5 przepisów na dania z suszonymi grzybami

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Suszone grzyby mają doskonały smak i aromat, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako główny składnik wielu dań. W połączeniu z makaronem, mięsem czy ciastem francuskim tworzą bardzo dobry obiad lub sycące przekąski. Należy pamiętać, aby odpowiednio namoczyć grzyby i nie wylewać wody, ponieważ można jej użyć do doprawienia zupy lub sosu. W naszym artykule prezentujemy proste przepisy na dania z suszonymi grzybami. 

 

Makaron z sosem grzybowym i kurczakiem

Do przygotowania prostego makaronu potrzebujemy 4 garści świderków, 1 pierś z kurczaka, 200 g wcześniej namoczonych suszonych grzybów, 1 małą cebulę, 1 łyżkę masła klarowanego, pół łyżki majeranku, sól i pieprz do smaku oraz 2 łyżki śmietany.

Suszone grzyby należy gotować przez około pół godziny. W tym czasie możemy oczyścić i pokroić w kostkę kurczaka, a także posiekać cebulę. Cebulkę szklimy na maśle, dodajemy do niej kurczaka oraz odcedzone i posiekane grzyby. Całość smażymy około 10 minut i doprawiamy solą i pieprzem do smaku. 

Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Następnie hartujemy śmietanę wodą od gotowania grzybów, wlewamy ją na patelnię i całość dusimy, od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodajemy ugotowany makaron i mieszamy. Danie można podawać z posiekaną zieleniną lub startym żółtym serem.

Paszteciki z grzybami

Aby przygotować pyszne paszteciki z grzybami potrzebujemy 100 g suszonych i wcześniej namoczonych grzybów, 200 g świeżych pieczarek, 1 małą cebulę, 1 łyżkę masła, 1 łyżkę oleju, 1 łyżeczkę suszonego tymianku, sól i pieprz do smaku, a także 1 opakowanie ciasta francuskiego.

Po namoczeniu suszonych grzybów należy je gotować przez około godzinę. Po tym czasie odcedzamy je i siekamy. Na patelni rozgrzewamy masło i olej, wrzucamy grzyby i drobno pokrojone pieczarki, solimy do smaku i chwilę smażymy. Gdy grzyby puszczą wodę dodajemy cebulę i tymianek oraz doprawiamy solą i pieprzem. 

Z gotowego ciasta francuskiego wykrawamy koła i układamy je w foremkach na babeczki. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 15 minut w temperaturze 200 stopni. Przed pieczeniem ciasto warto ponakłuwać widelcem. Gotowe spody pasztecików wypełniamy farszem grzybowym i dekorujemy według uznania. 

 

Pierogi z kapustą i grzybami

Nasza suszarka do grzybów przyda się także wtedy, gdy zechcemy przygotować pierogi. Niezbędne składniki na ciasto to: 3 szklanki mąki pszennej, 1 i 1/2 szklanki ciepłego mleka, 1/2 łyżeczki soli, 1 duża łyżka oliwy. Aby przygotować farsz potrzebujemy 1 kg kiszonej kapusty, 2-3 garście suszonych grzybów, 1 dużą łyżkę masła i 1 łyżkę oliwy, pieprz i sól do smaku.

Mąkę przesiewamy do miski i robimy dołek, w który wlewamy szklankę mleka i oliwę. Powoli wyrabiamy ciasto stopniowo dodając ciepłe mleko. Ciasto powinno być elastyczne i musi odklejać się od rąk. Gdy już je wyrobimy owijamy folią i odstawiamy do lodówki na pół godziny. W tym czasie gotujemy kiszoną kapustę. Wcześniej namoczone suszone grzyby kroimy na wąskie paseczki. Na patelni rozgrzewamy oliwę i masło, dodajemy grzyby oraz pokrojoną w kostkę cebulę. Całość smażymy. 

Ugotowaną kapustę dobrze odcedzamy, szatkujemy i dodajemy do usmażonych grzybów. Wszystko razem mieszamy, jeszcze chwilę smażymy i na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Następnie wyjmujemy z lodówki schłodzone ciasto, wykładamy je na stolnicę i wałkujemy. Wykrawamy kółka, nakładamy gotowy farsz, zlepiamy i gotujemy we wrzątku tak długo, aż wypłyną do góry. Gotujemy jeszcze 10 minut. Gotowe pierogi podajemy ze skwarkami lub z cebulką i masełkiem.

Gołąbki z farszem z kaszy i grzybów

Gołąbki przygotujemy z jednej kapusty włoskiej, 200 g suszonych i wcześniej namoczonych grzybów, 400 g świeżych pieczarek, 300 g kaszy perłowej, 2 cebul, 2 jajek, 1 litra bulionu, 3 łyżek masła, soli i pieprzu.

Oczyszczone liście kapusty gotujemy aż zmiękną. Grzyby gotujemy 30 minut, następnie odcedzamy (nie wylewamy wody) i drobno siekamy. Kroimy pieczarki i smażymy na masełku, to samo robimy z cebulką. Grzyby mieszamy z ugotowaną wcześniej kaszą, dodajemy jajka i doprawiamy do smaku.

Na liść kapusty nakładamy farsz i zawijamy gołąbki. Następnie układamy je ciasno w dużym naczyniu i zalewamy bulionem wymieszanym z wodą z gotowania grzybów. Całość wstawiamy do piekarnika i zapiekamy 70 minut w temperaturze 190 st. C. 

 

Zupa cebulowa z suszonymi grzybami

Aby przygotować zupę potrzebne nam będą: 2,5 l bulionu warzywnego, garść suszonych grzybów, 8 średnich cebul, 3 łyżki oleju, kilka łyżek śmietany, posiekana natka pietruszki, sól i pieprz do smaku. 

Namoczone wcześniej grzyby gotujemy. W tym czasie obieramy cebulę i kroimy w piórka. Rozgrzewamy w rondlu olej, wrzucamy na niego cebulę i chwilę smażymy. Gdy lekko się zarumieni, zalewamy połową bulionu i miksujemy blenderem. Do kremu dodajemy posiekane grzyby (razem z wodą, w której się gotowały) oraz resztę bulionu i chwilę gotujemy. Na koniec zabielamy śmietaną i dodajemy pietruszkę, przyprawiamy solą i pieprzem. Gotową zupę można podawać z grzankami. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ