Ranking 14 najlepszych okapów kuchennych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

Okap kuchenny – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2024

 

Zakup okapu kuchennego to inwestycja na lata. Gdy kuchnia urządzona i wszystko kupione nie czas żałować swojego wyboru. Dlatego warto sprawdzić doświadczenia innych przed zakupem, aby nie popełnić błędu. Dla takich właśnie osób sprawdziliśmy, który z okapów kuchennych jest ulubionym okapem klientów. Najlepszym okapem roku 2024 okazał się Akpo WK-4 Eco 60. Jest to okap o wymiarach 60 x 69-92 x 34,7 cm, poziom hałasu, jaki emituje wynosi 59 dB, a maksymalna wydajność tego urządzenia to filtracja na poziomie 207 m3 powietrza na godzinę. Test okapów kuchennych wykazał, ze urządzenie to może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Wykonany z aluminium filtr przeciwtłuszczowy wyłapuje wszelkie tłuste opary, dzięki czemu nie osadzają się one na ścianach i meblach. Sprzęt sterowany jest mechanicznie przez użytkownika i mamy tu trzy prędkości regulacji prędkości filtracji. Dodatkowo, dla wygody użytkowania, producent zamontował w nim dwie lampy halogenowe o mocy 35 W każda. Modelem numer 2 w roku 2024 okazał się filtr Teka GFG2 i jest to równie dobry model, jak ten opisany powyżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Tani okap wykonany z aluminium, zawierający szklane elementy. Trzystopniowa siła wyciągu pozwala na dostosowanie urządzenia do potrzeb, a kształt pozwala na użytkowanie go przez osoby wysokie bez obawy o zawadzenie głową o okap.

Wady

Model lepiej się sprawdzi w małych kuchniach, ze względu na niezbyt dużą wydajność. Ze względu na użyte materiały i sposób wykończenia model ten raczej jest przeznaczony dla osób, które nie szukają wysublimowanego designu.

Podsumowanie

Tani okap o przyzwoitych parametrach filtracji. Może pracować, jako wyciąg lub pochłaniacz. Posiada trzy prędkości pracy, sterowanie mechaniczne i dwupunktowe oświetlenie halogenowe. Urządzenie polecane do niewielkich kuchni.

Drugi wybór

Zalety

Jest to produkt, który ma 3 poziomy prędkości turbiny. Możemy więc dopasować pracę okapu do ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Produkt bardzo dobrze się prezentuje i pasuje do wystroju każdej kuchni.

Wady

Wielu użytkowników skarży się na stosunkowo głośną pracę okapu. Emitowany hałas - 64 dB - może być zbyt duży, szczególnie jeśli przesiadujemy w kuchni lub kiedy spożywamy w niej posiłki.

Podsumowanie

Prezentowany okap jest wykonany ze stali nierdzewnej oraz białego szkła. Jest on wyposażony w metalowy filtr, który możemy umyć. Wydajność urządzenia wynosi 388 m3/h. Szerokość sprzętu wynosi od 51 cm do 60 cm.

Rozważ też

Zalety

Okap może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz, zależnie od tego, w jaki sposób go zamontujemy. Został on wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED, przydatne podczas gotowania. Sprzęt elegancko się prezentuje i może pełnić funkcję dekoracyjną.

Wady

Po ustawieniu wyższej prędkości pracy hałas generowany przez urządzenie uniemożliwia swobodne prowadzenie rozmów. Może też przeszkadzać podczas oglądania telewizji, jeśli kuchnia jest połączona z salonem.

Podsumowanie

Sprzęt ma filtr wykonany z odpornego na korozję materiału, co zapewnia mu trwałość. W razie potrzeby można go łatwo wyczyścić. Sterowanie okapem nie jest skomplikowane, służą do tego dobrze oznaczone przyciski. Model jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i białej.

 

 

14 najlepszych okapów kuchennych. Opinie w 2024 roku

 

Kompletujesz urządzenia kuchenne i nie wiesz jaki okap kuchenny wybrać? Nasz ranking okapów kuchennych zawiera wszystkie godne uwagi modele. Są to nowoczesne okapy kuchenne, które cieszą się pozytywnymi opiniami zadowolonych użytkowników. Przeczytaj i wybierz ten, który najbardziej Tobie odpowiada.

 

1. Okap Kuchenny Akpo WK-4 Nero Eco 60

 

1.Akpo WK-40 Eco 60Pierwszy proponowany przez nas model to okap firmy Akpo. Marka ta ma długie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Specjalizuje się właśnie w produkcji okapów. Opisywany sprzęt jest to niezwykle elegancki model, który będzie ozdobą każdej kuchni.

Zachwyca stosunek ceny do jakości urządzenia. Niewygórowana cena i wysoka jakość rzadko idą w parze. Zadaniem okapu jest pochłanianie z powietrza zapachów oraz drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza następuje przez kanał wentylacyjny na zewnątrz. Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu.

Można go stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Okap posiada oświetlenie halogenowe dzięki czemu jego walory estetyczne są jeszcze większe. Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej.  Zarówno okap kuchenny czarny, jak i okap kuchenny biały, cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.

Te dwa klasyczne kolory pasują praktycznie do każdej kuchni. Akpo produkuje bardzo dobre okapy kuchenne. Opinie o tym modelu są bardzo pozytywne. Bardzo dobrze prezentuje się w kuchni oraz działa bardzo cicho. Sprawnie chłonie wszystkie zapachy oraz unoszącą się parę wodną.

Okap kuchenny to w chwili obecnej tak samo ważne wyposażenie kuchni, jak kuchenka, piekarnik czy mikrofala. Minimalizuje nieprzyjemne zapachy w czasie gotowania, zwłaszcza niezwykle aromatycznych potraw. Za najlepszy okap kuchenny w 2024 roku uznano Akpo WK-4 Eco 60. Jest to model kominowy o szerokości 60 cm.

 

Zalety

Design: Jest to eleganckie urządzenie, które dobrze prezentuje się w każdej kuchni.

Cena: Okap dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto, konsumenci w swoich ocenach wspominają o świetnym stosunku ceny do jakości produktu.

System regulacji: Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu, a więc można je dostosować do własnych potrzeb.

Funkcjonalność: Sprzęt ten można stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi, jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Poza tym, dzięki specyficznej budowie, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jest świetną propozycją dla osób wysokich, które gotując musiały zwracać uwagę na okap, aby nie uderzyć o niego głową.

Oświetlenie: Okap jest wyposażony w oświetlenie halogenowe, dzięki czemu dobrze oświetli płytę grzewczą i zapewni piękny efekt w kuchni. Takie oświetlenie jest jednocześnie energooszczędne.

 

Wady

Wydajność: Urządzenie ma wydajność 207 m3/h, co oznacza, że jest odpowiednie wyłącznie do kuchni o małej powierzchni.

 

 

 

 

2. Okap Kuchenny Teka GFG2

 

Teka GFG2 to okap kuchenny, który spodobał się wielu osobom. Jest to produkt wykonany z białego szkła, które bardzo dobrze dopasuje się do każdej kuchni. Z łatwością możemy zamontować go pod szafką, co sprawia, że nie zabiera zbyt dużo miejsca. Szerokość okapu wynosi od 51 cm do 60 cm.

Produkt ma kilka przycisków, a ich obsługa nie jest trudna. Znajdują się one w dostępnym dla każdego miejscu, więc wciśnięcie któregoś z nich nie sprawi kłopotu. Wydajność wyciągu wynosi 388 m3/h. Oświetlenie LED o mocy 5 W jest dodatkowym źródłem światła, które dobrze oświetla blat kuchenki. Głośność urządzenia utrzymuje się na poziomie 64 dB.

Sprzęt jest wyposażony w filtr metalowy. Możemy go łatwo odłączyć od reszty obudowy, wyjąć oraz umyć z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, które się na nim zatrzymały. Użytkownicy najczęściej wspominają o eleganckim wyglądzie prezentowanego produktu.

Teka GFG2 to okap podszafkowy o wydajności wynoszącej 388 m3/h. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej oraz białego szkła. Sprzęt emituje dźwięki na poziomie 64 dB.

 

Zalety

Wygląd: Okap możemy bez problemu zamontować pod szafką, gdzie będzie prawie niewidoczny. Część widoczna dla nas jest wykonana z białego szkła, które prezentuje się bardzo dobrze, a także wpasowuje się do wystroju każdej kuchni.

Lampka LED: Sprzęt jest wyposażony w pojedynczą lampkę LED o mocy 5 W. Może być ona używana, jako dodatkowe źródło światła – doskonale doświetla pole robocze.

Filtr: Metalowy filtr jest bardzo wytrzymały i będziemy go wymieniać bardzo rzadko. Zaletą jest możliwość wyciągnięcia go z okapu oraz umycia z nagromadzonego się tłuszczu.

Wydajność: Wydajność wynosząca 388 m3/h jest wysoka. Ten wynik oznacza, że po kilku chwilach nasza kuchnia będzie wolna od nieprzyjemnych zapachów.

 

Wady

Głośność: Wiele osób uważa, że praca utrzymująca się na poziomie 64 dB jest zbyt głośna. Jest to szczególnie nieprzyjemne, kiedy kuchnia jest połączona z jadalnią.

 

 

 

 

3. Okap do Zabudowy Amica OMP6251BG

 

Dużą popularnością wśród konsumentów cieszy się okap szafkowy Amica OMP6251BG. Można go dobrze dopasować do wystroju kuchni, ponieważ jest dostępny w dwóch kolorach do wyboru (białym i czarnym). Sprzęt jest dodatkową ozdobą pomieszczenia, ładnie się prezentuje. Jego wymiary są równe: wysokość – 17,6 cm, szerokość – 55 cm oraz głębokość – 31 cm.

Urządzenie ma 3-stopniową regulację prędkości pracy. W zależności od sposobu montażu może ono pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza. Aluminiowy filtr, w jaki wyposażono sprzęt, jest łatwy w utrzymaniu w czystości, a ponadto wykazuje odporność na korozję. Do sterowania okapem służy 5 przycisków.

Z opinii wydawanych na temat sprzętu wynika, że jest on nie tylko elegancki, ale także bardzo łatwy w obsłudze. Skutecznie pochłania zapachy powstające podczas przyrządzania posiłków i zapobiega osiadaniu tłuszczu na kuchennych meblach. Poza tym okap wyposażono w oświetlenie LED, które nie pobiera dużo prądu. Urządzenie Amica OMP6251BG to okap szafkowy. Waży ono 6 kg, a jego wymiary są równe: 17,6 cm x 55 cm x 31 cm.

 

Zalety

Oświetlenie LED: przęt został wyposażony w oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Bardzo dobrze oświetla ono kuchenkę, co znacząco ułatwia przygotowywanie potraw. Nie musimy przy tym włączać głównej lampki, więc zmniejsza się zużycie energii elektrycznej.

Elegancki design: Urządzenie jest doceniane za elegancki, minimalistyczny design. Materiałem wykonania panelu jest szkło. Sami decydujemy o tym, w jakim będzie kolorze (czarnym lub białym), a to daje pewność, że okap będzie dopasowany do reszty elementów wyposażenia kuchni.

Łatwe sterowanie: Włączanie i wyłączanie oświetlenia czy wybór prędkości pracy wentylatora to bardzo łatwe czynności. Sterowanie urządzeniem nie jest skomplikowane, robi się to za pomocą przycisków.

 

Wady

Bardzo głośna praca: Po ustawieniu wyższej prędkości pracy sprzęt staje się bardzo hałaśliwy. Wydawane przez niego dźwięki mogą być uciążliwe, zwłaszcza gdy mamy kuchnię połączoną z salonem.

 

 

 

 

4. Okap Teleskopowy Amica OTS5234I

 

3.Amica OTS515lKolejny godny uwagi okap to urządzenie wyprodukowane przez polską firmą Amica. To przedsiębiorstwo, które już od ponad pięćdziesięciu lat produkuje wysokiej klasy sprzęt AGD. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie rodzime marki i jednocześnie wysoką jakość.

Opisywany model Amiki to okap teleskopowy, który dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi będzie pasował to wystroju każdej kuchni. Warto dodać, że okap ma kompaktowy kształt i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Urządzenie posiada regulowaną siłę pracy okapu.

Do wyboru mamy trzy ustawienia. Mamy także możliwość regulowania mocy oświetlenia. Warto zaznaczyć, że można oświetlić kuchenkę nie włączając wentylatora. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie gdyż może działać w trybie pochłaniacza, a także w trybie wyciągowym. Wszystko zależy od instalacji wentylacyjnej w naszym domu.

Okap Amica działa bardzo cicho – poziom hałasu jest bardzo niski. Amica to dobry i tani okap kuchenny. Recenzje tego modelu są bardzo pozytywne. Okap spełnia swoje zadanie. Silnik jest bardzo skuteczny już na pierwszym poziomie działania.

Kolejny godny uwagi okap to Amica OTS515l. Jest to model teleskopowy, który będzie pasował do wystroju każdej kuchni.

 

Zalety

Wygląd: Ogromną zaletą tego modelu jest jego wygląd oraz fakt, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W efekcie stanowi uniwersalną propozycję do każdej kuchni.

Regulacja pracy: Urządzenie pracuje na trzech różnych stopniach wydajności, a więc bez problemu dostosujesz je do swoich potrzeb. Ma też regulację mocy oświetlenia. Ponadto oświetlenie możemy uruchomić niezależnie od okapu.

Cena: Jest to bardzo dobry okap kuchenny do 500 zł. Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to produkt cechujący się świetnym stosunkiem jakości wykonania do atrakcyjnej ceny.

 

Wady

Brak filtrów węglowych w standardzie: Urządzenie nie jest sprzedawane z filtrami węglowymi, które można w nim zainstalować. Warto dodać, że chodzi o filtry wymienne, które zwiększają koszty eksploatacji okapu.

 

 

 

 

5. Okap Smeg KSEG5E

 

7.Smeg KSEG5ETa propozycja to okap z najwyższej półki. Jego cena jest dość wygórowana, jednakże jakość wykonania i wykończenia potwierdzają, że jest wart tej kwoty. Urządzenie zostało wyprodukowane przez włoską firmę Smeg. Ma ona duże doświadczenie w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Firma zwraca szczególną uwagę na wzornictwo i stosuje najnowsze technologie.

Opisywany model jest przeznaczony do zabudowy. Dzięki temu nie zaburza wystroju kuchni i potrafi się świetnie wkomponować w otoczenie. Urządzenie zostało wyprodukowane ze stali szlachetnej. Dysponuje halogenowym oświetleniem, które w skuteczny sposób oświetla płytę kuchenną.

Pracę okapu można regulować za pośrednictwem przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości i moce. Poziom hałasu przy pracy urządzenia na pierwszej prędkości jest niewielki. Dzieje się tak dzięki systemowi izolacji oraz specjalnym podzespołom, które tłumią głośność pracy silnika.

Okap został wyposażony także w filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie oczyszcza powietrze z tłustych oparów, które powstają podczas gotowania. Jest to bardzo solidne urządzenie.

KSEG5E.

 

Zalety

Wielkość: Model ten jest przeznaczony do zabudowy, a więc nie zaburza wystroju kuchni i jednocześnie zajmuje bardzo mało miejsca, które możemy wykorzystać na powieszenie szafek.

Oświetlenie: Posiada halogenowe oświetlenie, które w skutecznie oświetla płytę kuchenną.

Regulacja pracy: Pracę okapu reguluje się za pomocą przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości pracy.

 

Wady

Cena: W porównaniu do innych modeli pod zabudowę, prezentowany przez nas model jest dość drogi.

Hałas: Nie jest to urządzenie, które można zaliczyć do grupy bardzo cichych.

 

 

 

 

6. Okap Akpo WK-10 NEVA 60

 

Akpo WK-10 NEVA 60 to dobry i tani okap kuchenny do zabudowy, który oprócz podstawowych funkcji, takich jak pochłaniacz czy wyciąg, wyróżnia się trójstopniową regulacją prędkości oraz sterowaniem za pomocą pilota. Dzięki pilotowi możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem, bez konieczności podchodzenia czy wchodzenia do kuchni. 

Dodatkowo okap wyposażony jest w oświetlenie oraz eleganckie wykończenie ze stali nierdzewnej, które ładnie komponuje się z innym rodzajem mebli kuchennych. Na uwagę zasługuje filtr przeciwtłuszczowy, który sprawnie oddziela tłuszcz od reszty pary, dzięki czemu brud nie osadza się na meblach i pozostałych powierzchniach kuchennych, tworząc trudny do doczyszczenia osad. 

Użytkownicy chwalą okap nie tylko za doskonałe komponowanie się z meblami kuchennymi, ale także za łatwość montażu i dostęp do filtrów węglowych. 

 

 

 

 

7. Okap Gorenje DKO 500 WH

 

Jeśli szukasz cichego i estetycznego okapu, powinieneś zwrócić uwagę właśnie na model Gorenje DKO 500 WH. Produkt przeszedł test okapów kuchennych do zabudowy, w którym sprawdzana jest głośność. Model z lakierowanej blachy charakteryzuje się aluminiowym filtrem odtłuszczającym oraz dodatkowym oświetleniem ledowym o mocy 50 W. Urządzenie charakteryzuje się mocą 160 W i wydajnością na poziomie 305 metrów sześciennych na godzinę.

To, co wyróżnia urządzenie na tle innych okapów kuchennych, to jego cicha praca. Dzięki wykorzystaniu przy budowie tworzyw charakteryzujących się dobrymi parametrami akustycznymi, głośność urządzenia szacowana jest na nieco ponad 50 decybeli, co jest dobrym wynikiem dla okapów kuchennych dużej mocy.  

Okap kuchenny o szerokości 50 cm jest ceniony przez użytkowników za klasyczny i prosty design oraz bardzo korzystną cenę. Zaletą urządzenia jest łatwość czyszczenia i obsługi oraz cicha praca. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na zawartość zestawu, ponieważ nie zawiera rury do podłączenia urządzenia do przewodu kominowego. Ten biały okap kuchenny 50 cm  będzie pasował do kuchni w stylu klasycznym.

 

 

 

 

8. Okap Amica OMC6241I

 

Okap kuchenny Amica OMC6241I to produkt dostępny w przystępnej cenie. Zakwalifikowany do klasy energetycznej C, charakteryzuje się wydajnością 182 m3 na godzinę oraz całkowitą mocą 91 W. Głośność urządzenia również nie jest duża, wynosi około 65 decybeli przy maksymalnej wydajności. 

Na uwagę zasługuje dodatkowe oświetlenie w postaci diod LED, dzięki którym przestrzeń kuchenna jest dobrze doświetlona, co przekłada się zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo pracy. Okap wyposażony jest w filtr węglowy oraz w filtr tłuszczu w postaci kasety aluminiowej, która minimalizuje ilość tłustych kuchennych osadów.

Model okapu do zabudowy ma dobre recenzje od użytkowników, którzy zwracają uwagę na łatwość montażu i intuicyjną obsługę. Pomimo tego, że dostępny jest tylko w jednym wariancie kolorystycznym, dobrze komponuje się z meblami kuchennymi w różnych stylach. Jest to dobry okap kuchenny do zabudowy, doceniany za jakość wykończenia oraz dodatkowe oświetlenie.

 

 

 

 

9. Okap kominowy Bosch DWK065G60

 

Okap kuchenny o szerokości 60 cm Bosch DWK065G60 jest przeznaczony do montażu naściennego nad płytą kuchenną i może pracować zarówno w obiegu otwartym, jak i zamkniętym, w zależności od rozmiarów urządzenia oraz średnic rur. Na uwagę zasługuje wysoka wydajność urządzenia, osiągająca nawet 530 metrów sześciennych na godzinę. Modny, ciemny design uzupełniony szkłem sprawia, że sprzęt świetnie komponuje się z nowoczesnymi kuchniami.

Warto wspomnieć także o sterowaniu za pomocą charakterystycznego dla marki Bosch systemu TouchControl oraz dodatkowym oświetleniu diodami ledowymi o intensywności ponad 370 luksów. 

Osoby, które nabyły produkt, doceniają go zarówno za walory estetyczne, jak i bardzo dobry ciąg oraz efektywność urządzenia. Chwalony jest on także za łatwość czyszczenia filtra, mocne oświetlenie oraz ciche działanie przy niższych trybach pracy. 

 

 

 

 

10. Okap kuchenny VDB Royal V 90

 

Okap kuchenny w stylu retro VDB Royal V 90 przykuwa uwagę niebanalnym, stylowym wyglądem. Drewniana rama przeznaczona jest do samodzielnego wybarwienia, dzięki czemu okap można dowolnie dopasować do kolorystyki swojej kuchni. W zależności od trybu pracy model może osiągnąć wydajność aż 704 metrów sześciennych na godzinę, przy czym przez cały czas utrzymuje poziom głośności na rozsądnym i nieuciążliwym poziomie do 70 decybeli. 

Okap wyposażono w mechaniczne, suwakowe sterowanie oraz oświetlenie halogenowe o mocy 28 W. Okap pracuje w trybie wyciągu, jednak po zastosowaniu filtrów węglowych także jako pochłaniacz. Warto wspomnieć, że filtr przeciwtłuszczowy wykonano w taki sposób, aby mógł być bezpiecznie myty w zmywarce. 

Na pozytywne oceny okapu wpływa estetyka oraz możliwość dopasowania kolorystycznie do wnętrza, ale także duża wydajność i niezawodność oraz cichy tryb pracy. Także suwakowy sposób regulacji jest przez użytkowników oceniany lepiej niż przyciski.

 

 

 

 

11. Okap Toflesz OK-6 Etna 90

 

Wyspowy okap kuchenny o szerokości 90 cm Toflesz OK-6 Etnaod razu zwraca uwagę niebanalnym i charakterystycznym dla tej serii designem. Osiąga wydajność nawet 700 metrów sześciennych na godzinę przy jednoczesnym poziomie głośności około 55 decybeli. Dzięki zmiennej szerokości jest urządzeniem uniwersalnym i może zostać dobrany dokładnie do potrzeb naszej kuchni. 

Warto zwrócić uwagę na teleskopową maskownicę, dzięki której łatwo będzie dobrać odpowiednią wysokość do naszej kuchni. Nowością, niespotykaną we wspomnianych wcześniej modelach jest oświetlenie diodami LED najnowszej generacji, które zapewnia doskonałe podświetlenie przy jednoczesnym bardzo niskim zużyciu energii. Jako pierwszy w rankingu ma cztero-, a nie trójstopniowy system regulacji, co pozwala dokładniej dopasować tryb pracy. 

Wybierając okap Toflesz,  okap kuchenny 90 cm, na pewno się nie zawiedziemy. Chociaż od użytkowników zbiera doskonałe recenzje, głównie z powodu prostego i nowoczesnego wzornictwa, doceniają go też za solidność wykonania i wysoką wydajność. Chwalony jest także za oświetlenie.

 

 

 

 

12. Okap kominowy Amica OKC 620SB

 

Czarny okap kuchenny Amica to prawdziwa gratka dla osób wyposażających niewielkich rozmiarów kuchnię w nowoczesnym stylu. Nie tylko charakteryzuje się on małymi rozmiarami, ale także ciekawym wykończeniem w czarnym kolorze, łącznie z czarnym szkłem. Podobnie jak większość modeli, ma dodatkowe oświetlenie, tym razem w postaci dwóch diod LED o mocy po 3 W każda.

Urządzenie charakteryzuje się mocą zaledwie 121 W, co przekłada się na niezbyt imponującą wydajność około 280 metrów sześciennych na godzinę. W porównaniu z uwzględnionymi wcześniej w rankingu wydajnościami być może nie jest to imponująca ilość, ale z całą pewnością wystarczająca na potrzeby niewielkiej kuchni.

Użytkownicy chwalą urządzenie przede wszystkim za łatwość obsługi, dostępność przycisków do regulacji oraz za łatwość czyszczenia, ponieważ filtr tłuszczu może być myty w zmywarce. Osoby, które decydują się na zakup okapu z powodów czysto estetycznych, ostatecznie doceniają także zalety związane z funkcjonalnością urządzenia.

 

 

 

 

13. Okap Toflesz OK-4 Baltic Mini

 

Toflesz OK-4 Baltic Mini to cichy okap kuchenny, który z pewnością zwróci uwagę fanów nowoczesnego designu i niebanalnych rozwiązań w kuchni. Oprócz charakterystycznych dla marki rozwiązań, takich jak nowoczesne oświetlenie LED, które nie tylko jest energooszczędne, ale także przyjazne dla oka, znajdziemy także czterostopniowy tryb pracy i dziesięciominutowy timer. 

Pomimo niespotykanego designu, urządzenie wydaje się przemyślane w każdym detalu, łącznie z pokryciem urządzenia specjalną farbą zapewniającą blask i dobry wygląd nawet po wielokrotnym czyszczeniu czy prostą regulacją wysokości za pomocą linek. Na uwagę zasługuje także wysoka wydajność, która osiąga aż 650 metrów sześciennych na godzinę oraz głośność na poziomie zaledwie 30 decybeli.

Użytkownicy są zachwyceni możliwością dobrania odpowiedniej wersji rozmiarowej, co czyni urządzenie możliwym do zamontowania nawet w kawalerce. Okap kuchenny tuba zbiera same pozytywne opinie z powodu niebanalnego wzoru, który podkreśla kuchenne wyspy, a także bardzo cichej pracy oraz łatwości obsługi.

 

 

 

 

14. Okap Falmec Grupa Silnikowa Murano 50

 

Okap Falmec 40 dB Falmec Grupa Silnikowa Murano 50 to niewielkie urządzenie do zabudowy, które z racji małej widoczności będzie dobrze komponowało się z kuchnią w każdym stylu. Oprócz charakterystycznych dla większości modeli funkcji, takich jak dodatkowe oświetlenie LED czy wymienny filtr z możliwością mycia, wyróżnia się – jako jedyny w zestawieniu – obecnością filtra węglowego w zestawie oraz sterowaniem sensorowym z funkcją 24h. 

Okap kuchenny 40 dB jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo będzie je wkomponować do nawet najmniejszej szafki. Pomimo niepozornego wyglądu, okap kuchenny węglowy to naprawdę gratka dla osób dużo gotujących i poszukujących bardzo wydajnego urządzenia, ponieważ wyciąg osiąga wydajność aż 800 metrów sześciennych na godzinę, co przy deklarowanej przez producenta głośności zaledwie czterdziestu decybeli, jest naprawdę imponującym wynikiem. 

Opinie o okapach kuchennych do zabudowy Falmec są bardzo pozytywne i zachęcają do zakupu. Użytkownicy chwalą go za elegancję i jakość wykonania, a także rozmiary i kształt, dzięki którym idealnie wpasowuje się do kuchennych mebli i jest niemalże niewidoczny. W praktyce ten cichy okap kuchenny jest równie wydajny, co w deklaracji producenta, dzięki czemu jest uważany za bardzo funkcjonalne i wydajne urządzenie, będące naprawdę warte swojej ceny. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki okap kuchenny kupić?

 

Komfort w kuchni podczas gotowania jest bardzo ważny. Wygodną pracę zapewnia nie tylko odpowiednie rozplanowanie blatów roboczych, lecz również stosowny sprzęt AGD. Jednym z urządzeń, które jest niezbędne, zwłaszcza w małej kuchni, jest okap kuchenny. Wyposażenie kuchenne nie jest tanie, dlatego warto się zastanowić nad zakupem. Odpowiednio dobrany może posłużyć użytkownikowi lata. Wybór niestety nie jest łatwy. Duża liczba producentów, model i różnych funkcji sprawia, że zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy. Są jednak pewne wskaźniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki okap kuchenny wybrać. Omówimy kilka z nich, by dobór nowego sprzętu AGD okazał się udany.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Wydawałoby się, że okap kuchenny pełni jedną, główną funkcję. Jednak w sprzedaży znajdziemy takie modele, które mają zastosowanie, jako wyciąg, lub pochłaniacz. Znajdziemy też okapy kuchenne w dobrych cenach, które oferują obydwie funkcje. Niemniej jednak, by okap działał, jako wyciąg musimy podłączyć go do przewodu wentylacyjnego. Może to okazać się kłopotliwe w mniejszych kuchniach, lub mieszkaniach w bloku, gdzie nie jest dozwolona instalacja urządzeń generujących podmuch powietrza. Gdy włączymy wyciąg, to okap zasysa powietrze znajdujące się pod nim i wydala je na zewnątrz.


Najlepsze okapy kuchenne pochłaniacze będą użyteczne w każdej kuchni. Funkcja ta działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że nie musimy podłączać okapu do zewnętrznych przewodów wentylacyjnych. Podczas pracy w trybie pochłaniacza okap kuchenny z filtrem nie wydmuchuje zanieczyszczonego powietrza, tylko je oczyszcza przepuszczając przez różnego rodzaju filtry. Założenie jest takie, że okap oczyści je z zapachów potraw oraz drobinek tłuszczów.

 

Typ okapu kuchennego

Obecnie na rynku znajdziemy kilka typów okapu kuchennego. Różny rodzaj tego sprzętu stosowany jest w zależności od miejsca montażu, oraz wolnej przestrzeni. Do wyboru mamy okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe czy teleskopowe. Możemy też kupić okap kuchenny retro. Tylko, czym one się różnią? Otóż najmniejsze modele to te podszafkowe. Są one również najtańsze i najprostsze w instalacji. W związku z tym, że montuje się je do szafki znajdującej się nad kuchenką nie wymagają one podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Oznacza to jednak, że nie będą one pracowały w trybie wyciągu. Ponieważ jest to sprzęt małych rozmiarów, będzie on idealnym rozwiązaniem w małych kuchniach w mieszkaniach w bloku. Okap kuchenny uznawany jest za mały, gdy jego wymiar wynosi 60, 70 cm lub nawet 80 cm.

Okapy kominowe to urządzenia, które są samodzielnym sprzętem. Montuje się je bezpośrednio do ściany, a ze względu na długi pionowy komin ściana ta powinna być pusta. Ewentualne szafki należy zdjąć, gdyż będą kolidować z okapem. A urządzenie jest o tyle duże, że nie będziemy w stanie sięgnąć do szafki zamontowanej powyżej okapu. Model ten jest przeznaczony do podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Specjalnie zaprojektowany komin, ma na celu ukrycie rury odprowadzającej zanieczyszczone powietrze do przewodu wentylacyjnego.

Okapy wyspowe, jak sama nazwa wskazuje, skierowane są do osób, których kuchenka znajduje się na tzw. wyspie. Model taki przytwierdza się do sufitu, a nie jak przypadku okapu kominowego do ściany. Pomimo tego, że może się okazać, że sprzęt jest zainstalowany na środku pomieszczenia to często mają one funkcję wyciągu. Oczywiście to osoba instalująca będzie musiała doprowadzić rurę do przewodu wentylacyjnego. Modele wyspowe to dosyć drogie rozwiązania, jednak swoim wyglądem często dodatkowo ozdabiają pomieszczenie.

Okapy teleskopowe, to również modele szafkowe, jest to opcja dla kuchni o mniejszych rozmiarach. Urządzenie instaluje się w szafce kuchennej, która ma za zadanie maskować przewód odprowadzający zanieczyszczone powietrze. Ten sprzęt ma możliwość pracy jako wyciąg oraz pochłaniacz. Oczywiście funkcje zależą od producenta i wybranego modelu. Warto więc przed zakupem potwierdzić taką informację. Montaż takiego urządzenia jest bardzo prosty, zwłaszcza, jeśli planujemy jego użytkowanie wyłącznie jako pochłaniacz. Pozostałą część szafki, która nie została zajęta przez okap możemy wykorzystać do przechowywania produktów.

Nowością na rynku AGD są okapy blatowe. A ponieważ jest to nowość, są to modele bardzo drogie. Taki sprzęt jest wpuszczony w blat przed kuchenką. W momencie rozpoczęcia gotowania możemy taki okap wysunąć. Natomiast po skończonej pracy, okap kuchenny wysuwany chowamy ponownie w blacie.

 

Filtr. Metalowy, węglowy czy fizelinowy?

Każdy okap kuchenny powinien mieć zainstalowane filtry. Są one szczególnie ważne, gdy będziemy używać sprzęt w trybie pochłaniacza. Dzięki nim wszelkie zanieczyszczania znajdujące się w powietrzu są zatrzymane. Filtry również powodują, że charakterystyczny zapach gotowania jest pochłaniany przez okap.

Obecnie mamy możliwość wybrać kilka rodzajów filtrów: metalowy, węglowy, fizelinowy. Głównym zadaniem tych filtrów jest zatrzymanie jak największej ilości tłuszczu z powietrza. Zazwyczaj okap kuchenny nowoczesny jest wyposażony w więcej niż jeden filtr. Nie zawsze dodatkowe filtry są dołączone do urządzenia, jednak to, że producent przewidział możliwość zamontować więcej filtrów daje możliwość użytkownikowi zastosowania tylu, ile uznaje za potrzebne.

Rodzaje filtrów różnią się głownie materiałem, z którego są wykonane. Ich wykonanie determinuje też, czy są one wielokrotnego użytku, czy po zabrudzeniu należy taki filtr wyrzucić i wymienić na nowy. Filtr metalowy możemy w razie zabrudzenia umyć pod bieżącą wodą, lub nawet w zmywarce. Natomiast filtry węglowy i fizelinowy należy po zabrudzeniu wymienić na nowy.

Poziom hałasu

Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli mamy tzw. otwarty plan, czyli kuchnię połączoną z salonem. Głośny okap kuchenny może powodować niezadowolenie innych domowników, którzy nie będą w stanie przebywać w tym samym pomieszczeniu podczas jego pracy.

Opinie o okapach kuchennych mówią, że głośność pracy zależy od trybu, czyli czy okap pracuje jako wyciąg czy pochłaniacz, oraz od poziomu prędkości pracy silnika. Przyjmuje się, że urządzenie nie powinno wytwarzać hałasu powyżej 50 dB (według norm unijnych, sprzęty domowego użytku nie powinny przekraczać poziomu 40 dB).

 

Wydajność

To, jaki jest najlepszy okap kuchenny determinuje również jego wydajność. Wydajność tych urządzeń podaje się w metrach sześciennych na godzinę, i pokazuje, jaką ilość powietrza sprzęt jest wstanie przefiltrować w ciągu godziny. Im bardziej wydajny jest model, tym szybciej pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy dobrać odpowiednią efektywność okapu do pomieszczenia, w którym będzie on zainstalowany. Gdy zastanawiamy się, jaki model wybrać powinniśmy się kierować zasadą, że urządzenie powinno być w stanie przefiltrować 6-krotnie powietrze w naszym pomieszczeniu w ciągu godziny.

 

Funkcje dodatkowe

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które producenci oferują. Oczywiście większa ilość opcji będzie powodować wyższą cenę urządzenia. Jednak, jeśli okażą się przydatne, to wydanie dodatkowych kilku złotych będzie uzasadnione.

Do wyboru mamy m.in. regulację oświetlenia, którą możemy dostosować do panujących warunków w domu, czujnik czyszczenia informujący nas o potrzebie wymiany, lub wyczyszczenia filtrów. W niektórych modelach znajdziemy tryb intensywny, który pozwoli szybko przewietrzyć pomieszczenie, czy wyłącznik czasowy. Pozwala on ustawić dodatkowy czas wentylacji po zakończeniu gotowania. A sami nie będziemy musieli pamiętać o wyłączeniu okapu.

W droższych modelach możemy znaleźć wyświetlacz ciekłokrystaliczny, sensor zapachu czy wbudowany ekran LCD.

Stojąc przed wyborem urządzenia dla siebie dobrze jest sprawdzić jaki okap kuchenny oferują znane marki. Zatem należy przegladnąc ofertę Media Markt, Media Expert, Leroy Merlin, Castorama, IKEA czy OBI. Okapy kuchenne są też oferowane przez serwis Allegro.

 

 

Jak zamontować okap kuchenny?

 

Osoby, którym zależy na czystej i pachnącej kuchni nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez okapu. Urządzenie to zapobiega osadzaniu się cząsteczek tłuszczu na meblach i innych sprzętach, a dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Nie każdy wie jednak, jak montuje się tego typu produkt. Czy instalacja wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności? Jaki okap kuchenny jest polecany przez miłośników gotowania?

Przed montażem

Zanim przejdziemy do montażu okapu kuchennego musimy najpierw dokładnie zaplanować miejsce instalacji sprzętu. Kluczowe jest określenie m.in. wysokości, na jakiej znajdzie się urządzenie. Jeżeli tego typu produkt zostanie zamontowany za nisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyczyniać się do wygaszania płomienia palnika (jeśli mamy tradycyjną kuchenkę gazową). Z kolei okap zawieszony zbyt wysoko nie będzie tak skutecznie pochłaniać zapachów i pary wodnej, jak powinien. Jak przekonują fachowcy, posiadacze kuchenek indukcyjnych i elektrycznych powinni zamocować urządzenie na wysokości ok. 55 cm, a gazowych – minimum 65 cm.

Przed montażem okapu powinniśmy także dokładnie określić odległość sprzętu od kratki wentylacyjnej (nie powinna wynosić więcej niż 2 m). Sprawdźmy też, czy urządzenie będzie zawieszone tak, aby możliwe było podłączenie go do prądu.

 

Montaż w obiegu otwartym

Okapy kuchenne mogą pracować na dwa różne sposoby – w obiegu otwartym lub zamkniętym. W pierwszym przypadku sprzęt trzeba podłączyć do kanału wentylacyjnego, aby możliwe było odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku. Do tego będą nam potrzebne narzędzia: śrubokręt, poziomica, wiertarka, ołówek, taśma miernicza. Niezbędne okażą się również akcesoria, takie jak: wkręty, kołki rozporowe oraz rura odprowadzająca (przewód wentylacyjny). Kiedy określimy już wysokość, na jakiej zamontujemy okap, musimy wyrównać jego położenie w pionie i poziomie – używamy do tego poziomicy. Kolejny krok to wywiercenie w ścianie otworów. Potem wystarczy tylko sięgnąć po kołki rozporowe i wkręty, aby zawiesić urządzenie na ścianie. Jeśli chodzi o rurę odprowadzającą, jeden koniec powinniśmy zamocować w wyjściowym otworze okapu, drugi natomiast w szybie wentylacyjnym, a następnie założyć komin i kratkę wentylacyjną.

 

Montaż w obiegu zamkniętym

Jeśli zdecydowaliśmy się na okap pracujący w obiegu zamkniętym, montaż może okazać się nieco łatwiejszy. Po określeniu wysokości i upewnieniu się, że urządzenie będzie równo zawieszone wystarczy wywiercić dziury w ścianie na określonej wysokości i zamocować sprzęt na wkrętach i kołkach. Niemniej jednak z uwagi na to, że okap będzie działać, jako pochłaniacz musimy zainstalować w nim dodatkowo specjalne filtry węglowe (na zaczepach przed silnikiem lub na filtrach przeciwtłuszczowych).

Co jest istotne przy montażu okapu kuchennego?

Sam montaż okapu kuchennego nie jest zbyt skomplikowany i nie zajmuje dużo czasu, jednak musimy się odpowiednio przygotować do tej czynności oraz wszystko dokładnie zaplanować. Jednym z warunków prawidłowej instalacji takich urządzeń jest upewnienie się, że ściana w kuchni nie będzie rezonować (przyczyniać się do rozchodzenia drgań i dźwięków wydawanych przez turbinę okapu). Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie sprzętu na ścianie z cegły, pustaków lub betonu, która jest wyłożona wełną i opiera się na metalowych profilach.

Chcąc zamontować okap wyspowy musimy dokładnie sprawdzić, czy konstrukcja naszego podwieszanego sufitu jest wystarczająco mocna. Jeśli płyty są zamocowane w nieprawidłowy sposób, po zawieszeniu okapu cała konstrukcja może zacząć pękać i kruszyć się, a to znacząco zmniejsza bezpieczeństwo domowników.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wysoko wieszać okap kuchenny?

Odpowiedni montaż okapu kuchennego ma duży wpływ na efektywność jego użytkowania. Są pewne wytyczne, które różnią się w zależności od wykorzystanego urządzenia. Zwykłe okapy przyścienne w kształcie odwróconej litery T, modele prostokątne i okrągłe należy przymocować w odległości ok. 70 cm od kuchenki gazowej. W przypadku, gdy jest to okap kuchenny skośny, wartość ta powinna mieścić się w zakresie 40-50 cm. Okapy teleskopowe montuje się na wysokości 60 cm od kuchenki gazowej, a sufitowe – z zachowaniem odstępu 150 cm. Nieco inne, choć zbliżone wartości są rekomendowane w przypadku kuchenki elektrycznej. Należy pamiętać o tym, aby zawsze dokładnie czytać instrukcję i stosować się do zaleceń producenta.

 

P2: Okap kuchenny – jaka wydajność?

Aby kupić dobry okap kuchenny, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. To parametr, który wskazuje, jaką ilość powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu jednego godziny. Wydajność okapu musi być oczywiście dobrana w zależności od powierzchni kuchni. Parametr ten jest przedstawiony w m3/h, więc należy obliczyć objętość pomieszczenia. W tym celu mnoży się powierzchnię kuchni przez wysokość. Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez 6, bo istnieje zasada, według której urządzenie powinno przefiltrować powietrze właśnie tyle razy w ciągu godziny. Ostateczny wynik pokazuje minimalną wydajność, jaką powinno mieć zakupione przez nas urządzenie, aby skutecznie działało.

P3: Jak wyciszyć okap kuchenny?

Czasami zdarza się, że okap kuchenny głośno pracuje i wtedy użytkownicy szukają sposobów na to, aby go wyciszyć. Jednym z nich jest dokładne wyczyszczenie filtra przeciwtłuszczowego. Jeśli jest on brudny, silnik, aby zachować wydajność, musi pracować szybciej, a tym samym generuje więcej hałasu. Okap może być głośniejszy także z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego procesu instalacji. Jeśli nie jest on stabilnie zamontowany, w trakcie pracy generowane są większe drgania. Chcąc zadbać o cichą pracę, warto sprawdzić, czy kanał ma odpowiednio dużą średnicę. W tym celu należy go zmierzyć i sprawdzić, czy zgadza się to z podanymi przez producenta wytycznymi.

 

P4: Ile prądu zużywa okap kuchenny?

Nie można ogólnie stwierdzić, ile prądu zużywa okap kuchenny, bo to zależy od tego, o jakim modelu mówimy. Na pewno kupując sprzęt do kuchni, warto zwrócić uwagę na etykietę efektywności energetycznej, a także sprawdzić dane dotyczące rocznego zużycia energii (parametr ten jest określany w kWh). Na ten moment w okapach kuchennych często wykorzystuje się energooszczędne silniki, które pobierają znacznie mniej prądu niż starsze modele. Większość producentów decyduje się też na oświetlenie LED-owe, które jest bardziej ekologicznym wyborem.

 

P5: Jak naprawić okap kuchenny?

Okap kuchenny w pewnym momencie może przestać działać tak efektywnie, jak zaraz po jego instalacji. Co wtedy zrobić? Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usług fachowca, który przyjedzie do domu i sprawdzi, co stało się z urządzeniem. Nie trzeba jednak od razu wydawać pieniędzy, można spróbować samemu poradzić sobie z problemem. Jeśli urządzenie się nie włącza, oświetlenie ani diody nie działają, warto sprawdzić, czy zasilanie działa, jak należy. Możliwe, że awarii uległ nie sprzęt, a gniazdko. Do źródła zasilania warto podłączyć inne urządzenie np. lampę i sprawdzić, czy działa. Na problemy ze sterowaniem i zacinającymi się przyciskami może pomóc reset okapu. Urządzenie należy wyłączyć co najmniej na kilkadziesiąt sekund. Jeśli sprzęt nie działa wystarczająco efektywnie, pomocne w rozwiązaniu problemów może okazać się czyszczenie filtra albo wymiana wiatraka silnika.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ