Jak zrobić surówkę z selera?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Surówka z selera i jabłka

Czas przygotowania15 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki:
  • 1 jabłko
  • 3-4 łodygi selera naciowego
  • 2 marchewki
  • 1  łyżka stołowa oliwy
  • Sól, pieprz do smaku
  • 2 łyżeczki soku z cytryny

 

Obiad bez warzywnego dodatku nie tylko jest mniej zdrowy, ale przede wszystkim wydaje się mało atrakcyjny i niesmaczny. Bogactwo składników odżywczych, jakie znajdują się w surówkach, wzmacnia naszą odporność oraz przyczynia się do utrzymania szczupłej i zgrabnej sylwetki. Warto zdecydować się na zdrowe i świeże produkty, aby cieszyć się witalnością organizmu. Surówka z selera naciowego to bomba witaminowa, a za sprawą odpowiednio dobranych składników możemy spożywać ją nie tylko w towarzystwie mięsa, ale także jako przekąskę w ciągu dnia.

Świeży lub przetworzony seler to doskonały dodatek do wielu potraw, czego przykładem jest chociażby surówka czy też sałatka z jego wykorzystaniem. Warzywo jest bardzo dobrym wyborem dla osób ceniących prawidłowe odżywianie, ale również dla tych, którzy postanowili przejść na dietę w celu pozbycia się zbędnych kilogramów. Z tego względu surówka z selera naciowego jest pycha, ale przede wszystkim jest zdrowa i bogata w cenne wartości odżywcze.

Przygotowanie potrawy nie zajmuje dużo czasu, z kolei możliwość modyfikowania składników zapewnia nam bogactwo i różnorodność wielu smaków. Surówka sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych lub będzie doskonałą formą lunchu. Łatwość, z jaką przygotujemy wybrane składniki sprawia, że warzywny dodatek możemy przyrządzić bezpośrednio przed obiadem, a nie kilka godzin przed nim, aby całość nabrała optymalnego smaku. Surówka z samego selera ze względu na specyficzny posmak może nie każdemu smakować, dlatego warto zdecydować się na urozmaicenie jej z użyciem pewnych dodatków.

Surówka z marchewki i selera oraz jabłka będzie doskonałym wyborem do dań obiadowych. Lekka i aromatyczna od razu pobudzi nasze kubki smakowe i jednocześnie zapewni optymalną porcję witamin i składników odżywczych. Szybkie przygotowanie sprawia, że bez problemu podamy ją dla niespodziewanych gości. Jeśli jednak chcemy dodatkowo wzbogacić smak naszej przekąski, możemy nieco urozmaicić jej składniki. Z tego względu dla osób ceniących sobie wyraziste smaki odpowiednia będzie również surówka z marchewki i selera z chrzanem.

 

Surówka z selera do obiadu — sposób przyrządzania

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy, jabłko i marchewkę dodatkowo obieramy, po czym ścieramy ja na tarce na grubych oczkach. Seler kroimy na niewielkie kawałeczki i dodajemy do pozostałych warzyw. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny. Bezpośrednio przed podaniem surówkę skrapiamy niewielką ilością oliwy.

Podany przepis możemy dowolnie zmodyfikować i zamiast jabłka użyć znacznie bardziej egzotycznego owocu. Surówka z selera naciowego i ananasa sprawdzi się nie tylko jako dodatek do dań mięsnych, ale będzie doskonałą propozycją na podwieczorek. Być może soczystym i smakowitym owocem uda nam się przekonać dzieci do skosztowania szybkiego i prostego dania. Sałatka z selera świeżego i ananasa lub innych dodatków to bogactwo wielu witamin, dlatego nie powinniśmy z niej rezygnować, ceniąc sobie zdrowy styl życia.

 

Surówka z selera naciowego i pora

Czas przygotowania15 minutes
 
Składniki: 
  • 1 mały por (biała część)
  • 1 cebula (najlepiej szalotka)
  • 3 łodygi selera naciowego
  • 1 jabłko
  • Sól i pieprz
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego lub greckiego (opcjonalnie)

Warzywa i owoce dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Jabłko ścieramy na dużych oczkach i umieszczamy w misce. Por oraz seler naciowy drobno siekamy w półplasterki, po czym przekładamy je do naczynia z jabłkiem. Do całości dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę  oraz pieprz i sól. Aby szybka sałatka z selera miała dodatkowo wzbogacony smak, możemy dołożyć do niej kilka łyżek jogurtu. 

 

Surówka z selera z rodzynkami

Czas przygotowania20 minutes
Liczba porcji: 3
 
Składniki:
  • 1 korzeń selera
  • 1 jabłko
  • 4 łyżeczki soku z cytryny
  • 40-45 g rodzynek
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego i majonezu
  • Szczypta cukru, soli oraz pieprzu

Surówka z selera i rodzynek — sposób przygotowania

Jabłko oraz korzeń selera dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i obieramy ze skórek, po czym ścieramy do naczynia na dużych oczkach tarki. W osobnej miseczce mieszamy majonez, jogurt, sok z cytryny oraz pozostałe przyprawy. Mieszankę przekładamy do miski z selerem i na koniec dokładamy rodzynki. Aby surówka z selera korzeniowego miała wyborny smak, niezbędne jest dokładne połączenie ze sobą wszystkich składników. Całość możemy zarówno przechowywać w lodówce, jak i podać bezpośrednio po przygotowaniu. 

Sałatka z selera korzeniowego nie wymaga dodatków mięsnych. Bardzo dobrze sprawdzi się również jako pomysł na drugie śniadanie. Warto wówczas podać ją z kromką razowego lub chrupkiego pieczywa.

 

Surówka z selera z orzechami włoskimi

Czas przygotowania20 minutes
 
Składniki:
  • 1 seler korzeniowy lub 1 słoik selera konserwowego
  • Garść orzechów
  • 1 kwaśne jabłko
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego i majonezu
  • Pieprz, sól
  • Pęczek natki pietruszki
 
Czas chłodzenia: Pół godziny
Ilość porcji: 750 g surówki

Jeśli korzystamy z korzeniowego selera, musimy go najpierw dokładnie umyć, obrać i zetrzeć na dużych oczkach. Kiedy jednak bazujemy na konserwowym warzywie, trzeba je uprzednio odsączyć na sitku. Wybrany seler przekładamy do większego naczynia i dodajemy do niego starte jabłko oraz pokrojoną natkę pietruszki. W szklance mieszamy jogurt, majonez oraz przyprawy i całość umieszczamy w misce z pozostałymi składnikami. Na koniec dodajemy połamane orzechy i wszystko dokładnie ze sobą łączymy. Surówka z selera konserwowego lub korzeniowego będzie wyśmienicie smakowała, jeśli włożymy ją na pół godziny do lodówki w celu optymalnego połączenia się wszystkich składników. 

Jeśli spędzanie czasu w kuchni jest przyjemnością, warto również sprawdzić przepis na sałatkę z selera konserwowego. Połączenie go z kukurydzą, jajkami i szynką może być świetną propozycją na rodzinną imprezę, spotkanie z przyjaciółmi czy też kolację. Podczas przygotowania posiłku dla większej liczby gości, w celu zaoszczędzenia naszego czasu, komfortowe będzie korzystanie z przepisów, które umożliwiają połączenie wszystkich składników w jednym dużym naczyniu. Z tego względu pomocna może okazać się patelnia wok. I choć kojarzona jest głównie z kuchnią chińską to jednak ma ona szerokie zastosowanie i sprawdzi się do wielu dań, nie tylko tych, których głównym składnikiem jest ryż lub makaron. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ