Jak wyczyścić srebro?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Przedmioty wykonane ze srebra to wartościowy nabytek, o który warto dbać. Zastawa z tego cennego kruszcu może przemienić nawet zwykły, codzienny posiłek w elegancki obiad. Srebrna biżuteria wygląda efektownie i pasuje na każdą okazję. Srebro często jednak matowieje, traci swój blask i ładny wygląd. Jest to proces, który można łatwo odwrócić, wystarczy jedynie odpowiednio zadbać o swoją biżuterię lub zastawę. Jak to zrobić?

 

Ciemnienie srebra

Powierzchnia srebrnych przedmiotów z czasem robi się matowa, a nawet pokrywa się nieestetycznym nalotem. Czy srebro czernieje pod wpływem tlenu, jak uważa wiele osób? Nie jest to prawdą, za powstawanie nalotu odpowiedzialny jest dwutlenek siarki, znajdujący się w zanieczyszczonym powietrzu. Dlaczego srebro czernieje? Ponieważ ma kontakt z tym pierwiastkiem. Osoby mieszkające w miastach, gdzie jakość powietrza jest gorsza niż na wsiach, szybciej zauważą powstawanie osadu na swojej zastawie lub biżuterii. Srebro reaguje także na wilgoć i wysokie temperatury w pomieszczeniu. Na wygląd przedmiotów mogą wpływać również poprzednie zabiegi pielęgnacyjne. Niektóre preparaty lub nieumiejętne czyszczenie srebra powoduje niszczenie i ścieranie wierzchniej powłoki. W efekcie srebrne elementy szybciej matowieją i tracą swój elegancki wygląd. Można jednak temu zapobiegać. Wystarczy wiedzieć, czym wyczyścić srebro i jak o nie zadbać. Dobrze przechowywane i czyszczone elementy służą przez wiele lat. Zadbane srebro jest eleganckie, ładnie się mieni w świetle i wprowadza luksusowy element do pomieszczenia. Srebrna biżuteria pasuje do wszystkich stylizacji, jest uniwersalna i można ją nosić na każdą okazję.

 

Zapobieganie niszczeniu się srebra

Aby móc dłużej cieszyć się ze srebrnej zastawy, warto o nią właściwie zadbać. Szczególnie jeśli jest to pamiątka, odziedziczona po babci, czy rodzicach. Jeśli chcesz, aby zastawa wyglądała jak nowa, miała elegancki blask i nie pokrywała się nieestetycznym osadem, pamiętaj o profilaktyce. Oznacza to, że o odpowiednie czyszczenie warto zadbać jeszcze zanim pojawi się nalot na powierzchni srebrnych przedmiotów. Najpopularniejszymi elementami ze srebra w domowej zastawie są sztućce. Oprócz nich w kolekcji może znaleźć się także imbryk do herbaty, czy czajnik do kawy oraz talerze. O każdy z tych przedmiotów trzeba właściwie zadbać. Przede wszystkim ważne jest każdorazowe, dokładne czyszczenie srebra po użyciu. Sztućce, czy zastawę myje się pod bieżącą wodą (koniecznie ciepłą, a nie zimną). Warto użyć także płynu do mycia naczyń, ale z odpowiednim składem. W środku myjącym nie mogą znaleźć się fosforany, kwas, ani olejek cytrynowy. Substancje te mogą odbarwiać i uszkadzać powierzchnię srebrnych elementów. Warto także pamiętać, aby podczas zmywania unikać noszenia gumowych rękawic. Wchodzą one bowiem w reakcję z powierzchnią metalu. Po umyciu zastawę i sztućce należy wytrzeć do sucha, najlepiej delikatną, bawełnianą ściereczką, która nie zarysuje ich powierzchni. Podczas mycia srebrnych elementów warto zadbać, aby nie stykały się one z innymi przedmiotami, zwłaszcza o ostrych końcach. Mogą one bowiem zarysować i trwale uszkodzić powierzchnię srebrnych sztućców, czy zastawy. Srebro lepiej myć osobno i odpowiednio przechowywać. Przede wszystkim należy pamiętać, że srebrnych elementów nie wolno myć w zmywarce.

Ważne jest nie tylko, jak czyścić srebro, ale także jak je dobrze przechowywać. Jest to istotna kwestia, która dłużej pozwoli cieszyć się elegancką zastawą. Każdy element wykonany ze srebra powinno się przechowywać osobno. Nie bez powodu komplety sztućców sprzedawane są w dużych walizkach, wyłożonych miękkim materiałem, w których każdy nóż, widelec, czy łyżka znajduje się w osobnej przegrodzie. W ten sposób nie rysują się, ich powierzchnia pozostaje nieuszkodzona. Jeśli nie masz miejsca w szafkach kuchennych na przechowywanie sztućców w osobnych przegrodach, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w woreczkach strunowych. Wcześniej jednak każdy element należy owinąć miękką ściereczką lub kawałkiem materiału. Chroni to nie tylko przed zarysowaniami, ale także zapobiega osadzaniu się na sztućcach kurzu oraz ogranicza dostęp powietrza, które wywołuje korozję na powierzchni srebra.

 

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria jest elegancka i ponadczasowa, aby jednak przez długi czas zachowała ładny wygląd, trzeba o nią dbać i prawidłowo ją przechowywać. Ważne jest zwłaszcza, w jaki sposób jest ona użytkowana. Oznacza to, że mając ją na sobie (dotyczy to szczególnie pierścionków) trzeba uważać, aby srebro nie miało kontaktu ze szkodliwymi dla niego substancjami. Przede wszystkim srebrna biżuteria nie może być narażona na bezpośrednie działanie soli, w której zawarty jest chlorek. Powoduje on niszczenie powierzchni, czego często nie da się już odwrócić. Dlatego podczas gotowania, a nawet jedzenia słonych przekąsek, lepiej zdjąć biżuterię z palców. Pierścionków ze srebra nie warto nosić także podczas sprzątania, czy kąpieli w basenie. Srebrną powłokę mogą uszkodzić również inne związki chemiczne. Przykładem jest tlenek cynku, popularny składnik kosmetyków do makijażu. Dlatego, gdy nakładasz na twarz podkład lub puder, lepiej zdjąć pierścionki. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie biżuterii na końcu, tuż przed wyjściem. Srebro nie powinno mieć także kontaktu z wilgotnymi powierzchniami. Dlatego lepiej nie zakładać pierścionków na dłonie posmarowane kremem lub olejkiem. Jeśli zmagasz się z problemem nadmiernego powstawania sebum na twarzy, wcześniej pokryj policzki specjalnym pudrem, które pochłonie jego nadmiar. W przeciwnym razie srebrne kolczyki mogą się odbarwiać w miejscu, w którym zetkną się ze skórą.

Biżuterię ze srebra, podobnie jak sztućce i zastawę, trzeba odpowiednio przechowywać. Warto pierścionki, kolczyki i bransoletki umieszczać w osobnych pojemniczkach lub woreczkach, aby nie stykały się ze sobą i z innymi przedmiotami. W ten sposób uda Ci się zapobiec zarysowaniom, które mogłyby zniszczyć srebrną powierzchnię. Warto rozdzielić biżuterię ze srebra od złotej, aby zapobiec odbarwieniom.

 

Jak wyczyścić srebro?

Nawet jeśli srebrne przedmioty będą prawidłowo przechowywane, po pewnym czasie zacznie pojawiać się na nich nieestetyczny osad. Powłoka będzie matowiała i lekko czerniała. Dlatego srebrną zastawę, sztućce, czy biżuterię, trzeba regularnie czyścić. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, wykorzystując gotowe preparaty lub domowe sposoby. Czyszczenie srebra w domu to proces czasochłonny, ale warto poświęcić kilkanaście minut na dokładne wypolerowanie elementów, aby cieszyć się elegancką zastawą.

Oto kilka sposobów na wyczyszczenie srebrnych elementów:

• Gotowy preparat do czyszczenia srebra

Jeśli obawiasz się, że domowe sposoby mogą uszkodzić powierzchnię srebrnych przedmiotów, zamiast ją skutecznie wyczyścić, możesz skorzystać z gotowych preparatów. Najczęściej spotykana jest pasta do czyszczenia srebra. Rozprowadza się ją na powierzchni przedmiotu (w bardzo niewielkiej ilości) i wciera za pomocą miękkiej, najlepiej bawełnianej ściereczki. Warto robić to dokładnie, ale delikatnie. Innym rozwiązaniem jest także płyn do czyszczenia srebra. Można wetrzeć jego niewielkie ilości w przedmiot lub zanurzyć srebrny element w roztworze. Sposób czyszczenia zależy od typu preparatu, ale szczegółowa instrukcja z pewnością podana jest na opakowaniu.

• Czyszczenie srebra pastą do zębów

Popularnym domowym sposobem na przywrócenie blasku srebrnym elementom jest wykorzystanie pasty do zębów. To efektywne rozwiązanie, ale tylko jeśli jest odpowiednio stosowane. Przede wszystkim nie można używać past wybielających i usuwających kamień nazębny. Często mają one silne środki lub drobinki, które mogłyby uszkodzić srebrną powierzchnię. Pastę stosuje się do elementów pokrytych srebrem matowym lub satynowym. Wystarczy nałożyć jej niewielką ilość na czyszczony przedmiot. Do czyszczenia lepiej wykorzystać miękką, bawełnianą ściereczkę niż szczoteczkę, która mogłaby zarysować srebrną powierzchnię. Po osuszeniu przedmiotu można dodatkowo wypolerować go irchą, czyli wyprawioną cienką skórą.

• Czyszczenie srebra octem

Jednym z najpopularniejszych sposobów czyszczenia srebra domowymi sposobami, jest umycie go octem. Wystarczy jedynie przygotować odpowiedni roztwór. Domowe sposoby czyszczenia srebra nie wymagają zakupu specjalnych środków, pozwalają wykorzystać to, co każdy ma w kuchni. Trzeba tylko połączyć pół szklanki octu ze szklanką wody. W takim roztworze można moczyć srebrne przedmioty przez ok. 30 minut. Po tym czasie należy wytrzeć je do sucha, używając miękkiej, bawełnianej ściereczki. Do roztworu można dodać także 1 łyżkę sody oczyszczonej. Srebro po kąpieli wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć.

• Czyszczenie srebra sodą

Do wyczyszczenia srebrnych powierzchni można wykorzystać także sodę. W tym wypadku trzeba jednak zachować ostrożność i postępować delikatnie, ponieważ jest to silnie inwazyjny środek. Mocne nasycenie sodą roztworu może skutkować uszkodzeniem srebrnej powierzchni, podobnie jak silne tarcie. Zatem jak wyczyścić srebro domowym sposobem, aby go nie uszkodzić? Trzeba przygotować roztwór z sody i gorącej wody, w proporcji szklanka płynu na łyżeczkę proszku. Połączonymi składnikami wystarczy zalać srebrne przedmioty. Srebro powinno moczyć się w roztworze przez kilka minut. Na powierzchni biżuterii, czy sztućców będą pojawiać się delikatne bąbelki. Świadczą one o tym, że roztwór działa i usuwa zabrudzenia. Po kilku minutach przedmioty należy wyjąć z wody i odłożyć na bok, aż do całkowitego wyschnięcia. Na koniec można je dodatkowo przetrzeć miękką, bawełnianą ściereczką.

• Czyszczenie srebra folią aluminiową

Czyszczenie srebra sodą i folią aluminiową to jeden z najpopularniejszych sposobów. Trzeba pamiętać, że zarówno przy wykorzystaniu tej metody, jak i wszystkich pozostałych, nie wolno używać metalowych misek. Lepiej sprawdzą się pojemniki szklane lub plastikowe. Aby wyczyścić srebro folią aluminiową, trzeba wyłożyć nią naczynie. Następnie do środka wlewa się roztwór składający się z dwóch szklanek gorącej wody, pół szklanki octu, dwóch łyżek soli kuchennej oraz dwóch łyżeczek sody. W misce wyłożonej folią i zalanej płynem należy umieścić srebrne przedmioty. Warto pozostawić je w roztworze na dłużej, aż woda stanie się chłodna. Czarne cząsteczki nalotu ze srebrnych przedmiotów zaczną osadzać się na powierzchni folii aluminiowej. Po wyjęciu srebra z naczynia należy je dokładnie wypolerować, wykorzystując miękką, bawełnianą ściereczkę.

• Czyszczenie srebra colą

Wiele osób szukając odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić srebrny łańcuszek, natknęło się z pewnością na metodę wykorzystującą napój gazowany typu cola. Sprawdza się on bowiem do czyszczenia biżuterii. Wystarczy nalać do miski (nie może być ona metalowa) napój i zanurzyć w nim srebrny przedmiot. Srebro można pozostawić w kąpieli nawet na 12 godzin. Po tym czasie wystarczy opłukać biżuterię pod bieżącą wodą.

• Czyszczenie srebra popiołem

Wykorzystanie popiołu papierosowego to mało znana metoda czyszczenia srebra. Wystarczy połączyć go z sokiem z cytryny, w bardzo niedużej ilości, aby uzyskać gęstą pastę. Tak przygotowaną mieszankę trzeba delikatnie nakładać na srebrny przedmiot, polerując go miękką, najlepiej bawełnianą ściereczką.

• Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem

Czym wyczyścić srebro w domu? Dawniej popularnym środkiem było kwaśne mleko. Wystarczy jedynie zalać nim srebrne przedmioty i odstawić na ok. 30 minut. Po tym czasie trzeba wyjąć srebro, opłukać pod bieżącą wodą i odstawić do całkowitego wysuszenia. Przedmioty można dodatkowo wypolerować bawełnianą szmatką.

• Białko jaja do czyszczenia srebra

Gładkie przedmioty ze srebra, na przykład ostrza noży, można wyczyścić ubitym białkiem jaja. Trzeba nałożyć jego niewielką ilość na srebrną powierzchnię i wypolerować odpowiednią, miękką ściereczką.

• Czyszczenie srebra ziemniakiem

Do wyczyszczenia nieestetycznego nalotu na powierzchni srebrnych przedmiotów można wykorzystać nieoczywiste rozwiązania. Można na przykład pocierać ich powierzchnię świeżo przekrojonym ziemniakiem. Innym sposobem jest zanurzenie srebrnych przedmiotów w wodzie, w której wcześniej gotowały się ziemniaki. Srebro trzeba wyjąć po ok. 30 minutach oraz dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Ostatnim etapem czyszczenia jest polerowanie powierzchni za pomocą bawełnianej ściereczki.

• Czyszczenie srebra piwem

Nietypowym sposobem na czyszczenie srebra, którego można spróbować w domu, jest wykorzystanie piwa. Napój trzeba przelać do słoika i umieścić w nim poczerniałe przedmioty. Srebro można zostawić na całą noc. Rano przedmioty trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą, wysuszyć i wypolerować miękkim materiałem.

 

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Czyszczenie biżuterii wykonanej ze srebra nie różni się od mycia innych srebrnych przedmiotów. W przypadku bogato zdobionych pierścionków trzeba jedyne włożyć więcej wysiłku w wypolerowanie wszystkich zakamarków. Warto również wiedzieć, jak czyścić srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Przede wszystkim nie powinno się zamaczać ich w żadnych z wymienionych wyżej roztworów. Jeśli jest to możliwe, lepiej umieścić w nim jedynie srebrną część biżuterii. Kamienie można także czymś osłonić, aby uchronić je przed uszkodzeniem. Wykorzystując gotowe pasty do polerowania, warto unikać przecierania ozdób na pierścionku, czy kolczykach. Srebrne łańcuszki można czyścić, zanurzając je w roztworach, ponieważ płyn dobrze dotrze we wszystkie zakamarki. W efekcie naszyjnik będzie wyglądał jak nowy, zdecydowanie lepiej niż po ręcznym polerowaniu.

Aby dłużej cieszyć się srebrną biżuterią, warto nosić ją jak najczęściej. Nieużytkowane przedmioty szybciej pokrywają się nieestetycznym osadem, tracą blask i matowieją. Srebro to elegancki kruszec, który coraz częściej wypiera złote ozdoby. Jest ponadczasowy, ładnie się mieni i odbija światło. Pojawiający się osad i poczerniałe elementy można w łatwy sposób usunąć z powierzchni srebra, dlatego warto inwestować w przedmioty z tego kruszcu. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach prawidłowego przechowywania srebrnych elementów oraz wiedzieć, jak je właściwie czyścić. Pozwoli to cieszyć się pięknymi przedmiotami przez wiele lat, a może nawet przez wiele pokoleń.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ