Ranking 4 najlepsze prodiże w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Prodiż – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wypieki z prodiża mają niepowtarzalny smak, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzenia. Szeroki wybór nie ułatwia wybrania właściwego sprzętu, dlatego z pomocą przychodzi nasz artykuł. Wśród polecanych przez użytkowników produktów znajduje się model  Prumel PPG-92. Sprzęt jest lekki i szybko się nagrzewa, nieużywany nie zajmuje wiele miejsca. Został wykonany z wysokiej klasy aluminium. Godnym polecenia modelem jest także prodiż Pecenka MAX ETA013390010. Produkt ma teflonowe powłoki, dlatego jedzenie do niego nie przywiera. Urządzenie łatwo utrzymać w czystości, a przygotowane w nim mięso jest soczyste i ma chrupiącą skórkę.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest lekkie i ekonomiczne, a dzięki specjalnie zbudowanej podstawce także wielofunkcyjne i może być wykorzystywane do podgrzewania potraw. Wybór dobrej jakości aluminium sprawia, że urządzenie jest bezpieczne.

Wady

Wykonana z aluminium obudowa pozbawiona izolujących powłok bardzo szybko się nagrzewa, przez co korzystając z urządzenia bardzo łatwo się poparzyć.

Podsumowanie

Jeśli szukamy dobrego i solidnego prodiża w rozsądnej cenie, to właśnie ten model może być dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Wykonany z atestowanego aluminium i wyposażony w dwie grzałki jest nie tylko bezpieczny, ale także bardzo efektywny.

Drugi wybór

Zalety

Ten prodiż jest bardzo przemyślanym urządzeniem. Za sprawą teflonowych powłok wewnątrz, jedzenie nie przywiera, a prodiż łatwo utrzymać w czystości, zabezpieczenie uchwytów chroni użytkownika przed oparzeniem, a duża moc pozwala na przygotowywanie solidnych porcji, także mięsa.

Wady

Mnogość elementów i możliwość wymiany foremek sprawia, że punkty styków i miejsca wymian narażone są na wyszczerbienia oraz nierówności, co może przekładać się na problemy ze spasowaniem elementów lub zamknięciem urządzenia.

Podsumowanie

Wszyscy, którym zależy na bardzo dobrym, solidnym i przemyślanym prodiżu, powinni zwrócić uwagę na ten produkt. Przemyślane detale, solidność wykonania i duża moc zachęcają do zakupu. Na uwagę zasługuje nie tylko trwałość samego produktu, ale także jakość przygotowywanych w nim posiłków.

Rozważ też

Zalety

Zalety urządzenia płyną przede wszystkim z jego dużej mocy, zaliczyć do nich możemy szybkość nagrzewania, łatwość utrzymania temperatury wewnątrz i równomierny jej rozkład. Zaletą urządzenia jest także solidne i proste wykonanie, co przekłada się na bezawaryjność oraz trudność uszkodzenia urządzenia.

Wady

Urządzenie wymaga podłączenia za pomocą sznura przyłączeniowego, który należy nabyć poza zestawem. Brak powłoki zabezpieczającej przed przywieraniem sprawia, że czyszczenie jest kłopotliwe.

Podsumowanie

Być może prodiż nie wyróżnia się wyglądem czy rozmiarem, ale naprawdę zwraca uwagę swoimi parametrami. Jeśli potrzebujemy solidnego urządzenia, które z pewnością poradzi sobie z każdym wypiekiem i każdym mięsem, powinniśmy być zadowoleni z tego modelu.

 

 

4 najlepsze prodiże. Opinie w 2024 roku

 

Chociaż prodiże współcześnie kojarzą się z minioną epoką i wypiekami babci, to wydaje się, że wraz z rosnącą popularnością powrotu do korzeni i smaków dzieciństwa urządzenia te wracają powoli do łask. Podobnie jak coraz więcej osób decyduje się na samodzielny wypiek chleba, tak samo wzrasta ilość osób tęskniących za niesamowitym bogactwem smaku, miękkością i wilgotnością wypieków z prodiża. Jeśli jesteś jedną z tych osób i właśnie szukasz urządzenia dla siebie, ten ranking prodiży na pewno ułatwi wybór.

 

1. Prodiż Prumel PPG-92

 

Prodiż Prumel PPG-92 przyda się nie tylko do wypieku ciast, ale także do przygotowywania potraw z mięsa i drobiu oraz – dzięki specjalnie przygotowanej podstawce – do podgrzewania potraw. Urządzenie ma wymiary 32 cm x 23 cm i waży 2,6 kilograma, a jego pojemność to 3,5 litra.

Urządzenie ma moc 650 W, z czego moc pokrywki to 450 W, a podstawka, która może służyć także jako blat do podgrzewania potraw, ma moc 200 W. Urządzenie wykonane jest z aluminium gatunku 1050 A, czyli tak zwanego aluminium spożywczego. Jeśli mamy opory przed wykorzystywaniem aluminiowych elementów do kontaktu z żywnością, to o użycie prodiżu Prumel możemy być spokojni, ponieważ ma Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydane przez PZH w Warszawie.

Według użytkowników to dobry i tani prodiż, który chwalony jest za niewielkie wymiary i cenę oraz za niewielką ilość zużywanej energii elektrycznej. Na plus oceniana jest także jego efektywność oraz łatwość czyszczenia i obsługi. Użytkownicy dobrze oceniają także szybkość, z jaką nagrzewa się urządzenie.

 

 

 

 

2. ETA Prodiż Pecenka MAX ETA013390010

 

Jeśli interesuje nas solidny i dobry prodiż, który z powodzeniem poradzi sobie nie tylko z wypiekami, ale także z przygotowywaniem mięsnych potraw (w tym z grillowaniem), nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok ETA Prodiż Pecenka MAX ETA013390010. Urządzenie ma moc aż 475 W i wymiary 18 cm x 45 cm x 35 cm oraz wagę 3,13 kg i wyposażone jest w kabel o długości 1,5 m.

Urządzenie o pojemności 4,3 litra poradzi sobie z wypiekami, pieczeniem, grillowaniem i duszeniem. W zestawie znajdziemy ruszt do grillowania, spód do pieczenia (i przygotowywania potraw) oraz formę na babkę. Na uwagę zasługuje także przezroczysta pokrywka, która bardzo ułatwia kontrolowanie przygotowywanych posiłków. Co ważne, wewnętrzne elementy wykonane są z nieprzywierającego teflonu, a zewnętrzne uchwyty zabezpieczono przed nagrzewaniem.

Ranking prodiży prezentuje wielofunkcyjne urządzenie, które zbiera same pozytywne recenzje od użytkowników. ETA Prodiż Pecenka chwalony jest głównie za szybkość nagrzewania i równomierne rozprowadzenie temperatury, solidność wykonania i łatwość utrzymania w czystości, chociaż doceniany jest także nowoczesny design i estetykę.

 

 

 

 

3. Prodiż Prumel PE-1-500

 

Prumel PE-1-500 wyróżnia się nie tylko podłużnym kształtem, ale także niewielkimi rozmiarami i całkiem sporą – jak na takie gabaryty – mocą. Urządzenie wykonane jest z aluminium i ma moc 500 W oraz wymiary 42,2 cm x 15 cm x 19,7 cm i pojemność dwóch litrów.

Test prodiży wykazał, że duża moc i podłużny kształt sprzętu ułatwiają nie tylko wypiek ciast, ale także przygotowywanie mięsnych dań na różne sposoby, od pieczenia i zapiekania aż po duszenie. Chociaż prodiż wykonany jest z łatwo nagrzewającego się aluminium, to rączki wykonano z nienagrzewającego się materiału, więc ryzyko oparzenia jest zmniejszone. 

Opinie o prodiżach tego znanego producenta są z reguły dobre i nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Chwalony jest on za dużą moc grzałki i – co za tym idzie – szybkość i równomierność nagrzewania oraz poręczny kształt, a także za jakość przygotowywanych potraw. Na plus oceniana jest też jakość wykonania i odporność na uszkodzenia urządzenia. 

 

 

 

 

4. Prodiż Elektryczne Naczynie do Pieczenia Remoska R 22

 

To urządzenie to ciekawy i całkiem nowoczesny model prodiża, który pozwoli nam nie tylko na pieczenie, ale także na duszenie, smażenie i grillowanie oraz – co rzadziej spotykane w tej grupie urządzeń – tostowanie pieczywa, podgrzewanie i rozmrażanie. Prodiż ma misę o średnicy 29 cm i pojemność 4 litrów, a jego moc to aż 580 W.

Misa prodiża wykonana została z doskonale przewodzącego ciepło aluminium i pokryta oryginalną powłoką teflonową, dlatego żywność nie przywiera, a urządzenie łatwo utrzymać w czystości. Pokrywę zaprojektowano w taki sposób, aby można było umieścić ją „do góry nogami” (a dokładnie grzałką do góry) i wykorzystywać jako nagrzewający się blat, właśnie do podgrzewania lub opiekania pieczywa.

Prodiż może pochwalić się licznymi, pozytywnymi opiniami użytkowników, którzy chwalą go między innymi za wielofunkcyjność i solidność wykonania, ponieważ nawet częste zmiany pozycji górnej pokrywki nie wpływają na jego efektywność i awaryjność. Na plus oceniana jest także łatwość obsługi i kontrola procesu przygotowywania żywności oraz łatwość czyszczenia prodiża.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki prodiż kupić?

 

Decyzje związane z wyborem artykułów gospodarstwa domowego najczęściej nie należą do łatwych. Inwestując pieniądze w sprzęt, liczymy, że będzie on spełniał swoje zadania, będzie solidny i odporny na uszkodzenia i – przede wszystkim – bezpieczny. Jednym z takich urządzeń jest zyskujący na popularności prodiż, który jest naprawdę funkcjonalnym urządzeniem, o ile dobierzemy właściwy dla siebie. A zatem, na co zwracać uwagę i jaki prodiż wybrać?

Rozmiar i pojemność urządzenia

Prodiże najczęściej mają pojemność od około dwóch do pięciu litrów. O ile w przypadku prodiżu wykorzystywanego głównie do wypieków, jeśli pomyślimy o przeciętnej objętości dowolnego ciasta, pojemność urządzenia nie ma większego znaczenia, o tyle wielu z nas zależy także na przygotowywaniu w urządzeniu dań mięsnych. Jeśli chcemy upiec w nim soczysty schab bądź całego kurczaka wtedy zdecydowanie powinniśmy mieć na uwadze urządzenie o większej pojemności. Nie bez znaczenia jest także kształt prodiża. Dostępne są najczęściej prodiże okrągłe i podłużne. Podobnie jak w przypadku rozmiaru, kształt także zależny jest od docelowego i najważniejszego przeznaczenia urządzenia. Do pieczenia schabu to podłużna rynienka sprawdzi się lepiej, natomiast wielkanocną babkę trudno wyobrazić sobie w takim kształcie. 

 

Moc urządzenia i sposób zasilania

Moce prodiży wahają się od około 400 W do 700 W i w przypadku tego parametru zależność jest bardzo prosta – im większa moc, tym lepiej. Prodiże w dobrych cenach to co prawda najczęściej te, które mogą pochwalić się mniejszą mocą, jednak w przypadku tego typu urządzenia nie warto na tym oszczędzać. Dlaczego? Otóż piekarniki, odkurzacze czy suszarki do włosów to zaawansowane urządzenia, które mniejszą moc są w stanie zrekompensować pewnymi autorskimi technologiami sprawiającymi, że pomimo mniejszego woltażu są w stanie wygenerować taki sam ciąg czy temperaturę. Prodiże natomiast to wciąż proste akcesoria kuchenne bez wyszukanych technologii, gdzie nie sposób podkręcić żadnego parametru i im większa moc, tym szybsze nagrzewanie się urządzenia i większa stabilność temperatury wewnętrznej. Przekłada się to w oczywisty sposób na równomierne wypieczenie, czas przygotowywania potrawy czy soczystość mięsa. Kupując prodiż, należy jednak zwrócić uwagę na sposób zasilania, a dokładnie na konieczność zastosowania sznura przyłączeniowego. Ten kojarzony ze starych żelazek czy piekarników element bywa wciąż wykorzystywany do zasilania prodiży (zwłaszcza tych o większych mocach), a najczęściej nie jest dostępny w zestawie, dlatego przy zakupie warto się zorientować, czy przypadkiem nie będzie potrzebny i do naszego modelu.

 

Materiał

W odpowiedzi na pytanie, jaki prodiż jest najlepszy, nie można pominąć kwestii materiału, z jakiego jest wykonany, a w zasadzie wykończony. Lwia część urządzenia wykonana jest z aluminium, co nie dziwi jeśli powiemy sobie o zaletach tego materiału. Jest tani i lekki, a przy tym stosunkowo trwały i odporny na uszkodzenia, dlatego urządzenie dociążone nawet solidną porcją mięsa można łatwo przenieść, a przypadkowo trącone nie odkształci się ani nie potłucze. Aluminium, z racji swojej niewielkiej masy także bardzo łatwo się nagrzewa, więc oszczędza się energię oraz czas na nagrzewanie, ale także łatwo stygnie, przez co już chwilę po odłączeniu czy opróżnieniu możemy je bezpiecznie przenosić bez ryzyka oparzenia.

Niemniej istnieje kilka kluczowych elementów, na których materiał powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Są to przede wszystkim uchwyty, które powinny być w zupełności wykonane (bądź tylko pokryte) odpornym na nagrzewanie się materiałem. To bardzo ważne ze względu na ryzyko oparzenia, a niektórzy producenci zdają się zupełnie ignorować tę kwestię. Także nóżki czy inne elementy, na których prodiż stoi na blacie, powinny być wykonane z nienagrzewających się – a najlepiej żaroodpornych – materiałów. Kolejną kluczową kwestią jest materiał zabezpieczający przed przywieraniem wewnętrznych powierzchni prodiża. Mające kontakt z ciastem (gdzie zapieczony cukier bywa zanieczyszczeniem nie do zlikwidowania) czy mięsem (którego kawałki bądź przyprawy z marynaty także spędzają sen z powiek) ściany prodiża bywają trudne do wyczyszczenia. Zwłaszcza że ze względu na elementy zasilające i nagrzewające, prodiż nie może być myty w zmywarce. Nawet najlepszy prodiż bez odpowiednio zabezpieczonych przed przywieraniem wewnętrznych powierzchni, przy nawet najdokładniejszym czyszczeniu nie posłuży nam długo, dlatego warto zwrócić uwagę na ten pozornie drobny szczegół i zdecydować się na prodiż z teflonową powłoką.

Dodatkowe funkcje

Jak w przypadku każdego artykułu gospodarstwa domowego, często o wyborze właśnie tego modelu decydują dodatkowe funkcje. Wśród prodiży wyróżnić możemy między innymi grzałki w górnej powierzchni (pokrywce) urządzenia, którą można odwrócić i wykorzystywać do tostowania pieczywa czy odgrzewania posiłków. Niektóre modele mogą pochwalić się wymiennymi wkładami, w tym także specjalnymi rusztami do pieczenia mięsa czy formami na wielkanocne babki, zdarzają się też takie sprzęty z możliwością regulowania mocy i – co za tym idzie – funkcją rozmrażania. Osoby improwizujące w kuchni na pewno chętnie sięgną po model z okienkiem, pozwalający na obserwację i kontrolę procesu pieczenia. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak upiec mięso w prodiżu?

Jest wiele przepisów na dania mięsne, które doskonale smakują po przyrządzeniu w prodiżu, jednak na szczególną uwagę zasługuje pieczony udziec z indyka. Mięso przygotowane w urządzeniu jest miękkie, soczyste i ma chrupiącą skórkę oraz doskonale sprawdza się w święta i podczas rodzinnych uroczystości. Aby przygotować potrawę, na początku należy umyć udziec, a następnie natrzeć go solą i innymi przyprawami: Czosnkiem, ziarnami jałowca, rozmarynem, ziołami prowansalskimi. Przygotowane w ten sposób mięso skrapiamy oliwą i układamy w prodiżu skórą do góry. Udziec należy piec 1 godzinę i 30 minut, przy czym na ostatnie 15 minut ustawiamy grzanie tylko z góry, aby skórka była chrupiąca i miała złocisty kolor. 

 

P2: Jak upiec ciasto w prodiżu?

Prodiż nadaje się do przygotowania różnego rodzaju ciast, w tym czekoladowego placka z wiśniami. Do przygotowania deseru potrzebne są: 2 jajka, pół kostki masła, 2 szklanki mąki, 1 szklanka cukru, 3 łyżki kakao, 1 tabliczka czekolady deserowej, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 szklanka mleka, wydrylowane wiśnie, wiórki kokosowe do dekoracji. Do miski wsypujemy cukier i kakao, dodajemy jajka i ubijamy wszystko na jednolitą masę. Do ubitej masy przesiewamy mąkę z sodą, dodajemy mleko, posiekaną czekoladę i mieszamy. Gotową masę wylewamy do wyłożonego papierem do pieczenia prodiża, a na wierzch układamy wydrylowane wiśnie. Całość pieczemy w prodiżu około 40 minut. Gotowe ciasto posypujemy wiórkami kokosowymi.

P3: Jak wyczyścić prodiż?

Jeśli Twój prodiż służy Ci już kilka lat, z pewnością pojawiły się na nim zabrudzenia i przypalenia, które trudno usunąć. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, za pomocą których pozbędziemy się zanieczyszczeń. Jednym z nich jest użycie wody utlenionej i sody oczyszczonej. Na brudny prodiż wylewamy 2 łyżki wody utlenionej, następnie posypujemy łyżeczką sody. Potem przy pomocy szczotki lub gąbki czyścimy naczynie i myjemy pod bieżącą wodą. Równie skuteczne są sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Łączymy łyżeczkę soku z łyżeczką kwasku, wylewamy na plamy i szorujemy gąbką. Nieco mniej znanym sposobem jest użycie ketchupu, który także skutecznie usuwa zaschnięte plamy i przypalenia. 

 

P4: Dlaczego warto kupić prodiż elektryczny?

Nawet jeśli posiadasz w domu piekarnik, warto rozważyć zakup prodiża elektrycznego, który ma wiele zalet. Przede wszystkim urządzenie szybko się nagrzewa i jest gotowe do użytku już po kilku minutach. Jest to także sprzęt mobilny, który możemy zabrać w podróż, a jego przenoszenie jest wygodne za sprawą nienagrzewających się uchwytów. W prodiżu można przygotować wiele potraw, od mięs, poprzez ryby, aż do ciast i deserów, a ich smak jest równie bogaty i soczysty, co dań przygotowanych w tradycyjnym piekarniku. Prodiż można także łatwo utrzymać w czystości, a dzięki niewielkim rozmiarom zajmuje mało miejsca. 

 

P5: Jak używać prodiżu?

Obsługa prodiżu jest bardzo prosta, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności przed pieczeniem należy przygotować ścianki urządzenia. Aby potrawy nie przywierały, należy je wysmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia, lub folią aluminiową. Podczas przygotowania dań mięsnych, niezbędne jest podlewanie ich wodą lub tłuszczem podczas pieczenia. W ten sposób zachowują soczystość i miękkość oraz się nie przypalą. Z kolei podczas pieczenia ciast nie powinniśmy otwierać pokrywy, aby placek nie opadł. Możemy go podglądać przez szybkę w pokrywie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ