Jak zrobić sernik z rosą?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Sernik Z Rosą Przepis

Czas przygotowania2 hours
Czas gotowania1 hour 10 minutes
 
Składniki: 
Ciasto kruche:
250 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
150 g zimnego masła
0,5 szklanki cukru pudru przesypanego przez sitko
1 duże jajko
2 żółtka
Masa serowa:
1 kg zmielonego twarogu lub sera z wiaderka
2 duże jajka
4 żółtka
1 szklanka cukru białego typu kryształ 
2 opakowania cukru wanilinowego
2 budynie śmietankowe lub waniliowe (smak wedle uznania) 
3 szklanki mleka o temperaturze pokojowej 
0,5 szklanki oleju roślinnego
Pianka z bezy: 
6 białek
1 szklanka cukru białego typu kryształ 
Porcja: Sernik z rosą na dużą blachę to 24 porcje

Wiele osób zadaje pytanie, jak zrobić idealny sernik? Okazuje się, że upieczenie tego tradycyjnego ciasta nie jest trudne, jeśli pamięta się o wyborze dobrej jakości tłustego twarogu, który będzie dwukrotnie lub trzykrotnie zmielony. Sernik złota rosa smakuje i wygląda najlepiej, gdy ser jest odpowiednio tłusty. Tylko wtedy na jego wierzchu pojawiają się charakterystyczne krople. 

 

Ciasto takie jak sernik z rosą wymaga przygotowania kruchego spodu stanowiącego bazę. Kruchy spód należy zagnieść na stolnicy lub użyć do tego urządzenia do wyrabiania ciasta z hakiem. Do mąki trzeba dodać płaską łyżeczkę proszku do pieczenia, cukier puder, a także pokrojone w drobną kostkę masło. Tak przygotowane składniki należy dokładnie posiekać za pomocą noża, rozdrobnić palcami lub użyć robota planetarnego. Do ciasta trzeba dodać 1 całe jajko oraz 2 żółtka (białka można odłożyć do osobnej miseczki i wykorzystać do zrobienia bezy), a następnie uformować gładką kulkę. Tak przygotowane ciasto można wyłożyć na dużą blachę o wymiarach 25 cm x 40 cm, która jest odpowiednio wysmarowana masłem i wyłożona papierem do pieczenia zarówno na spodzie, jak i na bokach. Uformowaną kulę można pociąć na plastry i wyłożyć na spodzie blachy, a następnie delikatnie wyrównać, aby nie było szpar. Ciasto należy podziurkować widelcem i piec w nagrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza piekarniku przez 10 minut. 

Przygotowanie masy serowej wymaga użycia miksera. Do miski należy dodać 2 całe jajka oraz 4 żółtka (białka przydadzą się do bezy) i ubić z dodatkiem białego cukru oraz cukru wanilinowego. Ubijanie na gładki krem powinno trwać do 8 minut na wysokich obrotach. Po ubiciu można zmniejszyć obroty i stopniowo dodawać przygotowany wcześniej twaróg. Do oddzielnej miski należy dodać mleko wraz z sypkimi budyniami, a następnie stopniowo przekładać masę serową cały czas miksując na wolnych obrotach. Na koniec trzeba dodać olej roślinny i wymieszać. Całość należy ostrożnie wylać na wcześniej podpieczony spód z kruchego ciasta i włożyć do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Ciasto trzeba piec przez 45 minut aż do momentu, gdy masa serowa będzie odpowiednio ścięta. Sernik z rosą można piec z termoobiegiem, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy masa serowa nie rumieni się za szybko. Urządzenia wyposażone w funkcję termoobiegu idealnie nadają się do pieczenia różnego rodzaju ciast. O tym jaki piekarnik do zabudowy z dodatkowymi opcjami wybrać, można dowiedzieć się, korzystając z pozytywnych opinii użytkowników oraz fachowej pomocy. 

Po upieczeniu masy serowej należy zmniejszyć moc piekarnika do 150 stopni Celsjusza. Piankę bezową, która znajdzie się na samej górze ciasta, należy ubić na około 10 minut przed wyjęciem sernika z piekarnika. Białka, które pozostały z przygotowania kruchego spodu oraz masy serowej trzeba ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Do miski trzeba dodać 1 pełną szklankę cukru i ubijać przez 8 do 10 minut. Sztywną pianę należy wyłożyć na gorącą masę i wygładzić powierzchnię za pomocą specjalnej szpatułki do tortów. Po wygładzeniu wierzchu można włożyć sernik z rosą (z sera z wiaderka) do piekarnika na 15 minut i piec w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Po upływie zalecanego czasu ciasto należy wyjąć z pieca i ostudzić, aby na powierzchni zaczęły się pojawiać pierwsze kropelki rosy. 

 

Sernik pod rosą – wskazówki 

Przygotowanie perfekcyjnego sernika dla każdej osoby oznacza co innego. Jedni ludzie preferują mokry i ciężki serowiec bez spodu, inni zaś wolą lekką i puszystą piankę z dodatkiem ulubionych owoców. Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, jednak przygotowując się do wypieku sernika, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które sprawią, że ciasto będzie smakowało każdemu. Najważniejszym składnikiem sernika jest oczywiście ser, który powinien być tłusty lub półtłusty i nie może być kwaśny w smaku. Decydując się na własnoręczne przygotowanie sera, należy dwukrotnie przepuścić go przez maszynkę do mielenia mięsa. Jednokrotne przemielenie nie da tak dobrego efektu, ponieważ w masie nadal pozostają wyczuwalne grudki. Aby zaoszczędzić czas, warto wybrać ser z wiaderka, którego nie trzeba mielić. Kupując gotowy produkt, należy jednak wiedzieć, po jaki ser sięgnąć, aby jego konsystencja była odpowiednia. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju produkty, które jedynie przypominają ser na sernik. Zazwyczaj po otwarciu okazuje się, że jest to homogenizowana masa o rzadkiej konsystencji przypominającej jogurt. Co więcej, bardzo często tanie masy serowe mają w składzie sztuczne dodatki powodujące, że po upieczeniu deser będzie zupełnie inaczej smakował. 

 

Jak powstaje rosa na serniku?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z samodzielnymi wypiekami, mogą nie wiedzieć, co kryje się pod określeniem sernika z kropelkami rosy. Okazuje się, że wszystko ma logiczne wytłumaczenie, a pojawiające się krople nie biorą się znikąd. Powstająca rosa to nic innego jak skroplony cukier, który po schłodzeniu ciasta ucieka zaraz po wyjęciu z piekarnika na zewnątrz. Aby kropelki powstały, masa serowa musi być odpowiednio mokra i zawierać tłuszcz. Z tego względu do pieczenia sernika z rosą poleca się tłusty twaróg oraz dodatek oleju. Oprócz tego, piana bezowa, którą daje się na górę, jest pieczona w temperaturze 150 stopni Celsjusza nie dłużej niż 15 minut. Nie należy się martwić, jeśli zaraz po wyjęciu ciasta z piekarnika rosa nie powstanie. Pierwsze widoczne krople pojawiają się po 30 minutach, a do godziny powinny być już wszystkie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ