Ranking 9 najlepszych okapów podszafkowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Okap podszafkowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wysokiej jakości okap podszafkowy powinien znaleźć się w każdej kuchni. Wydajne pochłaniacze pozwalają w krótkim czasie zapewnić optymalną jakość powietrza. Zadaliśmy klientom pytanie “jaki okap podszafkowy polecacie” i otrzymaliśmy odpowiedź, że jednym z polecanych urządzeń jest okap podszafkowy Bosch DFT63AC50, który przystosowano do zabudowy w szafce wiszącej nad kuchenką i blatem roboczym. Model może pracować zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym. Wyposażono go w oświetlenie oraz sterowanie mechaniczne odbywające się za pomocą przycisków. Innym, wartym uwagi modelem jest okap Amica OTS5234W, który uruchamia się natychmiast po wysunięciu panela. Okap podszafkowy wysuwany pracuje bardzo cicho, dlatego też można je zainstalować w kuchni, która jest połączona z salonem. Sprzęt ma energooszczędne i wydajne oświetlenie LED, a także wbudowaną regulację mocy. 

9 najlepszych okapów podszafkowych. Opinie w 2024 roku 

 

Wybór dobrego okapu kuchennego to gwarancja szybkiego usunięcia nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru pary wodnej powstałej podczas gotowania na kuchence. Odpowiednie urządzenie musi być wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje, a co najważniejsze powinno być ciche i energooszczędne. Poszukując odpowiedniego modelu, warto sprawdzić ranking okapów podszafkowych, w którym znajdują się wszystkie polecane przez użytkowników urządzenia z tej kategorii. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Podszafkowy okap marki Bosch może pełnić funkcję wyciągu, jak i pochłaniacza. Metalowy filtr można bez przeszkód myć w zmywarce, co jest dużą wygodą dla użytkownika. Wydajność wentylatora w obiegu otwartym wynosi 368 m³/h.

Wady

Okap generuje hałas na poziomie 68 dB. Użytkownicy zwracają uwagę, że jest to uciążliwe w trakcie codziennego użytkowania, szczególnie w kuchni połączonej z salonem.

Podsumowanie

Model przystosowano do zabudowy w szafce wiszącej o szerokości 60 cm. Urządzenie otrzymało klasę efektywności energetycznej D przy średnim zużyciu energii 68 kWh/rok. Intensywność oświetlenia określana jest na 78 lux przy temperaturze barwy światła 3000 K.

Drugi wybór

Zalety

Okap Amica OTS5234W ma zamontowane energooszczędne oświetlenie LED, które pozwala wygodnie przygotować ulubiony posiłek bez ryzyka szybkiego zmęczenia oczu. Model ma opcję automatycznego wyłączania po wysunięciu panelu jednym ruchem.

Wady

Model wykonano w kolorze białym, który po czasie intensywnego użytkowania zmienia barwę na żółtą. Część osób uważa, że biały okap jest nieco mniej praktyczny.

Podsumowanie

Okap o szerokości 50 cm i głębokości 31 cm można bez przeszkód zamontować pod szafką. Maksymalna wydajność urządzenia w trybie wyciągu wynosi 259 m³/h. Moc całkowita sprzętu to 128 W, a klasa energetyczna określana jest jako D. Okap kuchenny wytwarza hałas w zakresie od 51 dB do 58 dB.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie Kernau KBH I 0160 B Glass wykonano z wysokiej jakości materiałów. Okap jest praktyczny i ma elegancki design. Energooszczędna listwa LED pozwala równomiernie oświetlić płytę grzewczą oraz powierzchnię roboczą.

Wady

Urządzenie ma obudowę wykonaną ze szkła. W przypadku modelu w kolorze czarnym widoczne są wszystkie zanieczyszczenia oraz ślady po palcach.

Podsumowanie

Model ma wymiary: 160 x 596 x 286 mm. Wydajność okapu to 185 - 305 m³/h. Głośność określana jest na 50-61 dB, w zależności od ustawionego programu pracy. Okap kuchenny wyposażono w wysokiej jakości filtry aluminiowe.

 

Okap podszafkowy 60

 

1. Okap Bosch DFT63AC50 

 

Okap szufladowy teleskopowy marki Bosch będzie pasował do każdej kuchni. Model ma srebrny kolor, który jest jednym z chętnie wybieranych. Okap podszafkowy 60 cm jest przeznaczony do zabudowy w szafce znajdującej się nad płytą grzewczą. Model zaprojektowano w bardzo prostym, klasycznym stylu, dzięki czemu można go zainstalować zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej kuchni. Urządzenie ma klasę efektywności energetycznej określaną jako D. 

Sprzęt wyposażono w energooszczędne oświetlenie LED, które zapewnia optymalną jasność. Model może pracować zarówno w trybie otwartym, jak i zamkniętym. W trakcie odprowadzania powietrza na zewnątrz urządzenie zasysa nieczystości, które wstępnie oczyszcza filtr przeciwtłuszczowy. Okap podszafkowy ma 60 cm szerokości, 18 cm wysokości oraz 28 cm głębokości. Model ma zainstalowaną 3-stopniową regulację mocy wentylatora oraz jest sterowany za pomocą przycisków. 

Test okapów podszafkowych potwierdza, że modele marki Bosch są wyjątkowo trwałe i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Urządzenie generuje hałas na poziomie 68 dB, jego wydajność wynosi 368 m³/h. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup modelu, są zadowoleni i polecają go. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy 50

 

2. Okap Amica OTS5234W 

 

Okap podszafkowy Amica OTS5234W zapewnia duży komfort w kuchni podczas gotowania posiłków. Model ma wszystkie najważniejsze funkcje, które powinny znaleźć się w urządzeniu. Okap podszafkowy 50 cm przeznaczony jest do montażu nad płytą grzewczą na standardowej wysokości około 65 cm. Model uruchamia się automatycznie dzięki wbudowanej funkcji autostartu zaraz po tym, jak użytkownik wysunie ramię. Urządzenie ma wydajny i cicho pracujący silnik, który w trybie wyciągu generuje zaledwie 58 dB hałasu przy maksymalnej wydajności. Model dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie aneks kuchenny połączony jest z salonem. 

Urządzenie ma wbudowane wydajne i oszczędne oświetlenie LED, które pozwala wygodnie przygotować posiłek. 3-stopniowy regulator pracy wentylatora pozwala dopasować prędkość w zależności od potrzeb użytkownika. Okap podszafkowy ma 50 cm szerokości, 17,4 cm wysokości oraz 31 cm głębokości. Waży zaledwie 5,6 kg, a średnica wylotu powietrza wynosi 12 cm. To sprzęt o mocy 128 W w klasie energetycznej D, który w trybie wyciągu ma wydajność 259 m³/h. 

Konsumenci potwierdzają, że jest to dobry i tani okap podszafkowy, który z łatwością można zamontować w kuchni. Model ma klasyczny biały kolor, który pasuje do wielu aranżacji. Teleskopowy okap podszafkowy Amica OTS5234W zebrał pozytywne opinie wśród zadowolonych użytkowników. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy czarny

 

3. Okap Kernau KBH I 0160 B Glass

 

Model do zabudowy marki Kernau wyróżnia się ciekawym stylem i kolorem. Urządzenie wykonano z czarnego szkła, które pasuje do nowoczesnego i eleganckiego pomieszczenia. Kernau KBH I 0160 B Glass ma sterowanie dotykowe, które ułatwia obsługę. Wybieranie programu jest bardzo proste i całkowicie intuicyjne. Czarny okap podszafkowy ma obudowę, która prezentuje się bardzo stylowo i podkreśla wystrój każdej kuchni. Model ma wbudowane oświetlenie LED, które zainstalowano w formie listwy. 

Okap Kernau KBH I 0160 B Glass jest bardzo wydajny, w trybie wyciągu wydajność wynosi 305 m³/h. Wentylator ma 3-stopniową regulację mocy, która pozwala dopasować sposób działania urządzenia do preferencji i potrzeb użytkownika. Model generuje hałas 61 dB. Jego klasa energetyczna określana jest jako C, co oznacza, że jest to jeden z bardziej energooszczędnych urządzeń. Okap podszafkowy przeznaczony jest do montażu na szerokość od 51 do 60 cm. 

Model Kernau KBH I 0160 B Glass ma pozytywne opinie od użytkowników, którzy chwalą go za ładne i staranne wykonanie. Konsumenci potwierdzają również, że urządzenie pracuje cicho i wydajnie. Produkt jest dobrym wyborem dla osoby poszukującej sprawdzonego rozwiązania do kuchni. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy Bosch

 

4. Okap szufladowy Bosch DFL064W50 

 

Urządzenie do zabudowy marki Bosch wykonano z wysokiej jakości materiałów i wyposażono w specjalny filtr przeciwtłuszczowy. Okap podszafkowy Bosch DFL064W50 pozwala na bardzo szybkie oczyszczenie powietrza w kuchni, dzięki mocnemu silnikowi o wydajności 400 m³/h. Model ma praktyczne przyciski, które znajdują się z przodu urządzenia. Mechaniczna obsługa okapu pozwala wybrać poziom mocy oraz włączyć oświetlenie. Bosch DFL064W50 z dużą precyzją filtruje tłuszcze oraz inne zanieczyszczenia, które są przez niego zasysane. 

Okap szufladowy ma wbudowane dwa halogenowe reflektory o mocy 20 W. Klasa efektywności energetycznej modelu Bosch DFL064W50 określana jest na C. Model generuje hałas w zakresie od 60 do 67 dB. Okap podszafkowy przeznaczony do montażu nad kuchenką ma wymiary: 20,3 cm wysokości, 59,8 cm szerokości oraz 29 cm głębokości. 

Opinie o okapach podszafkowych marki Bosch są pozytywne, dlatego warto zdecydować się na wybór modelu DFL064W50. Użytkownicy są zadowoleni z dużej wydajności urządzenia, które dobrze sprawdzi się w większym pomieszczeniu. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy Amica

 

5. Okap Amica OMP6251BG

 

Wydajny okap podszafkowy Amica zaprojektowano z myślą o montażu w większej kuchni. Urządzenie ma 3-stopniową regulację pracy wentylatora, co pozwala na dostosowanie prędkości w zależności od potrzeb i sytuacji. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które regularnie gotują potrawy wydzielające intensywny zapach. Dużą zaletą modelu jest zainstalowana kaseta aluminiowa z filtrem tłuszczu, która absorbuje wszystkie zanieczyszczenia. To sprawia, że firanki, narzuty czy ubrania nie będą przesiąknięte zapachem gotowanych potraw. 

Nowoczesna turbina znajdująca się wewnątrz urządzenia pozwala bardzo szybko usunąć niechciane zapachy. W trybie wyciągu maksymalna wydajność sprzętu wynosi 389 m³/h. Całkowita moc urządzenia to 126 W, a klasa energetyczna określana jest na C. Model OMP6251BG generuje hałas w zakresie od 58 dB do 65 dB. Urządzenie przystosowano do montażu pod szafką. Jego wymiary to: 17,6 cm wysokości, 55 cm szerokości oraz 31 cm głębokości. Waga sprzętu to 6 kg. Energooszczędne oświetlenie LED 1 x 6 W pozwala przygotować ulubiony posiłek bez konieczności korzystania z dodatkowego źródła światła. 

Konsumenci, którzy kupili model Amica OMP6251BG, potwierdzają, że sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z parą wodną i odprowadzaniem wilgoci. W pomieszczeniu nie unoszą się zapachy gotowanych pokarmów. Model jest wart polecenia i dobrze sprawdzi się w każdej kuchni. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy 90

 

6. Okap podszafkowy Toflesz OK-6 Linea Glass 90 700m3/h

 

Okap podszafkowy Toflesz OK-6 Linea Glass zaprojektowano w nowoczesnym stylu. Model wykonano z wysokiej jakości materiałów, które przez lata będą ładnie się prezentować w kuchni. W urządzeniu zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak energooszczędne oświetlenie LED, które ogranicza zużycie energii, a co najważniejsze daje jasne światło. Model wyróżnia się też wyjątkowo trwałym i łatwym w montażu filtrem węglowym pochłaniającym brzydkie zapachy. Okap Toflesz OK-6 Linea Glass ma czytelny wyświetlacz podświetlany na niebiesko oraz sterowanie dotykowe.  

Model wyróżnia się dołączonym do zestawu pilotem, za pomocą którego można nim sterować. Sprzęt ma wbudowany timer pozwalający ustawić czas pracy na 9 minut. Turbina ma czterostopniową regulację prędkości pracy, którą można ustawić w zależności od potrzeb. Okap podszafkowy ma 90 cm szerokości oraz średnicę wylotu 150 mm, którą można zredukować do 120 mm. Model po uruchomieniu generuje hałas w zakresie od 44 do 64 dB. Jego wydajność wynosi 635 m³/h. 

Okap pochłaniacz podszafkowy w nowoczesnym stylu ma pozytywne opinie od konsumentów, którzy zdecydowali się na produkt. Urządzenie może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza, a co najważniejsze ma wysokiej jakości filtr przeciwtłuszczowy. 

 

 

 

 

Cichy okap podszafkowy

 

7. Okap Frecan GA Glass 75

 

Okap Frecan GA Glass 75 przeznaczono do zabudowy w wiszącej szafce kuchennej. Urządzenie zaprojektowano w stylu, który nadaje się do pomieszczenia, gdzie zastosowano innowacyjne rozwiązania. Okap kuchenny w kolorze białym wykonano z dobrych gatunkowo materiałów. Połączenie stali z taflą szkła daje wrażenie czystości i dobrego stylu. Model dysponuje oświetleniem halogenowym 2 x 20 W, które jest bardzo wydajne. 

Cichy okap kuchenny podszafkowy bardzo dobrze sprawdzi się w salonie z aneksem kuchennym. Średni poziom głośności urządzenia wynosi zaledwie 38 dB. Model ma 4-stopniową regulację mocy, pozwalającą na dopasowanie intensywności pracy do preferencji osób znajdujących się w pomieszczeniu. Okap podszafkowy mający 70 cm szerokości Frecan GA Glass 75 wyposażono we wbudowany filtr przeciwtłuszczowy ze stali nierdzewnej, który z łatwością można wyczyścić. Silnik pozwala na usunięcie zanieczyszczeń krążących w powietrzu z wydajnością 800 m³/h. 

Okap podszafkowy 70 cm bardzo ładnie prezentuje się i jest wydajny. Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry okap podszafkowy, który warto zainstalować w kuchni. Cichy sprzęt zapewnia optymalny komfort użytkowania. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy biały

 

8. Okap Globalo Delico 60.1 

 

Okap kuchenny podszafkowy Globalo Delico 60.1 z łatwością można umieścić w każdej wiszącej szafce kuchennej niezależnie od posiadanych mebli. Urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca, a co najważniejsze jest praktycznie niezauważalne. Jest to model odpowiedni dla osób, które poszukują dyskretnego okapu do tradycyjnej, jak i nowoczesnej kuchni. Wyposażono go w oświetlenie diodowe 2 x 1,2 V, które jest bardzo wydajne. Biały okap podszafkowy wyprodukowano z lakierowanej stali, która jest trwała i odporna na uszkodzenia. 

Urządzenie można zamontować na dwa sposoby. Po podłączeniu do kanału wentylacyjnego okap może działać jako wyciąg i odprowadzać zanieczyszczenia na zewnątrz. W przypadku braku możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji warto zakupić dobrej jakości filtr węglowy zwalczający uciążliwe zapachy. Oprócz tego okap węglowy podszafkowy należy wyposażyć w filtr aluminiowy, który usuwa tłuszcz. Okap Globalo Delico 60.1 ma 3-stopniową regulację mocy oraz generuje hałas w zakresie od 47 do 61 dB. 

Użytkownicy, którzy wybrali model, są zadowoleni z dobrego zakupu. Okap podszafkowy ma pozytywne opinie wśród konsumentów. Jest on dostępny w przystępnej cenie i wykonany z dobrych materiałów. 

 

 

 

 

Okap podszafkowy z filtrem węglowym

 

9. Okap podszafkowy Elica LANE IX/A/52

 

Urządzenie do zabudowy w kuchni Elica LANE IX/A/52 wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która nawet po latach nie traci swoich właściwości i wyglądu. Model przystosowano do montażu pod szafką kuchenną nad płytą grzewczą. Szerokość pochłaniacza wynosi 52 cm, dzięki czemu nadaje się do montażu w większości kuchni z meblami zaprojektowanymi na wymiar. Okap podszafkowy ma dobre oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Barwa światła 3500 K daje możliwość przygotowania ulubionych potraw przy użyciu oświetlenia z urządzenia. 

Okap podszafkowy z filtrem węglowym przystosowano do montażu w trybie zamkniętego obiegu. Jeden standardowy wkład pozwala używać urządzenia bez przeszkód przez około 3 miesiące. Po upływie tego czasu należy zamontować nowy filtr. Model ma 3-stopniową regulację prędkości oraz dodatkową funkcję Booster. Na najwyższych obrotach urządzenie wytwarza hałas równy 68 dB. 

Model jest chętnie wybierany przez użytkowników, którzy chcą znaleźć tradycyjny okap podszafkowy do zabudowy. Urządzenie jest energooszczędne, co dodatkowo wpływa na wysoką jakość produktu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki okap podszafkowy kupić?

 

Wybór odpowiedniego okapu kuchennego to ważna decyzja, którą podejmuje się na lata. Dostępnych jest sporo nowoczesnych modeli, które pracują praktycznie bezgłośnie, a co najważniejsze zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż urządzenia instalowane w domach i mieszkaniach kilka lat temu. Nowoczesne sprzęty są bardziej wydajne i skuteczne. Zaprojektowane w ciekawy sposób można z łatwością dopasować do kuchni urządzonej w każdym stylu. Poszukując idealnego modelu, warto sprawdzić, jaki okap podszafkowy wybrać do kubatury pomieszczenia. Tylko odpowiednie określenie wydajności urządzenia pozwala uzyskać dobry efekt i oczyścić powietrze z nieprzyjemnych zapachów. 

Wybierając odpowiedni okap kuchenny, warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym będzie zamontowany. Na samym początku należy sprawdzić wysokość, szerokość oraz długość kuchni i pomnożyć liczby przez siebie. Otrzymany wynik to kubatura pomieszczenia, którą następnie trzeba znów pomnożyć x6. W ten sposób użytkownik otrzyma minimalną wydajność okapu. Kubaturę należy jeszcze pomnożyć x12, aby dowiedzieć się, jaka jest maksymalna wydajność urządzenia podczas gotowania na dużym ogniu lub w trakcie smażenia jedzenia, np. na oleju.  

Kiedy będzie wiadomo, jak wydajne musi być urządzenie, które zainstalujemy w kuchni, warto zastanowić się, jaki kształt i rozmiar będzie pasować do mebli kuchennych. Dostępne są modele wyspowe, ścienne, podszafkowe oraz przeznaczone do zabudowy. 

Okapy wyspowe 

Okapy wyspowe przystosowano do montażu w kuchni, w której znajduje się centralna wyspa na środku. Obecnie jest to bardzo często stosowany trend, który pozwala urządzić pomieszczenie w nowoczesnym stylu. Model zaprojektowany do zabudowy podwiesza się pod sufitem. Jest znacznie większy niż klasyczny okap. W nowoczesnej kuchni stanowi także element dekoracyjny, ponieważ zazwyczaj jest zaprojektowany w ciekawej formie. Wszystkie modele wyspowe mają w standardzie specjalny stelaż umożliwiający przymocowanie do sufitu. 

 

Okap kominowy 

Okap kominowy zwany również przyściennym pochłania brzydkie zapachy. Sprzęt kuchenny można podłączyć jako wyciąg do kanału kominowego lub może być wykorzystywany jako zwykły pochłaniacz kuchenny. Aby urządzenie spełniało wymagania pochłaniacza, musi mieć założony odpowiedni filtr, który będzie absorbował zapachy. Standardowy model składa się z podstawy oraz z podłączonej rury, przez którą usuwane są zanieczyszczenia. W sklepach dostępne są wersje uchylne, prostokątne, okrągłe, standardowe, a także nowoczesne. 

 

Okapy podszafkowe 

Okap podszafkowy to bardzo wygodne rozwiązanie, które można zastosować w niewielkich kuchniach. Nadaje się do montażu w meblach bez względu na to, w jaki sposób są rozmieszczone. W wielu pomieszczeniach właściciele mieszkań decydują się na montaż tego praktycznego rozwiązania w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do wentylacji. Najlepsze okapy podszawkowe dostępne są w dwóch standardowych rozmiarach: 30 oraz 60 cm, choć zdarzaja się i inne wymiary, na przykład okap podszafkowy 80 cm. Urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, trzeba zamontować pod szafką kuchenną, bezpośrednio nad płytą grzewczą. Zastanawiając się, jaki jest najlepszy okap podszafkowy, należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Odpowiedni model to taki, który z łatwością poradzi sobie z oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu. Im wyższa będzie jego wydajność, tym lepiej poradzi sobie z usunięciem niechcianych zapachów oraz oparów powstałych w trakcie gotowania. Najlepszy okap podszafkowy powinien mieć większą szerokość wyciągu niż ma płyta kuchenki. Wówczas użytkownik ma gwarancję, że wszystkie opary trafią prosto na filtr. 

Okap do zabudowy 

Modele przeznaczone do zabudowy to popularne rozwiązanie stosowane w kuchniach robionych na wymiar. Okapy są równie często spotykane w pomieszczeniach o niewielkich wymiarach, gdzie sprawdzają się bardzo dobrze. Pochłaniacz kuchenny przeznaczony do zabudowy pracuje wydajnie i cicho. Jego dużą zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca. Jest także praktycznie niewidoczny, ponieważ jego większa część jest wmontowana w szafkę. Modele do zabudowy zazwyczaj wykonuje się z materiału, takiego jak stal szlachetna. 

 

Okapy podszafkowe w dobrych cenach 

Poszukując dobrego okapu kuchennego, warto zastanowić się, jaki model będzie odpowiedni do konkretnego pomieszczenia. Standardowe modele przeznaczone do montażu podszafkowego są tańsze od bardziej zaawansowanych urządzeń. Okapy podszafkowe w popularnych rozmiarach to wydatek od około 200 zł do 500 zł. W tej cenie można kupić dobrej jakości podstawowy model spełniający oczekiwania konsumenta. Zazwyczaj są to okapy wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz wydajny wyciąg pozwalający na usunięcie nieświeżych zapachów. Za wysokiej jakości urządzenie o bardziej zaawansowanych funkcjach użytkownik musi zapłacić zdecydowanie wyższą cenę. Wiele nowoczesnych modeli to wydatek około 1500 zł. Cena za okap podszafkowy jest uzależniona od materiału, z jakiego wykonano produkt i od dodatkowych funkcji. Przed wyborem konkretnego modelu warto zapozać sie z ofertą na okap podszafkowy w takich sklepach jak Media Expert, Ikea czy Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować okap podszafkowy? 

Montaż okapu podszafkowego różni się w zależności od wybranego modelu. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy zakupiony produkt na pewno zmieści się we wcześniej przygotowanym miejscu. Podczas instalacji należy przestrzegać obowiązujących przepisów, które określają, w jaki sposób powinno być odprowadzane powietrze z pomieszczeń. Osoba montująca powinna się upewnić czy w danym miejscu znajduje się gniazdo wtykowe, które umożliwi podłączenie urządzenia do prądu. W przypadku, gdy zakupiony sprzęt ma tryb wyciągu, należy przewidzieć odpowiednie poprowadzenie rur. Warto, aby przewód odprowadzający zanieczyszczenia do komina wentylacyjnego był jak najkrótszy. Modele przeznaczone do pracy w obiegu zamkniętym muszą mieć zamontowany filtr węglowy, który umieszcza się na obudowie turbiny lub w formie specjalnej kasety. 

 

P2: Jak działa okap podszafkowy? 

Okapy podszafkowe montowane są w większości kuchni. Jest to bardzo przydatny sprzęt pozwalający przede wszystkim pozbyć się brzydkiego zapachu powstałego np. w trakcie smażenia jedzenia na patelni. Neutralizowanie zapachów oraz dymu to tylko część zalet okapu kuchennego. W niewielkiej kuchni w trakcie gotowania za pomocą urządzenia odprowadzana jest wilgoć występująca w postaci pary wodnej. Regularne uruchamianie okapu kuchennego w niewielkiej kuchni jest bardzo ważne głównie z tego powodu, że nadmiar wilgoci może powodować duże zniszczenia oraz straty w postaci uszkodzeń mebli lub pleśni na ścianach. Okapy kuchenne pochłaniają wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, a następnie odprowadzają je na zewnątrz lub magazynują w filtrze. W przypadku modeli z filtrem węglowym ważna jest ich regularna wymiana.

P3: Jakie są różnice między okapem podszafkowym a teleskopowym?

Okap podszafkowy to tradycyjne urządzenie montowane pod szafką, które wyróżnia się kompaktowymi wymiarami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób poszukujących niewielkiego modelu do kuchni o małej powierzchni. Montaż klasycznego okapu jest bardzo prosty, a jego konstrukcja nieskomplikowana. Większość urządzeń wyposażono w praktyczne oświetlenie. Zazwyczaj okapy podszafkowe mogą działać na dwa sposoby – jako pochłaniacz lub jako wyciąg. Modele teleskopowe to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji. Okapy charakteryzują się szufladą, którą wysuwa się w celu zwiększenia powierzchni pochłaniającej. W ten sposób można także uruchomić urządzenie oraz włączyć oświetlenie. Okapy teleskopowe również mogą pracować w dwóch trybach. Od użytkownika zależy, który z nich wybierze. Bardzo często o sposobie montażu i użytkowania decyduje możliwość podłączenia do wentylacji. Funkcjonalne modele wyposażone w filtr węglowy pozwalają usunąć nieprzyjemne zapachy. Pochłaniacze kuchenne dobrze sprawdzają się w blokach. Sterowanie okapem jest bardzo proste. Najczęściej odbywa się za pomocą wysuwanej listwy oraz przełączników w formie suwaka. 

 

P4: Jak podłączyć okap podszafkowy? 

Po zamontowaniu okapu kuchennego do szafki należy podłączyć go do wentylacji, jeśli jest to model z trybem wyciągu. Do podłączenia modelu niezbędna będzie odpowiednia rura o jak najkrótszej długości. Ważne jest to, aby zakupić gładką rurę przeznaczoną do odprowadzania zanieczyszczeń pochodzących z kuchenki. Montując odprowadzenie, należy zminimalizować liczbę zgięć. Należy także zwrócić uwagę na kąty, które nie mogą przekraczać 90 stopni. Zamontowanie rury pod większym kątem spowoduje, że para wodna i zapachy będą cofać się do okapu. Przed zamontowaniem urządzenia koniecznie trzeba upewnienie się, czy komin wentylacyjny, do którego będzie podłączony okap, jest całkowicie drożny. Pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać przekroju zakupionej rury. Każda ingerencja ze strony użytkownika może sprawić, że okap kuchenny nie będzie działał poprawnie.

 

P5: Na jakiej wysokości zamontować okap podszafkowy? 

Mało kto zastanawia się, na jakiej wysokości powinien być zamontowany okap kuchenny. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo istotna kwestia, która zagwarantuje poprawne działanie urządzenia. Standardowa wysokość poprawnie zamontowanego okapu podszafkowego wynosi 65 cm. Producenci zalecają, aby sprzęt instalowany nad kuchenką elektryczną zamontować na wysokości 50 cm. W przypadku kuchenki gazowej okap należy zamontować około 60 cm nad płytą grzewczą. Nowoczesne modele skośne powinny być zamontowane 65 cm od płyty gazowej oraz 45 cm od płyty elektrycznej. Kupując okap kuchenny renomowanego producenta, konsument otrzymuje czytelną instrukcję obsługi, w której wypisane są wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ