Jak zrobić pastę z makreli?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Pasta Z Makreli Przepis

Czas przygotowania20 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki: 
wędzona makrela ok. 400 g (mogą być dwie mniejsze, w zależności co znajdziemy w sklepie)
jedna większa cebula
3 ogórki konserwowe ze słoika
świeży szczypiorek
4-5 ugotowanych jajek
2 łyżki majonezu
łyżeczka musztardy
sól i pieprz do smaku

Do przygotowania bardziej skomplikowanych dań czasami potrzebujemy maszynki do makaronu, zaawansowanego robota kuchennego albo inny sprzęt, którego zakup nierzadko stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Pasta rybna z makreli nie wymaga użycia takich sprzętów. Można ją zrobić, nie mając jeszcze dobrze wyposażonej kuchni. Z przygotowaniem takiej przekąski poradzi sobie każdy. Pasta z makreli z jajkiem nie wymaga też użycia wielu składników, jest tania w przygotowaniu i co najważniejsze, bardzo smaczna. Można smarować nią kanapki lub faszerować jajka. 

 

Głównym składnikiem pasty jest makrela, z której należy dokładnie usunąć ogon, głowę, a także zdjąć kręgosłup i pozbyć się ości. Należy robić to starannie, aby nic nie pozostało. Do tego przyda się bardzo dobre oświetlenie, bo jak wiadomo, ości są cieniutkie i łatwo je przeoczyć. Kiedy wstępnie je usuniemy, warto też w rękach rozdzielać części makreli na mniejsze i sprawdzać palcami, czy nie ma tam żadnej ości. Przygotowaną rybę można odłożyć do niewielkiego naczynia i zająć się innymi składnikami, które są potrzebne.

Pasta z makreli wędzonej ma w składzie jajka i stanowią one zaraz po rybie jeden z najważniejszych składników. Do niewielkiego garnka trzeba nalać wodę i postawić go na kuchence do gotowania. Do środka należy włożyć jajka, można to zrobić od razu albo dopiero wtedy, kiedy woda zacznie się gotować. Wodę warto posolić. Przeciętny czas gotowania jajek wynosi ok. 10 minut. Po tym czasie należy odlać wodę, wlać do środka zimną, odczekać chwilę i obrać jajka. Później wystarczy tylko pokroić je w kostkę. Można robić to po prostu nożem albo skorzystać z krajalnicy do jajek. Taki produkt można kupić już za kilka złotych, a bardzo przydaje się on w kuchni.

Kolejnym krokiem jest pokrojenie w kostkę ogórków oraz posiekanie na drobno cebuli i szczypiorku. W niewielkiej misce czy nawet szklance należy przygotować sos, który składa się z majonezu, musztardy i przypraw (sól i pieprz). Jeśli interesuje Cię pasta z makreli bez majonezu, zamiast tego składnika możesz użyć np. gęstego jogurtu naturalnego. 

Pasta z makreli i jajek jest prawie gotowa. Teraz wystarczy tylko umieścić wszystkie składniki w większym naczyniu, a następnie wlać do niego sos i wszystko dokładnie zamieszać. Tradycyjna pasta z makreli wędzonej może być podawana od razu po przygotowaniu. Można też włożyć ją na co najmniej godzinę do lodówki i dopiero po tym czasie przygotowywać kanapki czy inne przekąski. 

Inne przepisy na pastę z makreli

Sporą popularnością cieszy się pasta z makreli i sera. Ta przekąska pojawia się w wielu domach, dlatego warto ją wypróbować. Pasta z makreli z twarogiem podobnie jak jej tradycyjna wersja z jajkami jest prosta w przygotowaniu. Do jej zrobienia potrzebna jest oczywiście wędzona ryba, ok. 250 g twarogu, jajka, szczypiorek, majonez, sól i pieprz. Jajka gotuje się na twardo i czeka, aż ostygną. Następnie się je obiera i kroi w drobną kostkę. Twaróg należy rozdrobnić przy użyciu widelca, a rybę przygotować tak, aby został sam środek bez ości i kręgosłupa. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i dodać posiekany na drobno szczypiorek. Ta pasta z makreli i twarogu będzie też dobrze smakowała bez twarogu, więc jeśli go nie lubimy, możemy z niego zrezygnować.

Inną propozycją jest pasta z makreli pomidorowa. Do jej przygotowania wykorzystuje się koncentrat pomidorowy. Ponadto na liście składników znajduje się oczywiście wędzona makrela, kremowy serek, śmietana lub gęsty jogurt i opcjonalnie także siekany szczypiorek. Wędzoną rybę należy oczyścić z ości i skóry. Należy wyciągnąć sam środek, a jeszcze przed połączeniem z innymi składnikami upewnić się, że w rybie nie zostało żadnych ości. Do miski dodać pozostałe składniki i najlepiej je zblendować. Przygotowana w ten sposób pasta będzie przypominała konsystencją serek czy hummus.

Są osoby, które nie lubią jajek, ale mimo to chcą spróbować podobnego przepisu. Dla nich dobrym wyborem będzie pasta z makreli bez jajek. Do jej wykonania wykorzystuje się 1-2 wędzone ryby. Na liście składników są też duża cebula, majonez i standardowe przyprawy, czyli sól i pieprz. Makrelę należy obrać, czyli usunąć skórkę, kręgosłup i ości, a następnie rozdrobnić widelcem. Cebula powinna być pokrojona w drobną kostkę. Do miski dodaje się wszystkie pozostałe składniki i miesza dokładnie, do ich połączenia. Część osób zastanawia się, jak smakuje pasta z makreli w oleju. Również w takiej wersji ryba jest dobra. Pasta z makreli z puszki smakuje podobnie. Różni się tylko nieco sposób jej przygotowania, bo rybę należy odsączyć, a dopiero później dodać do miski i mieszać z pozostałymi składnikami.

Bardzo dobra i niezwykle prosta w przygotowaniu jest też pasta z makreli i awokado. Do jej przygotowania nie trzeba dużo składników. Wystarczy miękkie awokado i wędzona ryba. Awokado, podobnie jak makrelę (po obraniu i usunięciu wszystkich ości) należy rozdrobnić widelcem. Do awokado warto dodać nieco soku z cytryny, wtedy zyska lepszy smak i nie będzie szybko brązowiało. Pastę należy doprawić pieprzem i solą. Ile taka pasta z makreli ma kcal? W 100 g jest przeciętnie ok. 150 kcal.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ