Ranking 5 najlepszych płyt gazowych do zabudowy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Płyta gazowa do zabudowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz płyty gazowej do zabudowy, ale z uwagi na mnogość dostępnych na rynku produktu nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Jeśli tak, przygotowany przez nas ranking z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości. Prezentujemy w nim godne polecenia sprzęty, które cieszą się uznaniem wśród konsumentów. Samsung NA64H3010AK to płyta gazowa do zabudowy, która według użytkowników jest jednym z najlepszych produktów na rynku. Tym, co zachęca do zakupu tego modelu jest przede wszystkim jego solidne wykonanie. Wpływa ono nie tylko na wygląd produktu, ale także zwiększa komfort użytkowania i powoduje, że model będzie nam służył przez długi czas. Jak wskazują opinie Internautów obsługa prezentowanej płyty gazowej nie jest trudna. Poradzi sobie z tym nawet osoba, która do tej pory korzystała jedynie ze standardowych kuchenek (solidnie wykonane pokrętła). Kolejnym, ciekawym sprzętem jest Bosch POH6B6B10 wyposażony w 4 palniki, w tym jeden WOK o mocy 3300 W. To model wykonany ze szkła hartowanego, który można łatwo utrzymać w czystości. Ma on zdejmowane, żeliwne ruszty i palniki z wbudowaną zapalarką. Płyta wygląda stylowo i ma odpowiednie zabezpieczenia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Płyta została wyposażona w 4 palniki oraz żeliwny ruszt ułatwiający przesuwanie naczyń. Szklane wykończenie sprawia, że produkt jest wyjątkowo łatwy do utrzymania w czystości. Usunięcie nawet przypalonych resztek dania nie powinno stanowić zbyt dużego problemu.

Wady

Produkt ma niewielkie wymiary i trudno jest na nim gotować w kilku naczyniach o dużej pojemności. Z tego względu nie jest to zbyt dobry wybór dla dużych rodzin i osób lubiących gotować potrawy wielogarnkowe.

Podsumowanie

Model świetnie się prezentuje i pasuje również do wyjątkowo niewielkiej kuchni. Na ruszcie znajdują się wskaźniki, które ułatwiają ustawienie garnków na środku palników. Ciepło generowane przez kuchenkę jest równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni naczyń.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt wyposażono w cztery palniki i bardzo solidne, żeliwne ruszty. Jest on wykonany z hartowanego szkła, dlatego estetycznie się prezentuje, a w dodatku można go z łatwością utrzymać w czystości. Płyta ma wbudowaną zapalarkę.

Wady

Są osoby, które uważają, że palniki zostały rozmieszczone za blisko siebie. Przez to gotowanie w dwóch dużych, a nawet średniej wielkości naczyniach często okazuje się mało komfortowe.

Podsumowanie

Płyta ma termoelektryczne zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, dlatego jej używanie jest bezpieczne. Moc palników obejmuje zakres od 1000 W do 3300 W. Zapalarka znajduje się w każdym z 4 pokręteł, umieszczono je z boku. Urządzenie nie ma ramki i tworzy z blatem jednolitą powierzchnię.

Rozważ też

Zalety

Model ten wyposażono nie tylko w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, ale również blokadę przed dziećmi. Nie musimy się więc martwić, że maluchy samodzielnie włączą płytę. Panel dotykowy sprawia, że sterowanie palnikami jest niezwykle proste.

Wady

Za wadę produktu uznaje się zbyt głośną pracę wentylatora. Generowany przez wspomnianą część płyty hałas może zakłócać spokój domowników, a ponadto zmniejszać przyjemność, jaką czerpiemy z gotowania dla najbliższych.

Podsumowanie

Mimo nielicznych wad płyta jest praktyczna i funkcjonalna. Już po pewnym czasie możemy zauważyć mniejsze zużycie gazu (w porównaniu do tradycyjnej kuchenki). Produkt jest łatwy do utrzymania w czystości.

 

 

5 najlepszych płyt gazowych do zabudowy. Opinie w 2024 roku

 

Coraz częściej wybieramy sprzęty kuchenne do zabudowy. Uważamy je za bardziej praktyczne i efektowne. Poza tym dają możliwość stworzenia funkcjonalnych wnętrz. Już nie musisz decydować się na jeden typ kuchenki – możesz zamontować kilka płyt, np. gazową, elektryczną i do tego grill. Nasz ranking płyt gazowych do zabudowy, z całą pewnością ułatwi Ci wybór.

 

1. Płyta Gazowa do Zabudowy Samsung NA64H3010AK

 

Samsung NA64H3010AK to nasza pierwsza propozycja. Ta najlepsza płyta gazowa do zabudowy ma 4 palniki: duży o mocy 3,3 kW, dwa średnie o mocy 2,0 kW oraz jeden mały o mocy 1,0 kW. Sama moc palników jest duża, a więc szybciej przygotujemy posiłki.

Czteroczęściowy ruszt żeliwny przystosowany jest do mycia w zmywarce. Poza tym w zestawie znajduje się nakładka na wok. Wygodne rozwiązania zastosowane w tym modelu to przede wszystkim zapalarka w pokrętle, system sterowania z przodu i zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Konsumenci docenili nie tylko solidne wykonanie kuchenki, ale też jej eleganckie wykończenie w czarnym szkle. Dzięki niemu urządzenie pięknie prezentuje się na blacie. Warto także wspomnieć, że kuchenka jest łatwa w pielęgnacji. To zasługa płaskiej powierzchni i odpowiednio zaprojektowanych rusztów.

Poza tym konstrukcja jest stabilna i nawet małe garnki nie zsuwają się z palników. Wymiary całkowite płyty to: 600 mm x 50 mm x 520 mm.

Płyta gazowa Samsung NA64H3010AK ma 4 palniki o różnej mocy. Waga modelu wynosi 19,3 kg. Dokładnie wymiary sprzętu to: szerokość – 60 cm, głębokość – 52 cm i wysokość – 5 cm.

 

Zalety

Wykonanie: Produkt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów. Powierzchnię płyty wykonano z mocnego, odpornego na zarysowanie szkła. W efekcie urządzenie prezentuje się atrakcyjnie i zachowuje swój początkowy wygląd przez wiele miesięcy.

Obsługa: Wiele osób podkreśla, że obsługa Samsung NA64H3010AK jest niezwykle prosta. Pokrętła mają odpowiedni kształt i płynnie działają. Dodatkowo ich czyszczenie nie jest trudne.

Ruszt: Dołączony do zestawu ruszt można myć w zmywarce, co znacznie skraca czas potrzebny na jego pielęgnacje.

Nakładka wok: W komplecie znajduje się specjalna nakładka, która przydaje się podczas smażenia na patelni wok. Element ten zapewnia stabilność naczynia – skutecznie chroni przed jego przewróceniem.

Zabezpieczenie: Płyta gazowa ma zabezpieczenie chroniące przed wypadkiem w trakcie użytkowania. Jeśli płomień zgaśnie dopływ gazu zostanie automatycznie odcięty.

 

Wady

Smugi: Część osób, które mają w swoich domach ten sprzęt zauważyło, że na powierzchni produktu po umyciu pozostają nieestetycznie wyglądające smugi. Są one trudne do usunięcia.

 

 

 

 

2. Płyta Gazowa Bosch POH6B6B10

 

Ciekawą propozycją dla osób chcących kupić elegancko wyglądającą płytę gazową jest Bosch POH6B6B10. To model wyposażony w cztery palniki o mocy od 1000 W do 3300 W. Z boku znajdują się cztery pokrętła, w każdym z nich znajduje się wbudowana zapalarka. Sprzęt ma żeliwne ruszty, które można zdjąć.

Wymiary płyty to: Szerokość – 59 cm, głębokość – 52 cm oraz wysokość – 4,5 cm. Jest ona wykonana z czarnego szkła hartowanego. Takie rozwiązanie nie tylko sprawia, że sprzęt elegancko wygląda, ale również łatwo się go czyści. Gotowanie posiłków jest bezpieczne, na co wpływa zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Sprzęt spodobał się wielu osobom, zarówno ze względu na stylowy design, jak i możliwość szybkiego przygotowywania posiłków dla rodziny. Płyta jest wyposażona w praktyczny palnik WOK o dużej mocy. Ponieważ nie ma ona ramki, tworzy z blatem jednolitą powierzchnię.

Płyta Bosch POH6B6B10 ma wymiary: 59 cm x 52 c, x 4,5 cm. Jej moc przyłączeniowa to 7700 W. Sprzęt wyposażono w 4 palniki.

 

Zalety

Palnik WOK: Cechą wyróżniającą urządzenie jest palnik WOK. Ma on bardzo dużą moc (3300 W) i pozwala na szybkie przyrządzenie posiłku dla całej rodziny.

Łatwe czyszczenie: Czyszczenie płyty po przygotowaniu posiłku nie jest kłopotliwe. Wpływa na to możliwość zdemontowania rusztów, a także gładka, szklana powierzchnia.

Wbudowana zapalarka: W każdym palniku znajduje się wbudowana zapalarka, dlatego ich odpalenie nie stanowi żadnego problemu. Wielkość płomienia można swobodnie regulować.

Stylowy design: Sprzęt prezentuje się elegancko, głównie ze względu na czarny kolor. Pasuje on zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznie urządzonej kuchni.

 

Wady

Za blisko rozmieszczone palniki: Niektórzy konsumenci uważają, że palniki znajdują się za blisko siebie, przez co trudno jest gotować obiad w dwóch dużych garnkach.

 

 

 

 

3. Płyta Gazowa do Zabudowy Slogan GPC 3+1

 


Płyta Slogan GPC 3+1 to trzeci produkt w naszym rankingu. Z pozoru przypomina płytę indukcyjną, ale tak naprawdę jest zasilany gazem. Ma ergonomiczny panel dotykowy, który ułatwia sterowanie. Ta ceramiczna płyta gazowa zużywa do 50% mniej gazu niż tradycyjne kuchenki.

Elektronika w urządzeniu pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa, a wyświetlacz poinformuje nas o tym, że brakuje gazu, mamy niekontrolowany wyciek gazu lub coś wykipiało z garnków i należy kuchnię wyczyścić. Jest to model 3+1 i pasuje do każdej szafki o szerokości 60 cm.

Ma trzy standardowe palniki oraz pola darmowe. Jest to pole, które nie pobiera gazu – ogrzewa się gorącym powietrzem z pozostałych palników. Warto podkreślić, że opinie o płytach gazowych do zabudowy tego producenta są niezwykle pochlebne. Przede wszystkim ze względu na atrakcyjny design.

Kolejna kwestia to funkcjonalności i solidność (producent daje aż 7 lata gwarancji na bezawaryjność kuchenki.)

Slogan GPC 3+1 to płyta gazowa o wymiarach 58 cm x 49,5 cm x 11 cm. Palniki objęte są 7-letnią gwarancją producenta.

 

Zalety

Timer: Prezentowany model ma funkcję timera. Użytkownik ma możliwość ustawienia czasu pracy od 1 minuty do 99 minut. Opcja ta znacznie ułatwia gotowanie.

Jakość: Ten ceramiczny model został wykonany z dobrych gatunkowo materiałów. W efekcie na jego powierzchni nie pojawiają się zarysowania, które psują wygląd produktu.

Obsługa: Na płycie znajduje się panel dotykowy, który pozwala szybko wybrać preferowane przez nas ustawienia. Wiele osób podkreśla, że obsługa sprzętu nie jest trudna, nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z tego typu urządzeń. Przyciski są odpowiednio opisane, co ułatwia użytkowanie.

 

Wady

Czyszczenie: Niektórzy konsumenci twierdzą, że utrzymanie sprzętu w czystości jest trudne. Stosunkowo często na powierzchni pojawiają się trudne do usunięcia plamy.

 

 

 

 

4. Płyta Gazowa do Zabudowy Beko HDCG 32220 SX

 

Beko HDCG 32220 SX to dobra i tania płyta gazowa do zabudowy. Urządzenie ma zintegrowaną z pokrętłami zapalarkę, co umożliwia łatwe i wygodne użytkowanie kuchenki. Posiada system zabezpieczeń – automatycznego zapłonu i przeciwwypływowego gazu.

Nawet, gdy dojdzie do zalania palnika lub podmuchu powietrza, jesteśmy bezpieczni, gdyż strumień gazu jest automatycznie odcinany. Wymiary kuchenki to: wysokość – 7,5 cm, szerokość – 30 cm i głębokość 51 cm. Urządzenie ma kolor inox, a więc łatwo dopasujesz je do blatów kuchennych.

Jest to najmniejsza propozycja w naszym zestawieniu, gdyż ma zaledwie 2 palniki – jeden o mocy 1,0 kW i drugi o mocy 2,9 kW. W efekcie stanowi idealne rozwiązanie do małej kuchni. Może być też świetnym rozwiązaniem, gdy w kuchni chcemy mieć dostęp do różnego typu palników i nie potrzebujemy kuchenki gazowej czteropalnikowej.

Użytkownicy docenili funkcjonalność tego urządzenia, jego niewielkie wymiary, a także atrakcyjny design. Do zakupu zachęcają też opinie o płytach Beko. Sprzęty tej firmy uważane są za wysoce bezawaryjne.

Beko HDCG 32220 SX to dobra płyta gazowa do zabudowy do 500 zł. Sprzęt ma dwa palniki. Wymiary modelu są następujące: szerokość – 30 cm, głębokość – 51 cm i wysokość – 7,5 cm.

 

Zalety

Stal nierdzewna: Użyta do produkcji płyty stal nierdzewna wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Na sprzęcie nie pojawiają się zbyt szybko zarysowania.

Kompaktowe wymiary: Produkt ma kompaktowe wymiary, więc będzie idealny do kuchni o małym metrażu.

Obsługa: Internauci twierdzą, że obsługa modelu nie jest trudna. Pokrętła są solidnie wykonanie i płynnie działają.

 

Wady

Nieodpowiednia dla dużych rodzin: Prezentowana płyta gazowa nie będzie odpowiednia dla dużych rodzin, ponieważ ma tylko 2 palniki.

Pielęgnacja: Jeśli chcemy utrzymać produkt w czystości powinniśmy zaraz po jego zabrudzeniu go wyczyścić. W innym wypadku możemy mieć problem z usunięciem plam.

 

 

 

 

5. Płyta Gazowa do Zabudowy Beko HISW 75235 S

 

Ostatnia propozycja to Beko HISW 75235 S – 5 palnikowa płyta do zabudowy. Jest to model ze zintegrowaną zapalarką w pokrętłach umożliwiającą łatwe i wygodne zapalanie palników. W urządzeniu zastosowano praktyczne rozwiązanie, jakim jest automatyczny system zapłonu oraz system przeciwwypływowy gazu. W efekcie możesz mieć pewność, że nawet w przypadku podmuchu powietrza, strumień gazu jest automatycznie odcinany.

Jest to piękny model ze szklaną powłoką, dzięki czemu jego pielęgnacja jest bardzo łatwa. Wymiary płyty to: wysokość – 9,8 cm, szerokość – 70 cm oraz głębokość – 51 cm. Model Beko HISW 75235 S ma aż 5 palników gazowych. Mamy tutaj palnik przedni lewy o mocy 1,0 kW, tylni lewy o mocy 2,9 kW, przedni prawy o mocy 1,75 kW i tylni prawy o mocy 1,75 kW. Poza tym na samym środku znajduje się duży palnik 3,3 kW na wok.

Jest to idealna propozycja dla osób często przygotowujących azjatyckie dania w woku. Osoby, które wybrały ten produkt wysoko oceniły jego funkcjonalność i atrakcyjny design.

Płyta do zabudowy Beko HISW 75235 S ma 5 palników. Wymiary produktu to: szerokość – 70 cm, głębokość – 51 cm i wysokość – 9,8 cm.

 

Zalety

Zabezpieczenia: W przypadku gdy płomień zostanie przypadkowo zgaszony strumień gazu jest automatycznie odcinany. To zwiększa bezpieczeństwo użytkowania sprzętu i chroni nas przed wypadkiem.

Design: Płyta ma czarny kolor, więc pasuje do większości wnętrz. Dobrze komponuje się z innymi sprzętami kuchennymi i współgra z meblami o różnej stylistyce.

 

Wady

Zapalarka: Konsumenci zauważyli, że niekiedy zapalarka przestaje działać. Wtedy koniecznie jest skorzystanie z zapałek, co może okazać się uciążliwe.

Czyszczenie: Część osób twierdzi, że czyszczenie bywa problematyczne. Czasem trzeba rozprowadzić detergent po całej powierzchni i pozostawić na kilka minut, aby następnie skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie płyty gazowe do zabudowy kupić?

 

Dzisiejsze płyty gazowe wyglądają o wiele estetyczniej, a co więcej podgrzewają jedzenie szybciej niż dawniej. Jest to idealna opcja dla osób, które urządzają swoje mieszkanie w nowoczesnym stylu. Taki sprzęt nada kuchni modernistycznego stylu, który wspaniale wkomponuje się w resztę mieszkania. Producenci wciąż ulepszają to urządzenie. Wiąże się to z jego niesłabnącą popularnością. Aby pomóc Ci w zakupie, przygotowaliśmy poradnik o tym, jaką płytę gazową do zabudowy wybrać.

Dlaczego płyta gazowa?

Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów płyt do zabudowy. Oprócz gazowych, znajdziemy także elektryczne i indukcyjne. Ich cena jest jednak o wiele wyższa. Płyty gazowe są również nieco tańsze w eksploatacji. Na rynku znajdziemy płyty palnikowe i ceramiczne. Sprzęt tego rodzaju jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Producenci zadbali także o to, aby był on tak samo bezpieczny, jak jego indukcyjne odpowiedniki. Dlatego możemy nabyć ten rodzaj nawet w przypadku, gdy w domu mamy małe dzieci.

Jedyną wadą płyt gazowych do zabudowy może być stosunkowo większe zanieczyszczenie otoczenia. Chociaż gotując nie czujemy gazu, w rzeczywistości nieco zanieczyszcza on pomieszczenie.

 

Materiał – jaka płyta gazowa do zabudowy jest najlepsza?

Płyty gazowe produkowane są z kilku różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości. Poniżej przedstawimy poszczególne typy, aby było Ci łatwiej wybrać ten najbardziej odpowiedni. Są to:

Stal nierdzewna – jest to bezsprzecznie najtrwalsze tworzywo używane do produkcji płyt gazowych do zabudowy. Odporne jest na wszelkie uszkodzenia i zarysowania. Wygląda ono także bardzo estetycznie, co podniesie walory wizualne naszej kuchni.

Emaliowane – nie jest to materiał, lecz jedynie pokrycie płyty. Producenci chętnie używają emalii, ponieważ wyróżnia się tym, że bardzo łatwo ją czyścimy. Musimy jednak uważać, aby takich płyt nie uszkodzić, gdyż utracą swój elegancki wygląd. Jest to także najtańszy typ płyty gazowej do zabudowy.

Szkło – jest to jeden z najmniej wytrzymałych materiałów. Musimy zatem szczególnie uważać, aby go nie zniszczyć. Może być to bardzo trudne w przypadku, kiedy posiadamy dzieci. Szkło nie jest także odporne na zarysowania. Po jakimś czasie może utracić swój estetyczny wygląd. Nie jest natomiast najłatwiejsze do oczyszczania.

Ceramika – jest to materiał, który najlepiej prezentuje się w kuchni. Płyty z niego wykonane są stosunkowo trwałe i odporne na zarysowania.

 

Palniki

Standardowe płyty gazowe do zabudowy posiadają 4 palniki. Dwa z nich posiadają średnią moc, a jeden bardzo małą i kolejny dużą. Dotyczy to urządzeń o średnich wymiarach. Możemy też kupić płytę z większą ilością palników. Zwykle do 4 już wspomnianych, dodany zostaje palnik typu WOK. Posiada on bardzo dużą moc i w ekspresowym tempie przygotowuje jedzenie. Umieszczany jest on zazwyczaj na środku płyty. Jeżeli jednak nie posiadasz dużo wolnego miejsca w kuchni i nie jesteś profesjonalnym kucharzem, to taki palnik będzie Ci zbędny.

Jeżeli nie potrzebujesz aż tak wiele elementów grzejących, to producenci przygotowali dla Ciebie ofertę z dwoma lub trzema palnikami. Jest to idealna propozycja dla małych kuchni, gdzie przygotowujemy jedzenie tylko od czasu do czasu. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie palników, to zwykle mają kształt prostokąta. Dla wszystkich, którzy wolą bardziej finezyjne rozwiązania, to na rynku znajdziemy typy o niespotykanym układzie elementów grzejących. Udowodniono jednak, że kwadratowe rozmieszczenie jest najbardziej komfortowe i efektywne przy przygotowaniu jedzenia.

 

Płyta

Standardowa szerokość płyty gazowej do zabudowania to od 58 do 60 cm. Łatwo zmieścić ją na większości podstaw, a także nie jest problemem, aby wkomponować ją w inne elementy kuchni. Jest to typ najczęściej spotykany w sklepach. Jeżeli potrzebujemy czegoś większego, to nie jest to trudne zadanie. Największe płyty mają ponad 100 cm szerokości. Producenci zadbali także o mniejsze modele. Dla osób, które takich właśnie poszukują, mają do wyboru płyty od nawet 25 cm do 50 cm szerokości.

Najbardziej typowym kształtem jest kwadrat. Spowodowane jest to tym, że właśnie ten najlepiej przystosuje się do meblościanki kuchennej. Bez problemu znajdziemy jednak płyty o rzadziej spotykanych formach, np. owal. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. Możemy również przebierać wśród jej kolorów. Najczęściej wybierane jednak są białe i czarne. Najlepiej dopasowują się do wystroju kuchni.

Zabezpieczenia

Aby upewnić się, że płyta gazowa do zabudowy jest pewnym urządzeniem, potrzebujemy systemów zabezpieczeń. Bardzo przydatna do tego jest blokada na pokrętła. Szczególnie przyda się, kiedy mamy dzieci w domu. Wybierzmy model, który posiada zabezpieczenia uniemożliwiające ulatnianie się paliwa. Aby nie używać zapałek polecamy wybranie przyrządu, który posiada zapalarki na płycie lub w pokrętłach. Zapewni to maksymalne bezpieczeństwo w domu.

Płyty gazowe do zabudowy w dobrej cenie

Jedne z najprostszych modeli płyt gazowych do zabudowy kosztują około 500 zł. Najczęściej są one emaliowane i posiadają standardowe rozmiary. Ceny płyt wykonanych z innych materiałów i mających odmienne kształty i większe rozmiary wahają się od 900 zł do 3 000 zł.

 

 

Jak zamontować płytę gazową do zabudowy?

 

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie, jaka płyta gazowa do zabudowy jest polecana przez konsumentów, z pewnością interesuje Cię to, w jaki sposób podłącza się tego typu urządzenie. W tej części artykułu wyjaśnimy, co należy zrobić, aby poprawnie zainstalować sprzęt – dowiesz się, jak przygotować powierzchnię blatu, jakich narzędzi do tego użyć i co zrobić, aby cały proces instalacji przebiegł prawidłowo i bezpiecznie.

Jak bezpiecznie zamontować płytę gazową?

Jednym z najważniejszych zagadnień podczas montażu płyty gazowej do zabudowy jest bezpieczeństwo. Jeśli nie mamy doświadczenia w instalacji tego typu sprzętów kuchennych, warto wydać trochę pieniędzy i skorzystać z pomocy fachowca. To da nam pewność, że wszystkie elementy zostały odpowiednio podłączone, a więc sprzęt będzie dobrze działał, a gaz nie będzie wyciekał. Zdecydowanie się na pomoc fachowca bez wątpienia zmniejsza także ryzyko wystąpienia awarii, która mogłaby nie tylko doprowadzić do uszkodzenia nowo zakupionej kuchenki, ale także zagrozić naszemu zdrowiu czy życiu. Warto wspomnieć o tym, że elementy znajdujące się nad miejscem montażu zakupionej kuchenki powinny być na tyle wysoko, aby nie przeszkadzać w jej użytkowaniu. Bardzo ważne jest również to, że urządzenia podłączane do instalacji gazowej są przeznaczone do montażu wyłącznie w pomieszczeniach, które mają zapewnioną odpowiednią wentylację. W innym wypadku tego typu sprzęt może stanowić zagrożenie dla zdrowia całej naszej rodziny.

 

Jak przygotować blat do instalacji płyty gazowej?

O tym, jak należy przygotować blat kuchenny do instalacji płyty gazowej przeczytamy w dołączonej do zestawu instrukcji. Wszystko zależy od tego, jakie wymiary ma wybrane przez nas urządzenie. Zgodnie z tym należy wyciąć w blacie odpowiedni otwór. W tym celu warto użyć wyrzynarki. Przed przystąpieniem do pracy trzeba dokładnie zmierzyć blat, a następnie określić, gdzie chcemy zamontować kuchenkę. Krawędzie warto zabezpieczyć taśmą izolującą, która ochroni nasze meble w trakcie cięcia. Nie można zapominać też o tym, że blat kuchenny, na którym zamontujemy płytę gazową, powinien wykazywać odporność na wysokie temperatury (najlepiej do ok. 100 st. C). Jeśli materiał nie będzie zbyt trwały, meble szybko stracą swój początkowy kolor i kształt. Warto wspomnieć o tym, że blat kuchenny musi być zamontowany idealnie równo.

Płyta kuchenna do zabudowy – umieszczanie na blacie

Kupując płytę gazową do zabudowy zazwyczaj w zestawie znajdują się potrzebne elementy mocujące, więc możemy przystąpić do instalacji właściwie tuż po rozpakowaniu sprzętu. Wspomniane śruby do mocowania należy przykręcić do odpowiednio do tego przystosowanych miejsc na płycie. Konsumenci wskazują, że nie zajmuje to dużo czasu. Kolejnym krokiem jest podłączenie kuchenki do instalacji gazowej (o tym przeczytasz w kolejnym akapicie). Następnie urządzenie należy wstawić w wycięty otwór i docisnąć od góry.

 

Podłączenie płyty kuchennej do instalacji gazowej

Niezwykle istotne jest to, aby przed przystąpieniem do montażu sprzętu do instalacji gazowej dokładnie przeczytać dołączoną do opakowania instrukcję obsługi. To pozwoli uniknąć nam błędów i zagwarantuje bezpieczeństwo. Na płytach gazowych znajdują się specjalne przyłącza, które usprawniają instalację. Urządzenie zazwyczaj przyłącza się za pomocą rury giętkiej. Wspomniana rurka nie powinna dotykać elementów kuchennych tj. szuflad. Ważne jest to, aby zapewnić rurce odpowiednio dużą przestrzeń. Do uszczelniania spojeń trzeba koniecznie używać dobrej jakości uszczelek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ