Jak zrobić nalewkę z wiśni?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Nalewka z wiśni przepis

Czas przygotowania10 minutes
Minimum 14 dni maceracji
 
Składniki:
1,5 kg wiśni
1 l wódki
400 g cukru
0,5 l spirytusu rektyfikowanego 95%
Opcjonalne składniki:
szczypta cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej

Nalewka wiśniowa to trunek, który można z łatwością przygotować w domu, a prezentowany przepis jest na to dowodem. Co ważne, nie trzeba poświęcać dużo czasu na macerację owoców w alkoholu (co jest jedną z głównych obaw i powodów zniechęcających do samodzielnego przyrządzenia wiśniówki). Średnio trwa to ok. 14 dni, zwłaszcza jeśli jest to nalewka z wiśni z pestkami. Ten sposób przygotowywania trunku jest popularny, także ze względu na to, że nie trzeba drylować owoców i cały proces zajmuje nieco mniej czasu.

Nasza nalewka z wiśni bez drylowania powinna być wypijana przede wszystkim do smaku, np. do obiadu, a także w celach zdrowotnych, czyli w niewielkich ilościach. Wynika to z tego, że za sprawą pestek trunek będzie miał w składzie amigdalinę. Substancja ta rozkłada się w organizmie m.in. na cyjanowodór, który w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Najlepsza nalewka z wiśni niedrylowanych wychodzi z niewielkich i kwaśnych owoców, niemniej jednak możemy wykorzystać również te większe i w pełni dojrzałe. Pierwszy krok to staranne umycie wiśni i przełożenie ich do dużego słoja (jego pojemność powinna wynosić ponad 3 l). Następnie do owoców wlewamy 0,5 l wódki, a potem 0,5 l spirytusu. Całość mieszamy poprzez kołysanie słoikiem, zakręcamy go i odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce.

Nalewka wiśniowa z owocami z pestkami powinna stać przez minimum 2 tygodnie. Każdego dnia powinniśmy lekko potrząsać słoikiem i na chwilę go odkręcić. Już w połowie maceracji zobaczymy, że wiśnie stały się jaśniejsze, za to zmieszane alkohole zyskały charakterystyczną, czerwoną barwę. Po upływie 14 dni nasza nalewka z wiśni na wódce i spirytusie wymaga przelania do drugiego, nieco mniejszego słoika. Owoce należy zostawić w tym większym, gdyż trzeba do nich dodać pozostałe 0,5 l wódki i cukier. Oba słoiki zakręcamy i odstawiamy. Codziennie przez 4 dni należy kołysać większym naczyniem i otworzyć je na kilka sekund, dzięki temu cukier szybciej się rozpuści. Po upływie tego czasu zlewamy resztę alkoholu do mniejszego słoika. Żeby trunek był klarowny, należy go przefiltrować, np. przez kilka warstw gazy. Na tym etapie nalewka z wiśni zasypanych cukrem jest prawie gotowa. Możemy już przelać ją do butelek i odstawić do leżakowania, co powinno trwać 1 – 2 miesiące. Z podanego przepisu otrzymamy ok. 2 l trunku. Jeśli chcemy, żeby nalewka z pestek i wiśni miała bardziej intensywny oraz oryginalny smak, do owoców zalewanych wódką i spirytusem możemy dodać odrobinę cynamonu i gałki muszkatołowej.

 

Wiśniówka – przepis z drylowanymi owocami

Przygotowanie nalewki z wiśni pozbawionych pestek zajmuje nieco więcej czasu, ale smak gotowego trunku z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które go spróbują. Jak wydrylować owoce? Można zrobić to ręcznie, np. za pomocą słomki do napojów, ale jest to męczące. W takich sytuacjach bardzo przydatna okazuje się drylownica do wiśni. Czyste i pozbawione pestek owoce należy przełożyć do dużego słoja i podobnie jak w pierwszym przepisie, wlać do nich po 0,5 l wódki oraz spirytusu. Niemniej jednak w tym przypadku maceracja powinna trwać nawet 4 – 6 tygodni. Nie można przy tym zapomnieć o kołysaniu słoikiem co kilka dni, jego otwieranie nie jest konieczne ze względu na brak pestek w owocach. Dalszy etap przygotowania trunku się nie zmienia, czysta nalewka z wiśni na spirytusie i połowie wódki wymaga przelania do drugiego słoika. Do owoców dodajemy pozostałą część wódki i cukier, po czym odstawiamy na kilka dni, zlewamy słodką część trunku do tej nieposłodzonej, filtrujemy i odstawiamy do leżakowania.

Cenne wskazówki

Jeśli postanowiliśmy wykorzystać przepis na wiśniówkę z wydrylowanymi owocami, nie musimy ich wyrzucać po przefiltrowaniu trunku. Jest kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie wiśni. Możemy zalać je winem i odstawić na 10 dni, dzięki temu zyskają one ciekawszy smak. Owoce można też zasypać cukrem i potraktować jako przekąskę (oczywiście tylko dla dorosłych) albo przełożyć do osobnego słoika i wykorzystać do wypieków.

Jak dosłodzić nalewkę, jeżeli nie chcemy używać dużej ilości cukru? Możemy jego część zastąpić syropem klonowym, syropem z agawy lub karmelem (choć ten ostatni również ma w składzie cukier). Na popularności zyskuje też nalewka z wiśni z miodem o delikatnym smaku, przykładowo lipowym.

Co ciekawe, do przygotowywania wiśniówki nie musimy wykorzystywać świeżych owoców. Nalewka z mrożonych wiśni może być równie dobra, a to, czy wcześniej je rozmrozimy, zależy głównie od nas. Nie trzeba tego robić, bo w ten sposób można uniknąć rozpadania się owoców na mniejsze kawałki, w efekcie czego sprawdzą się później jako dodatek do ciast i deserów. Aby nalewka z soku i z całych wiśni miała lepszy smak, możemy dodać do niej przyprawy. Nie musi to być cynamon i gałka muszkatołowa. Osoby, które ich nie lubią, mogą sięgnąć np. po goździki (kilka sztuk) czy laskę wanilii, nie należy bać się eksperymentowania. To samo dotyczy przygotowywania innych trunków, takich jak nalewka z aronii z liśćmi wiśni, warto łączyć ze sobą różne smaki.

Dobra wiśniówka powstaje nie tylko z połączenia wódki i spirytusu 95%, możemy wykorzystać do tego także inne trunki. Szczególnie popularna jest nalewka z wiśni na bimbrze, w tym przypadku nie można zapomnieć o dodatkowym składniku, czyli wodzie (ok. 300 ml). Równie dobrze sprawdzi się też koniak czy brandy, w tej kwestii dużo zależy od tego, jaki alkohol najbardziej nam smakuje.

Mówi się, że nalewka z wiśni ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jest ona polecana m.in. osobom z problemami z układem krążenia. Taki trunek dostarcza organizmowi dużą ilość potasu regulującego ciśnienie tętnicze, a także żelaza. Ze względu na sporą zawartość fitoestrogenów może łagodzić uciążliwe objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto regularne picie wiśniówki w niewielkich ilościach może wzmocnić układ odpornościowy. Warto więc rozważyć jej przygotowanie, tym bardziej że każdy z nas powinien sobie z tym poradzić.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ