Ranking 10 najlepszych blenderów ręcznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Blender ręczny – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Blender to urządzenie, które przyda się w każdej kuchni. Do wyboru mamy modele ręczne lub kielichowe i nie zawsze wiadomo, która wersja spełni nasze oczekiwania. Wersje ręczne są wygodne w obsłudze, łatwe w czyszczeniu i solidnie wykonane, tak jak blender ręczny Bosch ErgoMixx MSM67170. Urządzenie doskonale nada się do przygotowywania soków czy zup kremów. Blender ręczny Braun MultiQuick MQ 7035 Sauce to także godny polecenia produkt, który cechuje się bogatym wyposażeniem i skutecznością. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi pozycjami w rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Poczwórne ostrze sprawia, że produkty siekane bądź rozdrabniane są naprawdę szybko. Dzięki metalowej końcówce blender może być używany nawet do rozdrabniania gorących rzeczy, co ma znaczenie w przypadku przygotowywania na przykład zup kremów czy przetworów.

Wady

Pojemność naczyń w zestawie jest niewielka, przez co przygotowywanie większych porcji jest kłopotliwe. Brak uszczelek przy pokrywkach powoduje chlapanie (jeśli korzystamy z naczyń z zestawu).

Podsumowanie

Model zasługuje na uwagę z racji dużej mocy oraz funkcjonalności. Jeśli szukamy trwałego i solidnego urządzenia, które poradzi sobie zarówno z kruszeniem lodu, jak i ubiciem śmietany, warto dać szansę produktowi marki Bosch.

Drugi wybór

Zalety

Bogato wyposażony zestaw, zarówno w końcówki jak i pojemniki czyni z modelu bardzo uniwersalny przybór kuchenny. Dzięki naprawdę dużej mocy produkty rozdrabniane są szybko i skutecznie, a urządzenie dobrze radzi sobie nawet z twardymi produktami.

Wady

Konsekwencją dużej mocy urządzenia jest jego spora głośność, co przeszkadza niektórym osobom, na przykład w otwartych kuchniach.

Podsumowanie

Blender Braun MultiQuick to prawdziwa gratka dla osób, które oczekują bardzo funkcjonalnego urządzenia mieszczącego się w szufladzie. Wysoka jakość urządzenia, za którą jest ceniony przez użytkowników, pozwala zakładać, że inwestujemy w sprzęt na lata.

Rozważ też

Zalety

Niewątpliwą zaletą blendera jest duża moc, która pozwala na szybkie rozdrobnienie potraw. Nie należy także zapominać o łatwości w obsłudze oraz bardzo wygodnym uchwycie, a także możliwości blendowania gorących potraw.

Wady

Podstawowe wyposażenie modelu jest skromne. W zestawie nie znajdziemy ani dodatkowych pojemników do rozdrabniania, ani wielu końcówek.

Podsumowanie

Ten blender ręczny to dobre rozwiązanie dla osób szukających porządnego i niedrogiego blendera. Jeśli zależy nam na prostym i dobrym blenderze, który ma spełniać swoją podstawową funkcję, warto dać szansę właśnie modelowi marki Eldom.

 

 

10 najlepszych blenderów ręcznych. Opinie w 2024 roku

 

Wybór funkcjonalnych artykułów gospodarstwa domowego to zwykle kłopot. Chcemy, żeby nie tylko odpowiadały naszym potrzebom, ale także były trwałe i wytrzymywały pracę w kuchni, gdzie narażone są na różne czynniki, takie jak wysoka temperatura czy mało służąca urządzeniom elektrycznym woda. Nie inaczej jest z blenderami ręcznymi, których mnogość modeli, mocy i parametrów może przyprawić o zawrót głowy. Być może poniższy ranking pomoże zorientować się w dostępnych modelach i dokonać właściwego wyboru.

 

Blender ręczny Bosch

 

1. Blender Ręczny Bosch ErgoMixx MSM67170

 

Blender z linii ErgoMixx to urządzenie, na które warto zwrócić uwagę, jeśli szukamy porządnego i dobrze wyposażonego blendera. Model charakteryzuje się mocą 750 W, dzięki czemu ma aż 12 prędkości i funkcję turbo. Mocne noże i duża moc pozwalają także na kruszenie lodu, co jest całkiem przydatną funkcją.

Bosch ErgoMixx to dobry blender także z powodu przemyślanych detali odpowiadających za bezpieczeństwo użytkownika, takich jak uchwyt SoftTouch czy ergonomiczny kształt oraz funkcjonalność, za co odpowiada, chociażby spiralny kabel umożliwiający swobodną pracę, system AntiSplash minimalizujący chlapanie czy metalowa końcówka, dzięki czemu można bezpiecznie blendować także gorące potrawy bez ryzyka odkształcenia urządzenia, co czasem zdarza się w przypadku plastikowych urządzeń. 

Użytkownicy do listy zalet blendera dopisują także cichą pracę, co rzadko zdarza się w przypadku tego typu urządzeń. Produkt ceniony jest głównie za solidne wykonanie i moc, a także za łatwość montażu, demontażu i utrzymania urządzenia w czystości.

 

 

 

 

Blender ręczny Braun

 

2. Blender Ręczny Braun MultiQuick MQ 7035 Sauce

 

Ten blender marki Braun wyróżnia się nie tylko prostym, ale bardzo estetycznym wzornictwem, oraz dużą mocą, wynoszącą aż 1000 W. Dzięki mnogości dostępnych funkcji, takich jak mieszanie, miksowanie, rozdrabnianie, szatkowanie, ubijanie oraz blendowanie, jest naprawdę uniwersalnym i przydatnym urządzeniem w każdej kuchni. 

Na uwagę zasługuje także innowacyjna technologia ACTIVEBlade, która dzięki ostrzom poruszającym się w górę i w dół podnosi efektywność rozdrabniania. Oprócz tego producent zdecydował się także na autorskie rozwiązania zwiększające obszar cięcia oraz zmniejszające rozchlapywanie. W zestawie, oprócz odpowiednich końcówek, znajdziemy także dopasowane pojemniki.

Z racji swojej trwałości i solidności wykonania, model test blenderów ręcznych zdaje na piątkę. Jest chwalony za dużą moc, co bezpośrednio przekłada się na szybkość i jakość rozdrabniania produktów. Użytkownicy cenią go także za stabilny i wygodny uchwyt, dzięki któremu łatwo i bezpieczne się z niego korzysta. 

 

 

 

 

Blender ręczny 1000w

 

3. Blender Ręczny Eldom BL210 SWIT

 

Jeśli interesuje Cię dobry i tani blender ręczny, być może ten model jest właśnie dla Ciebie. Pomimo niepozornego wyglądu, jego moc to aż 1000 W. Oprócz tego producent wyposażył go także w ergonomiczny uchwyt oraz specjalną końcówkę do rozdrabniania.

Blender charakteryzuje się pulsacyjną pracą, co dodatkowo podnosi jego efektywność. Użytkownik ma możliwość zmiany prędkości w skali od 1 do 5, a oprócz tego ma także możliwość włączenia funkcji turbo. Urządzenie ma ergonomiczny uchwyt, co ułatwia bezpiecznie korzystanie z blendera. 

Oprócz całkiem imponujących parametrów, jak na blender z tej półki cenowej, serca użytkowników skradł z jeszcze innego powodu – łatwości w czyszczeniu. Chwalony jest jednak także za wygodę w korzystaniu oraz łatwość zdejmowania i montażu poszczególnych końcówek, oraz możliwość używania także w wysokich temperaturach (na przykład w garnku z zupą) dzięki zastosowaniu metalowych, a nie plastikowych końcówek.

 

 

 

 

Blender ręczny Zelmer

 

4. Blender Ręczny Zelmer Lime ZHB4552L

 

Ranking blenderów ręcznych nie obędzie się bez sprzętów Zelmer. Ten model zwraca uwagę niebanalną i estetyczną kolorystyką, jednak to wcale nie z powodu limonkowego koloru jest wartym uwagi produktem. Dzięki całkiem sporej, jak na urządzenie tej klasy mocy, wynoszącej 800 W, z powodzeniem radzi sobie z blendowaniem, miksowaniem, ubijaniem i rozdrabnianiem, co – uwzględniając wyposażenie podstawowego zestawu – czyni z niego bardzo uniwersalne urządzenie kuchenne. 

Końcówkę rozdrabniającą wyposażono w dwuskrzydłowe ostrza, dzięki czemu rozdrabnianie jest naprawdę efektywne. Dzięki wykonaniu jej z metalu może być z powodzeniem używana w wysokich temperaturach, a brak możliwości regulacji prędkości rekompensuje przycisk Turbo. W zestawie znajdziemy także – oprócz końcówek do ubijania, rozdrabniania i trzepaczki – pojemniki o pojemności 800 i 450 ml. 

Opinie o blenderach ręcznych Zelmer, podobnie jak o większości oferowanych przez niego artykułów gospodarstwa domowego, są naprawdę dobre. Użytkownicy cenią model za zasobność zestawu, czyniącej z niego przyrząd kuchenny wielu zastosowań, a także za efektywność i jakość wykonania. Esteci zwracają także uwagę na ładny wygląd i kolorystykę, co jest pewną wartością dodaną w przypadku wyboru właśnie tego modelu.

 

 

 

 

Blender ręczny Philips

 

5. Blender Ręczny Philips Zoodler HR2657/90

 

Philips Zoodler to naprawdę ciekawy produkt, który wyróżnia się dodatkową końcówką zoodle, będącą specjalnym, spiralnym ostrzem do warzyw umożliwiającym rozdrabnianie ich w oryginalne wzory, takie jak spaghetti, sprężynki i wstążki. Ta opcja na pewno spodoba się miłośnikom makaronu z cukinii i ciekawie podanych surówek. Jednak nie jest jedynym powodem, dla którego warto zwrócić uwagę na ten model.

Blender ma moc 800 W, jednak dzięki zastosowaniu różnych autorskich technologii, nie ustępuje niczym mocniejszym, konkurencyjnym modelom. Oprócz będącej już standardem funkcji Turbo, potęgującej efektywność, dodatkiem jest technologia ProMix, bazująca na trójkątnej konstrukcji urządzenia, która pozwala na znacznie szybsze i skuteczniejsze rozdrobnienie produktów. Oprócz tego producent zdecydował się wyposażyć urządzenie w funkcję SpeedTouch ułatwiającą obsługę urządzenia jedną ręką oraz funkcjonalny przycisk ułatwiający montaż i demontaż poszczególnych końcówek.

Użytkownicy chwalą blender za bardzo dobrze wyposażony zestaw (w tym także w przepisy) oraz dużą efektywność. Ceniony jest także za osłonę przeciwrozpryskową, która – co nie zdarza się często – wydaje się całkiem dobrze spełniać swoją funkcję.

 

 

 

 

Blender ręczny 1200w

 

6. Blender ręczny – Zestaw MPM MBL-29/C

 

Blender marki MPM wyróżnia się przede wszystkim mocą wynoszącą aż 1200 W, chociaż na uwagę zasługuje także jego wielofunkcyjność. Dzięki dużej mocy oraz całkiem bogatemu zestawowi akcesoriów możemy z powodzeniem wykorzystać produkt do blendowania, ubijania, rozdrabniania, miksowania, krojenia i mieszania, a także kruszenia lodu. 

W zestawie znajdziemy komplet końcówek do rozdrabniania i ubijania, a także dwa całkiem spore pojemniki o pojemności aż 1000 i 700 ml, w tym jeden przeznaczony specjalnie do rozdrabniania, wyposażony w oś z nożami. W naczyniu do rozdrabniania zdecydowano się na system dwukierunkowych noży, co dodatkowo potęguje jeszcze szybkość i jakość rozdrabniania. Na uwagę zasługuje także system płynnej zmiany prędkości reagujący na siłę nacisku palca użytkownika. 

Ten model przekonał użytkowników nie tylko kuszącą ceną czy rozbudowanym zestawem, ale także swoją wielofunkcyjnością. Użytkownicy chwalą go też za trwałość i jakość wykonania oraz za moc, pozwalającą na skuteczne rozdrabnianie nawet twardych produktów.

 

 

 

 

7. Blender Ręczny Bosch MSM66150

 

Przedstawiamy blender ręczny Bosch MSM66150 z silnikiem o mocy 600 W. Pozwala on na ubijanie, rozdrabnianie i miksowanie składników, a także na kruszenie lodu. Razem z urządzeniem otrzymujemy w zestawie kilka dodatkowych elementów. Są to: Mini rozdrabniacz, końcówka do ubijania, a także pojemnik z miarką.

Urządzenie można pewnie chwycić, co wynika z dobrze wyprofilowanej, pokrytej powłoką SoftTouch rękojeści. Obsługa blendera nie jest trudna, gdyż służą do tego dwa przyciski i pokrętło do regulacji prędkości pracy. Do produkcji sprzętu wykorzystano solidne materiały, które nie mają w składzie BPA ani innych toksycznych substancji.

Konsumenci chętnie kupują blender marki Bosch, ponieważ wyróżnia się efektywnym działaniem. Do jego zalet należy zaliczyć: 12-stopniową regulację prędkości pracy, możliwość mycia w zmywarce (poza blokiem z silnikiem) oraz estetyczny design. To urządzenie, za pomocą którego można rozdrobnić nawet twardsze składniki, pomaga w tym tryb Turbo.

Sprzęt Bosch MSM66150 ma moc 600 W i 12-stopniową, mechaniczno-skokową regulację prędkości pracy. Funkcje, w jakie wyposażono blender to: Ubijanie, miksowanie, mieszanie, rozdrabnianie oraz kruszenie lodu.

 

Zalety

Kompaktowe wymiary: Urządzenie nie jest duże, dlatego nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni na blacie. Ponadto jest ono wygodne w przechowywaniu.

Solidność: Obudowa jest wykonana z materiałów, które wykazują odporność na zarysowania i inne uszkodzenia, w ich składzie nie ma BPA. To bardzo solidny model.

Łatwa obsługa: Do obsługi sprzętu służą dwa umieszczone obok siebie przyciski (jeden do trybu normalnego, a drugi do trybu Turbo), a także pokrętło do regulacji prędkości.

Mycie w zmywarce: Pojemnik do rozdrabniania, mini rozdrabniacz, końcówkę do ubijania i inne elementy można myć w zmywarce. Wyjątkiem jest tylko blok z silnikiem.

 

Wady

Głośna praca: Nie jest to najciszej działający blender. Generuje on duży hałas, zwłaszcza po ustawieniu najwyższej prędkości pracy i podczas kruszenia lodu.

 

 

 

 

8. Blender Ręczny Tefal QuickChef 2w1 HB659838

 

Model Tefal QuickChef 2w1 HB659838 ma wydajny, odporny na awarie silnik o mocy 1000 W. Wyposażono go także w 20-stopniową regulację prędkości pracy. Sprzęt można pewnie chwycić, nawet gdy mamy mokre dłonie, co wynika z dobrze wyprofilowanego, pokrytego antypoślizgową powłoką uchwytu.

Blender ma w zestawie: 0,5 l mini rozdrabniacz, 0,8 l pojemnik, a także wykonaną ze stali końcówkę do rozdrabniania. Urządzenie jest bardzo solidne, wykonano je z trwałych materiałów. Ponadto wszystkie elementy (poza blokiem z silnikiem) można myć w zmywarce i utrzymanie ich w czystości nie powinno być problemem.

Urządzenie jest chwalone przez kupujących za elegancki design, łatwą obsługę, jak również efektywne działanie. Ze względu na dużą moc blender pozwala na szybkie rozdrobnienie twardych składników, w razie potrzeby można wykorzystać tryb Turbo. Wielu osobom podoba się też to, że pokrętło służące do regulacji prędkości jest podświetlone na niebiesko i dobrze widać ustawioną wartość.

Tefal QuickChef 2w1 HB659838 to blender, który służy do: Miksowania oraz rozdrabniania. Moc silnika wynosi 1000 W. To model z 20-stopniową regulacją prędkości pracy.

 

Zalety

Tryb Turbo: Urządzenie jest wyposażone w tryb Turbo. Jest on bardzo dużym ułatwieniem, zwłaszcza gdy musimy rozdrobnić twarde składniki. Po jego włączeniu blender zaczyna od razu pracować z maksymalną prędkością, nie musimy sami jej ustawiać.

Duży pojemnik do miksowania: W zestawie znajduje się 0,8 l pojemnik do miksowania. Jest on wykonany z solidnego plastiku, a ponieważ ma wysokie ścianki, ryzyko przypadkowego zachlapania kuchni jest zmniejszone do minimum.

Miękki uchwyt: Uchwyt blendera jest miękki, pokryto go antypoślizgową powłoką. To sprawia, że dłonie nie ześlizgują się z niego, nawet jeśli są mokre. Sprzęt jest bardzo wygodny w użyciu.

 

Wady

Brakuje trybu pulsacyjnego: Część kupujących przyznaje, że brakuje im trybu pulsacyjnego. Pozwoliłby on na bardziej precyzyjne kontrolowanie stopnia rozdrobnienia składników.

 

 

 

 

9. Blender Ręczny Esperanza Crema EKM004

 

Sprzęt Esperanza Crema EKM004 znalazł się w zestawieniu, ponieważ cieszy się dużą popularnością. Jego moc to 800 W. Urządzenie pozwala na mieszanie, rozdrabnianie oraz ubijanie składników. Dołączono do niego: 1,75 l pojemnik do rozdrabniania, 0,6 l pojemnik do siekania, 2 tarcze tnące, końcówkę do ubijania oraz końcówkę do mieszania.

Za pomocą blendera możemy rozdrobnić nawet orzechy czy mrożone owoce. To bardzo praktyczny model, który jest łatwy w obsłudze. Wynika to z tego, że do sterowania nim służą 2 przyciski umieszczone na rączce. Sprzęt można pewnie chwycić, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Urządzenie zostało docenione przez konsumentów przede wszystkim za cichą pracę. Nie generuje ono bardzo dużego hałasu, nawet po ustawieniu najwyższej prędkości pracy. Ponadto blender ładnie się prezentuje, a jeśli pojawi się taka konieczność, możemy go zamocować i przechowywać na ścianie. Za sprawą takiego rozwiązania można zyskać więcej wolnej przestrzeni w kuchennej szafce.

Blender Esperanza Crema EKM004 wyposażono w silnik o mocy 800 W. Urządzenie ma płynną regulację prędkości pracy. Dostępne funkcje to: Rozdrabnianie, miksowanie, siekanie, tarcie i mieszanie.

 

Zalety

Przydatne elementy w zestawie: Razem z urządzeniem otrzymujemy w komplecie kilka przydatnych elementów. To m.in. 0,6 pojemnik do siekania oraz 2 tarcze tnące.

Komfort użytkowania: Sprzęt jest komfortowy w użyciu, na co wpływa jego lekkość. Ma on też dobrze wyprofilowany uchwyt, z którego nie ześlizgują się dłonie.

Łatwa zmiana końcówki: Do blendera dołączono dwie końcówki: Do ubijania i mieszania. Ich zakładanie nie jest kłopotliwe.

 

Wady

Mało solidna obudowa: Po dłuższym czasie użytkowania na obudowie pojawiają się mało estetyczne przetarcia, a nawet zarysowania. Nie jest ona dostatecznie wytrzymała.

Kłopotliwy montaż na ścianie: Urządzenie jest przystosowane do zawieszenia i przechowywania na ścianie, jednak jego zamontowanie nie należy do łatwych czynności. Trzeba poświęcić na to dużo czasu.

 

 

 

 

10. Blender Ręczny Philips HR2651/90

 

Blender ręczny Philips HR2651/90 o mocy 800 W wyróżnia się zastosowaniem funkcji zmiennej regulacji prędkości. Dzięki temu możemy obsługiwać urządzenie jedną ręką. Aby zwiększyć intensywność jego działania, wystarczy mocniej wcisnąć przycisk na rączce. Sprzęt ma w zestawie: Pojemnik na zupę i bidon na koktajl.

Podczas używania blendera nie należy się obawiać zachlapania kuchni czy ubrania. Skutecznie zapobiega temu umieszczona na ostrzu, specjalna osłona. Urządzenie wykorzystuje innowacyjną technologię ProMix, za sprawą której rozdrabnia składniki nawet 2 razy dokładniej i o 30% szybciej w porównaniu do podobnych sprzętów.

Model marki Philips jest uznawany przez konsumentów za elegancko wyglądający oraz łatwy w obsłudze blender. Pozwala on na szybką wymianę końcówki. Dołączone do zestawu elementy są przystosowane do mycia w zmywarce, co jest bardzo dużym udogodnieniem. W dodatku urządzenie ma kompaktowe wymiary i nie powinno zająć dużo miejsca w szafce.

Sprzęt Philips HR2651/90 służy do miksowania, ubijania oraz mieszania składników. Jego moc wynosi 800 W. To urządzenie wyposażone w mechaniczno-płynną regulację prędkości.

 

Zalety

Technologia ProMix: Sprzęt wykorzystuje nowoczesną technologię ProMix. To oznacza, że wszystkie produkty spożywcze rozdrabniane są o 30% szybciej i do tego 2 razy dokładniej. Możemy bez trudu przygotować zdrowy koktajl czy zupę o kremowej konsystencji.

Obsługa jedną ręką: Blender może być obsługiwany tylko jedną ręką. Na uchwycie umieszczono specjalny przycisk z funkcją SpeedTouch. Wystarczy wcisnąć go mocniej, aby urządzenie zaczęło działać z większą prędkością.

 

Wady

Mało poręczny bidon: W zestawie jest bidon na zdrowe, samodzielnie przygotowane koktajle. Jednak część konsumentów uważa, że jest on mało poręczny, przez co zajmuje dużo miejsca w torebce czy plecaku.

Nie ma trzepaczki: Blender nie został wyposażony w trzepaczkę, dlatego nie możemy wykorzystać go np. do ubijania piany z białek.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki blender ręczny kupić?

 

Wybór artykułów gospodarstwa domowego jest zwykle kłopotliwy i nie inaczej jest w przypadku blenderów ręcznych. Producenci zasypują nas informacjami na temat mocy, końcówek, trybów pracy, ale nie odpowiadają wprost na pytanie, jaki blender ręczny wybrać. Być może poniższy poradnik rozjaśni nieco, co w praktyce kryje się za mocą czy pojemnością naczyń i ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia.

Moc urządzenia

Moc urządzenia to najważniejszy parametr, od którego zależy nie tylko czas potrzebny na rozdrobnienie danego produktu, ale także jakość rozdrobnienia. Nierzadko w przypadku blenderów o mniejszej mocy, lecz z większą ilością kontaktów z wolniej obracającymi się nożami powoduje, że warzywa czy mięso zamiast porządnie rozdrobnione, są zmiażdżoną papką, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaką moc ma nasz produkt, ale nie zawsze najlepszy blender ręczny to ten o największej mocy. Przyjmuje się, że blendery ręczne o wysokiej mocy muszą mieć co najmniej 600 W. Ten typ urządzeń dobrze spisze się, jeśli chcemy przygotowywać duże porcje posiłków, ponieważ nasze gospodarstwo domowe liczy kilka osób, bądź mamy zamiar przygotowywać niestandardowe potrawy. Jeśli natomiast potrzebujemy narzędzia do przygotowania jednej porcji porannego smoothie, nie ma potrzeby przepłacać za moc, która nie będzie nam potrzebna. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko w urządzeniach o większej mocy dostępne są funkcje umożliwiające na przykład miksowanie (które wymaga wygenerowania dużych obrotów) czy kruszenie lodu.

 

Czas pracy urządzenia

Czas pracy urządzenia to parametr związany pośrednio z jego mocą, który należy wziąć pod uwagę jeśli planujemy wykorzystywać blender ręczny do długotrwałego rozdrabniania, czyli na przykład do przygotowywania zup kremów czy przetworów. Oprócz tego, że urządzenie o krótkim czasie pracy może się przegrzewać, co powoduje pewien dyskomfort związany, chociażby z zapachem spalenizny czy nagrzewaniem się urządzenia, ma to także wpływ na jego ogólną trwałość. Dlatego warto przemyśleć, do czego mamy zamiar używać blendera i skonfrontować to z maksymalnym czasem jego pracy.

 

Ostrza

Ostrza to kolejna kwestia pomocna w odpowiedzi na pytanie, jaki blender ręczny jest najlepszy. Oprócz charakterystycznych dla każdego producenta, przeróżnych technologii pozwalających podkręcić efektywność urządzenia do maksimum, jak na przykład zastosowanie dwustronnych ostrz czy zwiększanie powierzchni rozdrabniania, kluczowa jest także jakość powierzchni tnących. Zarówno wykonania, jak i materiału, z jakiego są zrobione. Ostrza ze słabej jakości metali najpewniej będą miażdżyć produkty, zamiast je rozdrabniać – różnica jest analogiczna do krojenia tępym i ostrym nożem. Będą także szybko się tępić oraz odkształcać, na przykład pod wpływem kontaktu z jakimś twardym produktem. Warto także zwrócić uwagę na ilość ostrzy. Dostępne są modele z dwoma nożami, jednak należy mieć świadomość, że nie poradzą sobie, chociażby z kruszeniem lodu czy rozdrabnianiem bakalii.

 

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Komfort i bezpieczeństwo to kolejny ważny parametr, którego nie należy pomijać, zwłaszcza z powodu pozornej oszczędności. Te cechy nie są związane z mocą ani wnętrzem urządzenia, a jedynie z zewnętrznymi dodatkami, którymi charakteryzują się także blendery ręczne w dobrych cenach. Absolutną podstawą jest możliwość swobodnego trzymania urządzenia w jednej dłoni i antypoślizgowy uchwyt, który zabezpieczy przed przypadkowym wyślizgnięciem się urządzenia z dłoni. Ważne jest także, aby móc swobodnie zmieniać tempo pracy urządzenia oraz aby przewód zapewniał nam komfortowe warunki pracy. W praktyce, za najwygodniejsze blendery uchodzą te ze spiralnym kablem, dlatego jeśli wahamy się między dwoma urządzeniami, przyjęcie za decydujące kryterium rodzaju kabla będzie rozsądne. Wybierając blender ręczny, warto także zwrócić uwagę, czy ma on – coraz popularniejsze ostatnimi czasy – zabezpieczenia przed rozpryskiwaniem. W zależności od producenta różnią się one kształtem czy lokalizacją na urządzeniu, jednak ich funkcja jest taka sama – oszczędzić nieco naszego czasu na sprzątanie po gotowaniu.

Dodatkowe akcesoria

Chociaż blendery są urządzeniami przeznaczonymi głównie do rozdrabniania potraw, wraz ze wzrostem ich mocy i popularności wzrasta także ich funkcjonalność i ilość dodatkowych możliwości. Coraz mniej dziwią blendery w zestawie z końcówkami do ubijania białek, mieszania czy kruszenia lodu, a nawet z tak zwanymi temperówkami do warzyw. Jeśli mamy w naszej kuchni na przykład profesjonalny robot kuchenny, wydawanie pieniędzy na funkcje blendera, z których nie będziemy korzystać, wydaje się bezsensowne, jeśli natomiast jesteśmy singlami bądź nie gotujemy dużo, a nasza kuchnia ma ograniczony metraż, być może warto zdecydować się na blender, który okazjonalnie może ubić pianę z białek czy posłużyć za mikser. Podobnie wygląda kwestia możliwości kruszenia lodu – jeśli nie przygotowujemy sami drinków, inwestowanie w urządzenie o większej mocy i z odpowiednią końcówką będzie bez sensu. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaki blender kupić, ręczny czy kielichowy?

Blender przydaje się w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy jest to model ręczny, czy kielichowy. Oba modele mają zalety i wady i przydadzą się w różnych sytuacjach. Wersje ręczne są lekkie i poręczne, zajmują mało miejsca, a do ich użycia nie potrzebujemy dodatkowych naczyń. Urządzenie cicho pracuje i jest łatwe w czyszczeniu, z powodzeniem nada się do miksowania mniejszej ilości składników. Z drugiej jednak strony, użytkownik musi je cały czas trzymać w ręku, co może być męczące. Jest także bardziej niebezpieczny, gdyż noże są odsłonięte. Blender kielichowy lepiej poradzi sobie z większą ilością składników, jest stabilny i łatwy w obsłudze – wystarczy włożyć składniki i włączyć przycisk. Zajmuje jednak więcej miejsca i trudniej go wyczyścić.

 

P2: Co można przygotować przy pomocy blendera?

Przy pomocy blendera można przygotować wiele ciekawych potraw i napojów. Jego użytkownicy najczęściej wykorzystują go do przyrządzania owocowych czy warzywnych koktajli lub smoothie, soków czy sorbetów i musów. Ale to nie jedyne zastosowanie blendera. Przy jego pomocy przyrządzimy domowy majonez, hummus, pastę na kanapki czy masło orzechowe. Urządzenie jest także przydatne do sporządzania alkoholowych drinków. Dodatkowo przy jego użyciu z łatwością wymieszamy ciasto na naleśniki, pokruszymy lód do napojów, posiekamy cebulę bez podrażnienia oczu, ubijemy pianę z białek czy zmielimy kawę lub orzechy.

P3: Jak zrobić sok za pomocą blendera? 

Aby zrobić sok przy pomocy blendera, na początku należy przygotować ulubione owoce lub warzywa – dokładnie je umyć, obrać ze skórki i usunąć pestki. Wrzucamy je do wysokiego naczynia i dolewamy nieco niegazowanej wody mineralnej. Większą ilość wody zastosujmy wtedy, gdy do soku chcemy użyć warzyw liściastych – wtedy będzie je łatwiej miksować. Następnie przy pomocy blendera miksujemy składniki, zaczynając od niskich obrotów i stopniowo je zwiększając. Otrzymamy gęsty mus, który możemy przecedzić przez sitko lub gazę. Gotowy napój przelewamy do szklanki, którą możemy udekorować listkiem mięty lub plasterkiem pomarańczy. 

 

P4: Jak wyczyścić blender ręczny?

Aby blender służył nam kilka lat, należy go regularnie czyścić. Jeśli nie umyjemy urządzenia zaraz po przygotowaniu koktajlu lub soku, resztki jedzenia przykleją się do noży, a te z kolei zaczną rdzewieć. Dlatego bardzo ważne jest mycie końcówki po każdym użyciu, najlepiej pod bieżącą wodą. Do czyszczenia można też wykorzystać kostki lodu. Do wysokiego naczynia włóżmy kostki i pokruszmy je przy pomocy blendera. Lód skutecznie wyczyści noże. Innym sposobem na wyczyszczenie sprzętu jest użycie mydła lub płynu do naczyń. Roztwór z wody i mydła lub płynu wlewamy do naczynia, wkładamy w nie blender i uruchamiamy na 10 sekund. 

 

P5: Jak bezpiecznie używać blendera ręcznego?

Cechą charakterystyczną blenderów ręcznych są odsłonięte noże, które mogą stanowić zagrożenie, gdyż bardzo szybko się obracają i są niezwykle ostre. Aby użytkowanie sprzętu było bezpieczne, musimy zachować środki ostrożności. Podczas blendowania upewnijmy się, że końcówka jest dokładnie zanurzona w miksturze. Jeśli płyn jest gorący, unikniemy w ten sposób poparzeń. Podczas czyszczenia blendera musimy odłączyć go od źródła zasilania. Wtyczkę wyjmijmy z kontaktu także wtedy, gdy urządzenie jest nieużywane. W ten sposób zapobiegniemy jego niechcianego uruchomienia, na przykład przez dziecko. 

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Kaśka

April 24, 2023 at 6:59 pm

U mnie znów sprawdza się blender Ariete. Fajnie działa, wydajnie

Répondre
Julia

April 2, 2022 at 8:09 pm

Polecam blender od Kohersen. Duża moc, pojemność pojemnika, łatwy do wyczyszczenia

Répondre
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

April 4, 2022 at 1:07 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl

Répondre