Zastanawiasz się, do czego można wykorzystać garnek rzymski? To gliniane naczynie jest na tyle użyteczne, że głównym ograniczeniem jest tak naprawdę Twoja wyobraźnia. Dobrze nadaje się ono do wypieku pieczywa, przygotowywania różnego rodzaju zapiekanek, jak i dań mięsnych czy rybnych. Przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów na potrawy z garnka rzymskiego, które zawsze wychodzą smaczne.
Karkówka z warzywami
Jedną z ciekawszych propozycji na sycące danie z garnka rzymskiego jest pieczona karkówka z warzywami. Nie należy się obawiać, że będzie to bardzo kaloryczny posiłek, gdyż nie musisz używać dużej ilości tłuszczu. Potrzebne składniki to:
♦ 1 kg karkówki
♦ 2 marchewki
♦ 4 – 5 ziemniaków
♦ 2 papryki
♦ 2 cebule
♦ sól i pieprz
♦ ulubione zioła, np. majeranek, tymianek.
Zanim zaczniesz przygotowywać potrawę, zanurz garnek rzymski w wodzie i zostaw na ok. 20 minut. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy postanowisz wykorzystać naczynie do ugotowania posiłku. Umyj karkówkę, pokrój w plastry, a następnie na mniejsze kawałki, aby mięso szybciej się upiekło, a później łatwiej się je nakładało. Potem natrzyj je solą i pieprzem, odstaw. Obrane ziemniaki przekrój na pół, cebulę pokrój w ćwiartki, marchewkę w talarki, a papryki w paski. Posyp wszystkie warzywa ziołami. Na dnie wymoczonego garnka ułóż karkówkę, a następnie umieść na nim ziemniaki, cebulę i resztę składników. Możesz jeszcze raz oprószyć całość przyprawami, przykryj garnek pokrywką. Wstaw naczynie do piekarnika, nastaw na 200 st. C i piecz przez ok. 2 godziny.
Chrupiący chleb
W garnku rzymskim można przygotować domowy chleb, który będzie chrupiący z wierzchu i miękki w środku. Zrobione z niego kanapki będą smakowały zupełnie inaczej niż z pieczywa kupionego w sklepie. Do wypieku bochenka ważącego ok. 1,4 kg potrzebujesz:
♦ 250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
♦ 80 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
♦ 300 g mąki chlebowej
♦ 600 ml letniej wody
♦ 1 łyżeczkę cukru
♦ 2 łyżeczki soli
♦ suche drożdże (opakowanie 7 g)
♦ 3 łyżki oliwy z oliwek
♦ otręby do podsypania garnka
♦ opcjonalnie: szklankę ulubionych ziaren, np. słonecznika lub dyni.
Wymieszaj dokładnie wszystkie mąki, dodaj drożdże, cukier i sól, a następnie wodę i oliwę, ponownie wymieszaj. Wyrób ciasto, a kiedy zacznie odchodzić od miski, dodaj ziarna. Prawdopodobnie będzie się ono delikatnie lepić, ale nie należy dodawać więcej mąki. Całkowity czas wyrabiania ciasta to ok. 12 – 15 minut. Odstaw je do wyrośnięcia na 1,5 godziny (przykryj miskę ścierką), a potem włóż do garnka i wstaw do zimnego piekarnika, ustaw temperaturę na 200 st. C. Piecz chleb pod przykryciem przez ok. 1,2 godziny (licząc od momentu nagrzania się piekarnika), na 25 minut przed końcem zdejmij pokrywkę. Tak duży bochenek z pewnością wystarczy kilkuosobowej rodzinie. Wykorzystując garnek rzymski do wypieku pieczywa, należy pamiętać o wysmarowaniu go oliwą i podsypaniu otrębami.
Nadziewana cukinia
Chcesz przygotować rodzinny obiad z warzywami i mięsem? Wypróbuj przepis na nadziewaną cukinię. Niezbędne składniki:
♦ 2 – 3 cukinie (zależnie od wielkości)
♦ 500 g mięsa mielonego, np. z indyka
♦ cebula
♦ 3 – 4 plastry boczku
♦ 1 szklanka startego żółtego sera
♦ natka pietruszki
♦ sól i pieprz
♦ 1 łyżka oliwy z oliwek
♦ granulowany czosnek, zmielona kolendra.
Cukinie umyj i pokrój na plastry o grubości ok. 6 cm. Za pomocą łyżeczki wydrąż ze środka miąższ, uważając, aby nie przebić plastrów na wylot. Następnie oprósz je solą i pieprzem, natrzyj czosnkiem. Boczek i cebulę pokrój w drobną kostkę, podsmaż na oliwie, dodaj wydrążony z cukinii miąższ. Podsmażaj całość do momentu, aż z patelni odparuje nadmiar wody. Wymieszaj w misce mięso mielone z żółtym serem, skrojoną pietruszką, a także wysmażonym boczkiem i cebulą. Powstanie w ten sposób masa, którą należy nadziać cukinię. Wyłóż dno garnka papierem do pieczenia i układaj plasterki z mięsno-warzywną masą, wstaw naczynie do piekarnika. Piecz danie przez 50 minut w temperaturze 180 st. C. Gotową potrawę możesz polać sosem pomidorowym.
Łosoś z ziemniakami, szpinakiem i bazylią
Garnki rzymskie to odpowiednie naczynia do przyrządzania potraw rybnych. Proponujemy łososia zapiekanego z ziemniakami, szpinakiem oraz bazylią. Oto lista niezbędnych składników:
♦ 4 dzwonki łososia
♦ liście szpinaku (świeże lub mrożone)
♦ 1 kg ziemniaków
♦ świeża bazylia
♦ 1 szklanka mleka
♦ 3 ząbki czosnku
♦ 20 dag startego żółtego sera
♦ sól.
Wypłucz łososia w mleku, dopraw solą i odłóż. Obierz ziemniaki i pokrój w ćwiartki lub mniejsze cząstki (zależnie od preferencji), a następnie wymieszaj z rozdrobnionymi liśćmi szpinaku i zmiażdżonym czosnkiem. Ułóż całość na dnie garnka, dodaj dzwonki łososia i posyp żółtym serem. Piecz pod przykryciem w temperaturze 180 st. C przez godzinę, następnie zdejmij pokrywkę i zostaw naczynie w piekarniku jeszcze na 15 minut. Po wyjęciu ozdób potrawę listkami bazylii.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ