Ranking 6 najlepszych zamrażarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Zamrażarka – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli masz zamiar zakupić zamrażarkę, to z pewnością przeglądasz oferty różnych sklepów i zastanawiasz się, który model będzie najlepszy. Analizując wybory konsumentów i ich opinie pozostawione po zakupie możemy stwierdzić, że według nich najlepsza zamrażarka w 2024 roku to Electrolux EC2233AOW1. Jest to model skrzyniowy o najwyższej klasie energetycznej A+++. Jego wymiary wynoszą: 87,6 cm wysokość, 119 cm szerokość i 66,5 cm głębokość. Natomiast kubatura Electrolux EC2233AOW1 wynosi 223 litry. To urządzenie jest w stanie zamrozić 20 kg żywności. Producent zaopatrzył zamrażarkę w szereg udogodnień, m.in. podtrzymanie niskiej temperatury w momencie wyłączenia prądu (do 53 godzin), czy system LowFrost, który redukuje tworzenie się lodu o 80%. A system Shield Condenser pozwala na umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu. System ten dzięki skraplaczowi zapobiega kondensacji i korozji, możemy więc bez obaw umieścić zamrażarkę w wilgotnej piwnicy. Jeśli jednak nie masz miejsca na zamrażarkę skrzyniową w swoim domu to polecamy przyjrzeć się modelowi szufladowemu Amica FZ 208.3AA, o którym konsumenci wyrażali się pochlebnie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zamrażarka jest bardzo pojemna (223 litry) i energooszczędna (klasa A+++). Bez zasilania utrzymuje ona niską temperaturą przez 53 godziny. Model ten wyposażony jest w termostat oraz system LowFrost, zapobiegający osadzaniu się lodu na ściankach.

Wady

Ze względu na swoje duże wymiary (87,6 cm x 119 cm x 66,5 cm), zamrażarka nie najlepiej sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdyż zajmuje sporo miejsca. Jej spore gabaryty sprawiają także, że trudno ją przenieść przez drzwi.

Podsumowanie

Ta zamrażarka skrzyniowa doskonale sprawdzi się u dużych rodzin, posiadających większe mieszkanie lub dom. Jest ona energooszczędna i cicho pracuje. Mimo sporych gabarytów, łatwo ją przemieścić dzięki funkcjonalnym kółkom.

Drugi wybór

Zalety

Klasa energetyczna tego modelu to A++, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić energię. Zamrażarka wyposażona jest w cztery przezroczyste szuflady, które ułatwiają przechowywanie żywności. Możliwość otwierania drzwi w dowolnym kierunku ułatwia dopasowanie sprzętu do mebli w kuchni.

Wady

Wielu konsumentów twierdzi, że zamrażarka generuje spory hałas. Poza tym, brak funkcji LowFrost powoduje, że na jej ściankach może się osadzać lód.

Podsumowanie

Jest to wygodna w użyciu, energooszczędna zamrażarka, która doskonale sprawdzi się do użytku domowego. Użytkownicy doceniają ją za bezpieczeństwo użytkowania i dużą pojemność.

Rozważ też

Zalety

Model ma regulowane nóżki oraz możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Dzięki temu możemy go dopasować do mebli. Posiada ona 4 przezroczyste szuflady. Urządzenie utrzymuje temperaturę przez 17 godzin w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Wady

Zamrażarka nie jest zbyt pojemna (88 litrów), przez co nie najlepiej sprawdzi się u dużej rodziny. Posiada również płytkie szuflady. Ponadto jej klasa energetyczna mogłaby być wyższa.

Podsumowanie

Jest to zamrażarka w dobrej cenie, ceniona za ładny wygląd. Dzięki niewielkim wymiarom, doskonale nadaje się do zabudowy podblatowej. Mimo nie najwyższej klasy energetycznej, wciąż pozwala nam zaoszczędzić nieco energii.

 

 

6 najlepszych zamrażarek. Opinie w 2024 roku

 

Posiadanie zamrażarki w domu powoduje, że znacznie przedłuża się termin przydatności przechowywanej żywności. Jeśli chcesz zainwestować w dobry sprzęt przeczytaj nasz ranking zamrażarek. Podpowiemy, jaki model warto zakupić.

 

1. Electrolux Zamrażarka skrzyniowa EC2233AOW1

 

1.Electrolux EC2233AOW1Zamrażarka Electrolux EC2233AOW1 to pierwsza nasza propozycja. Jest to zamrażarka skrzyniowa o wymiarach: 87,6 cm wysokości, 119 cm szerokości oraz 66,5 cm głębokości. Jest to pojemny model o kubaturze 223 litrów. Pomimo pokaźnej pojemności jest to energooszczędny sprzęt o klasie A+++. Oprócz wysokiej energooszczędności urządzenie ma też najwyższą zdolność zamrażania ze wszystkich prezentowanych zamrażarek.

Wynosi ona 20 kg żywności w 24 godziny. Jest ona również w stanie utrzymać niską temperaturę podczas braku prądu aż do 53 godzin. Jeśli z jakiegoś powodu temperatura w zamrażarce wzrośnie, to zostaniemy o tym poinformowani alarmem.

Dodatkowo model ten jest wyposażony w termostat do regulowania temperatury, oraz oświetlenie wnętrza. Producent zaopatrzył urządzenie w system LowFrost, który zapobiega tworzeniu się lodu w komorze zamrażalnika aż o 80% w porównaniu z tradycyjnymi zamrażarkami. Ważną informacją jest też to, że dzięki zainstalowanemu skraplaczowi, urządzenie można ustawić w dowolnym miejscu.

Skraplacz pozwoli użytkować zamrażarkę także w zimnych i wilgotnych pomieszczeniach. Klienci chwalą ten model za cichą pracę, dużą pojemność oraz, oczywiście małe zużycie energii.

Electrolux EC2233AOW1 to zamrażarka skrzyniowa w klasie energetycznej A+++. Pojemność modelu jest równa 223 l. Model ma wymiary: 87,6 cm x 119 cm x 66,5 cm.

 

Zalety

Oświetlenie: Wewnątrz zamrażarki znajduje się praktyczne oświetlenie. Jest ono na tyle intensywne, że możesz w łatwy sposób znaleźć to, czego szukasz.

Energooszczędność: Prezentowany sprzęt jest w klasie energetycznej A++, co oznacza, że w trakcie pracy pobiera on mało prądu. Dzięki temu użytkownik ma możliwość nie tylko zaoszczędzenia pieniędzy, ale także wsparcia środowiska naturalnego.

Technologia LowFrost: Uciążliwym jest, kiedy na ściankach zamrażarki osadza się lód, który trzeba w jakiś sposób usunąć. Producent postanowił ograniczyć ten problem, wykorzystując w tym celu technologię LowFrost.

Łatwe otwieranie: Otwieranie pokrywy jest łatwe nie tylko z tego powodu, że model ma dobrze wyprofilowany uchwyt na drzwiach. Istotnym elementem jest także zawór upustowy, który niweluje powstające podczas otwierania zamrażarki podciśnienie.

Alarm: Jeśli temperatura wewnątrz sprzętu wzrośnie, zostaniemy o tym poinformowani sygnałem dźwiękowym i kontrolką ostrzegawczą. Będziemy więc mogli w porę zareagować.

 

Wady

Kosze: W zestawie znajdują się dwa kosze pozwalające lepiej zorganizować znajdujące się w środku urządzenia jedzenie. Konsumenci zwracają jednak uwagę na to, że kosze są stosunkowo małe i mają niezbyt solidnie wykonane uchwyty.

 

 

 

 

2. Zamrażarka skrzyniowa Amica FZ 208.3AA

 

2.Amica FZ 208.3AAKolejna propozycja to Amica FZ 208.3AA. Zamrażarka o wymiarach: 125,2 cm wysokości, 54,5 cm szerokości i 56,6 cm głębokości. A jej pojemność to 140 litrów. Klasa energetyczna tego modelu wynosi A++, więc przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej.

Jeśli zabraknie prądu w domu, to zamrażarka utrzyma temperaturę do 22 godzin. Wnętrze jest wyposażone w cztery szuflady wykonane z przeźroczystego tworzywa sztucznego, które przy w pełni otwartych drzwiach możemy w całości wysunąć. Zamontowane regulowane nóżki pozwolą nam dostosować wysokość urządzenia. Dzięki temu możemy komfortowo wsunąć zamrażarkę np. pod blat.

Dodatkowo możliwość otwierania drzwi w każdym kierunku pozwoli nam dopasować ten model do układu innych mebli lub urządzeń. Producent zadbał również o bezpieczeństwo użytkowania. Wnętrze zamrażarki zostało pokryte powłoką antybakteryjną, która chroni przed namnożeniem się bakterii i rozwojem nieprzyjemnych zapachów.

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że dzięki powłoce antybakteryjnej model ten jest łatwy w utrzymaniu. Za plusy podają również wygodne szuflady z możliwością pełnego wysuwu, oraz możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi.

Zamrażarka szufladowa Amica FZ 208.3AA ma pojemność równą 140 l. Klasa energetyczna sprzętu to A++. Wymiary modelu są następujące: wysokość – 125,2 cm i szerokość – 54,5 cm.

 

Zalety

Szuflady: Zamrażarka została wyposażona w 4 szuflady. W efekcie konsument może sensownie pogrupować poszczególne partie jedzenia, co w przyszłości pozwoli mu łatwiej odszukać potrzebnego produktu.

Cicha praca: Jak twierdzi producent, sprzęt nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy. Można powiedzieć, że jest niemal niesłyszalny. To sprawia, że użytkowanie zamrażarki jest komfortowe.

Montaż drzwi: Konsumenci doceniają to, że drzwi można zamontować po dowolnej stronie modelu. To pozwala na dostosowanie sprzętu do układu pomieszczenia, w którym chcemy go ustawić.

Higieniczność: Wnętrze produktu pokryte zostało antybakteryjną powłoką, która zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania jedzenia. Skutecznie chroni ona przed rozwijaniem się na powierzchni szkodliwych dla zdrowia bakterii czy grzybów.

 

Wady

Obudowa: Z zamieszczonych w Internecie opinii wynika, że obudowa modelu jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

3. Zamrażarka Whirlpool AFB 601 AP

 

3.Whirlpool AFB601APNastępną naszą propozycją jest Whirlpool AFB601AP. Wymiary tego modelu wynoszą: 85 cm wysokość, 55 cm szerokość oraz 58 cm głębokość. Natomiast jego pojemność wynosi 88 litrów. Jej wymiary, oraz możliwość regulacji nóżek, powodują, że będzie to idealna zamrażarka do zabudowy podblatowej. Dodatkowo możliwość zamiany kierunku otwierania drzwi sprawia, że nie musimy się martwić, że blisko ustawiony mebel przeszkodzi w pełnym otwarciu drzwiczek.

Model ten jest w stanie zamrozić 8 kg żywności w ciągu 24 godzin. Przy czym jest to urządzenie energooszczędne z klasą energetyczną A+. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu zabraknie prądu zamrażarka utrzyma minusową temperaturę przez 17 godzin. W wyposażeniu znajdują się cztery szuflady z przeźroczystym frontem, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieć, co gdzie schowaliśmy.

Zdecydowanie konsumenci twierdzą, że jest to dobra i tania zamrażarka szufladowa. Jest to też najtańszy model prezentowany w naszym zestawieniu. Dodatkowo użytkownicy są zadowoleni z ładnego wyglądu tego modelu. Jako plusy wskazywano również wygodne w użytkowaniu szuflady oraz cichą pracę urządzenia.

Whirlpool AFB601AP to zamrażarka szufladowa w klasie energetycznej A+. Pojemność modelu jest równa 88 l. Jego wymiary to: wysokość – 85 cm, szerokość – 55 cm i głębokość – 58 cm.

 

Zalety

Obustronny montaż drzwi: Sporą zaletą jest to, że drzwi można zamontować z obu stron zamrażarki. To pozwala dostosować sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb.

Funkcja szybkiego zamrażania: Użytkownik może skorzystać z funkcji szybkiego zamrażania np. w przypadku konieczności przygotowania lodu do drinków. Opcja ta pozwala na maksymalne obniżenie temperatury sprzętu w przeznaczonej do tego komorze.

Jakość wykonania: Do produkcji modelu wykorzystano solidne materiały. Wykazują one dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować urządzenie, na długo zachowa ono swój ładny wygląd.

Kompaktowe wymiary: Produkt zajmuje stosunkowo mało miejsca, więc można go ustawić także w małym pomieszczeniu.

 

Wady

Zbyt płytkie szuflady: Pewna grupa osób wskazuje, że szuflady są zbyt płytkie. Zdaniem konsumentów nie do końca przemyślany kształt utrudnia pełne załadowanie komory.

 

 

 

 

4. Zamrażarka Liebherr GP 1213 Comfort

 

4.Liebherr GP 1213Liebherr GP 1213 to kolejna nasza propozycja. Zamrażaka szufladowa o wymiarach: 62,4 cm głębokości, 55,3 cm szerokości oraz 85,1 cm wysokości. Pojemność tego modelu wynosi 98 litrów. W wyposażeniu znajdziemy trzy szuflady, oraz szklane półeczki, które w razie potrzeby możemy wyjmować lub przekładać. Klasa energetyczna urządzenia to A++, jeśli natomiast zabraknie prądu w domu to utrzyma ona mroźną temperaturę przez 26 godzin.

Producent wyposażył zamrażarkę w system SmartFrost, który redukuje poziom oszronienia wnętrza. Nie będziemy, więc skazani na częste mycie urządzenia. Samo mycie nie powinno być trudne, ponieważ urządzenie ma specjalne gładkie ścianki, które powinny ułatwić mycie. Kolejną technologią zainstalowaną w tym modelu jest SuperFrost.

Gdy funkcja ta zostaje aktywowana pozwala na bardzo szybkie schłodzenie jedzenia aż do -32 stopni Celsjusza. Po osiągnięciu wymaganej temperatury zamrażarka wraca do normalnego trybu pracy. Jej zdolność zamrażania wynosi 11 kg w przeciągu 24 godzin. Model jest też wyposażony w dotykowy system sterujący, który precyzyjne pozwoli ustawić wszystkie parametry.

Użytkownicy przede wszystkim są zadowolenie z szybkości mrożenia urządzenia. Są też zadowoleni z wykonania zamrażarki oraz możliwością manipulacji wewnętrznej przestrzeni.

Zamrażarka Liebherr GP 1213 ma pojemność równą 98 l. Wymiary sprzętu to: głębokość – 62,5 cm, szerokość – 55,3 cm i wysokość – 85,1 cm. Klasa energetyczna modelu to A++.

 

Zalety

Technologia FrostSafe: Za sprawą technologii FrostSafe nie musimy się obawiać o straty zimna w trakcie otwierania drzwi zamrażarki. Wszystko dlatego, że szuflady są odpowiednio wysokie i szczelne. Dodatkowo przezroczyste fronty komór sprawiają, że można sprawdzić, co znajduje się w środku, bez ich otwierania.

Zabezpieczenie przed dziećmi: Model ma specjalne zabezpieczenie przed dziećmi, które zapobiega przypadkowemu wyłączeniu sprzętu. Jeśli funkcja ta jest aktywna, na ekranie wyświetlany jest odpowiedni symbol.

Alarm: Jeśli temperatura wewnątrz zamrażarki się zwiększy, zostaniemy o tym natychmiast poinformowani. To pozwala uniknąć sytuacji, w której jedzenie na skutek awarii urządzenia czy przypadkowej zmiany ustawień się zepsuje.

 

Wady

Ręczne rozmrażanie: Urządzenie trzeba rozmrażać ręcznie, co jak wiadomo, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu.

 

 

 

 

5. Zamrażarka skrzyniowa Beko HS 210520

 

5.Beko HS 210520Następna na naszej liście znalazła się zamrażarka Beko HS 210520. Jej wymiary wynoszą: 60 cm głębokość, 54 szerokość i 86 cm wysokość. Urządzenie ma pojemność 104 litry. Jest to również model energooszczędny o klasie energetycznej A+.

Zamrażarka jest również w stanie utrzymać niską temperaturę do 18 godzin bez zasilania. Podłączona do prądu jest w stanie zamrozić 4,5 kg jedzenia w ciągu 24 godzin. Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w pojemnik. Przyda się on do przechowywania żywność, po kórą często sięgamy, lub taką która jest znajduje się małych pojemnikach i w głównej komorze by się zagubiła.

Producent wyszedł naprzeciw wymaganiom konsumentów w sprawie bezpieczeństwa użytkowania. Wszystkie zastosowane w zamrażarce uszczelki, dzięki substancjom antybakteryjnym, pozostaną wolne od drobnoustrojów.

Zapewni to bezpieczeństwo naszej żywności i uchroni przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Gdy, więc przeczytasz ranking do końca możesz stwierdzić, czy ta zamrażarka to najlepsza zamrażarka skrzyniowa dla Ciebie. A jak oceniają ten model użytkownicy? Po pierwsze zaznaczają, że cena urządzenia odpowiada jej jakości. Znaleźliśmy też opinie mówiące, że jak na małe wymiary, zamrażarka jest zaskakująco pojemna.

Beko HS 210520 to dobra zamrażarka do 700 zł. Pojemność modelu wynosi 104 l. Sprzęt ma następujące wymiary: głębokość – 60 cm, szerokość – 54 cm i wysokość – 86 cm.

 

Zalety

Energooszczędność: Klasa energetyczna urządzenia to A+. Oznacza to, że zamrażarka nie pobiera dużo prądu, więc nawet jeśli będziemy korzystać z niej przez cały rok, nie musimy się obawiać o wysokość rachunków za energię.

Cicha praca: Model nie generuje dużego hałasu, więc możemy go ustawić w kuchni bez obaw o to, że będzie on przeszkadzał domownikom.

Łatwa obsługa: Poprawne ustawienie zamrażarki jest bardzo łatwe i nie wymaga szczególnych umiejętności.

 

Wady

Brak oświetlenia: Wewnątrz modelu nie znajdziemy oświetlenia. W związku z tym możemy mieć problem ze znalezieniem tego, czego szukamy.

Częste rozmrażanie: Konsumenci wskazują, że urządzenie wymaga częstego rozmrażania do prawidłowej pracy.

 

 

 

 

6. Bosch GID14A50 Zamrażarka skrzyniowa

 

6.Bosch GID14A50Ostatnią w naszym zestawieniu zamrażarką skrzyniową jest Bosch GID14A50. Jest to zamrażarka szufladowa do zabudowy. Ma ona wymiary: 71,2 cm wysokości, 54,1 cm szerokości oraz 54,2 cm głębokości. Natomiast jej pojemność wynosi 75 litry. Producent wyposażył ten model w takie funkcje jak: regulowany termostat, czy tzw. supermrożenie, czyli możliwość szybkiego zamrożenia żywności.

Zamrażarka jest energooszczędna, posiada klasę energetyczną A+. Dodatkowo jest w stanie utrzymać minusową temperaturę do 25 godzin bez zasilania. Producent również zainstalował alarm wzrostu temperatury, zarówno optyczny, jak i dźwiękowy.

Jeśli więc przez przypadek wyciągniemy wtyczkę z kontaktu, lub agregat ulegnie uszkodzeniu to zamrażarka poinformuje nas o podwyższonej temperaturze zanim produkty się rozmrożą. Nie musimy się więc martwić, że całe zamrożone jedzenie się zepsuje jeśli będzie awaria w elektrowni.

Urządzenie jest ustawne, dodatkowo możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi sprawi, że zamrażarka zmieści się w każdym kącie w domu. Praktyczną funkcją może się okazać kalendarz zamrażania żywności. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie produkty, na jaki czas można zamrażać. Natomiast użytkownicy chwalą ten produkt za jakość mrożenia, oraz cichą pracę.

Zamrażarka Bosch GID14A50 jest w klasie energetycznej A+. Wymiary produktu to: 71 cm x 54 cm x 54 cm. Pojemność modelu jest równa 75 l.

 

Zalety

Wygodne użytkowanie: W każdej szufladzie zamrażarki panuje taka sama temperatura, dlatego nie ma konieczności przekładania zapasów żywności z jednej komory do drugiej.

Zdolność utrzymywania niskiej temperatury: Urządzenie utrzymuje niską temperaturę nawet do 25 h bez zasilania.

 

Wady

Przezroczyste fronty: Mimo że szuflady mają przezroczyste fronty, ciężko określić, co znajduje się w środku. Zwykle trzeba odsuwać szufladę, aby dokładnie sprawdzić jej zawartość.

Problem z otwieraniem drzwi: Nieliczne osoby wskazują, że czasami drzwi ciężko się otwiera. Jest to problematyczne, kiedy trzymamy w dłoni sporo jedzenia, które chcemy umieścić w środku.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką zamrażarkę kupić?

 

Zamrażarka to sprzęt potrzebny w każdym domu. Jednak każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na pojemność takiego urządzenia. Duże znaczenie ma też jego wielkość zewnętrzna i różne funkcje. W tym poradniku przedstawimy Ci cechy, jakimi powinno charakteryzować się dobre urządzenie tego typu i podpowiemy, jaką zamrażarkę wybrać.

 

 

Rodzaje

Większość osób ma w domu lodówko-zamrażarkę. Zwykle zamrażalnik w takim sprzęcie jest dużo mniejszy, za wyjątkiem sprzętów side by side, które mają dość dużą pojemność. Jednak na rynku dostępne są modele, które nie mają chłodziarki. Takie sprzęty kierowane są nie tylko do punktów gastronomicznych, ale i osób prywatnych. Możesz wybrać spośród dwóch rodzajów – zamrażarek szafkowych oraz skrzyniowych. Który model będzie najlepszy? Poznaj wady i zalety każdego typu i zdecyduj, jaki będzie odpowiedni do Twojego domu.

 

Zamrażarka szafkowa czy skrzyniowa?

Zamrażarka szafkowa wygląda, jak zwykła lodówka. Dostępna jest w wersji do zabudowy lub wolnostojącej. Taki sprzęt może być duży, jak sporej wielkości lodówka, ale też wyróżniamy typ podblatowy. Zamrażarki szafkowe mają mniejszą pojemność, ale stanowią lepszy wybór dla osób, które lubią mieć posegregowane mrożonki. Natomiast modele skrzyniowe będą idealne dla tych, którzy dużo i często zamrażają. Jednocześnie takie urządzenia zajmują sporo miejsca i trudniej jest w nich szukać mrożonek.

 

Rozmiar

Decydując się na zakup zamrażarki, należy uwzględnić jej wielkość zewnętrzną oraz pojemność wewnętrzną. Jeśli masz już dużą lodówkę z całkiem sporą zamrażarką, model podblatowy będzie idealny. Jeśli jednak masz duże zapotrzebowanie lepiej wybrać większą zamrażarkę skrzyniową. Na rynku dostępne są modele o pojemności od mniej więcej 100 l do nawet 400 l. Mogłoby się wydawać, że 400 ml pojemność to za dużo, ale wiele osób szybko wypełnia takie urządzenie po brzegi. Jeśli chodzi o pojemność mamy podział na duże, małe i średnie. Duże to takie o pojemności powyżej 300 l, średnie od 200 l do 300 l, a małe mniej niż 200 l.

Decydując się na model skrzyniowy, najlepiej ustawić go w piwnicy, garażu lub spiżarni, jeśli taką posiadamy. Zajmuje sporo miejsca i raczej trudno uznać go za atrakcyjny pod względem wyglądu. Na rynku dostępne są modele wysokie, średnie i niskie. Zamrażarki wysokie to takie o wysokości powyżej 170 cm, średnie od 100 cm do 170 cm, a niskie do 100 cm. Do sprzętów niskich zalicza się zamrażarki skrzyniowe oraz podblatowe zamrażarki szafkowe, a do średnich i wysokich szafkowe, wolnostojące lub do zabudowy. Klasy klimatyczne

Dyrektywy UE jasno regulują kwestie mocy danych urządzeń. Mają one na celu ochronę naszego środowiska. Dodatkowo, w przypadku zamrażarek mamy tzw. klasy klimatyczne. Pomagają one w wyborze urządzenia właściwego dla strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy. W Polsce możemy użytkować zamrażarki z każdej klasy – N, SN, T i ST. Aczkolwiek w naszym klimacie w zupełności wystarczy klasa Normalna – N lub Subnormalna – SN.

 

Klasa energetyczna – jaka zamrażarka jest najlepsza?

Chociaż coraz rzadziej można znaleźć zamrażarki w klasie energetycznej niższej niż A, wciąż możemy trafić na takie modele, zwłaszcza na wyprzedażach. Dlaczego nie warto ich kupować? Głównie ze względu na większe zużycie prądu. Pamiętaj, że zamrażarka to urządzenie pracujące cały czas, a więc każdy sposób na zminimalizowanie kosztów eksploatacji jest dobry. Najmniej energii zużyje urządzenie w klasie A+++, jednocześnie musisz pamiętać, że takie sprzęty są najdroższe.

 

Gwiazdki na zamrażarce, – co one oznaczają?

Małe gwiazdki na zamrażarce często wydają nam się płatkami śniegu, a skoro taki sprzęt mrozi, takie oznaczenie uważamy za zwykłą dekorację. Jest jednak zupełnie inaczej. Gwiazdki umieszczane na zamrażarkach, informują o maksymalnych temperaturach mrożenia. Urządzenie może mieć jedną do czterech gwiazdek. Oto znaczenie, jakie za sobą niosą:

* – mrożenie do -6 st. C, okres przechowywania do jednego tygodnia,

** – mrożenie do -12 st. C, okres przechowywania do czterech tygodni.

*** – mrożenie do -18 st. C, okres przechowywania do roku,

**** – mrożenie do -24 st. C, okres przechowywania nawet powyżej 1 roku.

 

Zdolność zamrażania

Kolejny aspekt, który należy sprawdzić to zdolność zamrażania. Chodzi o to, ile kilogramów świeżych produktów urządzenie jest w stanie zamrozić w ciągu 24 h. Zwykle mrozimy niewielkie ilości, ale jeśli planujesz mrożenie warzyw i owoców sezonowych w dużej ilości, jest to dla Ciebie istotna informacja. Im szybciej urządzenie mrozi, tym produkt lepiej wygląda i smakuje. Najbardziej widać to na przykładzie owoców. Jeśli maliny zamrażane są w krótkim czasie, nie puszczają soków i się nie sklejają. Nie da się jednak powiedzieć, jaki sprzęt będzie najlepszy, bo każdy z nas ma inne potrzeby. Na rynku znajdziesz zarówno urządzenia zamrażające 3 kg w ciągu 24 h, jak i takie, które są w stanie mrozić nawet 20 kg (głównie modele skrzyniowe). Pozostając przy kwestiach wydajności, chcemy zauważyć, że na rynku dostępne są bardzo ciekawe sprzęty z funkcją przyspieszonego zamrażania.

Dzięki takiej opcji możemy szybko zamrozić sporą ilość warzyw i owoców bez utraty ich konsystencji, aromatu i smaku. Kolejna ciekawa opcja to zamrażarki z systemem Nofrost. Takie rozwiązania pozwoli nam zapomnieć o osadzaniu się szronu na ściankach, półkach i zamrożonych produktach. Do niektórych zamrażarek dodawane są wkłady akumulujące zimno. Wydłużają czas utrzymania właściwej temperatury, gdy dojdzie do awarii prądu.

 

 

Utrzymanie temperatury

Bardzo ciekawą funkcją, zwłaszcza dla osób, które często miewają przerwy w dostawie prądu, jest utrzymanie temperatury. W zasadzie każde urządzenie jest w stanie utrzymać niską temperaturę przez kilka godzin. Jednak przy słabych modelach są to maksymalnie 3-4 godzin, przy lepszych nawet 12. Musisz jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są też sprzęty, które utrzymują temperaturę przez 48-72 godziny. To oznacza, że nawet przy dłuższej awarii prądu, nie musimy martwić się o mrożonki.

 

Hałas

Zamrażarki, jak wszystkie inne urządzenia tego typu, wytwarzają hałas. Chociaż producenci robią wszystko, żeby go zminimalizować, wciąż standardem jest poziom ok. 40 dB. Im głośniejsza jest zamrażarka, tym bardziej jest dla nas męcząca. Jeśli stoi w spiżarni lub piwnicy ma to mniejsze znaczenie, ale jeśli chcesz ją ustawić w kuchni, dokładnie sprawdź, jaki poziom hałasu emituje.

 

Oświetlenie

Dobre oświetlenie w zamrażarce, zwłaszcza w skrzyniowej, może okazać się niezbędne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest więc instalowanie przez producentów oświetlenia w technologii LED. Takie oświetlenie nie pobiera zbyt dużo prądu i zapewnia nam lepszą widoczność, a to, jak wiadomo, ułatwia poszukiwanie mrożonek.

 

Wyposażenie

Urządzenia mogą mieć różnego typu wyposażenie. Najpopularniejsze elementy to: półki, balkoniki drzwiowe, szuflady i druciane kosze.

 

Panel sterowania

Nowsze sprzęty są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania z dotykowymi wyświetlaczami. Takie modele zwykle mają kilka opcji mrożenia, co zwiększa funkcjonalność danego produktu i jego efektywność pracy. Często panel jest podświetlany. Takie urządzenia mają też wbudowany alarm dźwiękowy i wizualny, który informuje nas o niezamkniętych drzwiach czy wzroście temperatury w zamrażarce.

 

Automatyczna kostkarka do lodu

W zamrażarkach szafkowych dodatkowym rozwiązaniem może być kostkarka do lodu, która może okazać się bardzo pomocna latem.

 

Zamrażarki w dobrych cenach

Małe modele podblatowe znajdziesz na rynku już za ok. 100 zł. Jeśli chodzi o sprzęty skrzyniowe, za dobry sprzęt musisz zapłacić przynajmniej 600 zł. Im większe jest urządzenie i zastosowano w nim większą ilość nowoczesnych technologii, tym jest ono droższe. Ceny takich sprzętów mogą sięgać kilku tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ