Tradycyjne grzyby marynowane
- 1 kg borowików lub podgrzybków (możemy również pomieszać dwa rodzaje ze sobą)
- 3/4 szklanki octu
- 3 szklanki wody
- 3 łyżki stołowe soli
- 1 marchew
- 3 łyżki cukru
- 4 liście laurowe
- Ok. 10 ziaren ziela angielskiego i pieprzu (niezmielonego)
- 1 łyżka gorczycy
Początek jesieni w wielu domach to wspaniały czas grzybobrania. O świcie udajemy się do lasu w celu znalezienia najlepszej „zdobyczy”. Aby zatrzymać wspaniałe smaki i delektować się nimi zimą, kuchnia polska poleca grzyby w occie, które sprawdzą się nie tylko jako dodatek do wielu dań, ale również będą smakowitą przekąską w ciągu dnia.
Marynowanie grzybów leśnych wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Nieco więcej czasu może zająć przygotowanie głównego składnika, ponieważ niezbędne jest jego dokładne umycie oraz oczyszczenie i niekiedy pokrojenie na mniejsze kawałki. Z tego względu najlepiej wybierać tylko niektóre odmiany, jak np. borowiki, podgrzybki czy też mniejsze kurki. Grzyby w occie proporcje muszą mieć odpowiednie, które pozwolą nie tylko na wyśmienity smak, ale również sprawią, że przetwory przechowamy całą zimę w spiżarni. Kluczowa jest również zalewa oraz pozostałe przyprawy, ponieważ to one wzbogacają i wydobywają smak grzybów.
Grzyby marynowane — sposób przyrządzania
Do przygotowania przetworów niezbędne są zawsze duże naczynia, np. garnki Ambition. Ich odpowiednia wielkość pozwoli nie tylko na podgotowanie większej ilości grzybów, ale również znacznie skróci czas późniejszej pasteryzacji. Każdy sprawdzony przepis na grzyby w occie, bez względu na rodzaj i ilość przypraw, w pierwszej kolejności wymaga przygotowania zalewy, dlatego do garnka należy wlać wodę i dodać do niej cukier. Grzyby marynowane w occie, w celu wydobycia bogatego smaku i aromatu, wymagają użycia niektórych przypraw. Z tego względu w naszym naczyniu umieszczamy dodatkowo liść laurowy, ziele angielskie, ziarna pieprzu oraz gorczycę. Całość gotujemy przez parę minut, po czym dolewamy ocet i po chwili wyłączamy palnik. Zalewa do grzybków marynowanych jest już gotowa, a w kolejnym etapie należy zająć się przygotowaniem składnika bazowego. Grzyby dokładnie sprawdzamy i płuczemy nawet kilka razy pod bieżącą wodą. Warto wybierać najmniejsze okazy, ponieważ tylko wtedy borowiki lub podgrzybki w occie osiągną niepowtarzalny smak. Grzyby umieszczamy w garnku z osoloną wodą i doprowadzamy je do wrzenia. Po ok. 10 minutach odlewamy wodę, a grzyby odsączamy na sitku. Często zastanawiamy się, jak długo gotować grzyby do marynowania. Musimy wówczas pamiętać, że mają one jedynie lekko się podgotować. Długi czas we wrzątku sprawi, że nasze borowiki w occie nie będą chrupkie i zamiast optymalnej twardości osiągniemy rozgotowane kapelusze, które nie będą smaczne. Kiedy wiemy już, ile gotować grzyby do marynowania, trzeba także zwrócić uwagę na gatunek głównego składnika, ponieważ każdy z nich wymaga innego traktowania, np. maślaki potrzebują obrania ze skórki, a kurkom wystarczy zaledwie 5 minut wrzenia.
Marynowanie grzybów w occie wymaga odpowiedniego przygotowania słoików. Naczynia oraz wieczka muszą być idealnie czyste i osuszone, a najlepiej wyparzone. Tylko taki zabieg zapewni nam długie i bezpieczne przechowanie przetworów. Kiedy słoiki czekają już na napełnienie, w międzyczasie obieramy marchewkę i kroimy ją w plasterki. Warzywo przekładamy do szklanych naczyń, do których wkładamy również gorące grzyby. Słoiki zapełniamy do ok. 3/4 pojemności. Marynata do grzybów w occie, którą wlejemy do składników, musi być gorąca, dlatego, kiedy przygotowujemy ją wcześniej i zdąży już wystygnąć, należy ją ponownie doprowadzić do wrzenia. Napełnione słoiki od razu mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem, jak mówi każdy przepis babci. Grzyby w occie, jakie znamy z dzieciństwa, wymagają pasteryzacji, która w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania przetworów w domowej spiżarni przez długi czas. Z tego względu słoiki należy umieścić w szerokim garnku wyłożonym dwiema ściereczkami i wypełnionym wodą. Jej ilość powinna zajmować 1/3 naczynia, ponieważ w innym wypadku ciecz będzie wylewała się z garnka, gdy dołożymy kolejny słoik. Grzyby pasteryzujemy ok. 20-25 minut, po czym odwracamy je do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Nowoczesny pomysł na marynowane grzyby
Przepis na grzyby w occie możemy lekko zmodyfikować i gdy cenimy sobie ostrzejsze smaki, do zalewy warto wrzucić odrobinę chili. Równie dobrze możemy zamienić ostatni składnik, jaki dolewamy do garnka, co pozwoli nam uzyskać nieco oryginalne, ale smaczne grzyby w occie jabłkowym. Jak zatem przyrządzić ten niecodzienny przysmak?
Grzyby marynowane
- Ok. 2 kg małych grzybków
- 2 szklanki octu jabłkowego
- 1 l wody
- 4 łyżki miodu
- 1 opakowanie goździków
- 2 łyżki stołowe wody
- 1 czosnek
- 2 łyżki tradycyjnego octu
- Niepełna szklanka cukru
Grzyby dokładnie czyścimy i płuczemy pod kranem. Podgotowujemy je parę minut w wodzie wymieszanej z octem spirytusowym. Po odpowiednim czasie garnek zestawiamy z palnika, a grzyby odsączamy i studzimy na sitku. W dużym naczyniu umieszczamy wodę oraz wszystkie przyprawy i całość doprowadzamy do wrzenia. Po tym czasie dokładamy miód, grzyby i ocet jabłkowy. Wszystkie składniki delikatnie mieszamy i gotujemy przez ok. kwadrans. W kolejnym kroku wszystko przekładamy do wyparzonych i osuszonych słoików. W razie potrzeby naczynia trzeba dopełnić marynatą. Całość odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia. W tym przypadku ważne jest, aby nie pasteryzować dodatkowo słoików, ponieważ może to nie tylko negatywnie wpłynąć na smak grzybów, ale również na ich późniejszą konsystencję.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ