Ranking 12 najlepszych ostrzałek do noży w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Ostrzałka do noży – przewodnik zakupowy, ranking, test 

 

Nawet najlepszy nóż czy scyzoryk po pewnym czasie użytkowania traci pierwotną ostrość. Ogranicza to jego przydatność na co dzień. W takiej sytuacji najlepiej mieć w domu narzędzie, jakim jest ostrzałka do noży. Przywrócimy wówczas każdemu przyrządowi tnącemu pełną sprawność. Według opinii konsumentów bardzo dobrym produktem jest elektryczna ostrzałka do noży Taidea TD-1031D. Jest ona przeznaczona do każdego rodzaju noży. Głowica odpowiedzialna za ostrzenie jest wymienna. Drugim modelem, który cieszy się dużą popularnością jest ostrzałka do noży FiskarsRoll-Sharp 1003098. Jest to prosty w użytkowaniu sprzęt i nie wymaga żadnego zasilania. Antypoślizgowa podstawa ułatwia utrzymanie produktu w jednym miejscu, gdy ostrzymy nóż.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Za pomocą urządzenia w bardzo prosty i szybki sposób możemy naostrzyć każdy rodzaj noża. Ponadto w sytuacji, gdy kamień ulegnie zużyciu, możemy wymienić go na nowy. Model łatwo się rozkłada na części, co znacznie ułatwia konserwację.

Wady

Część użytkowników zauważyła, że na obudowie szybko pojawiają się zarysowania, co nieestetycznie wygląda. Nie ma to wpływu na użytkowanie, ale zmniejsza estetykę produktu.

Podsumowanie

Ostrzałka elektryczna ma elegancki design. Sprawdzi się nie tylko w kuchni profesjonalnego kucharza, ale również będzie przydatna w tradycyjnym gospodarstwie domowym.

Drugi wybór

Zalety

Przyrządem w szybki sposób naostrzymy noże, bez względu na ich grubość czy wielkość. Model ma antypoślizgową podstawę, co gwarantuje, że nie będzie się ślizgać po blacie, jest także bezpieczny w użyciu.

Wady

Na początku osoby niedoświadczone mogą mieć problem z naostrzeniem noży z uwagi na to, że do ostrzałki nie dodano instrukcji obsługi. Jednak po kilku użyciach można nabrać wprawy.

Podsumowanie

Ostrzałka jest niewielka, więc zmieści się w każdej szufladzie kuchennej. Ręczną ostrzałkę wyposażono w kamień szlifierski odpowiedzialny za ostrzenie.

Rozważ też

Zalety

Dzięki temu, że noże ostrzymy pod kątem, to ostrze wolniej się tępi. Używając elektrycznego sprzętu, sprawiamy, że nasze kuchenne noże dłużej są sprawne, gdyż ostrzałki podczas pracy ścierają minimalną ilość stali.

Wady

Model jest trudny w obsłudze. Z uwagi na kształt kamienia odpowiedzialnego za ostrzenie. Ostrzałka wymaga użycia odpowiedniej techniki i trzymania noża pod właściwym kątem.

Podsumowanie

Jest to elektryczna ostrzałka, która ma 2-stopniową możliwość obróbki. Produkt przeznaczony jest do ostrzy gładkich i falistych. Moduł ostrzący można wyjąć i umyć w zmywarce. Ostrzenie odbywa się pod kątem 20 stopni.

 

 

12 najlepszych ostrzałek do noży. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking ostrzałek do noży. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem, zachęcamy do zapoznania się z opisem kilku najbardziej popularnych produktów. Być może któryś z modeli przypadnie do gustu.

 

Elektryczna ostrzałka do noży

 

1. Ostrzałka Elektryczna Taidea TD-1031D

 

Ostrzałka elektryczna Taidea TD-1031D pozwoli naostrzyć nawet bardzo tępy nóż. Odpowiednio zaprojektowane ustawienie kąta ostrzenia oraz siła nacisku dają pożądany rezultat za każdym razem. 

Elektryczna ostrzałka do noży ma bardzo mocny silnik, aby sprzęt poradził sobie z każdym rodzajem noży. Ceramiczne i diamentowe ściernice zapewniają komfort pracy. Model ma dwustopniowy system ostrzenia i jest przeznaczony do wszystkich rodzajów noży. Sprawdza się zarówno przy metalowych, jak i ceramicznych ostrzach. Pierwszego stopnia używamy, kiedy chcemy naostrzyć nóż ceramiczny albo kiedy ostrze jest bardzo tępe. Drugi stopień wykorzystujemy do wygładzania powierzchni. 

Opinie o ostrzałkach do noży skłaniają do wniosku, że jest to dobry i prosty w użyciu sprzęt. Gwarantuje szybkie i precyzyjne ostrzenie każdego rodzaju noży. Konsumenci zwracają również uwagę na łatwy sposób demontażu bloku ostrzącego, w razie jego wymiany, lub gdy chcemy go po prostu przeczyścić. 

 

 

 

 

Ostrzałka do noży Fiskars

 

2. Ostrzałka do noży FiskarsRoll-Sharp 1003098

 

Jeśli chcesz kupić dobrą ostrzałkę do noży, to zwróć uwagę na produkt FiskarsRoll-Sharp 1003098. Sprzęt jest przeznaczony do noży z serii EDGE, ale jest również skuteczny przy ostrzach innych producentów. Urządzenie ma 16,5 cm długości i wyróżnia się nowoczesnym wyglądem.

Mechanizm ostrzenia opiera się na ceramicznych kamieniach szlifierskich. Nieważne, z jakiego materiału wykonano ostrze, ostrzałka do noży Fiskars poradzi sobie, czyniąc nóż gładkim i ostrym. Spód modelu wyposażono w podstawę antypoślizgową, która utrzymuje sprzęt w miejscu podczas ostrzenia noży. Zapewnia to użytkownikowi bezpieczeństwo podczas pracy, nawet na najbardziej śliskich blatach. Produkt umożliwia ostrzenie na dwa sposoby, dzięki temu oprócz noży możemy ostrzyć też tasaki, albo nawet siekiery. 

Według opinii konsumentów ostrzałka do noży jest dobra i tania. Urządzenie jest poręczne i ma elegancki wygląd. Użytkownicy stwierdzili także, że skutecznie ostrzy noże. Decydując się na zakup produktu, inwestujemy w urządzenie na lata. 

 

 

 

 

Profesjonalna ostrzałka do noży

 

3. Elektryczna ostrzałka Tom-GastSharpener 2000 DiamondHone

 

Jeśli interesuje Cię profesjonalna ostrzałka do noży, to powinieneś zaopatrzyć się w Elektryczną Ostrzałkę Tom-GastSharpener 2000 DiamondHone. Wykorzystuje się ją w produkcji garmażeryjnej, handlu czy gastronomii.

Elektryczna, profesjonalna ostrzałka do noży ma dwustopniową możliwość obróbki. W pierwszym etapie odbywa się szlifowanie za pomocą ostrzy diamentowych. Drugi stopień to gładzenie mające na celu nadanie ostrzu odpowiedniego kąta. Produkt ostrzy pod kątem 20 stopni. Producent deklaruje trwałość tarcz modułu wymiennego na około 3000 cykli. Urządzenie jest przeznaczone do ostrzy gładkich i falistych, jednak na poziomie drugim mamy możliwość użycia także noży ząbkowanych.  

Opinie konsumentów skłaniają do wniosku, że jest to wielofunkcyjny i profesjonalny produkt. Mamy możliwość ostrzenia praktycznie każdego rodzaju noży i nie tylko. Dodatkową zaletą sprzętu jest to, że w łatwy sposób można wyjąć moduł ostrzący i umyć go w zmywarce.

 

 

 

 

Ostrzałka do noży Gerlach 

 

4. Ostrzałka do Noży Dwufazowa Gerlach NK606

 

Ostrzałka do noży dwufazowa Gerlach NK606 jest przeznaczona do modeli firmy Gerlach, jednak możemy spokojnie ostrzyć nią przyrządy ze stali nierdzewnej innych producentów. Jest to urządzenie ręczne z dwoma prętami ceramicznymi i dwoma metalowymi, które są zamknięte w obudowie z tworzywa przeznaczonego dla noży płaskich. 

Ostrzenie odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym za pomocą wyprofilowanych elementów ostrzących są ostrzone stępione noże. Aby zakończyć cały proces, trzeba wygładzić krawędzie ostrzy. Praca z urządzeniem jest całkowicie bezpieczna, bowiem podstawa antypoślizgowa zastosowana w modelu nie pozwoli na ześlizgnięcie się i zranienie. Producent daje również 2 lata gwarancji bezawaryjnego użytkowania. 

Ostrzałka do noży Gerlach w rankingach jest bardzo doceniana przez użytkowników. Osoby, które nabyły model, chwalą go za odpowiednio wyprofilowaną rękojeść dopasowaną do dłoni. Przemyślany kształt modelu sprawdzi się zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych. Produkt poprzez swój nowoczesny wygląd będzie się świetnie prezentował w każdej kuchni. 

 

 

 

 

Ostrzałka do noży ceramicznych

 

5. Kyocera Kyodiamentowa Ręczna Ostrzałka do Noży RSD01BK

 

Ręczna ostrzałka do noży Kyocera Kyodiamentowa RSD01BK jest odpowiednia dla ostrzy z kolekcji Kitchen Accessories marki Kyocera. Spokojnie możemy używać urządzenia również do ostrzenia noży innych producentów. 

Sprzęt jest przeznaczony do noży stalowych i ceramicznych. Diamentowe ostrza przywrócą pierwotny stan nawet najbardziej tępym nożom. Model ma 13,5 cm długości, co sprawia, że znajdzie się dla niego miejsce w każdej kuchni. Ostrzałka do noży ceramicznych jest wykonana z tworzywa sztucznego, więc decydując się na zakup, możemy być pewni, że posłuży nam w świetnym stanie przez długi czas. Rękojeść urządzenia zaprojektowano tak, żeby była odpowiednia zarówno dla osób prawo, jak i leworęcznych. 

Jeśli posiadamy w kuchni stępione noże, to możemy być pewni, że wybierając opisywany model ostrzałki, inwestujemy w dobrej jakości sprzęt. Test ostrzałek do noży udowodnił, że to niezawodny model. Użytkownicy zachwalają również nowoczesny wygląd urządzenia, dzięki któremu będzie dobrze się prezentował na każdym blacie.

 

 

 

 

Ostrzałka do noży IKEA

 

6. IKEA ASPEKT Ostrzarka do noży

 

Produkt IKEA ASPEKT to praktyczna ostrzałka do noży. Jest to elegancki sprzęt w dobrej cenie. Sprzęt zapewnia szybką i efektywną pracę, ponieważ jest bardzo precyzyjny. Ostrzałka przeznaczona jest do szlifowania wszystkich rodzajów noży.

Model pozwala na komfortowe korzystanie zarówno lewo-, jak i praworęcznym osobom. Produkt wyróżnia się ładnym oraz nowoczesnym designem. Ostrzałkę wykonano z materiałów takich jak: porcelana skaleniowa, tworzywo poliamidowe i poliwęglowe. Długość całego przyrządu wynosi 16 cm. Ostrzałka do noży Ikea ma dobrze wyprofilowany rowek prowadzony, który w znaczny sposób ułatwia ostrzenie. Solidne wykonanie sprawia, że produkt nie zniszczy się szybko. 

Opinie konsumentów na temat produktu wykazały, że jest to dobra i tania ostrzałka do noży. Użytkownicy twierdzą, że radzi sobie ona z nawet bardzo stępionymi nożami. Docenili oni również antypoślizgową podstawę. Dzięki temu użytkowanie ostrzałki jest bardziej bezpieczne. 

 

 

 

 

Ostrzałka do noży Lansky

 

7. Ostrzałka Lansky Deluxe Diamond, Zestaw LKDMD

 

Szukając bezpiecznego, a zarazem prostego w użyciu zestawu ostrzącego, warto zwrócić uwagę na Lansky Deluxe Diamond, Zestaw LKDMD, który spełnia powyższe kryteria. W komplecie są 4 rodzaje kamieni z różną gradacją. Oprócz kamieni, do kompletu dołączono też zacisk, cztery prowadnice, szczotkę i wygodne pudełko do przenoszenia i przechowywania produktów.

Precyzyjnie wykonany zacisk umożliwia szlifowanie noży pod kilkoma kątami. Kolorowe kamienie ostrzące mają wcięcia, co poprawia komfort użytkowania. Dla łatwiejszego ostrzenia producent dołączył do zestawu olej.

Według opinii konsumentów jest to produkt godny polecenia, ponieważ dzięki różnym kamieniom, mamy możliwość wyboru kilku rodzajów ostrzenia w zależności od potrzeb. Ostrzałka do noży Lansky jest zaprojektowana i wyprofilowana tak, aby gwarantowała wygodę korzystania zarówno osobom prawo, jak i leworęcznym. Komplet świetnie nadaje się na prezent, gdyż sprzedawany jest w solidnym opakowaniu.

 

 

 

 

Ostrzałka do noży Taidea

 

8. Ostrzałka Diamentowa Taidea do Noży TG1005

 

Szukając poręcznego produktu, warto zwrócić uwagę na ostrzałkę diamentową Taidea do noży TG1005. Jest to popularne urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Dla wygodniejszego uchwytu ostrzałka ma dobrze wyprofilowaną rękojeść o podstawie antypoślizgowej. Obudowa modelu ręcznego zawiera dwie szpulki: diamentową i ceramiczną.

Ostrzałka do noży Taidea wyposażona jest w dwustopniowy system ostrzenia: ostrzenie zgrubne – przygotowuje krawędź i nadaje odpowiedni kąt ostrzu, ostrzenie ostateczne – wygładza ostrze. Odpowiednie ułożenie kółek ostrzących umożliwia precyzyjne i dokładne ostrzenie w czasie przesuwania noża w obu kierunkach.

Wielu spośród użytkowników twierdzi, że jest to najlepsza ostrzałka do noży. Konsumenci chwalą sprzęt za szybkie ostrzenie noży. Producent daje aż 3 lata gwarancji na produkt, co z pewnością świadczy o jego bezawaryjności.

 

 

 

 

Ostrzałka do noży Zwieger

 

9. Zwieger Ostrzałka do Noży Plastikowa Rapid

 

Zwieger ostrzałka do noży plastikowa Rapid to wysokiej jakości produkt z 3 slotami do ostrzenia. Wykonano go z naturalnego kamienia ściernego. Przyrząd jest niewielki, co sprawia, że nie ma żadnego problemu z jego przechowywaniem.

Model ma antypoślizgową podstawę, dzięki której bezpiecznie możemy naostrzyć nóż, więc komfort użytkowania jest większy. Odpowiednio wyprofilowany uchwyt bardzo dobrze leży w dłoni, a co najważniejsze nie wyślizguje się z niej. Ostrzałka do noży Zwieger radzi sobie z każdym rodzajem ostrza, dotyczy to noży ceramicznych, jak i wykonanych ze stali szlachetnej. 

Według opinii konsumentów jest to dobra ostrzałka do noży, ponieważ świetnie radzi sobie z ich ostrzeniem. W zależności od stopnia stępienia trzeba użyć 2 lub 3 otworów. Narzędzia, które całkiem są tępe, najpierw ostrzy się w slocie 1, następnie 2, a potem 3. Jeśli chcemy tylko lekko odświeżyć długo nieużywany nóż, umieszczamy go w 2 slocie, a następnie wygładzamy.

 

 

 

10. Fiskars 978700

 

1.Fiskars 978700Pierwszy produkt, to Fiskars 978700. Jest to ostrzałka dedykowana do noży z serii EDGE, ale sprawdza się również przy ostrzeniu noży innych producentów.

Ta ręczna ostrzałka o konstrukcji urządzenia pozwalającej na wygodne użytkowanie jej zarówno osobom prawo, jak i leworęcznym. Przyrząd ten, o długość 16,5 cm i wadze 87 g, charakteryzuje się ładnym, nowoczesnym desingiem. Spód ostrzałki posiada antypoślizgową podstawę, ułatwiającą utrzymanie urządzenia w miejscu podczas ostrzenia noży.

Ostrzenie odbywa się dzięki ceramicznym kamieniom szlifierskim, które poradzą sobie z każdym materiałem, z którego nóż został wykonany, czyniąc je ostrym i gładkim. Ostrzałka nadaje się również do noży ząbkowanych. A dzięki możliwości używania urządzenia w dwóch pozycjach naostrzymy nie tylko noże, ale również grubsze ostrza, takie jak tasaki czy nawet siekiery.

Opinie klientów skłaniają do wniosku, że jest to dobra i tania ostrzałka do noży. Jest to przyrząd nie tylko elegancki, ale też mały i poręczny. A dodatkowo, według informacji, jakie przekazują użytkownicy, bardzo dobrze ostrzy noże.

Najlepsza ostrzałka do noży w 2024 roku to Fiskars 978700. Zyskała ona uznanie wielu konsumentów ze względu na wyjątkowy, elegancki design, wysoką jakość wykonania obudowy i kamienia szlifierskiego oraz wielofunkcyjność.

 

Zalety

Design: Ostrzałka Fiskars 978700 to bardzo dobry produkt, który cieszy się uznaniem konsumentów nie tylko ze względu na wysoką jakość wykonania, ale przede wszystkim z uwagi na ciekawy design.

Podstawa antypoślizgowa: Urządzenie zostało wyposażone w specjalną podstawę antypoślizgową. Takie rozwiązanie gwarantuje, że sprzęt nie będzie ślizgać się po śliskim blacie, a dodatkowo będzie bezpieczny w użyciu.

Kamień szlifierski: Ceramiczny kamień szlifierski zamontowany w tym urządzeniu jest najwyższej jakości. Gwarantuje proste i bezpieczne ostrzenie noży.

Wielofunkcyjność: Wielofunkcyjność tego produktu polega na możliwości ostrzenia praktycznie każdego rodzaju noży. Zaczynając od tych uniwersalnych, a kończąc na tych ząbkowanych. Ponadto, ostrzyć można na tym sprzęcie o wiele większe narzędzia, takie jak tasaki czy małe siekiery. Jest więc to ostrzałka o uniwersalnym zastosowaniu w domu.

Jakość wykonania: Konsumenci podkreślają, że jest to solidnie wykonany produkt, który stanowi inwestycję na długie lata.

 

 

 

 

11. Kyocera DS-50

 

4.Kyocera DS-50Kyocera DS-50 to także elektryczna ostrzałka diamentowa. Producent zachęca klientów, którzy zakupili noże Kyocera, do zakupu również ostrzałki dedykowanej do tych noży.

Jest to ostrzałka przeznaczona szczególnie do noży ceramicznych, ale diamentowe ostrze urządzenia poradzi sobie również z nożami stalowymi i tytanowymi z dwustronnym szlifem. Japoński producent podaje, że model ten wyrówna również z wyszczerbienia do 0.5 mm grubości, przywracając nożom pierwotną gładkość. Model ten jest zasilany czterema bateriami typu R6 i posiada wymiary 15 x 19 cm.

Specjalny przełącznik pozwala przestawić urządzenie dla osoby prawo, lub leworęcznej. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, o bardzo nowoczesnym designie. Podobnie jak w poprzednim urządzeniu, użytkownik musi prowadzić ostrzony nóż w sposób, jaki przewidział producent urządzenia, bo tak są zbudowane prowadnice.

Opinie o tych ostrzałkach do noży przekazywane przez klientów wskazują, że jest to niezastąpione urządzenie do noży ceramicznych Kyocera. Zadowolenie klientów jest tym większe, że diamentowe krążki ostrzące są wymienne, zatem ostrzałka posłuży przez wiele lat.

Naszą kolejną propozycją jest ostrzałka Kyocera DS – 50, która świetnie sprawdzi się w przypadku ostrzenia wszelkich rodzajów noży kuchennych.

 

Zalety

Wysoka jakość wykonania: Ostrzałka do noży Kyocera DS – 50 jest wykonana z najwyższej jakości tworzywa. Takie rozwiązanie zapewni jej długi czas eksploatacji oraz zwiększy jej wydajność.

Uniwersalność: Urządzenie to dedykowane jest do wszystkich rodzajów noży, zarówno tych uniwersalnych, jak i bardziej profesjonalnych. Bez obaw możemy na niej naostrzyć nożyczki czy siekiery.

Zasilanie: Jest to jedyna w naszym zestawieniu elektryczna ostrzałka diamentowa. Nie musimy już więc ostrzyć ręcznie, gdyż taki model zrobi to za nas. Gwarantuje nam to szybką pracę i niezwykłą precyzję.

 

Wady

Cena: Ostrzałka do noży Kyocera DS – 50 jest niestety bardzo droga. Koszt zakupu takiego produktu sięga prawie 250 zł, co dla wielu osób będzie sporym problemem.

 

 

 

 

12. Fiskars Functional Form 96007

 

5.Fiskars Functional Form 96007Ostatni produkt w naszym rankingu to ostrzałka do nożyczek Fiskars Functional Form 96007. Firma Fiskars stworzyła nowatorską, o szerokim wyborze, ofertę akcesoriów kuchennych. Wszystkie produkty firmy są tworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb najbardziej wymagających użytkowników.

Taka jest również ostrzałka Fiskars Functional Form 96007. Została ona wykonana z tworzywa bakelitowego, a ostrza w niej są sześciokrotnie falsetowane. Użycie tego urządzenia nie wymaga energii elektrycznej i będzie ono funkcjonalne zarówno dla praworęcznego użytkownika, jak i leworęcznego.

Całkowite wymiary ostrzałki to długość 10.03 cm, szerokość 3,5 cm oraz wysokość 11 cm. Całkowita masa wynosi 0,08 kg. Klienci oceniają wagę ostrzałki, jako „super lekką”. Ponadto jest to produkt bardzo prosty pod względem funkcjonalności.

Każdy użytkownik bez doświadczenia może dobrze i prawidłowo naostrzyć nawet bardzo tępe nożyczki. Dodatkowo, konsumenci podkreślają, że urządzenie z powodzeniem obsługuje nożyczki różnej wielkości i kształtu. Za jego pomocą naostrzymy również nożyce do drobiu. Ponadto klienci podkreślają solidne, praktyczne wykonanie, oraz niską cenę.

Naszą ostatnią propozycją jest ostrzałka do noży Fiskars Functional Form 96007.

 

Zalety

Waga: Ostrzałka do noży Fiskars Functional Form 96007 to niezwykle podręczne urządzenie, którego waga wynosi zaledwie 0, 08 kg.

Uniwersalność: Urządzenie to sprawdzi się zarówno w przypadku naostrzenia noży profesjonalnych: do chleba, do mięsa, do ryb, nóż do warzyw i ziół, jak również do tych bardziej uniwersalnych.

Cena: Zdecydowanym plusem tego urządzenia jest z pewnością jego cena. Jest to dobra ostrzałka do noży do 50 złotych.

 

Wady

Niska jakość wykonania: W produkcji użyto dość tanich materiałów. Nie są one odporne na uszkodzenia, dlatego ich czas eksploatacji będzie stosunkowo krótki.

Brak podstawki antypoślizgowej: Urządzenie to nie posiada żadnych antypoślizgowych elementów. Oznacza to więc, że istnieje duże ryzyko, że podczas ostrzenia nasz sprzęt będzie się przesuwał po blacie, co tylko utrudni nam pracę.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ostrzałkę do noży kupić?

 

Każdy nóż po pewnym czasie staje się tępy. Nie jest to jednak powód do jego wyrzucenia i szukania nowego. Możemy zainwestować w urządzenie do szlifowania. Gdy zastanawiamy się nad wyborem ostrzałki do noży, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Lepiej nie kierować się tylko ładnym wyglądem lub ceną. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z cechami kuchennego sprzętu. Jeśli nie wiesz, jaka jest najlepsza ostrzałka do noży, przeczytaj poniższy poradnik, w którym zamieściliśmy kilka wskazówek.

Przeznaczenie

Zastanówmy się, czy produkt, który nas zainteresował, będzie odpowiedni do noży, jakie mamy w domu. Ze stalowymi nie powinno być najmniejszego problemu, jednak jeśli chodzi o narzędzia tytanowe czy ceramiczne, to nie poradzi sobie z nimi standardowa ostrzałka. Potrzebny będzie specjalny model. Taka sama sytuacja dotyczy rodzaju krawędzi ostrza, dokładniej części ząbkowanej lub gładkiej. Przed zakupem sprawdźmy, czy dany model poradzi sobie z nożem ząbkowanym, którego używa się do krojenia warzyw lub chleba.

 

Jakość wykonania – jaką ostrzałkę do noży wybrać?

Z reguły niską ceną kuszą plastikowe i tanie ostrzałki, produkty bardzo często wykonane ze słabych i niestabilnych materiałów. Jeśli chcemy, aby zakupiony model służył w kuchni przez długie lata, to lepiej zainwestować w dobry jakościowo produkt. Powierzchnia trwałego i solidnie wykonanego przyrządu może być zrobiona z kamienia naturalnego, węglika wolframu, ceramiki bądź pokryta nasypem diamentowym. Jego druga część, czyli korpus może być wykonany z dobrej jakości plastiku lub stali. Użyte do produkcji odpowiednie materiały, sprawią, że gotowy produkt nie zepsuje się po kilku użyciach.

 

Łatwość obsługi

Niektóre ostrzałki są łatwiejsze w użyciu od pozostałych. Przed zakupem warto obejrzeć kilka filmów instruktażowych albo przeczytać artykuły na temat ostrzenia noży przy użyciu takiego przyrządu. Może zdarzyć się, że dany sposób jest za trudny lub pracochłonny i będziemy musieli rozejrzeć się za modelem, którego sposób ostrzenia będzie bardziej precyzyjny. Aby nie żałować zakupu, warto wcześniej zaznajomić się z obsługą ostrzałki.

 

Funkcjonalność 

Czy ostrzałką można ostrzyć jedynie noże? Może uda się oszlifować też nożyczki? Czy każdy model jest lekki i wygodny w przenoszeniu i ma tylko jeden rodzaj powierzchni ostrzącej, a może kilka różnych?  Aby dowiedzieć się jaka jest najlepsza ostrzałka do noży, na wszystkie te pytania trzeba znaleźć odpowiedź jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie.

Kamienie ostrzące

Klasycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ostrzenie metalowych narzędzi i nie tylko, są kamienie. Jednak nie takie zwykłe, ponieważ te się do tego nie nadają. Tradycyjny kamień nie przyniesie oczekiwanego efektu i głównie porysuje ostrze.

 

Ostrzałki do noży w dobrych cenach

Trzeba zaznaczyć, że cena zawsze odgrywa ważną rolę przy wyborze i zakupie produktu. Najlepiej kierować się znaną marką i solidnością wykonania. Odradza się zakup przyrządów z bazarów, chyba że osoba sprzedająca oferuje modele znanej marki. Warto podkreślić, że kamienie szybko się ścierają, a naostrzony nóż w krótkim czasie straci ostrość. Kiedy inwestujemy w ostrzałkę do noży, nie żałujmy kilku złotych więcej. Dobry zakup będzie służył nam przez długie lata. Ostrzałki do noży można kupić już za kilka złotych, ale są też modele bardziej zaawansowane, które kosztują nawet 200 czy 300 zł.

 

 

FAQ 

 

P1: Jak zrobić ostrzałkę do noży?

Sklepy oferują szeroką gamę narzędzi do szlifowania. Tego typu produkt możemy również wykonać samodzielnie w domu. Jednak najpierw należy zapoznać się z rodzajami kamienia przeznaczonymi do tej czynności. Trzeba zauważyć, że wszystkie ostrzałki składają się z bloku ściernego i nacisku na zamocowanie noża. Możemy użyć gotowych kamieni w kształcie paska, aby naostrzyć nóż. Do listwy ściernej możemy wykorzystać małe płyty szklane w kształcie prostokąta. Na ich powierzchni dwustronną taśmą trzeba przykleić papier ścierny. Najlepiej na obu stronach wykorzystać różną wielkość ziarna. Koszt wykonania takiego przyrządu jest stosunkowo niewielki.

 

P2: Jak działa ostrzałka do noży?

Ostrzałka działa podobnie jak papier ścierny. Poprzez pocieranie możemy naostrzyć każdy tępy nóż. Przyrząd wykonuje się na przykład z ceramiki lub kamienia. Każdy z tych materiałów ma strukturę ziarnistą. Im wyższa gradacja, czyli ziarna są gęstsze i mniejsze, tym bardziej możemy naostrzyć nóż. Profesjonalne urządzenia wzbogaca się okruchami diamentu. Jego wysoka twardość sprawia, że bardzo dobrze szlifuje krawędź tnącą przyrządu kuchennego. Dostępne są różne typy ostrzałek.

P3: Jak używać ostrzałki do noży?

Niekiedy przed zakupem ostrzałki zastanawiamy się, czy użytkowanie produktu jest skomplikowane. Konsumenci są zdania, że sprzętem elektrycznym łatwo i szybko naostrzymy wszystkie tępe noże. Trzeba przyłożyć konkretne ostrze w szczelinę, co automatycznie wprawi w ruch kamień. W przypadku modeli manualnych praca również nie jest skomplikowana. Należy pod odpowiednim kątem przyłożyć nóż do ostrzałki i energicznym ruchem pocierać ostrzem noża o kamień szlifujący.

 

P4: Jak ostrzyć ostrzałką do noży Fiskars?

Do wyboru są dwa rodzaje ostrzałek: Tradycyjna stalowa oraz Roll-Sharp. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, to dzięki ceramicznej szpulce, która znajduje się na ośce, ostrzenie nie jest trudne. Aby rozpocząć czynność, trzeba umieścić nóż prostopadle w specjalnie wyznaczonym miejscu, a następnie kilkakrotnie przesuwać nim po szpuli w przód i tył. Ostrzałki stalowej możemy używać codziennie. Wielu kucharzy ostrzy noże przed każdym użyciem. Jeśli chcemy czynność wykonać prawidłowo, trzeba przyłożyć narzędzie do górnej części ostrzałki pod kątem 15 stopni. Potem należy energicznie wykonać długie pociągnięcia w dół ostrzałki. Po naostrzeniu jednej strony przekładamy nóż na drugą i postępujemy tak samo.

 

P5: Jak ostrzyć ostrzałką do noży Ambition?

Kąt ostrzenia noży Ambition wynosi 15 stopni. W czasie ostrzenia wykonujemy równomierne ruchy ręką, przyciskając delikatnie narzędzie do kamienia szlifującego. Liczba pociągnięć o urządzenie ostrzące powinna być taka sama po jednej i po drugiej stronie. Najpierw zaczynamy od krawędzi tnącej od strony uchwytu noża, przeciągając po długości i kończąc na jego czubku. Musimy pamiętać, że zaawansowane ostrzałki cechuje wysoka jakość ostrzenia noży, co oferuje marka Ambition. Takie połączenie gwarantuje doskonałą ostrość noży przez długi czas. Należy pamiętać, aby ich ostrzenie odbywało się regularnie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ