Jak zrobić pasztet z soczewicy?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Domowy pasztet z soczewicy

Czas przygotowania25 minutes
Czas gotowania1 hour
 
Składniki:
  • 2 szklanki czerwonej fasoli – ok. 430 g
  • 500 g obranej marchewki 
  • 500 ml bulionu warzywnego
  • 2 łyżki oliwy
  • 3 jaja
  • 1 cebula
  • 2-3 ząbki czosnku (w zależności od wielkości)
  • Sól, pieprz, zioła i orzechy do dekoracji
 
Pasztet z czerwonej soczewicy – przyprawy
  • 1 łyżeczka zmielonego kminku, curry i słodkiej papryki
  • Pół łyżeczki zmielonego imbiru
  • 2 łyżeczki kurkumy
  • Odrobina chili i czarnego świeżo zmielonego pieprzu
 
Ilość porcji: Pasztet przygotowujemy w tzw. keksówce, dlatego ilość porcji zależy od grubości krojonych plastrów.

 

Mało kto wyobraża sobie święta bez domowego pasztetu. Jego tradycyjna wersja często zastępowana jest nowoczesną, która również cieszy się sporą popularnością. Pasztet z soczewicy zielonej czy też czerwonej od pewnego czasu jest prezentowany na wielu blogach kulinarnych. Nic w tym dziwnego skoro potrawa nie tylko smacznie się prezentuje, ale dodatkowo nie jest skomplikowana w przygotowaniu. Przepis na pasztet z soczewicy poleca również Jadłonomia, czyli strona internetowa, na której znajdziemy mnóstwo potraw pochodzących z kuchni roślinnej. 

Choć w jego składzie nie znajdziemy ani grama mięsa, to mimo wszystko domowy pasztet jest równie sycący co jego tradycyjna wersja. Po upieczeniu nadaje się do spożycia na ciepło, jednak można również zimny położyć na kromkę razowego pieczywa i udekorować listkiem zielonej sałaty. Dużą popularność zdobył pasztet z soczewicy Agnieszki Kręglickiej  — wybitnej restauratorki, która, jak sama powiedziała, jest miłośniczką roślinnego dania, bo po prostu kocha warzywa strączkowe. 

Pasztet wegański z soczewicy pomimo dziwnej i mało codziennej nazwy nie jest trudny w przygotowaniu. Jego plusem, w przeciwieństwie do tradycyjnej wersji, jest szybkość przyrządzania. Warto pamiętać, aby wcześniej przygotować odpowiedni sprzęt, np. garnek Gerlach, który pozwoli na odpowiednie ugotowanie soczewicy.

Pasztet z soczewicy i marchewki – przygotowanie

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać podczas przygotowania potrawy, jest dokładne umycie soczewicy, którą następnie zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 7 minut. Po tym czasie do środka dodajemy wszystkie przyprawy i całość gotujemy jeszcze przez ok. 3 minuty. Pamiętajmy, aby od czasu do czasu przemieszać wszystkie składniki. Po zdjęciu garnka z ognia składniki na pasztet z czerwonej soczewicy należy całkowicie ostudzić.

Marchewkę oraz cebulę dokładnie obieramy i ścieramy na dużych oczkach, a czosnek możemy przecisnąć przez praskę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i na małym ogniu smażymy na niej cebulę wraz z czosnkiem. Po chwili dodajemy marchewkę, a całość doprawiamy solą. Wszystkie składniki smażymy do połączenia się smaków. Zazwyczaj jest to ok. 10 minut, pamiętajmy jednak, aby przez cały czas pilnować warzyw i od czasu do czasu dokładnie je przemieszać. Po usmażeniu wszystko wymaga całkowitego ostudzenia. Do zimnej masy dodajemy soczewicę oraz jajka i energicznie wyrabiamy, po czym przekładamy do wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą lub wyłożonej papierem do pieczenia blachy.  Pasztet z soczewicy i warzyw pieczemy w nagrzanym do 180 stopni Celsjusza piekarniku przez ok. 1 godzinę. 

W kuchni nie musimy inspirować się wyłącznie jednym przepisem na wegetariański pasztet. Składniki możemy dowolnie modyfikować, co pozwoli nam uzyskać np. pasztet z soczewicy i kaszy jaglanej. Poniżej podajemy równie ciekawe i jednocześnie łatwe w przygotowaniu danie roślinne. 

 

Pasztet z soczewicy z żurawiną

Czas przygotowania20 minutes
Czas gotowania50 minutes
 
Składniki:
  • 2 szklanki ugotowanej, ostudzonej soczewicy (lub takiej samej porcji mieszanki soczewicy z ciecierzycą, jeśli chcemy uzyskać pasztet z ciecierzycy i soczewicy)
  • 4 łyżki stołowe suszonej żurawiny
  • 100 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • Sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa do smaku
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • Niecała łyżeczka majeranku
  • Pół łyżeczki cząbru i suszonego lubczyku
 
Dodatkowo:
  • 2 goździki, 2 liście laurowe oraz 2 ziarenka ziela angielskiego
  • 2 cebule
  • Olej do smażenia
 
Ilość porcji: 1 blaszka o wymiarach 20 cm x 11 cm

Najpierw kroimy w kostkę cebule, które następnie smażymy na oleju. Dodajemy goździki, liście laurowe oraz ziele angielskie, całość chwilę dusimy. Kiedy zauważymy, że cebula się zeszkliła, z patelni wyciągamy przyprawy. Nie będą one potrzebne do dalszego wykonania dania. 

Do ugotowanej wcześniej i ostudzonej soczewicy dodajemy cebulę, olej, sos sojowy, sól oraz pozostałe sypkie przyprawy. Całość dokładnie blendujemy, po czym dorzucamy żurawinę i wszystko łączymy za pomocą drewnianej lub silikonowej łyżki. Jeżeli stwierdzimy, że masa nie jest wystarczająco doprawiona, należy wówczas ją wzbogacić o potrzebne dodatki. Całość przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki i pieczemy w nagrzanym do 180 stopni Celsjusza piekarniku przez ok. 50 min. 

Pasztet po wyjęciu z pieca najlepiej pozostawić do wystygnięcia przez całą noc. Jego dużą zaletą jest możliwość modyfikowania składników, co sprawi, że potrawa zyska bardziej oryginalny smak, a jej różnorodność zachwyci odwiedzających nas gości. Z przepisu możemy wyłączyć np. żurawinę i zastąpić ją warzywami stworzonymi na bazie oleju i ziół. Pozwoli nam to na uzyskanie pysznej oraz wegetariańskiej potrawy, jaką jest np. pasztet z soczewicy z suszonymi pomidorami. Zastanawiając się nad jeszcze inną recepturą tego przysmaku, warto pokusić się o zamianę warzyw. Równie smaczna wydaje się wersja z grzybami, dlatego można stworzyć nieco odmienny od tradycyjnej wersji pasztet z soczewicy i pieczarek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ