Ranking 5 najlepszych okapów kominowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Okap kominowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się, jaki okap kominowy jest obecnie najchętniej kupowany przez konsumentów? My już to wiemy. Przeprowadziliśmy szczegółową analizę komentarzy opublikowanych w Internecie, aby przekonać się, które sprzęty uznawane są za najbardziej wydajne i funkcjonalne. Na szczycie rankingu plasuje się okap Akpo WK-9 Kastos 60, który można zainstalować jako pochłaniacz lub wyciąg. Sprzęt został wykonany ze szkła i stali nierdzewnej, dlatego jest wyjątkowo elegancki, a do tego łatwo się go myje. Poza tym w zestawie otrzymujemy pilot zdalnego sterowania, który znacząco ułatwia obsługę urządzenia, bez konieczności podchodzenia do niego. Drugie miejsce należy do okapu Gorenje DVG 600 ZWE. Model ten ma nowoczesne diody LED zapewniające jasne, naturalne światło. Produkt jest dostępny w białym kolorze i estetycznie się prezentuje. Należy dodać, że sprzęt ten także może pełnić funkcję wyciągu albo pochłaniacza. Jeżeli nie spodobały Ci się nasze propozycje, koniecznie sprawdź opisy pozostałych, wyróżnionych w naszym zestawieniu okapów. Wśród nich z pewnością jest model, którego szukasz.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dodatkowy pilot znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Możemy sterować produktem również za pomocą dotykowego panelu elektronicznego. Sprzęt ma również funkcję programatora. Okap pracuje dość cicho. Oświetlenie LED zapewnia wystarczającą ilość światła w trakcie gotowania. Duża dostępność kolorów pozwala na idealne dopasowanie produktu do wystroju kuchni.

Wady

Zdarza się, że okap samoczynnie wyłącza się po pewnym czasie pracy. Bywa, że następuje to na długo przed wciągnięciem pary z pomieszczenia.

Podsumowanie

Okap jest estetycznie wykonany. Jego wymiary wynoszą 60 cm x 89 cm x 38, 5 cm. Model może działać zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg brzydkich zapachów. Wydajność urządzenia wynosi od 650 m3/h do 850 m3/h.

Drugi wybór

Zalety

Biały kolor produktu czyni z niego uniwersalny element wyposażenia, który można dopasować do każdego wystroju kuchni. Materiały wykonania – szkło i stal powodują, że model jest nie tylko solidny, ale również łatwy w utrzymaniu czystości. Urządzeniem sterujemy za pomocą wygodnych przycisków. Dzięki trzystopniowej regulacji intensywności pracy łatwo dopasujemy cykl do swoich potrzeb.

Wady

Okap działa efektywnie, jeśli jego szerokość odpowiada wymiarowi płyty grzewczej. W innym przypadku musi on pozostawać włączony o wiele dłużej.

Podsumowanie

Sprzęt został wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy i węglowy, przez co dobrze oczyszcza powietrze w naszej kuchni. Wydajność urządzenie w systemie obiegu otwartego to 420 m3/h, natomiast w systemie obiegu zamkniętego to 375 m3/h.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest bardzo trwały i nowoczesny. Świadczy o tym między innymi zamontowanie w nim panelu sensorowego oraz podświetlanego wyświetlacza, na którym odczytamy między innymi informację o nasyceniu filtrów. Urządzenie zostało wyposażone w filtr aluminiowy, który jest odporny na korozję i co ważne – można go łatwo wyczyścić.

Wady

Niektórym użytkownikom nie odpowiada głośność pracy urządzenia. Poza tym produkt zamiast halogenów mógłby mieć zamontowane diody LED.

Podsumowanie

Waga urządzenia to około 19 kg. Specjalny filtr aluminiowy, oddzielający tłuszcz od reszty zanieczyszczeń, został wykonany z mocnego materiału odpornego na korozję. Może on być czyszczony co 2 – 3 miesiące. Wydajność okapu w trybie wyciągu wynosi 370 m3/h.

 

 

5 najlepszych okapów kominowych. Opinie w 2024 roku

 

Kuchnia bez okapu – to możliwe, ale tylko wtedy, gdy mieszkasz w kraju tropikalnym i nie masz ścian i okien. Jeśli nie masz dobrej wentylacji, nagle wszystkie pomieszczenia pachną wczorajszym obiadem. Dlatego tak ważny jest zakup urządzenia z dobrym ciągiem, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy znikną. Nasz ranking okapów kominowych, pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego modelu do kuchni.

 

1. Okap Akpo WK-9 Kastos 60

 

1-akpo-wk-9-kastos-60Akpo Wk-9 Kastos 60 to nasza pierwsza propozycja z funkcją programatora i dodatkowym pilotem ułatwiającym obsługę. Model dostępny jest w kolorach inox, szyba czarna lub biała, dzięki czemu bez problemu znajdziesz sprzęt idealnie pasujący do Twojej kuchni. Urządzenie jest dość ciche, a przedział głośność to od 54dB do 60dB ( w zależności od wybranej mocy, w jakiej ma pracować).

Natomiast moc silnika mieści się w przedziale od 140W do 250W, a moc przyłączeniowa okapu od 210W do 320W. Produkt ten ma niezwykle wygodne oświetlenie typu LED 2 x 1,8W, zapewniające wystarczającą ilość światła w czasie gotowania. Ogromnym atutem jest nowoczesne sterowanie elektroniczne (touch panel). Wymiary okapu to 60 cm x 89 cm x 38,5 cm.

Sprzęt ten może działać jak wyciąg lub pochłaniacz brzydkich zapachów. Wydajność urządzenia wynosi od 650 m3/h do 850 m3/h. W efekcie jest to najlepszy okap kominowy w naszym zestawieniu. Warto też wspomnieć, że produkt cieszy się wieloma pozytywni opiniami użytkowników. Przede wszystkim zauważają, że jest to cichy, wydajny sprzęt.

Okap kominowy Akpo WK-9 Kastos 60 ma wymiary: szerokość – 60 cm, wysokość – 109 cm i głębokość – 38,5 cm. Wydajność produktu to 440 m3/h. Sprzęt można zamontować jako wyciąg lub pochłaniacz.

 

Zalety

Pochłanianie szczelinowe: Urządzenie nie wymaga otwierania w czasie użytkowania, a jest to możliwe za sprawą pochłaniania szczelinowego. Wpływa to pozytywnie na komfort użytkowania.

Niezbyt głośna praca: Okap nie generuje bardzo dużego hałasu, dlatego nie powinien znacząco zakłócać naszego spokoju po włączeniu.

Elegancki design: Model powstał ze szkła oraz stali nierdzewnej. Połączenie tych materiałów sprawia, że urządzenie wygląda stylowo i można je łatwo dopasować do nowocześnie urządzonego wnętrza.

Sterowanie pilotem: Do kompletu dołączono pilot umożliwiający zdalne sterowanie okapem. Nie musimy więc podchodzić do produktu, aby go włączyć lub zmienić ustawienia pracy.

Duża wydajność: Urządzenie skutecznie pochłania powstające podczas gotowania zapachy, cząsteczki tłuszczu, a także parę wodną, dlatego powietrze w pomieszczeniu pozostaje świeże.

 

Wady

Ślady odcisków palców: Jeśli obsługujemy okap ręcznie, na obudowie pozostają odciski palców, dlatego musimy ją regularnie myć.

 

 

 

 

2. Okap Gorenje DVG 600 ZWE

 

2-gorenje-dvg-600-zweOkap kuchenny DVG 600 ZWE to drugi produkt warty uwagi. Jest to świetna propozycja o bardzo dobrych parametrach. Wydajność w systemie obiegu otwartego wynosi 420 m³/h, a w systemie obiegu zamkniętego 375 m³/h. Jeśli szukasz propozycji do mniejszej kuchni w zachwycającej bieli, to model, który warto zainstalować. Jest to okap kominowy przyścienny wykonany ze szkła i stali.

Urządzenie sterowane jest za pomocą wygodnych przycisków. Nie można też zapomnieć o efektownym oświetleniu halogenowym 2 × 35 W. Dostosowanie pracy urządzenia do naszych potrzeb jest bardzo proste, gdyż ma ono trzy stopnie mocy. W zestawie znajdziemy filtr przeciwtłuszczowy oraz węglowy, który świetnie pochłania brzydkie zapachy.

Oba można łatwo wyjąć, a filtr przeciwtłuszczowy można umyć ręcznie lub w zmywarce. Szerokość produktu to 596 mm, a wysokość komina 38,3 – 54,8 cm. Głośność urządzenia wynosi 62,9 dB. Ten dobry i tani okap kominowy cieszy się dużą popularnością. Doceniano jego solidną konstrukcję oraz świetną wydajność.

Gorenje DVG 600 ZWE to dobry okap kominowy do 600 zł, którego wydajność wynosi 305 m3/h. Wymiary produktu to: szerokość – 59,6 cm, wysokość – 88,9 cm oraz głębokość – 39,1 cm. Sprzęt nadaje się do instalacji jako wyciąg lub pochłaniacz.

 

Zalety

Praktyczne oświetlenie LED: Urządzenie jest wyposażone w diody LED zapewniające jasne światło. Takie rozwiązanie powoduje, że okap dobrze oświetla kuchenkę, a jednocześnie nie pobiera za dużo prądu.

Możliwość izolacji przewodów rurowych: W tym przypadku możemy zaizolować przewody rurowe, co umożliwia zmniejszanie ilości gromadzonego się w nich kondensatu pary wodnej.

Łatwość dopasowania do kuchni: Okap jest dostępny w białym kolorze, więc bez trudu dopasowujemy go do kuchni, niezależnie od wystroju.

Staranne wykończenie: Wszystkie detale obudowy zostały starannie dopracowane, co powoduje, że urządzenie jest niezwykle eleganckie.

 

Wady

Brak rury kominowej: Do kompletu nie dołączono rury kominowej, która jest niezbędna do tego, aby odprowadzać opary kuchenne do instalacji wentylacyjnej.

 

 

 

 

3. Amica Okap kominowy OKC 6726I

 

3-amica-okc6726iOpinie o okapach kominowych Amica są niezwykle pochlebne. Użytkownicy doceniają ich trwałość oraz świetny ciąg, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji tego znanego producenta. Model OKC6726I to kolejne nowoczesne rozwiązanie, zarówno w kwestii wyglądu, jak i posiadanych funkcji.

Okap ma wygodny panel sensorowy oraz podświetlany wyświetlacz, na którym możemy odczytać poziom pracy wentylatora, wskaźnik nasycenia filtrów oraz informację o konieczności czyszczenia. Model wyposażony jest w oświetlenie halogenowe, które sprawia, że kuchnia zyskuje niepowtarzalny klimat. Funkcja czasowego wyłączenia została doceniona przez wszystkich zapominalskich użytkowników.

Specjalny filtr aluminiowy zainstalowany w okapie oddziela tłuszcz od reszty wchłanianych oparów. Dzięki temu, że został on wykonany z mocnego materiału, jest odporny na korozję i może być czyszczony (najlepiej co 2-3 miesiące). Wymiary urządzenia to 103,5 cm – 135,5 cm wysokości, 60 cm szerokości i 47 cm głębokości, a jego waga wynosi prawie 19 kg. Wydajność w trybie wyciągu wynosi 370 m3/h, a głośność urządzenia mieści się w przedziale od 48 dB – 63 dB.

Urządzenie Amica OKC6726I ma dwa tryby pracy – pochłaniacz i wyciąg. Wymiary okapu to: szerokość – 60 cm, wysokość – 142,5 cm i głębokość – 47 cm. Wydajność sprzętu wynosi 370 m3/h.

 

Zalety

Funkcja czasowego wyłączenia: Dzięki funkcji czasowego wyłączenia możemy zaprogramować okap tak, aby wyłączył się samodzielnie o określonej godzinie. Możemy więc bez obaw wyjść z domu lub zająć się innymi obowiązkami.

Filtr przeciwtłuszczowy: Produkt wyposażono w filtr przeciwtłuszczowy, który oddziela powstający podczas gotowania tłuszcz od oparów. To sprawia, że meble kuchenne pozostają czyste i nie powstaje na nich trudny do usunięcia osad.

Elektroniczny wyświetlacz: Ponieważ okap ma elektroniczny wyświetlacz, możemy stale kontrolować wszystkie parametry jego pracy.

 

Wady

Konieczność częstego mycia: Na panelu sterowania odbijają się odciski palców. Przez to konieczne jest częste mycie urządzenia, co zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

4. Okap Samsung HDC9C55TX

 

4-samsung-hdc9c55txOkap kominowy Samsung HDC9C55TX to kolejne rozwiązanie, które pozwoli Ci się cieszyć gotowaniem bez brzydkich zapachów i nieprzyjemnego hałasu. Urządzenie jest wyposażone w filtr z węglem aktywnym, który oczyszcza powietrze. Doskonale zatrzymuje nieprzyjemne zapachy z zasysanego powietrza, co w kuchni jest niezastąpionym rozwiązaniem.

Sam filtr jest łatwy w utrzymaniu czystości, a do tego bardzo wydajny. Jak każdy okap, model ten ma również dobre oświetlanie. Lampa halogenowa, którą wykończono stalą nierdzewną, doskonale oświetla obszar gotowania i daje świetny efekt . Urządzenie ma cztery prędkości oraz timer, dzięki czemu dostosujemy sprzęt do swoich potrzeb. Nie zabrakło też wygodnego wyświetlacza dotykowego, który ułatwia obsługę.

Wydajność urządzenia wynosi 500 m3/h, a jego głośność to 57 dB. Wymiary okapu to: wysokość – min. 665 mm, max. 995 mm, szerokość – 900 mm, głębokość – 485 mm. Produkt został doceniony przez użytkowników za ciekawy, nowoczesny design, solidną konstrukcję oraz świetną wydajność. Konsumenci wysoko ocenili też wyjątkowo cichą pracę silnika.

Model Samsung HDC9C55TX ma wymiary: szerokość – 60 cm, wysokość – 26 cm i głębokość – 26 cm. Wydajność urządzenia wynosi 379 m3/h. Produkt jest przeznaczony do montażu jako wyciąg lub pochłaniacz.

 

Zalety

3-stopniowa regulacja prędkości: Działanie okapu łatwo dopasowujemy do indywidualnych potrzeb, a umożliwia to 3-stopniowa regulacja prędkości. Dzięki temu urządzenie skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy i nadmiar pary wodnej.

Halogenowe oświetlenie: Zamontowane w urządzeniu halogenowe żarówki świetnie oświetlają kuchenkę, w efekcie czego gotowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Aluminiowy filtr: Okap wyposażony jest w filtr wykonany z aluminium, pochłania on wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, a do tego łatwo się myje.

 

Wady

Niezrozumiała instrukcja: Niektórzy konsumenci narzekają, że w instrukcji nie zostały dokładnie opisane wszystkie opcje urządzenia. Możemy więc początkowo mieć problem z obsługą okapu.

Nieodpowiedni do dużej kuchni: Z uwagi na konstrukcję (to model podszafkowy), sprzęt nie jest polecany do kuchni o dużym metrażu, również tej otwartej na salon. Wszystko przez to, że może on okazać się zbyt mało wydajny.

 

 

 

 

5. Okap kuchenny kominowy Faber Ranch 2W 60 C1/NT

 

5-faber-ranch-60Faber Ranch 60 to biały okap w stylu rustykalnym, który doskonale sprawdza się nie tylko we wnętrzach vintage, czy retro, ale również tych tradycyjnych. Model ten dostępny jest w trzech szerokościach: 60 cm, 90 cm i 120 cm. Dzięki czemu bez problemu dobierzemy odpowiedni rozmiar do swojej kuchni.

Biała, drewniana rama do okapu, sprawia, że bez problemu dopasujemy do niej szafki kuchenne. Wydajność maksymalna tego sprzętu wynosi 410 m3/h. Urządzenie ma aż 3 wygodne programy, dzięki którym dostosujemy jego pracę do naszych potrzeb. Okap ma również dwie żarówki halogenowe 28 W, doskonale oświetlające pole pracy. U

rządzanie przeznaczone jest do montażu przyściennego, a ze względu na dość masywną budowę, musimy przemyśleć, w jakim miejscu możemy go umieścić. Jeśli jednak szukasz sprzętu w stylu retro, jest to idealny model do Twojej kuchni. Głośność tego okapu wynosić 61 dB. Warto też wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach konsumentów. Docenili oni solidna konstrukcję oraz ciekawy design urządzenia, a także atrakcyjną cenę.

Faber Ranch W 60 C1 to okap, którego wydajność wynosi 410 m3/h. Produkt ma wymiary: szerokość – 60 cm, wysokość – 86 cm oraz głębokość – 50 cm.

 

Zalety

Oryginalny wygląd: Okap swoim designem nawiązuje do stylu rustykalnego, dlatego może być oryginalną ozdobą kuchni. Obudowa urządzenia powstała z dwóch materiałów – stali nierdzewnej oraz drewna, które możemy samodzielnie pomalować.

Duża wydajność: Sprzęt działa efektywnie również w pomieszczeniu o dużym metrażu. Po włączeniu okapu możemy szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i oparów kuchennych powstających podczas gotowania.

 

Wady

Nie pasuje do nowoczesnej kuchni: Z uwagi na wygląd, wielu konsumentów przekonuje, że urządzenie trudno jest dopasować do kuchni o nowoczesnym lub minimalistycznym wystroju.

Za głośna praca: Po ustawieniu najwyższej prędkości pracy okap generuje duży hałas, dlatego urządzenie może zagłuszać telewizor lub przeszkadzać w rozmowie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki okap kominowy kupić?

 

Przygotowując obiad musimy się liczyć się z tym, że podczas gotowania naszą kuchnię wypełniają bardzo intensywne zapachy. Co więcej, niekiedy danie przypala się, więc musimy uporać się nie tylko z przykrym odorem, ale również dymem. W takiej sytuacji przyda Ci się okap kuchenny, który pochłania zapach. Szczególnym modelem jest sprzęt kominowy, który montowany jest bezpośrednio nad kuchenką. Długi komin służy do maskowania rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Niestety, wciąż znaczna część konsumentów nie wie, jak kupić najlepszy okap kominowy na rynku. Z tego powodu przygotowaliśmy poniższy poradnik, w którym zamieściliśmy kilka rad.

 

 

Sterowanie – jaki okap kominowy wybrać?

Na rynku znajdziemy urządzenia ze sterowaniem manualnym lub elektronicznym. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w prosty w obsłudze suwak, którym uruchamiamy produkt, a także zmieniamy natężenie jego pracy. Alternatywą są urządzenia wyposażone w niewielkie, ale dobrze oznaczone przyciski. Tego typu sterowanie spotykamy najczęściej w starszych produktach.

Drugim rodzajem są okapy ze sterowaniem elektronicznym, które wyposażone są w niewielki ekran. Znajdują się na nim przyciski lub panel dotykowy, przy pomocy którego ustawiamy tryb pracy sprzętu. Użytkownik może wybrać nie tylko siłę nawiewu, ale również zaprogramować dokładny czas pracy urządzenia. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które preferują nowoczesne produkty z prostym systemem obsługi. Co więcej, większość paneli dotykowych pozwala również kontrolować oświetlenie. Ciekawą alternatywą są okapy sterowane przy pomocy pilota. Urządzenia o dobrym zasięgu mogą być włączane i wyłączane, gdy przebywamy w innym pomieszczeniu.

 

Wydajność – jaki okap kominowy jest najlepszy?

Jeśli wybierzesz zbyt słaby sprzęt, nie będzie on w stanie pozbyć się całego zapachu z pomieszczenia. Z kolei zbyt mocne modele doprowadzą do wychłodzenia kuchni. Wydajność jest podawana w m3/h. W celu dobrania odpowiedniego okapu musisz obliczyć kubaturę pomieszczenia, czyli iloczyn powierzchni podłogi i wysokości pomieszczenia. Następnie mnożysz otrzymany wynik przez 6, gdyż właśnie takie jest minimalne tempo pracy zalecane jest w wysokiej jakości produktach. W przypadku maksymalnej wartości otrzymaną kubaturę mnożysz przez 12.

 

Liczba biegów

Ponieważ nie zawsze zachodzi potrzeba użycia maksymalnej mocy okapu, dobrze, aby był on wyposażony w biegi. Dzięki nim szybko i precyzyjnie dopasujemy tryb pracy do naszych potrzeb. W zależności od wybranego sprzętu, znajdziemy w nim panel skokowy lub płynną regulację. W przypadku pierwszego urządzenia mamy pokrętła lub przyciski, a drugiego – gałkę do przekręcania.

Standardowe okapy mają od 2 do 4 biegów, jednak dostępne są również nieco bardziej zaawansowane sprzęty, w których liczba ta wynosi nawet 8. Pierwszy typ urządzeń sprawdzi się przy kuchence z 4 palnikami, gdzie w jednym czasie gotujemy do 3 potraw. Jeśli jednak posiadasz dużą kuchenkę, która ma więcej pól grzewczych, zalecamy zainwestowanie w okap o większej mocy, który ma spory zakres regulacji pracy.

 

Filtry

Wydajna praca nie będzie możliwa bez dobrej jakości filtrów, które znajdują się w okapie. Pierwszym typem jest filtr zatrzymujący tłuszcz. Ponieważ produkt ten musi być regularnie czyszczony, dobrze by był wykonany z aluminium. Zdecydowana większość producentów stosuje takie filtry, które można myć w zmywarce. Drugim rodzajem jest filtr węglowy, który gwarantuje neutralizację wielu nieprzyjemnych zapachów.

 

Oświetlenie

Elementem wyposażenia każdego okapu jest oświetlenie. Blask lampy pada bezpośrednio na kuchenkę i przygotowywane potrawy, dzięki czemu daje nam to większą kontrolę nad gotowaną potrawą. Dodatkowe oświetlenie na pewno okaże się przydatne podczas sprzątania kuchenki.

W zależności od modelu, okapy dysponują 2 lub 4 lampkami. Poza tym w nowoczesnych urządzeniach, które mają 4 żarówki, użytkownik może wybrać natężenie światła. Stając przed wyborem zdecydowanie lepiej jest wybrać oświetlenie LED lub halogenowe, gdyż jest to tania, ale i wydajna opcja. Takie typy, gwarantują silne i jasne światło, które nie podrażni naszych oczu.

 

Design

Ze względu na swoją konstrukcję, okap kominowy zajmie znaczną część przestrzeni nad kuchenką, dlatego warto dopilnować, aby produkt cechował się eleganckim wyglądem. Na szczęście producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Dobrym rozwiązaniem są sprzęty o geometrycznym kształcie (głównie trapez i kwadrat), które dopasują się do nowocześnie urządzonej przestrzeni. Takie urządzenia występują w różnych kolorach i gabarytach. Sprawia to, że nie musisz decydować się na klasyczne, stalowe rozwiązania, gdyż coraz popularniejsze są okapy czarne. Dla osób, których kuchnie są urządzone w białej kolorystyce, powstały modele białe lub kremowe. W kwestii rozmiarów konsumenci również mają szeroki wybór, gdyż szerokość sprzętu może wynosić 50 cm, 60 cm, 90 cm, a nawet 100 cm. Wartość ta uwarunkowana jest przestrzenią, jaką dysponujemy w kuchni oraz szerokością płyty kuchennej. Im jest ona większa, tym okap powinien być szerszy.

Naturalnie, również zwolennicy stylu vintage znajdą coś dla siebie. W sklepach spotkać możemy wiele urządzeń rustykalnych, które swoim designem nawiązują do stylu ludowego. Takie produkty dobrze sprawdzą się w domkach letniskowych.

Pamiętaj, że najlepszy okap kuchenny to taki, który swoim wyglądem pasuje do pomieszczenia. Należy zadbać o spójność kolorystyczną, gdyż sprzęt nie powinien rzucać się w oczy. Równocześnie, zwróć uwagę na to, w jaki sposób czyści się model. Jeśli jego wnętrze będzie zakurzone, to po uruchomieniu wszystkie odpady wylądują na Twojej kuchence lub nawet przygotowywanym jedzeniu. Poza tym wystawienie na działanie pary wodnej i tłuszczu może spowodować silne zabrudzenia. Warto więcej upewnić się, czy interesujący nas model (a przynajmniej jego części) można czyścić w zmywarce. Jest to przydatne udogodnienie, które zwiększy żywotność sprzętu.

 

 

Emisja dźwięku

Ważnym parametrem jest również emitowany przez okap dźwięk. Jeśli praca sprzętu będzie zbyt głośna (przekracza 90 dB) to może wywołać dyskomfort u domowników. Pamiętaj, że w przypadku silnego zapachu lub mocnego przypalenia, urządzenie będzie musiało działać przez kilkanaście minut, by uporać się z powstałym zanieczyszczeniem. Dlatego polecamy inwestycję w sprzęty, których wytwarzany hałas nie przekracza 60 dB. Na rynku są jednak dostępne modele, w których poziom hałasu wynosi 35 dB lub 40 dB, jednak są one dość kosztowne.

 

Okapy kominowe w dobrych cenach

Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane. Tym, co na nie najbardziej wpływa jest design sprzętu. Znajdziesz więc klasycznie wyglądające modele kosztujące 100 zł, ale na rynku również dostępne są takie za 2000 zł lub nawet 4000 zł. Z kolei ekskluzywne produkty o niewielkich gabarytach, lecz dużej wydajności wiążą się z wydatkiem nawet 10000 zł.

Pamiętaj, że najważniejsza jest wydajność modelu i to na nią należy zwrócić uwagę. Z tego powodu, zachęcamy do zainwestowania większej sumy w bardziej wydajny model.

 

 

Jak zamontować okap kominowy?

 

Montaż okapu kominowego niejednej osobie może przysporzyć nieco trudności. Jeśli więc zdecydowałeś się na zakup tego typu sprzętu, ale nie masz doświadczenia w jego instalacji, przygotowany przez nas tekst powinien Cię zainteresować. W prosty sposób wyjaśniamy w nim, jakie czynności należy podjąć, aby poprawnie zamontować urządzenie i tym samym cieszyć się jego funkcjonalnością.

 

 

Czego będziemy potrzebować do montażu okapu kominowego?

Przed przystąpieniem do pracy musimy skompletować wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której będziemy musieli przerywać montaż z uwagi na brak potrzebnych elementów. Podczas instalacji z pewnością będziemy potrzebować wiertarki, która pozwoli nam dobrze przytwierdzić urządzenie do ściany. Przydatna okazuje się także poziomica. Dzięki niej będziemy pewni, że sprzęt jest równo ułożony. Pod ręką warto mieć także śrubokręt, taśmę mierniczą i ołówek. Trzeba także wyposażyć się w kołki rozporowe i wkręty. Konieczny jest zakup rury odprowadzającej, czyli inaczej przewodu wentylacyjnego. Czasami zdarza się, że element ten znajduje się w zestawie z zakupionym okapem kominowym.

 

Instalacja okapu kominowego

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać podczas montażu okapu kominowego jest określenie wysokości, na której go zamontujemy. Jest to bardzo ważny etap instalacji. Jeśli urządzenie zostanie przymocowane zbyt wysoko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie dobrze pochłaniało zapachów. W rezultacie praca sprzętu nie będzie efektywna. W sytuacji, kiedy okap zostanie zainstalowany zbyt nisko może gasić płomień kuchenki, co mogłoby okazać się nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne. Zaleca się, aby okap w przypadku kuchenki gazowej był od niej oddalony o ok. 65 cm. W przypadku kuchenki elektrycznej czy płyty indukcyjnej odległość powinna wynosić ok. 55 cm. Jak już określimy, na jakiej wysokości umieścimy urządzenie, należy wywiercić odpowiednie otwory. Następnie, używając wkrętów i kołków rozporowych, możemy zawiesić je na ścianie. Jeden koniec rury odprowadzającej podłącza się do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do szybu wentylacyjnego. Następnie trzeba założyć komin i kratkę wentylacyjną.

 

 

Jak zamontować okap kominowy w trybie wyciągu?

Jeśli zapytamy konsumentów, jaki okap kominowy jest polecany, z pewnością odpowiedzą oni, że najlepszym wyborem jest zakup urządzenia, które może działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Możliwość wybrania trybu pracy pozwala lepiej dostosować sprzęt do naszych potrzeb. Montując okap pracujący w trybie wyciągu, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zaleca się użycia krótkiej rury okrągłej o sporej średnicy. Jeśli jednak zdecydujemy się wykorzystać rury płaskie, powinny mieć one ok. 9 cm szerokości. Bez względu na to, czy montujemy okap pracujący w trybie wyciągu czy pochłaniacza musimy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy były mocno przytwierdzone do konstrukcji. Inaczej będą one drgać w trakcie pracy, co spowoduje nasilenie generowanego przez sprzęt hałasu.

 

Czy można samodzielnie zamontować okap kuchenny?

Konsumenci często szukają odpowiedzi na pytanie, czy można samodzielnie zainstalować okap kuchenny, czy może lepiej skorzystać z usług fachowca. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to przede wszystkim od naszych umiejętności. Jeśli czujemy się pewnie, a drobne prace remontowe nie są nam obce, z pewnością poradzimy sobie z instalacją. Jeśli jednak mamy co do tego wątpliwości, lepiej poprosić o radę osobę, która ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu zadań.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ