4 triki, które pozwolą z łatwością wyczyścić patelnię grillową  

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Podobnie jak w przypadku zwykłych patelni, pielęgnacja tych do grillowania również wymaga wysiłku. Różne patelnie grillowe wymagają różnych metod, dlatego też, zanim przystąpimy do czyszczenia, warto zasięgnąć porady, jak wykonać to prawidłowo. 

 

Mycie żeliwnej patelni grillowej 

Żeliwna patelnia grillowa uważana jest za jedną z najlepszych, ponieważ żeliwo równomiernie i szybko rozprowadza ciepło po całej powierzchni. Jednak w jaki sposób bezpiecznie wyczyścić żeliwo, aby pozbyć się tłuszczu i przypalonych resztek? Czyszczenie powinniśmy zacząć od zlania nadmiaru tłuszczu pozostałego po grillowaniu jedzenia. Gdy tłuszcz jest jeszcze ciepły, zlewamy go do innego pojemnika lub kosza na śmieci. Pamiętaj, aby nigdy nie wlewać tłuszczu do odpływu w zlewozmywaku, ponieważ może to doprowadzić do zatkania odpływu. Kiedy usuniemy cały pozostały tłuszcz można przystąpić do czyszczenia. Bądźmy jednak ostrożni, aby się nie poparzyć. Czyszczenie najlepiej wykonywać, gdy patelnia będzie chłodna. 

Następnie przygotowujemy pastę z soli i gorącej wody, która pomoże usunąć tłusty osad z powierzchni. Na środek sypiemy łyżkę soli, a potem zalewamy gorącą wodą i rozprowadzamy za pomocą szczotki do mycia naczyń. Szorujemy powierzchnię patelni szczotką nylonową rozprowadzając jednocześnie sól. Przy dużym zabrudzeniu konieczne może być spłukanie jej ciepłą wodą i powtórzenie całego procesu od nowa. Do czyszczenia można również wykorzystać zwykły płyn do mycia naczyń. Po dokładnym usunięciu brudnych resztek patelnię możemy umyć pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Ważne jest, aby przed schowaniem patelni grillowej do szafki, dokładnie ją wysuszyć. Żeliwo jest materiałem, który pod wpływem wilgoci rdzewieje. Można również natrzeć powierzchnię roboczą odrobiną oleju rzepakowego, który rozprowadzamy za pomocą jednorazowego ręcznika kuchennego. W taki sposób zabezpieczymy żeliwo przed rdzą oraz przygotujemy do następnego użycia. 

Czyszczenie patelni z nieprzywierającą powłoką 

Czyszczenie patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw jest odrobinę mniej wymagające niż w przypadku czyszczenia żeliwa. Patelnie wykonane z tytanu, aluminium czy teflonu są o wiele bardziej wrażliwe na szorowanie i podatne na uszkodzenia. Mycie patelni z nieprzywierającą powłoką zaczynamy od usunięcia resztek tłuszczu i jedzenia tak samo, jak w przypadku modelu wykonanego z żeliwa. Do mycia teflonu, aluminium czy tytanu wystarczy tylko szczotka nylonowa lub gąbka oraz płyn do mycia naczyń. Ciepła woda z odrobiną płynu do naczyń sprawi, że resztki tłuszczu zaczną się rozpuszczać, a delikatne szorowanie pozwoli usunąć większe zanieczyszczenia w postaci pozostałości po jedzeniu. Ogromną zaletą modeli  z powłokami zapobiegającymi przywieraniu jedzenia jest łatwość, z jaką można zmyć tłuszcz i osady. Niektóre osoby sugerują, aby przed przystąpieniem do mycia poczekać, aż patelnia stanie się chłodna, ponieważ różnica temperatur może uszkodzić jej powierzchnię. 

Co zrobić w sytuacji, kiedy pozostałości tłuszczu nie chcą się usunąć z powierzchni? Dobrym rozwiązaniem jest namoczenie patelni w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Tak namoczoną pozostawiamy na co najmniej 30 minut, jednak dobrą opcją będzie pozostawienie jej na noc. Po namoczeniu czyścimy patelnię gąbką z niewielką ilością płynu do naczyń. Jeśli tłuszcz nadal nie chce zejść z powierzchni, warto zdecydować się na użycie octu, który pomoże usunąć osad. Do wrzącej wody wlewamy ½ szklanki octu (około 120 ml), a następnie ponownie przystępujemy do czyszczenia za pomocą gąbki z płynem do mycia naczyń. 

 

Czy patelnie grillowe można myć w zmywarce? 

Wiele osób chciałoby sobie ułatwić zadanie i włożyć tłustą patelnię do zmywarki, aby maszyna rozwiązała problem z koniecznością szorowania. Niestety, zarówno patelnie żeliwne, jak i te z nieprzywierającą powłoką nie nadają się do mycia w zmywarce do naczyń. Po myciu w zmywarce żeliwna patelnia może rdzewieć, ponieważ wysoka temperatura i detergent mogą pozbawić ją warstwy ochronnej. W przypadku modeli  z nieprzywierającą powłoką również może wystąpić problem z szybszym zużyciem warstwy ochronnej. Dodatkowo warto pomyśleć o tym, że włożenie tłustej patelni do zmywarki może spowodować zatkanie urządzenia. 

Czy można czyścić patelnię stalowymi gąbkami lub narzędziami? 

Podczas mycia patelni grillowej może pojawić się pokusa, aby sięgnąć po stalową gąbkę lub inne ostre narzędzie, które pozwoli usunąć resztki jedzenia z jej powierzchni. Jednak użycie stalowych, metalowych i ostrych narzędzi może się skończyć uszkodzeniem powłoki. Dotyczy to grillowej patelni żeliwnej oraz modeli wykonanych z aluminium, teflonu czy tytanu. Do mycia powierzchni patelni najbezpieczniej używać miękkich gąbek oraz płynu do naczyń. Wielu producentów płynów do mycia naczyń oferuje dobrej jakości produkty, które radzą sobie z usuwaniem trudnych osadów z tłuszczu powstałych po grillowaniu na patelni. Pamiętajmy, aby podczas czyszczenia być cierpliwym i w razie konieczności powtórzyć proces mycia od początku.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ