Ranking 9 najlepszych słoików w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Słoik – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę polecanych przez konsumentów słoików. Jest ona przedstawiona w formie rankingu, w którym to pierwsze miejsce zajął zestaw Tescoma Della Casa zdobywający najwięcej pozytywnych opinii. W komplecie znajdują się 3 słoiki o pojemności 400 ml każdy. Elementem zestawu są też metalowe zakrętki ze wskaźnikiem informującym o tym, czy słoik jest dobrze zakręcony. Te produkty sprawdzą się u osób, które robią przetwory na zimę. Zaletą prezentowanych słoików jest możliwość ich mycia w zmywarce. Szczególnie na okres letni polecany jest słoik z kranikiem Tadar Griffo, którego pojemność wynosi 4 l. Dzięki kranikowi można łatwo i wygodnie nalać odpowiednią ilość napoju.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie znajdują się aż 3 słoiki na przetwory, które przydadzą się w każdej kuchni. Na wieczkach jest wskaźnik, który informuje o tym, czy słoik został odpowiednio zamknięty i znajdujące się w środku jedzenie jest dobrze zabezpieczone.

Wady

Dołączone do kompletu wieczka są podatne na zarysowania. Po kilku myciach na ich powierzchni pojawiają się delikatne rysy, a czasami nawet drobne przebarwienia.

Podsumowanie

Pojemność każdego słoika wynosi 400 ml. Pojemniki są przeznaczone do pasteryzowania. Można w nich przechowywać różnego rodzaju przetwory. Szklane elementy zestawu są przystosowane do mycia w zmywarce. Wieczka wykonano z metalu i mają one różne kolory i kraciasty wzór.

Drugi wybór

Zalety

Słoik z kranikiem idealnie sprawdza się w upalne dni. Dzięki zabezpieczeniu w postaci szczelnej nakrętki nie trzeba się obawiać, że w napoju pojawią się zanieczyszczenia, nawet jeśli ustawimy pojemnik na zewnątrz. Słoik ma duży otwór, więc łatwo się go uzupełnia.

Wady

Niektóre osoby twierdzą, że czyszczenie kranika nie jest łatwe. Wszystko dlatego, że ma on niewielkie wymiary i w niektóre miejsca trudno dotrzeć. Podczas jego odkręcania trzeba uważać, aby za mocno go nie pociągnąć.

Podsumowanie

Produkt przyda się szczególnie latem, ale nie tylko. Do środka można wlać wodę albo zimny napój. Kran jest wygodnym rozwiązaniem, bo nie trzeba przechylać słoika, aby nalać z niego wody. Pojemność Tadar Griffo wynosi 4 l.

Rozważ też

Zalety

Produkt ładnie prezentuje się w każdej kuchni i poza tym, że jest praktyczny, ma też walor estetyczny. Do wykonania słoika wykorzystano dobrej jakości szkło. Nakrętkę również zrobiono z wytrzymałych materiałów.

Wady

Nie każdemu podoba się to, że produkt można myć tylko ręcznie. Niektórym osobom szczególnie zależy na zakupie słoika do kuchni, który będzie przystosowany do mycia w zmywarce.

Podsumowanie

Pojemność słoika jest równa 1 l. Produkt jest przeznaczony do przechowywania sypkich produktów. Na przedniej ściance znajduje się wytłoczone logo producenta. Stylowo się ono prezentuje. Pokrywa z klipsami ma też uszczelkę zwiększającą szczelność słoika.

 

 

9 najlepszych słoików. Opinie w 2024 roku 

 

Prezentujemy ranking słoików, a w nim produkty do różnego zastosowania. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziesz słoik, który spełni Twoje oczekiwania i zdecydujesz się na jego zakup. 

 

Słoiki na przetwory

 

1. Tescoma Della Casa Słoiki do Przetworów 400 Ml 3 Szt

 

W tym zestawieniu musiały znaleźć się słoiki na przetwory Della Casa marki Tescoma. W zestawie znajduje się ich 3, a pojemność każdego z nich wynosi 400 ml. Ich wysokość jest równa 9,5 cm, a średnica to 8,5 cm. 

Słoiki na przetwory są zrobione z wytrzymałego szkła i łatwo utrzymać je w czystości. Są one przystosowane do mycia w zmywarce. Metalowe wieczka mają wskaźnik, który pokazuje, czy słoik został dobrze zamknięty. Ten zestaw nadaje się do pasteryzowania i można go wykorzystać do przechowywania różnego rodzaju przetworów np. warzyw, konfitur czy grzybów.

Kupujący dobrze wypowiadają się na temat tego kompletu. Ich zdaniem słoiki na przetwory marki Tescoma przydadzą się w każdej kuchni. Wygodnie się z nich korzysta, bo mają solidnie wykonane wieczka i można myć je w zmywarce.

 

 

 

 

Słoik z kranikiem

 

2. Słoik z kranikiem słój Tadar Griffo 4l Lemoniada 

 

Jeśli chcesz kupić słoik z kranikiem, mamy dla Ciebie bardzo dobrą propozycję. Mowa tutaj o produkcie Tadar Griffo, czyli dużym 4 l słoiku, który idealnie sprawdza się na lato. Kranik umożliwia swobodne nalewanie napoju i dokładne odmierzanie jego ilości. Na słoiku znajduje się szczelna pokrywa, więc słoik można ustawić np. w ogrodzie i nie martwić się o to, że po chwili w środku będą pływały owady. 

Słoik z kranikiem ma szerokość równą 15 cm, a jego wysokość wynosi 25,2 cm. Średnica otworu wynosi 9,5 cm. W zestawie poza szklanym słojem znajduje się solidnie zrobiona nakrętka i kranik. Całość waży trochę ponad kilogram. Do wykonania słoika i pozostałych elementów poza szkłem wykorzystano też metal i tworzywo sztuczne.

Osoby, które zdecydowały się kupić ten produkt są zadowolone z jakości jego wykonania i chętnie go używają. Słoik z kranem przydaje się w upalne dni, ale nie tylko. Poza tym, że jest praktyczny, ładnie się prezentuje.

 

 

 

 

Słoiki ozdobne

 

3. Słoik Ozdobny Signature Clip Top 1 l

 

Popularnością wśród kupujących cieszą się słoiki ozdobne. Wśród polecanych produktów znajduje się Clip Top o pojemności równej 1 l. To elegancko wyglądający słoik przeznaczony do przechowywania produktów sypkich. Do środka można włożyć też dżem. Clip Top dobrze sprawdza się jako słoik na ciastka, który można ustawić w widocznym miejscu w kuchni.

Wymiary produktu to: Wysokość – 23 cm, szerokość – 13,5 cm i średnica – 10 cm. Słoik wykonano z dobrej jakości szkła. Na przodzie znajduje się tłoczone logo marki. W zestawie jest pokrywka z klipsami i uszczelką. Do jej wykonania wykorzystano m.in. wytrzymałą stal nierdzewną. Produkt jest przeznaczony do mycia ręcznego. Do środka nie należy wlewać wrzątku. 

 

 

 

 

Słoiki na przyprawy

 

4. Słoiczki na przyprawy 150ml 24szt + 144 naklejki B

 

Polecamy Twojej uwadze słoiki na przyprawy o pojemności 150 ml każdy. W zestawie znajduje się ich aż 24, więc będziesz miał miejsce do przechowywania wszystkich przypraw, które na co dzień używasz w swojej kuchni. Te małe słoiki są sprzedawane w komplecie z aż 144 naklejkami z nazwami popularnych przypraw i innych składników.

Wysokość każdego ze słoiczków wynosi 97 mm, a jego podstawa to kwadrat o boku 57 mm. Dołączone do kompletu zakrętki mają średnicę 53 mm i solidne zaczepy. Zakrętki zapewniają odpowiednią szczelność i skutecznie chronią przed wilgocią.

Sporo osób podziela zdanie, że to słoiczki na przyprawy przydadzą się w każdej kuchni. Wyglądają one estetycznie i są solidnie zrobione. Zaletą tego zestawu są naklejki pozwalające na łatwe oznaczenie każdego pojemniczka.

 

 

 

 

Słoik z korkiem

 

5. Pojemnik, Słoik Szklany na Przyprawy z korkiem 120ml 

 

Chcesz kupić dobry i tani słoik, który pomoże Ci uporządkować przyprawy znajdujące się w kuchni i zapewni do nich swobodny dostęp? Jeśli tak, opisywany przez nas produkt, czyli szklany słoik na przyprawy z korkiem to propozycja dla Ciebie. Jego pojemność wynosi 120 ml. Koszt jednego pojemnika wynosi kilka złotych. Możesz kupić ich tyle, ile Ci potrzeba, nie wydając przy tym dużo pieniędzy. 

Słoik z korkiem jest zrobiony z dobrej jakości szkła i ma w zestawie drewniany korek. Znajduje się na nim plastikowa uszczelka, która zapewnia lepszą szczelność i chroni znajdujące się w środku przyprawy przed działaniem wilgoci. 

Opinie na temat szklanego słoika na przyprawy są bardzo dobre. Wiele osób decyduje się na zakup kilku sztuk do razu, bo produkt jest tani i solidnie zrobiony. Taki pojemnik na przyprawy sprawdzi się w każdym domu. 

 

 

 

 

IKEA słoiki

 

6. IKEA KORKEN Słoik z pokrywką szkło 13 cl

 

W sklepie IKEA znajdziesz wysokiej jakości słoiki. Jednym z najczęściej polecanych zestawów jest KORKEN z 3 pojemnikami. Słoiki są zrobione z wytrzymałego szkła, które w minimum 40% pochodzi z odzysku. To ekologiczny wybór. Do jego produkcji wykorzystano też kauczuk (uszczelka) i stal nierdzewną (drut). 

Każdy ze słoików ma pojemność równą 130 ml. Ich wymiary to: Wysokość – 7 cm i średnica – 7 cm. Pojemniki mają hermetyczne zamknięcie, więc można w nich przechowywać różnego rodzaju produkty spożywcze, bez obaw o ich szybkie zepsucie. Słoiki są zrobione z przezroczystego szkła, więc bez ich otwierania wiemy, co znajduje się w środku. 

Kupujący doceniają ten zestaw za to, że ułatwia przechowywanie produktów spożywczych. Każdy słoik jest szczelnie zamykany, więc znajdująca się w środku żywność jest odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Produkt można myć w zmywarce, ściągając wcześniej uszczelkę przeznaczoną do mycia ręcznego. 

 

 

 

 

Słoiki Weck

 

7. Słoik Komplet Weck Sturz 290 ml

 

Osoby przeprowadzające test słoików doszły do wniosku, że wysokiej jakości produkty oferuje firma Weck. W tym rankingu musiał się więc znaleźć słoik tej marki. Wybraliśmy komplet Sturz składający się z 6 słoików. Każdy z nich ma pojemność równą 290 ml i średnicę 8 cm. 

Rekomendowane przez nas słoiki Weck zrobiono z grubego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne szkła. Materiał wykonania jest w pełni bezpieczny i nie wchodzi w reakcje z żywnością. Korzystanie z tych słoików nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Są one przystosowane do przechowywania przetworów, można w nich także serwować desery czy inne przysmaki. 

Warto zainwestować w komplet słoików Weck Sturz, które poza tym, że dobrze spełniają swoją funkcję, ładnie wyglądają. Na przodzie mają wyżłobione logo producenta. Konsumenci zapewniają, że pokrywki z uszczelkami gwarantują szczelność na wysokim poziomie.

 

 

 

 

Słoiki do kiełkowania

 

8. Słoik do kiełkowania GEO, kiełkownica, Bavicchi 

 

Osoby chcące rozpocząć przygodę z hodowlą własnych kiełków powinny sprawdzić, jakie słoiki do kiełkowania zdobywają najlepsze opinie. Produktem, który spełnia oczekiwania większości konsumentów jest GEO Bavicchi. Z uwagi na sporo pozytywnych ocen postanowiliśmy zamieścić ten słoik w naszym zestawieniu. Jest on przeznaczony do uprawy prawie wszystkich rodzajów nasion (poza śluzowymi).

Produkt ma wymiary: 14,5 cm x 14,5 cm x 15,5 cm, a jego waga wynosi 1 kg. Pojemność to 850 ml. Ten dobry słoik do hodowli kiełków zrobiono z wysokiej jakości szkła. W zestawie znajduje się wieczko z metalową siateczką. W komplecie jest też stojak i ceramiczna podstawa. 

Do zakupu tego produktu zachęca to, że nie ma on żadnych plastikowych elementów. W rezultacie korzystanie z niego jest wygodne, a on odznacza się solidnością. Kupujący potwierdzają, że hodowla kiełków w tym pojemniku nie sprawia problemów nawet osobom początkującym.

 

 

 

 

Słoiki na miód

 

9. Słoik na miód z czerpakiem Kilner 0,4L

 

Jakie słoiki na miód są polecane przez kupujących? Wśród dobrze ocenianych produktów znajduje się Kilner o pojemności równej 400 ml. Jego wymiary to: Wysokość – 10 cm i średnica – 9 cm. W zestawie poza słoikiem znajduje się też czerpak zrobiony z drewna bukowego. Ułatwia on nabieranie miodu. 

W słoiku można też przechowywać syrop klonowy i marynowane przetwory, więc uznaje się go za uniwersalny produkt. Słoik jest szczelnie zamykany i ma pokrywkę z metalowymi klipsami i wytrzymałą, gumową uszczelkę. Zaleca się, aby produkt czyścić ręcznie i nie wlewać do niego wrzątku.

Trzeba przyznać, że opinie o słoikach są bardzo dobre. Również opisywany przez nas 0,4 l słoik cieszy się pozytywnymi recenzjami. Ładnie się prezentuje, więc można ustawić go w widocznym miejscu na blacie kuchennym. Plusem jest też solidne zamknięcie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki słoik kupić?

 

Słoiki przydają się w naszej kuchni nie tylko wtedy, kiedy mamy w planach przygotowywanie przetworów na zimę. Tego typu produkty świetnie sprawdzają się również do przechowywania suchych produktów spożywczych np. makaronu czy ryżu. W małych słoikach można umieścić przyprawy czy włożyć do środka ciasteczka. Jeśli zastanawiasz się, jaki słoik wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupów, ten poradnik jest dla Ciebie. 

Rodzaje słoików

Najlepszy słoik to taki, który jest dopasowany do wymagań osoby, która go nabywa. Z uwagi na różne potrzeby, producenci tego akcesorium kuchennego oferują jego różne rodzaje. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, można wyróżnić słoiki:

♦ na przetwory – są jednymi z najbardziej popularnych. Wykonuje się je ze szkła, mają one gładką powierzchnię i żadnych zbędnych zdobień. Wykorzystuje się je do pasteryzacji przetworów;

♦ do produktów sypkich – można w nich przechowywać makaron, ryż, płatki śniadaniowe, musli czy inne tego typu produkty spożywcze. Stanowią dobrą alternatywę dla plastikowych pojemników. Są nie tylko lepsze, biorąc pod uwagę względu ekologiczne, ale też trwalsze;

♦ na miód – jak nietrudno domyślić się po nazwie, są one przeznaczone do przechowywania miodu. Często w zestawie mają drewniany czerpak;

♦ do kiełkowania – są przystosowane do hodowli różnego rodzaju kiełków. Mają one zakrętkę z dziurkami, które zapewniają optymalny przepływ powietrza i sprawiają, że woda może swobodnie spływać ze słoika;

♦ z kranikiem – łatwo nalewa się z nich napój. Można w nich przygotować np. lemoniadę i wystawić na zewnątrz, bez obaw, że do środka dostaną się owady albo jakieś zanieczyszczenia;

♦ ozdobne – poza tym, że wykorzystuje się je do przechowywania żywności, mają one walor estetyczny. Zazwyczaj na szklanej powierzchni wyżłobiony jest jakiś napis, a nakrętki wyglądają bardziej oryginalnie niż zwykle.

Słoiki można także rozróżnić, biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego w nich zamknięcia. W sklepach nabędziemy słoiki:

♦ typu twist-off – mają one standardową metalową zakrętkę, można je wyparzyć we wrzątku i w piekarniku;

♦ typu weck – mają one charakterystyczne zamknięcie z gumką i sprężynką. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale też ozdobną. Również można je wyparzać w piekarniku i we wrzątku. 

 

Pojemność – jaki jest najlepszy słoik?

Słoiki, które kupujemy muszą nam odpowiadać pod względem pojemności. Jeśli mamy zamiar przechowywać w środku przyprawy, wystarczą nam takie, które mieszczą trochę ponad 100 ml. Jeśli szukamy słoików do przechowywania miodu, powinniśmy patrzeć na produkty o pojemności około 0,5 l. Duże słoiki są przeznaczone do robienia ogórków kiszonych i konserwowych czy sałatek warzywnych na zimę. Jeśli chcemy kupić słoik z kranikiem, aby wygodnie nalewać z niego napój, warto wybierać takie o pojemności, co najmniej 4 l, aby nie trzeba było zbyt często ich uzupełniać. Duży słoik idealnie sprawdzi się dla większej rodziny i na spotkania ze znajomymi.

 

Jakość wykonania

Wszystkie dostępne na rynku słoiki są robione ze szkła. Powinno być ono przezroczyste, aby bez problemu można było poznać, co znajduje się w środku. Pamiętajmy też, że słoiki zawsze warto podpisać i umieścić na nich nie tylko nazwę tego, co znajduje się w środku, ale też rok przygotowania przetworów. Niektóre słoiki na przyprawy są sprzedawane w zestawie z naklejkami, na których znajdują się obrazki przedstawiające daną przyprawę. Zakrętki są zazwyczaj metalowe. Niektóre słoiki mają szklane zamknięcie, a przy nim gumowe uszczelki. Raz na jakiś czas wymagają one wymiany. 

Pielęgnacja

Warto przed zakupem danego produktu dokładnie przeczytać jego opis i dowiedzieć się o zasadach dotyczących jego pielęgnacji. Niektóre słoiki są przeznaczone tylko do mycia ręcznego, jednak część dostępnych na rynku produktów jest przystosowana do czyszczenia w zmywarce. Możliwość mycia słoików w zmywarce jest doceniana przez większość konsumentów. Jak sami twierdzą, znacznie skraca to czas potrzebny na ich pielęgnację. Należy jednak pamiętać, aby do mycia ściągać nakrętkę i w miarę możliwości uszczelkę.

 

Słoiki w dobrych cenach

Słoiki można wykorzystać do różnych zastosowań, dlatego nie ulega wątpliwości, że warto w nie zainwestować. Koszt zakupu takiego produktu nie jest wysoki. Zwykłe, średniej wielkości słoiki można kupić nawet za kilka złotych. Słoiki na miód czy ozdobne zazwyczaj są droższe i kosztują kilkadziesiąt złotych. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na zakup małych słoików na przyprawy, który jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt w zestawie. Dobry słoik z kranikiem można kupić już za 20 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzacja, znana inaczej pod nazwą wekowanie, to proces, który polega na podgrzewaniu słoików z określoną zawartością do temperatury 100 st. C. Dzięki temu procesowi pokrywa się zasysa, więc przetwory są dobrze chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Pasteryzowana żywność dłużej zachowuje swoje właściwości. Słoiki można pasteryzować w wodzie. Po ich wyparzeniu należy napełnić je przetworami i dokładnie zakręcić. W dużym garnku na dnie należy ułożyć ścierkę kuchenną albo, jeśli mamy, specjalną wkładkę do pasteryzacji. To skutecznie zabezpieczy słoiki przed pękaniem. Należy je ustawić w ten sposób, aby się nie stykały i woda między nimi mogła swobodnie przepływać. Garnek zalewamy gorącą wodą, aby sięgała trochę poniżej najniższego słoika i pasteryzujemy przez określony czas, zależnie od tego, jaki jest wskazany w przepisie.

 

P2: Jak odkręcić słoik?

Czasami, sięgając po przetwory mamy problem z tym, aby odkręcić słoik. Możemy sięgnąć wtedy po plastikowy otwieracz, który można nabyć już za kilka złotych. Co jednak w przypadku, kiedy nie mamy go pod ręką, a chcemy otworzyć słoik? Jest kilka sposobów, które warto wypróbować. Możemy stuknąć lekko nakrętką o podłogę. Powinniśmy wtedy usłyszeć charakterystyczny syk. Po tym będziemy mogli bez trudu odkręcić słoik. Innym sposobem, który wymaga jednak więcej czasu, jest zagotowanie niewielkiej ilości wody w garnku. Następnie należy włożyć do niego słoik do dołu dnem i odczekać minutę. Mocno zakręcony słoik można też otworzyć po podważeniu wieczka w kilku miejscach. Do tego najlepiej wykorzystać nóż. Trzeba to robić jednak delikatnie, aby go nie uszkodzić.

P3: Jak sprawdzić czy słoik jest zawekowany?

W szczególności osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przygotowywaniem przetworów, mogą się zastanawiać, jak sprawdzić, czy słoik został zawekowany. Na różnych forach można przeczytać, że skutecznym sposobem jest odwrócenie słoika do góry dnem (kiedy jest jeszcze gorący). Jeśli zawartość zacznie przeciekać, oznacza to, że słoik nie został dobrze zawekowany. Znakiem sugerującym, że pasteryzacja się powiodła jest zassana, lekko wklęsła pokrywka. Pamiętajmy, że blaszana zakrętka ugina się do środka. Po jej naciśnięciu nie rusza się ona w górę i w dół, ale pozostaje nieruchoma.

 

P4: Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzacja często kojarzona jest z umieszczeniem słoików w garnku z wodą, jednak wekowanie można też z powodzeniem przeprowadzić w piekarniku. Jak to zrobić? Przetwory w słoikach należy umieścić na blaszce wyłożonej papierem. Nie powinny one stykać się ze sobą ani przylegać do ścian piekarnika. Istotną wskazówką jest to, aby ostudzone przetwory wkładać do zimnego jeszcze, a gorące do nagrzanego już piekarnika. Temperatura na czas pasteryzacji powinna wynosić około 130 st. C. Słoiki powinny pozostać w piekarniku na około 30 minut. 

 

P5: Jak wyparzyć słoiki w piekarniku?

Piekarnik można z powodzeniem wykorzystać do wyparzania słoików. Suche i odkręcone słoiki należy ustawić na blaszce i wstawić je do zimnego piekarnika. Następnie należy go nagrzać do 100 st. C, a słoiki trzymać w środku przez około pół godziny. Po upływie określonego czasu sprzęt należy wyłączyć i odczekać, aż słoiki wystygną i będzie można bezpiecznie wyjąć je ze środka. Cenną wskazówką jest, aby nie wstawiać bardzo zimnych i mokrych słoików do piekarnika, bo może to doprowadzić do ich pęknięcia. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ