Jak suszyć grzyby w piekarniku? 

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Jeśli interesuje Cię suszenie grzybów w piekarniku, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Z myślą o takich osobach jak Ty stworzyliśmy obszerny artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, jak wysuszyć grzyby w piekarniku, w jaki sposób się do tego przygotować i jakich błędów nie popełniać.

 

Jak najlepiej suszyć grzyby?

Suszone grzyby to składnik, który potrafi dodać do potrawy niesamowitego aromatu i niepowtarzalnego smaku. Nie dziwi więc to, że wiele osób wybiera się na grzybobranie w celu poszukiwania takich przysmaków. Zebrane grzyby można jeść na bieżąco, ale warto też odłożyć ich trochę na czas, kiedy nie będą tak łatwo dostępne. Aby grzyby się nie zepsuły, trzeba je zasuszyć. Można to zrobić na kilka sposobów, a część z nich nie wymaga używania specjalnych akcesoriów czy urządzeń. W tym tekście skupiamy się na suszeniu grzybów z użyciem piekarnika, ale warto zdawać sobie sprawę, że można to zrobić też inaczej. Dla wielu osób jednym z najwygodniejszych sposobów jest korzystanie ze specjalnego sprzętu. Suszarka do grzybów, bo o niej mowa, ma kilka poziomów i jest wyposażona wentylator. Na sitkach rozkłada się oczyszczone wcześniej grzyby i włącza urządzenie do prądu. Czas suszenia jest uzależniony od różnych czynników, a dokładnych rekomendacji w tym zakresie powinieneś szukać w dołączonej do zestawu instrukcji.

Popularnym sposobem wykorzystywanym głównie w przeszłości jest suszenie grzybów na nitce nad kuchenką. Dobre efekty uzyskuje się szczególnie wtedy, kiedy grzyby zawieszone są nad kuchnią kaflową, którą można znaleźć jeszcze w wielu starych domach, choć nie tylko. Suszenie tego typu jest też możliwe w przypadku posiadania kuchenki gazowej. Zebrane grzyby nawleka się na nitkę i rozwiesza nad źródłem ciepła. Zaletą tego sposobu jest równomierne suszenie.

Inną metodą, jaką można wykorzystać, jest suszenie grzybów na słońcu. Ten sposób przydaje się szczególnie w momencie, kiedy jesteś poza domem, np. zebrałeś grzyby podczas urlopu czy dłuższego biwakowania. Grzyby do suszenia trzeba oczywiście oczyścić i pokroić, a następnie rozłożyć na suchej, czystej powierzchni. Musisz zadbać o to, aby zachować odpowiednią odległość między grzybami, bo wtedy powietrze będzie mogło łatwo przepływać. Ważne w tej metodzie jest to, że pozwala ona na zachowanie naturalnego aromatu grzybów.

 

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Zastanawiając się nad tym, czy można suszyć grzyby w piekarniku, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ich rodzaje się do tego nadają. Przede wszystkim grzyby przeznaczone do suszenia muszą być świeże, zdrowe, bez żadnych oznak psucia. Doświadczone osoby wskazują też, że najlepiej wybierać do tego większe okazy, ponieważ podczas suszenia grzyby jeszcze się skurczą (mniejsze można marynować). Wśród polecanych do suszenia gatunków znajdują się: Koźlarze, borowiki, podgrzybki, kanie i kurki. 

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Po powrocie do domu z grzybobrania najlepiej od razu zająć się zebranymi okazami. Przygotowanie grzybów do suszenia nie jest trudne. Należy usunąć z nich piasek i inne zanieczyszczenia, używając do tego najlepiej małego nożyka, papierowego ręcznika lub lekko nawilżonej ściereczki. Moczenie okazów, które chce się później suszyć, jest pozbawione sensu, ponieważ nasiąkają one cieczą i tym samym suszenie grzybów trwa zdecydowanie dłużej, a czasami nie przynosi oczekiwanych efektów. Grzyby po oczyszczeniu musisz pokroić na mniejsze części (nie mogą być one jednak za cienkie), oddzielając trzonek od kapelusza.

 

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Wiele osób potwierdza, że grzyby suszone w piekarniku smakują tak dobrze, jak te pochodzące z profesjonalnej suszarki. Jeśli więc nie masz takiego urządzenia w swoim domu, nie musisz się martwić o to, że zebrane okazy stracą swój aromat i z powodzeniem możesz zdecydować się na suszenie w piekarniku. Do tego niezbędny jest ruszt, a najlepiej siatka do suszenia grzybów. Jej przewagą jest to, że ma ona mniejsze otwory, więc nie trzeba obawiać się tego, że borowiki, kanie czy inne odmiany będą spadać i trafiać wprost na rozgrzaną powierzchnię piekarnika. Co warto podkreślić, zakup specjalnej siatki nie jest dużym wydatkiem, a później takie akcesorium można też wykorzystać np. do suszenia owoców i przygotowywania zdrowych przekąsek. Siatkę do suszenia grzybów można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Umyte i pokrojone grzyby należy wyłożyć na siatce i można rozpocząć ich suszenie.

 

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Na pewno czekasz na szczegółowe informacje dotyczące tego, jak suszyć grzyby w piekarniku z termoobiegiem. Oto kilka cennych wskazówek. Stosując się do nich, masz pewność, że zebrane okazy będą dobrze przygotowane do dłuższego przechowywania. Pracę należy rozpocząć od nagrzania urządzenia. W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku? Zalecane jest, aby wynosiła ona 40, maksymalnie 50 st. C. W piekarniku koniecznie musisz włączyć też funkcję termoobiegu, a drzwi pozostawić lekko uchylone (na szerokość kciuka). Jeśli drzwi będą zamknięte, istnieje prawdopodobieństwo, że grzyby nie zostaną ususzone, ale się upieką.

Musisz mieć też świadomość, że mimo ustawienia takiej samej temperatury różne piekarniki mogą działać nieco inaczej. W związku z tym trzeba kontrolować proces suszenia. Zalecane jest, aby co jakiś czas przekręcać blachę o 180 stopni, tym bardziej, że w głębi piekarnika jest wyższa temperatura aniżeli przy drzwiczkach. W ten sposób zadbasz o równomiernie suszenie. Jeśli podczas suszenia zaobserwujesz, że grzyby zaczynają pęcznieć, a nie schnąć, oznacza to, że temperatura jest zbyt wysoka. Należy ją zmniejszyć, a równocześnie zadbać o szersze uchylenie drzwiczek piekarnika. Musisz też pamiętać o tym, żeby co jakiś czas przewracać ułożone na siatce grzyby. 

Jak długo suszyć grzyby w piekarniku? Przy ustawieniu temperatury na 40-50 st. C. proces ten zajmuje kilka godzin, zwykle 3, czasami więcej. Osoby doświadczone w tym zakresie wskazują też, że podsuszone okazy należy przesypywać jeszcze z miejsca na miejsce, tak aby proces suszenia był równomierny. 

 

Przechowywanie suszonych grzybów?

Wiesz już, ile suszyć grzyby w piekarniku i jak się do tego przygotować. Pora na informacje dotyczące przechowywania ususzonych już okazów. Grzyby powinno przechowywać się w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Najlepiej sprawdzają się do tego słoiki, choć można też wykorzystać plastikowe czy metalowe pojemniki. Grzyby należy przechowywać w ciemnym, suchym miejscu, najlepiej w niższej temperaturze (do ok. 12 st. C). Jeśli w danym miejscu jest duża wilgoć, istnieje ryzyko, że grzyby zaczną pokrywać się pleśnią. Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, czy papierowe torebki lub materiałowe woreczki będą dobre do przechowywania grzybów. Lepiej z nich nie korzystać, ponieważ grzyby mogą przejść zapachem innych rzeczy znajdujących się w spiżarce i stracić swój początkowy aromat. 

Zalecane jest również, aby raz na jakiś czas sprawdzać stan suszonych grzybów, aby w razie pojawienia się na nich szkodników, od razu je wyrzucić i nie używać do przygotowywanych potraw. Spożywanie grzybów w nie najlepszym stanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, dlatego kwestia ich sprawdzania jest bardzo ważna. Warto wiedzieć, że suszone okazy zachowują swoje właściwości przez około 1,5 roku i najlepiej spożyć je do następnego sezonu.

Dlaczego warto suszyć grzyby?

Wiesz już, jak suszyć grzyby bez suszarki i zdajesz sobie sprawę, że opcja suszenia ich w piekarniku jest bardzo dobra. Pora przekonać się do tego, że spożywanie grzybów niesie za sobą wiele korzyści, więc warto je zbierać i suszyć. Jak wiadomo, głównym składnikiem grzybów jest woda, dlatego też są one niskokaloryczne i wskazane dla osób pozostających na diecie. Jak wskazują dietetycy, grzyby są bogate w witaminy i minerały. Przede wszystkim mają potas, który wpływa dobrze na koncentrację i poprawia ciśnienie krwi. Ponadto grzyby są bogate w fosfor, jod, wapń, selen i żelazo. Zawierają też sporo witamin z grupy B. W podgrzybkach i borowikach jest witamina D2. W grzybach są też witaminy C i E, choć w niewielkich ilościach. Warto też zwrócić uwagę na ich działanie przeciwutleniające.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ