Ranking 11 najlepszych okapów teleskopowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.11.24

 

Okap teleskopowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Bogactwo okapów na rynku powoduje, że trudno jest wybrać ten najlepszy. My podjęliśmy się tego zdania, porównując szereg modeli, ich funkcjonalność, cenę, a także zadowolenie z produktu użytkowników. Na tej podstawie ustaliliśmy, że największą popularnością cieszy się model Gorenje DKF 2600 MS. Jest to zintegrowany okap kuchenny sterowany mechanicznie. Może on być używany zarówno systemie zamkniętym i wówczas jego wydajność wynosi 420 m³/h, albo w systemie otwartym z wydajnością 480 m³/h. Okap został wyposażony w oświetlenie halogenowe 2 x 35 W. Mamy tu dwa silniki pracujące w trzech stopniach wentylatora. Ponadto model ten został wyposażony w szereg filtrów: przeciwtłuszczowy, zmywalny filtr, oraz węgłowy służący za pochłaniacz. Poziom hałasu na najwyższym biegu urządzenia wynosi zaledwie 54,5 dB. Na uwagę zasługuje też materiał wykonania. Jest to model zbudowany ze stali w kolorze inox i czarnym z połączeniem szkła, co sprawia, że urządzenie ma elegancki wygląd. Drugi model wybrany alternatywnie przez nas, jako ten, który również jest przez klientów doceniany to Akpo WK-7 Light Eco 50. Sprawdź również jego parametry.

11 najlepszych okapów teleskopowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli dużo gotujemy, to porządny okap kuchenny jest niezbędny. Obecnie na rynku jest dostępnych dużo różnych modeli. Dzisiaj spróbujemy Państwu przybliżyć okapy teleskopowe. Przedstawimy kilka modeli. W zestawieniu zamieścimy również opinie o okapach teleskopowych. Zapraszamy do lektury.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie można zamontować w kuchni jako pochłaniacz lub wyciąg, więc z pewnością spełni nasze oczekiwania. Sprzęt wyposażono w energooszczędne oświetlenie. Produkt elegancko się prezentuje (głównie z uwagi na czarno-srebrną kolorystykę) i można go łatwo dopasować do wystroju kuchni.

Wady

Model generuje bardzo duży hałas, w szczególności po ustawieniu maksymalnej prędkości pracy. Konsumenci narzekają, że przez urządzenie nie mogą swobodnie rozmawiać z innymi domownikami podczas przyrządzania posiłków.

Podsumowanie

Okap zapobiega osiadaniu cząsteczek tłuszczu na meblach i sprzętach kuchennych, neutralizuje też nieprzyjemne zapachy. Sprzęt łatwo się montuje i obsługuje (ma sterowanie mechaniczne). Urządzenie ma w zestawie filtr przeciwtłuszczowy z aluminium, można w nim zamontować również filtr węglowy.

Drugi wybór

Zalety

Jest to urządzenie wielofunkcyjne, ponieważ może działać jako wyciąg oraz pochłaniacz. Jest ono sterowane sensorycznie. Wystarczy, że wyciągniemy ramię urządzenia do przodu, a okap sam załączy się i zacznie oczyszczać powietrze.

Wady

Urządzenie jest dość głośne. Może zakłócać to odpoczynek. Poza tym jego montaż nie nalezy do łatwych. Dlatego musimy znaleźć osobę, która się na tym zna lub liczyć się z dodatkowym wydatkiem, który musimy przeznaczyć na montera.

Podsumowanie

Obsługa tego produktu jak i jego oczyszczanie jest bardzo łatwe, a więc bardzo szybko nauczymy się go obsługiwać. Okap posiada także aż dwa filtry wykonane z aluminium. Oczyszczanie powietrza będzie zatem bardziej efektywne. Niestety dość głośna praca urządzenia może wpływać na nasz komfort przebywania w kuchni.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie to nadaje się do zabudowy, dlatego jest to idealna opcja do mniejszych pomieszczeń. Produkt posiada elementy świetlne. Jest to więc dodatkowe źródło światła, które pomoże nam w przygotowaniu posiłków.

Wady

Niektórzy użytkownicy uważają, że okap ten niedokładnie oczyszcza powietrze. Jest to możliwe jedynie na najwyższych obrotach, a niestety wtedy produkt ten jest dość hałaśliwy, co staje się mało komfortowe.

Podsumowanie

Jest to okap, którego powierzchnię możemy bardzo łatwo powiększyć. Wystarczy wysunąć jedno z jego ramion, a urządzenie stanie się bardziej wydajne. Zamontowany w nim jest filtr aluminiowy, jednak mamy możliwość umieszczenia w nim również filtra węglowego. Trzeba jednak pamiętać, że prezentowany model emituje dużo hałasu.

 

1. Okap Teleskopowy Gorenje DKF 2600 MS

 

1.Gorenje DKF 2600 MSNasz ranking okapów teleskopowych rozpoczniemy od modelu Gorenje DKF 2600 MS. Urządzenie to jest do zabudowy i ma wymiary 60 x 18,1 x 28,5 cm. Model ten o kolorze inox został wykonany ze szkła oraz stali nierdzewnej. Okap jest w stanie pracować zarówno w obiegu zamkniętym jak i otwartym. Gdy okap jest podłączony w obiegu zamkniętym osiąga ciąg 420 m3/h.

Natomiast, gdy jest podłączony do obiegu otwartego maksymalny ciąg wynosi 480 m3/h. Urządzenie zostało wyposażone w dwa silniki, które umożliwiają wentylatorom pracę na trzech prędkościach. Dodatkowo sprzęt posiada wbudowane oświetlenie halogenowe.

Dwa punkty świetlne mają moc 35 W każdy. Urządzenie sterowane jest mechanicznie. Producent wyposażył okap w dwa filtry: filtr przeciwtłuszczowy, który w przypadku zabrudzenia możemy umyć, oraz filtr metalowy. Jeśli jednak preferujemy filtr węglowy, to również taki możemy w tym modelu stosować.

Klienci, którzy zakupili ten produkt są zadowoleni z jego wyglądu. Użytkownicy wskazują również, że okap jest łatwy w czyszczeniu.

Za najlepszy okap teleskopowy w 2024 roku uznano model Gorenje DKF 2600 MS. Jest to urządzenie do zabudowy, o wymiarach 60 cm x 18,1 cm x 28,5 cm. Prezentowany okap wykonany został ze stali nierdzewnej i szkła, a dostępny jest w kolorze inox.

 

Zalety

Różne systemy pracy: Okap może pracować w obiegu zamkniętym i otwartym. Jego wydajność wynosi 420 m3/h w obiegu zamkniętym, a 480 m3/h w otwartym.

Róże prędkości pracy: Urządzenie ma dwa silniki, które można regulować na trzech prędkościach pracy. Dzięki temu, dostosujemy intensywność wchłaniania oparów unoszących się w kuchni do naszych potrzeb.

Oświetlenie: Prezentowany okap ma wbudowane oświetlenie halogenowe. W sumie mamy tutaj dwa punkty świetlne, każdy o mocy 35 W. Dobrze doświetla nasze pole pracy, czyli płytę grzewczą i nadaje wnętrzom przytulności.

Sterowanie: Urządzenie sterowane jest mechanicznie, a przy tym bardzo proste w obsłudze. Poradzą sobie z nim nawet osoby stroniące od nowych technologii.

Filtry: Prezentowany okap jest wyposażony w zmywalny filtr przeciwtłuszczowy oraz metalowy, który jest wymienny. Sami decydujemy, jaki system filtracji jest dla nas wygodniejszy.

 

 

 

 

2. Akpo WK-7 Light Okap podszafkowy teleskopowy Eco 50

 

2.Akpo WK-7 Light Eco 50Kolejna propozycja jest najtańszym urządzeniem w naszym zestawieniu. Jest to Akpo WK-7 Light Eco 50 – produkt polskiego producenta. Sprzęt ma wymiary 144 x 50 x 170 cm. Jest to tak zwany okap szufladkowy lub teleskopowy, który wykonany został ze stali nierdzewnej, oraz wysokiej jakości szczotkowanego czarnego szkła. W urządzeniu zastosowany został aluminiowy filtr odtłuszczający.

Producent przewidział też możliwość zamontowania filtra węglowego. Także okap może pełnić rolę pochłaniacza, jak i wyciągu. Dostępna jest również opcja recyrkulacji. Wydajność urządzenia wynosi 220 m3/h. Dodatkowo model ten może posłużyć jako źródło światła podczas gotowania.

Okap ma wbudowane dwa punkty świetlne, każdy o mocy 36 W. Urządzeniem sterujemy mechanicznie oraz elektronicznie. Dodatkowo model ten jest dostępny w dwóch kolorach: białym i inox. Użytkownicy są przede wszystkim zadowoleni z ceny produktu.

Podkreślają, że stosunek jakości do ceny urządzenia jest bardzo dobry. Dodatkowo pojawiają się opinie, że praca okapu jest stosunkowo cicha. Podsumowując jest to dobry i tani okap kuchenny teleskopowy.

Nasza kolejna propozycja to Akpo WK-7 Light Eco 50. Jest to produkt polski, ceniony za solidne wykonanie. Sprzęt ten ma wymiary 144 cm x 50 cm x 170 cm. Jest to dobry okap teleskopowy do 200 zł.

 

Zalety

Filtr: Prezentowane urządzenie jest wyposażone w filtr odtłuszczający. Poza tym, mamy możliwość zamontowania filtra węglowego, co zapewnia lepsze oczyszczanie powietrza.

Oświetlenie: Okap ma dwa punkty świetlne, każde o mocy 36 W. Jest to praktyczne rozwiązanie, podświetlające nam pole pracy.

System sterowania: Model ten ma sterowanie mechanicznie oraz elektronicznie. Bez problemu uruchomimy okap i włączymy światło.

Cena: Niewątpliwą zaletą prezentowanego sprzętu jest jego atrakcyjna cena. Trudno jest znaleźć tak dobry okap za zaledwie 200 zł.

Wygląd: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że prezentowany model jest bardzo atrakcyjny. Doskonale komponuje się z kuchennymi szafkami w każdej stylistyce.

 

Wady

Wydajność: Prezentowany produkt ma wydajność zaledwie 220 m3/h. Jest więc odpowiedni wyłącznie do bardzo małych kuchni.

 

 

 

 

3. Amica Okap teleskopowy OTC 614 BG

 

3.Amica OTC 614 BGNastępny produkt w naszym zestawieniu to okap Amica OTC 614 BG. Sprzęt jest produkcji bardzo znanej polskiej firmy, która specjalizuje się w sprzętach AGD. Jest to okap typu szafkowo – teleskopowego o parametrach: głębokość 32 cm (z głębokością maksymalną po wysunięciu ramienia urządzenia 48,5 cm), szerokość 60 cm oraz wysokość 18 cm.

Urządzenie może pracować zarówno jako pochłaniacz i wyciąg. Dodatkowo okap uruchomi się automatycznie po wysunięciu ramienia do przodu. Posiada on wbudowany silnik o mocy 180 W, który może działać na czterech poziomach, oraz dwa halogenowe punkty świetlne o mocy 20 W.

Oświetlenie działa niezależnie od okapu. Producent wyposażył urządzenie w dwa filtry odtłuszczające wykonane z aluminium. Model ten sterowany jest sensorowo poprzez dotykowy panel wbudowany w ramię urządzenia. Trudno powiedzieć czy jest to najlepszy okap teleskopowy, na pewno jest to bardzo dobre urządzenie.

Potwierdzają to wystawiane przez użytkowników opinie. Konsumenci są zadowoleni z łatwości czyszczenia sprzętu oraz jego łatwej obsługi.

Ciekawą propozycją jest też Amica OTC 614 BG. Jest to sprzęt znanej, polskiej marki AGD. Przyrząd ma wymiary – głębokość 32 cm, szerokość – 60 cm oraz wysokość -18 cm. Moc tego modelu to 180 W.

 

Zalety

Automatyczne uruchamianie: Okap uruchamia się automatycznie po wysunięciu ramienia. Nie musimy, więc szukać żadnych przycisków.

Regulacja pracy: Wbudowany w okapie silnik działa na czterech poziomach, zatem z łatwością ustawimy stopień pochłaniania dostosowany do naszych potrzeb.

Filtry: Okap jest wyposażony w dwa filtry odtłuszczające, które są wykonane z aluminium. Doskonale zatrzymują wszelkie opary tłuszczu powstające w każdej kuchni.

Łatwość pielęgnacji: W swoich ocenach, konsumenci podkreślają, że obudowa przyrządu jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć ją nawilżoną szmatką i wygląda czysto.

 

Wady

Głośność pracy: Konsumenci w swoich ocenach zauważają, że urządzenie jest stosunkowo głośne. Chociaż producent podaje, że głośność podczas pracy nie przekracza 50 dB. Niestety hałas wydaje się być większy.

 

 

 

 

4. Okap Teleskopowy Elica CIAK LUX GR/A/L/56

 

Prezentujemy okap teleskopowy Elica CIAK LUX GR/A/L/56. Może on pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza (po uprzednim zamontowaniu filtra węglowego). Model wykonano z dobrej jakości materiałów. Gładka, lekko połyskująca, metalowa powierzchnia ładnie komponuje się z resztą kuchennego wyposażenia.

Urządzenie generuje hałas oscylujący w zakresie od 55 dB do 64 dB. Maksymalna wydajność sprzętu to 320 m3/h. Nowoczesna turbina jest wytrzymała i gwarantuje skuteczne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. W efekcie możemy być pewni, że podczas przyrządzania obiadu unoszący się aromat nie będzie wyczuwalny w całym domu. Użytkownik może wybrać 3 różne prędkości pracy okapu dopasowując ją tym samym do swoich potrzeb.

Wiele osób uważa, że Elica CIAK LUX GR/A/L/56 to model godny polecenia. Urządzenie jest estetycznie wykonane. Zaletą jest łatwy system obsługi. Konsumenci doceniają również, że w okapie teleskopowym zastosowano aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który można bez obaw myć.

Okap teleskopowy Elica CIAK LUX GR/A/L/56 jest przystosowany do zabudowy. Szerokość sprzętu jest równa 56 cm. Maksymalna wydajność wynosi 320 m3/h.

 

Zalety

Funkcjonalność: Okap działa w trybie wyciągu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup filtra węglowego, sprzęt będzie mógł pełnić funkcję pochłaniacza. Dlatego też prezentowany model jest uznawany za funkcjonalny.

Wykonanie: Produkt wykonano z dobrych gatunkowo tworzyw. Powierzchnia sprzętu jest odporna na zarysowania. Zdaniem wielu Internautów okap prezentuje się estetycznie i pasuje do kuchni urządzonych w różnych stylach.

Oświetlenie: Urządzenie wyposażono w dwie lampki LED-owe. Mamy pewność, że nawet w pochmurne dni miejsce pracy będzie odpowiednio oświetlone. Tym samym gotowanie będzie bardziej komfortowe.

 

Wady

Montaż: W recenzjach użytkownicy wskazują, że montaż okapu jest skomplikowany. Jeśli nie mamy doświadczenia, nie zainstalujemy urządzenia samodzielnie.

Hałas: Część osób uważa, że sprzęt generuje stosunkowo duży hałas w trakcie pracy.

 

 

 

 

5. Toflesz OK-5 VEGA Okap podszafkowy teleskopowy

 

Okap teleskopowy Toflesz OK-5 VEGA zyskał sporo pozytywnych opinii konsumentów, dlatego też postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu. Urządzenie jest przeznaczone do zabudowy. Produkt jest dostępny w kilku wymiarach (szerokość: 50 cm, 60 cm i 90 cm). W rezultacie można wybrać odpowiedni do wielkości mebli kuchennych.

Urządzenie generuje hałas na poziomie od 54 dB do 65 dB. Model wyposażono w dwie lampki LED-owe 2,5 W. Maksymalna wydajność turbiny to 305 m3/h. Sprzęt może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Produkt wykonano ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Gładka powłoka jest łatwa do utrzymania w czystości.

Konsumenci twierdzą, że Toflesz OK-5 VEGA to okap teleskopowy, który spełni oczekiwania osób poszukujących efektywnie działającego, a przy tym stosunkowo taniego urządzenia. Zaletą jego jest to, że dołączony do zestawu filtr aluminiowy można używać przez długi czas – wystarczy od czasu do czasu go wyczyścić.

Toflesz OK-5 VEGA to okap teleskopowy wykonany ze stali nierdzewnej. Maksymalna wydajność urządzenia to 305 m3/h. Model jest przeznaczony do zabudowy.

 

Zalety

Wydajność: Wiele osób potwierdza, że sprzęt jest efektywny. Biorąc pod uwagę jego przystępną cenę, jak również niski poziom emitowanego hałasu, jest to bardzo dobra propozycja.

Filtr aluminiowy: W zestawie znajduje się solidnie wykonany filtr aluminiowy. Jest skuteczny i łatwy w pielęgnacji – można go myć nie tylko ręcznie, ale także w zmywarce.

 

Wady

Zarysowania: Po przeczytaniu niektórych recenzji można dojść do wniosku, że obudowa sprzętu jest podatna na zarysowania. Jeśli nie chcemy, aby na jej powierzchni pojawiły się zarysowania, musimy używać do jej czyszczenia delikatnych detergentów.

Mocowanie oświetlenia: Nieliczne osoby twierdzą, że mocowanie oświetlenia nie jest najlepsze. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie ten element będzie wymagał naprawy.

 

 

 

 

6. Samsung Okap teleskopowy NK24M1030IB

 

Okap teleskopowy Samsung NK24M1030IB jest przystosowany do pracy w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Jego wydajność to 392 m3/h, a poziom hałasu 72 dB. Urządzenie jest wyposażone w aluminiowe filtry wyróżniające się trwałością, jak również łatwością w utrzymaniu w czystości. W przypadku zabrudzenia można bez obaw umyć je w zmywarce, aby pozbyć się nagromadzonego tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Sprzęt ma wymiary: 60 cm x 18 cm x 28 cm. Wyposażono go w energooszczędne diody LED, które emitują odpowiednio jasne światło, a dodatkowo nie nagrzewają się. Okap można bez trudu dopasować do kuchni, niezależnie od wystroju, a wynika to z minimalistycznej, czarnej obudowy.

Konsumenci przyznają, że urządzenie prezentuje się bardzo estetycznie, a jego montaż nie stanowi dużego problemu. To godny uwagi kuchenny okap teleskopowy z 3-stopniową regulacją prędkości i mechanicznym sterowaniem.

 

 

 

 

7. Amica Okap teleskopowy OTS5234W

 

Kupujący często decydują się na okap teleskopowy Amica OTS5234W, którego wydajność to 259 m3/h. Generowany przez niego hałas nie przekracza 58 dB, a więc może się dobrze sprawdzić w kuchni otwartej na salon. Urządzenie ma energooszczędne oświetlenie LED, za sprawą którego gotowanie może być bardziej komfortowe.

Wymiary modelu to: 50 cm x 17,4 cm x 41 cm. Włącza się on automatycznie w momencie, kiedy go wysuniemy, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Przedstawiony okap teleskopowy Amica daje możliwość regulacji prędkości pracy, do wyboru mamy 3 poziomy. W zestawie znajdują się dwa filtry wykonane z aluminium.

Sprzęt dobrze sprawdza się zarówno podłączony jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Konsumenci uważają, że to dobry i tani okap teleskopowy, którego obsługa nie sprawia problemu. Ze względu na jasną obudowę można go łatwo dopasować do kuchni nowoczesnej, a także takiej urządzonej w klasycznym stylu. Mimo że jest to biały okap teleskopowy, nie jest bardzo podatny na zabrudzenia.

 

 

 

 

8. Electrolux LFP316S Okap teleskopowy

 

Okap teleskopowy Electrolux LFP316S może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz, dlatego sprawdzi się w każdym domu. To model generujący hałas na poziomie 68 dB, którego maksymalna wydajność wynosi 360 m3/h. Ma on srebrną, elegancko wyglądającą obudowę, co sprawia, że nowocześnie się prezentuje.

Sprzęt ma w komplecie dwa aluminiowe filtry zatrzymujące cząsteczki tłuszczu. Wyposażono go w mechaniczne sterowanie i 3-poziomową regulację prędkości pracy, dlatego sposób jego działania można dostosować do swoich potrzeb. To okap teleskopowy o szerokości 60 cm.

Po przeanalizowaniu recenzji kupujących można stwierdzić, że urządzenie Electrolux jest łatwe w montażu, wydajne i komfortowe w obsłudze. Co istotne, sprzęt ma wbudowane diody LED, które dobrze oświetlają kuchenkę, a jednocześnie nie pobierają za dużo energii elektrycznej.

 

 

 

 

9. Beko Okap podszafkowy teleskopowy HNT62210B

 

Model Beko HNT62210B to stosunkowo cichy okap teleskopowy, generowany przez niego hałas to maksymalnie 60 dB. Jego wydajność wynosi 244 m3/h, a całkowite wymiary to: 60 cm x 17,5 cm x 31,4 cm. Sprzęt ma czarną obudowę, więc można bez trudu dopasować go do kuchni, niezależnie od wystroju.

W zestawie znajdziemy przeciwtłuszczowy filtr wykonany z aluminium, który przystosowano do wielokrotnego mycia. Test okapów teleskopowych pokazał, że urządzenie łatwo się montuje jako pochłaniacz, a także jako wyciąg. Steruje się nim za pomocą przełącznika, do wyboru mamy 3 prędkości pracy.

Za co sprzęt został doceniony przez konsumentów? Uważają oni, że to dobry wybór dla osób, którym marzy się elegancki, czarny okap teleskopowy. Ma on mocne oświetlenie LED, wygodnie się go wysuwa, a ponadto mycie filtra nie sprawia problemu.

 

 

 

 

10. Okap Teleskopowy Kernau KTH 10.151.1

 

Kernau KTH 10.151.1 to urządzenie odpowiednie dla osób, którym potrzebny jest okap teleskopowy o szerokości 50 cm. Jego wydajność wynosi 171 m3/h, a maksymalny poziom hałasu to 62 dB. Sprzęt ma 2-stopniową regulację prędkości pracy, może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza.

Całkowite wymiary okapu to: 50 cm x 17,3 cm x 31 cm. Dołączono do niego dwa wykonane z aluminium filtry, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Sprzęt ma wbudowane diody LED oświetlające kuchenkę, emitują one mocny strumień, a przy tym są energooszczędne. Ze względu na dostępność trzech wersji kolorystycznych okap teleskopowy dobrze wygląda w kuchni klasycznej, nowoczesnej, jak i minimalistycznej.

Osoby, które wybrały prezentowane urządzenie, są zadowolone z podjętej decyzji. Jak wynika z ich komentarzy, to dobry okap teleskopowy, który wygodnie obsługuje się za pomocą kołyskowych przełączników. Jego istotnym atutem jest również łatwe wysuwanie i wsuwanie.

 

 

 

 

11. Okap Teleskopowy SeeNERGY Telescopica Touch 90

 

SeeNERGY Telescopica Touch 90, czyli okap teleskopowy o szerokości 90 cm, pracuje z wydajnością do 587 m3/h. Maksymalny poziom generowanego przez niego hałasu to 63 dB. Cechą wyróżniającą model jest sterowanie dotykowe, to czyni go bardziej nowoczesnym.

Urządzenie ma 4-stopniową regulację prędkości pracy, zostało dodatkowo wyposażone w timer. To oznacza, że możemy ustawić, o której godzinie sprzęt sam się wyłączy. Wymiary modelu to: 90 cm x 15 cm x 22,9 cm. W komplecie znajdziemy nie tylko filtry aluminiowe, ale także węglowy. To praktyczny okap teleskopowy, jego montaż nie jest trudny nie tylko w trybie pochłaniacza, ale i wyciągu.

Do najważniejszych zalet sprzętu zalicza się: Estetyczny design, wygodę użytkowania i skuteczne pochłanianie cząsteczek tłuszczu, pary wodnej oraz nieprzyjemnych zapachów. Opinie o okapach teleskopowych, które przeanalizowaliśmy, dowiodły również, że urządzenie marki SeeNERGY dobrze oświetla kuchenkę, co pozwala na bardziej komfortowe gotowanie posiłków.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki okap teleskopowy kupić?

 

W kuchni oprócz mebli i różnego typu AGD potrzebujemy także okapu. Możesz z niego zrezygnować, ale jeśli lubisz ładny zapach i porządek w kuchni, taki sprzęt jest niezbędny. Nie tylko wciąga brzydkie zapachy, które powstają w czasie gotowania, ale też pochłania inne zabrudzenia, często parę wodną, która może wpływać na nasze meble. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaki okap teleskopowy wybrać.

Dlaczego akurat sprzęt teleskopowy?

Okapy teleskopowe to urządzenia o niewielkich rozmiarach, stanowią więc świetne rozwiązanie do małych kuchni. Cechują się też dobrą wydajnością pracy. Modele tego typu montuje się wewnątrz dolnej części szafki, ale także do specjalnej zabudowy. Takie rozwiązanie sprawia, że okap nie zajmuje zbyt wiele miejsca, które można wykorzystać do przechowywania garnków. Urządzenie ma wysuwaną szufladę, którą wyciągamy i w ten sposób uruchamiamy okap.

 

Wydajność – jaki okap teleskopowy jest najlepszy do Twojej kuchni?

Wybierając okap należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Jak mieć pewność, że kupujemy dobry sprzęt odpowiedni do naszej kuchni? Wystarczy, że wykonamy proste wyliczenie polegające na określeniu kubatury kuchni, czyli jej objętości w metrach sześciennych. Musisz znać tylko długość, wysokość i szerokość pomieszczenia. Otrzymany wynik mnożysz przez 6 oraz przez 12. Pierwszy wynik oznacza minimalną wydajność, a drugi maksymalną.

Np. Kuchnia ma długość – 5 m, szerokość – 3 m i wysokość 2,5 m. Oznacza to, że kubatura wynosi 37,5 m3, a więc minimalna wydajność okapu powinna wynosić 225 m3/h, a maksymalna 450 m3/h. Jeśli kupisz urządzenie o zbyt małej wydajności w stosunku do wymiarów kuchni, okap nie usunie wszystkich oparów i zapachów.

 

Działanie urządzeń – wyciąg lub pochłaniacz, a może i jedno, i drugie?

Okapy tego typu dzielą się na te wyposażone w wyciąg lub pochłaniacz, ale też jedną i drugą opcję razem. Wszystkie sprzęty wciągają zanieczyszczenia, ale nie każdy je pochłania i oczyszcza. Jest to ciekawa funkcja, ale nie zawsze potrzebna. Urządzenia z pochłaniaczem są droższe nie tylko w zakupie, ale i eksploatacji, gdyż należy regularnie wymieniać filtry, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze. Z drugiej strony wiele osób ceni sobie taki system pracy, zwłaszcza w bardzo małych pomieszczeniach, które nie mają dopływu powietrza z zewnątrz (są bez okien).

 

Wymiary okapu

Bardzo ważnym parametrem są wymiary okapu. Najpopularniejsze są modele 60 cm, 70 cm i 90 cm, ale na rynku znajdziemy też urządzenia o niestandardowej szerokości od 50 cm do nawet 130 cm. Okap wybierajmy nie tylko przy uwzględnieniu miejsca jakie posiadamy, ale także do wielkość płyty grzewczej. Urządzenie powinno być nie mniejsze niż płyta, wtedy lepiej będzie pochłaniać opary w czasie gotowania.

 

Liczba biegów

Kolejna kwestia to liczba biegów, inaczej stopień pracy. Na rynku dostępne są modele, które pracują na dwóch mocach, ale też takie, które mają system 8-stopniowy. Im większy jest zakres, tym lepiej dopasujemy sprzęt do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest faktyczna różnica między stopniami pracy. Na rynku dostępne są modele z pokrętłami, suwakami lub z wyświetlaczem dotykowym. System obsługi powinien być dla nas jak najprostszy.

Poziom hałasu

Wraz ze zwiększającą się prędkością pracy, zmienia się też głośność sprzętu. To właśnie kolejny parametr, który warto sprawdzić przy zakupie urządzenia. Na rynku dostępne są bardzo ciche modele, które emitują hałas na poziomie 35 dB, ale też takie o głośności 80 dB. Najlepiej zdecydować się na sprzęt, który przy maksymalnej mocy nie jest głośniejszy niż 60 dB.

 

Oświetlenie

W przypadku okapów teleskopowych, bardzo często oświetlenie włącza się w tym samym momencie, co wyciąg, aczkolwiek są też sprzęty, które mają osobny system uruchamiania oświetlenia. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdy chcesz jedynie podświetlić płytę grzewczą.

 

Dodatkowe funkcje

Z roku na rok producenci okapów wprowadzają coraz nowsze rozwiązania, dzięki którym sprzęt cechuje lepsza wydajność i mniejsza awaryjność. Wśród ciekawych funkcji znajduje się czujnik czyszczenia, który informuje nas, że filtr lub kratka powinny zostać wyczyszczone ze względu na zbyt duże otłuszczenie. Pamiętaj też, że niektóre filtry (węglowe, tłuszczowe) są wymienne, inne zmywalne.

Kolejna ciekawa funkcja to automatyczne wyłączenie okapu po upływie np. 15 minut od włączenia (niektóre modele mają timer, który można ustawić samodzielnie na 15, 20, 25 min, nawet do 1h, inne mają jeden czas pracy np. 30 min). Ciekawym rozwiązaniem jest też sensor zapachu. Urządzenie z taką funkcją ma czujnik, który wykrywa kuchenne opary, dym i zapachy oraz uruchamia okap.

 

Okapy teleskopowe w dobrych cenach

Ceny urządzeń tego typu zaczynają się już od 150 zł i mogą sięgać ok 800 zł. Jednak w przypadku okapu nie warto sugerować się ceną, ważniejsza jest wydajność urządzenia, głośność pracy i system obsługi. Warto przede wszystkim sięgać po modele sprawdzonych producentów, cieszących się uznaniem konsumentów.

 

 

Jak zamontować okap teleskopowy?

 

Gdy już wiesz, jaki okap teleskopowy jest polecany przez specjalistów, warto zastanowić się, jak taki sprzęt zamontować w domu. Zastanawiasz się, czy będziesz w stanie umieścić zakupiony model pod szafką? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiemy na to pytanie.

Instalacja okapu

Montując okap kuchenny, należy pamiętać, żeby odległość od powierzchni blatu nie była mniejsza niż 50 cm (kuchenki elektryczne) i 65 cm (kuchenki gazowe). Jeśli zamontujesz kupiony model w nieodpowiednim miejscu, będzie Ci on przeszkadzał podczas gotowania. Częstym błędem jest zbyt niskie zawieszenie okapu, przez co można się o niego uderzyć.

Nieważne, czy planujesz zainstalować okap na ścianie czy pod szafką. Zanim do tego dojdzie, upewnij się, że powierzchnie są odpowiednio mocne, by wytrzymać ciężar urządzenia. Niestabilny sprzęt może się ruszać, a nawet zniszczyć.

 

Połączenie elektryczne

Jak łatwo się domyślić, okapy są sprzętami elektrycznymi, co oznacza, że musimy je podłączyć do prądu. Każde urządzenie ma swoje wymagania dotyczące napięcia energii elektrycznej, które musisz przestrzegać. W polskich warunkach jest to 230 V. Część okapów ma wtyczkę, która wymaga podłączenia do gniazdka. Taki sposób instalacji jest bardzo prosty. Znacznie trudniej jest połączyć urządzenie, które nie posiada wtyczki, czyli wymaga bezpośredniego podłączenia z siecią. W tej sytuacji polecamy skorzystać z pomocy profesjonalisty, gdyż będzie on wiedział, jak zamontować wyłącznik dwubiegunowy służący do odcięcia sieci.

 

Montaż filtra węglowego

Znajdziesz na rynku urządzenia, które po wyjęciu z pudełka mogą być od razu zawieszone w kuchni. Dostępne są też modele, które wymagają drobnego przygotowania np. zainstalowanie filtra węglowego, służącego do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Jak wykonać taką czynność? Pracę rozpocznij od zdjęcia filtrów tłuszczowych. Następnie odkręć górną zaślepkę i wyciągnij z niej blokadę. Dzięki temu Twój okap będzie lepiej działał w obiegu zamkniętym. W centralnym miejscu wnętrza urządzenia umieść filtr węglowy. W zależności od modelu trzeba go albo dokręcić, albo użyć znajdujących się tam zatrzasków.

 

Czy okap teleskopowy można zamontować pod szafką?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Zdecydowana większość okapów teleskopowych montowana jest pod szafką, co pomaga zaoszczędzić cenne miejsce w kuchni. Urządzenia montuje się od wewnętrznej strony dolnej części szafki lub półki. W zależności od modelu, rozpoczęcie pracy wymaga wybrania odpowiedniego przycisku lub też wysunięcia specjalnej szuflady w sprzęcie.

Czego potrzebujemy, by zamontować okap?

Podstawowym przyrządem, który pomoże nam w montażu, jest wiertarko-wkrętarka do drewna. Dzięki niej wywiercisz odpowiednie otwory pod szafką, jednocześnie nie niszcząc powierzchni okapu. Kupując urządzenie teleskopowe, które jest przeznaczone do montażu pod szafką, w zestawie powinieneś znaleźć odpowiednie wkręty. Jeśli ich tam nie ma, zakup modele do drewna, gdyż będą najbezpieczniejsze dla Twojej półki. Pozwolą one na stabilne zawieszenie okapu. Choć może wydawać się to banalne, przed rozpoczęciem montażu przygotuj ołówek lub marker, który posłuży do zaznaczenia miejsca wiercenia. Niestety, wiele osób polega wyłącznie na swojej intuicji, co sprawia, że okapy nie są zawieszone prosto.

 

Wyciąg czy pochłaniacz?

W opisach okapów często znajdziemy informację, że może działać jako wyciąg lub pochłaniacz, ale czy to oznacza, że raz możemy korzystać z jednej funkcji, a innym razem z drugiej? Niestety, już przy instalacji o tym decydujemy. Wyciąg zasysa powietrze i wydala je na zewnątrz, natomiast pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym. Jeśli masz możliwość podłączenia sprzętu jako wyciąg, polecamy tę opcję, bo pozwala zaoszczędzić na filtrach. Jednak pochłaniacze wcale nie są mniej wydajne, wymagają jedynie częstszej pielęgnacji.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest okap teleskopowy?

Okap teleskopowy to urządzenie, które pochłania tłuszcz, nieprzyjemne zapachy i wilgoć w kuchni, nie zajmując przy tym dużo miejsca. W porównaniu do innych tego typu urządzeń ma on mniejsze wymiary, a montuje się go pod szafką (z tego względu określa się go również mianem podszafkowego). Część okapu odpowiadająca za wentylację jest wysuwana do przodu i wystarczy wsunąć ją pod mebel po wyłączeniu sprzętu. Co ważne, modele teleskopowe mogą pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Jeśli urządzenie nie jest podłączone do wentylacji, jego działanie oparte jest na zastosowaniu specjalnych filtrów, m.in. węglowego.

 

P2: Jak działa okap teleskopowy?

Jak już zostało wspomniane, okapy teleskopowe mogą pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. W pierwszym przypadku sprzęt jest podłączony do wentylacji za pomocą rury. Zasysa on powietrze i krążące w nim zanieczyszczenia, które później trafia do szybu wentylacyjnego i w ten sposób jest usuwane. Okap działający w trybie pochłaniacza nie jest podłączony do wentylacji. Zassany przez niego strumień powietrza przechodzi przez znajdujące się w obudowie filtry i zostaje oczyszczony, głównie z tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów. Następnie powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do kuchni. W którym trybie okap teleskopowy działa skuteczniej? Uważa się, że bardziej efektywne rozwiązanie to wyciąg, dlatego pochłaniacze montuje się głównie wtedy, gdy w budynku nie ma przewodu kominowego.

P3: Jak zamontować okap teleskopowy?

Montaż okapu teleskopowego nie powinien okazać się bardzo skomplikowany. To, co będzie nam potrzebne, to przede wszystkim: Wiertarka, ołówek, śrubokręt, odpowiednie wiertło i wkręty. Jeśli sprzęt ma pracować jako wyciąg, najpierw przykręcamy go do szafki (warto przy tym zaznaczyć miejsca umieszczenia wkrętów, a dopiero później wywiercić otwory), a później montujemy rurę prowadzącą do wentylacji. Okap działający jako pochłaniacz wymaga założenia filtra w wyznaczonym do tego miejscu i zaklejenia otworu służącego do odprowadzania powietrza do przewodu kominowego. Dopiero wtedy możemy przymocować urządzenie do szafki.

 

P4: Jaka szafka pod okap teleskopowy?

Wybierając szafkę nadającą się do montażu okapu teleskopowego, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby miała odpowiednią szerokość. Obudowa urządzenia nie powinna wystawać poza jej krawędzie, gdyż wpłynie to negatywnie na wystrój kuchni, a także na sam komfort używania sprzętu. Istotne jest też to, aby kupić mebel wykonany z solidnego materiału, który nie zniszczy się po wywierceniu otworów i zamocowaniu okapu. Należy zwrócić też uwagę na to, czy szafkę razem z urządzeniem będzie można zawiesić na właściwej wysokości (jest to uzależnione od rodzaju kuchenki).

 

P5: Okap teleskopowy – jaki filtr?

Od tego, jaki filtr do okapu wybierzemy, zależy efektywność jego pracy. W komplecie przeważnie znajduje się model przeciwtłuszczowy, który odpowiada za eliminowanie cząsteczek tłuszczu. Dostępne są dwa jego rodzaje: Włókienniczy i metalowy, ten drugi uznaje się za trwalszy (wymaga głównie regularnego czyszczenia). Aby okap skutecznie neutralizował nieprzyjemne zapachy, należy dokupić do niego filtr węglowy, jego trwałość uzależniona jest od tego, jak często i intensywnie używane jest urządzenie. Na rynku dostępne są też nowoczesne filtry plazmowe, które swoim wyglądem przypominają tubę. Mocuje się je na górze silnika, w miejscu, gdzie podłączylibyśmy okap do wentylacji. Co ciekawe, filtr plazmowy uruchamia się automatycznie, kiedy wbudowany czujnik wykryje powiew powietrza.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ