Jak zrobić placek po węgiersku? 

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Placek Po Węgiersku Przepis

Czas przygotowania1 hour
Czas gotowania40 minutes
Liczba porcji: 4
 
Składniki: 
1 kg ziemniaków
2 duże cebule (jedna do placków, druga do gulaszu)
3 łyżki mąki pszennej
2 jajka
sól i pieprz do smaku
olej
oliwa z oliwek
0,5 kg karkówki
2 ząbki czosnku
2 ogórki konserwowe
5 dużych pieczarek
0,5 czerwonej papryki
1 papryczka chilli
2 liście laurowe
4-5 ziarenek ziela angielskiego
papryka słodka wędzona
natka pietruszki do podania
3 łyżki gęstej śmietany 18% 

Przygotowanie dania takiego jak tradycyjny placek po węgiersku nie wymaga specjalnych umiejętności. Korzystając z dobrego przepisu, każdy poradzi sobie ze zrobieniem pysznego obiadu dla całej rodziny, który będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Gotując gulasz, warto wybrać dobrej jakości mięso pochodzące od sprawdzonych dostawców, które jest świeże i nie ma dużo tłuszczu. Do tego koniecznie trzeba kupić świeże warzywa, które są jednym z głównych składników pysznego gulaszu. Decydując się na domowy sos do placków po węgiersku, należy dokładnie umyć i pokroić warzywa według wyboru – na cienkie plastry lub drobną kostkę. 

 

Przepis oryginalny na placek po węgiersku jest prosty, a przygotowanie dania warto zacząć od gotowania gulaszu, w którym znajdą się kawałki karkówki. Mięso należy pokroić w kostkę i w miarę możliwości postarać się wyciąć tłuszcz. Karkówkę trzeba doprawić solą, następnie posypać papryką wędzoną, delikatnie obtoczyć w mące pszennej i odstawić na bok. Międzyczasie warto przygotować warzywa, które w trakcie przygotowania zostaną dodane do gotującego się gulaszu. Placek po węgiersku najlepiej smakuje z pieczarkami, dlatego też warto dodać i ten składnik. Należy obrać, umyć i pokroić w grubsze piórka pieczarki, a także poszatkować papryczkę chilli. Oprócz tego trzeba pokroić w cienkie plastry ogórka, surową paprykę oraz natkę pietruszki.  Na dużej patelni na oliwie z oliwek należy podsmażyć drobno pokrojoną, jedną dużą cebulę. W momencie, gdy będzie ładnie zeszklona na brązowy kolor można dodać przygotowane wcześniej mięso i podsmażyć. Do smażonej karkówki można dodać 2 obrane ząbki czosnku – może być pokrojony lub wyciśnięty przez praskę. 

Kiedy mięso będzie już podsmażone, całość należy zalać przegotowaną wodą lub bulionem w taki sposób, aby karkówka była zatopiona. Do smaku można dodać ziele angielskie oraz liść laurowy i zagotować, aby uwolnić smak i aromat przypraw. W momencie, gdy całość się zagotuje, należy wrzucić wcześniej przygotowane składniki w postaci pokrojonych w cienkie plastry ogórki oraz drobno posiekaną papryczkę chilli. Do tego potrzeba jeszcze kawałki surowej, czerwonej papryki oraz poszatkowaną pietruszkę. Całość trzeba jeszcze podgotować na wolnym ogniu, mieszając co jakiś czas, aby nie doszło do przypalenia. Kiedy karkówka będzie odpowiednio miękka, a większa ilość wody z gulaszu odparuje, należy dodać sól i pieprz do smaku. Gotowy sos należy zagęścić niewielką ilością mąki pszennej zmieszanej z wodą. 

Placek ziemniaczany po węgiersku powinien być zrobiony z drobno startych ziemniaków. Niektóre osoby, aby przyspieszyć proces przygotowania, wykorzystują blender, za pomocą którego ścierają surowe ziemniaki razem z pokrojoną w grubszą kostkę cebulką. Niezależnie od wybranego sposobu do gotowej masy należy dodać jedno jajko oraz niewielką ilość mąki, która jedynie pozwoli uzyskać odpowiednią konsystencję. Całość trzeba doprawić solą i pieprzem wedle uznania i zamieszać za pomocą łyżki. Placki należy smażyć na dużej patelni, aby jednocześnie zmieścić 2 lub 3 sztuki – w zależności od rozmiaru. Mniejsze porcje będą szybciej gotowe i łatwiej będzie można je przewrócić na drugą stronę. Po rozgrzaniu oleju należy odmierzyć odpowiednią ilość przygotowanej masy i ostrożnie położyć na patelnię. Czas smażenia wynosi do 4-5 minut na każdej ze stron. Placki ziemniaczane należy przewrócić w momencie, gdy przybiorą ładny złoto-rumiany kolor. Po usmażeniu jednej porcji warto położyć gotowy placek na ręczniku kuchennym, aby odsączyć nadmiar oleju. Po odsączeniu można układać jedzenie na talerzu. Usmażone placki ziemniaczane należy odpowiednio udekorować, aby prezentowały się jak najlepiej. Tradycyjnie trzeba ułożyć je na talerzu, a następnie nałożyć odpowiednią ilość przygotowanego gulaszu. Na sam wierzch można dać łyżkę śmietany oraz posiekaną natkę pietruszki. Przygotowane w ten sposób danie można jeść z domową surówką z buraków czerwonych lub z ćwikłą z chrzanem.  

 

Wskazówki 

Przygotowane danie nadaje się od razu do jedzenia. W sytuacji, gdy obiad nie zostanie podany od razu, nie wolno polewać smażonych placków ziemniaczanych gulaszem węgierskim. Po dodaniu sosu nie będą się one nadawały do odgrzania, dlatego też lepiej pozostawić oba składniki osobno i dopiero podczas ponownego serwowania dodać gulasz. Aby podgrzać placki ziemniaczane, można włączyć piekarnik gazowy i wyłożyć je na blachę. W ten sposób już po kilku minutach będą nadawały się do ponownego spożycia, a co najważniejsze będą nadal chrupiące. Gulasz węgierski można z powodzeniem podgrzać w garnuszku, cały czas mieszając, aby się nie przypalił. W ten sposób ulubione danie będzie nadawało się do zjedzenia.  Co więcej, wiele osób uważa, że placki po węgiersku są ciężkie ze względu na to, że są smażone i podawane z gulaszem, który zazwyczaj jest przygotowany z dodatkiem mąki. Okazuje się jednak, że to błędne myślenie, ponieważ danie nie jest bardziej kaloryczne od porcji chudego mięsa z dodatkiem pieczonych ziemniaków. Placek po węgiersku ma 500-600 kcal, jednak wszystko zależy od tego, jak duże porcje zostaną podane. Oznacza to, że od czasu do czasu można zjeść ulubione danie z niewielkim dodatkiem śmietany i natką pietruszki. Warto pamiętać, że nawet będąc na diecie, ważne jest spożywanie zbilansowanych posiłków, które dostarczą do organizmu odpowiednią ilość wartościowych składników odżywczych. 

W tym przepisie do przygotowania gulaszu wykorzystano karkówkę. Osoby, które wolą inne mięso, mogą zdecydować się na przygotowanie sosu np. z drobiu. Placek po węgiersku z kurczakiem lub z indykiem będzie delikatniejszy, jednak odpowiednie doprawienie sprawi, że smak będzie zbliżony. Drobne modyfikacje przepisu nie wpłyną na smak dania, ponieważ najważniejsze jest użycie świeżych i dobrych składników.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ