Gulasz Z Indyka Przepis
Gulasz z indyka z warzywami podanymi na jednym talerzu to pomysł na pożywny obiad dla całej rodziny. Choć czas jego przygotowania jest stosunkowo długi, to poradzi sobie z tym nawet mało doświadczona osoba. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest pokrojenie mięsa na małe kawałki i podsmażenie na rozgrzanej oliwie. Możemy zrobić to na patelni, ale jeśli chcemy mieć mniej naczyń do umycia, warto od razu naszykować wysoki garnek z grubym dnem. Kiedy indyk jest już podsmażony, należy dodać pokrojony czosnek i posiekaną cebulę, lekko zrumienić całość, a potem wlać sos sojowy i gotować kilka minut.
Następnie wrzucamy do garnka przyprawy, pokrojone suszone pomidory (jeżeli ich używamy, taki gulasz z indyka z suszonymi pomidorami jest bardzo aromatyczny) i wlewamy bulion. Gdy potrawa się zagotuje, doprawiamy ją solą oraz pieprzem, przykrywamy i gotujemy przez ok. 60 minut. Warto co pewien czas sprawdzać twardość mięsa, często zdarza się, że jest ono odpowiednio miękkie przed upływem godziny. Czym zagęścić gulasz? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie zasmażki. W tym celu należy podsmażyć na małej patelni mąkę (ciągle mieszając) i stopniowo dodawać kilka łyżek wywaru. Następnie dodajemy zasmażkę do garnka, dokładnie mieszamy i zagotowujemy, możemy też zabielić gulasz śmietanką. Danie jest już gotowe. Aby podkreślić jego smak, najlepiej podać je z gotowanymi ziemniakami, a także kiszonymi ogórkami (niemniej jednak kwestia dodatków zależy w dużej mierze od preferencji domowników).
Gulasz z indyka ma ok. 155 kcal w 100 g, co oznacza, że mogą go bez obaw jeść osoby na diecie. Takie danie jest mało kaloryczne, zwłaszcza jeśli podamy je z odpowiednimi, zdrowymi dodatkami, przykładowo pełnoziarnistym makaronem czy gruboziarnistą kaszą. Co więcej, gulasz z indyka jest odpowiedni dla dzieci, gdyż przyrządza się go z chudego mięsa, uznawanego za jedno z najzdrowszych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu udziec, jednak możemy również kupić pierś lub żołądki (gulasz z udźca indyka jest najbardziej popularny, ponieważ jest dobrą alternatywą dla potrawy z czerwonego mięsa).
Przepis na dietetyczny gulasz z indyka
Osoby, które dbają o swoją sylwetkę i starają się nie przekraczać określonej ilości kalorii, mogą przyrządzić gulasz z indyka w bardziej dietetycznej wersji. Niezbędne składniki to: 400 g indyka (może być pierś), zielona i czerwona papryka, 2 ząbki czosnku, 2 marchewki, cukinia, cebula, koncentrat pomidorowy, olej kokosowy, sól i pieprz, ziele angielskie, liście laurowe. Żeby ugotować gulasz z piersi indyka, należy najpierw usmażyć pokrojone w kostkę mięso na rozgrzanym oleju kokosowym, a później dodać do niego warzywa. Zalewamy całość wodą, mieszamy z przyprawami i 2 łyżkami koncentratu pomidorowego, gotujemy pod przykryciem. Kiedy mięso i warzywa będą miękkie, możemy podawać danie. Gulasz z piersi indyka z papryką dobrze smakuje z kaszą gryczaną, ale w razie potrzeby możemy zamienić ją np. na ryż.
Gulasz z serc indyka lub żołądków
Nie tylko pierś czy udziec indyka nadają się do przygotowania gulaszu. Możemy też wykorzystać w tym celu indycze serca lub żołądki. Przyrządzenie takiej potrawy nie jest trudne i nie zajmuje bardzo dużo czasu, a jej smak może zaskoczyć domowników. Jeśli zdecydujemy się na gulasz z indyczych serc, będziemy potrzebować ok. 500 g tego składnika, a dodatkowo: Cebulę, 2 marchewki, 2 ząbki czosnku, 1/2 pora, 50 g grzybów (mogą być pieczarki), łyżkę cukru i słodkiej papryki, sól i pieprz, po szczypcie oregano, tymianku oraz majeranku. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie serc. Musimy je umyć, poodcinać żyłki, a następnie pokroić na cienkie plasterki, natrzeć pieprzem i słodką papryką oraz odstawić. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojone warzywa i grzyby, a kiedy zmiękną, dodajemy przyprawione serca. Całość mieszamy i dusimy pod przykryciem ok. 10 minut. Przygotowany w ten sposób gulasz z indyka z pieczarkami podajemy z kaszą gryczaną lub jęczmienną.
Nieco więcej czasu potrzebujemy na przyrządzenie dania z indyczych żołądków. Składniki, jakich potrzebujemy to: 1 kg żołądków z indyka, cebula, marchewka, sól i pieprz, listki laurowe, 1/2 pęczka koperku, śmietana 18%, 2 łyżki mąki, 0,5 l wody. Żołądki starannie myjemy, wrzucamy do garnka razem z przyprawami oraz pokrojoną marchewką i cebulą, zalewamy całość wodą i gotujemy do miękkości na małym ogniu. Rozrabiamy mąkę i śmietanę z niewielką ilością wody w taki sposób, aby nie było w niej grudek, dodajemy do garnka i gotujemy ok. 5 minut, ciągle mieszając. Na koniec wrzucamy posiekany koperek, możemy też doprawić gulasz z żołądków indyka pieprzem i solą.
Cenne wskazówki
Tak naprawdę gulasz z mięsa z indyka możemy przygotować na wiele różnych sposobów. Dobór składników w dużej mierze zależy od tego, co mamy w lodówce i co lubią jeść domownicy. Jeśli chcemy przyrządzić gulasz z indyka po węgiersku, dodajemy do niego paprykę, pomidory (mogą być z puszki), niewielką ilość przecieru pomidorowego oraz przyprawy: Zioła prowansalskie, a dodatkowo słodką i ostrą paprykę w proszku.
Bardzo dobrze smakuje też gulasz z indyka z grzybami leśnymi, które nie muszą być świeże. Możemy bez przeszkód wykorzystać te suszone, przykładowo kurki, podgrzybki, prawdziwki czy maślaki. Osoby, które nie lubią grzybów, mogą zastąpić je np. marchewką. Pojawia się ona w wielu przepisach, gdyż jest cennym źródłem beta-karotenu, a dodatkowo ładnie podkreśla kolor dania. Taki gulasz z indyka z marchewką można ugotować z odrobiną gałki muszkatołowej, mielonego kminku i sosu sojowego.
Wielu kucharzy twierdzi, że najsmaczniejszą potrawą jest gulasz z indyka w sosie własnym, który powstaje przede wszystkim z mięsa (można dodać do niego niewielką ilość wytrawnego wina). Niemniej jednak możemy eksperymentować i przygotowywać danie na różne sposoby, aby sprawdzić, która wersja najbardziej nam smakuje. Ciekawą propozycją może okazać się np. gulasz z indyka w sosie śmietanowym, ziemniaczano-grzybowym lub meksykańskim, z dodatkiem kukurydzy i fasoli.
W przypadku takich dań jak gulasz istotną rolę odgrywa nie tylko dobór składników, ale i naczyń do gotowania. Powinny one być solidne, mieć grube dno i równomiernie się nagrzewać, dzięki temu ryzyko przypalenia potrawy zmniejsza się do minimum. Do przygotowywania gulaszu często polecane są garnki Ambition. Opinie na ich temat są pozytywne, są używane nie tylko w domach, ale i przez profesjonalistów w lokalach gastronomicznych.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ