

Samorozmrażanie pozwala na uniknięcie osadzania się lodu w chłodziarce, co często powoduje zalanie niższych półek lodówki. Takie urządzenie wystarczy rozmrozić raz w roku.

System antybakteryjny zapobiega rozmnażaniu się bakterii w lodówce.

 

System no frost tego rodzaju funkcja zapobiega powstawaniu szronu wewnątrz urządzenia.

Lokalizacja lodówki

Jako że lodówko-zamrażarka to sprzęt chłodzący, powinien być on ulokowany możliwie najdalej od mikrofalówki, kuchenki czy piekarnika. Co więcej, producenci zalecają ustawienie go w odległości co najmniej 10 cm od ściany, co pozwala na otwarcie drzwi do końca i umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.

System no-frost

System no frost zapobiega powstawaniu szronu w lodówce, a to pozwoli nam uniknąć regularnego rozmrażania całego urządzenia. Polega on na utrzymaniu prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz poziomu wilgoci. W ten sposób, na naszym jedzeniu nie osadza się woda, która mogłaby spowodować jego szybkie popsucie się.

 

Specjalne strefy chłodzenia

Producenci lodówek wychodząc naprzeciw naszym potrzebom zaczęli produkować sprzęty z różnymi strefami chłodzenia. Od dawna wiadomo, że na drzwiach lodówki temperatura jest wyższa niż w jej wnętrzu. Natomiast jeśli chodzi o strefę wewnętrzną w lodówkach mamy specjalne pojemniki do przechowywania warzyw, gdzie panuje wyższa temperatura i jest wilgotniej.

Natomiast w pojemniku na mięso temperatura jest niższa, aby zachować świeżość surowych mięs i wędlin przez długi czas. Również w chłodziarkach mamy różne strefy – do mrożenia i przechowywania mięs i osobną na lody, aby po wyjęciu z lodówki nie były zbyt twarde. Często producenci instalują w lodówkach specjalną strefę szybkiego zamrażania.

 

Lodówko-zamrażarki w dobrych cenach

Cena lodówko-zamrażarek zależy od ich parametrów oraz producenta. Najtańsze modele kosztują już kilkaset złotych. Tego typu sprzęt nie posiada wysokiej jakości wykonania oraz brak w nim dodatkowych funkcji. Im mniejszy sprzęt kupujemy, tym mniej płacimy. Dobre modele jedno i dwudrzwiowe kosztują od 1000 zł do 2500 zł, natomiast za lodówkę side-by-side musimy zapłacić średnio 4 tysiące złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ