Blender – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Szukanie blendera może zająć dużo czasu, bo w sklepach jest wiele różnych modeli. Jak wybrać ten najlepszy? Ktore to blendery w dobrych cenach? Skutecznym sposobem jest sugerowanie się opiniami użytkowników. Wiemy, że czytanie recenzji zabiera dużo czasu, dlatego zrobiliśmy to z Ciebie. Analizę zdobytych informacji przedstawiamy w naszym artykule w formie zestawienia z najczęściej polecanymi urządzeniami. Pierwsze miejsce w rankingu zdobył tani i dobry blender ręczny Tefal HB659838 z aż 20 ustawieniami prędkości. Ma on tak zaprojektowaną końcówkę, aby mieszane składniki nie rozpryskiwały się na blacie. Uchwyt pokryto antypoślizgowym materiałem, więc nie ma problemów z utrzymaniem blendera w dłoniach. Drugim urządzeniem plasującym się niemal równie wysoko Bosch MSM67170 750W. To model o mocy 750 W z 12-stopniową regulacją prędkości i funkcją Turbo. Dołączono do niego kilka praktycznych elementów, m.in. trzepaczkę i nóż do kruszenia lodu. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, nie generuje dużego hałasu, a ponadto został wykonany z trwałych materiałów. To dobry wybór dla osób szukających solidnego blendera. Więcej opisów różnorakich modeli zawiera nasz ranking blenderów.
12 najlepszych blenderów. Opinie w 2024 roku
Każdy kto spędza choć trochę czasu w kuchni, wie jak bardzo blender może ułatwić i przyspieszyć gotowanie oraz przygotowywanie dań i napojów. Jaki blender zatem kupić? Żeby ułatwić Ci wybór, zestawiliśmy wszystkie najlepsze blendery w jeden użyteczny ranking.
Tabela porównawcza
1. Blender Ręczny Tefal HB659838
Wiele osób poleca blender ręczny Tefal HB659838 z silnikiem o mocy 1000 W. Radzi on sobie z miksowaniem różnego typu produktów. Co istotne, moc sprzętu można łatwo regulować, a do wyboru jest aż 20 prędkości. Regulator jest podświetlany, więc nie ma problemu z wyborem odpowiednich ustawień.
Blender jest sprzedawany w zestawie z 800 ml pojemnikiem i 500 ml mini rozdrabniaczem. Końcówka jest zrobiona z wysokiej jakości stali nierdzewnej gwarantującej długi czas użytkowania. Sprzęt został tak zaprojektowany, aby skutecznie zapobiegać pryskaniu mieszanych składników na blat kuchenny. Uchwyt blendera jest pokryty przyjemnym w dotyku i antypoślizgowym materiałem zapewniającym pewny chwyt.
Konsumenci, którzy mają ten sprzęt w swoim domu są zadowoleni z efektywności jego działania i jakości wykonania. Urządzenie jest małe i poręczne, dlatego wygodnie się z niego korzysta.
Blender ręczny Tefal HB659838 ma moc równą 1000 W. Do wyboru jest 20 prędkości pracy i tryb pulsacyjny.
Zalety
Mocny silnik: Sprzęt wyposażono w wydajny, efektywnie działający silnik o mocy 1000 W. Dobrze radzi sobie on z rozdrabnianiem różnego rodzaju jedzenia, więc blender można wykorzystać do przygotowywania różnych potraw.
Możliwość dopasowania do potrzeb: Użytkownik ma do wyboru aż 20 prędkości pracy. Co więcej, regulator jest podświetlany, więc łatwiej wybrać odpowiednie ustawienia.
Antypoślizgowy uchwyt: Blender ręczny ma dobrze przemyślany uchwyt. Jest on pokryty specjalnym, antypoślizgowym materiałem, więc można go pewnie trzymać.
Osłona przeciwrozpryskowa: Osoby korzystające z tego sprzętu w swojej kuchni doceniają, że ma on osłonę przeciwrozpryskową. W rezultacie podczas przygotowywania jedzenia na blacie nie pojawiają się składniki z pojemnika.
Wytrzymały kielich: W zestawie znajduje się m.in. plastikowy kielich o pojemności 800 ml. Można w nim zblendować większą porcję jedzenia i nie trzeba się martwić o to, że ulegnie on uszkodzeniu.
Wady
Szybko się nagrzewa: Urządzenie stosunkowo szybko się nagrzewa i czasami konieczne jest robienie przerw w przygotowywaniu posiłków.
2. Blender Ręczny, Mikser Bosch MSM67170 750W
Bosch MSM67170 750W to model, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Jego moc to 750 W, a prędkość pracy można regulować w 12-stopniowym zakresie. Sprzęt wyróżnia się praktycznością i może zastąpić zwykły mikser. Blender ma w komplecie kilka wymiennych końcówek: Do ubijania, do blendowania, a także ostrze do kruszenia lodu.
Sprzęt ma sprężynowy kabel, który jest elastyczny, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Na uwagę zasługuje też miękki, dobrze wyprofilowany uchwyt SoftTouch zapobiegający ześlizgiwaniu się dłoni. Blender ma przycisk Turbo, więc nadaje się do rozdrabniania twardszych produktów spożywczych.
Kupujący uważają, że urządzenie jest poręczne, łatwe w obsłudze i odporne na awarie. Z ich recenzji wynika też, że blender nie generuje bardzo dużego hałasu. Co istotne, końcówka miksująca blendera z pojemnikiem oraz dodatkowe elementy dołączone do zestawu są przystosowane do mycia w zmywarce.
Blender Bosch MSM67170 750W ma silnik o mocy 750 W. Urządzenie waży ok. 1,5 kg, a jego wymiary to: 39,3 cm x 5,5 cm x 6,2 cm.
Zalety
12-stopniowa regulacja prędkości: Prędkość blendera można bez trudu dopasować do swoich potrzeb i twardości umieszczonych w pojemniku produktów spożywczych. Wynika to z 12-stopniowej regulacji.
Wygodna obsługa: Obsługa urządzenia jest wygodna i łatwa. Na obudowie znajdują się dwa przyciski (tryb normalny i turbo), a także pokrętło służące do zmiany prędkości rozdrabniania.
Możliwość mycia w zmywarce: Niemal wszystkie elementy budowy sprzętu, poza samym blokiem z silnikiem, można myć w zmywarce. Utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu.
Ostrze do kruszenia lodu: Za pomocą blendera można szybko przygotować zimne drinki czy mrożoną herbatę. Do zestawu dołączono specjalne ostrze, dające możliwość kruszenia lodu.
Wady
Za niski pojemnik: Pojemnik przeznaczony do miksowania składników za pomocą trzepaczki ma za niskie ścianki. Aby uniknąć zachlapania kuchni czy ubrań, lepiej sięgnąć po wyższą miskę.
3. Blender kielichowy Magic Bullet Nutribullet Pro 900 9 elementów
Warto sięgnąć po model Magic Bullet Nutribullet Pro 900, jeśli chce się przygotowywać zdrowe posiłki np. zielone koktajle czy shake proteinowy po siłowni. Moc blendera wynosi 900 W. W komplecie są 2 kielichy o pojemności 0,9 l i 0,5 l, co umożliwia przygotowanie napoju dla kilku osób. Ostrze ze stali nierdzewnej ma promień 7,5 cm.
Funkcja kruszenia lodu umożliwia wykonanie pysznego, zimnego napoju latem bez obaw o zatarcie silnika. Urządzenie sprawdza się także do blendowania, miksowania czy mielenia. To sprawia, że można sobie przygotować różne napoje, zupy czy polewy. W zestawie można znaleźć wymienne noże, rozdrabniacz oraz przykrywkę. Średnica podstawy wynosi 13,5 cm, a jej wysokość to 20 cm.
Blender Nutribullet jest bezpieczny w użyciu, aby go włączyć poszczególne elementy muszą dobrze do siebie pasować. Blender z kubkiem jest wykonany z trwałych materiałów, dlatego obudowa jest wytrzymała. Użytkownicy twierdzą, że model bardzo łatwo można umyć i zajmuje niewiele miejsca.
Blender Magic Bullet Nutribullet Pro 900 ma moc równą 900 W. Urządzenie ma wymiary 20 cm x 13,5 cm x 13,5 cm.
Zalety
Wykonanie: Ostrza są zrobione ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała. Obudowa jest wykonana z mocnego materiału, w efekcie czego wykazuje dużą odporność na uszkodzenia.
Łatwość czyszczenia: Pokrywki, ostrza oraz kielichy można myć pod bieżącą wodą z płynem lub w zmywarce. Zanieczyszczenia bardzo szybko się zmywają.
Miksowanie: Składniki wrzucone do blendera są skutecznie maskowane, w tym nasiona i łodygi, co pozwala na wydobycie dużej ilości składników odżywczych z pożywienia. Dodatkowo warzywa i owoce nie są podgrzewane, nawet pod szybko działającymi ostrzami, co chroni przed eliminacją witamin i minerałów.
Wymiary: Urządzenie jest niewielkie, dlatego można je łatwo przechowywać. Sprzęt można wygodnie zabierać ze sobą na urlop.
Wady
Szczelność: Zdarza się, że po zamknięciu kielicha i rozpoczęciu blendowania pojawia się niewielka nieszczelność. Zależy to zwykle od właściwego zamknięcia przykrywki, co jest nieco trudne.
4. Blender kielichowy Russell Hobbs Mix & Go Kitchen 21350-56
Ten innowacyjny blender świetnie sprawdzi się do koktajli. Dlatego też w szczególności polecany jest fanom zdrowego odżywiania, którzy często przygotowują sobie do spożycia witaminowe bomby.
Blender bardzo szybko się obsługuje a przenośną butelkę można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Butelki idealnie mieszczą się w uchwytach na napoje w samochodzie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób które żyją w biegu ale jednocześnie dbają o swoje odżywianie.
Butelka jednocześnie zastępuje kielich (obecny w standardowych blenderach), więc mamy dwa razy mniej do mycia i czyszczenia. Pozwala nam to na dużą oszczędność czasu. Urządzenie wyposażone jest w dwa pojemniki z zakrętką o pojemności 600 ml. Mimo stosunkowo niedużej mocy 300 W blender radzi sobie także z kruszeniem lodu.
Pojemniki można bez problemu umyć w zmywarce. Blender Russell Hobbs zbiera fantastyczne opinie w internecie. Jest to must have każdego maniaka zdrowego odżywiania. Urządzenie gwarantuje oszczędność czasu. Poza tym jego niska cena bardzo zachęca do zakupu.
Jeśli szukasz urządzenia do robienia koktajli i smoothie to możemy polecić Russell Hobbs 213050-56, jest to dobry blender do 100 zł.
Zalety
Małe wymiary: Russell Hobbs 213050-56 jest bardzo kompaktowy. Z powodzeniem schowamy go w każdej, nawet małej kuchni.
Dodatkowy pojemnik: Producent dołącza do blendera dodatkowy pojemnik, który może służyć również jako butelka. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza ilość brudnych naczyń, ale dzięki mobilnej butelce przygotowany napój łatwo weźmiemy ze sobą. Nie musimy się też martwić, że podczas podróży zawartość nam się wyleje.
Wady
Brak dodatkowego wyposażenia: Kupując to urządzenie, oprócz dodatkowego pojemnika – butelki, nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów. Model ten nie będzie więc przydatny do rozdrabniania marchewki na surówkę, czy innych zaawansowanych prac kuchennych.
Głośność pracy: Użytkownicy podają, że urządzenie pracuje bardzo głośno. Nie jest więc to dobry sprzęt do robienia porannych soków czy smoothie, gdyż może obudzić cały dom.
5. Blender Stojący Kielichowy Philips HR3652/00
Kielichowy blender stojący Philips HR3652/00 ma moc równą 1400 W i osiąga prędkość 35 000 obrotów na minutę. Wstępnie ustawiony program umożliwia przygotowanie pysznych koktajli. Urządzenie ma też tryb ręczny, który można dostosować zależnie od potrzeb. Do wyboru są różne prędkości, więc blender sprawdza się do miksowania miękkich owoców, jak i twardych warzyw. Sprzęt wykorzystuje technologię ProBlend 6 3D wpływającą pozytywnie na efektywność jego pracy.
Blender jest dostępny w zestawie ze szklanym dzbankiem o pojemności równej 2 l. Pojemnik nadaje się do mycia w zmywarce po odłączeniu od niego części miksującej. W zestawie znajduje się kilka akcesoriów, poza pojemnikiem z miarką jest popychacz i praktyczna pokrywa.
Opisywany przez nas blender stojący Philips HR3652/00 to godne polecenia urządzenie. Sprzęt jest solidnie wykonany i łatwy do utrzymania w czystości. Możliwość korzystania z trybu ręcznego i idealnego dostosowania ustawień do aktualnych potrzeb jest sporą zaletą urządzenia.
Philips HR3652/00 to blender kielichowy o mocy 1400 W. W zestawie znajduje się szklany kielich o pojemności 2 l.
Zalety
Efektywność działania: W modelu wykorzystano technologię ProBlend 6 3D, co daje gwarancję tego, że każdy składnik użyty do przygotowania koktajlu zostanie dobrze zmiksowany.
Łatwa pielęgnacja: Użytkownicy doceniają to, że odłączane części blendera, z wyjątkiem elementu tnącego, można myć w zmywarce. To znacznie ułatwia pielęgnację. Część tnącą wystarczy opłukać po użyciu.
Wady
Szybko się nagrzewa: Z niektórych komentarzy wynika, że urządzenie szybko się nagrzewa i czasami konieczne jest przerwanie pracy.
Głośność pracy: Sprzęt generuje duży hałas, więc korzystanie z niego wczesnym rankiem czy późnym wieczorem nie jest komfortowe.
6. Blender Philips Avance Collection HR1677/90
Blender ręczny Philips to świetna opcja dla wymagającej gospodyni, która lubi ułatwiać sobie pracę w kuchni. Urządzenie posiada wysoką moc silnika (800W), która poradzi sobie ze zmiksowaniem prawie każdego składnika. Opracowana technologia ProMix pozwoliła na funkcjonalne zaprojektowanie kształtu główki blendera ręcznego, który dzięki swojej trójkątnej formie pozwala na lepszy przepływ miksowanych składników.
W konsekwencji przygotowywane przez nas zupy i koktajle są jeszcze gładsze i bardziej aksamitne. Pojemnik o pojemności 1,5 l. czyli tzw. akcesorium robota kuchennego umożliwia multum zastosowań. W młynku możemy siekać, rozdrabniać, szatkować, kroić zarówno warzywa, jak i mięso i sery.
Ten blender kuchenny pozwala także na ubijanie piany, śmietany i majonezu. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Akcesoria i końcówki można odłączyć za pomocą jednego przycisku. Dostosowywanie mocy blendera również odbywa się bardzo intuicyjnie, wystarczy mocniej przycisnąć przycisk by zwiększyć obroty urządzenia.
Według wielu opinii jest to najlepszy blender ręczny. Użytkownicy bardzo cenią sobie jego ergonomiczny kształt oraz bardzo solidne i estetyczne wykonanie. Wysoko oceniania jest także jego wielofunkcyjność.
Przez swoich użytkowników Philips HR 1677/90 jest określany, jako najlepszy blender w 2024. Znany producent gwarantuje dobrą jakość sprzętu. Dodatkowo kupując to urządzenie w zestawie znajdziemy wiele dodatków.
Zalety
Technologia ProMix: Jest to technologia miksowania, która pozwala na szybsze i bardziej dokładne wymieszanie składników. Wykorzystuje ona trójkątny kształt, który zapewnia lepszy przepływ i najwyższą wydajność.
Funkcja SpeedTouch: Funkcja ta pozwala na łatwiejsze sterowanie urządzeniem. Dzięki SpeedTouch ustalamy prędkość pracy jednym przyciskiem. Gdy włącznik naciśniemy mocniej, blender będzie pracować szybciej. Natomiast jak zwolnimy nacisk, sprzęt zwolni obroty. Za pomocą tej funkcji możemy również skorzystać z trybu turbo.
Bogate wyposażenie: Kupując ten blender w zestawie otrzymamy: końcówkę do miksowania, końcówkę do ubijania, ostrze do rozdrabniania oraz tarcze do krojenia i ścierania. Oprócz tego w komplecie producent sprzedaje dzbanek o pojemności 1200 ml i akcesorium robota kuchennego o pojemności 1,5 litra.
Wysokiej jakości ostrze: Ostrze, w które to urządzenie zostało wyposażone zostało pokryte tytanem. Jest ono sześciokrotnie twardsze od stali. Nie musimy się więc obawiać, że przy częstym użytkowaniu nóż szybko się stępi.
Osłona przeciwrozpryskowa: Wbudowana osłonka przeciwrozpryskowa to bardzo wygodne rozwiązanie. Zapobiegnie ona rozchlapywaniu mieszanych przez nas potraw po całej kuchni. Zwłaszcza tych rzadszych.
Wady
Wysoka cena: By zostać właścicielem tego zestawu musimy przygotować się na koszt rzędu 400 – 450 zł.
7. Blender stołowy Bosch SilentMixx MMB43G2B
Blender Bosch MMB43G2B to niezawodny i solidny sprzęt, który przyda się w każdej kuchni. Możesz przygotować w nim zupę, koktajl czy doskonałe smoothies. Dzięki systemowi SilentMixx jest to najcichszy wśród wszystkich blenderów Bosch. Model ma pięć ustawień prędkości, a także funkcję Pulse, dzięki której można w pełni kontrolować pracę urządzenia i dostosować tryb do rodzaju miksowanych produktów.
Blender Bosch z łatwością poradzi sobie zarówno z miękkimi warzywami, ziołami jak i orzechami czy lodem. Zaletą jest także wysokiej jakości nóż ze stali szlachetnej, który nie tępi się nawet podczas intensywnej pracy i przez lata będzie spełniał swoją funkcję.
Aby użytkowanie blendera było prostsze, zastosowano system KlickKnife. Dzięki niemu wyjmiesz nóż jednym kliknięciem. Ostrze jest również przystosowane do mycia w zmywarce. Nowoczesne wzornictwo wyróżnia blender Bosch na tle podobnych produktów. Trwałe materiały i dbałość o najwyższą jakość najdrobniejszych detali sprawia, że sprzęt jest jednym z najczęściej wybieranych sprzętów tego typu. Opinie o blenderach marki Bosch są pozytywne, dlatego warto zdecydować się na wybór tego poręcznego sprzętu.
8. Braun Blender Kielichowy JB 5160
Blender Braun JB5160.BK to profesjonalne urządzenie, wyposażone w najnowocześniejszą technologię. Dzięki niemu codzienne gotowanie będzie przyjemnością. Wygodna i poręczna forma, moc 1000 W oraz 11 prędkości pracy zapewnia doskonałe efekty blendowania.
Dzbanek wykonany ze szkła Thermo Resist umożliwia miksowanie produktów w każdej temperaturze. Z łatwością przygotujesz zupy, sosy, świeże dressingi do sałatek, musy, kremy, puree i oczywiście owocowe koktajle, co potwierdzają pozytywne oceny konsumentów.
Niezawodny i mocny silnik jest wyposażony w system wyciszający szumy, w efekcie pracuje cicho. Ważną zaletą blendera Braun jest ułożenie ostrzy w sposób umożliwiający pionową i poziomą rotację składników. Koktajle i musy są aksamitne i gładkie, a produkty nie blokują się w ostrzach podczas blendowania.
9. Blender kielichowy Zelmer SB1000
Mikser kielichowy Zelmer SB1000 ma podświetlany elektroniczny panel sterowania. Silnik o mocy 750 W bez problemu poradzi sobie z rozdrabnianiem i siekaniem najróżniejszych produktów. od miękkich owoców, po nasiona i orzechy. Blender Zelmer poradzi sobie nawet z kruszeniem lodu. Mikser ma 5 prędkości obrotowych, a także funkcje TURBO, PULSE i ICE.
Przy jego pomocy z łatwością przygotujesz mleczne koktajle, rozdrobnisz warzywa i mięso, a nawet przygotujesz posiłki dla dzieci. Dzbanek o pojemności 1,5 l został wykonany z hartowanego szkła, dzięki czemu nadaje się do przygotowania zup czy sosów.
Model wyróżnia nowoczesny design, który będzie pasował do każdej kuchni. Wiele osób uważa, że to solidny i ładny sprzęt, który świetnie wygląda na kuchennym blacie.
10. Philips blender kielichowy HR3655/00 Avance Collection
Wysokoobrotowy blender Philips Avance Collection HR3655/00 z zastosowaną technologią ProBlend 6 3D ma moc 1400 W, która generuje do 35 000 obrotów na minutę. Umożliwia to miksowanie owoców, warzyw, nasion orzechów, a nawet kruszenie lodu. Koktajle i kremy są gładkie i delikatne, bez niedokładnie zmiksowanych elementów.
Aby korzystanie ze sprzętu było prostsze, ma on funkcję ręcznego dobierania szybkości blendowania. Możesz samodzielnie zdecydować, jaką konsystencję chcesz uzyskać. Możliwe jest również użycie kilku stałych programów. Zrobienie koktajlu wymaga wówczas kliknięcia. Szklany dzbanek pomieści 2 litry napoju. Za jednym razem przygotujesz smoothie dla całej rodziny.
Duża pojemność dzbanka, wydajna praca silnika oraz wytrzymałe elementy sprawiają, że sprzęt jest pozytywnie oceniany przez wielu kupujących.
11. Russell Hobbs 23180-56 Blender kielichowy
Blender Russell Hobbs Nutri Boost 23180-56 pomoże Ci cieszyć się zdrowym jedzeniem, i oszczędzić mnóstwo czasu. Jest to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem. Russell Hobbs blender w wyposażeniu ma ząbkowane ostrze do ścierania sera, siekania orzechów czy mielenia ziaren kawy. W efekcie możesz znakomicie bawić się w kuchni i odkrywać nowe połączenia smakowe.
Nutri Boost umożliwia zrobienie pysznych koktajli, krojenie cebuli bez ani jednej uronionej łzy, a nawet zmielenie świeżej kawy czy przypraw (za pomocą dołączonego do zestawu młynka). Ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej i gwarantują równomierne rozdrobnienie nawet twardych produktów. Większość elementów zestawu możesz bez trudu umyć w zmywarce, co znacznie zaoszczędzi twój czas.
Mikser ma tryb pracy ciągłej i pulsacyjnej, dzięki czemu możesz lepiej kontrolować rozdrobnienie produktów. Bardzo ważnym zabezpieczeniem jest blokada przy niewłaściwym złożeniu. Mikser uruchamia się jedynie, gdy ostrza i pozostałe elementy znajdą się we właściwym położeniu, co doceniło wielu rodziców.
12. Tefal blender BL985A31 Ultrablend Boost Vacuum
Blender wysokoobrotowy TEFAL Ultrablend Boost Vacuum BL985A31 z dwoma kielichami: jednym z termoodpornego szkła, a drugim wykonanym z wysoce wytrzymałego tworzywa Tritan umożliwia przygotowywanie zarówno dań na ciepło, jak i na zimno.
W mikserze zastosowano 6 ostrzy ze stali nierdzewnej, a także silnik o mocy aż 1300 W. Takie połączenie pozwala uzyskać gładką konsystencję miksowanych składników Blender wysokoobrotowy wyposażono również w innowacyjną technologię, która odpompowując powietrze z kielicha przed blendowaniem minimalizuje jego wpływ na składniki.
Model ma aż 10 programów automatycznych (zupa, smoothie, mus, kompot, ciepły sos, mleko, koktajl mleczny, kruszenie lodu, orzechy i sorbet). Gwarantuje to najlepszy smak potraw. Według kupujących urządzenie jest solidne i niezawodne, a do tego łatwo się je obsługuje.
Przewodnik zakupowy – Jaki blender kupić?
Choć historia blendera nie jest długa, to opinie o blenderach mówią, że trudno znaleźć w kuchni bardziej przydatne urządzenie. W 1922 roku, mieszkający w Stanach Zjednoczonych Polak Stefan Popławski wymyślił urządzenie do przygotowywania mlecznych koktajli. W 1932 roku opatentował je. Składało się ono z pojemnika, na dnie którego były umieszczone noże napędzane silnikiem elektrycznym.
Do dziś blender kielichowy jest kopią urządzenia Popławskiego. Obecnie mamy do wybory dwa rodzaje blendera: ręczny i kielichowy. Oba służą do rozdrabniania jedzenia. Za pomocą tego urządzenia zmiksujemy zupę, przygotujemy koktajl, zmielimy orzechy, zmiksujemy twaróg, czy posiekamy cebulkę. W zasadzie można użyć go to wszelkich prac kuchennych, jakie nam podpowie wyobraźnia kulinarna. Blender ręczny zajmuje mniej miejsca i z zasady jest to urządzenie, które trzyma się w dłoni podczas obróbki żywności.
Może być wyposażony tylko w nożyk, lub posiadać różne wymienne końcówki. Natomiast blender kielichowy, to urządzenie zawierające naczynie, na dnie którego mamy końcówki tnące, mieszające, czy miksujące, i do niego wkładamy produkty do obróbki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po włączeniu pracuje bez udziału operatora. Najbardziej zaawansowaną wersją będzie blender gastronomiczny do użytku profesjonalnego. Sprawdźmy, na jakie cechy należy zwracać uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Jaki blender kuchenny wybrać, aby służył długo i bezawaryjnie.
Urządzenie ręczne czy stacjonarne?
To jest podstawowe pytanie, bo też i sposób użytkowania obu tych rodzajów urządzeń różni się. Oba modele można kupić z wieloma końcówkami spełniającymi różne kuchenne zadania. Blender ręczny zajmuje znakomicie mniej miejsca, niż kielichowy. Ma też wyjątkową zaletę – można go używać bezpośrednio w naczyniu obecnie wykorzystywanym do przygotowania potrawy. Np. zupę miksujemy w garnku, w którym się gotuje, koktajl przygotujemy w dzbanku, w którym będzie przechowywany, etc.
Dzięki takiemu rozwiązaniu do mycia, obok noży czy mieszadeł, pozostaje jeden element. Kupując blender ręczny, warto się do niego „przymierzyć” i sprawdzić jak się trzyma w dłoni, czy jest poręczny, czy nie za ciężki, czy się z dłoni nie wyślizguje. Natomiast urządzenie stacjonarne, choć zwykle droższe, to również ma większe możliwości. Często jest to blender wielofunkcyjny. Może posiadać kilka misek (kielichów) w zależności od przeznaczenia, kilka końcówek mieszających i tnących. Taki model po włączeniu pracuje samodzielnie i nie wymaga naszej uwagi do skończenia pracy. Zatem w tym czasie możemy wykonywać inne czynności. Często też blendery stacjonarne mają większą moc, dzięki czemu nadają się do rozdrabniania twardszych substancji. Nierzadko można kupić nawet blender o mocy 1000 W. Bardzo ważna też rzecz – sprawdzić czy w naszej kuchni znajdzie się wystarczająco dużo miejsca do przechowania blendera kielichowego.
Moc i obroty blendera
Nie łatwo jest odpowiedzieć na pytanie: jaki jest najlepszy blender? Czy zawsze powinniśmy się kierować zasadą, że im większa moc blendera tym lepiej? Jak wykazuje test blenderów, model ręczny przeważnie ma mniejszą moc, zaczynającą się od 170 W i sięgającą nawet do 900 W. Urządzenia stacjonarne posiadają moc od ok. 600 W do nawet 1500 W. Przed zakupem urządzenia należy się zastanowić, jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli kupujemy je, aby przecierać zupki dla niemowlęcia wystarczy nam moc 300 – 400 W.
Jeśli natomiast mamy zamiar z tego urządzenia korzystać przy wszelkich kuchennych czynnościach, jak np. wyrabianie ciasta, kruszenie lodu, rozdrabnianie migdałów, bezwzględnie powinniśmy się zastanowić nad większą mocą. Warto też pamiętać, że im większa moc blendera, tym wyższa jego cena. Wiadomo też, że urządzenia te, aby skutecznie rozdrabniać pokarm, muszą być wyposażone w silniki wysokoobrotowe.
Na ogół jest to ok. 20 tys. obrotów na minutę. Jednak blendery kielichowe z zasady są wyposażone w mechanizm regulacji prędkości. Blendery ręczne coraz częściej również taką regulacje posiadają, zwykle znajduje się ona w rączce, a w nowszych urządzeniach prędkość można regulować stopniem nacisku na przycisk.
Urządzenie plastikowe, czy metalowe
Na ogół rączka blendera jest wykonana z tworzywa sztucznego, lub połączenia metalu i plastiku. Ale blendery kielichowe możemy znaleźć o bardzo różnym designie. Mogą być wykonane z plastiku, lub metalu, albo być połączeniem tych dwóch materiałów. Generalnie urządzenia zbudowane z bardziej wytrzymałych materiałów, jakimi są różne metale, są z zasady urządzeniami droższymi.
Ale też i mają wiele zalet. Taka konstrukcja jest zawsze bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, elementy się nie odkształcają i nie odbarwiają, a ich mycie nie sprawia problemu. Ale też w przypadku blendera ręcznego, który ma solidny metalowy kielich, należy się zastanowić, czy nie będzie on za ciężki i czy damy go radę utrzymać tak długo, jak wymaga pełne zmiksowanie potrawy. Z kolei plastikowe kielichy mogą nie być odporne na bardzo gorące potrawy, mogą matowieć pod wpływem temperatury, odkształcać się i zabarwiać kolorem miksowanych warzyw.
Akumulatorowy czy przewodowy
O ile blendery kielichowe są dostępne jedynie jako przewodowe, zasilane z gniazdka, o tyle urządzenia ręczne możemy kupić również jako blender bezprzewodowy – akumulatorowy. Brak plączącego się przewodu można uznać za duży atrybut, jednak należy przyglądnąć się również wadom takiego rozwiązania. Blender akumulatorowy na ogół nie ma większej mocy niż 200W, a także tryb pracy, w zależności od modelu może być do kilkudziesięciu minut na jednym ładowaniu. Jeśli takie opcje są dla nas wystarczające, to należy jedynie sprawdzić, czy takie urządzenie z dodatkowym akumulatorem w rączce nie będzie dla nas za ciężkie podczas pracy i czy znajdziemy dogodne miejsce do jego ładowania.
Końcówki blendujące
Podstawowym i najważniejszym wyposażeniem każdego blendera jest jego nóż. W większości wypadków jest to nóż dwuskrzydłowy. W niektórych, droższych modelach można spotkać nóż czteroskrzydłowy, lub dwa noże. Od jakiegoś czasu producenci oferują możliwość wymiany noża w blenderach ręcznych. Otrzymujemy wtedy kilka różnych końcówek, każda dedykowana do innej czynności.
Możemy znaleźć noże tnące w dwóch kierunkach, zarówno w pionie, jak i w poziomie, co nie tylko przyspiesza proces rozdrabniania, ale też zwiększa ilość produktów, które mogą być rozdrabniane za pomocą blendera. Producenci prześcigają się w ilości i rodzajach końcówek, dostępne są takie modele jak blender wysokoobrotowy, czy blender prózniowy, czyniąc z tego urządzenia wielozadaniowy robot kuchenny. Ale też bądźmy czujni, bo nie wszystkie końcówki są praktyczne, a część z nich nie spełnia funkcji im przypisanej. Część producentów w imię wszechstronności ich urządzenia produkują końcówki nieprzydatne. Najważniejszymi elementami dodatkowymi do blenderów stacjonarnych będą pojemnik do mini malaksera, w którym przygotujemy sałatkę czy koktajl.
Kielichy takie są zazwyczaj o pojemności o 1,5 litra. Kolejną przystawką jest szatkownica. Kroi ona warzywa i owoce w plastry, nadaje się także do rozdrabniania orzechów. Trzepaczka to przydatna końcówka do przygotowania deserów. Przystawka do puree szybko i sprawnie rozdrobni nam ziemniaki, groch, fasolę i inne. Natomiast tarcza do frytek przyda się amatorom tej potrawy. Warto więc się zapoznać ze wszystkimi opcjami wyposażenia dostępnych nam urządzeń do kupienia, aby wybrać blender w dobrej cenie i z odpowiednim wyposażeniem dodatkowym.
Jak używać blendera?
Użycie blendera to sposób na skrócenie czasu przygotowywania posiłków i deserów. Wszystko przez to, że z pomocą takiego sprzętu szybko ubijemy pianę z białek, zmiksujemy zupy, a nawet pokruszymy lód. Kupiłeś blender i nie wiesz, jak się go obsługuje? Nie martw się. Dla osób, takich jak Ty przygotowaliśmy kilka porad o sposobie użytkowania tego typu urządzeń.
Wybór prędkości obrotowej
Po umieszczeniu w pojemniku sprzętu wszystkich składników musimy dobrać prędkość obrotową tak, aby nie zepsuć urządzenia ani nie doprowadzić do jego przegrzania. Niektórzy użytkownicy od razu ustawiają maksymalną liczbę obrotów blendera w przekonaniu, że w ten sposób uda im się szybko zmiksować nawet bardzo twarde artykuły spożywcze, przykładowo orzechy. Tego błędu należy jednak unikać, jeśli zależy nam na tym, aby zakupiony sprzęt działał długo i niezawodnie. Zaleca się, aby początkowo mieszać składniki na najniższych obrotach, a kiedy ich konsystencja stanie się bardziej płynna, możemy zwiększyć prędkość. Warto też sięgnąć po temper, czyli tłoczek przeznaczony do popychania blendowanej żywności do środka kielicha (zwykle jest dołączony do zestawu).
Zbyt wysoka prędkość obrotowa sprawia, że ostrza blendera szybko się nagrzewają. To może doprowadzić nie tylko do ich uszkodzenia, ale i zmienić smak przyrządzanej potrawy. Niektóre artykuły spożywcze są wrażliwe na gwałtowną zmianę temperatury i mogą stracić wszystkie walory zdrowotne, czyli witaminy i minerały (dotyczy to w szczególności owoców i warzyw).
Kiedy włączyć opcję pulsacji?
Nowoczesne blendery zwykle wyposażone są w opcję pulsacji, która pozwala na kontrolę stopnia zmiksowania składników w pojemniku. Warto wykorzystać tę funkcję, jeżeli zależy nam na tym, aby nie zblendować produktów spożywczych na zbyt małe kawałki. Poza tym pulsacja skutecznie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się ostrzy i silnika.
Dodawanie wody do blendowanych składników
Wśród najczęściej popełnianych błędów w użytkowaniu blenderów doświadczeni kucharze wymieniają unikanie dodawania wody do przygotowywanej potrawy. Nawet jeśli nie przyrządzamy owocowego koktajlu, tylko rozdrabniamy zioła, warto do pojemnika wlać odrobinę wody. W ten sposób szybciej wszystko zblendujemy, gdyż ostrza z łatwością dotrą do wszystkich składników.
Kiedy pojawi się zapach spalenizny
Przy pierwszym użytkowaniu blendera często pojawia się charakterystyczny zapach, który stosunkowo szybko się ulatnia. Jeżeli jednak po dłuższym czasie użytkowania sprzętu poczujemy spaleniznę, należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie. Jest to sygnał, że przegrzaniu ulega elektronika blendera, a nieprzerwanie pracy może doprowadzić do poważnej awarii.
Większość urządzeń jest wyposażona w specjalne zabezpieczenie, które automatycznie wyłącza sprzęt w momencie, gdy nagrzeje się do bardzo wysokiej temperatury. Jednak proste i tanie blendery mogą nie mieć takiego zabezpieczenia, dlatego nie należy ignorować nieprzyjemnego zapachu powstającego podczas miksowania.
Jak używać blendera, aby długo nam służył?
Żeby wydłużyć żywotność blendera, należy pamiętać nie tylko o opisanych wyżej wskazówkach, ale również o konieczności dokładnego mycia sprzętu. Po każdym użyciu urządzenia konieczne jest wyczyszczenie wszystkich zabrudzonych elementów. Wbrew pozorom, nie zajmuje to dużo czasu. Wystarczy do pojemnika wlać ciepłą wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń, zakryć go i włączyć blender na kilka sekund. Po opróżnieniu kielicha trzeba przepłukać go pod bieżącą wodą i osuszyć (tak, aby woda nie spływała i nie zbierała się w podstawie pojemnika).
Po zapoznaniu się z poradnikiem z łatwością odpowiesz na pytanie: jaki blender jest polecany przez użytkowników? Mamy nadzieję, że przedstawione w tej części artykułu informacje rozwiały Twoje wątpliwości na temat prawidłowego sposobu użytkowania urządzenia.
FAQ
P1: Jak wyczyścić blender?
Staranne czyszczenie blendera każdorazowo po użyciu da nam pewność, że nie ulegnie on szybko awarii i będzie niezawodnie działać przez dłuższy czas. Jeśli mamy urządzenie ręczne, najlepiej od razu je wypłukać. Możemy też napełnić wodą kubek miksujący, dodać niewielką ilość płynu do naczyń, a następnie uruchomić końcówkę blendującą. Podobnie możemy wyczyścić sprzęt kielichowy (niektóre modele są wyposażone nawet w specjalny program czyszczenia). Chcąc usunąć resztki jedzenia z zakamarków, np. przy ostrzu, można wykorzystać do tego kostki lodu. Wystarczy włożyć je do pojemnika, a następnie włączyć blender i spróbować je rozkruszyć.
P2: Jaką moc powinien mieć blender?
To, jaką moc powinien mieć blender, w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia. Jeśli urządzenie zamierzamy wykorzystywać głównie do rozdrabniania miękkich składników spożywczych i przygotowywania np. zupek dla dziecka, prawdopodobnie wystarczający okaże się model z 300 czy 400 W silnikiem. Niemniej jednak blender przystosowany także do kruszenia lodu czy rozdrabniania np. marchewki lub innych, twardych produktów spożywczych, powinien mieć większą moc. Maksimum w przypadku urządzeń ręcznych to ok. 1000 W, a sprzętów kielichowych nawet 2000 W. Aby nie żałować dokonanego wyboru, powinniśmy dobrze przemyśleć, dlaczego chcemy kupić blender.
P3: Co to jest blender?
Blender to jedno z urządzeń kuchennych, które wciąż zyskuje na popularności. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt służy do blendowania produktów spożywczych. Pozwala on na szybkie przygotowanie m.in. zdrowych koktajli owocowo-warzywnych, zupek dla niemowląt, a niekiedy również umożliwia posiekanie ziół czy pokruszenie lodu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje blenderów: Ręczne i kielichowe. Większość tego typu urządzeń jest zasilana sieciowo, jednak w ofercie niektórych marek można znaleźć też modele akumulatorowe, ładowane np. z USB. Co ciekawe, coraz częściej rezygnujemy ze zwykłego miksera właśnie na rzecz blendera. To odpowiedni wybór dla osób, które rzadko pieką ciasta czy ciasteczka, gdyż znacznie częściej przyrządzają zupy o kremowej konsystencji, koktajle i smoothie.
P4: Jak naprawić blender?
Jedną z najczęściej pojawiających się usterek w blenderze jest stępienie noży powodujące mniej efektywne rozdrabnianie składników. Możemy samodzielnie wymienić element tnący, gdyż nie jest to bardzo skomplikowana czynność (wystarczy znaleźć i kupić nóż pasujący do danego urządzenia). W sytuacji, gdy ze sprzętu zaczyna wyciekać woda czy sok z blendowanych produktów spożywczych, powinniśmy jak najszybciej wymienić uszczelkę. Są też usterki, których usunięcie lepiej powierzyć profesjonalistom, to np. uszkodzony kabel zasilający czy zepsute sprzęgło. Jeśli do nich dojdzie, należy zanieść blender do autoryzowanego serwisu.
P5: Ile kosztuje blender?
Na popularność blenderów wpływa nie tylko ich użyteczność, ale też stosunkowo niska cena. Tak naprawdę każdy z nas może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, gdyż nie powinno to nadwyrężyć domowego budżetu. Serwis Allegro oferuje blendery średnio od 100 zł do ok. 600 zł, dotyczy to w szczególności modeli ręcznych. Jednak trzeba pamiętać, że na cenę blenderów istotny wpływ ma producent, ilość dostępnych funkcji oraz moc silnika. Bardzo mocne sprzęty renomowanych marek, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania, niekiedy kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Takie modele są oferowane w sklepach Media Markt czy Media Expert, w których blendery to spora część oferty. Są one bardzo praktyczne, ale tańsze urządzenia również są przydatne w kuchni i ułatwiają przygotowywanie posiłków. Tanszy blender znajdziemy w sklepie Lidl lub Biedronka.
Dodaj komentarz
4 KOMENTARZ
December 26, 2022 at 12:56 pm
Kupiony dla siostry blender multifunkcyjny ręczny Ariete 898. Opinia siostry? Genialne urządzenie i jest bardzo zadwolona 🙂 kierowałem się mocą i tym, że ma 10 programów i ogólnie dobre opinie
Répondre
January 21, 2023 at 2:24 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl
Répondre
June 23, 2021 at 6:27 pm
Podoba mi się ten blender kielichowy stojący philips, ale zastanawiam się także nad blenderem zwilling uniwersalnym. W plihipsie jak mnie hałas nie odstrasza, to jednak to nagrzewanie się urządzenia jest zastanawiające. A zwilling ma piękny wygląd i z tego co czytam nie ma żadnych zażaleń na niego
Répondre
July 4, 2021 at 5:09 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół KuchennePrzyrządy.pl
Répondre