Ranking 8 najlepszych minutnik w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Minutnik – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jednym z akcesoriów kuchennych, który może ułatwić gotowanie, jest minutnik. To niewielki sprzęt umożliwiający kontrolowanie czasu przyrządzania potraw czy pieczenia ciast. Zastanawiasz się, który model spełni Twoje oczekiwania? Przekonasz się o tym, czytając poniższy ranking. Wiele pochlebnych komentarzy zebrał minutnik Emos TP202. Ma on kompaktowe wymiary, dlatego możesz przechowywać go w szufladzie ze sztućcami i innymi akcesoriami kuchennymi. Można go ustawić maksymalnie na 99 minut i 59 sekund. Innym wyróżnionym przez kupujących urządzeniem jest Brabantia 103742 – model dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Wyposażono go w czytelny wyświetlacz LCD oraz magnes, co pozwala na przymocowanie akcesorium do lodówki lub obudowy piekarnika.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Akcesorium jest niewielkie, dlatego można schować je do szuflady. Obudowa z tworzywa sztucznego nie jest podatna na pęknięcia i zarysowania. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, dlatego ustawienie go nie stanowi żadnego problemu.

Wady

Główną wadą minutnika jest bardzo cichy sygnał alarmu. Część użytkowników przekonuje, że jest on ledwo słyszalny, zwłaszcza gdy wyjdziemy z kuchni do innego pomieszczenia, zostawiając w niej sprzęt.

Podsumowanie

Urządzenie można ustawić nawet na 99 minut i 59 sekund. Jest ono zasilane baterią, która została dołączona do kompletu. Minutnik wyposażono w pamięć, w której zapisuje się ustawiony ostatnio czas. Na niewielkim ekranie wyświetla się, ile minut zostało do uaktywnienia alarmu.

Drugi wybór

Zalety

Minutnik jest wyposażony w magnes, więc można przymocować go na lodówce, obudowie piekarnika lub innego urządzenia kuchennego. Dzięki temu zawsze mamy go w zasięgu wzroku. Sami możemy wybrać, w jakim kolorze będzie obudowa.

Wady

Wyświetlacz nie jest podświetlany, dlatego wieczorami ustawienie i kontrolowanie czasu pozostałego do włączenia alarmu nie jest proste. Zwykle wymaga to włączenia oświetlenia w kuchni.

Podsumowanie

Sprzęt ma okrągłą obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Wyświetlacz LCD jest dostatecznie duży, aby odczytać pokazujące się na nim cyfry. Akcesorium można ustawić w taki sposób, aby odmierzało czas do lub od 99 minut. Do tego służy zewnętrzny, przekręcany pierścień.

Rozważ też

Zalety

Model pozwala na przyrządzenie jajek tak, jak chcemy, czyli np. na miękko. Używanie go nie jest trudne. Wystarczy umieścić minutnik w garnku wypełnionym wodą razem z jajkami i obserwować, jak zmienia kolor.

Wady

Przyrząd często wyślizguje się z dłoni, zwłaszcza podczas wyjmowania z garnka. Należy uważać, aby nie spadł ze zbyt dużej wysokości, ponieważ w ten sposób można go zniszczyć.

Podsumowanie

Minutnik jest czerwony, a podczas gotowania w naczyniu stopniowo przybiera biały kolor. Na tej podstawie możemy ocenić, jak mocno ścięło się jajko. Z pomocą akcesorium z łatwością przyrządzimy pyszne śniadanie dla siebie, ukochanej osoby lub całej rodziny.

 

 

8 najlepszych minutnik. Opinie w 2024 roku

 

Przygotowaliśmy ranking minutników po to, abyś nie musiał sam szukać godnych uwagi produktów. Przeanalizowaliśmy wystawione przez użytkowników opinie i na jej podstawie wybraliśmy najlepsze akcesoria kuchenne.

 

Minutnik kuchenny

 

1. Minutnik kuchenny Emos TP202

 

Chcąc kupić dobry i tani minutnik, warto zapoznać się z opisem Emos TP202. Jest to ładnie wykonane akcesorium, które przyda się każdej osobie, która lubi gotować i chce mieć nad wszystkim kontrolę. Minutnik kuchenny odlicza czas i można go ustawić maksymalnie na 99 minut i 59 sekund. Produkt ma kompaktowe wymiary: 70 mm x 55 mm x 7 mm, dlatego mieści się nawet w szufladzie przeznaczonej do przechowywania sztućców. 

Urządzenie jest zasilane bateriami, które stanowią część zestawu. Aby skorzystać z minutnika, nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych akcesoriów. Model ma pamięć ostatnio ustawionej wartości, więc jeśli wykorzystujemy go tylko do przygotowywania jednego dania, nie musimy za każdym razem tracić czasu na jego konfigurację.

Prezentowany minutnik kuchenny ma magnes, więc można zamocować go do lodówki. Sprzęt wyposażono w niewielki ekran, na którym wyświetlany jest czas pozostały do aktywacji alarmu. Akcesorium wykonano z wytrzymałego tworzywa, a użytkownicy potwierdzają, że nie niszczy się ono zbyt szybko.

 

 

 

 

Minutnik elektroniczny

 

2. Brabantia Cyfrowy Minutnik Magnetyczny Timer Czarny 103742

 

Minutnik elektroniczny Brabantia 103742 jest chętnie wybierany przez konsumentów, szczególnie tych, którym zależy na estetycznym wykonaniu akcesoriów kuchennych. Prezentowany model jest dostępny z obudową w kolorze czarnym, białym, czerwonym i miętowym, więc można bez trudu wybrać produkt, który odpowiada naszym preferencjom i pasuje do reszty znajdujących się w kuchni przedmiotów.

Produkt ma wymiary: średnica – 7,6 cm i wysokość – 2,5 cm. Gadżet wyposażono w elektroniczny wyświetlacz LCD, który jest na tyle duży, że odczytanie z niego prezentowanych wartości nie stanowi żadnego problemu. Minutnik można ustawić tak, aby odliczał czas od i do 99 minut. Sprzęt ustawia się, przekręcając zewnętrzny pierścień. Model jest zasilany baterią litową CR2032, która jest dołączona do zestawu.

Według użytkowników praktycznym dodatkiem jest magnes, który pozwala przymocować minutnik do metalowych powierzchni np. obudowy piekarnika, lodówki czy okapu, a w efekcie mieć sprzęt w zasięgu wzroku.

 

 

 

 

Minutnik do jajek

 

3. Kinghoff Minutnik Do Gotowania Jajek Kh1015

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy minutnik do jajek Kinghoff KH1015 o wymiarach: długość – 6 cm, wysokość – 3,7 cm i szerokość – 4 cm. Akcesorium zostało zrobione z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Produkt ma czerwony kolor.

Minutnik należy wrzucić wraz z jajkami do garnka i gotować, obserwując jak akcesorium zmienia swój kolor. Na obrzeżach obudowy po pewnym czasie pojawia się biały kolor. Im jest go więcej, tym jajko jest lepiej ścięte. Na minutniku znajduje się specjalna podziałka, z której dowiemy się, jak długo gotować jajka, aby miały one odpowiednią twardość (oznaczenia Soft, Medium i Hard).

Warto pomyśleć nad zakupem Kinghoff KH1015, bo jest to dobrze oceniany produkt. Wiele osób przyznaje, że ten minutnik do gotowania jajek znacznie ułatwia przygotowanie pysznego śniadania. Używając tego akcesorium, nie musimy się martwić, że jajka wyjdą zbyt twarde lub za miękkie.

 

 

 

 

Minutnik IKEA

 

4. IKEA Stam Czasomierz minutnik z magnesem

 

Minutnik Stam cieszy się zainteresowaniem konsumentów przede wszystkim z uwagi na atrakcyjną cenę. Istotne jest również to, że w ofercie producenta dostępne są inne akcesoria z tej samej serii, a w związku z tym można skompletować pasujący do siebie zestaw. 

Minutnik dostępny w sklepie IKEA wykonano z trwałych materiałów, co gwarantuje długi czas użytkowania. Model ma mały ekran LCD, na którym odmierzany jest ustawiony czas. Z tyłu obudowy znajduje się magnes, który umożliwia stabilne przymocowanie sprzętu na lodówce czy obudowie piekarnika. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się zastanawiać, gdzie zostawiliśmy akcesorium, zawsze pozostaje ono w zasięgu naszego wzroku.

Sądząc po pozytywnych opiniach na temat produktu, spełnia on oczekiwania użytkowników. Ważne jest to, że akcesorium zajmuje mało miejsca, jego ustawianie nie jest trudne, a umieszczone na obudowie przyciski się nie zacinają.

 

 

 

 

Minutnik z alarmem

 

5. TFA Timer-minutnik elektroniczny 38.2013.01

 

Z pewnością interesuje Cię dobry minutnik jakim jest TFA 38.2013.01. Jest to model pełniący także funkcję zegara i stopera. Dokładne wymiary produktu to: 84 mm x 16 mm x 77 cm, a jego waga wynosi 70 g. Akcesorium zajmuje niewiele miejsca, więc nie będziemy mieć problemu, aby ustawić je nawet na niewielkim blacie kuchennym. Model ma stabilną podstawę. 

Minutnik z alarmem można ustawić na maksymalnie 99 minut i 59 sekund. Urządzenie jest zasilane jedną baterią, która gwarantuje długi czas pracy. Czarna obudowa nie jest podatna na zarysowania, a dodatkowo ładnie komponuje się z resztą kuchennych akcesoriów. 

Dlaczego model TFA 38.2013.01 cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów? Jednym z powodów dużej popularności akcesorium jest łatwy system obsługi. Nie można też zapominać o tym, że z tyłu minutnika znajduje się magnes, co oznacza, że sprzęt można ustawić nie tylko na blacie (przy wykorzystaniu podstawki), ale też przymocować do lodówki lub piekarnika.

 

 

 

 

Minutnik 10 minut

 

6. Cilio Cube minutnik timer mechaniczny 294538

 

Chcesz ustawić minutnik na 10 minut albo więcej? Potrzebujesz akcesorium, które przyda Ci się podczas przygotowywania różnych potraw? Takim produktem jest Cilio Cube CI-294538, który zrobiono ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Oba materiały wyróżnia wytrzymałość, a w związku z tym na powierzchni minutnika nie pojawiają się  nieestetycznie wyglądające ślady użytkowania.

Wymiary produktu to: wysokość – 7 cm, długość – 7 cm i szerokość – 4 cm. Minutnik można ustawić nawet na 60 minut. Na tylnej ściance znajduje się magnes, co jest praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na przymocowanie gadżetu do wielu metalowych powierzchni np. lodówki czy piekarnika.

Opinie o minutnikach Cilio Cube są pochlebne, a recenzje na temat Cilio Cube CI-294538 zawierają wiele dobrych słów na temat jakości wykonania produktu. Zaletą gadżetu jest to, że generuje on donośny dźwięk, więc wiemy, kiedy ustawiony czas upłynął, nawet jeśli znajdujemy się w innym pokoju. 

 

 

 

 

Minutnik 5 minut

 

7. Minutnik do parzenia herbaty Klepsydra CI-201406

 

Cilio 3-4-5 minut to minutnik na 5 minut lub mniej, który przydaje się w szczególności podczas gotowania jajek czy zaparzania herbaty. Można go także wykorzystać do gotowania makaronu al dente. Akcesorium składa się z 3 szklanych klepsydr, a w każdej z nich znajduje się piasek w innym kolorze. Pomarańczowy odmierza czas równy 3 minutom, zielony – 4, a żółty – 5 (stosowane oznaczenia znajdują się w górnej części obudowy).

Minutnik ma wymiary: wysokość – 8 cm, szerokość – 9 cm i głębokość – 3 cm, więc zmieści się właściwie w każdym miejscu. Do jego produkcji wykorzystano odporną na zniekształcenia stal nierdzewną, a także wytrzymałe szkło. 

Z uwagi na oryginalny design Cilio 3-4-5 minut jest ciekawym, a nie tylko praktycznym dodatkiem do kuchni. Choć akcesorium nie ma alarmu, użytkownicy przyznają, że wygodnie się z niego korzysta. Doceniają oni to, że nie trzeba pamiętać o wymianie baterii.

 

 

 

 

Minutnik cyfrowy

 

8. Bioterm Minutnik kuchenny 290308

 

Bioterm 290308 to minutnik cyfrowy, bez którego nasze zestawienie nie byłoby kompletne. Akcesorium ma pamięć ostatnio ustawionej wartości, więc jeśli zwykle wykorzystujemy je do przygotowywania jajek na miękko albo gotowania ulubionego makaronu, nie będziemy tracić czasu na zmianę ustawień.

Prezentowany minutnik ma wymiary: szerokość – 5 cm, głębokość – 1 cm i wysokość – 7 cm. Jest ona zasilany baterią, która znajduje się w zestawie. Do wykonania obudowy wykorzystano wytrzymałe tworzywo. Minutnik można przymocować na lodówce lub piekarniku (z tyłu znajduje się magnes).

Test minutników potwierdził, że ustawianie sprzętu jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Akcesorium może odmierzać maksymalnie 99 minut i 59 sekund. Po upływie ustawionego czasu sprzęt generuje przyjemny i odpowiednio donośny sygnał dźwiękowy. Na obudowie umieszczono przejrzysty ekran LCD.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki minutnik kupić?

 

Minutnik to małe urządzenie służące do odmierzania czasu. Z jego pomocą można uniknąć przypalenia potrawy lub ciasta. Ponieważ nie każde akcesorium jest tak samo użyteczne, warto wiedzieć, co należy sprawdzić, robiąc zakupy. O tym właśnie jest poradnik, który przygotowaliśmy.

 

 

 

Minutnik mechaniczny

Minutnik mechaniczny nie jest już tak popularny, ale są osoby, które nadal chętnie go używają. Akcesoria z tej grupy są wyposażone w specjalny mechanizm odmierzania czasu (mechaniczny), który jest napędzany sprężyną. Trzeba ją nakręcić, aby móc ustawić minutnik. Modele mechaniczne mają analogową tarczę z podziałką. Do ich zalet trzeba zaliczyć brak zewnętrznego zasilania, niską cenę oraz prostą budowę. Tego typu akcesoria mają też swoje wady, a do najczęściej wymienianych należy konieczność nakręcania sprężyny i podatny na awarie mechanizm.

 

Minutnik elektroniczny

Akcesorium elektroniczne ma cyfrowy czasomierz oraz analogową tarczę. Nie wymaga ono nakręcania, co pozwala na szybsze ustawienie czasu. Poza tym elektroniczny zegar jest precyzyjny i nie przyspiesza, co stosunkowo często zdarza się w przypadku minutników mechanicznych. Akcesorium elektroniczne jest zasilane baterią, którą co pewien czas trzeba wymieniać.

 

Minutnik cyfrowy

Cechą wyróżniająca minutnik cyfrowy jest czytelny wyświetlacz, z którego można z łatwością odczytać czas. Dla wielu osób akcesoria te są znacznie wygodniejsze w użyciu niż modele analogowe. Cyfrowe przyrządy również nie wymagają nakręcania sprężyny, ale od czasu do czasu powinniśmy sprawdzać poziom naładowania baterii. Dają one możliwość precyzyjnego ustawienia czasu do odmierzania, z dokładnością nawet do sekundy. Z cyfrowym minutnikiem trzeba się ostrożnie obchodzić, gdyż upadek na podłogę może przyczynić się do jego zniszczenia.

 

Minutnik do jajek

Wśród minutników są też specjalne akcesoria ułatwiające gotowanie jajek. Mają one owalny kształt i są niewielkie, a przy tym odporne na działanie wysokiej temperatury. Aby przygotować jajka na miękko lub na twardo, należy umieścić je w garnku z wodą razem z minutnikiem. Po pewnym czasie akcesorium zacznie zmieniać swój kolor i na podstawie umieszczonych na nim oznaczeń możemy kontrolować, jak mocno ścięły się jajka.

 

 

Zakres odmierzanego czasu

W pozbyciu się wątpliwości, jaki minutnik wybrać, pomoże nam sprawdzenie zakresu odmierzanego czasu przez konkretne modele. Powinien on być jak najszerszy, aby możliwe było przygotowanie potraw wymagających krótkiego, jak też dłuższego gotowania lub pieczenia. Obecnie większość minutników pozwala na ustawienie czasu od 1 minuty do 99 minut.

 

Alarm

Alarm informujący o upłynięciu ustawionego czasu to najczęściej sygnał dźwiękowy. Musi on być na tyle głośny, żebyśmy usłyszeli go nawet z innego pomieszczenia. Akcesoria z diodami alarmują także poprzez sygnały świetlne.

 

Sposób ustawienia czasu

To, w jaki sposób będziemy ustawiać czas na minutniku, uzależnione jest od rodzaju mechanizmu. Model cyfrowy wymaga jedynie wciskania określonego przycisku do czasu, aż na wyświetlaczu pojawi się właściwa liczba. Z kolei posiadacze akcesoriów mechanicznych muszą przekręcać wskazówki zegara na tarczy, ewentualnie cały korpus. Okazuje się, że dla wielu osób sposób obsługi ma istotny wpływ na to, jaki jest najlepszy minutnik.

 

Praktyczność

Przeważnie akcesoria służące do odmierzania czasu są tak niewielkie, że bez trudu mieszczą się w dłoni. To ułatwia ich przechowywanie. Minutnik możemy umieścić w szufladzie razem ze sztućcami lub innymi gadżetami kuchennymi. Coraz częściej tego typu produkty mają mały magnes, co pozwala na przyczepienie ich do metalowej obudowy sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, okap czy piekarnik.

 

Dodatkowe funkcje

Niektóre minutniki umożliwiają zarówno kontrolowanie czasu gotowania, jak również temperatury potrawy. Akcesoria te mają niewielką sondę przeznaczoną do wbijania w przyrządzane danie, czyli np. pieczone mięso. Dużym udogodnieniem jest też automatyczne zapisywanie w pamięci akcesorium ostatnio wybranego czasu, w efekcie czego zmiana ustawień każdorazowo po włączeniu go nie jest konieczna. Najlepszy minutnik sprawia, że z gotowania można czerpać więcej przyjemności.

 

 

Design

Kuchnia to pomieszczenie w domu, do którego chętnie kupujemy nowocześnie i oryginalnie wyglądające sprzęty oraz akcesoria. Dotyczy to także minutnika. W sklepach możemy znaleźć nie tylko zwykłe, kwadratowe modele w stonowanych kolorach, ale i takie bardziej fantazyjne. Minutniki mają różne kształty, swoim wyglądem przypominają np. zwierzęta (takie jak kury, pingwiny, sowy czy myszy), naczynia do gotowania czy warzywa. To od naszych preferencji zależy, na który produkt się zdecydujemy. Kolorowy minutnik może być ciekawą ozdobą blatu kuchennego, nie trzeba chować go do szuflady, gdy nie jest używany.

 

Minutniki w dobrych cenach

Minutnik nie jest akcesorium, które bardzo dużo kosztuje. Jego cena zazwyczaj mieści się w zakresie od 5 zł do 50 zł. W czasie poszukiwań odpowiedniego modelu możemy też spotkać nieco droższe produkty, kosztujące nawet ok. 100 zł. To minutniki wyróżniające się oryginalnym designem, są wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów.

 

 

FAQ

 

P1: Minutnik kuchenny – gdzie kupić?

Minutniki kuchenne to akcesoria, które bez trudu znajdziemy w wielu różnych miejscach. Mowa tu zarówno o super- czy hipermarketach, jak również sklepach AGD i RTV czy takich, gdzie sprzedawane są tylko meble i dodatki do wnętrz. Ponieważ w większości minutniki nie są zbyt drogie, możemy bez przeszkód poszukać odpowiedniego modelu w sklepie stacjonarnym. Jednak asortyment dostępny online nierzadko jest znacznie większy, co daje nam możliwość zakupu akcesorium wyróżniającego się oryginalnym designem. To głównie od naszych preferencji zależy, gdzie kupimy minutnik.

 

 

P2: Minutnik do jajek – jak działa?

Minutnik do jajek to praktyczne akcesorium, dzięki któremu możemy przyrządzić pyszne śniadanie czy podwieczorek. Choć większość z nas go używa regularnie, możemy mieć problem z wyjaśnieniem, w jaki sposób działa taki przyrząd. Nie jest to zbyt skomplikowane. Po wrzuceniu do wody temperatura minutnika zaczyna się zwiększać (tak samo, jak jajek), co prowadzi do zmiany jego koloru. Jest na nim umieszczony wskaźnik, więc możemy kontrolować stopień ugotowania jajek. Tego typu akcesorium ma owalny kształt i jest spłaszczone z jednej strony. Przed pierwszym użyciem minutnik trzeba wygotować. Aby przyrząd działał prawidłowo, powinno się go trzymać w tym samym miejscu, co jajka. Wtedy jego temperatura wzrastała w odpowiednim tempie. 

 

P3: Co to jest minutnik?

Minutnik to niewielki, ale jednocześnie użyteczny przyrząd, który warto mieć w kuchni. Z jego pomocą pieczenie ciast i przygotowywanie potraw staje się znacznie łatwiejsze. Za sprawą minutnika możemy precyzyjnie kontrolować czas gotowania. Najczęściej można go ustawić na minimalnie 1, a maksymalnie 99 minut. Do wyboru mamy gadżety mechaniczne, cyfrowe (w obu przypadkach upływający czas kontroluje się poprzez obserwowanie analogowej tarczy) oraz elektroniczne. Te ostatnie są wyposażone w niewielki wyświetlacz LCD. Co ciekawe, minutniki kuchenne nie tylko odmierzają czas, ale dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Niektóre można przymocować do lodówki z uwagi na niewielki magnes w obudowie.

 

P4: Jak wyłączyć minutnik w kuchence Amica?

Przeważnie kuchenki są wyposażone w cyfrowy zegar, który ma dodatkowo funkcję minutnika. Mogą z niego korzystać m.in. posiadacze sprzętów Amica. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak ustawić, a następnie wyłączyć minutnik. Aby zegar zaczął odmierzać czas do końca gotowania czy pieczenia, należy wcisnąć przycisk OK lub Menu (to zależy od modelu). Następnie korzystając z guzików oznaczonych symbolami „<” oraz „>” trzeba ustawić, kiedy ma zadzwonić alarm. Po upływie określonego czasu usłyszymy sygnał dźwiękowy, wtedy wystarczy ponownie wcisnąć przycisk OK, aby minutnik się wyłączył. Jeżeli tego nie zrobimy, po ok. 7 minutach odmierzanie czasu wyłączy się automatycznie.

 

 

P5: Jak ustawić minutnik?

Ustawianie minutnika nie jest zbyt skomplikowane. Nie ma znaczenia, na jaki model się zdecydowaliśmy, bo akcesoria mechaniczne są równie łatwe w obsłudze, co te elektroniczne i cyfrowe. Jeżeli mamy minutnik wyposażony w analogową tarczę, musimy ustawić wskazówkę na określonej wartości, np. 10 minut. W przypadku modelu mechanicznego konieczne jest również nakręcenie sprężyny, bez tego nie dojdzie do rozpoczęcia odmierzania czasu. Z kolei minutnik elektroniczny wymaga jedynie wciskania przycisków do momentu, aż na wyświetlaczu zobaczymy odpowiednią liczbę. Z tego względu często słyszy się, że jest on najłatwiejszy oraz najwygodniejszy w obsłudze.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ