Ranking 10 najlepszych kawiarek elektrycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Kawiarki elektryczne, to urządzenia, które podbijają świat kawoszy. Prawdziwy amator kawy potrzebuje dobrego sprzętu do stworzenia nie tylko rytuału parzenia, ale także uzyskania naparu najlepszego z możliwych. Koneserzy kawowi zauważyli, że najlepszą kawiarką elektryczną 2024 jest model Ariete Mokina 1358. Za pomocą tego urządzenia możemy przygotować 100 ml. aromatycznego napoju. Dzbanek połączony z podstawą elektryczną bezprzewodowo, podtrzymuje przez 30 min temperaturę przygotowanego napoju. Napój z kawiarki jest aromatyczny i nie zawiera fusów, gdyż napar powstaje, dzięki utworzonemu w kawiarce ciśnieniu. Wielu konsumentów pochwaliło również Cilio Classico CI-273854, czyli elegancką kawiarkę elektryczną w czerwonym kolorze. Jest to pojemny model wyposażony we własną bazę zasilającą. Produkt został wykonany z wytrzymałego aluminium, które jest odporne na działanie wysokiej temperatury. Obsługa kawiarki jest łatwa – wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Sprzęt cechuje się szybką pracą, bo przygotowanie kawy trwa nie więcej niż 5 minut.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kawiarka elektryczna umieszczona na elektrycznej podstawie. Jednorazowo można w niej zaparzyć 2-4 filiżanki napoju. Parzenie jest szybkie, bo urządzenie szybko się rozgrzewa i wytwarza odpowiednie ciśnienie. Po zaparzeniu napoju kawiarka wyłącza się automatycznie.

Wady

Niestety jest to urządzenie o bardzo małej pojemności. Przy wyborze parzenia 4 filiżanek otrzymuje się nieco więcej niż pół kubka kawy. Zatem będzie to ekspres dla jednej osoby, która wleje mleko, aby dopełnić kubek.

Podsumowanie

Niewielka kawiarka do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Moc urządzenia wynosi 480 W. Model posiada funkcję podgrzewania, oraz wyłącza się samoczynnie po skończeniu parzenia. Nienagrzewająca się rączka ułatwia obsługę.

Drugi wybór

Zalety

Produkt wykonano z wytrzymałego aluminium, które dobrze przewodzi ciepło, co przyspiesza pracę. Dzięki eleganckiemu, czerwonemu kolorowi kawiarka ładnie się prezentuje. Urządzenie ma własną bazę zasilającą, więc bez trudu spakujesz sprzęt i przyrządzisz sobie napój w dowolnym miejscu.

Wady

Nie wszyscy kupujący są zadowoleni z szybkości pracy modelu. Przygotowanie kawy w tej kawiarce trwa aż 10 minut, co dla paru konsumentów jest zbyt długim czasem oczekiwania na napój.

Podsumowanie

Prezentowany model wyróżnia się dobrym wykonaniem i atrakcyjnym designem. Pojemność kawiarki to 6 filiżanek espresso. Aluminium, którego użyto do wykonania sprzętu, jest wytrzymałe. Dlatego produkt nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Po przygotowaniu kawy jej ciepło jest utrzymywane przez 30 min.

Rozważ też

Zalety

Prezentowana kawiarka jest niewielka i tym samym nie zajmuje zbyt dużo miejsca w kuchni. Specjalny reduktor sprawia, że można przygotować mniej napoju, niż zaleca producent. Uchwyt urządzenia nie nagrzewa się, więc można bezpiecznie go chwytać.

Wady

Podczas pracy kawiarka elektryczna jest stosunkowo głośna. Niektórym przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu na przykład w rozmowie albo w oglądaniu telewizji.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 480 W. Jego pojemność wynosi 300 ml. Podstawa kawiarki obraca się o 360 st. Urządzenie ma lampkę kontrolną. Pojemnik na kawę kawiarki jest przezroczysty, a jego podstawa ma kolor czarny.

 

 

Najlepsze kawiarki elektryczne w 2024 roku

 

Pisaliśmy już o tradycyjnych kawiarkach, gdzie źródłem ciepła była kuchenka. Aby w pełni usatysfakcjonować amatorów kawy, uzupełniamy opis o ranking kawiarek elektrycznych. Mamy propozycje pięciu kawiarek, przedstawimy ich cechy, oraz opinie klientów.

 

Nasze zalecenia

 

1. Ariete Mokina 1358

 

1.Ariete Mokina 1358Ariete Mokina 1358 składa się z trzech części: zbiorniczka dolnego, w którym umieszcza się wodę, lejka z sitkiem i pojemnika, do którego wsypuje się zmieloną kawę i w którym, po zakończonym procesie parzenia, zbiera się gotowa kawa. Jest to ekspres ciśnieniowy posiadający ok. 5 barów, oraz moc 400 W.

Gdy woda w dolnym zbiorniczku zaczyna się gotować, utworzona para wodna przenika do górnego pojemniczka, po drodze przechodząc przez warstwę kawy zamkniętej w dwuwarstwowym sitku. W górnym pojemniku para się skrapla w postaci gotowej kawy. W ten sposób tworzy się napój aromatyczny, gorący i bez fusów. Wymiary urządzenia wynoszą 220 x 160 x 120 mm, a waga to 0,76 kg.

Dzbanek z termosem utrzymuje temperaturę, którą również można podtrzymać przez 30 min za pomocą płyty grzejnej, po tym czasie płyta wyłączy się samoczynnie. Dzbanek również posiada połączenie bezprzewodowe, co znacznie ułatwia manipulację. Z pomocą tej kawiarki możemy przygotować 100 ml napoju.

Klienci piszący opinie o kawiarkach elektrycznych Ariete Mokina 1358 zaznaczają, że kawa parzona w tym urządzeniu jest mocna i smaczna, a parzenie przebiega szybko. Ale również podkreślają, że jest to kawiarka raczej jednoosobowa, ze względu na małą pojemność.

Dla wielu ludzi dzień zawsze rozpoczyna się kubkiem pysznej aromatycznej kawy. Aby móc w pełni delektować się jej smakiem, należy ją odpowiednio przygotować. Wielu ekspertów uważa, że kawa najlepiej smakuje z kawiarki. Dlatego przedstawiamy zestawienie najlepszych kawiarek z ich zaletami i wadami. Jako pierwszy prezentujemy model Ariete Mokina 1358. Jest to najlepsza kawiarka elektryczna w 2024 roku.

 

Zalety

Trwałość: Urządzenie cechuje się dużą trwałością. Spowodowane jest to głównie tym, że kawiarka nie ma kontaktu z ogniem. Dzięki temu nie grozi jej przypalenie i stopnie rączki czy dna, tak jak często ma to miejsce w przypadku tradycyjnych modeli.

Szybkość pracy: Produkt ten jest w stanie zaparzyć naszą kawę w mniej niż 5 minut. Z tego powodu jest to niezwykle cenne rozwiązanie dla osób, które późno wstają i nia mają zbyt wiele czasu.

Mobilność: Największą zaletą kawiarki jest jej mobilność. Bez obaw możesz ją zabrać na wakacje lub do biura, by wszędzie delektować się pysznym smakiem kawy.

Łatwe czyszczenie: Urządzenie wykonane zostało z materiału, który jest prosty w pielęgnacji. Zarówno w przypadku powłoki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Cena: Choć nie jest to najtańszy produkt w zestawieniu, to należy zauważyć, że stosunek jego ceny do jakości jest wyjątkowo korzystny.

 

Wady

Wydajność: Jest to dość małe urządzenie, w którym można przygotować zaledwie 100 ml kawy.

 

 

 

 

2. Cilio Classico CI-273854

 

Pozytywne opinie konsumentów o kawiarce elektrycznej Cilio Classico CI-273854 zachęcają do zakupu. Jest to dobrze wykonany sprzęt z własną bazą zasilającą. Po podłączeniu urządzenia do prądu wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by rozpocząć parzenie kawy, które zajmuje około 10 minut.

Dużym atutem modelu jest jego wykonanie. Kawiarkę zrobiono z wytrzymałego aluminium w czerwonym kolorze. Materiał jest solidny, dlatego nie ulega uszkodzeniom na skutek działania wysokiej temperatury. Poza tym aluminium bardzo dobrze rozprowadza ciepło, dlatego przygotowanie aromatycznej kawy zajmuje kilka minut. Wymiary produktu to: wysokość – 25 cm i średnica 11,5 cm. W kawiarce możesz przygotować aż 6 filiżanek espresso. Wielu kupujących pochwaliło model za możliwość utrzymania temperatury kawy do 30 min po jej zaparzeniu. W celu użycia modelu wystarczy wlać wodę do dolnego zbiornika, potem do filtra wsypać kawę sypaną, a następnie skręcić kawiarkę i ustawić ją na bazie zasilającej.

Urządzenie chwalone jest przez kupujących szczególnie za prostą obsługę i krótki czas przygotowywania kawy. Wiele osób jest również zadowolonych z pojemności urządzenia – pozwala przygotować aż 6 filiżanek napoju.

Model Cilio Classico CI-273854 to elektryczna kawiarka o pojemności 6 filiżanek. Urządzenie wykonano z wytrzymałego aluminium w kolorze czerwonym. Wymiary produktu to: wysokość – 25 cm i średnica 11,5 cm.

 

Zalety

Design: Produkt wyróżnia się intensywnym, czerwonym kolorem, dlatego będzie się ładnie prezentować w kuchni.

Mobilność: Prezentowane urządzenie jest wyposażone we własną bazę zasilającą. Bez trudu spakujesz kawiarkę i przygotujesz sobie pyszny napój w dowolnym miejscu.

Podtrzymanie temperatury: Wiele osób pochwaliło model za możliwość podtrzymania temperatury napoju do 30 minut po zakończeniu parzenia. Jest to szczególnie przydatne z rana, gdy szykując się do wyjścia do pracy zapominamy o przygotowanej kawie.

Pojemność: W kawiarce przygotujesz aż 6 filiżanek espresso lub 2 kubki kawy. Dlatego z produktu mogą korzystać 2 osoby.

Łatwe czyszczenie: Urządzenie wykonano z aluminium, które jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Do czyszczenia powłoki zewnętrznej i wewnętrznej wystarczy użyć mokrej gąbki z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, by pozbyć się zabrudzeń.

 

Wady

Szybkość pracy: Czas potrzebny do zaparzenia kawy to aż 10 minut, co dla niektórych kupujących trwa za długo, szczególnie gdy przygotowujemy napój rano śpiesząc się do pracy.

 

 

 

 

3. Eldom KA40

 

Eldom KA40 to kawiarka elektryczna o mocy 480 W. Została ona skonstruowana w taki sposób, aby nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Jej wymiary wynoszą: 24 cm x 11 cm x 19 cm. Z kolei przewód ma długość 90 cm. W komplecie znajduje się pojemnik na wodę i kawę, sitko oraz podstawka. Warto dodać, że ten ostatni element jest obrotowy.

Kawiarka jest łatwa w obsłudze. Ma odchylaną pokrywkę i nienagrzewający się uchwyt, który w żadnym stopniu nie parzy rąk. Na obudowie sprzętu znajduje się lampka kontrolna, która świeci, kiedy kawiarka przygotowuje kawę. Udogodnieniem jest specjalny reduktor, dzięki któremu można zaparzyć mniej kawy, a jej smak na tym nie ucierpi.

W przezroczystym pojemniku na przygotowaną wodę można obserwować proces powstawania kawy. Pojemność sprzętu wynosi 300 ml, czyli z jego pomocą można przygotować 6 filiżanek kawy. Kawiarka jest dobrze wykonana, więc z pewnością posłuży miłośnikowi kawy przez długi czas. Użytkownikom podoba się również to, że nie zabiera ona dużo miejsca.

Eldom KA40 to produkt, którego moc wynosi 480 W. Jego wymiary to 24 cm x 11 cm x 19 cm. Pojemność kawiarki wynosi 300 ml.

 

Zalety

Obecność reduktora: Kawiarka ma reduktor. Aby kawa miała odpowiedni smak i konsystencję zazwyczaj trzeba napełnić cały pojemnik. Nie zawsze potrzebna jest nam duża ilość kawy, a w zachowaniu odpowiedniego smaku pomoże właśnie reduktor.

Wymiary: Kawiarka nie zajmuje zbyt dużo miejsca oraz nie jest ciężka. Dlatego nalewanie kawy do filiżanek nie jest trudne.

Bezpieczeństwo: Uchwyt kawiarki nie nagrzewa się, co oznacza, że nie grozi nam poparzenie. Dodatkowo odchylana pokrywka pozwala bezpiecznie sprawdzić, czy kawa jest już zaparzona.

 

Wady

Głośność: Podczas przygotowywania kawy kawiarka jest dość głośna, co może znacznie przeszkadzać domownikom.

 

 

 

 

4. G.A.T Golosa

 

Następna propozycja to dobra i tania kawiarka firmy G.A.T Golosa. Jest to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które charakteryzuje się interesującym designem. Produkt ten ma brązową obudowę. Z tego powodu będzie on pasować do wielu wnętrz. Dużym plusem urządzenia jest jego niska cena. Spowodowane jest to jego stosunkowo niewielką pojemnością (0,15 l).

Z tego powodu prezentowana kawiarka jest przeznaczona dla jednej lub maksymalnie dwóch osób, gdyż może ona przygotować od 2 do 4 espresso. Produkt wykonany został z wysokiej jakości aluminium, które gwarantuje użytkownikom dużą trwałość. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń takiego typu by delektować się pyszną kawą podczas wyjazdów.

Z tego właśnie powodu prezentowany model jest godny polecenia. Jest nie tylko dość niewielki, ale również charakteryzuje się małą wagą – jedynie 0,9 kg. Produkt ceniony jest za solidne wykonanie i atrakcyjną cenę.

Kolejny produkt, który chcemy Państwu zaprezentować to tania kawiarka G.A.T Golosa.

 

Zalety

Wykonanie: Kawiarka została wykonana z wysokiej jakości aluminium, które charakteryzuje się dużą odpornością na temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu model ten przez długi czas zachowa swoje właściwości.

Design: Wśród innych produktów, sprzęt ten wyróżnia się niekonwencjonalnym designem. Dzięki temu będzie stanowić ciekawy dodatek do eleganckich wnętrz.

Cena: Jest to dobra kawiarka elektryczna do 100 zł.

 

Wady

Pojemność: Jest to stosunkowo niewielka kawiarka, która przeznaczona jest dla jednej lub dwóch osób. Jej pojemność wynosi jedynie 0.15 l, co wystarczy na przyrządzenie od 2 do 4 kaw espresso.

 

 

 

 

5. Cilio CI-273700

 

5.Cilio CI-273700Niemiecka firma Cilio od 1993 roku tworzy akcesoria małego AGD starając się, aby były one funkcjonalne i wytrzymałe. A gotowe produkty charakteryzują się ciekawym wzornictwem i nadają charakteru wnętrzom, w których są używane. Podobnie kawiarka Cilio CI-273700 charakteryzuje się ładnym designiem, prostotą i funkcjonalnością. Górna część jest wykonana z aluminium i ma wymiary 25 cm x 11,5 cm. Wewnątrz zmieści się 300 ml kawy.

Podstawa jest wykonana z tworzywa i na niej umieszczono przyciski sterowania. Aby przygotować kawę należy dolny pojemnik korpusu napełnić wodą, a na sitko nasypać porcję zmielonej kawy, skręcić korpus, postawić na podstawie i włączyć. Po kilku minutach kawa pojawi się w górnym pojemniku korpusu.

Model ten jest także wyposażony w system podgrzewania przygotowanej kawy przez kolejne 30 minut, w przypadku, gdybyśmy nie mogli jej spożyć natychmiast. Użytkownicy tego urządzenia przekazują, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Wszystko w nim działa sprawnie i bez zarzutu, a przygotowany napar kawy nie ma sobie równego.

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest kawiarka niemieckiej firmy Cilio, która od roku 1993, cieszy się dużym uznaniem klientów. Prezentowany model Cilio CI-273700 jest jednym z jej czołowych produktów.

 

Zalety

Pojemność: Urządzenie jest w stanie zmieścić aż 300 ml kawy, co stanowi około 6 lub 8 espresso. Dzięki temu z kawiarki będzie mogła korzystać większa liczba osób. Stanowi odpowiednie rozwiązanie dla większej rodziny lub do małego biura.

Wykonanie: Prezentowany model został w całości wykonany z aluminium, co czyni go niezwykle solidnym. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę.

 

Wady

Cena: Jest to dość drogie urządzenie. Należy jednak pamiętać, że wysoka cena spowodowana jest wysoką jakością wykonania.

Design: Produkt jest solidny, ale nie należy do najładniejszych sprzętów dostępnych na rynku.

 

 

 

 

6. Kawiarka Bialetti Moka Elettrika 2 TZ 0002778 

 

Chociaż marki Bialetti koneserom kawy przedstawiać nie trzeba, ten model zasługuje na szczególną uwagę. Opatrzona charakterystycznym dla marki firmowym znakiem kawiarka nawiązuje wzorem do tradycyjnych kawiarek do postawienia na palnik, jednak zasilana jest elektrycznie i do delektowania się filiżanką – a dokładnie dwiema, bo taka jest pojemność produktu – wystarczy tylko tradycyjny kontakt.

Urządzenie ma pojemność 100 mililitrów, czyli jesteśmy w stanie w niej przygotować dwie filiżanki espresso na raz. Wykonana jest z aluminium, dzięki czemu jest lekka i bardzo szybko się nagrzewa, co przekłada się na szybkość przygotowania napoju. Ponadto, wyposażona jest także w diodę, która sygnalizuje pracę urządzenia.

Bialetti Moka Elettrika to naprawdę dobra kawiarka elektryczna od znanego w świecie kawoszy producenta. Użytkownikom podoba się połączenie nowoczesności, czyli zasilania elektrycznego, z tradycją, czyli kształtem urządzenia. Produkt jest chwalony także za wysoką jakość wykonania oraz wytrzymałość.

 

 

 

 

7. Cilio Kafeteria Elektryczna do Kawy po Turecku 273915

 

Ranking prezentuje kawiarkę Cilio, przeznaczoną do parzenia kawy po turecku, stąd nieco różni się ona wzornictwem od klasycznych kawiarek. Wykonana z satynowej stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego charakteryzuje się trwałością oraz dużą odpornością na uszkodzenia. 

Kawiarka ma pojemność 200 mililitrów, co odpowiada około czterem filiżankom espresso i charakteryzuje się mocą 800 W. Wyposażona jest w funkcję automatycznego wyłączenia oraz bazę 360 stopni, która pozwala na ustawienie pojemnika na podstawce podgrzewającej z dowolnej strony. Kawiarka wyposażona jest także w diodę informującą o włączeniu.

Ta kawiarka zwraca uwagę nie tylko kształtem, ale też dużą mocą jak na urządzenie tego typu. Chociaż nie wydaje się popularnym modelem, to jest chętnie wybierana przez kawoszy, którzy finalnie są nią zachwyceni. Chwalą ją za wysoką jakość wykonania i trwałość, a także za łatwość utrzymania w czystości i bardzo dobry smak parzonej kawy.

 

 

 

 

8. Gat Vintage Kafeteria Elektryczna 6TZ

 

Kawiarka Gat Vintage zwraca uwagę nie tylko rozmiarem, ale także materiałem wykonania, jakim jest połączenie aluminium i tworzywa sztucznego, przy czym pojemnik na parzoną kawę jest przezroczysty, co sprawia, że parzenie kawy jest bardzo efektowne.

Urządzenie ma pojemność aż sześciu filiżanek espresso, czyli około 300 mililitrów. Jego obsługa jest bardzo prosta, ponieważ producent zdecydował się na zastosowanie wyświetlacza LED, w którym oprócz włączenia urządzenia czy wyboru funkcji utrzymania temperatury napoju możemy ustawić nawet godzinę przygotowania kawy. 

Nic dziwnego zatem, że opinie o kawiarkach elektrycznych z tej linii są bardzo dobre. Użytkownicy chwalą ten model przede wszystkim za estetykę i jakość wykonania (co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że niektóre elementy wykonane są z tworzywa sztucznego), ale także za funkcjonalność i funkcję reduktora ilości kawy, która pozwala na zaparzenie mniejszej niż pojemność kawiarki ilości napoju.

 

 

 

 

9. DeLonghi Kawiarka Alicica EMKM 6

 

DeLonghi to jeden z bardziej znanych producentów akcesoriów do kawy, a test kawiarek elektrycznych wykazał, że model Alicica jest nie tylko solidny i łączy tradycyjny sposób parzenia kawy z nowoczesnymi materiałami i możliwościami współczesnej elektroniki, ale także jest łatwy w obsłudze.

Przede wszystkim, dzięki specjalnemu adapterowi kawiarka ma regulowaną pojemność pozwalającą na zaparzenie od 3 do 6 filiżanek espresso, w zależności od tego ile faktycznie potrzebujemy, co oszczędza nasz czas i energię elektryczną. Obsługa jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą przycisków i wyświetlacza, urządzenie pełne jest różnych funkcji np.: Podtrzymywanie temperatury czy możliwość ustawienia parzenia na konkretną godzinę.

Tym co zwraca uwagę i bardzo podoba się użytkownikom jest przede wszystkim jakość tworzywa sztucznego, z jakiego wykonana jest kawiarka. Jest ono bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, ale – co równie ważne – nie traci swoich walorów estetycznych pod wpływem eksploatacji. Kawiarka ceniona jest także za łatwość obsługi oraz możliwość regulowania ilości parzonego napoju.

 

 

 

 

10. Kawiarka Moka Kafeterka + Spieniacz Ariete 2 Filiż

 

Ten model to prawdziwa gratka dla fanów włoskiego cappuccino ze względu na wyposażenie kawiarki w spieniacz do mleka. Myli się jednak ten, kto myśli, że to jedyny powód, dla jakiego warto zainteresować się modelem Ariete, ponieważ i bez spieniacza to dobra kawiarka elektryczna świetnie radząca sobie z parzeniem espresso.

Kawiarka ma pojemność 100 mililitrów, natomiast pojemność pojemnika do spieniania mleka to aż 140 mililitrów. Oba naczynia wykonane są z aluminium pokrytego estetyczną emalią. I chociaż kawiarka wydaje się niepozorna, bo jej wymiary to zaledwie 15 x 32 cm, to moc urządzenia jest całkiem imponująca i wynosi aż 500 W.

Nie dziwi nikogo fakt, że przez użytkowników ceniona jest najbardziej właśnie za funkcję spieniania mleka, która jest rzadkością w przypadku modeli z tej półki cenowej. Użytkownicy doceniają również prostotę obsługi, szybkość parzenia kawy, estetykę i łatwość utrzymania kawiarki w czystości.

 

 

 

 

Jaką kawiarkę elektryczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jaką kawiarkę elektryczną wybrać? Na to pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź w naszym mini poradniku. Kawiarka, inaczej kafera lub kafeterka to urządzenie, które jest bardzo prostej konstrukcji i obsługi, a jednocześnie nie jest jedyne do uzyskania wspaniałego, aromatycznego naparu kawy. Kawiarka z powodzeniem zastępuje ekspres do kawy, bo napar w niej przygotowany nie odbiega jakością od tego przygotowanego w ekspresie. Kawiarka też jest znacznie tańsza od ekspresu, co powoduje wciąż duże wykorzystanie tego sprzętu.

 

Budowa i działanie kawiarki

Kawiarka to proste urządzenie, na które składa się podstawa ze zbiornikiem na wodę, zaopatrzona w zawór bezpieczeństwa, sitko na kawę, oraz górny pojemnik, oddzielony od reszty uszczelką, w którym gromadzi się napar. Aby przygotować aromatyczną kawę należy dolny pojemnik napełnić wodą do poziomu bezpieczeństwa, na ogół zaznaczonego na pojemniku. Następnie zakładamy sitko, na którym umieszczamy zmieloną kawę. Górną część kawiarki mocno dokręcamy, a następnie stawiamy ją na podstawie elektrycznej i włączamy.

Woda podgrzewana w dolnym pojemniku przenika do kawy na sitku, a podciśnienie panujące w kawiarce przesuwa gotowy już napój do górnego pojemnika. Choć większość kawiarek elektrycznych wyłączy się samoczynnie, gdy kawa będzie gotowa, to nasza kawiarka wyda również charakterystyczne syczenie i bulgotanie. Kawiarki elektryczne mają też możliwość podtrzymywania temperatury otrzymanego napoju.

 

Pojemność i wykonanie kawiarki

Dawniejsze kawiarki, które stawiało się na kuchni były wykonane z aluminium lub stali, bardziej wyszukane modele miały górne elementy wykonane z ceramiki. Obecnie, gdy najpowszechniejszym źródłem grzania stała się energia elektryczna, materiały wykonania kawiarek elektrycznych uległy lekkim modyfikacjom. Podstawa kawiarki, podobnie jak w elektrycznym czajniku bezprzewodowym, najczęściej jest wykonana z plastiku. Natomiast dolna część, do której wkładamy kawę, zazwyczaj jest wykonana z metalu, a górna, czyli tam gdzie zbiera się gotowy napój, często obecnie jest zrobiona z trwałego, przeźroczystego tworzywa, lub szkła. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana kawiarka, przed jej zakupem, dobrze jest sprawdzić czy ma ona niezbędne atesty do wykorzystywania do żywności.

Odrębną sprawą jest pojemność kawiarki. Na rynku możemy spotkać maleńkie kawiarki, na jedną filiżankę kawy (na ogół tak małe kawiarki nie będą elektrycznymi) do takich, w których zaparzymy do sześciu czy nawet siedmiu filiżanek naparu. Przy kupowaniu tego urządzenia zawsze trzeba wziąć pod uwagę to, ilu użytkowników będzie jednorazowo z niego korzystać. Nie zaleca się, bowiem przygotowywania mniejszej ilości kawy od tej, do jakiej urządzenie jest przeznaczone. Wpływa to negatywnie na smak napoju, a dzieje się tak z powodu innego ciśnienia przy mniejszej ilości składników. Gdy ilość parzonej kawy w Twoim domu różni się w zależności od sytuacji, dobrze jest rozglądnąć się za modelem, który został wyposażony w reduktor. On, bowiem pozwala na zaparzenie kawy o połowie objętości kawiarki w razie takiej potrzeby.

 

Moc i funkcje dodatkowe

Kawiarka elektryczna, to urządzenie wyglądem zbliżone do bezprzewodowego czajnika elektrycznego. Najczęściej w podstawie ma ono przyciski sterowania. Prostsze kawiarki mają jedynie wyłącznik, którym uruchamiamy proces parzenia. Bardziej zaawansowane modele mają możliwość ustawienia godziny przygotowania napoju, oraz funkcję podgrzewania gotowej kawy przez okres do 30 minut.

Także zróżnicowana bywa moc poszczególnych urządzeń. Zdarzają się takie o mocy 200 W do takich, które mają 500 W. Oczywiście od mocy (ale także pojemności) zależy czas przygotowywania napoju. Im moc większa, tym napar przygotujemy w krótszym czasie.

Niektóre kawiarki elektryczne w dobrych cenach mogą być myte w zmywarkach. Jest to ważne, ponieważ źle umyte urządzenie może zepsuć smak zaparzanej kawy. Obok tradycyjnego mycia, aby cieszyć się wybornym smakiem kawy, należy również pamiętać o regularnym odkamienianiu sprzętu. Zatem przed zakupem sprawdźmy, jakie zalecenia w tym zakresie daje producent kawiarki, którą upatrzyliśmy do nabycia.

Trwałość urządzenia

Kawiarka, jak każde urządzenie, może ulegać uszkodzeniom. Aby się ustrzec przed zakupem modelu narażonego na uszkodzenia, przede wszystkim należy sprawdzić, czy kawiarka, którą zamierzamy kupić, jest od producenta, dla którego kawiarki są jednym z głównych produktów, jakie wychodzą z jego zakładów. Ponadto elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniom, są uszczelki urządzenia. Sprawdźmy, więc czy producent zapewnia gwarancję na swoje produkty, oraz czy są dostępne do zakupu uszczelki, a może dołącza do kawiarki zestaw zapasowych uszczelek?

 

Jaka jest najlepsza kawiarka elektryczna?

Podsumowując wszystkie informacje, szukajmy kawiarki, która jest wykonana z dobrych, atestowanych materiałów. Pojemność urządzenia powinna odpowiadać ilości kawy, jaką codziennie przygotowujemy. Również lepiej, gdy kształt i materiały wykonania odpowiadają naszym gustom i są ergonomiczne w obsłudze. Zwróćmy też uwagę na to, czy materiały, z których urządzenie zostało wykonane nie są zbyt delikatne, aby nie uległy mechanicznym uszkodzeniom. Na przykład, istotną sprawą jest, aby klapka kawiarki nie odchylała się sama. Dobrze wykonane kawiarki mają masywną klapkę, której nie trzeba przytrzymywać przy nalewaniu kawy. Luźna klapka podczas nalewania kawy grozi poparzeniem, oraz rozlaniem napoju.

Kolejnym istotnym elementem jest dostępność części zamiennych do zakupionego modelu, zwłaszcza uszczelek, które wymagają od czasu do czasu wymiany. Możliwość zakupu dodatkowych części pozwoli długo się cieszyć kawiarką. I w końcu, bądźmy czujni w sprawie ceny urządzenia. Cena zbyt niska może świadczyć o bardzo niskiej jakości i trwałości urządzenia. Cena zbyt wysoka zaś może być powodowana nietypowym kształtem czy nowatorskimi rozwiązaniami designerskimi, które nie zawsze są nam potrzebne.

 

 

Jak używać kawiarki elektrycznej?

 

Jeśli szukasz odpowiedzi na to, jaka kawiarka elektryczna jest polecana przez Internautów, z pewnością interesuje Cię także to, jak należy używać tego typu sprzętu. Dlatego też postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje na ten temat, aby użytkowanie zakupionego przez Ciebie urządzenia nie stanowiło problemu. W jasny sposób przedstawiamy, o czym należy pamiętać, korzystając z kawiarki, jak przygotować aromatyczny napój i co zrobić, aby sprzęt służył nam jak najdłużej.

 

 

Jak obsługiwać kawiarkę elektryczną?

Jednym z podstawowych pytań jest to, jak obsługiwać kawiarkę elektryczną. Aby się tego dowiedzieć, trzeba dokładnie przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję. Znajdziemy w niej informacje nie tylko na temat tego, jak włączyć urządzenie i przygotować je do pracy. Często w instrukcji można przeczytać też o konserwacji sprzętu, jak również dowiedzieć się, jak przygotować dobrą kawę.

Z racji tego, że kawiarkę elektryczną podłącza się do prądu trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Sprzęt należy ułożyć w odpowiedniej odległości od zlewu, aby zapobiec zachlapaniu urządzania. W innym wypadku możemy doprowadzić do zwarcia. Nie można także zapominać o tym, że kawiarka w trakcie pracy się nagrzewa, dlatego nie można dotykać jej obudowy. Jeśli mamy małe dzieci, musimy odpowiednio zabezpieczyć sprzęt, aby maluchy nie miały do niego dostępu. Nie można zapominać także o tym, że kawiarka służy jedynie do przygotowywania kawy – nie należy parzyć w niej herbaty czy ziół, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zatkania filtra, a tym samym uszkodzenia sprzętu.

 

Jak przygotować aromatyczną kawę w kawiarce elektrycznej?

Jeśli chcemy przygotować kawę, musimy odkręcić górny zbiornik od dolnego. Następnie do dolnego pojemnika wlewamy wodę i zakładamy sitko, a na nie wsypujemy kawę. Konsumenci wskazują, że aby zapewnić sobie niepowtarzalny aromat najlepiej zdecydować się na świeżo zmieloną kawę. Należy pamiętać o tym, że po wykonaniu wszystkich wspomnianych wcześniej czynności trzeba połączyć poszczególne elementy ze sobą i umieścić na podstawie. Później wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i wcisnąć przycisk start. Zwykle guzik umieszczony jest w widocznym miejscu na obudowie. Jak widać, użytkowanie sprzętu jest niezwykle proste i poradzi sobie z nim praktycznie każdy. Trzeba wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są też modele z timerem, które pozwalają na przygotowanie kawy na konkretną godzinę. W sklepach można znaleźć też kawiarki, które mają opcję podtrzymania ciepła. Choć im więcej funkcji, tym obsługa sprzętu wymaga więcej zaangażowania, nie powinieneś się obawiać, że użytkowanie nawet zaawansowanego urządzenia będzie bardzo problematyczne.

 

 

Jak czyścić kawiarkę elektryczną?

Zastanawiając się na tym, jak używać kawiarki elektrycznej, nie można pominąć kwestii pielęgnacji tego typu sprzętu. Wszyscy wiemy o tym, że systematyczne czyszczenie urządzenia pozytywnie wpływa na jego wydajność i sprawia, że jest ono sprawne przez dłuższy czas. O tym, jak pielęgnować zakupioną kawiarkę, przeczytasz w dołączonej do zestawu instrukcji. Trzeba wiedzieć, że do pielęgnacji urządzenia przystępujemy wtedy, kiedy mamy pewność, że sprzęt nie jest gorący. Zaleca się, aby urządzenie myć ręcznie przy użyciu delikatnych detergentów. Przed kolejnym użytkowaniem trzeba odczekać, aż kawiarka będzie sucha. Od czasu do czasu musimy także wymieniać lejek i sitko. Najlepiej, jeśli wybierzemy części zamienne tego samego producenta. Będziemy mieć wtedy pewność, że zakupione elementy idealnie pasują do naszego urządzenia, a tym samym będzie działało ono poprawnie.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ