Stół kuchenny – przewodnik zakupowy, ranking i test
Urządzając kuchnię, nie można zapomnieć o stole, bez którego wspólne jedzenie posiłków nie byłoby możliwe. Przygotowaliśmy zestawienie przedstawiające godne uwagi meble, a wśród nich są modele przeznaczone do niewielkiego, jak i większego pomieszczenia. Wiele pozytywnych recenzji opublikowano na temat stołu MUF-ART Styl DSW, który ma w zestawie cztery krzesła. Ma on drewniane nogi i okrągły blat wykonany z płyty MDF. To mebel, który stylowo się prezentuje i jest bardzo wytrzymały. Osoby szukające rozkładanego modelu powinny bliżej przyjrzeć się stołowi Bird Meble Z080. Wykonano go z drewna bukowego i płyty MDF, został dobrze zabezpieczony przed działaniem wilgoci i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Tabela porównawcza
6 najlepszych stołów kuchennych. Opinie w 2024 roku
Stół to bardzo ważny mebel w kuchni. Można przy nim jeść posiłki wspólnie z rodziną, pić kawę ze znajomymi czy po prostu poczytać gazetę. Nie zawsze wybór tego właściwego jest prosty, a dostępność różnorodnych modeli na rynku może dodatkowo utrudnić podjęcie decyzji. Przygotowaliśmy ranking stołów kuchennych prezentujący popularne meble, który może ułatwić Ci dokonanie wyboru.
Stół kuchenny z krzesłami
1. Stół + 4 Krzesła Nowoczesny Skandynawski Styl DSW MUF-ART
Stół kuchenny z krzesłami MUF-ART Styl DSW dobrze nadaje się w szczególności do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Mimo że zestaw nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, daje możliwość komfortowego jedzenia posiłków. Jest on polecany zarówno do kuchni, jak i jadalni czy salonu.
Stolik kuchenny ma okrągły blat w białym kolorze, który został wykonany z płyty MDF. Nogi są drewniane, wzmocniono je dodatkowo stalowym stelażem. Wymiary mebla to: Średnica blatu – 80 cm, grubość blatu – 1,8 cm oraz wysokość – 72 cm. Krzesła mają polipropylenowe siedzisko, każde z nich waży ok. 3,5 kg.
Dlaczego konsumenci kupują prezentowany komplet? Z ich recenzji wynika, że meble wyglądają bardzo elegancko i są solidne. Ponieważ stolik kuchenny nie ma kantów, jest bezpieczny dla dzieci. Co więcej, sami możemy zdecydować o tym, w jakim kolorze będą krzesła. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne: Biała, czarna i szara.
Stół kuchenny rozkładany
2. Stół Rozkładany z Krzesłami do Jadalni 10 os. Bird Meble Z080
Bird Meble Z080 to rozkładany stół kuchenny, do którego dołączono cztery krzesła. Ponieważ mebel pokryto lakierem wodnym, jest odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, m.in. wysokiej temperatury. Przedstawiony model ma ramę zrobioną z drewna bukowego (sam blat wykonano z laminowanej płyty MDF, a obrzeża oklejono warstwą ABS).
Wymiary blatu przed rozłożeniem to: 90 cm x 90 cm, a po całkowitym rozłożeniu: 190 cm x 90 cm. Znajduje się on na wysokości 75 cm nad podłogą i może się przy nim zmieścić nawet 10 osób. Stół kuchenny nie jest podatny na zarysowania i działanie wilgoci. Jego maksymalny udźwig to 20 kg.
Kupujący uważają, że mebel jest bardzo praktyczny. Sprawdza się on na co dzień, a także podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Ten składany stół kuchenny razem z krzesłami tworzy elegancką całość.
Stół kuchenny biały
3. Signal Stół Montego Biały 120×80
Model Signal Montego Biały 120×80 powinien spełnić oczekiwania osób, którym marzy się biały stół kuchenny. To prostokątny mebel, który jest wykonany z grubej płyty MDF zabezpieczonej warstwą lakieru. Pasuje on do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, a także glamour.
Wymiary modelu to: Wysokość – 75 cm, szerokość – 80 cm oraz długość – 120 cm. Jak pokazał test stołów kuchennych, mebel dobrze sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych rodzin. Nadaje się on do kuchni, a także salonu czy jadalni.
Posiadacze stołu przyznają, że prezentuje się on bardzo elegancko, a mimo białego koloru jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Do mebla można dopasować wiele różnych krzeseł, pod tym względem mamy zapewnioną dużą dowolność.
Stół kuchenny z szufladą
4. Stół Kuchenny 40 cm Rozkładany do 160cm Meblocross Expert X
Wiele osób uważa, że Meblocross Expert X to dobry stół kuchenny do pomieszczenia o niewielkim metrażu. Jest on wykonany z solidnej płyty meblowej, ma blat o grubości 1,6 cm. Mebel jest dostępny w kilku kolorach: Craft biały, craft złoty, craft tobaco, ciemna sonoma, olcha oraz jasna sonoma.
Ponieważ jest to stół kuchenny z szufladą, sprawdza się jako schowek na drobiazgi. Blat jest rozkładany, co sprawia, że jest to bardzo praktyczny model. Przed rozłożeniem mebel ma wymiary: Wysokość – 75 cm, głębokość – 80 cm i szerokość – 40 cm, a po rozłożeniu jego maksymalna szerokość wynosi 160 cm.
Konsumentom spodobał się ten stół kuchenny z szufladami. Mimo że nie zajmuje on dużo miejsca w kuchni, w razie potrzeby można przy nim wygodnie zjeść posiłek razem z bliskimi. Dostępność kilku wersji kolorystycznych sprawia, że mebel bez trudu dopasujemy do innych elementów wyposażenia wnętrza. Opinie o stołach kuchennych potwierdzają, że model jest godny uwagi.
Stół kuchenny IKEA
5. IKEA TARENDO Stół Kuchenny do Jadalni 110x67cm
Stół kuchenny IKEA TARENDO 110x67cm jest dostępny w czarnym kolorze. Pasuje on do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Mebel ma bardzo solidną konstrukcję, która zapewnia mu trwałość. Blat jest wykonany z płyty wiórowej, a nogi wzmocniono stalą.
Wymiary mebla to: Wysokość – 74 cm, szerokość – 67 cm oraz długość – 110 cm. Dobrze sprawdzi się on w kuchni, jak również w jadalni. Blat został pokryty melaminą, dlatego jest odporny na zarysowania oraz działanie wilgoci.
Konsumenci zauważyli, że mebel można łatwo utrzymać w czystości. Aby usunąć kurz czy plamy, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką. To dobry i tani stół kuchenny, który na długo zachowuje elegancki wygląd.
Stół kuchenny okrągły
6. Okrągły Stół 100 cm Rozkładany LOFT 4 Krzesła
Zestaw Okrągły Stół 100 cm Rozkładany LOFT 4 Krzesła powinien przypaść do gustu osobom szukającym mebli do industrialnego wnętrza. Znajduje się w nim mały stół kuchenny z okrągłym blatem oraz cztery krzesła. Istotne jest, że sami decydujemy o kolorze kompletu, do wyboru jest wiele opcji (wybieramy nawet odcień tapicerki siedzisk).
Podstawa stołu jest zrobiona z malowanej proszkowo stali, a blat z płyty laminowanej o grubości 3,6 cm i strukturze drewna. Obrzeża są oklejone PVC, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Wymiary mebla to: Wysokość – 76 cm, szerokość – 100 cm i długość – 140 cm (po rozłożeniu, długość złożonego blatu wynosi 100 cm).
Konsumenci, którzy zdecydowali się na opisywany okrągły stół kuchenny, twierdzą, że jest on dodatkową dekoracją pomieszczenia. Mebel został bardzo starannie wykonany, a do tego jest solidny. Również krzesła wykonane z drewna bukowego są wytrzymałe i ponadto wygodne.
Przewodnik zakupowy – Jaki stół kuchenny kupić?
Jaki kształt powinien mieć stół do kuchni? Czy tylko drewniany stół kuchenny będzie dobrym wyborem? Jakie wymiary powinien mieć tego typu mebel? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem zakupowym. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje o tym, jaki jest najlepszy stół kuchenny.
Kształt
Biorąc pod uwagę kształt, możemy wyróżnić stoły okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Pierwsze wymienione bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o większym metrażu. Meble z okrągłym blatem wyglądają bardzo stylowo, a ze względu na brak kantów są bezpieczne dla małych dzieci i pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków (można bez trudu dosięgnąć np. do drugiego końca stołu, a także wygodnie się rozsiąść). W mniejszych kuchniach lepiej sprawdzają się modele kwadratowe i prostokątne, gdyż w razie potrzeby można przystawić je bezpośrednio do ściany.
Materiał wykonania
Najlepszy stół kuchenny jest trwały, a więc wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów. Za najbardziej solidne uznaje się meble wyprodukowane z litego drewna, przykładowo bukowego lub dębowego. Wyglądają one elegancko, ale warto mieć na uwadze, że usuwanie z nich plam nie zawsze jest proste, ponadto miękkie gatunki drewna są podatne na zadrapania. Z tego powodu stoły kuchenne coraz częściej mają tylko drewniane nogi (nierzadko wzmocnione np. stalowymi elementami), a sam blat jest zrobiony z innego materiału. Nierzadko jest to laminowana płyta MDF. Jeśli zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, nie będzie podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym wilgoci czy wysokiej temperatury. Blat stołu kuchennego może być też wykonany z innych materiałów:
♦ Ceramicznych płytek – jest twardy i odporny na działanie wysokiej temperatury, ale jednocześnie może się zniszczyć na skutek mocnego uderzenia;
♦ Kamienia – wygląda stylowo i jest bardzo wytrzymały, jednak stosunkowo drogi, a do tego ciężki;
♦ Szkła hartowanego – nowocześnie się prezentuje i choć szybko się brudzi, można go z łatwością wyczyścić.
Stół kuchenny to mebel, przy którym spożywa się posiłki wspólnie z rodziną, wypoczywa przed lub po pracy, a nawet przygotowuje potrawy, jeśli na blacie roboczym brakuje miejsca. Z tego względu powinien być on odporny na zarysowania, przetarcia i podobne uszkodzenia. Warto upewnić się również, że wybrany przez nas model nie jest podatny na działanie kwasów czy detergentów, których będziemy używać do jego czyszczenia.
Wymiary
Pod względem wymiarów stół powinien być dostosowany do metrażu wnętrza. Nie należy wybierać bardzo dużego mebla do niewielkiej kuchni, bo wtedy znacząco ograniczy on wolną przestrzeń. W takim przypadku bardzo dobrym wyborem jest model rozkładany, dający możliwość rozsunięcia blatu, kiedy planujemy np. spotkanie w większym gronie. Niekiedy stół jest dodatkowo wyposażony w szuflady, a tym samym pełni też funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania. Aby jedzenie posiłków było wygodne, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość mebla. Blat powinien znajdować się ok. 70 cm, maksymalnie 85 cm nad podłogą. Jeśli nie mamy pewności, jaki stół kuchenny wybrać, możemy łatwo sprawdzić, który model jest odpowiedni. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy usiąść przy meblu i przekonać się, czy możemy wygodnie oprzeć łokcie na blacie. Jeśli nie, należy poszukać stołu o innej wysokości.
Krzesła
Nierzadko w zestawie razem ze stołem kuchennym otrzymujemy krzesła, zazwyczaj 4, choć w razie potrzeby na pewno uda nam się znaleźć większy komplet. Często jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup krzeseł osobno, choć dużo w tej kwestii zależy od własnych preferencji. Nie zawsze modele dołączone do stołu są dostatecznie wygodne, dlatego czasami lepiej jest dokupić krzesła oddzielnie, gdyż to daje możliwość znalezienia takich, które w pełni spełniają nasze oczekiwania.
Design
Dobry stół kuchenny jest odpowiednio duży i solidny, a dodatkowo pasuje do innych elementów wyposażenia pomieszczenia. Design to kwestia, której nie powinniśmy pomijać. To, na jaki mebel się zdecydujemy, zależy od naszego gustu, ale i wystroju kuchni. Jeśli urządziliśmy ją w stylu klasycznym, dobrym wyborem jest stół drewniany, bez zbędnych zdobień. W pomieszczeniu industrialnym lepiej będzie prezentować się model będący połączeniem drewna, metalu i ewentualnie szkła. Mebel wyposażony w szklany blat pasuje także do wnętrz glamour. Najważniejsze jest to, aby stół tworzył spójną całość razem z szafkami i pozostałymi elementami wykorzystanymi do urządzenia kuchni.
Stoły kuchenne w dobrych cenach
Co wpływa na cenę stołu kuchennego? To m.in. renoma producenta, materiał wykonania i całkowite wymiary, choć istotne znaczenie może mieć również to, czy do zestawu dołączono krzesła. Za mniejszy mebel zapłacimy średnio 150 – 600 zł, a za większy ponad 1000 zł. Nie zawsze zakup nowego stołu do kuchni jest niewielkim wydatkiem, ale trwały model na pewno zachowa elegancki wygląd na długo.
FAQ
P1: Co położyć na stół kuchenny?
Na stół kuchenny możemy położyć elegancki obrus lub bieżnik. Wtedy ochronimy blat przed uszkodzeniami, a jednocześnie pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Niemniej jednak nie jest to jedyna dekoracja, jaką możemy zastosować. Coraz więcej osób ozdabia stół w kuchni długą, sięgającą do podłogi serwetą lub ładnie wyglądającymi podkładkami mającymi różne kształty. Dobrym pomysłem jest też ustawienie na stole sezonowych dekoracji, np. letnich, świeżo zerwanych kwiatów, jesiennych dyni i wrzosów czy gałązek ozdobionych szyszkami i bombkami bożonarodzeniowymi. Tak naprawdę możliwości ozdobienia stołu kuchennego jest bardzo wiele, a jedynym ograniczeniem często jest nasza wyobraźnia.
P2: Jak odnowić stół kuchenny?
Pierwszym krokiem do odnowienia kuchennego stołu jest przygotowanie stanowiska roboczego. Powinniśmy wybrać miejsce ze stałym dopływem świeżego powietrza, a na podłodze możemy wyścielić folię, aby ułatwić sobie późniejsze sprzątanie. Przydadzą nam się też sprzęty i narzędzia: Szlifierka lub papier ścierny (arkusze o różnej gradacji), pędzel oraz preparat do pomalowania drewna. Najpierw musimy usunąć z mebla starą farbę i wygładzić jego powierzchnię, tak aby pozbyć się wszystkich nierówności, wystających drzazg i drobnych pęknięć. Po odpyleniu stołu, np. za pomocą odkurzacza, należy przetrzeć go miękką ściereczką i uzupełnić ewentualne ubytki lub usunąć szkodniki (używając w tym celu specjalnych preparatów). Ostatnim etapem renowacji jest pomalowanie mebla.
P3: Jaką farbą pomalować stół kuchenny?
Jeżeli chcemy całkowicie zmienić kolor swojego kuchennego stołu, najlepiej pomalować go farbą. Do wyboru mamy preparaty kredowe i akrylowe. Do zalet pierwszych wymienionych zalicza się brak konieczności usuwania starych warstw farby z mebla i brak szkodliwych substancji w składzie. Preparaty akrylowe zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, nie mają intensywnego zapachu, a dodatkowo szybko schną. Jeśli chcemy tylko podkreślić naturalny odcień drewna, możemy pomalować stół lakierem. Warto zwrócić też uwagę na lakierobejcę, która pozwala na pokrycie mebla określonym kolorem.
P4: Jaki olej na stół kuchenny?
Do zabezpieczenia stołu kuchennego bardzo często polecany jest olej tungowy, uzyskiwany poprzez wyciskanie z drzewa orzechowego tung. Wynika to głównie z tego, że jest on wodoodporny, a to bardzo ważna kwestia w przypadku mebli używanych w kuchni. Preparat ten daje możliwość zachowania naturalnego odcienia drewna. Za skuteczny impregnat stołu kuchennego uznaje się również olej lniany. Nadaje się on do zabezpieczania mebli wykonanych z twardych gatunków drewna i bardzo ładnie podkreśla ich naturalny odcień oraz słoje. Ponieważ stół kuchenny stoi w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza, do jego zabezpieczenia warto wykorzystywać profesjonalne preparaty tworzące trwałą powłokę ochronną.
P5: Jak ochronić stół kuchenny?
Do ochrony stołu kuchennego przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi można wykorzystać specjalny olej lub lakier. Takie preparaty zabezpieczą drewno, a jednocześnie podkreślą jego kolor. Należy też regularnie czyścić mebel i unikać stawiania bezpośrednio na blacie rozgrzanych garnków czy patelni. Dobrym sposobem jest też rozścielenie na stole obrusa, który dodatkowo będzie pełnił funkcję dekoracyjną. Warto pamiętać, że konserwację tego typu mebla kuchennego należy regularnie powtarzać, zazwyczaj raz w roku. Nie powinno to być bardzo uciążliwe, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że stół nie zniszczy się na skutek częstego jedzenia przy nim posiłków.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ