Najlepsza kawiarka elektryczna Bialetti

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Kawiarki elektryczne Bialetti – Ranking

 

 

Bialetti MOKA ELETTRIKA 2

 

Jednym z bardziej atrakcyjnych modeli kawiarki jednoosobowej jest Bialetti MOKA ELETTRIKA 2. Wyglądem tego modelu producent nawiązał do tradycyjnych modeli, które najpierw stawialiśmy na płycie kuchennej, a potem gazowym palniku. Wzór ten, to ten sam projekt, jaki widzieliśmy w modelu Bialetti Moka Express. Konstrukcja ta została zaprojektowana w latach trzydziestych XX wieku dla Antonio Bialettiego, we Włoszech i mimo upływu wielu lat wygląd jej nie uległ zmianie, a kawiarka jest popularna nie tylko we włoskich domach, ale na całym świecie.

Model ten może się pochwalić pojemnością zaledwie 100 ml, to pozwala na zaparzenie 2 filiżanek espresso, lub po prostu ulubionej kawy dla jednej osoby. Model ten jest wykonany z aluminium. Materiał wykonania jest o tyle ważny, że, gdy ma on kontakt z wodą i wysoką temperaturą to może od złych jakościowo elementów pochłaniać jego zapach, co przekłada się na smak kawy. Aluminium nie reaguje z gorącą wodą i kawą w żaden sposób i nie wpływa na jakość otrzymanego napoju. Dolna część kawiarki jest zaopatrzona w specjalny wentyl, który pełni funkcje bezpieczeństwa. Gdyby woda, z jakiegoś powodu nie mogła się przedostać do górnej części, ten właśnie element zapobiegnie rozsadzeniu urządzenia.

Po zasypaniu odpowiedniej ilości kawy i wlaniu wody do urządzenia, po prostu włącza się wtyczkę do gniazdka. Dioda na podstawce będzie sygnalizować, że kawiarka jest podłączona do prądu. Po upływie kilku minut kawa będzie gotowa. Konsumenci najchętniej modelu tego używają podczas wyjazdów, bo kawiarka jest poręczna, wytrzymała i funkcjonalna.

 

 

 

 

Bialetti Moka Timer 6093

 

Model kawiarki Bialetti Moka Timer 6093 wyglądem nawiązuje do tradycyjnych włoskich kawiarek, które powstały w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Aczkolwiek wyglądem nawiązuje do tradycji, to wewnątrz znajdziemy całkiem nowoczesne urządzenie. Podstawka, podłączona za pomocą przewodu do prądu o napięciu 230 V pozwala na umieszczenie kawiarki na niej w dowolny sposób, bo podstawka jest obrotowa 360°. Sama kawiarka działa w dokładnie taki sam sposób, jak przed 100 laty. Do dolnego zbiorniczka wlewa się wodę, a na lejek z sitkiem wkłada się porcję kawy.

Podgrzewana woda paruje przechodząc przez kawę na sitku i pobierając jej aromat skrapla się w formie kawy w górnym zbiorniczku. Tak przygotowana kawa wyciąga z ziaren maksimum mocy i aromatu. Ponieważ prawdziwe włoskie espresso to 20-30 ml napoju, według Włochów model ten jest pojemności 6 filiżanek espresso. Jednak my Polacy gustujemy w nieco odmiennych kawach, więc przyda się wiadomość, że w tym modelu można zaparzyć od 120 do 180 ml napoju. Dzięki zaopatrzeniu kawiarki w funkcję timera, kawa może zostać przygotowana o dowolnej godzinie zaprogramowanej wcześniej.

Zbiorniczek jest wykonany z aluminium, a jego podstawka z tworzywa sztucznego. Model ten jest zaopatrzony w automatyczny wyłącznik, który uruchamia się, gdy kawa jest gotowa. Waga całego modelu to ok. 1,5 kg. Amatorzy tego popularnego napoju twierdzą, że kawiarka ta jest niezrównana, jeśli chodzi o jakość przygotowanego napoju i doskonale nadaje się na poobiedni relaks przy kawie.

 

 

 

Jaką kawiarkę elektryczną Bialetti wybrać?

 

Najlepsza kawiarka elektryczna Bialetti, to temat naszego poradnika. Najpierw trochę historii. Kawiarki Bialetti to produkt włoski, który został wykonany w latach trzydziestych dwudziestego wieku dla Antonio Bialettiego. Stąd jego nazwa. Kawiarka zyskała taką popularność, najpierw we Włoszech, a potem na całym świecie, że do dzisiaj producent nie zdecydował się na zmianę jej wyglądu. Dla Włochów ta kawiarka to tradycja i dobra jakość i sam jej design zachęca wielu do zakupu. Choć współczesne urządzenia są przeważnie elektryczne i są zaopatrzone w wiele funkcji ułatwiających ich użytkowanie, to tradycyjny wygląd pozostał i marketingowo nadal jest to najlepszy wzór.

 

 

Kawiarka działa dokładnie w taki sposób, jak działo się to przez 100 laty. Dolny zbiorniczek wypełnia się wodą, w środkowej części na sitku umieszcza się odpowiednią ilość kawy, a następnie uruchamia się urządzenie, czyli w przypadku współczesnych kawiarek włącza się je do prądu. Woda w dolnym zbiorniczku doprowadzona do wrzenia paruje i pod ciśnieniem przedostaje się poprzez sitko z kawą do zbiorniczka górnego. Para po drodze zabiera wszelkie aromaty z kawy, aby następnie skroplić się w górnym zbiorniczku w postaci gotowego napoju. Jakość napoju, jest oczywiście uzależniona od rodzaju użytej kawy, ale nie tylko. Istotnym jest, z jakiego materiału została wykonana kawiarka i czy materiał ten nie pozostawia posmaku w gotowym napoju, tym bardziej, że uwalniane związki mogą też nie pozostawać obojętne dla Twojego organizmu. Jeśli Twoja kawiarka jest wykonana z aluminium lub ze stali, to materiały te nie będą miały wpływu na obniżenie jakości kawy.

Również sposób obsługi jest coraz łatwiejszy. Obecne kawiarki są umieszczone na podstawce 360 stopni, mają wyłącznik automatyczny, który uruchamia się, gdy kawa jest gotowa, a lampki sygnalizują użytkownikowi pracę urządzenia. Również współczesne urządzenia pozwalają na ustawienie kawiarki tak, aby przygotowała ulubiony napój na konkretną godzinę.

Ważnym elementem kawiarki jest istnienie zaworu bezpieczeństwa. Zostanie on otwarty w przypadku wytworzenia w urządzeniu zbyt wysokiego ciśnienia, które zagrażałby rozsadzeniem kawiarki. Wówczas umieszczony zawór bezpieczeństwa umieszczony w dolnym pojemniczku wypuści nadmiar pary.

Smakosze kawy też wiedzą, że rozmiar kawiarki ma znaczenie, bo do uzyskania najlepszej, aromatycznej kawy, najlepiej jest wykorzystać pełną pojemność kawiarki. Dlatego, gdy kawę pijemy sami, a tylko czasem zdarza nam się jakiś gość, to nie powinniśmy kupować kawiarki dla dwóch osób, a po prostu, gdy gość przyjdzie użyć kawiarki dwukrotnie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ